tot scherp conflict Organisaties oneens met staatssecretaris OokNVM Werkplaats uitgebrand op werf je Zilveren Broodmand voor Hirschfeld Kennedy wil buiten elke vorm van kolonialisme staan Vrije \oll» 'Nederlandse lonen kunnen stijgen' Opvarende van Ida-D vermist Minister geeft cijfers over vergunningen Voor werk tijdens hongerwinter Hot zesrevïert Meisje uit VS zesmiljoenste in Madurodam ROTER5EPT Verzekering Eigen onderhoud in woningwetwoningen kan worden vergoed Politie moet thriller oplossen Ware achtergrond van afwezigheid Waardeloos Tam HET VRIJE VOLK VRIJDAG 7 APRIL 1961 PRIJZEN OMLAAG p conservatieve oud-minister, is op Europese commissie: Expansie (Van een onzer verslaggevers) In schïpperskringen wacht men In spanning af of drs G C Stubenrouch, staatssecretaris van O., K. en W., alsnog bereid is iets te doen aan de verbetering van het onderwijs aan schip perskinderen. Enkele maanden geleden heeft de staatssecretaris de voor stellen, die daartoe door een door de schippersorganisaties en vakbonden gevormde commissie zijn gedaan, volledig van de hand gewezen. Bij de behandeling van de begroting van O., K. en W. door de Tweede Kamer is hij daarvoor met kritiek over laden. De staatssecretaris heeft toen gezegd, dat hij bereid was de kwestie nog eens met de orgawsaties te bespreken. Deze bespreking moet nog plaats vinden, maar intussen hebben de organisaties laten weten, dat zij hun voorsteilen onveranderd handhaven. Deze voorstellen beogen in de eerste plaats de invoering van een algemene leerplicht voor schippers kinderen, met dien. verstande dat dispensatie kan worden verleend zo lang het kind nog geen acht jaar is, Tot veertien jaar willen de organise ties het onderwijs zonder uitzonde ring verplicht gesteld zien. Bovendien bepleiten zij een ver goeding van de extra-kosten, die een schippersgezin moet maken om zijn kinderen naar school te laten gaan. Eind verleden jaar heeft de minister de daarvoor geldende nonnen iets verhoogd, maar dit wordt door de organisaties niet voldoende geacht. _Zjj wensen een zodanige vergoe ding, dat voor schippers wier kin deren de lagere school bezoeken, de kosten van huisvesting volledig worden gedekt. Kwaad bloed Staatssecretaris Stubenrouch heeft zich de toorn van alle organisaties op de hals gehaald door deze voor stellen zonder meer ter zijde te schuiven. Vooral de motivering van zijn besluit, om de leerplichtbepa- (Van een onzer verslaggevers) Ook het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen heeft zich dezer dagen met een rekest tot staatssecretaris Stubenrouch gericht. Het NVM spreekt daarin zijn teleurstelling uit over de ne gatieve houding van de staassecre- tarls ten aanzien van het onder wijs aan schipperskinderen, al toont het zich voldaan over diens toezegging de kwestie nog eens met de organisaties te zullen bespreken. De invoering van een werkelijke leer plicht voor het schipperskind, een goede controle op de naleving ervan en een verbetering van de rijks regeling voor de huisvestingskosten zijn ook volgens het NVM van het allergrootste belang voor de toe komst van het schipperskind. Het dringt er daarom op aan de ver schillen tussen de ondenvijsbepa- lingen voor kinderen van schippers en niet-schippers weg te nemen. In het NVM zijn ongeveer 3000 schip pers georganiseerd, Er zijn boven dien drie, door particuliere onder nemers gestichte binnenvaartrede- rijen b(j aangesloten. hngen voor schipperskinderen niet te verscherpen, heeft daarbij kwaad bloed gezet. Een dergelijke verscherping zou volgens de staatssecretaris het regelmatig schoolbezoek door schip perskinderen niet bevorderen. Hjj vreest ook, dat het toezicht op de naleving van de leerplicht uiterst moeUjjk zal zijn en stelt bovendien, dat met het opnemen van de ont- hcffingsbepaling het effect van de regeling twijfelachtig zou worden. Ook omdat de regeling diep in het gezinsleven zou ingrijpen, voelde bij er niets voor. Vooral dit laatste argument is door de organisates met grote verbazing ontvangen. Wij hebben zelf, zo stel len zij, als vertegenwoordigingen van de schippers én hun werknemers, om die regeling gevraagd. Is dan de staatssecretaris degene, die zich zorgen moet maken over de con- i sequenties daarvan voor het gezins leven aan boord? Ongemotiveerd De organisaties vinden, dat de argumentatie van de staatssecretaris, die volgens hen onvoldoende beseft hoezeer het schipperskind op onder wijsgebied achterop komt, kant noch wal raakt. Dat door een verscherping van de leerplicht het regelmatig school bezoek niet zou worden bevorderd, is volgens hen een volkomen onge motiveerde bewering. Dat het toezicht op de naleving niet gemakkelijk zal zijn. willen zü best aannemen. Maar is dat, zo vragen zij zich af, ooit een reden geweest om een broodnodige maatregel dan maar achterwege te laten? Hoe de staatssecretaris erbij komt, dat door een ontheffingsbepaling het effect van de regeling twijfel achtig wordt, is de organisaties een raadsel. Zo'n bepaling, zeggen zij. zou alleen gehanteerdhoeven te worden als bij voorbeeld een medicus het ongewenst zou vinden een schip perskind voor zijn achtste jaar uit het gezin te halen. Onverteerbaar De weigering van de staatssecre taris, om voor de rijksbijdragen in de huisvestingskosten andere normen aan te leggen, is voor de organisaties evenzeer onverteerbaar. De heer Stu benrouch heeft dit besluit trouwens ook niet aan hen gemotiveerd. Hij heeft slechts geschreven, dat in de toekomst alleen die schippers voor een bijdrage in aanmerking zullen komen, die „niet in staat zijn i. ra-kosten, verbonden aan het schoolbezoek van hun kinderen zelf te dragen." Alle bij het overleg betrokken or ganisaties hebben besloten ook daar mee geen genoegen te nemen. Volgens hen is inwilliging van hun verlangens slechts een zaak van rechtvaardigheid, als men tenminste de achterstelling van het schippers kind teniet wil doen. In een uitvoerig rekest hebben zij de staatssecretaris daar onlangs nog op gewezen, maar of hij inmiddels, mede door de kritiek van de meeste fracties in de Tweede Kamer, tot andere gedachten is gekomen, valt nog te betwijfelen. Enkele dagen ge leden liet hij de commissie van over leg weten, dat hij bereid was haar 'n audiëntie te verlenen. Men vreest In schipperskringen niettemin, dat hij opnieuw het been stijf zal houden. Zou dat inderdaad het geval zijn, dan is een ernstig conflict welhaast onvermijdelijk. HAMBURG (DPA)Een van de opvarenden van de kustvaarder Ida-D van de Rotterdamse rederij Ida Dekker is vannacht vermist, kort nadat het schip de haven van Ham burg had verlaten. Het is de 27-jarige Spanjaard C, Liendo uit Santander, die vrijwel zeker is verdronken. De Ido-D liep, nadat de pogingen om de vermiste matroos op te sporen waren opgegeven, Cuxhaven binnen. Van daal- vertrok het schip vanmorgen naar Rotterdam. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Een korte, felle brand heeft donderdagmiddag het bedrijf van de N.V. Scheepsbouw De Visser te Nieuwesluis geteisterd. De vrij grote werkplaats brandde volledig uit en twee daarin staande motorboten gingen verloren. De brand v-""- -mt inktzwarte rookkolom, dat zelfs de niet ter assistentie gc.'Oe;.eii u., weer van Den Briel naar Nieuwesiuis snelde. De Briellenaren hoefden niet in, actie te komen, omdat inmiddels de gewaarschuwde brandweerkorpsen van Geervliet en Zwartewaal al waren verschenen. Binnen een uur was de brand bedwongen, maar van de grote loods stonden toen nog slechts de muren overeind. Het dak werd zwaar beschadigd en verder bleef van de werkplaats slechts de ver wrongen staalconstructie over. Volgens de directeur, de heer C. de Visser, is de nog niet te ramen schade zo groot, dat het bedrijf voorlopig voor de helft zal moeten worden stil gelegd. i slapt U, verkleed en wel, zó uil Uw hul op Uw uifgaansdoel af. Uniek comfort, zonder rompslomp vooraf! i Advertentie I.M. guldens Omhoog I Juist voor artikelen die men geen luxe kan noemen, maar die het hele gezin nodig heeft. Plastic regenjassen kunt U in ons klimaat geen dag missen, en een kans om voor nog géén vier gulden een jas van 7.98 te kopen, laat U toch niet voorbij gaan. Plastic regenjassen van een pri ma kwaliteit piastic, met geheel gelaste naden, patent knoop- sluicing en twee zakken, alles verstevigd afgewerkt, koopt U nü voor minder dan de halve prijs. Zacerdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze dames- en herenregenjassen. De damesmaten met regenkapje, in Nylon blauw, bleu, geel en wit (maten 36 tjm SO) de heren jassen In grijs en Nylonblauw, 44 t/m 58, door elkaar voor één prijs, voor en ivyionoiauw, ■M In 1960 heeft de kroon beslist over 150 raadsvoorstellen tot verhoging van het maximum-aantal volledige drankvergunningen. Van deze 150 I voorstellen werden 8 verzoeken af- i gewezen, waarvan één in afwijking van het advies van Gedeputeerde Staten. Bjj de 142 gunstige beslissingen werd in 125 gevallen het advies van Gedeputeerde Staten gevolgd. Bij 17 beslissingen werd van het advies afgeweken, namelijk 11 keer van het advies van G.S. van Gelderland, vier keer van het advies van G.S. van Drente en 1 keer van de advie zen van G.S. van Overljsel en van Utrecht. Dit heeft de minister van Soci ale Zaken medegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, mevrouw C.P. de Roos-Oudegeest (PvdA). Mevrouw De Roos had onder meer gevraagd, of de minister niet van mening is, dat zo min mogelijk moet worden afgeweken van adviezen, die een afwijzing van de verhoging van het aantal vergunningen inhou den, zulks met het oog op de volks gezondheid. De minister zegt, dat dit in de 17 genoemde gevallen Is gebeurd in ver band met het streven over het ge hele land tot een zoveel mogelijk gelijke rechtsbedeling te komen. fVan onze soc.- econ. redactie) Het komt voor, dat huurders voor eigen rekening onderhoudswerkzaam heden laten verrichten waartoe zij niet verplicht zijn, en zelfs verbete ringen in hun woning laten aan brengen. De huuradviescommissie kan dan genoodzaakt zijn. te beslissen, dat huurverhoging moet worden toe gepast;. Minister Van Aartsen vindt dit „bepaald onbillijk", zo blijkt uit het antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid. de heer Maenen (k.v.p.). Een oplossing voor zulke gevallen zou kunnen zijn. aldus de minister, dat de woningbouwvereniging aan de huurder de gemaakte kosten geheel of voor een billijk gedeelte vergoedt. De woningbouwvereniging zou ook wellicht tijdelijk van inning van de verhoogde huur kunnen af zien. Minister Van Aartsen zal gaarne, indien hem schrijnende gevallen worden voorgelegd, bij het bestuur van de vereniging zijn invloed aan wenden om een oplossing te bereiken. Ongeveer 600 leden van het Am sterdamse politiekorps zullen maan dagnacht een speciale vertoning bijwonen in Cineac Damrak van de thriller Plein Soleil (alleen de zon was getuige)Zij zullen de film ech ter niet in zijn geheel te zien krij gen. Op een daartoe gekozen ogen blik zal de vertoning worden afge broken en zal, als prijsvraag, hun worden opgedragen de ontknoping kenbaar te maken. Een jury zai be palen wie de beste speurzin heeft gehad. (Van een onzer verslaggevers) De Zilveren Broodmand, de,onderscheiding die de Nederland se. Vereniging van Meelfabrikanten jaarlijks toekent aan een Nederlander die zich op het gebied van de voedselvoorziening bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt, is donderdagmiddag in Den Haag uitgereikt aan dr. H. M. Hirschfeld. De heer Hirschfeld was in de Tweede Wereldoorlog secretaris-ge neraal van het Ministerie van Han- ,-del. Nijverheid en Scheepvaart en j tevens waarnemend secretaris-gene raal van het Ministerie van Land bouw en Visserij. Vooral In de hongerwinter heeft j hij gezorgd dat aan de bevolking van j Nederland, met name in de steden in j het westen, bijna altijd een weliswaar minimaal rantsoen kon worden ver- j strekt. Voor dit werk in de bezet- tingsjaren heeft de vereniging de broodmand aan de heer Hirschfeld toegekend. In vorige jaren hebben dr. S. L. Mansholt, oud-minister van Land bouw, prof. dr. B. C. P. Jansen, ir. W. H. van Leeuwen en de heer H. D, Louwes de mand ontvangen. De voor zitter van de vereniging de heer H. J. Koster noemde dr. Hirschfeld in zijn toespraak „de representatieve fi guur van het bovengrondse verzet". Als voorzitter van de centrale rederij die het voedselvervoei' over het IJselmeer regelde kreeg hij van ,,d? bezetter de toezegging dat de gebruikte schepen niet in beslag werden genomen. Zo is er in de r. hongerwinter nog bijna 200.000 ton levensmiddelen vervoerd. Na de oorlog heeft dr. Hirschfeld een belangrijke rol gespeeld bij de oprichting van de OEES, de organi- isatie die voor de verdeling van de Amerikaanse gelden voor de econo mische opbouw van Europa moest zorgen. De heer Hirschfeld toonde zich bij zonder dankbaar voor de onderschei ding die hem te beurt was gevallen. Hij verklaarde dat zijn werk in de bezetting niet mogelijk zou zijn ge weest zonder de medewerking van ir. S. L. Louwes. (Van onze correspondent in Washington) De Nederlandse teleurstelling over de weigering: van de VS, aanwezig te zijn bij de installatie van de Nieuw-Guinea-raad, heeft hier de afgelopen dagen in pers en politieke kringen de aandacht getrokken. De opvatting van sommige bladen dat de weigering in over eenstemming is met de Amerikaanse neutraliteit in het conflict Nederland-Indonesië, schijnt niet de ware achtergrond van het Amerikaanse standpunt te vertolken. Uit gesprekken met. gezaghebben de zegslieden op het departement, van Buitenlandse Zaken en het Wit te Huis is mij gebleken, dat de be slissing van president Kennedy een andere betekenis heeft. Volgens deze zegslieden had de President niet rechtstreeks Amerika's relaties met Nederland en Indonesië in gedach ten. Zün beslissing grijpt terug naar het standpunt, door Kennedy al ver kondigd tijdens de verkiezingsstrijd, dat Amerika onder Eisenhower tc weinig afstand genomen had van het ook onder de bondgenoten overge bleven kolonialisme. Volgens Kenne dy moesten de VS spoedig en con- Adverterntie I.M. pnlyeucc Ook lightweight sequent de politiek volgen van niet betrokken te zijn bij het bestaande cn afstervende kolonialisme. Hij wil in de ogen van de Aziati sche en Afrikaanse volkeren een beeld van de VS als een land dat ge heel buenti deze eakd nZen lasETA heel buiten deze zaak staat en nier bereid Is zelfs ter wille van naaste bondgenoten concessies te doen aan dit beginsel. Geen partij trekken De huidige delicate situatie In Zuidoost-Azië maakt het naar het oordeel van het departement van Buitenlandse Zaken noodzakelijk, al-1 Ie schijn van partij trekken inzake Nieuw-Guinea te vermijden. De hou ding van Washington ten aanzien van Portugai wordt als voorbeeld ge noemd. De VS menen, dat Portuga1 spoedig maatregelen tot voorberei ding van onafhankelijkheid van zijr koloniën moet nemen en publiceren Voor de geleidelijkheid van 't proces zullen de VS begrip tonen, maar in middels moet Washington publieke lijk elk kolonialisme blijven veroor delen en elke associatie daarmede, in welke vorm ook. afwijzen. Men be. Van morgen heeft de miniauur- stad „Madurodam" in Den Haag de zesmiljoenste bezoeker sinds de ope ning in 1352 ontvangen. Het was de dertienjarige Paula Clark uit Broo kings, South Dakota in de Verenigde Staten van Amerika, die met haar ouders voor de eerste maal een be zoek aan Nederland bracht. De eerste bezienswaardigheid, die hun pro gramma vermeldde, was „Maduro dam". De directeur van Madurodam, de heer G. G. Jungerius, verwelkomde Paula Clark en haar ouders. Hij bood het meisje als herinnering als herinnering eèn zilveren lepel aan, met in de heft een replica van de gouden koets. Ook plaatste het meis je in het gouden boek van Maduro dam haar handtekening. Advertentie I.M. msHACIUTISCHE MSBliK i'ROTER') Hll»E«SUH De markies van Salisbury, een treurt dc teleurstelling hierover wat j medisch advies afgetreden als lid men ziet als een misverstand in Ne-van de raad. van directeuren van de deriand. De hoop' bestaat, dat men j British South Africa Co. De maat- minister Luns tijdens zijn bezoek van de redelijkheid van het Amerikaanse standpunt kan overtuigen. schappij heeft een kapitaal van 62 miljoen pond sterling (ca. 620 mil joen gulden). DEN HAAG (ANP) De Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Eco nomische Gemeenschap (Euro- markt) is van mening:, dat de Ionen in Nederland wel iets zouden kunnen stijgen. 'Zelfs indien de lonen met meer dan vjjf percent zouden stijgen ten dele is dit percentage reeds in I960 bereikt zouden nog geen ernstige gevaren voor het betaijngsbalans- evenwicht ontstaan.' zo wordt be toogd in het jongste conjunctunrver- siag van de EEG-commissie. Dit betekent volgens het verslag, dat eveneens voldoende ruimte aan wezig is voor de voorwaardelijk aan gekondigde belastingverlagingen. De EEG-commissie verwacht, dat de revaluatie van de gulden tot ver betering van de economische toestand in ons land za! bijdragen en dat de conjunctuurpolitiek erdoor zal wor den vergemakkelijkt. Toch zou het nog wel gewenst kunnen zijn de ex port van Nederlands kapitaal naar het buitenland wat te stimuleren. Dit in verband met het grote betalings balansoverschot. Voor 1961 als geheel rekent de EEG-commissie op verdere economi sche expansie in Nederland. De totale investeringen zullen verder stijgen, maar belangrijk langzamer dan in 1960. Ook de stijging van het gezins- verbruik zal kleiner zijn dan in hrt afgelopen jaar. Het EEG-verslag acht ten slotte een sterker beleid mogelijk ten aan zien van de bouwsector. Enerzijds zouden de Nederlandse overheidsuit gaven voor de woningbouw kunnen worden verlaagd, en anderzijds kun nen de termijnen voor de verlening van bouwvergunningen voor particu liere woningen en industrieplannen worden verlengd. Door de snelle verhoging van de niet-gesubsidieerde woningbouw kan trouwens toch reeds op een stijging van het aantal voltooide woningen met 6000 worden gerekend (in 1960 84.000, in 1961 90.000 woningen), aldus het verslag. Er zijn helaas maar heel wéinig bedrijfstakken, waaromtrent vrij volledige gegevens gepubli ceerd worden over omzetten, kos ten en winsten. Ziet men een en kele maal dergelijke cijfers, dan zijn ze meestal leerzaam. Zo heeft het Centraal Bureau voor de Sfa- tlstiek onlangs een nieuwe statis tiek der schadeverzekeringsmaat schappijen gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat van de 100 gulden die de schadeverzekerings maatschappij aan premie ont vangen, gemiddeld slechts onge veer 50 gulden gebruikt wordt om door verzekerden geleden schade te vergoeden. Een gemid deld bedrag van 8,65 wordt aan gewend voor versterking van de reserves. Van elke 100 premie is een kleine 40 gulden nodig om de ex ploitatiekosten van de verzeke ringsmaatschappijen te dekkenen provisies te betalen. TVTet andere woorden: een niet -"4- onaanzienlijk deel van de premies die de verzekerden op brengen, komt niet ten goede aan het hóófddoel van een verzeke ring, het dekken van schade en het geven van zekerheid, maar gaat verloren aan provisies en administratiekosten (waarbij ter loops mag worden opgemerkt, dat 7,5 percent van de totale inkom sten der maatschappijen als winst overblijft). Uit de cijfers blijkt verder dat de kostenpercentages voor de ver schillende soorten verzekeringen nogal uiteenlopen. In de sector van de brandverzekering belopen de schade-uitkeringen niet meer dan 42 percent van de premie ontvangsten. Daar zijn de admi nistratie- en provisiekosten waar schijnlijk zelfs hoger dan de schade-uitkeringen. '.eraard kan men uit deze ge- - tevens geen te verstrekkende .-iusies trekken. Maar toch vraagt men zich af. of zo hoge kostenpercentages maatschappe lijk gezien niet aan de hoge kant zijn. Het is mogelijk, dat de ver brokkeling van dit bedrijf, waarin van de 179 maatschappijen die in de statistiek zijn opgenomen, 99 minder dan één miljoen gulden per jaar aan premie-inkomsten hebben, daar iets mee te maken heeft. Men versta ons niet verkeerd: bij de afzonderlijke maatschap pijen zal het met de efficiëntie waarschijnlijk wel In orde zijn. Maar de conclusie dat dit deel van het verzekeringswezen a 1 s geheel een vrij kostbare zaak is, lijkt toch niet te gewaagd. Even als de conclusie; dat':bij een an dere organisatie' vaii'het verzeke ringswezen mogelijk aanzienlijke •besparingen zouden-kunnen wor den verkregen. Maar durft men in Nederland nog wel onbevangen naar zo'n andere organisatie te zoeken? Eén allinea wijdt de N.V. Van den Bergh cn Jurgens in haar jaarverslag over 1960 aan de 'Planta-affalre', die in Nederland maandenlang onderwerp van ge sprek is geweest. In die ene alinea vertellen de heren Sidney van den Bergh c.s. dat men voor 'verdere bijzonderheden omtrent bedoelde moeilijkheden' moet kijken in het verslag van Unilever, de moeder maatschappij. Slaat men het jaarverslag van Unilever op, dan vindtmen daar drie alinea's 'Planta'. In de eerste staat, dat het gelegde verband tussen het nieuwe antispatmiddel en de nieuwe huidziekte nog niet is ver klaard; in de tweede staat, dat er een commissie-Drees-De Mon- chy-Eijkens aan het werk is, maar dat die nog niet gerapporteerd heeft en dat ook het justitiële on derzoek nog niet is afgesloten. En in de derde alinea staat, dat Uni lever f 7,5 miljoen directe schade heeft- geleden door deze zaak en dat de indirecte schade 'zich moeilijk in cijfers laat uitdruk ken.' TP/el, en daarmee is het uit. Unilever en Van den Bergh en Jurgens maken het ons dus doende overigens wel gemakkelijk onze mening te geven. Wij kun nen nl. precies hetzelfde schrij ven als wij twee maanden ge leden hebben opgemerkt naar aanleiding van de behandeling van de Socrates-affaire in het jaarverslag van de Amsterdamse Bank: 'Als verantwoording van het gevoerde beleid is deze uiteenzetting vrijwel waardeloos.' In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Opvallend was het. dat de jaarver gadering van de VVD zo weinig kri tiek op de liberale volksvertegenwoor digers opleverde Sommigen in de liberale achterban, wie liet ongezouten oppositionele woord der VVD-fractie nog in dc oren naklinkt, vinden de liberale afgevaar digden tegenwoordig wat te tam, zo dat wel eens de stelling is verkondigd, dat dezen niet meer als representan ten van het liberale volksdeel be schouwd kunnen worden. De Zakenwereld, van 1 april 1961, Eibert Meester, secretaris-penning meester van de PvdA spreekt van avond om kwart over zes via Hilver sum 1 (402 m) over het onderwerp 'Openbare beslissing'. i

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2