Ook ouders moeten zich bezinnen op schoolweek van vijf dagen Ome Huib van Zeist: 78-jarige topredder Huisvrouwen k Dafjes van de baas van hun mannen Helderziendheid is ook niet alles I President rechtbank: heiwerk mag doorgang vinden Zuidslaaf vlucht naar Nederland liet Vrije \olk Service aan kampeerders Nu ook een hei-affaire in Zuilen VERKOUDHI MEMORIE VAN ANTWOORD IN SENAAT Meedoen aan de raketlancering nog niet zeker Korter werker] voor bijna 900.000 man Schilder valt van steiger op beton en sterft Statuut Blanco ASPUO f&f) Hangend onder trein Schooltelevisie Op 1 februari61 - Pm» Onderzoek Voorkom neem Ais U zich maar even rillerig of onprettig voelt: het VRIJE VOLK VRIJDAG 31 MAART 1961 PAGINA 3 <r (Van een onzer verslaggevers) Een vijfdaagse schoolweek zal problemen oproepen voor de- besteding van de vrijkomende dag voor de scholieren. Hoewel de meningsvorming over de aanpassing van het schoolleven over de vijfdaagse werkweek nog in volle gang is, wil minister Cals nu reeds opmerken, dat een oplossing van de problemen zeker niet alleen of in de eerste plaats door maatregelen van de overheid verwacht kunnen worden. Er zullen voor de vrijetijdsbesteding van de jeugd vooral Initiatieven ondernomen moeten worden door de ouders, de scholen en de organisaties die zich speciaal de belangen van de schoolgaande jeugd aantrekken. (Van een onzer verslaggevers) Verstijfd van de kou, een dikke laag vuil en roet op het gezicht, zo strompelde gister middag een doodvermoeide man over het rangeerterrein van de NS aan de Dijksgracht in Amsterdam. Hü probeerde zicli verstaanbaar te maken bij het treinpersoneel, wist ten slotte duidelijk te maken dat hü, hangende onder de Wien-Holland- Express, die woensdagavond om tien minuten over elf uit Wenen was ver trokken, naar Nederland was ge vlucht. Hij was een ongeveer dertig jaar oude Zuidslaaf, die om politieke redenen uit zijn land was gevlucht. Meer kon het NS-personeel op dat moment niet uit hem krijgen. „Toen wij over het rangeerterrein liepen, zagen wij hem ineens naast een wagon van de Wien-Holland- Express staan", vertelden de spoor- mannen die de Zuidslavische verste keling ontdekten. Zij ondersteunden de dodelijk vermoeide man en lieten hem in het Centraal Station wat op verhaal komen, voordat zij hem naar de Amsterdamse politie brachten. Zij gaven hem andere kleren, haastig bijeengezocht, zodat hij wat meer toonbaar het station zou kunnen ver laten. In het politiebureau aan net Jonas Daniël Meijerplein sliep hij vannacht de slaap des rechtvaardigen. Diep weggedoken onder de dekens als een man, die hoopt eindelijk rust te heb ben gevonden na een lange zwerf tocht. Geen risico In het bureau heeft hij ook tijdens een voorlopig verhoor in stukjes en beetjes zijn verhaal verteld. Vorig jaar is hü uit zjjn land naar öostenrjjk gevlucht. Daar had hij een verblijfsvergunning voor een half jaar gekregen. Deze vergunning is een week geleden afgelopen. Hij besloot het risico van uitwijzing naar zijn eigen land niet te nemen en te vluch ten. Hij trok drie pakken over elkaar aan, wikkelde lappen om zijn benen en sloop naar het rangeerterrein in Wenen waar de internationale treinen voor het vertrek worden gereedge maakt. Hij koos een trein die naar Nederland zou vertrekken. 24 uur wachten Een dag en een nacht moest hü, zich verbergende onder en in de wa gons, wachten. Woensdagavond om tien minuten over elf vertrok de trein. Op het bureau aan het Jonas Da niël Meüerplein maarte hü op da dienstdoende agenten de indruk een Zuidslavische arbeider te zijn, die ge noeg had van het leven in het land van Tito. Geen man die zijn land moest verlaten voor begane misdrij ven. Daarop vijst trouwens ook de aan hem in Oostenrijk verleende ver blijfsvergunning voor een half Jaar. In bescherming Vandaag zou hij voor de vreemde lingenpolitie worden geleid. Die heeft de Zuidslaaf nu in bescherming ge nomen, hetgeen wil zeggen, dat zijn antecedenten niet bekend worden ge maakt. Op het rangeerterrein aan de Dijksgracht raakt men echter voor lopig niet uitgepraat over de ontdek king van de Zuidslavische versteke ling. Jaren geleden hebben we ook zo'n entdekking gedaan. Ook een politieke vluchteling. Maar wij begrijpen nog steeds niet, hoe hij kans heeft gezien zich onder de wagon te verbergen. Mogelijk is hij in één van de laden onder de wagon gekropen". (Van een onzer verslaggevers) Over het meedoen van Nederland aan de lancering van een aandsatel- liefc ia nog geen beslissing genomen. Minister Cals zegt dit in zijn memorie ivan antwoord aan de Berate Kamer, i Door d* Britse en Frans» re«erln- feen is het tot stand komen van een Europese organisatie voor bet ver vaardigen van raketten, geschikt voor ■het lanceren van satellieten, afhanke lijk gesteld van de medewerking van voldoende andere Europese landen. Indien Nederland aan het eerste fiarenprogram van <te organisatie ïdeetnemen koat dü on* tend Dit zegt minister Cals in zijn Me morie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Voor wat het lager onder wijs betreft merkt de bewindsman op, dat de gemeente- en schoolbesturen zelf kunnen bepalen op welke wijze de voorgeschreven 1040 schooluren over het jaar worden verdeeld. Over het vraagstuk van de aanpassing heeft de minister ook een advies ont vangen van de onderwijsraad. Over de schooltelevisie is bü het georganiseerd onderwijs ver gaande overeenstemming bereikt. Maar mi nister Cals heeft nog geen voorstel-1 len ontvangen waarmee zowel de Ne- üerlandse Televisie SUehtlng als de onderwijzersorganisaües zich konden verenigen. Wel werd ia de commissie televisie- onderwijs, waarin de pedagogische centra, de stichting Nederlandse On- derwijsfilm en de NTS zijn vertegen woordigd, overeenstemming bereikt over bet «landpunt dat de uitzendin gen onder gelijkgerechtigdheid van de NTS en de omroepverenigingen enerzijds en het onderwijs anderzijds voorbereid en uitgevoerd dienen te worden. De minister is graag bereid een spoedig begin van de experimentele uitzendingen te bevorderen. Voor de aanschaf van televisietoestellen gel den de wettelijke bepalingen voor aanschaffingen ten behoeve van de scholen. Voorkeursspelling De invoering van de voorkeursspel ling van de Nederlandse taal wil mi nister Cals niet vóór het schooljaar 1962 (1 september) verplicht stellen. Er zijn nog scholen waar de 'tweede spelling' wordt gebruikt en de be windsman acht het redelijk, dat deze instellingen eniee tiid gegeven wordt om zich "voor te"berêiden"op de nieu we richtlijnen. In België is het gebruik van de voorkeursspelling pan ambtenaren en bij het onderwijs verplicht voorge schreven, zo heeft minister Cals van zijn Belgische ambtgenoot vernomen. Minister Cals bereidt thans een algemene maatregel van bestuur voor, waarbij voor de staatsexa mens en voor de (eind)examens de voorkeursspelling bij bastaard woorden wordt voorgeschreven. Gezien het streven van de Belgi sche en Nederlandse regeringen om tot een spelling te geraken, lijkt de keuze van de voorkeursspelling ook voor Nederland voor de hand te lig gen. (Van onze soc.-econ. redactie) Voor 895.500 werknemers, die on der collectieve loonregelingen vallen, was op 1 februari jl. een verkorting van de' arbeidstijd overeengekomen. Dit aantal omvat, aldus de Sociale Maandstatistick van het CBS. onge veer 42 percent van de werknemers in het particuliere bedrijf, wier lonen in c.a.o.'s zijn geregeld. (Van een onzer verslaggevers) In een textielfabriek te Nijverdal Is donderdag de 50-jarige schtldei J. Maneschijn nit Rijssen van een loopsteiger gevallen. Hij kwam mei zün hoofd op de betonnen vloer te recht. In de loop van donderdagavond li de schilder in het Ireneziekenhuls te Almelo aan de verwondingen over leden. De heer M. was gehuwd en vader van twee kinderen. Op de rijksweg NijverdaalRaalte is donderdagmorgen de 24-jarige H. Bokhoven uit NJjverdal, vermoedelijk nadat hü was geslipt, met zün auto tegen een boom gereden. De heer B. Is met inwendige ver wondingen naar het Ireneziekenhuls in Almelo overgebracht, waar Kü kort na aankomst is overleden. Het slacht offer was gehuwd en vader van een kind. FORT FIERCE (Reuter) Een voormalige rechter, Joseph Peel, is in het plaatsje Fort Pierce in de staat Florida schuldig bevonden aan het aanzetten tot moord. De rechter had in 1955 twee man nen gehuurd om een collega en diens vrouw te vermoorden. De moord werd gepleegd aan boord van een plezierjacht dat een tochtje op de Atlantische Oceaan maakte. De beide slachtoffers werden over hoord gegooid. mwmm (Van een onzer verslaggevers) Wie in de Amsterdamse binnenstad in de Kromboomsloot valt, maakt een goede kans er door Ome Huib van Zeist te worden uitgehaald. Hij is weliswaar 78 jaar, maar dat zegt dij hem niets. Een paar weken geleden nog dook hij op een middag het ijskoude water in en bracht een 74-jarige drenkeling aan de wal. 'Ga maar gauw onder de wol,' zei een bezorKde politieman teKen de redder, wie het water uit zijn kleren en zün formidabele snor droop Wlat bed,' zei Ome Huib verontwaardigd, 'ik trek een paar droge stukjes aan en ik ra bardlopen.' Ulsteravond heeft het wijkcentrum D'Oude Stadt hem gehuldigd. Voor zitter E. G. Pianten schonk nem in het Leeuwenpoortje een horloge en zijn naam komt in het boek van 'Poorters van Verdienste'. Huibert van Zeist vond het mooi. maar het was hem niet om de eer begonnen. 'Ik kan het niet laten,' zei hij. 'Ze hebben me al zo vaak ge roepen als er een in het water lag, en ik dook altijd meteen.' Vooral uit de Kromboomssïoot, heeft Huib van Zeist tientallen mensen gered, want bij woont daar al zestig jaar. Ver weg gaan lag hem niet. In 1904 moest hij als milicien-kannon ier naar Indië, maar hij was blü, toen hü weer terug ging. Terug aan de Kromboomssïoot werd hij havenarbeider, en dat is hij ge bleven. De acrobatiek was wel iets geweest, want op Koninginnedag ook zijn verjaardag won hij vaak een Edammer kaasje met wedstrij den. en samen met zijn broers had hij een schitterend nummer, maar hü bleef toch liever amateur. 'Een jaar of wat geleden maakte ik nog wel eens een salto,' zegt hü, 'maar daar begin ik niet meer aan.' Zijn ochtendgymnastiek echter slaat hij nooit over. De laatste redding was nog büna aan hem voorbij gegaan, want vijf minuten voor het ongeluk was op die plaats de heer G. Estejé gepasseerd, en die heeft in zijn 35 jaren ook al een geduchte reputatie als redder op gebouwd. Hü heeft zeven mensen uit het water gehaald, en daarom deelde hü gisteravond in de hulde van het wijk centrum. HUIBERT VAN ZELST ...atleet van 78 jaar... (Van een onzer verslaggevers) Vier pioniersvrouwen in Europoort hebben samen twee Dafjes gekregen. De gulle gever is de baas van hun mannen, de Shell, die vond, dat de vrouwen met hun gezinnen zo afgelegen wonen, dat ze niet zonder een autootje kunnen. Ijlings zijn de dames aan het lessen geslagen. Binnenkort zullen ze met hun wagentjes vertrouwde verschijningen worden op de be slikte wegen tussen de zeehavens en bij de middenstand van Rozen burg en Oostvoorne. Van de vier gezinnen is donderdag Zijn vrouw zag eerst wat tegen de bet eerste de afgelegen woning bü verhuizing naar de eenzaamheid op. de Shell-opslagtanks op de kop van „Toen ik hier in oktober voor het Rozenburg binnengetrokken. De drie eerst kwam kijken waaide het ver- andere volgen zeer spoedig. Spitsaf- schrikkelijk en de huizen waren nog bijters zijn portier A. J. Kraaijenveld lang niet klaar. Ik dacht: Moet ik en zün vrouw. Hü werkte tot voor hier wonen? Maar toen ik de vorige kort bü de Shell in. Pernis en woonde week terugkwam stond ik versteld: in Rotterdams satellietstad Hoogvliet, het is een prachtig huis en ik heb Toen hij hoorde van de Europoort- van vreugde door alle kamers ge- plannen solliciteerde hü meteen naar sprongen." de portiersbaan. HU kreeg hem, mét een van de vier riante huizen, die Mnni huis de Shell vlak bij de steigers voor de super-reuzentankers neerzette. Nu Het huis is fraai. De woonkamer woont hü te midden van haven- is maar liefst 9 bü 414 meter, er is bekkens en olietanks op dezelfde een grote keuken, er zün drie royale plaats, waar nog niet zo heel lang geleden zijn vader uit Brielle riet kwam snüden. slaapkamers, een flinke badkamer, een groot balkon en er is centrale verwarming. De Kraaüenvelds zün met zün tweeën, evenals de familie Bakker, die de volgende week ar riveert, maar ook voor de gezinnen Verbruggen en Den Ouden met resp. drie en twee kinderen zün de huizen zeker ruim genoeg. Alle vier gezinnen hopen, dat ze met de buren goed zullen kunnen opschieten (in wüde omtrek woont niemand anders) en dat er geen ruzie komt over de Dafjes. En het is ook afwachten, hoe de 5 kinderen zich hier in de eenzaamheid zullen voelen. Rozenburg aan de ene en Oostvoorne aan de andere kant zijn ongeveer tien kilometer ver „Het eerste, dat we gaan kopen als we het geld ervoor hebben is televi sie," zegt mevrouw Kraaüenveld. (Van een onzer verslaggevers) Overbevolking op de kampeerter reinen, vooral langs de kust. ver wacht de ANWB omstreeks 1 mei, want' dan houden, de Duitsers een drie- of ook wel vierdaagse vakantie. Ze hebben een vrije zaterdag en een vrije dag op maandag (1 mei). Daarom start de toeristenbond dan met ziin kamneerinformatiedienst. In alle VW-kantoren die logies- informatie verstrekken zullen dan ook mensen aanwezig zijn, die in lichtingen verstrekken over de drukte op de kampeerterreinen. Verder zullen dan tijdeiüke infor matiebureaus worden geopend: een in een tent aan de rijksweg Arnhem Utrecht, ter hoogte van Ede, en een tweede bü Heemstede. Op al deze posten heeft men een overzicht van de plaatsruimte op het kampeerveld en men hoopt zodoende te kunnen voorkomen, dat er opstop pingen ontstaan bij de favoriete en ai snel uitverkochte terreinen. Ook tijdens de pinksterdagen en tijdens zonnige weekeinden fissen half juni en half augustus zal de in formatiedienst ten gerieve van de buitenlanders functioneren. (Van een onzer verslaggevers). Dat helderzienden niet altijd allet zien, heeft een Keurig geklede man ondervonden die zich 'bij een boer en boerin in de Noordlimburgse gemeen te Baarlo voordeed als een''helder ziende', Hij gaf een demonstratie van zijn kunnen en de boer leverde hem als dank daarvoor twintig eieren. Enige uren later bemerkte de boe rin tot haar schrik dat haar man eieren had weggegeven die haar zoon s morgens uit de defecte broed machine had gehaald. Hij had ze nog niet vernietigd uit vrees voor de af- schumelijkie stank die ze zouden ver spreiden (Van een onzer verslaggevers) Er doet zich opnieuw een hcikwes- tie in Utrecht voor. Thans hebben bewoners van dc Jac. Jonkerstraat en het Queekhovenplein te Zullen ernstig geprotesteerd tegen de schade die aan hun woningen wordt veroor zaakt. Op een terrein aldaar is men be gonnen met de bouw van een zes- kiassige schooi. Men is hier dinsdag met de heiwerkzaamheden gestart en ook in dit geval gaan de woningen door het dreunen scheuren vertonen. De bewoners stellen het bestuur van de Christelijke Nationale Scho len te Zuilen verantwoordelijk voor de eventuele schade. „Ik ben niet bang voor de een zaamheid," zegt hij „ik heb mijn werk, we wonen hier mooi en als we ergens naar toe willen zijn we er zo." Al heeft mevrouw Kraaijen veld nog geen rijbewijs (ze wacht met spanning op de uitslag van het examen) ze rijdt al vlot en haar man staat bewonderend naar haar te kijken. SjRïSgpgj De heiwerkzaamheden voor het fundament van het gemeentelijk bejaardentehuis aan het folsteegplantsoen te JJtrecht mogen worden voortgezet, aldus besliste de president van de Utrechtse rechtbank, mr. J. J. PJugge, donderdagmiddag na een kort geding, waarbij vijf bewoners van de Saffierlaan slaking van de werkzaamheden hadden geëist, aangezien hun huizen zeer ernstig te lijden hadden van de trillingen, die het heien veroorzaakte. De president bleef ook nauwelijks een andere beslissing over, aangezien tijdens de duur van de zitting de laatste palen de grond werden ingestampt. De vraag of de woningen inderdaad schade hebben onder vonden, zal nader worden onderzocht. Daarbij gaat het er om of de scheuren in de muren door het geweld van de heimachine zijn ontstaan, of dat hier moet worden gesproken van normale 'droogte-' of 'krimpscheurtjes', die vrijwel iedere nieuwgebouw de woning na verloop van tijd gaat vertonen. Men hoept, dat deskundigen in staat zullen zijn de oorzaak ondubbelzinnig vast te stellen. Dit laatste is wellicht mogelijk, omdat de gemeente maandag de heimachine was toen zestig meter vaa de Saffierlaan verwijderd de scheuren in de huizen heeft laten fotograferen. Nu het heien is vol tooid. gaat men opnieuw, en dan onder leiding van de adjunct-direc teur van de gemeentelijke bouw- en woningdienst. ir. L. J. M. Annegam. een nieuwe opname maken. Uit dit onderzoek zouden dan wel licht bepaalde conclusies te trekken rijn, waarbij do gemeente er klaar blijkelijk bij voorbaat van uitgaat, dat «r in ieder geval geen schade kan rijn toegebracht, toen de machine 60 meter of meer van de huizen verwijderd wa*. Er zal een civiele procedure nodig zijn om hier de juiste verantwoordelijkheid rast te stellen. De Amsterdamse advocaat mr. M. A. Diderich trad op namens de vijf eisers. Hij begon met te constateren, dat de woningen overal scheuren begonnen te vertonen en dat daar door in ieder geval van een waarde vermindering moest worden gespro ken. Pleiter hoopte, dat de president de eis van de bewoners: staking van de werkzaamheden, zou gelasten. Dart zou immers een onderzoek naar de toestand van de woningen kunnen worden ingesteld. Werkt men door, dan is de schade helemaal niet meer te bepalen. Mr. F. B. Keulen vertolkte het standpunt van de gemeente. Deze deelde onder meer mee, dat de plaat- seiüke overheid de trillingen op een afstand van 60 meter door TNO had laten opmeten. Daarbij was een zeer laag trillingsgetal geconstateerd. 'Men tracht hier van een niets waardige mus een politieke olifant te maken,' zei hü. Dat de bewoners beweren, dat de scheuren ontstaan zijn door het heien, kwalificeerde mr. Keulen als een pertinente onwaarheid. Hij vroeg de president met klem de eis van de bewoners af te wijzen en hen te veroordelen In de kosten van het geding. Hierna schorste mr. Plugge de zit ting om in beraad te gaan met beide advocaten, een functionaris van de Bouw- en Woningdienst en een van de eisers. De zitting werd niet meer heropend. Het standpunt van de pre sident werd later buiten de zittings kamer door de pleiters aan de pers meegedeeld. T.Tet debat in de Eerste Kamer AA over de herziening van het Koninkrijksstatuut heeft een on bevredigend gevoel nagelaten. Het is zeker begrijpelijk dat van de zijde der regering en de Ka mer uiting wordt gegeven aan een zekere geprikkeldheid niet omddt Suriname herziening van het Statuut wenst, maar door de manier waarop dit geschiedt. Er is reeds officieel een Suri name onderhandelingsdelegatie benoemd voordat de andere rijks genoten zich hebben kunnen uit spreken over de vraag of er een rijksconferentie gehouden moet worden. f~)f Nederland geen behoefte J heeft aan herziening van het Statuut is daarbij misschien nog van minder belang dan de opvat tingen in de Antillen. Als men in Willemstad, waar vroeger wel eens Statuutmoeilijkheden van ernstige aard zijn geweest, op het ogenblik weinig zin heeft in een rijksconferentie die altijd met de nodige politieke beroering ge paard gaat, ligt de zaak minder eenvoudig dan Paramaribo meent. Het Statuut Is nu eenmaal een driezijdig akkoord al hoeft ook dit geen wet van Meden en Per zen te zijn. Toch getuigen categorische ver klaringen als die van minister Korthals dat 'het Statuut goed is' niet van veel begrip voor de si tuatie in het Koninkrijk. Het Statuut is niet voor de eeuwig heid geschapen. Als een der dris partijen bezwaar heeft tegen be paalde artikelen, is dit voldoende aanleiding om de zaak in bespre king te brengen, Curiname wil meer armslag. vooral bij zijn buitenlandse betrekkingen in het verband van (Latijns-)Amerika en van som mige organisaties der Verenigde Naties. Er is geen aanleiding aan die wens niet tegemoet te komen, hetzij door een herziening van het Statuut waarin ook de An tillen zouden delen, hetzij door een afzonderlijke overeenkomst met Suriname. Buitenlandse voorbeelden heb ben de laatste jaren wel zeer duidelijk aangetoond dat een staatkundige band tussen over zeese staten slechts bij de gratie van zijn soepelheid kan blijven bestaan. XJet feit, dat de vertegenwoor- A l diger van de Rijkspostspaar bank op de aandeelhoudersver gadering van de Amsterdamse Bank heeft gestemd tegen het voorstel om voortaan de controle op het financiële beheer aan een zelfstandig accountantsbureau op te dragen, was het gevolg van een misverstand. Dit hebben de mi nisters Korthals en Zijlstra ge antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid drs. Peschar, De Rijkspostspaarbank, zo leg gen zij uit, laat zich ir> voor-' komende gevallen wel vertegen woordigen bij aandeelhoudersver gaderingen van bedrijven waar, zij aandelen in bezit. En wel om? zo goed mogelijk op de hoogte to zijn van de gang van zaken in die bedrijven. Men pleegt zich echter als er beslissingen moeten worden genomen, behoudens zeer bijzon dere omstandigheden, van stem ming te onthouden. In dit geval heeft de vertegenwoordiger van de RPS door een misverstand tegen in plaats van blanco ge stemd. Nu, een vergissing is menselijk. Al kunnen wij ons eerder voor stellen, dat iemand die ergens 'voor' wil stemmen 'tegen' stemt, dan dat iemand die blanco wiï stemmen voor of tegen roept. Wij willen hier wel aan toe voegen, dat wij de gedragslijn om' in het algemeen niet aan de stemming mee te doen, wel kun nen begrijpen. Maar daarmee is niet gezegd, dat dit ook voor dit geval de meest juiste gedragslijü was. Ook bij de Rijkspostspaar bank wist men toch wel, dat er na de Socrates-affaire iets bij zonders aan de hand was. En dati hier zaken aan de orde zouden kunnen komen, waarin de RPS in het algemeen belang wel een standpunt zou moeten bepalen. Het tegenstemmen door een mis verstand was te betreuren, maar blanco stemmen, omdat men zich nergens mee wenst te bemoeien, zou in dit geval niet veel beter zijn geweest. - De Australische ambassadeur in Parijs heeft een contract getekend voor de aankoop van dertig super sonische straaljagers van het type Mirage-3. '.dvertentie l.M. mspm 2

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1