Directeur biedt ontslag aan op kders lip! Le /enslang geëist v ier wurgin g van Venloos meisje BESCHULDIGINGEN LEIDEN TOT ERNSTIGE CRISIS .Zaak-Blonde Ali in cassatie Omkoperi hedros en f alcohol VAN NELLE's Amsterdamse schillenophalers broodwinning bedrei gd zien Banken op zaterdag gesloten Elok ZONDER COMMENTAAR m Kalveren ernstig verwaarloosd T Op de inhoud „Afternoon" theebuiltjes SHOWS IN LONDEN... ...EN KED1CHEM Pensioenaanvulling kleuterleidsters ISfe;: griepTkouI pijn! Ontsporing Meerwaarde Verkeerde richting HET VRIJE VOLK WOENSDAG 12 APRIL 1961 (Van een onzer verslaggevers) De geruchtmakende crisis in de Rotterdamse Dienst voor het Marktwezen heeft een dra matisch hoogtepunt bereikt. De directeur van de dienst, de heer J. P. BruuL heeft het col lege van B. en V 0111 ontslag verzocht nadat al eerder de chef van de buitendienst en de eerste hoofdinarktmeester waren geschorst en voor ontslag voorgedragen. Laatstgenoemden zouden zich op de markten ernstig hebben misdragen. B. en W. zullen zich vanmorgen over deze hoogst onverkwikkelijke zaak én de ontslagen heraden. Gelooft men de afdeling Rotterdam van de Centrale Vereni ging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel, dan zijn de markten van Rotterdam de laatste jaren Augiasstallen geweest, waar bedrog, omkoperij en alcoholmisbruik aan de orde van de dag waren. De voorzitter van de afdeling, de bloemist G. Stam, uitte dinsdagavond in een persconferentie die anderhalf uur duurde, een lange reeks ernstige beschuldigingen aan het adres van de leidende ambtenaren van de Dienst Marktwezen, V riendjespolitiek Hogerop komt T vheebuiltj flinke krachtig Bekentenis Vergadering Kiiekprijs Zwaar beroep 'Geen moord' Rotterdamse markten waren laatste jaren Augiasstallen' Advertentie I-M STUKS F De procureur-generaal bij de Hoge {Raad der Nederlanden in Den Haag iheeft gisteren geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep .van de 26-jarige Utrechtse chauffeur 3. C. van D., die door het Amster- dams gerechtshof wegens doodslag op een Utrechtse publieke vrouw tot acht jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering nas veroordeeld. Tevoren had de rechtbank Van D. tot zes jaar en t.b.r. veroordeeld, ech- .ter niet voor doodslag maar voor zware mishandeling de dood ten ge- i volgt; hebbend. De raadsman, nar. ■Van Oosten, had om. een beroep op noodweer gedaan, omdat do vrouw, de 40-jarige A, J. M., wonende op ■een woonschuit, de verdachte met 'een kolenschop te iijf zou zijn ge- 'gaan. Ook achtte de advocaat het .arrest van het hof niet voldoende met redenen omkleed. De Hoge Raad Iwijst arrest op 9 mei. (Van een onzer verslaggevers)' Een geval van dierenverwaarlo zing in de ergste graad is aan het licht gekomen, toen op de Groninger veemarkt drie graskalveren werden aangevoerd. Zo ernstig waren de die ren eraan toe, dat een inspecteur van de dierenbescherming de veearts raadpleegde. Deze kon evenwel geen ziekte constateren, zodat de drie kal veren enkel ais gevolg van een slech te behandeling ïn deze bijzonder slechte conditie zijn komen te ver keren. Dank zij de nieuwe wet op de die renbescherming zal de eigenaar, de landbouwer J. D. te Uithuizermeden, vervolgd kunnen worden. D. bood de dieren op de markt zelfs te koop aan. Hoewel zij geen enkele handelswaarde meer bezitten en er ernstig aan getwijfeld wordt of zij in leven zullen blijven, bestond er uit puur menselijke overwegin gen toch belangstelling bij een aan tal veehouders. De kalveren gingen na veel loven en bieden ten slotte over ln handen van de landbouwer P. van der Bijl uit Kollum. 'Wij zullen zien of er nog iets van te maken valt,' zei hij. In ieder geval zal ik er goed op pas- sen.' BU bet overladen te Den Helder van braadkippen, afkomstig van de Veluwe en bestemd voor de Texelse pensions, kwam met vijf kisten te kort 'erschillende kisten werden toen zo volgepropt, dat bij aankomst op Texel zestig braadkuikens bleken te zijn gestikt. In een helft van een kist trof de polit.e 24 dode kippen aan. De ruimte bood plaats voor 20 kippen, maar zij moest door 42 exemplaren worden gedeeld. Er is proces-ver-baal opgemaakt. Hij sloeg daarbij de heer Bruul bepaald niet over. „Het is met de Rotterdamse mark ten bergafwaarts gegaan sinds hij vijftien, jaar geleden aan de top van de dienst werd ge plaatst," zo merkte hij op. „Het werd plotseling normaal dat directeur en marktmeesters op meer dan gemoedelijke wijze met de marktkooplieden om gingen." In 1958 besloot de vereniging, die vele klachten ontving, dat er aan het onjuiste optreden van de marktmeesters een eind moest ko men, zo zette de heer Stam uiteen. Zij belegde een bespreking met de dienst Marktwezen waarin harcie noten werden gekraakt. „Het werd een praatavond die overigens niets uithaalde," aldus de heer Stam. Daarvoor moet je tnec redelijke mensen te maken hebben die de waarheid spreken. Helaas werd op het kantoor van de Dienst Markt wezen ook door de hoogste ambte naren met de waarheid nogal eens gesold. En daarom, besloten we ten langen leste tot de actie, die nu naar een climax is gegroeid. Intussen zijn met het ontslag van de directeur, de chef buitendienst en de eerste hoofd - marktmeester nog niet al onze wen- i sen vervuld. Er zijn nog altijd enkele marktmeesters in dienst waartegen ernstige bezwaren bestaan." Klachtenregen Het merkwaardige van deze zaak is. dat zij pas nu aan het rollen ging, ofschoon het bij het hei,tuur van de. Centrale Vereniging jaren geleden al klachten regende. De heer Stam schrijft dit toe aan een „angstpsy chose" by de marktkooplieden. Ze durfden mondeling nog tvel klagen, maar pasten er wel voor op hun be zwaren op papier te zetten, bang dat dit hun op enigerlei wijze duur ie staan zou komen- Een minder goede standplaats zou immers armoe kun nen betekenen. Maar toen de heer Stam. naar hij meedeelt, twee maanden geieden, ein delijk een ondertekende klacht ter beschikking kreeg, was dat de sneeuwbal die een lawine veroor zaakte. Tot maatregelen tegen de be trokkene (de chef buitendienst 1 wil de de directie van de Dienst Markt wezen volgens de heer Stam niet di rect overgaan. Breng bewijzi t zei men. Toen hij daarop om een nei traa! recherche-onderzoek verzocht, 1. -eeg hij. naar hij meedeelt, onder meer van hoofdcommissaris Wolters zelf te horen, dat de ene gemeenteambte naar niet de andere bespioneert. Nj schakelde de Centrale Vereniging een particulier recherchebureau in. Dat constateerde een aantal feiten, dat inderdaad al spoedig tot de schor sing van de -betrokken ambtenaar leidde. Hij zou zich in diensttijd aan alcohol te buiten zijn gegaan en een café hebben bezocht, dat om weer andere redenen door de dienst tot verboden terrein was verklaard. De schorsing van de eerste hoofd marktmeester volgde spoedig daarop: hij zou onder meer met presentielijs ten hebben geknoeid. Een ambtena- resse, die een deel van de administra tie beheerde, zal dezer dagen met wachtgeld gaan. Volgens de heer Stam deugde ook van de administra tie niets. De directeur van de Dienst Markt wezen verwijt hij een volstrekt gemis aan leidinggevende capaciteiten. On der zijn bewind ontstond een chao tische vriendjespolitiek. Toen er bij voorbeeld in het stadsdeel Hoogvliet een markt zou komen, lootten de marktkooplieden om veertig kramen. Er stonden er 48, toen de markt of ficieel openging, aldus de heer Stam. Er werd ook op grote schaal „ge sleept", naar hij opmerkte, overigens toegevend dat het harde bewijs hier voor moeilijk te leveren is. Onder dat slepen wordt verstaan, dat markt meesters met een tas het terrein op gingen, het ding in de auto van een of andere marktkoopman hingen en het 's avonds welgevuld weer mee namen. De koo-dieden zouden zulke onvrijwillige giften nooit hebben dur ven weigeren uit angst de volgende keer een slechtere "standplaats te krijgen. Ongetwijfeld Is het zo. dat in dit opzicht lang niet alle kooplieden zelf Trijuit zijn gegaan. Zeer waarschijn lijk zijn meerderen uit zich zelf met steekpenningen gekomen in de hoop zich een betere plaats te verwerven. Het is ook heel best mogelijk dat de man. die de ene dag bij het vereni gingsbestuur klaagde, zich de andere zelf aan onoirbare praktijken schul dig maakte. De heer Stam was graag bereid dit toe te geven. Het was voor hem een reden te meer om te spreken oyer de wenselijkheid van een po litieonderzoek waarbij de markt kooplieden. die uit zich zelf met steekpenningen zijn gekomen, niet worden gespaard. „Als dat blijkt, dan gaan ze de markt af. ook al zijn ze dertig jaar lid," zo zei hij. Op de vraag of de heer Stam de indruk had dat de betreffende wet houder de zaak wellicht heeft ge dekt of althans in haar consequen ties vertraagd, liet hij het ant woord in het midden. Hij merkte overigens op dat de actie van de Centrale Vereniging niet bij eer directeur ophoudt, als dat gewenst is: en zelfs niet bij de commissaris der Koningin. Tl ij maakte nog wei duidelijk dat hij zich met beslistheid zal verzet ten tegen een mogelijk eervoi ontslag voor de directeur en een oneervol voor de andere ambtenaren. Dat zou een onjuistheid zijn tegenover die lagere ambtenaren, die niet meer schuldig zijn dm hij, zo merkte hij op. „Wij hehben geen bloed gewild: verzochten ook alleen om hun over plaatsing. Dat was echter in hel raam van de reglementen onmoge lijk." Advertentie I.M. J1"1:•VA"V (Van een onzer verslaggevers) Levenslang heeft de officier van Justitie in Roermond, mr. W. C. Uiterwaai, gisteren geëist tegen de 24-jarige Karei M., die het zestienjarige Venlose meisje Joke van Groenendaal met een sjaal heeft gewurgd. Hij stond terecht achter gesloten deuren. De president, mr. E. Franquinet, vond de zaak té delicaat en té .kwetsend voor de openbare eerbaarheid om deze in het open baar te behandelen. Mr. Uiterwaai achtte de primair ten laste gelegde moord bewezen. 'Karei SI. mag niet meer in de maatschappij terugkeren.' zei de officier. Levens lange gevangenisstraf leek hem de enig juisle manier om de maatschappij tegen deze volgens hem gevaarlijke en koelbloedig handelende jongeman te beschermen. (Van onze parlementsredactie) Minister Cals (O. K. en W.) heeft thans een regeling gereed voor uit keringen ter vervanging of aanvul ling van het' pensioen van oudere kleuterleidsters. De regeling gelat voor hoofdleidsters en leidsters a»e voor 1907 zijn geboren en op 1 januari 1956 aan kleuterscholen waren ver bonden. Het maximum van de uitkering is gelijk aan het pensioen bij 15 dienst jaren Op de uitkering worden reeds bestaande pensioenaanspraken als kleuterleidster gekort. De uitkeringen moeten bij het mi nisterie worden aangevraagd. De re geling heeft terugwerkende kracht tot 1 januari 1961. 'AA? Karei M. ontvluchtte 5 mei "an.het vorig jaar uit, de psvchïatr'- ei;e in richting te Heiloo. Hij kwa rij» zwerftocht door het land ii, -io en presenteerde zich daar als een char mante persfotograaf, In een snackbar vroeg hij aan een serveerster of zij geen geschikt foto model voor hem wist. Hij moest een fotoreportage leveren aan Duitse en Nederlandse weekbladen. Joke van Groenendaal werd door de serveerster opgebeld. Zij woelde er we! wat voor. Zij sprak met Kare! M., na overleg met haar ouders, af, dat zij de vol gende dag zou poseren. Met het meisje vertrok Karei -M. naar hotel De Bovenste Molen in Venlo. Hier werden de eerste foto's gemaakt. Uit het hotel belde zij haar moedei op. 'Ik kom wat later.' zei het arge loze meisje. 'We moeten nog wat- buitenopnamen voor de reportage maken.' Dit was het laatste wat de ouders van haar hebben vernomen. Karei M. vertrok na zijn daad met de trein naar Heerlen. In een café pochte hij. da t hij ais journa list een schokkende pi-imeur zou kunnen, leveren over e* met een: sjaal vermoord meisje. Twee opvallende shows tsaren er gisteren. In Lon den toonde modekoning Marcus zijn zomercollectie, in Ke die hem kwamen leerlingen van een lagere school op de proppen met fraaie staaltjes handenar beid. Mannequin Peta Mande showde ccn japon run bruin-wit gestreepte katoen, dia de naam Alabama heelt, gekregen, mr. J. Kluases:, commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, toonde een schortje dat naam loos bleef. Voor goed begrip: -mr. Klaasesz bracht een werkbezoek aan. Kcdichem. tVan een onzer verslaggevers.» Onder de ongeveer 230 schillenophalers in Amster dam heerst ontevredenheid. Hier en daar gaan zelfs stemmen op die het tot een staking willen laten komen. Aanleiding tot de onrust is het feit. dat de grossiers bij wie een deel van de schil lenophalers hun oude brood afleveren, van plan zijn de kilo-prijs vau lier» tnl acht cent te verlagen. Daardoor zou het inko men van de betrokken schil lenophalers dusdanig dalen, dat zij van hun beroep niet meer zullen kunnen be staan De schillenophalers, de grossiers en met de,.ei- die hun brood rechtstreeks ding van de gemeeiue.ijke aan veeboeren leveren en dienst voor Stadsreiniging, dus niet door de maatregel waaronder de schillenopha- van de grossiers zouden iers ressorteren. Morgen- worden getroffen, zijn in avond wordt de deze kwestie solidair met sproken m een hun vakgenoten. Een staking zou overigens in de eerste plaats de hil- lenophalers zelf benadelen en daarom wordt getracm door overleg een dergelijke gevaarlijke actie te voorko men. De voorzitter van de scjU- vergadering. zaak be- algeoiene hl de zomertijd geduren de ongeveer vijf maanden zijn de verdiensten uitge sproken schraal. Er wordt, doordat dan veel mensen de stad uitgaan, minder ops-'- haald en de prijzen zijn laag. omdat de boeren hun vee in de wei laten grazen. De prijs van schillen wordt vastgesteld in over- Hoewel de stad Amster dam zich enorm uitbreidt, is het aantal schillenopha- - Iers er de laatste jaren ge- leg «iet de boerenorgamsa- uaald van omstreeks 300 tot ties, maar de zogenaamue 'kJiek-prys (die van c d brood dat speciaal als var kensvoer wordt gebruikt» is vrij. Op het ogenblik is het 230 De animo voor het vak wordt steeds kleiner. Het is vooral in de winter een L. Loogman, pleegt van- verdienste en een aanzien- daag overleg met een van lüv nsico staan. - de neiging tot prijsda ling is daar het gevolg van. AMSTERDAM (ANP) Met ingang van de maand mei zullen de banken alle zaterdagen gesloten zijn. Sinds september waren de banken elke derde zaterdag van de maand gesloten. De Nederlandse Bankiersvereni ging ach', het, nu in vele bedrijfstak ken de vijfdaagse werkweek gereali seerd is oi binnenkort gaat worden, met het ooe op liet aanwerven van nieuw personeel niet langer verant woord deze ontwikkeling wat het bankwezen betreft in de weg te blij ven staan. De door de zaterdagsluiting ver loren gegane uren zullen door werk- ijjdverlengmz op andere werkdagen worden ingehaald. In Maastricht werd hij gearres teerd. Hij legde een volledige bekente nis af. Hij had het meisje meegeno men naar een terrein met een jong» aanplant in de gemeentTege'.en voor het maken van de zgn. buitenopna men. Daar had hij het meisje met een sjaal gewurgd. Als motief gaf hij op, dat hij haar wilde kalmeren toen zij niets van zijn amoureuze toenaderingen wilde we ten. Zij was echter volkomen over stuur geraakt. Dij sloeg haar met zijn sjaal. Deze had zich rond haar hals gesnoerd met het gevolg, dat zij was gestikt. De officier vertelde tijdens een persconferentie na afloop van de be sloten zitting, dat hij zijn bewijsvoe ring had opgebouwd uit de feitelijke gang van zaken. Van de diefstallen, die Karei M. sedert zijn ontsnapping uit Heiloo had gepleegd, had hij hem de inbraak in Huize De Bedeiaer te Haelen (Limburg) ten laste gelegd. Ook dit misdrijf achtte hij wettig en overtuigend bewezen. De raadsman van de verdachte, mr R, van Boven, keerde zich fel tegen de tenlastelegging. Hij noemde de moord geenszins bewezen. Karei M, heeft in angst gehandeld. In het ergste geval kan hem alleen zware mishandeling de dood len gevolge hebbende ten laste worden gelegd. In deze zaak is een uitgebreid psy chiatrisch rapport uitgebracht. Kare! M. kwam toen hij zestien was voor het eerst in aanraking met de politie. Daarna groeide zijn straflijst gesta dig. Hij werd een hopeloos geval, niet alleen voor de politie, maar ook voor de psychiaters, die zich met hem bezig hielden. De officier wenste zich echter na de zitting niet. over dit rap port uit te laten. De rechtbank zal in deze zaak over veertien dagen uit spraak doen. Advertentie l.M In zijn behoefte om de politiële r van het kabinet-De Quay, en dus ook de bouwpolitiek van mi nister Van Aartsen, te verdedigen, is De Tijd-De Maasbode met de waarheid op gespannen voet ge raakt. Het blad schrijft, dat de regering ook na de december- crisis heeft verklaard, dat een in grijpen in de vrije sector op ern stige bezwaren zou stuiten. Dat moge waar zijn, maar er is meer. In de regeringsverklaring na het heroptreden van het kabinet door prof. De Quay afgelegd in de Tweede Karner, staat: 'Dit alles betekent ook het is haast over bodig het te zeggen dat de regering niet za! aarzelen in te grijpen, wanneer in enige sector van de bouwnijverheid ontsporin gen zouden dreigen.' Het achterblijven van de volks woningbouw is een duidelijk teken van het optreden van 'ont sporingen'. Daarom zou van mi nister Van Aartsen ingrijpen mo gen worden verwacht. Maar de bewindsman verklaart keihard, ondanks de door de Tweede Ka mer aangenomen moties-Van Eibergen en -Andriessen, dat een overschrijding van het aantal van 15,000 woningen in de vrije sector dit jaar waarschijnlijk en ook niet ongewenst is. Zij die aangewezen zijn op 'wo ningen met betaalbare huren', zo als de term luidt, worden het kind van de rekening. De kansen voor Nederland ont Nieuw-Guinea op eigen benen te zetten, nemen af. Twee jaar geleden werd een motie van mr. Burger bij bevriende landen te rade te gaan ten einde een op lossing van het probleem te vin den. door de Tweede Kamer af gewezen. Onder leiding van een honende professor Komme. Nu is de tijd van het te rade gaan al voorbij. Onze minister van Buitenlandse Zaken is bij de be vriende mogendheden aan het protesteren. En ons ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bet druk met zich pijnlijk getroffen te tonen. Want noch Engeland noch de Verenigde Staten zijn van plan Indonesië van zich af t e stoten omdat dit land Nederland onbehoorlijk heeft behandeld. Dit betekent dat Nederland voor een internationale oplossing die niet aanvaardbaar is voor In donesië. ook bij zijn vrienden niet meer die medewerking zal vin den die het enige jaren geleden misschien nog wel zou hebben ge kregen. De kansen om met ere uit het probleem te komen, nemen af. Het ongelukkige machtsvertoon met de Karel-Doormanreis heeft deze ontwikkeling niet tegenge houden. Onze Nieuw-Guïneapolitiek wordt door onze vrienden blijk baar meer als een blok aan het been gevoeld dan als een ver dienstelijke bijdrage aan de wes telijke politiek. 4Tk moet vierkant bekennen: 1 Simon de Wit maakt dat ik rondkom,' heeft de vrouw van het communistische Tweede- Kamerlid Marcus Bakker bekend. En in nog zestien andere volzin nen had zij de lof van dit levens- middelenbedrijf bezongen. De dankbare Simon had haar voor deze steun een bedrag van ƒ500 toegekend. Mevrouw Bakker meende aan vankelijk, dat zij hierdoor nog beter rond zou komen en aan vaardde het lieve geld. Maar twee dagen later liet ze weten, dat ze er toch maar van afzag. De naam van haar man en haar CPN waren haar meer waard. Dn zij kwam er rond voor uit, J-1' dat zij. vierkant achter haar eigen meerwaardetheorie ging staan. Blijkbaar was zij in die twee dagen m arxi s tisc h -1 en i ni s ti sch opgeklaard, zoals het in mevrouw Bakkers kringen heet. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van. hen die worden geciteerd. De memorie van antwoord (van minister Van Aartsen aan de Eerste Kamer - Red. HVVl geeft ons te denken. Daarin schrijft de minister dat het niet mogelijk is een scherpe limiet te stellen t.a.v. de in de vrije sector le bouwen woningen. Tevens vermeldt hij nog, dat het niet on mogelijk is en ook niet ongewenst, dat bet voor 1961 geraamde aanta! woningen in de vrije sector van 15060 woningen za! worden overschreden. De bewindsman moet echter niet vergeten, dat toename van 'vrije' wo ningen een dusdanig beslag legt op de bouwcapaciteit, dat de bouw van de gevraagde 5000 woningen in de gesubsidieerde sector gevaar kan lopen. Dat is ontoelaatbaar. Wij hebben geen enkel bezwaar tegen uitbreiding van de bouw in de vrije sector onder één roortraarde: eerst moet de bouw van het door de Kamer gevraagde aantal extra woningen, waaraan het meeste behoefte bestaat, verzekerd zijn. Uit een artikel in het Cltr, Hist. Weekblad van 7 april 1961 onder de titel 'De verkeerde richting.'

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2