Lalt ex ivladrid maakt i Tien francs j voor tanker riskante Scheldereis Antwerpse loods voorkomt om Theater geeft moed op; blijft nog één seizoen s pelen igeluk Hl K WAT TA Elke dag sterven er vier mensen door ongelukken in- of nabij huis 'Vrije boeren' bellen deurwaarder uit bed '79 wie GOLD STAR rookt heeft goed gekozen! Nepals kroonprins in Delft geen autoriteiten GOLDSTAR Compi >romis over verkorting van arbeidstijd NS-pèrsoneel? Zo'n heerlijke reep cadeau I voor 10 Kwatta-soldaatjes Schoolhoofd in Zeeland krijgt acht maanden OP 7 APRIL VERELDGEZONDHEIDSDAG Jeugd toernooi Gepruttel noodlottig Wolken HET VRIJE VOLK DONDERDAG 30 MAART 1961 FAGIN( "1 |m jwr Hl Ti ni guldens omhóóg PRIJZEN OMLAAG 'Voorval' Onverantwoord Brandwonden-centrum 111 f| vl '7 21 O" 117 VI 11 De miaister kan in de perikelen KING SIZE CIGARETTES (Van een onzer verslaggevers; (Van onze kunstredactie) Het dagelijks bestuur van de Stichting Toneelgroep Theater heeft besloten per 1 september 1S62 zijn functie neer te leggen. Te zamen met de verklaring van de directie van Theater aan de zojuist opnieuw geëngageerde spelers, dat men geen kans meer ziet het artistiek niveau van dc troep langer dan één seizoen te handhaven, betekent dit het einde van de toneel groep Theater. De troep gaat dus het laatste seizoen in. (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Pacific Tankvaart Maatschappij heeft sedert gisteren het grootste onder Nederlandse vlag varende tank schip in gebruik. Het is de gloednieuwe supertanker Caltex Madrid, een kolos van 47.000 ton. Het schip werd gisteren in Antwerpen door de werf van Cockerill-Ougree overgedragen aan de rederij. Het kwam gisteravond voor een officiële ontvangst in Vlissingen aan, na een hachelijke, vol spanning verlopen reis over de op deze schepen niet berekende Schelde. Gisteren hebben opnieuw bespre kingen plaatsgehad tussen de Loon- commissie van de Stichting van de Arbeid en de directie en vertegen woordigers van het personeel der Ne derlandse Spoorwegen. Naar wij vernemen hebben de be sprekingen op dit ogenblik nog niet tot eendefinitief resultaat geleid, In de Looncommissie gaan de gedach ten echter in de richting van een tus senvoorstel. Dit compromis zou inhouden, dat de arbeidstijd met ingang van de zomerdienstregeiing (28 mei) met an derhalf uur zou worden verkort, en dat op 1 oktober de arbeidstijd alge meen op 45 uur wordt gebracht. Advertentie I.M Want als wij 's morgens de veel gevraagde eharmeuse ]upons (halve onderjurken) van 3.25 ver kopen voor méér dan een gulden goedkoper, dan beweren wij dat U nu voor elke andere jupon teveel betaalt. Jupons, het grote modeartikel voor voorjaar en zomer, ehar meuse jupons, de meest gedra gen onderrok, van een zware kwaliteit, die Uw japon of rokje correct en glad doet afkleden. Zulke jupons, met twee stroken Valenciennes kant en entre- deux, koopt U morgen voor een ongekend lage prijs. v/vo? vftm' Oorspronkelijk zou het schip vrij dag reeds zijn overgedragen, maar een tijdens de laatste technische proefvaart opgetreden storing in de hoofdgenerator verhinderde dat. Het mankement was wij onbetekenend, maar het heeft gisteren weer niet veel gescheeld, of de tanker had terug kunnen keren naar de werf. Dat dit niet nodig was had de re derij te danken aan de Antwerpse loods Adriaan Nierynck (59). Kort na het vertrek van de tverf moest de Caltex Madrid in de Rijnkaai- bocht bfj de Royerssluis uitwijken voor de binnenkomende Dalerdijk van de Holland-Amerika Lijn, Bij het passeren kreeg de harde wind vat op het lege schip, dat daar door eerst tegen dc kademuur en daarna op een lichter dreigde te slaan. De loods had geen keuze. Hij liet, terwijl'de opvarenden van -'e lichter in paniek op de kade vlucht ten, het enorme sehip op volle kracht door de Scheldebocht varen. Op het nippertje Schip en kade werden op het nip pertje gemist en toen hij de tanker weer midden op de rivier had gekre gen. zei de loods: „In mijn 25-jarige loopbaan heb ik nog nooit in zo'n hachelijke situatie verkeerd". Het afmeren in de haren van Vlissingen gebeurde, dank zij het deskundig optreden van loods Bal- tazar de Poorter (55), ook zonder dat er brokken werden gemaakt. Er stond toen een stomachtige wind, die het binnenvaren van de supertanker ern stig bemoeilijkte. Niet alleen gisteren bleek trou wens dat de Antwerpse zeeweg su pertankers als de Caltex Madrid veie problemen geeft. Ook tijdens de proefvaart is de 47.000-tonner een keer bijna tegen de Antwerpse kade geslagen. De tanker, die bij de te waterlating ook op de oever van de Schelde is gelopen, is overigens het grootste schip dat ooit op de Schelde heeft gevaren. Naar Europoort De Caltex-Madrid is 225 meter lang en ruim 32 meter breed. Het schip wordt voorlopig gebruikt voor vervoer van ruwe olie van het Mid den-Oosten naar Europoort. Het is uitgerust met speciale ladingpom- pen, waarmee de lading binnen de tien uur kan worden gelost, ais de walcapaciteit erop is aangepast. In Europoort is dat het geval. De tanker heeft 37 miljoen gulden gekost. De jaarlijkse bedrijfskosten worden op 615 miljoen geraamd. Hij kan op een reis 56 miljoen liter aard- olieprodukten vervoeren, wat genoeg is om er 4200 tankauto's van het grootste type Aee te vullen. Gezagvoerder van de Caltex Ma drid is kapitein A. Bijl (48). Hf) kreeg gisteren zijn zesde schip onder zijn commando ook op de Caltex Rot terdam, niet langer het grootste schip van de Nederlandse Caltex- vloot, voer hij geruime tijd als ge zagvoerder. Niet de NPTM, de maat schappij die dc supertanker onder Nederlandse vlag heeft gebracht, maar de Amster- - damse Bank is eigenaresse van de Caltex Madrid. Deze bank fourneert de bouwsom van 37 miljoen en de NPTM heeft de tanker in zgn. 'barc- boaUrhiirter' genomen. Dg$e overeenkomst, die voor een periode van twintig jaar is gesloten, is gebaseerd op een financiëringsmethodc, die de laatste jaren steeds meer in zwang komt. Door deze wijze van financiering kan Caltex (de NPTM is de Ne derlandse rederij van de Cal- tex-groep) het anders voor het schip benodigde kapitaal bij voorbeeld voor de olie- exploraties gebruiken. De directeur van de NPTM, mr. H. Smits, heeft gisteren in Antwerpen toch wat voor de tanker betaald. Hij over handigde de wcrfdireetlc een bedrag van welgeteld tien francs. Dat is in België een goed gebruik, waarmee naar men zegt een succes voile vaart wordt gegaran deerd. Advertentie I.M Kle» bö Uw winkelier alt: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskie (30 eö De directie van Theater, bestaande uit Robert de Vries. Richard Flink en Marinus Kip, heeft, zich in de cember laten overhalen het ten minste nog één seizoen vol te hou den, nadat van de zijde van de grootst mogelijke meerderheid van B. en W. van Arnhem vergaande toe zeggingen waren gedaan. Theater had, directie en het da gelijks bestuur samen, vier verlan gens kenbaar gemaakt, die in voor afgaande jaren door de schouw burgcommissie steeds waren gene geerd. Het betrof de bouw van een repetitielokaal, de invoering van een coupontelsel. het mogen orga niseren van personeelsvoorstellin- gen en jeugdvoorstellingen en de verwarming van de schouwburg- foyer zolang er geen repetitielokaal kon zijn. Toegezegd werd dat deze zaak uiterlijk eind januari in openbare be handeling bij de gemeenteraad zou komen. Het blijkt, dat het verzet van de minderheid in B. en W. i. c. wet houder J. Bronkhorst gesteund door de hem voorgezeten schouwburgcom missie zo sterk is, dat de zaak ook na vier maanden nog niet in de openbaarheid behandeld kon worden. De raadsleden hebben niet aange drongen op behandeling. Voor Thea ter ging begin maart de sollicitatie- periode in onder zeer ongunstige om standigheden. Zowel directie als da gelijks bestuur van dc toneelgroep hebben thans dus alle hoop opge geven. Geen resultaat Bemiddelingspogingen van de com missaris der Koningin met het doel Theater en de toneelspreiding te be houden, hebben geen enkel resul taat gehad. De schouwburgcommis sie is onwrikbaar op haar standpunt blijven staan en heeft Theater niet meer ademruimte in de Arnhemse schouwburg willen geven. De directie van de nieuwe Nij- mecgse schouwburg heeft contact opgenomen met dc toneelgroep Cen trum (tot voor kort Puck) om te po gen te komen tot een toneelgroep met standplaats Nijmegen. Als Theater het volgend seizoen opgeheven is, zullen er ten minste 400 voorstellingen vrij komen, waar schijnlijk in de provincie. (Van. een onzer verslaggever») Het voormalige Vlissingse school hoofd G. J, B. is cfoor de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg ver oordeeld tot. een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden. Het schoolhoofd werd verdacht va» malversaties ten nadele van de ge meente Vlissingen en de provincie Zeeland. In zijn functie van directeur van de r.-k. St. Paulus ulo-school te Vlissingen en directeur van een op leiding voor kleuterleidsters wist B. belangrijke subsidiebedragen van öe gemeente Vlissingen en de provincie ios te krijgen. Als hoofd van de r.-k. ulo schafte hij zonder toestemming van het schoolbestuur artikelen aan, waar voor vervalste facturen werden Inge diend, De officier van Justitie had becij ferd dat meer dan elfduizend gulden aan subsidies op onjuiste wijze was verkregen. Het schoolhoofd heeft, vol gens de officier dit geld gebruikt om de hypotheek op zijn huis af te los- ■sen. De fabrieksdirecteur J. M. van G« uit Roosendaal, die volgens dc recht, bank op de hoogte moet zijn geweest van de vervalsing van facturen en kwitanties, werd veroordeeld tot vijf tienhonderd gulden boete, subsidiair twee maanden hechtenis. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen dis worden geciteerd. die werd sehanrlpn hit h© Vr»*tv»D-m (Van een onzer verslaggevers) Eike dag sterven in Nederland bijna vier mensen als gevolg van een ongeluk in of bij de woning. In 1959 waren het er 1321 op een totaal van ongeveer 4000 dodelijke ongelukken, waarbij ook de verkeersslachtoffers zijn gerekend. Uit deze gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat dertig percent van alle dodelijke ongelukken in de woning gebeurt. Dit ontstellende cijfer is voor de organisatoren van de Werél'dgezondheidsdag, die elk jaar op 7 april wordt ge houden, aanleiding aan dit probleem extra-aandacht te schenken. Morgen beginc de verkoop van deze charmeuje. jupons met opgestikt rimpei-elastiek, een heerlijk lichte en soepele dracht, in de maten S 38/40, M 42/44, L 44/46, in de kleuren wit, geel en linde, voor DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 april zal de invoer van sla en peen naar België voor anderelanden dan Nederland worden verboden. Deze maatregel houdt in, dat de mogelijkheid dan weer bestaat, dat er voor deze produkten een heffing zal moeten worden betaald, wanneer ze van ons land uit naar Belgic worden geëxporteerd. (Van een onzer verslaggevers) 'U zuil er de gevolgen wel van ondervinden,' zo bedreig den een vijftigtal Veluwse boe ren deurwaarder J. Bennik uit Arnhem. Deze krasse taal lieten de aanhan gers var, de beweging De Vrije Boe ren die onder leiding staat van de heer Koekoek uit Bennekom horen nadat zij deurwaarder Bennik dins dagavond om half twaalf uit zijn bed hadden gebeld en geschreeuwd. Zij waren met de bus uit Benne kom gekomen om te protesteren te gen de beslissing per deurwaarders exploot op een stuk grond van de heer Koekoek aan de Groenestraat te Bennekom. Drie kwartier heeft deurwaarder Bennik bij zijn huis aan de Dalweg nodig gehad om de landbouwers te doen begrijpen, dat zij mer. deze pro testactie niets konden bereiken. Het ligt niet in zijn macht, een eenmaal gelegd oeslag op te heffen. Het land bouwschap had beslag laten leggen, omdat de heer Koekoek weigert de heffingen van her, schap te voldoen. Inmiddels was de politie gearri veerd. Nadat deurwaarder Bennik met de leider van de protestacti* had gesproken d« heer Koekoek zelf was er niet bij trok het gezelschap ontmoedigd, maar rustig af naar de autobus. 'Uiteraard zal ik zelf het landbouw schap op de hoogte brengen van dit voor**}, deelde de hoar Bennik later mee. 'Het Landbouwschap is de enige snstantie die het beslag kan laten op heffen. Maar ik neem aan dat men daar niet de minste zin in zal heb ben.' De heer Koekoek is als leider van De 'Vrije Boer* een van de scherpste tegenstanders van het Landbouw schap. en hij heeft steeds geweigerd aan de verplichtingen tegenover dit schap te voldoen. Dit hield in. dat hij nooit de hem door het Landbouwschap opgelegd» heffingen oetaalde en de dwangbe velen, die hem in verband hiermede in 1958 en 1960 toegezonden wer den. negeerde. Dit bezorgde hem een hechtenis- straf van drie dagen, die hij enkele maanden geleden uit had moeten zit ten. Op de dag. dat deze in zou gaan verzamelden zich vele politieke mede standers van de heer Koekoek op diens erf. Zij liepen toen vergeefs te hoop. omdat de inhechtenisneming niet doorging. LISSABON (ANP) De bestuurs led*» van de Europese Voetbalunie hebben dtoadag de gehele middag en avond met gesloten deuren vergaderd, om rich te beraden over de situatie die ontstaan is door het zich terug trekken van Zuidslavië, Hongarije en Oost-O uitstand in verband met visa- moeilijkheden. Aan het slot van de vergadering, werd meegedeeld dat het jeugdtoer- nop» o« doGjtgMCk war noigeae tm Zij beschikken over een volledig overzicht over het jaar 1357. Onder de slachtoffers waren toen 505 mannen en 756 vrouwen. Vooral het aantal doden onder de vrouwen toont aan hoe ernstig de situatie is, want het illustreert op sombere wijze, dat in dat jaar van alle vrouwen, die door een ongeluk om bet leven kwamen fin totaal 1319), 57 procent thuis de dood vond. Het aantal ernstig gewonden door ongelukken in de woning bedraagt jaarlijks ruim 12.000. Uit een verdeling van de oorzaken in sectoren blijkt, dat 70 procent van de dodelijke ongelukken thuis een ge volg is van vallen, negen procent van verbranding, vier procent van ver stikking, 2,5 procent van elektriciteit en 1} procent van vergiftiging. De ernst van deze zaak. die be klemtoond wordt door de statistiek, is gistermiddag uitvoerig onder de ioep genomen op een bijeenkomst, die het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid organiseerde en die werd gehouden b« de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken. Het hoofd van de veiligheidsdienst van dit bedrijf, de heer H. M. J. van ae tv all, trok vooral van leer tegen de vele huishoudelijke apparaten van volgens hem onverantwoorde kwali teit. 'die door Jan-en-alieman mo gen worden verkocht', omdat er nog steeds geen wet op gevaarlijke werk tuigen bestaat. 'Zolang er nog allerlei dingen te koop zyn, die het huis onveilig ma ken,'zo betoogde hij. 'is het moeilijk om over opvoeding van hei publiek te gaan pralen. Om een voorbeeld te noemen: de huizen zouden toch eigen lijk allemaal met veilige stopcontac ten uitgevoerd moeten worden. Mr. j. Ie Poole. directeur-nfdelings- chm van de afdeling internationale volksgezondheid, vond dat de bestrii- ding van de ongelukken in en om de woning krachtig moet worden aan gepakt. Prol. J, de Groot, voorzitter van de raad van beheer van het Nederlands instituut voor preventieve genees kunde, constateerde tot zijn spijt, dat het ontbreekt aan een basis om ach ter de oorzaken van de ongevallen te komen. De chirurg dr. A. J. Sneep hield zich vooral bezig met de ongelukken, die zeer ernstige brandwonden tot ge volg hebben. Hij zei het uitermate te betreuren, dat er in Nederland nog niet één centrum voor brandwonden-patiënten is te vinden, terwijl dat vrijwel over al eiders in West-Europa wel het ge val is. 'Wij hebben twee van zulke centra nodig,' verklaarde h(j. Voorshands zijn het echter nog de door de heer Andricssen gesignaleer de wolken, die ons het politieke uit zicht benemen, of. zoals de KVP- voorzittcr het zei, die een toestand van •schemerduister* scheppen. Die toestand mag niet te lang duren. Noch het kabinet, noch het parle ment kan goed werken in een sfeer van politieke onzekerheid. Als de wol ken niet, overdrijven is het, maar beter dat bui losbreekt en dat daar mee dan dc mogelijkheid wordt ge opend voor nieuwe politieke verhou dingen. De Volkskrant van zaterdag 25 maart. Al met al kan geconcludeerd wor den. dat dc regering-De Quay vaster in bet zadel is komen te zitten. De Telegraaf van .■asottuU «kerdag 25 maart. TAe verklaring van minister Vai 1" Aartsen, dat een overschrij ding van het geraamde aanta van 15.000 woningen in de vrij* sector niet onmogelijk en oo) n.iet ongewenst is (een uit spraak. waarover wij gisteren op- merkten dat zij klinkt als eer hoon aan de Tweede Kamer) is ook elders niet onopgemerkt ge bleven. Met name twee*dagbla den. die In het algemeen de rege ring nogal nastaan, hebben ge reageerd. Zo schrijft het Han delsblad: 'Het kan natuurlijk heel goed zijn. dat de beoordeling van de conjuncturele situatie leidt tot de conclusie, dat het dit jaar inder daad bij 67.500 gesubsidieerde woningen moet blijven. Maar als het uitlopen van de vrije sector bij deze beslissing een belangrijk» rol speelt, voorspellen wij de minister wederom ernstige moei lijkheden met een meerderheid in de Tweede Kamer. Minister Van Aartsen kan opnieuw in de perikelen komen.' "pn de Volkskrant schrijft: "Ml— J-J nister Van Aartsen weet, dat van hem verwacht wordt, dat hij zeker tijdig de bouw van dure huizen in de vrije sector moet be perken, als hij merkt, dat het anders niet mogelijk zou zijn om aan de eis van nog 2500 goedkope woningen te voldoen. Het veront rust ons daarom, dat de minister Sist in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer zegt. dat het zelfs onmogelijk zou zijn 'om een scherpe limiet te stellen ten aanzien van de in de vrije sector te bouwer woningen.' En als de minister dan ook al aankondigt, dat er dit jaar mogelijk zelfs meer dan 15.000 woningen in de vrije sector gebouwd zullen wor den, hetgeen hij zelfs 'niet onge wenst' zou vinden, dan is er voorshands reden te over om zich af te vragen, of de minister wel begrijpt, welk beleid van hem ge vraagd wordt." Maar de minister heeft niets begrepen en van de kabinets crisis niets geleerd. Want wat zegt hij zelf in zijn memorie van antwoord over de vrije sector met zijn dure huizen? 'Momenteel kan zonder reserve gesteld wor den, dat menige woningzoekende zelf direct via de bouw in de vrije sector zijn woonwensen vervult." Nu, wat wil men dan? Waar praten die woningzoekenden eigenlijk over? Laten zij net als 'menige' andere woningzoekende, de vrije sector ingaan. Voor 30.000 a f 35.000 heeft men al een aardig huisje. Vandaar waarschijnlijk, dat deze zelfde minister geen pro bleem ziet, als hij, onmiddellijk nadat hij geconstateert heeft, dat het niet onmogelijk en niet onge wenst is, dat de vrije sector nog uitloopt, reeds één alinea verder op breed uithaalt over de 'kans op spanning en overspanning' als het aantal gesubsidieerde wonin gen zou zijn verhoogd boven de 67.500. Ir All. LI» JLctCl^ lllclll komen, zeet, hef. Wanrfolchtert (Van een onzer verslaggevers) In de Tjalklaan te Rotterdam is woensdagmiddag tegen vijven de 70-jarige opperman 1\ H. Xicuwcn- huize van de Schans bij een ongeluk met z(jn fiets om het leven gekomen. Op het moment dat hij werd in gehaald door een vrachtauto werd hij dooi- een windvlaag naar links geduwd. Het is niet bekend of hij de vrachtauto raakte, maar hij sloeg tegen de grond en kreeg een' sche- deibasisfraetuur. Korte tijd later overleed h(j in het Bergwegzieken huis. komen, zegt het Handelsblad. Waarom? De Partij van de Arbeid had deze jongste gegevens niet nodig om te weten, dat dit beleid onaanvaardbaar is. Nog verleden week op het congres van de PvdA constateerde mr. Burger, dat bij dit beleid 'de werkelijk wontng- nooddruftigen ter zijde worden geschoven ten behoeve yan de beter gesitueerde vrije sector.' De VVD wil niet anders dpn wat er nu gebeurt. En de confessionele partijen hebben al zoveel geslikt. Zolang in de bereidheid daarmee door te gaan geen verandering komt, kan het huidige harteloze beleid doorgaan, wat de Volks krant ook pruttelt. Advertentie (I.M.) (Van een onzer verslaggevers) Een onofficiëler be zoek dan prins Biren- dra, de kroonprins van Nepal gistermiddag aan Delft heeft gebracht, is nauwelijks denkbaar. Terwijl burgemeester De Loor in de binnen stad een broodjeszaak opende, stapte de be zoeker, vergezeld van I een tolk en een land- j genoot, het stadhuis i van Delft binnen. De hoofdbode van de ge meente, de heer Th. Rothfusz, die door zijn komst werd verrast, ieidde de gasten in het fraaie stadhuis rond. De prins vroeg ver wonderd of de publieke tribune van de raadzaal tijdens de vergaderin gen inderdaad wordt bezet door de burgerij en toonde zich ge ïnteresseerd in de mar telwerktuigen die in het museum ,'t Steen' onder de toren van het stadhuis bewaard wor den. aangezien ook geen wethouder aanwezig was, verliet de Prins na een half uurtje het stadhuis, om enfceie overblijfselen van de stadswallen te bezichti gen. Daarna verdween de kroonprins met zijn twee volgelingen in de richting van Rotter dam, even. geruisloos als hjj was gekomen GS 1351 ij/Ah A* A'i/u 'r.h

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2