aan Het Trekpaard' valt dr. Hugenholtz Ach terhoedegevech t om coupeerverbod van paardestaarten ...maar de Metamatic dóét 't nu DEZE ZOMER: VOGELZEGELS Kinderbijslag vooral praktisch bezien Dantumadeel in zak en as ASPIBIIN Na 4LeCouple'thans de 5 Weduwe geeft aanstoot, Justitie slaat toe Honderden bewijzen laatste eer aan Vader der Expogé's Bouwbedrijf al begonnen met 5-daagse i I? Vrije Volk fNjEj>£j^iA MPMmmm Prof. Oud op WD -congres Tweede fase' loonpolitiek in bespreking BUISMAN Brand: half miljoen schade Elk wat gils Het Vcirboclei-i doorgang Anderzijds*** WELTERUSTEN Personencontrole binnen Benelux toegestaan? WMMWWI eri ntr ook kinder-<AS PI BI l\i Kleuter verdrinkt te Tiet jerk HET VRIJE VOLK ZATERDAG 18 MAART 196) PAGINA 3 (Van een oneer verslaggevers) Een verbitterd achterhoedegevecht ls uitgebroken over het op 1 maart jl. in werking getreden coupeerverbod voor paarde- staarten, dat deel uitmaakt van de nieuwe Dierenwet. Secretaris Chr. Oomen van de Koninklijke Vereniging 'Het Nederlandsche Trekpaard' heeft gisteren tijdens de algemene vergadering in Den Haag bij het uitbrengen van zijn jaarver slag een felle aanval gedaan op mr, dr. W. Hugenholtz, voor zitter dei* Nederlandse Vereniging tot bescherming van Dieren De laatste leverde gisteravond een kort en krachtig commen taar: 'Vuilspuiterij, meneer!' Datum geivijzigd Strafbaar (Van onze parlementsredactie) Het is een misverstand dat de algemene kinderbijslagverze kering een punt van het program van het kabinet-De Quay zou uitmanen. Een tweede misvatting is dat een kabinet van alles wat het op zijn program heeft staan, kabinetskwesties zou moe ten maken. Het geeft veel meer bevrediging als er zonder der gelijke druk een oplossing wordt bereikt. Meeste kritiek BESLOTEN De gemeente zal in elk geval wel lang nodig hepben om voor de dag te komen met een be groting voor 1961 waaraan pro vincie en rijk hun goedkeuring kunnen geven. in élk gezin „gezien!" (Van een onzer verslaggevers) Bijna vijf jaar nadat de Am sterdamse burgemeester mr. A. J. d'Ailly persoonlijk heeft moeten optreden tegen net on zedelijk geachte en op een plein geexposeerde beeld 'Le Couple' van Lipchitz, is de hoofdstad donderdag geconfronteerd, met een soortgelijke affaire. Ditmaal gold het de kunst uiting 'La veuve du coureur' de weduwe van de wielrenner) van Robert Muller, welke is verban nen door twee officieren van Justitie en twee hoofdinspec teurs van politie. MfiO-TAPWT (Van een onzer verslaggevers) Het podium was vrijdagmiddag één groot bloemperk. Kleine tuiltjes fresia's, boeketten en grote kransen bedekten alle mar mer, toen daar onder de blauwwitte banier van de oud-illega len uit Haarlem de kist was opgesteld met het stoffelijke over schot van Karei van Staal. Meer dan vijfhonderd mensen ston den dicht opeen in de aula van het Westerveldse crematorium. VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! ahpoederkoffie is) Wordt weldra een Lachweek de mode dan is ook voorziening geboden in 'n Hijg- en een Rilweek, een Zwijg- en een Gilweek, want iedereen heeft zo zijn noden Advertentie I.M. Kunt a met slapen door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en aeoHwpijneii. neemt, dan Togai. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen, en tt slaapt daardoor weer rustig de gehele nacht. Togal kan baten waar andere midde len falen. Togal zuivert de meren en ie veilig voor hart en maag Bij apoth. en drog. 0,95, 2,40 en 8,83. (Van een onzer verslaggevers Bet Tweede-Kamerlid Peten 'k v.pheeft er de minister van Buitenlandse Zaken op geattendeerd, dat op bepaalde plaatsen langs de binnengrenzen der Beueluxlanden door de Koninklijke Marechaussee personencontrole wordt uitgeoefend. Hb vraag of dit niet in strijd is met artikel 2 van de Benelux-overeen- komst inzake de verlegging van de personencontrole naar de buitengren zen van het Beneluxgebied. rh (■Van een onzer verslaggevers) Slechts 24 uur na het betreu renswaardige misverstand rondom 'La veuve du coureur' is het Stedelijk Museum erin geslaagd, via een dramatische 'coupe de théatre' zijn repu tatie van degelijk kunstcentrum terug te winnen. Dit gebeurde gedurende een druk bezochte persconferentie tijdens welke «La veuve* werd angstvallig doodgezwegen een tweede poging werd ondernomen om de tekenma chine 'Metamatic' 17' van de Zwitserse kunstenaar Jean Tinguely, deel uitmakend wan de expositie 'Bewogen Bewe ging', te doen functioneren. Nadat een eerder onderno men soortgelijke poging jam merlijk was mislukt, slaagde de kunstenaar thans glansrijk in zy'n opzet. Onder luide bijval van de vrijwel in zijn geheel opge komen hoofdstedelijke kun- stenaarsbent, produceerde de hortend rondrijdende en proes tende Metamatic bijzonder goed gedisponeerd aan de lopende band nonfiguratief werk, dat alleszins veelbelo vend mag worden genoemd. Het meest bewonderenswaar dige aan het apparaat was, dat het zijn uitlaatgassen opspaar de in een steeds uitdijende bal lon, die een omvang van zo'n twee meter bereikte alvorens met een luide knal open te barsten. Het wachten is thans op de Metamatic 18. r De secretaris van Het Trekpaard had gezegd dat een mededeling van dr. Hugenholtz, dat de voorbereiding en opstelling van het ontwerp van ■wet in 3951 was geschied, hem had bevreemd, 'omdat deze vereniging van dierenbeschermers at in de oor logsjaren een brochure heeft ver spreid waarin met een conpeerverbod werd gedreigd.' HJ las uit deze van 1941 daterende brochure een passage voor, waarin met zekerheid aangekondigd werd dat binnen afzienbare tijd een die renwet inclusief coupeerverbod tot stand zou komen. Dit naar aanlei ding van een op 8 maart 1941 in Ful- chri studio in Den Haag gehouden bijeenkomst, waar Oberregierungsral dr. Pschorr een inleiding hield ovei wat in Duitsland op het gebied van wettelijke dierenbescherming toi «tand was gekomen. Volgens de heer Oomen is dezelfde brochure met weglating van de. door hem vermelde passage en met wijziging van de datum 20 maart 1941 in 20 maart 1949 onlangs voor de stemming over het coupeerverbod aan de leden der Sta ten-Generaal toegezonden "Het is wel bijzonder teleurstellend,' aldus de heer Oomen, 'dat thans mei medewerking van de overheid en een kamermeerderheid datgene werke lijkheid kon worden, waarmee wij in de bezettingsjaren werden bedreigd, 'Ze gooien met modder.' zei dr. Hu genholtz gisteravond. 'Met die bij- eenkomst m 1941 heeft de vereniging noch ik zelf iets te maken. Twee be stuursleden zijn toen wezen luisteren naar die Duitser, maar het toenmali ge hoofdbestuur heeft zich Gedistan tieerd en de Duitsers zijn cr niet in geslaagd aan te pappen Zelf ben ik pas in 1949 in het hoofdbestuur van de Dierenbe scherming gekomen, en m 1851 heb ik een ontwerp-Dierenwet gemaakt, waarvan het overgrote deel door de regenng is overgenomen. Van die brochure heb ik vandaag pas gehoord. Die is in 1041 geschre ven door een inmiddels overleden Amsterdamse dierenarts, en in 1948 herdrukt voorzover hij betrekking had op het coupeerverbod De direc teur van de vereniging heeft het stuk zonder overleg met het bestuur aan de kamerleden gestuurd. Persoonlijk zou ik dat afgeraden hebben.' Op de mededeling dat de trek paardfokkers en de georganiseerde landbouw met alle ten dienste staan de middelen, de strijd zouden voort zetten tot het coupeerverbod onge daan zou zijn gemaakt,'had dr Hu genholtz het volgende commentaar 'Vertelt u ze dan maar dat over twee weken mijn "Commentaar op de Dierenwet' verschijnt. Het is 290 bladrijden lang, en bevat 25 voorstel len tot wetswijzigingen. Daarbij is ook het voorstel om het onder zich hebben, kopen, verkopen en vervoe ren van geconpeerde paarden straf baar te stellen.' En met iets spijtigs in zijn stem voegde hij daaraan toe: 'Behalve na tuurlijk als aangetoond kan worden 'dat het voor 1 maart gecoupeerde paarden zijn.' Het standbeeld van Ferdinand de Lesseps, de ontwerper van het Suez-kanaal, dat m Port Said by de ingang van dit kanaal is opgesteld, zal worden vervangen door een zes meter hoog beeld van een „Afrikaan se reus" als symbool van het Afri kaanse ras, dat beïig is zich van zyn ketenen te bevryden. Advertentie wr?" v f iv- De zomerzegels 1961 zijn gewijd aan de strand- en weide vogels in Nederland. De 4-centszegei draagt de afbeelding van een meeuw, die van 6 cent een schol ekster, die van S een wulp, die van 12 een kluut en die van 30 een kievit. De zegels zijn ont worpen door de Veer- se kunstenaar Dirk van Gelder. Dit is de gezichtshoek van waaruit prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, het netelige vraagstuk van de algemene kinderbijslag beschouwt, dat, zoals bekend, in de KVP hoge prioriteit geniet. Laat ons de zaak toch bovenal van de praktische kant bezien, zo heeft de liberale aanvoerder vrijdagavond betoogd in zijn rede voor de jaarlykse algemene vergadering van de VVD te Botterdam. En hij eindigde dit deel van zijn beschouwingen met het stellen van een vraag, zonder deze te be antwoorden: "Is het nu uitgesloten dat wij het eens worden over een defi nitieve regeling, gebaseerd op de sociale overweging, dat er bevolkingsgroe pen zijn, die In de kosten verbonden aan het verzorgen en opvoeden hunner kinderen behoren te worden tegemoet te komen? Ik kan dit denkbeeld fhanis niet verder uitwerken...' Ook de kwestie van de mammoet wet (regeling van het voortgezet on derwijs) mag volgens prof. Oud met worden opgelost 'onder politieke druk'. Zijn weliswaar uitvoerige, maar wei nig concrete uiteenzetting over dit onderwerp mondde uit in een pero ratie over de dynamiek en de pro gressiviteit van het liberalisme. Men moet bijtijds de bakens weten te verzetten. 'Dat het socialisme dit onvoldoende heeft onderkend, he»" ertoe geleid, dat het meer en mt het gevaar is gaan lopen te stranden op de zandbank van het conserva tisme.' Prof. Oud greep de gelegenheid van dit congres aan om nog eens van leer te trekken tegen de antirevolutio nairen en de ehristelök-historischen, die immers m december met hun woningbouwmotie de confessioneel- liberale coalitie op haar grondvesten hebben doen schudden. Niet alleen de protestans-christe- lijke kamerfracties, ook de antirevo lutionaire ministers kregen hun fou ten breed uitgemeten. Deze bewinds lieden hebben het landsbelang niet gediend, het heeft hun aan staats- manswysheid ontbroken enzovoorts. Op elk der samenwerkende groepen, zo sprak de liberale fractieleider ver manend, rust de plicht crises van deze soort te voorkomen. Laat men ait het gebeurde in leder geval deze les trekken. Over vraagstukken als dat van Nieuw-Gmnea, over de Europese ver houdingen, over huren, lonen en prij zen wist prof Oud weinig of geen nieuws m het midden te brengen. Uiteraard putte hij zich uit in lof tuitingen op de binnenlandse politiek van. het kabmet-De Quay Het kabinet zal er, aldus prof Oud, verder verstandig aan doen de zaken waarvan het politieke kwesties meent te moeten maken, 'te beperken tot die waaromtrent alle ministers hoofd voor hoofd van oordeel zijn, dat zij, als de Kamer de regering met wil volgen, de verantwoordelijkheid voor het beleid met langer kunnen dragen. In de zaken die daartoe met behoren, zou de regering bereid moeten zyn zich neer te leggen bij de beslissing van de Kamer.' Zulk een vrije kwes tie zou dan in het bijzonder die van de kinderbijslag voor zelfstandigen moeten zijn. (Vei volg van voorpagina) Dit is echter de taak van de GSW- eommissie, de commissie voor de Ge meentelijke Sociale Werkgelegenheid. Zij dient de beslissingen te nemen, doch zij heeft in twee jaar niet ver gaderd Het ryk, dat 90 percent subsidie geeft op de lonen van de mensen die in beschutte werkplaatsen werken, eist thans een bedrag van 250.000 gulden terug omdat de mensen niet volgens de richtiynen van het rijk in de beschutte werkplaats zyn opge nomen. Het schynfc dat het ryk heeft mee gedeeld dat dit slechts een gedeelte is van het geld dat het zal terug vragen. De inwoners van Dantumadeel kregen gisteravond geen kans iets van de beraadslagingen en de interne conflicten te vernemen De deuren van het buurthuis 'De Sprankel' in Murmerwoude, waar de raadsverga dering werd gehouden, bleven dicht. Zy gingen slechts voor een kwartier open om de zitting formeel openbaar te maken. De noodlijdende gemeente Dantu madeel, die altijd al In grote finan ciële moeilijkheden verkeert, is door deze eis van het ryk van bij elkaar 715.000, die misschien nog hoger wordt, nagenoeg failliet, voor zover dan een gemeente failliet kan gaan. Advertentie I.M De affaire i» dubbel pijnlijk aange zien het gewraakte voorwerp deel uit- maakte van een grote expositie in hei voornaamste gemeentelijke mu seum (bet Stedelijk Musenm), tegen de directeur, jonkheer W. H. 3- B. Sandberg, wellicht proces-verbaal sal worden opgemaakt. 'Ik acht,' so verklaard* d« Amster damse officier van Jusitie mr. W. Tonckens gistermorgen dienaangaan de, "het voorwerp obsceen en aanstote lijk voor de eerbaarheid. Onmiddel lijk toen ik het zag zei ik: Dit moet van de tentoonstelling worden ver wijderd.' De onderhavige tentoonstelling, vorige week onder enorme belang stelling geopend onder de titel 'Bewo gen Bewegmg', toont een aantal sin guliere en vaak elektrisch gedreven machines, die na een druk op de knop ia beweging komen Van de honderden geexposeerde apparaten trokken bovenal de aan dacht: een machine die tekeningen vervaardigt en de genoemde 'Veuve' die door onze recensent werd beschre ven als een 'home-trainer'. 'Veie dames hebben wij zien blozen,' zo voegde hij eraan toe, .°ls zij dit apparaat niets vermoedend ui wer king stelden. Men moet het zien om het ten voile op zijn realistische waarde te kunnen schatten.' Naar thans blijkt hebben verschil lende bezoekers zich aan het appa raat gestoten en klachten gedepo neerd bij de politie. Gevolg hiervan was dat de hoofdinspecteurs van de zedenpolitie C. J. de Dood en T. C. J. Sanders zich donderdag incognito en ter bescherming van de openbare zedelijkheid, onder de kunstminnen de museumbezoekers mengden. Nadat zij enkele klassen met school kinderen hadden gepasseerd, die in het kader ra de onderwijsvernieu wing de tentoonstelling bezochten, stonden zij voor het voorwerp waar van deze insiders terstond vaststel den dat het obsceen was. Om drie uur 's middags verlieten de politiemannen de expositie, waarna zij zich met de officier Tonckens in verbinding stelden, die zich verge zeld van de substituut-officier mr. H B o u m a spoorslags naar de aan gegeven plaats begaf. Het wonderlijke verschijnsel deed zich voor dat de openbare aanklagers in de aanvang mets obsceens aan de Veuve konden ontdekken De oorzaak hiervan kon meteen door de actieve Advertentie 1M lETOPKBMDRAAOt Deze grote belangstelling was het bewijs hoezeer de oprichter van de bond van ex-politieke gevangenen voor Nederland en ook voor de nazi- slachtoffers in het buitenland heeft betekend. Veelsoortig waren de acta viteiten van Karei van Staal, de va/ der der Expogés, die op 71-jarige leef tijd is heengegaan. Daaraan herinnerde de oud-mmis- ter-president dr "W. Drees, die naar voren trad om namens de Partij van de Arbeid een woord te spreken. Hij kenschetste hem als de man wiens werk steeds werd beheerst door warme gevoelens van menselijkheid. Hij sprak ook over de grote geest kracht die Karei van Staal had ge- sond m fiuchenn aid en over de hulp die hij opnieuw na de oorlog had ge boden aan de slachtoffers van de terreur. "Daarover ging ons laatste gesprek toen ik hem kortgeleden nog m volle levenslust voor het laatst heb ontmoet.' Ook m internationaal verband iz Karei van Staal werkzaam geweest. Daarvan getuigde baron Coppieters d'Wallandt, sprekende namena de internationale commissie ter bestrij ding van het concentratiekamp systeem. 'Hij was daarin een van de eersten en ook het beste element. Verder gewaagden ook de Fransman Degois uit naam van de FILRID, de internationale federatie van gedepor teerden, en dr. Unger uit Bonn, van zijn meer dan nationale betekenis. Het kamerlid Smallenbrock van de ARP vertegenwoordigde het hoofd bestuur van de Stichting 1940/1945 en mr. G, Ch. Aalders gaf namens de Expoge uiting aan de waardering der ex-polilieke gevangenen. 'Zolang die er zijn, zal er eer betoond worden aan zijn nagedachtenis. Daarom is dit niet de laatste eer die wij be wijzen.' Een vertegenwoordiger van de Vereniging van Foresters, waarvan de overledene tientallen jaren hd ls geweest, voerde het woord. Ook uit naam van de directie, de commissa rissen en het personeel van de Haar lemse drukkerij Boom Ruygrok. waarvan Karei van Staal tot voor een jaar directeur was, werd hij geeerd. Zyn grote werkkracht en ook zijn progressiviteit als het ging om de belangen van de personeelsleden werden gememoreerd. Hu vriend, de heer H. van Delüen, sprak een dankwoord voor de zeer ontroerende blijken van belangstel ling die men had ondervonden. De plechtigheid, die men was be gonnen met het spelen van het 'Mor genrood'. werd besloten met het 'Aan de strijders'. politiemannen worden opgehelderd onbekenden hadden onmiddellijk ns hun vertrek het meest aanstootgeven de onderdeel van de kunstuiting ter sluiks verwijderd. De aanwezigheid daarvan was ech ter door de politie geconstateerd, zodat tóch kon worden opgetreden. De directeur van het museum zegde toe het voorwerp te zullen verwijde ren, hetgeen inmiddels ls g»schied het werd veilig opgeborgen in de kel ders van het museum welke ontoe gankelijk Zijn voor onbevoegden, 'De weduwe was mij,' zo verklaarde jonkheer Sandberg later, *nlet bijzon der opgevallen. Officier Tonckens weet nog niet of hij tot vervolging zal overgaan. "Het artikel 240 strafrecht is hiervoor,' zo luidt zijn $tandpur.t, 'ruim genoeg.' Volgens het genoemde artikel wordi hij die een aanstootgevend voorwerp tentoonstelt, dat hem ais zodanig be kend was, gestraft met een gevange nisstraf van ten hoogsi ---en jaar oi ƒ6099 boete. In het m'r.Scr ernstig genomen geval dat Iemand een voor werp tentoonstelt waarvan hü kor vermoeden dat het aansteotgevenc waa stelt lid twee van het artikel di. gevangenisstraf op ten hoogste ze maanden. (Van onae soc.-econ. redactie) De looncomnussie van de Stichting van de Arbeid heeft met vertegen woordigers van de regering en het College van Rijksbemiddelaars een bespreking gehad over de zogenaam de tweede fase van de vrijere loon politiek. Nu in dit jaar een zeer groot aantal collectieve arbeidsover eenkomsten moet worden vernieuwd, moet oorden uitgemaakt hoe even tuele loonsverhogingen dienen te wor den berekend, In het overleg hebben de regenngs- vertegenwoordigers op de grootst mogelijke voorzichtigheid en matig heid aangedrongen Het is bekend dat de regenng vooral na de revalua tie van de gulden de grootste terug houdendheid m acht wil nemen In de Tweede Kamer is gebleken, dat zij van mening is dat de loon stijging de stijging van de produku- viteit heeft overtroffen Bovendien verwacht zij dat de pioduktiviteit met m dezelfe mate zal blijven toe nemen als in 1960 het geval is ge weest. Over de wijze waarop de loonsver hogingen moeten worden berekend, is verschil van mening tussen het bedrijfsleven en de regering. Over dit verschil heeft de heer I. Baart enkele dagen geleden vragen aan de regering gesteld. De berekeningswijze die de rege ring voorstaat leidt tot uitkomsten die tot. 20 percent lager liggen, da» die welke door het bedrijfsleven wor den berekend. De besprekingen heb ben nog met tot resultaten geleid. (Van een onzer verslaggevers) De driejarige Gysbertus Jonkers, een zoontje van de hervormde predi kant G. Jonkers te Tietjerk, is vrij dagmorgen in een onbewaakt ogen blik in een sloot geraakt en verdron ken. De moeder zocht het kind toen zij het miste en vond het in de sloot Zij bracht het zelf op het droge. Hoewel direct kunstmatige ademhaling werd toegepast, mocht dit niet meer baten. Advertentie T.M. eos/wt (Van een onzer vei staggevers) De sneeuwbal van de werktijdver korting xs nu ook het bouwbedrijf binnengerold. De directie van het aannemersbedrijf N.V. B. J. Nijhuis en Zonen te Rijssen (Ov.) heeft be sloten tot invoering van de verkorte werkweek. De N V. Nijhuis, die met bijna 400 werknemers tot de grote aannemers m het land behoort, loopt hiermede vooruit op de onderhandelingen in het bouwbedrijf. Algemeen werd er rekenmg mee gehouden dat m deze bedrijfstak de werktijdverkorting zou ingaan in juni bij de aanvang van het nieuwe vakantiebonnenjaar. Een brand, die naar schatting een half miljoen gulden schade heeft ver oorzaakt, vernielde gisteren een ge deelte van de geboui .en van het com plex van de Land- en Tuinbouw Bond aan het Noordhollands Kanaal. In korte tijd stonden de showroom en magazijnen voor landbouwwerk tuigen in lichterlaaie. Van de machi nes en apparaten kon men vujwe! mets redden. Magazijnmeester C. J. Witte en chef-monteur W. Smit ontdekten deze brand, die omstreeks acht uur uitbrak Men probeeide het vuur mei schuimblussers te bedwingen doch pas na de komst van de brandweei van Heiloo kon het worden geblust. Van het gebouw bleef een puinhoop over. Uit het kantoor kon slechts een telmachine, de kassa en een bat kaarten worden geborgen. r)e aandeelhouders van de Ko- ninltlijke Petroleum Maat schappij hebben alle reden om tevreden te zyn. Hoewel de winst van de maatschappij niet sterk is gestegen, stelt de directie voor een fiks dividend uit te keren: evenals verleden jaar 26percent tn conta ten en bovendien nog 10 percent (vorig jaar 2%) in aandelen. Aangezien deze aan delen op de beurs ruim zeven maal zoveel waard zijn als de no minale (oorspronkelijke) waarde bedraagt, betekent deze uitkering van dividend plus gratis aandelen, dat men per aandeel van 20, nominaal ook ongeveer 20,— aan waarde uitbetaald krijgt. Een uitkering wan 100 percent dus. Dit wil intussen niet zeggen, dat de aandeelhouders nu ook 100 per cent van hun geld maken. Want men moet al lang veel meer dan j 20,betalen om een aandeel van 20.nominaal te kunnen bemachtigen. Maar, een behoor lijk dividend bhjft het. Het is echter nog de vraag, of de rechtvaardige belasting heffing bij deze uitkering even zeer aan haar trek komt als de aandeelhouders. Immers over die ontvangen aandelen behoeven de aandeelhouders geen belasting te betalen. Het gaat hier nl om een zgn. uitkering uit de agioreserve en een dergelijke uitkering wordt als ze in aandelen en niet in contanten wordt gedaan door de fiscus niet beschouwd als In komen voor de ontvanger De fis cus gaat ervan uit, dat hier een voudig een bewysje (aandeel) wordt afgegeven voor een stuk In het bedrijf belegd vermogen, waar de aandeelhouder toch al recht op had. Met andere woorden, dat hier geen winstuitkering plaats vindt, maar een bestaand recht op vermogen wordt bevestigd. Theoretisch moge deze redene ring er fraai uit zien, in de prak tijk leidt ze tot uiterst onbevredi gende consequenties. Want in feite is deze uitkering van aan delen geenszins een overreiking van een papiertje, dat de aan deelhouder voor kennisgeving aanneemt, maar wel degelijk een stuk verrijking. Trouwens, ook het feit, dat steeds meer onder nemingen ertoe overgaan een deel van het dividend in de2e vorm uit te keren, wijst er wel op, dat men hier een goede kans ziet de belasting te ontwijken. TJeeds op 15 mei 1957 toen de fiscus ertoe overging uitke ringen uit de agioreserve die in contanten werden gedaan te be lasten voordien waren die ook belastingvrij - schreven wij'Wij begrijpen zijn onderscheid tussen uitkeringen in contanten en uit keringen in aandelen niet. Het maakt v xor de aandeelhouders geen wezenlijk verschil of de uit kering in contanten of m de vorm van aandelen geschiedt, die zij weer te gelde kunnen maken Het is beslist gewenst, dat de minister van Financien nu einde lijk bij dit weggetje dat dient om de belasting te ontwijken, een bordje 'Verboden doorgang' zet. Zeker nu het weggetje steeds va ker bewandeld wordt. De dividen den zijn al hoog genoeg. Tie rede die prof. Oud dit jaar voor de algemene vergadering van de WD heeft gehouden, zou men met de woorden van onze parlementsredactie een vangnet rede kunnen noemen. De voor naamste zorg van prof. Oud is namelijk nog steeds: 'Hoe besten dig ik het moeilijke bestaan van het zittende kabinet.' Het is voor de aanvoerder van de WD, die in de oppositie lange jaren zulke ferme woorden heeft gesproken en die in verkiezings dagen de straatwanden overdekte met gespierde leuzen, met zo ge makkelijk alle duikelingen en kronkelingen van het kabinet-De Quay goed te praten. Vandaar waarschijnlijk, dat prof. Ouds rede zo'n voorzichtige en weimg positieve indruk maakt. Het is wat men noemt een diplo matiek betoog, waarin voortdu rend wordt gezegd, dat men een probleem enerzijds van deze kant kan bezien, maar dat er ander zijds ook wat anders van te zeg gen zou zijn. Dezerzijds vinden wij zulke be togen dan wat zwevend. Zij bie den ons weinig houvast. 7° vernamen wij dat progressi viteit tot het wezen van het liberalisme behoort. Maar ander zijds zei prof. Oud. dat de voor loonsverhoging beschikbare ruimte in de eerste plaats moet worden aangewend om de loontrekkenden een redelijke compensatie te ge ven voor de verhoogde huur. Dat wilde volgens prof Oud -- de regering en dat wil hij ook. Dat de regering de ruimte in de eerste plaats voor een huurver hoging wilde besteden, hadden wij uit de befaamde schermutse ling over het loon- en het huur- konijn niet begrepen, maar op gezag van prof. Oud nemen wij het aan. Als de instemming van prof. Oud betekent, dat wy m de toe komst een voortzetting van deze politiek moeten verwachten, kun nen wij wel meedelen, dat ons dit enerzijds van de WD niet ver baast. maar dat wij ons ander zijds er met kracht tegen zullen blijven verzetten.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2