„Vaak hebben onbevoegden toegang tot de cilinders met koolzuur ,Ineen oogwenk Amerikaan sloeg alarm terwijl achter hem mannen van de trappen stortten li 'AYTA TJQSEr Duizenden kuikens verbrand Monteur na bijna-ongeluk in Amsterdam: Het Vrije \olk Koolzuurgas Lasser slaat vrouw met bikliamertje Beslissing over vijfdaagse is urgent Acht jaar voor roofoverval in cle Purmer PIk weet niet hoe ik me heb kunnen redden Geen gifgas Zo'n heerlijke reep cadeau l voor 10 Kwatta-soldaatjes Spaargeld van oude man (71) gestolen Incasseerder verduisterde f 15.000 Vi jfdaagse voor ambtenaren gemeente Zeist PBO op de helling Grappig waarschuwing Geredde A. Noordzij: Extra beveiliging a KENT FILTERS BESTv Bouivbedrijf: ST VRIJE VOLK DONDERDAG 6 APRIL 1961 PAGINA 3 55 Si# SiSIS; 20 verkrijgbaar bij de gerenommeerde stoffenzaken, modemagazijnen en warenhuizen Advertentie (I.M.) (Van een onzer verslaggevers) Het zou mogelijk kunnen zijn, dat de ramp bij de RDM js ntstaan doordat bij het controleren van de koolzuurblusln- tallatie 'verkeerde manipulaties' zijn verricht. Uiteraard wordt een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van dit vreselijke ongeluk. Intussen is ons bekend geworden, dat kort gele den nagenoeg dezelfde catastrofe heeft gedreigd aan boord van een schip, dat toen voor de werf lag van de NDSM te Amsterdam. Deze waarschuwing geldt voor het personeel „beneden", dat (nog) niets heeft gemerkt van een eventuele brand. Het signaal blijft loeien tot de installatie in bedrijf is gesteld. Dat gebeurt door het overhalen van een trekhandel, die de zogenaamde startbatterij tot actie brengt: uit drie of vier cilinders stroomt onder hoge druk gas naar de ventielen van de andere flessen waarin dan mem branen doorslaan en het koolzuur vrijkomt. Om de machinekamer metterdaad „onder te zetten" moet vervolgens een hoofdafsluiter in de toegangsleiding ,>c^^dJan tankers en vrach-t SlSvifdS SChake'Pa' boten staan soms wel „collecties van handel. „Brallend een aparte spuit dan het Een ervaren monteur heeft van- .acht het verhaal van dat bijna- ngeluk verteld. Uit zijn relaas bleek, meer dan honderd flessen "elk mét 17'!; Qan aat maar al te vaak onbevoegden dertig kilogram vas en onder een 1 vali )ae,n nee .oor nv....i...ieu onaer een do overal aangebrachte sproeiers naa.- buiten. „D machinekamer wordt snel gevuld met een duidelijk waar- XrrT neembare nevel een grijze mist." Voor het in werking stellen van zo n arsenaal bevindt zich aan dek een soort schakelkast. Bij het ope nen van de deur behoort er in de af vei regelrechte beunhazen toegang druk van veertig tot vijftig atmos- Uebben tot de batterijen koolzuur- feer. b B 05 cilinders, die in geval van brand - een machinekamer binnen enkele econden vol gas kunnen spuiten. (Vervolg van voorpagina) Terwijl het werk op de grote werf (er werken circa zesduizend mam geheel stil lag en de niet getroffen arbeiders in hun .witte overalls zwij gend stonden toe te kijken, droeg men de brancards met de gewonden van het schip. Op het RDM-terrein ston den de ambulance-auto's te wachten en voorafgegaan door motoragenten reden ze soms met één, soms met twee of drie getroffenen in ijltempo naar het Zuiderziekenhuis, de Clara- stichtmg, het ziekenhuis Dijkzigt, het Bergwegziekenhuis of naar de Schie- damse ziekenhuizen. Voor de poort stonden angstige vrouwen zwijgend te kijken naar het af-en-aan ryden van de ziekenauto's. Niemand wist nog, hoe groot de ramp was. Tegen één uur ging het gerucht: „Er zijn drie doden." om twee uur werd gezegd: „Vijf mannen zijn dood" en om drie uur vertelde men: „Er zjjn zeven doden." Zekerheid kreeg men pas veel la ter op de middag. Toen hoorde men ook. dat het aantal slachtoffers waarschijnlijk niet meer zou stijgen en dat er nog dertig mannen in de ziekenhuizen lagen. Gisteravond al werd er bij de RDM weer normaal gewerkt. Maar er heerste diepe verslagenheid onder de arbeiders en vooral ook in de ge zinnen op de Heypiaat. die vrijwel allen nauw bij de RDM betrokken zijn. (Van een onzer verslaggevers) Een diepgewortelde echtelijke on enigheid heeft zich donderdagavond ontladen in de Boerhavestraat in Den Kaag. Voor haar woning ging de 32-jarige lasser J. G. zijn 22-jarige vrouw johanna Maria G. met een bikhamertje te lijf. De man sloeg zijn vrouw enkele malen met het hamertje op het hoofd. Hevig bloe dend heeft een voorbijganger haar het ziekenhuis aan de Zuidwa! ge bracht. De vrouw is met hoofdwon den opgenomen. Haar toestand is goed. De man heeft zich bij de poli tie gemeld. Onze zegsman heeft ais monteur tot taak op alle mogelijke cshepen deze schakelingen te controleren en vooral ook na te gaan hoe de toe stand is van de diverse leidingen plus machinekamer een sirene te «aan llet be0°rdele van de voorraad fles- Innro» -55PT1 fflflTl Hp n ar> r? tra n uuHrintrAn) loeien via een in het slot aan gebracht elektrisch contact. |IJIlIllil(IIIil!|(l!Ift]|||IflUI!lIJIlj>|iIl|jfjjtf[niI(i(IIIilllI!IIIlllinjllIUIIltlU AAD NOORDZIJ, 28 jaar en bank werker bij de RDM, is een van de mannen die door het dodelijk gas werden verrast-. Hij was boven in de machinekamer aan het werk, toen hij een korte plof hoorde en een dichte, witte wolk omhoog zag komen. Hij stortte bedwelmd van een trap, maar zijn val werd ge broken en hij was de eerste, die door de redders naar buiten werd sen (aan de hand van wegingen). „De batterijen staan meestal in zogenaamde „koolzuurkamers" op gesteld. Soms zijn de toegangsdeu ren daarvan voorzien van een slott. "Vaak ook niet zoals ook onlangs op die boot uit Zweden bij de NDSM." „Ik had daar op een dag de aan wezige flessen voor een groot deel gecontroleerd. Voor mijn vertrek naar een spoedkarwei elders had ik de installatie natuurlijk geheel start- Tijdens mijn afwezigheid werd ont- klaar en bedrijfszeker achtergelaten, dekt, dat er „een leiding lekte" of iets van die aard. Ik werd opgeroe pen mm de oorzaak op te sporen." .Aan boord zag ik al gauw, dat de schakelkast niet open was geweest er had dus geen alarm geklonken in de machinekamer, waar mensen aan het werk waren. Maar buiten het paneel om had een onverlaat in de ..kamer met de flessen" aan de naar het vertrek had aldoor open- bedieningskabel getrokken. De deur gesaan „Gelukkig was de draad naar de „laatste zekering" extra beveiligd; de hoofdafsluiter bleek nog dicht te zijn. Maar in alle honderd flessen waren de ventielen gesprongen. Daarbii had misschien wel door het dichtbb'ï- ven van de hoofdafsluiter een klei ne leiding de geest gegeven, waardoor het „mankement" werd ontdekt. Bij rniin weten heeft men tot nu toe niet kunnen uitvinden welke on bevoegde aan die kabels heeft gerukt en daardoor bijna een ramp veroor- zaake, zoals die nu is ontstaan in Rotterdam." Volgens onze zegsman moeten on- oordeelkundigen hebben gewerkt aan of bij de kooizuurblusinstailatie van de Mathie„son in het dok bij de RDM. Ook in de foyer van de Opera in Parijs, rookt men KENT. Internationaal meest gevraagde filtersigaret met de beroemde lichtblauwe micronite filter. In Nederland fl.- per (Van onze soc.-econ. redactie) De werkgevers- en werknemers organisaties in het bouwbedrijf be treuren het in hoge mate. dat het College van Rjjksbcmiddelaars de bespreking over de verkorting van de werkweek op het laatste moment heeft uitgesteld. Zij menen, dat een beslissing over de invoering van de arbeidstijdver korting op 5 juni a.s. geen enkel uitstel meer gedoogt, zulks ter voor koming van grote onrust op de wer ken. De trage behandeling van hun voorstellen door het College van Rijksbemiddelaars heeft te meer ontstemming gewekt, omdat de in houd daarvan reeds meer dan een jaar geleden bij dit college bekend was. Advertentie l.M. PERÜTZ-COLOR-filnl 36 prachtige kleurendia's! De gebroeders Gerard en Frans T uit Vclscn. die vandaag precies tien iaar geleden drie bejaaiden bewo ners van een boerderij in Monni kendam ernstig mishandelden zodanig dat een van hen. de 76- jarige heer P. Laan, aan de gevol gen daarvan overleed en er daar na met een portemonnaie met 30 gulden vandcor gingen, zjjn "van ochtend door het Gerechtshof te Amsterdam beiden veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek. De rechtbank had hen in eerste instantie tot zes jaar met aftrek veroordeeld. Het vorig jaar pas, negen jaar na het gebeurde, kwam vast te staan dat de gebroeders T de daders waren van deze roofoverval. Bij de. behandeling van deze zaak voor het hof ontkende Gerard hardnekkig dat hij deelgenomen zou hebben Ran de geweldpleging. De procu reur-generaal had tegen beiden negen jaar gevangenisstraf met af trek geëist. gebracht. In de verbandkamcr, waai- hij spoedig weef bijkwam, heeft hij daarna de slachtoffers zien binnendragen. Diep. heel diep respect heb ik voor de redders gekregen", vertelde hij ons vanmorgen nadat de bedrijfs arts hem had gezegd, dat- hij geen nadelige gevolgen van de ramp zal ondervinden. „Ik heb enorme be wondering voor de rust en de snel heid waarmee de dokters hun werk deden, voor het zelfverzekerde op treden van de GG en GD en de brandweer. Ik geloof, dat het aan hun kalmte te danken is, dat er vallen. niet nog meer slachtoffers zijn ge- Aad Noordzij is ervan overtuigd, dat de meeste slachtoffers nauwelijks hebben begrepen wat er is gebeurd. „De ramp vlotiok zich in een oog wenk. Toen ik de gaswolk in de ma chinekamer zag stromen, wilde ik eerst, nog naar beneden gaan om te kijken wat er aan de hand was. Verder dan vijf treden ben ik niet gekomen. Toen werd alles grijs voor mjjn ogen, ik viel en dacht dat ik in een opengemaakte cylin der zou sorten. Dat zou zeker mijn dood zijn geweest, maar ik viel er juist naast en toen de redders kwa men moeten zij mij onmiddellijk hebben zien liggen". Advertentie l.M. PERUTZ-COLOR films Kleuren-fleurt (Van een onzer verslaggevers) Henri Marchel, een 53-jarige boordwerktuigkundige uit New York, zat gistermiddag half versuft en gebroken aan boord van het ongeluksschip Mathieson. Hij was, toen het koolzuurgas de machinekamer van de bulkcarrier binnenstroomde beneden met de mannen aan het werk. Hij weet, dat hij op het nippertje aan de dood is ontsnapt, maar hoe hij zich heeft kunnen red den begreep hij uren nadat de ramp zich voltrok, zelf nog nau welijks. 33t jg (Van een onzer verslaggevers) Koolzuurgas is geen gifgas. S Het komt ook voor in de lucht, s die wij inademen. De slachtof- g Iers van de rarpp bij ds RDM s eijn ook niet door gasvergifti- jg ging aai het leven gekomen, fg- maar door verstikking. Het gas, dat in de maclnne- kamer ontsnapte, nam name- H lijk alle zuurstof uit de lucht weg en de mannen zijn dus ff door zuurstofgebrek beuntsle- loos geraakt, waarna enkele g stierven. Sr is een goede kans, dat de arbeiders, die bewusteloos zijn ff geweest, bij hun herstel geen g verdere schade van het kool- H zuurgas zulten ondervinden. 'We waren normaal aan het werk; ik helemaal beneden, anderen op de bordessen en plotseling zag ik dat er iets verkeerd ging. Een paar mannen begonnen op hun benen te zwaaien en zakten in elkaar. Ik wist, dat het reukloze koolzuurgas uit veiligheids overwegingen licht geparfumeerd was. waardoor we dachten, dat het niet ongemerkt kon binnenstromen. Of ik het geroken heb, weet ik niet meer. Ik kreeg plotseling een doodschrik en rende mar boven.' Henri Marchel, die verleden week speciaal voor de reparatie van New York naar Rotterdam kwam en vol gende week, als -het schip klaar is. weer naar huis hoopt terug te keren, is een van de weinigen, die hoewel al half bedwelmd toch langs de trappen naai- boven hebben weten te komen. Terwijl de achter hem ko mende mannen van de trappen stortten, sloeg hij op het dek alarm 'Ik heb niets dan bewondering voor de mannen van de brandweer, voor de politie en de redders van de GG en GD,' vertelde de Ameri kaan, die aanvankelijk niet over het ongeluk wilde praten. Hij her innerde zich vaag. dat er onmid dellijk van alle kanten hulp toe schoot en dat binnen enkele mi- Advertentie IM. Kir* -bij Uw winkeiier a*rnefc, pww, boneVafx*, j»okk* m BixkM e» nuten de eerste slachtoffers naaij boven werden gedragen. De wachtsman van het dok, die bü het verschijnen van de wankelende Marchel ook direct alarm sioeg, zag dat ze naast elkaar op het dek wer den gelegd. 'Het was een verschrikkelijk ge zicht,' vertelde bü later. Er waren in de eerste minuten geen zuurstofap paraten genoeg om ieder onmiddel lijk bü te staan, maar ik kon zien dat er bü waren, voor wie geen hulp meer zou baten.' Hij zag een vriend van hem lijk bleek en snakkend naar adem uit de machinekamer strompelen. De man liep nog enkele meters en zakte toen. bij de loopbrug van het dok, in el kaar. Hij kwam later weer tot be wustzijn en verkeert nu buiten le vensgevaar. maar een andere getrof fene stierf nadat hü op het dek was gelegd. A gestolen Er was één slachtoffer, dat men met geen mogelijkheid naar boven kon dragen. Hü werd met de dok kraan uit de machinekamer gehesen en moest ook in allerijl naar een zie kenhuis worden vervoerd. Daar weiden hij en andere slacht offers gisteravond bezocht door de kapitein van het schip. De gezag voerder had inmiddels opdracht ge geven niemand meer aan boord toe te laten. De machinekamer was afge sloten en alleen de politie mocht er nog binnenkomen. Hoofdcommissaris A. Wolters was gistermiddag al tijdens het reddings werk aan boord van het schip ge weest. Hij was toen vergezeld van de wethouder van Volksgezondheid, G. Z. de Vos. Later in de middag be zocht burgemeester mr. G. E. van Walsum in gezelschap van de hoofd commissaris de RDM. De directie stond ons daarna toe aan boord te gaan. maar na het ge sprek met de werktuigkundige werd ons te verstaan gegeven, dat het schip verder voor iedereen verboden terrein was. Advertentie l.M. (Van een onzer verslaggevers) Terwijl de bewoner op bezoek was bij familie is dezer dagen een dief binnengedrongen in de woning van de 71-jarige G. van der Vliet in Siiedrecht. Toen de heer Van uer Vliet om half tien 's avonds thuis kwam. merkte hij dat de buitendeur openstond en dat het dressoir was opengebroken. Een spaarbankboekje en spaarcentjes (te zamen een be drag van enkele duizenden guldens) bleken gestolen. De politie vermoedt dat de dief met de situatie in het huis bekend was. (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag is te Vriezenveen brand ontstaan in een schoolgebouw ivaarin een confectiebedrijf en een suikenfokkerij waren gevestigd. Ruim iOOft kuikens zijn verbrand. Het con fectiebedrijf heeft geen schade gele ten- In het gebouw waren gelijkvloers 3000 kuikens ondergebracht die reeds slachtrijp waren. Op de zolder va ren dinsdag 6000 kuikens geïnstal leerd die nog verwarmd moesten wor den. Voor deze verwarming werden petroleumkachels gebruikt. Men neemt aan dat een van deze kachels is omgevallen. De kuikens die gelijk- floers werden verzorgd, konden voor net grootste deei worden gc.ed. (Van een onzer verslaggevers) In Zaandam is de 40-jarige incas seerder P. B. aangehouden wegens veduistcring van ten minste ƒ15.000. Dit geld heeft hij zich in ongeveer acht jaar toegeëigend. Hij gebruikte het onder meer voor de aankoop en verbetering van zijn woning. Advertentie l.M. PERUTZ-COLOR films Kleuren-fieurl Advertentie l.M. PERUTZ-COLOR-film Binnen 36 werk-uren wear ontwikkeld aan u retour! (Van een onzer verslaggevers) Het college van B. en W. te Zeist stelt aan de raad voor, met ingang van 1 mei voor het hele gemeente- personeel een vijfdaagse werkweek in te voeren. Voor de ambtenaren die 48 uur per week werken zal de werktijd tot 45 uur per week worden terugge- brach* voor de ambtenaren met een tlj-urige werkweek wordt Mn werk- t-ijdversohtavitvg toegepast. rtat het met de pubüekrechte- L' üjke bedrijfsorganisatie niet best botert, Is nu wel algemeen bekend geworden. Na een vlot en in het algemeen geestdriftig be gin is er een stagnatie ingetreden. De Organisatiecommissie van de Sociaal-Economische Raad heeft thans een onderzoek Ingesteld naar 'de omstandigheden, welke de totstandkoming van bedrijfs lichamen bemoeilijken.' De commissie constateert, dat vorming van bedrijfslichamen ge remd wordt door een geest van onbehagen, die weer een gevolg is van 'wisseling in de geest des tijds.' Deze wisseling in de geest des tijds bestaat inderdaad en men moet er rekening mee houden. Maar als de bedrijfs organen wat hun taak en werk wijze betreft meer algemene in stemming zouden oogsten, zou de kritiek van de geest des tijds er minder vat op hebben, "Terecht zegt de commissie, dat t de bedrijfsgenoten meestal maar weinig van hun schappen bemerken en dat zij van het werken en het belang ervan maar slecht op de hoogte zijn. De com missie dringt aan op betere voor lichting in de vergaderingen en publikaties van de vrije organi saties. Akkoord, maar dan moet er ook iets voor te lichten zijn. En het zou misschien niet overbodig zijn, als men aan de vorm van de voor lichting ook enige aandacht gaat schenken. Want in het algemeen kan men wel zeggen, dat, de publikaties van de verschillende publiekrechtelijke organen ver antwoord en gedegen zijn, boeiend zijn ze zelden. Enkele weken geleden schreven wij dat men aan een klein aantal grote bedrijfslichamen meerheeft dan aan een groot aantal kleintjes, die elk voor zich maar een beperkte betekenis hebben. Tot ons genoegen hebben wij ge lezen dat 'enkele leden* van de Organisatiecommissie dezelfde mening toegedaan zijn. Wij hopen dat deze enkele leden in de SER gehoor zulien vinden. A/Tisschien zal een van de DA grootste verdiensten van d« nota en de bijbehorende be schouwing zijn, dat er wat leven komt in de PBO-brouwerij, waar het een bijzonder dooie boel dreigt te worden, om een uitdruk king van de Volkskrant te lenen. Dat leven zal kunnen opbloeien, als op 28 april de nota in de Sociaal-Economische Raad zal worden behandeld. Daar zal waarschijnlijk nog niet uitvoerig gesproken worden over het aandeel dat de regering kan hebben bij een verder uit groeien van de PBO. Daarmee heeft de commissie zich namelijk niet beziggehouden en de behan deling van dit belangrijke aspect kan dus 'bulten de orde' zijn. De drie industriële (fabrieks arbeiders-) bonden hebben er on langs op gewezen. Deze kant van de zaak zal ongetwijfeld wel aan de orde komen, als In de komende maanden het parlement de PBO onder de loep gaat nemen. Dan zal ook blijken of de warme belangstelling voor de PBO die bij voorbeeld bij de KVP leeft, sterker of zwakker is dan de kille bejege ning die de PBO In WD-krlngen veelal ontmoet. Terwijl wij dus menen dat de zaak van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie met de nota zelf maar weinig gediend wordt, zijn wij van oordeel, dat het ver schijnen van de nota het goede gevolg heeft, dat de hele PBO met al haar goede kanten en gebreken weer eens in de algemene aan dacht komt. '/"\p het departement van Sociale Zaken wordt koortsachtig gewerkt aan de voorbereiding van een regeling die het veelbespro ken wetsontwerp op de kinder bijslag zou moeten vervangen.' Dat heeft in Het Vrije Volk ge staan, maar daarin niet alleen. Alle andere kranten hebben ook gesuggereerd, dat de regering overweegt of reeds bezig is het aanhangige wetsontwerp te ver vangen door twee afzonderlijke regelingen, één voor de loontrek kers en één voor de zelfstandigen, die dan ruimschoots uit de alge mene middelen zouden worden geholpen. Het Tweede-Kamerlid Berger heeft daarover al op 2 maart vra gen gesteld aan minister Van Rooij. Hij zei toen niet te geioren, dat de KVP zulk een knieval voor de VVD zou doen. 'Als er één par tij is, die zich tegen voorziening uit de algemene middelen heeft verzet, dan is het de KVP,' zo zei hij. TLTinister Van Rooij heeft toen x geantwoord, dat hij het wetsontwerp onverkort hand haafde. En wat de heer Berger naar aanleiding van een bericht in het Eindhovens Dagblad had gezegd, was volgens de minister fantasie. Zijne Excellentie sprak: 'Als het niet zulk een ernstige zaak was, zou het hijna grappig zijn om te lezen welke fantasieën op dit moment opgeld doen.' Het is inderdaad bijna grappig. En het zou nog grappiger zijn, als bleek, dat de fantasieën van 2 maart werkelijkheid worden. Voor sommigen overigen* een, wrang grapje.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2