Radio Veronica (te duur) wordt Radio Michie! Licht in duistere verdwijning van Armand Levaux? Friezen vieren 1 april midden op IJselmeer Herdenking gevallenen beklemd" Amerikaanse Julia en Romeo Zuidslaaf verloof in Salzburg schoen en medevi Luchtvrachttarieven tóch nog in beraad Comité voor Schrootaff aire Aütoresten bij sluis van Ternaalen: Opening lijn Rome-Caracas uitgesteld m Ambtenaar geschorst na verduistering m Kwestie café terras naar oplossing Tweeërlei filosofie Sieuze A-B-C IlllflS Worms verheugd Lugubere vondst Kind verdronken ÜJSfe 3S5S Uitgehongerd Bromfietser tegen auto: een dode bet VRIJE VOLK ZATERDAG 1 APRIL 1961 PAGINA 3 (Van een oneer verslaggevers) Het schip Veronica verdwijnt van de Noordzee. De exploitatie van dit vijftig jaar oude lichtschip is te duur voor de directie van de commerciële radiozender 'Veronica'. De uitzendin gen van dit radiostation geschieden van het schip, dat. zoals bekend, voor Scheveningen buiten de Neder landse territoriale wateren ligt ver ankerd. Het verdwijnen van het schip Veronica betekent echter niet, dat de uitzendingen van radio Veronica worden gestaakt. De exploitanten van het vrijbuitersstation hebben een ander oud schip gekocht: de dertig jaar oude treiler 'Michiel' Hd. 108 van de rederij Gebr. Slot te Den Helder. Dit schip was reeds voor de vis serij afgeschreven en bestemd voor de sioopwerf. Het ligt thans op een werf in Hariingen. waar het als radiostation zal worden ingericht. Destijds hebben de exploitanten van het vrijbuitersstation grote moei lijkheden ondervonden bij het uit rusten van de Veronica met zend apparatuur. Verscheidene malen zijn onderdelen van de zender in beslag genomen. Veronica zendt uit op de zoge naamde visserijband, waarover ook de noodberichten over in moeilijk heden verkerende schepen en vlieg tuigen worden uitgezonden. (Vervolg van pag. 1) De EGKS (Europese Kolen en Staalgemeenschap) heeft op dit punt onvoldoende gefunctionerd. Het comité is van mening dat de gehele «ehrootvoorziening in het belang van de Europese Gemeenschappen 'zon der aanziens des persoons' aan een diepgaand onderzoek moet worden onderworpen. 'Om in den vervolge onregelmatigheden in de Europese gemeenschappen te voorkomen.' Letterlijk staat verder in het com muniqué: 'Juist in dit opzicht be kruipt ons een gevoel van onbeha gen. Van een voortvarend onderzoek is immers geen sprake geweest. Wij werden getroffen door een moeizaam op gang komend accountantsonder zoek, onwil of onvermogen tot straf rechtelijk ingrijpen en het feit dat degene die de schootaffaire aan het licht heeft gebracht en aan wie hier voor door het Europese parlement erkentelijkheid is betuigd, juist door de gedeputeerden zelf is tegenge werkt.' 'Het verheugt mij bijzonder." ver telde de schroothandelaar L. Worms ons gisteravond, 'dat er Nederlanders zijn opgestaan die niet gedogen dat ons land afglijdt of nog verder af glijdt naar een land dat corruptie, fraude en meer ongestraft laat voort woekeren.' Steeds moesten de autoriteiten wor den gedwongen iets van de uitzon derlijk ernstige feiten aan de open baarheid prijs te geven. De volle waarheid is echter nog niet uitge komen. Dit is dan ook ontstellend.' 'Na drie en een half jaar van ver schrikkelijke strijd, die mij in ieder opzicht heeft uitgeput, blijf ik ver trouwen en nu eindelijk met rus tige zekerheid dat die strijd niet zinloos is gevoerd', aldus de beer Worms. (Van een onzer verslaggevers) Behoren de resten van een auto, die eergisteren bij de sluizc: van Ternaaien ten zuiden van Maastricht uit het water werde- gehaald, toe aan de auto waarmee de taxichauffeur Armanc Levaux uit Visé in oktober 1950 spoorloos verdween? Dat vraagt de Belgische justitie zich af, nu deze week b{j werkzaamheden aan de sluizen, een verroeste deur en een dashboard naar boven werden gehaald. In dit dashboard stak nog het con tactsleuteltje waarop onder meer het nummer C 1502 nog duidelijk te lezen was. De justitie te Tongeren stelt op hes ogenblik een nauwkeurig onder zoek in of deze sleutel heeft toebe hoord aan de Chevrolet uit 1939 waarmee Levaux in de stormachtige nacht van 29 op 30 oktober 1950 ver dween. Zijn mysterieuze verdwijning heeft in die tijd heel wat stof doen op waaien in deze Belgisch-Nederlandse grensstreek. Was (Levaux vermoord was hii verongelukt? Een ding stond vast: de taxichauffeur had die avond! in een café een paar Italianen ont moet die hij later naar een café te'. Lieze. twee kilometer ten noorden; van Visé, had gebracht. Daarna ver dween hij spoorioos. De sluiswachter van Ternaaien ver telde de politie dat hij die nacht lange tijd achter elkaar eén auto had horen claxoneren. Hij had echter geen lichten gezien en schonk er ver der geen aandacht aan. De politie vond later ook een aantal schram men langs de betonnen rand van het kanaal, maar duikers vonden hier niets. In de zomer van 1953 ontdekte de sluiswachter voor een van de sluis deuren de romp van een mens zondt hoofd of ledematen. Om de romp b: vond zich nog een broekriem. We de broekriem van Levaux? ZiJ echtgenote beweerde pertinent vr wel, maar de justitie achtte het b wijs niet geleverd. Had de echtgenote van Levaux t belang bij dat deze stoffelijke rest: als die van haar man werden hr kend? Men zei van wel: De vrouw z: willen hertrouwen en bovendien w er nog de verzekeringsmaatschap; die tot dusverre niet had willen u betalen. Het mysterie bleef onopg lost. Alhoewel de Justitie in Tongeren nog allerminst van overtuigd is d de nu opgehaalde wrakstukken c resten zijn van Levaux' Chevrolet. het toch niet uitgesloten dat h onderzoek in dezen een. tip van ■- sluier kan oplichten. ROME (ANP) De Venezolaanse luchtvaartmaatschappij VIASA, waarmee de KLM nauw samenwerkt, begint haar bestaan naar alle waarschijnlijkheid, met een kleine tegenslag. Zij zal haar eerste inter continentale luchtlijn, die met een van de KLM gehuurde DC 8 zal wor den onderhouden, zaterdag vermoe delijk niet in Rome kunnen openen. Tussen de regeringen van Italië en Venezuela bestaat nog een verschil van inzicht over de luchtvaartpoli- tieke aspecten van de lijn Rome— Madrid—Caracas. Er is goede hoop, dat men binnenkort tot overeenstem ming zal komen, maar dat zal toch niet snel genoeg zijn om de eerste vlucht van zaterdag te redden. De KLM-VIASA-DC 8 zal dan ook wel naar alle waarschijnlijkheid de openingsvlucht van de pas opgerich te Venezolaanse maatschappij ie Madrid moeten beginnen. LOUIS WORMS verheugd (Van onze radio- «n TV-redactie) Compleet met lucht opnamen, persconferen ties en interviews heeft de journaalredactie van de NTS de televisie kijkers gisteravond een 'stunt' gepresenteerd. Volgens het nogal verwarde verhaal I» een extra-journaal, dat na het weerbericht werd ■uitgezonden, had een aantal Friezen gister middag op het IJsel meer de veerboot 'De IJsselstein' overmees terd. De veerboot ver anderde haar koers en von naar Schokland, waar o.m. een vertegen woordiger van de re derij, de heer Donder- winkel, aan land werd gezet. In navolging van het gebeurde met het pira tenschep Santa Maria verklaarde daarna de leider van de actie tij dens een 'persconferen tie' in het Drentse dorp Diever, dat alles was op gezet om de aandacht van het Nederlandse volk en de regering te vestigen op de strijd die in Friesland fvooral door studentengevoerd wordt tegen de anti- Friese beweging De Morgenster. De NTS-joumaalre. dactie meldde ten slotte, dat vanmorgen om negen uur de over meesterde veerboot aan de Amsterdamse de Ruyterkade zou meren om daarna near Den Haag koers te zetten. Donderdagavond toon de het NTS-journaal al demonstraties van Friese studenten in Leeu warden. Of er veel kijkers ge loof hebben gehecht aan de nogal alarmerende televisie-reportage over de geënsceneerde over meestering valt te be twijfelen. Daarvoor tras alles te veel een studen ten grap. En ten slotte is het vandaag 1 april. Met instemming en met medewer king vpn de Raad van Ministers zal, in samenwerking tussen de Commis sie Nationale Herdenking en het Co mité Nationale Herdenking Militaire Gevallenen, op donderdag 4 mei 1961 een nationale herdenking worden ge houden ter nagedachtenis aan allen, die sinds 10 mei 1940 hetzjj als burger, dan wel als militair zijn ge vallen. Na voorafgaande bijeenkomsten, waarin Israëlitisohe, protestantse en rooms-katholieke geestelijken voorgaan, zal om circa vier uur bij' het Nationale Monument te Amster dam een herdenkingsplechtigheid ge houden worden. Koningin Juliana en prins Bemhard hebben toegezegd hierbij aanwezig te zullen zijn. Een Algerijnse burgeremployé van het Franse militaire bestuur in Guelma heeft in een aanval van verstandsverbijstering zes personen gebood en veertien gewond. De poli tie belegrde achttien uur lang het huis waarin hij zich had verschanst en slaagde er ten slotte in hem neer te schieten. Hoe hij het voor elkaar kreeg, zal kleine Carl Adkings niet kun nen vertellen. Maar hoe dan ook, hij raakte met zijn rechtervoetje bekneld in een rioolbuis. Zijn ge- wurm had slechts tut gevolg, dat hij bijna tot aan de knie in de buis zakte. Allerlei mannen kwa men eraan te pas om Carl (linkse foto) die, om hem wat af te leiden, lekkers had gekregen te bevrijden. Het bovenste deel van de rioolbuis kwam met Carl vrij. Maar er was nog heel wat gewrik (rechtse fotol voor nodig, voordat het stuk buis op pijnlijke wijze van Carls beentje was ge schoven. <A (Van "ofizl pölitieverslaggevèr) Waar is mijn vriend? En waarom ben ik niet In Frankrijk? Dat zijn de vragen die de Zuïdslavische vluchteling, die gister middag verkleumd, vervuild en verhongerd onder een wagen van de Wenen-Hollandexpres uitkroop, zich zelf en de politie heeft gesteld. De 20-jarige jongeman, wiens identiteit door de politie niet bekend wordt gemaakt, is woensdagmiddag nl. niet alleen nit Wenen vertrokken. Als we u vertellen dat dit meisje en deze jongeman Romeo en Julia voorstellen,'dan maken we u niets wijs. Zij spelen de hoofdrol in de film 'West Side Story', dat het eeuwige liefdesverhaal weergeeft in een moderne vorm en gezien door Amerikaanse bril. Waar Jan (Julia) Canada en Don (Romeo) Grilley zijn gekiekt? U mag drie maal raden. (Van een onzer verslaggevers) De Middelburgse gemeenteambtc naar J, J. L. wordt ervan verdaeh: een bedrag van ongeveer 20.000,— te hebben verduisterd in zijn functie van secretaris van de Stichting Oor logsmuseum. Hij is inmiddels uit zijn functie geschorst. De verduistering zou zich uitstrek ken over een periode van ongeveer vijf a zes jaar. (Van een onzer verslaggevers) Vrijdagmiddag is de 5-jarige Hansje van het gezin De Bruin wonende aan de Hooglandseweg te Vianen, spelen derwijs in het Mertvedekanaal ge raakt en verdronken. Hoewel de heer C. v. d. Kwast direct ter plaatste was en met duiken de drenkeling trachtte te redden, mocht dit niet meer baten. De Rijkspolitie te water heeft later het jongetje bo ven water gehaald. De nu in het hoofdbureau van po litie gedetineerde vluchteling had In Oostenrijk in een vluchtelingenkamp samen met een mede-politieke vluch teling het plan beraamd om naar Frankrijk te gaan. Hij was dan ook zeer verbaasd, toen hij merkte dat hjj in Nederland aangekomen was gis termiddag. Samen met zijn vriend, was hii uit vrees om naar Zuidslavië te worden teruggestuurd onder de trein gekro pen. Op het eerste gedeelte van de route tussen Wenen en Salzburg was hij een schoen kwijtgeraakt, vertelde nii b|j zijn verhoor door ambtenaren ran de vreemdelingendienst aan het aoofdbureau. In Salzburg bleef de trein staan en rijn vriend was toen met enig geld dat ze meegenomen hadden onder de trein vandaan gekropen om schoenen te kopen. Maar de man die in Neder land gekomen is, heeft deze vriend niet weer gezien. Het is mogelijk dat deze onderweg verongelukt is of de trein gemist heeft. De jongeman, die op de mensen die hem gesproken hebben een gunstige indruk maakt, was nog steeds uitge hongerd. Zo erg dat in de cel extra rantsoenen ter beschikking gesteld worden. Hij heeft verklaard, dat hij uit Zuidslavië gevlucht is op een an dere wijze dan hij naar Nederland gekomen is. Hoe wilde hij niet ver tellen, omdat daardoor 8§n identiteit te snel bekend zou worden. (Van een onzer verslaggevers Als de rechtbank te Maastricht haar goedkeuring verleent aan de overeenkomst is de caféterras-kwestie in Sittard binnenkort van de baan. De eigenaar van het café Railway Bar. de heer J. Kosters, zal dan 38.000 gulden krijgen voor zijn stuk caféterras, dat al geruime rijd de aanleg van de nieuws verkeerstunnel in het zuiden van de stad heeft be moeilijkt. Ai meer dan vier jaar lang heeft de eigenaar onderhandeld met de ge meente. die naar zijn mening niet genoeg wilde betalen. Drie deskundi gen, door de rechtbank van Maas tricht benoemd, hebben nu een schaderapport opgesteld, waarmee zo wel de gemeente. Rijkswaterstaat, de Nederlandse Spoorwegen als de heer Kosters zelf akkoord gaan. Binnen enkele dagen is nu ook het antwoord van de rechtbank te ver wachten. Vanmorgen omstreeks half zes ge beurde er op de Veersedijk in Hen- drlk-Ido-Ambacht een ongeval met dodelijke afloop. De 37-jarige bromfietser A. van Rijsdijk uit Alblasserdam reed langs de dijk in de richting Zwijndrecht tegen een geparkeerde personenauto, die voor het. grootste gedeelte in de berm van de weg stond. Hij heeft de auto door de hevige regen waarschijn lijk niet opgemerkt, botste tegen de wagen en kwam met zijn hoofd op de straatklinkers terecht. Een arts constateerde een schedel' basisfractuur. Enkele minuten daar na is de heer Van Rijswijk overleden. (Van een onzer verslaggevers) Een dreigende vrachttarievenoorlog op de Noordatlantisehe lucht- routes is op het laatste moment voorkomen. De thans nog geldende tarieven zulien tot 30 juni worden gehandhaafd. In die periode hoopt de IATA, de Internationale Organisatie van Luchtvaartmaat schappijen, een nieuwe tarief overeenkomst tot stand te brengen. Tr. P. F. S. Otten heeft in zijn laatste rede als president van Philips een aantal punten aange stipt onder de algemene titel 'On ze industriële filosofie'. Op een van die punten willen wij hier nader ingaande verhou ding van Philips tot de gehele Nederlandse gemeenschap. Ir. Otten heeft daar in wezen twee dingen van gezegd: 1. wij menen onze verantwoordelijkheid te kennen ten aanzien van de ge meenschap in de landen waar wij werken. 2. zou er in dit opzicht In de ondernemingswereld een manco zijn, dan dienen veilig heidsmaatregelen te worden ge nomen, die er op gericht zijn het verantwoordelijkheidsgevoel van de ondernemer voor het algemeen belang te vergroten, en zeker niet door gedeeltelijke verantwoorde lijkheid daaraan af te doen. Wat het eerste punt betreft zouden wij willen zeggen: geluk- kig beseft de leiding van vele on- - dernemingen inderdaad haarver- I antwoordelijkheid voor het alge- meen belang. Maar daar is niet alles mee gezegd. Want ir. Otten schijnt niet te beseffen dat hij hier optreedt als scheidsrechter in eigen zaak. 'Wij kennen onze verantwoordelijkheid." En moet dan verder ieder maar zwijgen? TAe moeilijkheid is, dat het juist als gevolg van de geslotenheid van de NV's en vooral van de in gewikkeldheid van de problemen voor buitenstaanders zelfs niet of nauwelijks mogelijk is de juist heid van het beleid ook met betrekking tot het algemeen be lang te beoordelen. Hier ligt juist het probleem: er fs bij de leiding van de grote ondernemin gen een enorme verantwoordelijk heid opgehoopt. Onze democra tische filosofie houdt in, l. dat men niet méér macht en verant woordelijkheid moet concentre ren dan nodig is voor de uitvoe ring van gestelde taken en 2. dat daar waar verantwoordelijkheid en macht geconcentreerd zijn, een doeltreffende controle bestaat op het gebruik dat er van ge- 1 maakt wordt. De leiding, die aan Philips wordt gegeven is én voor de werk nemers én voor de gehele volks gemeenschap van zeer grote bete kenis, zonder dat beide daar enige directe zeggenschap in heb ben. Waar het nu om gaat Iï n i e t :de bevoegdheden van de leiding te verkleinen, maar een effectie ve controle te creëren op het ge bruik. dat van die bevoegdheden wordt gemaakt. De zin 'Wij ken nen onze verantwoordelijkheid' is als democratische verantwoor ding niet voldoende. Aan dit pro bleem de kern van ónze filoso fie (g ir. otten In zijn rede helaas zelfs niett oegekomen. In het begin van dit jaar had een IATA-conferentie in Parijs over de vraohttarieven geen resultaten ge had. De maatschappijen gingen uit een zonder een akkoord. De huidige tariefovereenkomsfc zou 9 april aflo pen. Vrijwel alle maatschappijen had den reeds aangekondigd, dat ze met ingang van 10 april hun eigen weg zouden gaan. Ook de KLM had al zijn nieuwe tarieven gedeponeerd in Canada en de Verenigde Staten. Verwacht mag worden, dat voor 30 juni een nieuwe overeenkomst tot stand komt. Vorig jaar heeft zich een soortgelijke situatie voorgedaan bij de passagierstarieven. Een IATA-con ferentie in Honoloeloe had niet» op geleverd. Ook toen dreigde een open situatie. Toen puntje bij paaltje kwam, bleek geen van de maatschappijen de situ atie aan te durven en kwam op het laatste moment een akkoord tot stand. TT et Algemeen Handelsblad heeft ons weer eens niet begrepen. Verleden week schreven wij naar aanleiding van de brief die de drie samenwerkende industriële vakbonden over de PBO aan de SER gezonden hebben, dat voor ons niet bij voorbaat vaststond, dat over de gehele linie van het bedrijfsleven PBO-organen zullen moeten komen. Het Handelsblad heeft met voorbijgaan van onze conclusie dat vrij drastische maatregelen gewenst zijn om de PBO te bevor deren in dat artikel (tot zijn vreugde) een pleidooi gelezen vóór de zgn. vrije organisaties van on dernemers. van kartels zelfs, die 'het werk' meestal zelf wel zouden kunnen doen. Beter dan PBO- organen. Dit nu was beslist niet de be doeling. Wij pleiten voor een on dogmatische benadering, voor het van geval tot geval onderzoeken van de vragen, of een bepaalde taak door de centrale overheid, door een PBO-orgaan, voor vrije organisaties ofniet moeten worden verricht. Het lijkt ons toe, dat met name in kartels heel wat 'werk' wordt gedaan, dat in het algemeen belang beter achter wege zou kunnen blijven. j?n in ieder geval weegt voor ons bij het vergelijken van de verdiensten, van zgn. vrije onder nemersorganisaties met PBO-or ganen zéér zwaar, dat daar waar de ondernemersverenigingen 'het werk' doen, geen enkele medezeg genschap van werknemers be staat, dat daar géén openbaar heid bestaat en dat de beharti ging van het aigemeen belang daar niet of nauwelijks is ver zekerd. Het Handelsblad moge weten, dat de keuze tussen kartels of ondernemersverenigingen ener zijds en PBO anderzijds voor ons in het algemeen niet zo moei lijk is. yoor 'n kind, zei meester pedagogisch, is zelfs een lucifer gevaarlijk zonder een goed begrip van zaken. O, juist, zei Jantje, dat is logisch. Dus later is dat niet bezwaarlijk als ik atoombomman ga maken.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1