Actie voor kamp weten van Clubhuis jongeren Moeder bond zoontje aan stoel: 12 weken geëist Na vijf uren nog diepe striemen in lichaam Jeugd houwt zelf met pinkslervakan tie uit oud materiaal n dorp Clubhuis heeft plannen voor „instuif" met bar en juke-box Elke avond open met muziek en lectuur Amerikaan noemt eten onze I j 'favoriete binnenhuissport f Gezinskamp volgeboekt zelfs grootvader mee Engelse auto op Afsluitdijk vermorzeld Veertigjarige N.V. Sneep recipieerde Verrassingen bi j Juliana Kincl door auto aangereden Spaarcijfers in Schiedam DRAAI 1718 Ontslagen Attila, gesel Gods" in cyclus Monopole Visafslag Trieste jeugd HET VRIJE VOLK WOENSDAG 12 APRIL 1961 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggeefsters) Hoeveel jonge Schiedammers zullen geen goede herinnerin gen bewaren aan de zomerkampen van het clubhuis Sint-Joris Doele? Aan de tochten rond Putten, aan de kampvuren en de fconte avonden? En hoeveel Schiedamse jongens en meisjes van uiteenlopende leeftijden gaan dit jaar weer deelnemen aan een clubhuis vakantie nu eens niet in Putten, maar in het Brabants Dru- nen? Vast staat, dat het er veel zullen zijn. En dat brengt met zich, dat op de financiële middelen van het clubhuis een zware aanslag zal worden gepleegd. Oriëntatie (Van een onzer verslaggevers) 'Het was een schandalige manier van optreden. De omgeving heeft dit terecht hoog opgenomen,' zei de president van de Utrechtse rechtbank, mr. Van Dijk, verontwaardigd. 'Een ontstellende zaak, dat een moeder zo tegen haar kindje kan optreden,' voegde de officier van Justitie, mr. v. d. Berg, er later in zijn requisitoir aan toe. tr (Van een onzer verslaggeefsters) Het clubhuis Sint-Joris Doele gaat verbouwen. Een ruimte, die tot dusver als opslagplaats is gebruikt, zal worden omgeto verd tot wat men voorlopig een „instuif" noemt: een grote kamer met een bar, een juke-box, een radio, een boekenkast met pocketboeken en kranten en met bovendien schuifdeuren naar de grote sportzaal, zodat de „instuif" bij een dansavond in de grote zaal als rustig hoekje kan dienen. Het is de bedoeling deze „instuif" elke avond open te stellen voor de jeugd van boven de veertien jaar. Hoofdleider Henrion Verpoorten zal contacten leggen met bedrijven en hoopt daar door zo billijk mogelijk aan materialen te komen. JOS. HOPPSTEIN F. MEERHOF (Van een onzer verslaggevers) 'Verkoopmogelijkheden voor een tweedehandse Amerikaanse auto zijn gering en de benzine is duur. Daarom is het veel voor deliger een kleine Europese wagen uit een gracht te vissen. De Amsterdamse brandweer heeft een speciale uitrusting om auto's uit de grachten te halen.' IN EEN NOTEDOP ARBEIDERSPERS Immers, elke deelnemer aan de kampweken kost dertig gulden en hij betaalt daar zelf slechts een deel van. Om deze clubhuisvakanties, die gezien ook de uitslag van een enquête, die de Schiedamse Gemeen schap onlangs hield voorzien in een grote behoefte, mogelijk te ma ken wil clubhuisleider C. A. Henrion Verpoorten een financiële actie gaan voeren. „Breng zon en vreugd voor de clubhuisjeugd". Dat motto heeft hij gekozen en laten afdrukken op vijf honderd geelgekleurde kaarten, die in de komende weken aan de man zullen worden gebracht. Nog eens vier maal vijfhonderd kaarten in andere tinten zijn be stemd voor soortgelijke acties in de komende jaren. Op elke kaart zijn kleine tekeningen afgedrukt, die men kan kopen. Een kampvuur voor een kwartje, een broodmaal tijd voor twintig cent, een speur tocht voor vijftien cent. Als de hele kaart is verkocht, be tekent dat een opbrengst van drie gulden. De actie is extra-aantrekke- Ujk gemaakt, doordat de jongelui er zelf hun vakantie mee kunnen ver dienen. De opbrengst van de eerste kaart, die zij verkopen is altijd geheel voor de gezamenlijke „pot" van het club huis bestemd. Verkopen zij nóg een kaart, dan wordt de opbrengst daarvan van hun eigen kc. cn voor het kamp afge trokken. Een deelnemer, die dus vijf tien gulden voor zijn kampweek moet betalen, kan zijn vakantie helemaal zelf verdienen door zes kaarten te verkopen. Hierdoor hoopt de heer Henrion Verpoorten ook dat deel van de Schiedamse jeugd te bereiken, dat nooit met vakantie kan, omdat zc de kosten niet kunnen opbrengen. Het plan voor deze actie is aan de ouders voorgelegd, die er algemeen enthousiast over waren. Het enthou siasme van de ouders blijkt overi gens tóch groot voor deze kampwe ken. De gezinskampweek is namelijk al volgeboekt: zeven gezinnen van in totaal 52 personen er is zelfs een opa bij gaan van 5 tot 12 augus tus kamperen bij de Drunense en Loonse duinen. Begin mei zullen de families ken nis met elkaar maken. Daarna wordt er nog een oriënteringskamp van een dag gehouden met spelletjes, kamp vuur. enz. Compleet, zodat alle kam peerders reeds weten wat hun staat te wachten. Dit gezinskamp fs een bescheiden begin van het gezinswerk, dat het clubhuis in de toekomst wil gaan doen. „Ais we de kinderen hebben, moeten we hun ouders ook kunnen krijgen," redeneert de leiding en men denkt aan de mogelijkheid om cSub- jes klaverjassende ouders geregeld ruimte te bieden in een van de elub- huisvertrekken. Behalve de gewone kampweken voor de jeugd en de gezinskampweek is er van 8 tot en met 15 juli een trekkamp voor veertienjarigen er. ouderen. Dat trekkamp houdt in. fietsen van plaats tot plaats, zelf koken en zelf rond proberen te ko men van een bepaald bedrag. Vorig jaar trokken in totaal 180 jeugdige Schiedammers erop uit naar de kampen van het clubhuis Sint- Joris Doele. Dit jaar zullen het er ongetwijfeld nog meer zijn. Op de Afsluitdijk even buiten Den Oever werd gisterochtend half twaalf een Engelse auto onder een zware vrachtwagen vermorzeld. De Engelse wagen werd bestuurd door de 55-jarige heer De Gans, een in Londen wonende Hollander die daar is getrouwd. De bestuurder werd met een gecom pliceerde beenbreuk en een snij wond aan de heup uit de wrakstukken ge haald. ZUn vrouw, een veertienjarig zoontje en een 24-jarige neef kwamen er met vleeswonden af. Zij zijn in het Ludwinaziekenhuls te Den Helder opgenomen. De Engelse wagen, die uit de rich ting Den Oever kwam, wilde voor de naderende vrachtwagen linksaf een parkeerterrein oprijden en werd toen 30 meter meegesleurd. D« chauffeur van de vrachtwagen, de 56-jarige De Bij uit Sneek, die er zonder letsel afkwam, treft geen schuld. I dent, die de volle publieke tribune' r vermanend toespreekt: 'Het moet nu uit. zijn met uw, wel begrijpelijke, reacties. Laat de rest over aan de justitie.' Dinsdag 25 april om kwart voor tien volgt de uitspraak. In april 1921 is in Schiedam de N.V. Sneep opgericht, waar nu staal constructies en verwarmingsinstalla ties worden gemaakt. Ter gelegen heid van het veertigjarig jubileum Heeft de directie gistermiddag in de bovenzaal van Europoort gerecipieerd. Vele tientallen bezoekers, talloze prachtige bloemstukken en vele ge lukstelegrammen getuigden van het hartelijk medeleven met het jubile rende bedrijf door verschillende wet houders, hoofden van gemeentelijke diensten en collega-fabrikanten. In 1921 is het bedrijf gestart In een pand aan het Hoofd, vanwaar men in 1923 naar de Nieuwe Haven en in 1925 naar de Bakkerstraat verhuis de. Op dit laatste adres is de N.V. Sneep nu nog gevestigd. Aanvankelijk produceerde men vooral broeikassen en landbouwhan- gars. Tijdens de crisis schakelde men over op stalen ramen, deuren, puien, enz. Het bedrijf heeft de laatste Ja ren bijzonder veel opdrachten te ver vullen gekregen, maar kan die ge lukkig nog allemaal aan. Gistermorgen is door het personeel een prachtig apparaat aangeboden, dat de eigenschappen van een baro meter. een hygrometer en een ther mometer in zich verenigt. Het apparaat werd overhandigd door de heer P. Oosterman, baas van de montageafdeling, die al 37 jaar bij de N.V. Sneep in dienst is. (Van een onzer verslaggeefsters) Honderd Schiedamse jongens en meisjes leden en niet-le- den van het clubhuis Sint-Joris Doele kunnen in de pinkster vakantie mee bouwen aan een jeugddorpdat waarschijnlijk in het Volkspark op een braakliggend stuk grond achter het oude Martinit-terrein zal verrijzen. Ze mogen er al hun verbeeldingskracht op uitleven: een raadhuis, een ziekenhuis, een kerk, een patatkraam, hoogbouw, volkstuinen, kortom alles wat in een dorp thuishoort kan er worden opgetrokken uit brokken hout, metaalafval, enz. Als het dorp er staat, kunnen de bouwers er een politiekorps vormen, een gemeentebestuur, een „bemanning" van een ziekenhuis met dokters, verpleegsters en pa tiënten. De leiding van het clubhuis orga niseert het geheel en zal zich voor het verkrijgen van de „bouwmate rialen" tot verschillende bedrijven wenden. Jongens en meisjes van tot en met dertien jaar mogen mee bouwen en nis dit experiment een succes wordt, bestaat er alle kans dat het jeugddorp een jaarlijks te rugkerend evenement of zelfs een permanente aanwinst voor Schiedam wordt. Er is een voorlopig bouwschema opgesteld. Dit bepaalt, dat er op dinsdag 28 mei, direct aansluitend op de pinksterdagen, materiaal naar het WOENSDAG Bioscopen: MONOFOLE: De prinses van de C&- n&tlsche eilanden, uur. Herodes, de genadeloze. 7 en 0.15 uur. PASSAGE: Babette op het oorlogspad 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Schilderijen êD beelden van Gust Komijn: moderne schilderkunst uit eigen bezit, 10—17 uur. r ren Bond, jaarvergadering, 20 c KETHELSTRAAT 10. Coöp. DES, Diversen: CHR. SOC. BELANGEN. Chr. Bestu- uur. ex cursie bakkerijen, 20 uur. MUSIS SACRUM. Wllton-Pljenoord, cabaret, 20 uur. 2HR. SOC. BELANGEN. Alg. Foto-' kring Schiedam, werkavond, 20 u. STEDELIJK MUSEUM. Kunstgeschie denis in vogelvlucht, 'Licht en emotie', 20.15 uur. Apotheek A. Gouka, Hoogstraat 20. DONDERDAG Bioscopen; MONO POLE: Attlla, de gesel Gods, .2, 7 en 3.15 uur. Ten toonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Schilderijen eD beelden van Gust Romljn: moderne schilderkunst uit eigen bezit, 1017 uur. Diversen: PASSAGE: Kath. Kring, Puck brengt .Angst en ellende van het derde rijk'. 20 uur. •MUSIS SACRUM: Deron, 'Kleine kinderen worden groot', 20 uur. POLKSGEBOUW: Vrouwengroep Partij van de Arbeid, ,De hygiëne voor de vrouw' door mevrouw C. Dencber. 20 uur. ESENE: Schaakvereniging Schiedam, schaakkampioenschap Schiedam, 20 uur. Apothckén: A. Gouka, Hoogstraat 29. Diverse Juliana-teams hebben de afgelopen week voor flinke verras singen gezorgd, Heren 1 heeft voor de zoveelste maal bewezen dat het voor eersteklassers beslist niet on der behoeft te doen. Afgelopen za terdag presteerden zij het om in het Fiora-toernooi te Haarlem de eerste prUs voor eersteklassers In de wacht te slepen. Eerst wonnen zij de poule door Sportcentrum 2 met 156 en 158. en Concordia 3 met 155 en 3510 te verslaan, waarna tegen OSS door 1115 en 158 werd gelijk gespeeld. De finale tegen PVC verliep op ener verende wijze. De eerste set was voor Juliana met 153, de tweede met 156 voor PVC. Een beslissende set tot 10 punten moest uitmaken wie de beker mee naar huis mocht ne men. Na een ongelofelijk spannende strijd scoorde Juliana ten slotte het beslissende puntje. Het le team heeft de afgelopen week ook tegen de kam pioen uit de eerste klasse Hou Stand' gespeeld. De Rotterdammers hadden vijf sets nodig,om de Juliana-mannen te kloppen. De overige teams hebben het ook niet slecht gedaan deze week. Heren 2 won met 153. 159 en 153 van Motorpaleis. Heren 3 moest tweemaal tegen het vierde in het veld komen en won beide wedstrijden. Zij lieten een steekje vallen door met 31 van Hou Stand 2 te verliezen, maar zij blijven toch nog 3 punten voor op hun naaste concurrent. Heren 4 verloor dus zoals hierboven vermeld van het derde team, maar won met 3—1 van DOS 2 en wist zelfs Nationale met eveneens 3—1 aan zijn zegekar te binden. Damés 1 won Vlij gemakkelijk met 154, 151 en 1513 van Tenaco. Dames 2 verloor eervol van koploper Concordia 3. De junioren ten slotte verzekerden zich van een goede plaats in de eind rangschikking door met 3—0 van Aggredior te winnen. terrein wordt vervoerd, waar woens- j dag het bouwen begint. Diezelfde avond wordt het dorp zeer waar schijnlijk officieel opengesteld. De donderdag wordt besteed aan het afbouwen, beplakken met papier, enz. en ook aan het bewonen van het dorp. De jonge „bouwvakkers" nemen zelf brood mee en het club huis zorgt voor een verkoelende drank. De medewerking, die bij de voor bereiding van deze plannen wordt ondervonden, is groot. Vooral de jeuedbrigade van de politie was enthousiast. Vrijdag worden er pp het Martinit-veld wedstrijden geor ganiseerd. En zaterdag ten slotte wordt het jeugddorp weer met de grond ge lijkgemaakt. Evenals bU het op bouwen blijft een EHBO'er paraat voor blauwe duimen en geschaafde knieën. Het besluit van het feest wordt gevormd door de uitreiking van de prijzen, die bij de wedstrij den zjjn behaald. recept wordt u met allerlei gege vens doorgebeld door Louise Mar- M Draalt u maar 1718Wenen, Oos- tini, die niet alleen een weldaad 8 tenrijk en u krijgt het recept van voor het oor is, maar ook voor het de dag. Wenen is wel de stad van. gezicht. Iets dat het verlangen de goede smaak, niet alleen tvat naar televisie nog maar kan aan- het verhemelte betreft, Want het wakkeren. Deze verwijlen golden de 27-jarige Utrechtse vrouw A. van W., die vorig jaar zomer haar vierjarig zoontje aan handen ets voeten aan een stoel had vastgebonden, toen ze met de rest van b-i gezin naar het zwemmen ging kijken. Ze hoorde dinsdagmiddag twaaU weken gevangenisstraf, waarvan elf voorwaardelijk (met een proeftijd van drie jaar) tegen zich eisen. De president beschrijft hoe de vrouw op de warme junidag van plan was met haar man en twee kinderen naar het Amsterdam-Rijnkanaal te gaan. Alleen het 4-jarige zoontje thuisblijven. Gekleed in een hemdje en broek je was hij in een kinderstoel gezet. Zijn voetjes werden met een pafc- touw aan het boveneind van de voorpoten vastgeoonden, de hand jes gingen achterwaarts tussen de spijlen door en werden eveneens vastgemaakt. Bovendien werd om schouders en hals een ceintuur ge legd. die van achteren met ëen dubbele knoop aan de stoei werd bevestigd. Daarop vertrok het gezin. Pas om half vijf kwam het- terug. Gelukkig was het kind eerder bevrijd. Buren, gealarmeerd door het vreselijke hui len van jantje, hadden het raam opengeschoven en de politie om kwart over drie gewaarschuwd. Verbalisanten moesten later in hun rapporten schrijven, dat om vijf uur nog overal op het lichaam van het jochie dikke striemen zichtbaar waren. Het touw had zeer strak om enkels en polsen gezeten. 'Dat heeft mammie gedaan.' had het kind gesnikt. Oe vrouw ontkende dit trouwens niet. De rechter schetst dan de enorme verontwaardiging van de omgeving. In het bedrijf waar de man werkte, had het personeel hem zelfs op ge lijke manier aan de oven vast willen binden. Voor zijn eigen veiligheid was hij ontslagen. De president heeft alle begripvoor de reacties: 'Je zou je hond nog niet zo behandelen. Ik heb er eenvoudig geen woorden voor.' De vrouw knikt zo nu cn dan. Zwij gend en soms een snik onderdruk kend. Uit het psychiatrische rapport wordt dan voorgelezen, dat de vrouw waarschijnlijk een beperkt inzicht heeft. Haar daad zou haar niet vol ledig kunnen worden aangerekend. Ze heeft veel moeite met de Jongen gehad. Het kind zou lastig en veel ziek zijn. Er zijn verklarin gen die dat lastig zijn bevestigen, andere die het ontkennen. Er schijnt meer drastisch te zijn op getreden. Bü een reconstructie van de situatie zou het Jochie tenmin ste gezegd hebben: 'Nee, m'n mama doet het altijd zó. „Attila. de gesel Gods". Hoe de koning der Hunnen moordend en met somber basgeluid brullend Italië binnentrekt en tot staan wordt ge bracht door de wonderbaarlijk evan gelische kracht van paus Leo I, kunt u in deze film zien. U moet zich vooral niet voorstel len dat de film veel overeenkomst heeft met de geschiedenis. De ma kers ervan hebben op de zo lang zamerhand aan ieder bekende wijze rauwe barbaren, gevechten, mooie dames en ietwat kinderlijk „verderf" aan het hof in een kleurige rolprent gevoegd. De rol van Attila wordt gespeeld door Anthony Quiiin. De schone So phia Loren speelt een ietwat ondui delijke bijrol als Honorla. Donder- derdag in M o n o p o 1 o. Advertentie 1M. In de Schepenstraat te Vlaardin- gen liep dinsdagmiddag het 3-jarige meisje W. D. voorlangs een auto. die juist was gaan rijden. Het kind werd aangereden en liep een hersenschud ding op. Rotterdam 11 april aan de visaf slag alhier werden van Ijmulden en elders 200 kisten verse zeevis aange voerd. Schol midd, 52 tot 54; Schol klein 13 tot 22; Scholvis midd. 38 tot. 52; Kabeljauw gr. 40 tot 43; Kabeljauw midd. 40 tot 45; Kabeljauw klein 39 tot 42; Makreel 13 tot 15; Wijting 22 tot 32; Heek 44 tot 46; Haring verse 28 tot 30 alles per SUt. Verschillende vaders hebben zich al spontaan aangemeld; „Ik leg de vloer wel; ik breek de muren weg; voor het plafond kom je maar naar mij." De heer Verpoorten gelooft, dat het vooral de juke-box is, die in ca fetaria's en dergelijke een grote aan trekkingskracht uitoefent op jongens en meisjes van om en nabij de vijf tien. Hii wil daarom het clubhuis zo'n zelfde aantrekkingskracht ver schaffen en zal een juke-box huren. Behalve de bar komt er een kleine ruimte, zodat er eens een rondje ge draaid kan worden en de gehele ..in stuif' gaat een ruimte van ongeveer twaalf bij vijf meter innemen. Verschuifbare deuren zullen de verbinding vormen met de grote zaal. De kosten van de totale verbouwing worden op zesduizend gulden ge schat, Tegelijkertijd met het verbou wen van de bergplaats worden eer» paar toiletten voorzien. Men hoopt dat alles nog in het nieuwe seizoen In september, oktober klaar te hebben. De „instuif" kan op bepaalde avonden ook wel eens aan klaverjas sende ouders beschikbaar worden ge steld. Geen Clutenba Ander nieuws uit het clubhuis is, dat de Clutenba, de grote clubhuis- tentoonsteliing en bazaar dit jaar vervalt. Dit houdt onder meer ver band met het verdwijnen van het bruggetje voor het clubhuis, waar door de bezoekers een eind om zou den moeten lopen, hetgeen het be zoek stellig zou drukken. De clubhuisleiding oordeelt het bo vendien goed een bepaalde gewoonte eens te onderbreken. Eén onderdeel van de Clutenba echter wordt wel ge handhaafd. maar zal buiten het ge bouw worden gebracht. Op koninginnedag dit jaar 1 mei draait op het Koolas bij de Broersvest een rad van avontuur ten bate van het clubhuis. Het staat er tot laat in de avond en men hoopt er een flink bedrag door bijeen te brengen. Voor de jeugd komt er in plaats van de Clutênba op een zaterdag middag en -avond omstreeks half mei de juiste datum is nog niet bekend een soort kinderbazaar in het clubhuis. Alles is er tegen zeer lage prijzen, zoals twee en vijl cent, verkrijgbaar. Een rapport van de r,-k. reclasse ring wijst op de trieste Jeugd van de vrouw en op het feit. dat ook de man een weinig fraaie rol heeft gespeeld. 'eHt gaat nu echter beter.' consta teert de president. 'U bent verhuisd niet? Dat was vermoedelijk het beste, ze lusten u niet meer daar.' In zijn requisitoir memoreert de officier van Justitie evenes, dat de situatie in het gezin zich iets ten gunste heeft gewijzigd. Het echtpaar is een betere richting ingeslagen. Ook de officier herinnert aan de troosteloze jeugd van de vrouw en hij wijst erop, dat zij alleen tegen dit kind zo optrad. Dat neemt niet weg, dat men een open oog voor de grote ernst van deze zaak moet hebben. De officier meent, dat een onvoorwaardelijke straf geen schade hoeft, te berokkenen aan de verbeterde situatie. Hij komt daarna tot zijn eis. De vrouw stamelt alleen, dat zy spijt heeft. Het laatste woord is aan de presl- MMS .DE RIJWIEL- EN BROM FIETS BEURS DAM 16 TELEFOON 66691 LELIESTRAAT 36 - TELEFOON 6783* In het eerste kwartaal 1961 werd bij de Spaarbank anno 1820 te Schie dam 4.312.902,48 ingelegd en terug betaald 3.165.276,67. Een inicgover- schot dus van 1.147.625,81, tegen 1.037.501,87 in het eerste kwartaal I960, welk laatste overschot reeds hoger was dan ooit tevoren bij deze spaarbank hl een kwartaal bereikt. In maart werd 1.340.856,57 inge legd en 1.157.877,58 terugbetaald. Öp 31 maart '61 was aan 49.267 inleg gers 32.952.379,88 verschuldigd <31 maart 1960 47.641 spaarders met een tegoed van 28.424.857,50). Het aantal deelnemers aan het sparen Ingevolge de Jeugdspaarwet steeg tot 1643 met. een gezamenlijk tegoed van 535.708,12. Door spaarders bij bedrijven werd in maart 1961 54.290.25 ingelegd. Ultimo maart 1961 waren het te goed van inleggers en de reserves voor 22,941.886,71 (beurswaarde 23.168.505.49) belegd in effecten, voor 4.993.319.62 in hypothecaire- en voor 6.598.705,30 in onderhandse leningen. I Dit is een van de adviezendie Eleanor Pierce geeft aan Amerika nen, die zich in Nederland gaan vestigen. Hij doet dal in een lijvig boek, dat Pan American World Air ways uitgeeft onder de titel 'Living Abroad'. Het geeft de Amerikaan in formatie over 88 landen. Opvallende kenmerken van Neder land en de Nederlanders zijn volgens Eleanor Pierce o.a.: Wanneer u van Schiphol komend Amsterdam binnenrijdt, bent u er onmiddellijk van overtuigd, dat ieder raam in de stad nog maar net een uur geleden is schoongemaakt.' En; 'De Nederlanders zijn kolossale eters. Dat is vermoedelijk de oorzaak van hun geweldige energie.' Enige bladzijden verder komt Eleanor Pierce nog even op dat eten en de zindelijkheid terug: 'In flagrante tegenstelling tot de Ame rikaanse hartstocht voor verrnage- ringsdiëten eten de Nederlanders zich bol en rond, maar Nederland heeft een van de laagste sterfte cijfers in de wereld. Misschien is de ongelooflijke zin delijkheid van het land en. zijn be volking de voornaamste oorzaak van deze gelukkige statistiek.' Overigens beschouwt Pierce ons klimaat als het enige gezondheids probleem voor de Amerikaan, die zich in Nederland vestigt. 'Wanneer u zich niet aanwent om u ook bin nenshuis warm te kleden, zult u zeer vatbaar zijn voor kou.' AI eerder heeft Pierce dan een mo derne versie van De Genestets 'Land van mest en mist en regen' gegeven: 'O zult dezelfde kleding nodig heb ben, die u in een noordelijke Ameri kaanse staat in de herfst en de win ter draagt. Huizen en kantoren zijn niet verwarmd op een wijze, die de Amerikaan aangenaam vindt, zodat truien of vesten altijd nodig zijn. De regen, die in ieder Jaargetijde valt, maakt het noodzakelijk zowel een warmweer- als een koudweerre- genjas te bezitten.' Over het eten: 'Het enige voedsel probleem is, dat te veel te dikwijls wordt gegeten en dat het te goed is om ervoor te bedanken.' De geschiedenis van Nederland in een notedop: 'De Nederlanders heb ben gevochten tegen vuil. tegen het water en tegen indringers, bijna tweeduizend jaar lang Het is een klein land, niet groter dan Connecticut en Massachusetts bij elkaar, maar wanneer de Ne derlanders meer Lebensraum (ja zeker, Eleanor Pierce schuift ons dit woord in de schoenen) nodig hebben, dan maken ze maar weer een polder, dat is land, veroverd op de zee.' Ons staatsbestel wordt in een air afgedaan: Het is een constitutionele monarchie en heeft sinds 1890 twee briljante koninginnen gehad.' Over onze verhouding tot Enge land: 'Hoewel de Nederlanders en Engelsen eeuwenlang felle tegen standers zjjn geweest, wordt ia alle steden door velen Engels gesproken. Als Eleanor Pierce ten slotte iets zegt over het- uitgaansleven, komt hij weer op dat kolossale eten terug: 'De Nederlanders zoeken de gezelligheid meest in eigen huis. Eten is de favo riete binnenhuissport.' Koop 'n boeb bij de

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1