Vuurproef Mr. Luns: Kennedy onderschrijft onze N.-Guinea-politiek Zes ambassadrices en minister weer thuis NA HET EENDJE HET VRIENDJE Eerste zomerzegels vliegen weg bij Naardermeer dfc 130? Het Vrije Vóll ZONDER COMMENTAAR Veersche Gat Stuk Jongeman stikt in moddersloot Heiers protesteren sgjp NEDERLAND. NEI h.un NEDERLAND NEDERLAND 1 Libera le in vloed Kenuedv forceert neen oplossing Ambtenaren Concourswezen moet gesaneerd worden HET VRIJE VOLK DINSDAG 25 APRIL 1961 (Vervolg van pag. 1) Proeven klopten ÈÉt» PRIJZEN OMLAAG .iiiiimtHii(ijiiimii!iitfifiHii!iïiiiiiii!iinnh,ii.ii!i!inii-.u!ï;4nmmH« N0; NEDERLAND. 8 Op de caisson, die strak tussen de trossen lag, klemden de handen zich op de afsluiters en opnieuw, maar thans voor de laatste maal. vulde het water brullend een kolossaal blok blok beton, dat langzaam zakte. Aan- ill (Van onze speciale verslaggever) 'Het Veersche Gat is voor ons een ai'eproef geweest. In de komende ja ren gaan wij het" Brouwershavense Gat en de Ooslerschelde aanpakken. Om technische redenen eerst liet Brouwershavense Gat. Ban komt het grootste van de Nederlandse zeegaten aan dc beurt: dc Oostersehelde, die tien maal de omvang-heeft van het Veersche Gat.' Die zei prof. ir. P. Ph. Jansen, hoofd van de Deltadienst, kort na de geslaagde plaatsing van de iaatste caisson. De directeur-generaal van de Rijks waterstaat, ir. A. G. Maris., roemde de samenwerking, die de hele operatie tot zo'n groot succes heeft gemaakt. 'De laatste jaren hebben wij enorm veel kennis verworven.' zei hij, 'Tien jaar geleden zouden wij het Veersche Gat niet hebben aangekund.' AMSTERDAM (ANP)' De landelij ke federatie van heiwerkers heeft in een telegram aan premier De Quay geprotesteerd tegen het afwijzen dooi de regering van de 4a-urige werkweek voor de bouw en daarmede ook voor het heibedrijf. vankelijk sterk hellend, maar al spoe dig weer vrijwel horizontaal, om zich muurvast in de bedding te nestelen. Ingenieurs en arbeiders lachten. De ernstige trekken gleden van hun ge zichten: zij hadden het geklaard. Seeds kwam dc eerste wagen met steonbrokken aanrollen en loste zijn inhoud in de ruimte tussen de cais sons. die snel zal worden opgevuld. De wetenschapsmannen van Rijks waterstaat 'waren tevreden. Hun voorspellingen waren vrijwel precies uitgekomen. 'De laboratoriumproeven kla-pten.' zei hoofdingenieur-directeur H. A. M. C. Dibbits van de Deltawerken Zuid, trots. 'Het verschil bedraagt niet meer dan 10 centimeter op een afstand van 324 meter.' Hij vertelde van de prettige samen werking tussen wat hij noemde wetenschap en praktijk. 'De arbeider* raakten er steeds meer in, waardoor zij rustiger en sneller gingen werken. Onze bereke ningen over de ka«elkrachten die juist bleken, waren voor de sleepboot kapiteins steeds grote steun. Zij konden zich met het volste vertrou wen van hun taak kwijten.' De heer Dibbits gaf een kort en bondig overzicht van het verloop der werkzaamheden. De moeilijkheden met de eerste caisson, die slechts op het nippertje op zijn pootjes terecht is gekomen, weet hij aan een vergissing, die et- bij de oriëntatie is gemaakt. 'De narigheid school daarin, dat een van de radarboten op die mistige dag in de schaduw van de caisson is gekomen,* zo legde hij uit, 'het is beslist niet waar, dat wij ons met dc peiling hebben vergist en een zand- bultje onder water over het hoofd zouden hebben gezien. Bij het plaatsen van de tweede caisson ziin er wat draden seknaut. -SM*. VA -1*^ Onder grote belangstelling werd gistermiddag dc laatste caisson het Veersche Gat ingevaren. Onze waterbouwkundigen konden een nieuw 'wapenfeit' aan hun reeds trotse lijst toevoegen. "Wij hebben daarna draden met méér rek gebruikt en ze anders aange spannen. Het plaatsen van caisson no. 3 ging gepaard met moeilijkheden bij het meten. De meetloodjes werden ge stoord door schepen in de buurt. De caisson is toen een beetje te snel gezakt. Zo hebben wij steeds het een en mder geleerd en waren wij ook iedere keer. weer beter voorbereid. Bij de laatste caissons ging alles van een leien dakje,' aldus ir. Dibbits. (Van onze parlementsredactie) Minister Luns heeft de stellige indruk dat de rcgcring-Kcn- nedy de doelstellingen van de Nederlandse Nieuw-Guinea- politick als juist onderschrijft. Als in overleg internationalisatie van het gebied wordt bereikt, zal bona fide zelfbeschikking ook voor dc VS een belangrijke rol spelen. Advertentie INI. Dit heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken vanmorgen in Rotterdam verklaard na zijn te rugkeer uit de Verenigde Staten. Mr. Luns sloot zeer nadrukkelijk de mogelijkheid niet uit, dat de re gering te eniger tijd zal trachten de kwestie-Nieuw-Guinea op de agenda van de Algemene Vergadering der VN geplaatst te krijgen. Nu achtte hij dit evenwel onmogelijk. De bewindsman vond. dat in Ne derland geheel ten onrechte een ge voel van teleurstelling en onbehagen is ontstaan, omdat m New York wei nig concrete resultaten zijn behaald. Hij wees op de gevolgen van de re geringswisseling; zeer veel geheel nieuwe functionarissen en een sterke tendens om niet a priori de lijn van de regering-Eisenhouw'er voort te zetten. Gezien die omstandigheden ver klaarde hij dan ook bepaald niet on tevreden over zijn reis te zijn. Hoe echter de opvattingen van de rege- ring-Kennedy over diverse proble men zullen uitvallen, kon hij zeer moeilijk aangeven. Over de Nieuvv- Guinea-kwestie duurt het diploma tiek overleg in elk geval voort. Mr. Luns verwachtte van <!e VS een duidelijker politiek in deze kwes tie, maar hij voegde eraan toe, dat dit ook met de regering-Eisenhouwer bet geval zou zijn geweest. In Ame rika ziet men het probleem-Nieuw- Guinea nu namelijk ais dringender dan een jaar geleden. Cecn kolonialisme Bij zijn besprekingen in kringen van de VN heeft minister Luns. naar hij verklaarde, de indruk gekregen, dat men ook in Aziatische landen beter gaat inzien dat de Nederlandse aanwezigheid op Nieuw-Guinea niet. als kolonialisme moet worden gezien. In Amerika erkent men dit ten volle, meende hij. Onverkort had hij de overtuiging, dat de Nederlandse doelstellingen voor Nieuw-Guinea (bonafide zelf beschikking) kunnen worden verwe zenlijkt. Hij stelde dit onafhankelijk van internationalisatie van het ge bied. al vond hij wel dat internatio nalisatie voor Nederland de zaak ge makkelijker kan maken. Van de mogelijkheden om de VN in de Nieuw-Guineazaak te betrek ken wilde mr. Luns er geen enkele uitsluiten. Wel gaf hjj te kennen, dat de aanvankelijke bedoeling een spe ciale vertegenwoordiger valt secreta ris-generaal Hammerskjöld naar het gebied te zenden, nu weinig kans van slagen heeft. Op een vraag over dc verklaring van de Britse" regering, dat geen steun is toegezegd voor het geval Nieuw-Guinea aangevallen wordt, wilde" mr. Luns niet ingaan. Hij zei slechts: ..Er is over deze aangelegen heid natuurlijk geen verdrag." Merkwaardig Een door zijn nadruk wat merk waardig vertoog hield de bewinds man over de invloed, die de in Ne derland gehuldigde vrijheid van me ningsuiting kan hebben op de opinies in het buitenland. i Zonder direct te zeggen, dat dc pers en andere opiniemedia de Nieuw-Guineapolitiek ongunstig be ïnvloeden, zei mr. Luns toch„Er zijn de laatste maanden In Nederland stemmen opgegaan die twijfelen aan de haalbaarheid van de door de dooi de meerderheid van het Nederlandse volk als juist aangevoelde Nieuw- Guineapolitiek. De Indonesische po litiek van bedreiging, intimitatie en afpersing is daarop natuurlijk van invloed geweest. Het kan niet wor den ontkend dat - deze Nederlandse twijfel weerslag heeft gehad op de haalbaarheid van de politiek zelf. Men kan niet verwachten, dat. men in het buitenland meer Hollands is dan Nederland zelf." Op een directe vraag of hij dit in zfjn gesprekken met Amerikaanse functionarissen had ondervonden, gaf de bewindsman geen direct ant woord. Hij verklaarde slechts dat pre sident Kennedy zeer goed geïnfor meerd blijkt over zaken die bü moet bespreken. guldens omhoog Waarom wachten als U toch binnenkort gordijnen nodig hebt.., terwijl U nu te kust en te keur, de mooiste gordijnen kunt uitzoeken voor een prijs, méér dan één gulden lager dan normaal. Morgen begint de verkoop van een grote partij moderne en klassieke gordijncretonne, 120 cm breed, die normaal verkocht wordt voor 2.85, nu voor nog géén twee gulden. "cv Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze mo derne en klassieke gordijncre tonne, in leuke kleurige dessins, 120 cm breed, per meter voor (Van een onzer verslaggevers) Zes reizende ambassadrices en één minister tegelijk aan boord van het ss. Rotterdam ze maakten vanmorgen de thuiskomst van het vlaggeschip van onze koopvaardijvloot tot een gebeurtenis van jewelste. Bijna tot verdriet van de minister, mr. J. M. A, H. Luns, die pas aan bod kwam om zijn zegje te doen, toen de zes stralende meisjes, bloemenmeisjes die onze faam als tulpenland in de Verenigde Staten hebben uitgedragen, van hun ervaringen hadden verteld. (Van onze verkeersredacteur) In alle zes landen van de Europese Economische Ge meenschap heeft gisteren de Franse automobielfabriek Ci troen zijn nieuwste troef ge presenteerd: de Ami 6, het vriendje. De Ami 6 i* een 900 cc In de mid denklasse met horizontale luchlee- koclde 'overvierkante' tweecilinder motor. Als hij over een maand of vier leverbaar zal zijn, *aat hij 5600 kosten. Deze vierdeurs vierziuer met voor wielaandrijving is geenszins bestemd om de kleine eend te vervangen, maar bedoeld voor hen die wat meer ruimte 'en ongetwijfeld ook meer snelheid) wensen.. Welnu, de twee doorlopende ban ken van het vriendje bieden behoor lijke ruimte in de breedte, al zullen lange figuren in de lijogte op de ach terbank rcch ongetwijfeld wat meer wensen. Voor de bagage is een groot •achteronder' aanwezig. De meest in het oog lopende bijzon derheden van de Ami: een aan de on derzijde naar voren hellende achter- ruti, een plastic dak, rechthoekige koplampen, vier versnellingen voor uit, onderbreker zonder verdeler, geen schijfremmen, maar wel een groot remoppervlak. De topsnelheid is tevens d» kruis snelheid, namelijk goed honderd ki lometer. De capaciteit is 22 pk.-Het gewicht van 025 kg valt in de laag ste belastingklasse en als verbruik wordt opgegeven 1 op 15 a 1 op 18, al naar de rijgrootte. Ook dit elegante wagentje beschikt over de v&n de Citroen foefa&mde vering. De heer A. Lucas, directeur van Automobiles Citroen in Nederland, 'heejt te Amsterdam de nieuwe Ami 6 onthuld door hem uit een grote wereldbol naar voren te doen rollen. De heer Lucas, die pas vijf maanden in ons land is. hield daarbij een rede in opmerke lijk goed Nederlands. (Van een onzer verslaggeefsters) 'Ik hoop dat deze actie een vlucht zal, nemen, nog véél hoger dan die van de vogels die op uw zegels zijn afge beeld.' Met deze woorden luidde mej. dr. M. A. M. Klompê, minister van Maatschappelijk Werk, gistermid dag in het Muiderslot de Zomer- zegelactie-1961 in. De eerste zegels waren toen eigenlijk al. ver kocht. Dat was des mor gens gebeurd op de iet wat drassige oever van het Naardermeer. Daar. te midden van welig tie rende paarde-, pinkster en boterbloemen, sleet de hoofddirecteur van de posterijen, de heer L. Th. Koolboom, hoogst persoonlijk de eerste mapjes met zegels aan twee in het groen gesto ken opzichters van het uatuurresei-vaat Gelder in Veere ont wierp de vijf zegels, waarop een zilvermeeu w, een scholekster, een wulp. een .kluut en een kievit voorkomen. De zomerzegelactie van verleden jaar bracht 260.000 op. Men hoopt dit jaar de drie ton tc Deze entourage was gekozen in verband met het onderwerp dat dit jaar op de zegels is afge- wordt afgestaan aan so- 30 cent komt. m to taal kost zij dus 90 cent. Er is ook een serie van vijf prentbriefkaarten met dezelfde vogels als op de zegels: deze kos-1 ten per serie 75 cent. cialc. sociaal-hygiënische en culturele instellingen zoals de A st ma bes tri j- ding, het Eretonds voor Oud-Verpleegsters en het Prins Bcrnliard- fonds, om er maar enke le te noemen. Een serie van vijf ze- beeld: Nederlandse gels lieeft een frankeer- tot 10 juni. maar ze blij- strand- en weidevogels, waarde van 60 cent, ven gelden tor. en met 31 De graficus Dirk van waarop een toeslag van decerni>er 1962. Dc zoincrzegeIseric-1961zilver meeuw (geel, 4 4 cl.), scholekster bruin-roze). 6 4 ct.t. wulp grijs groen.8 4 ct.j, kluut tblauwVI 8 ct.) en kievit tgroen, 30 -t- 10 ct.j. De zegels zijn te koop prof. Thomas Bodkin, een van cle bekendste Britse deskundigen op kunstgebied, is maandagavond in de ouderdom van 73 jaar te Binning- ham overleden. Hij is o.a. van 19^7 tot 1935 directeur van het/Nationale Museum van Ierland geweest. SUBSS In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening ran hen die worden geciteerd. invloed van uw geest- het kabinet nanwijs- 'Acht u de verwanten in baar?' 'Och, mijn persoonlijke mening is, dat "men alleen mag eisen dat ze hun werk goed doen en dat het kabinet rekening houdt ook met dc liberale opvatting. Het gaat om het beleid van het geheel. En na een inwerk- periode van twee jaar kan ik niet anders zeggen dan dat de heren het goed doen. En wie het precies is kan me eigenlijk niet zoveel schelen. De revaluatiemaatregel b(j voorbeeld vind ik prima. Lit een interview van het Chr. Hist. Weekblad met mr. Van Kiel, voorzitter van de VVD-frac- tie in de Eerste Kamer (21 april 1961j. (Van eet; onzer verslaggevers) De 24-jarige Roel de Boer te Joure (Fr.) is gistermiddag, toen hij bezig was eert autohok te schilderen, van het dak in een om de boerderij lopen de sloot gevallen. Hij kwam daarbij met zijn hoofd in de modder terecht ®j3_.4a§P.t gestikt. Zo diplomatiek-voorzichtig minis ter Luns over zijn bezoek aan presi dent Kennedy sprak, zo kinderlijk enthousiast vertelden de zes Haar lemse meisjes van de grootse out vangst, die haar in de Verenigde Staten te beurt is gevallen. Ze gingen er dus heen om de Ame rikanen in New York en Washington te laten zien hoe mooi onze tulpen ten tulpenmeisjesi zijn. Over het eerste deel van hun missie vertelden zij bij aankomst in Rotterdam zelf: „We geloven, dat het ons is gelukt de Amerikanen nog dieper onder de indruk te brengen van onze t.ulpen- pracht. We liepen van de ene tele visiestudio naar de andere en hebben in Washington zeifs bloemen mogen aanbieden aan parlementsleden, ter wijl zij op hun bureaus aan het werk waren". Over het andere deel van hun mis sie spraken de Amerikaanse pers commentaren duidelijke taal. Nie mand minder dan de New Yorkse veteraan-verslaggever Ed Wallace schreef, na een lofzang op de warme tinten van de Nederlandse tulp, over de bloemenmeisjes zelf: „Ze hebben een ongekunstelde charme, ze spre ken voortreffelijk Engels en ze we ten precies welke liedjes Elvis Presly en dc Everly Brothers het liefst zin gen". Dc vertegenwoordigers van de stichting Haarlems Bloei, die de goodwiÜ-reis organiseerde, hebben 't vanmorgen aar. boord van de Rot terdam uletuaui haarfijn uit de doe ken gedaan. De Amerikaanse firma, die de belangen van de Nederlandse blocmcnkwckers overzee behartigt, liet het zelfs niet bij een bezoek aan de Amerikaanse parlementariërs. De meisjes 'ze waren met zijn tie nen. maar vier zijn nog achterge bleven) werden ook ontvangen dooi de burgemeester van New York en ze mochten bij het Witte Huis een pop afgeven voor Caroline Kennedy, het driejarig dochtertje van de Pre sident. En als klap op de vuurpijl Jgde in het Huis van Afgevaardig den een officiële welkomtrede van lowa-vertegenwoordiger, Charles B. Hoeven, wiens speech ijlings in het officiële kamerverslag werd opgeno men. Voot'H aarlems Bloei-directeur W. V. Willige was er dus vanmorgen goodwill-reis is een grandioos succes maar één conclusie mogelijk: „Deze geworden". (Vervolg van voorpagina) De Washington Post tekent 1. ierhij aan dat een goede Amerikaans-In donesische verstandhouding niet in houdt, dat Amerika zich automatisch met het Indonesische standpunt ver enigt. Dit geldt ook ten aanzien van Nederland. Dit houdt in de Amerika zijn in vloed aanwendt om een oplossing op lange termijn te bewerkstelligen, waarbij echter het recht op autono mie van de Papoea's niet uit het oog mag worden verloren. De verheugende verbetering van de betrekkingen tussen de VS en Indo nesië mag volgens het blad niet lei den tot het prijsgeven van een ob jectief standpunt ten aanzien van de gehele kwestie van Nieuw-Guinea. President Soekarno kreeg gisteren een hartelijk persoonlijk welkom van president. Kennedy. Ofschoon Soe karno geen staatsbezoek bracht-, had Kennedy bevolen dat hem alle mili taire eerbewijzen' werden gegeven. Het is de vijfde maal dat Soekarno sinds 1956 een bezoek aan de VS brengt en de eerste ontmoeting met de nieuwe president Kennedy." rve boot is weer eens aan. In de brief die de Stichting van de Arbeid aan de minister-president heeft gericht wordt bitter ge klaagd over de manier waarop de Stichting door de minister van Sociale Zaken en zijn onvermijde lijke staatssecretaris de heer Roolvink is behandeld. Immers over het veranderen van de richt lijn die voor het geven van. de vriie zaterdag geldt, is geen over leg gepleegd dat die naam waard is. De staatssecretaris is op het laatst nog met de Stichting gaan praten. Maar toen lag het besluit in feite al klaar. Hij heeft niet eens op alle opmerkingen die ter vergadering door de leden van de Stichting zijn gemaakt, geant woord. Want de volgende dag zou het besluit waarbij het beleid ge wijzigd zou worden toch ingaan. Hii heeft zelfs de schijn van overleg niet fatsoenlijk opgehou den. Over het hoofd van de minis ter van Sociale Zaken en zijn staatssecretaris heen heeft de Stichting van de Arbeid zich daarom tot de minister-president gericht. Het ogenblik is gekomen waarop het kabinet-De Quay het overleg met het bedrijfsleven vrijwel kapot heeft gemaakt. Van alle fanfares over de eigen ver antwoordelijkheid van het be drijfsleven is niets meer over. Na twee jaar van doe-maar-wat re geren is de zaak vrijwel stuk. Ctuk is ook het beleid van de gemeentebesturen. Zij had den de bevoegdheid de vijfdaagse werkweek in te voeren, wanneer bijzondere omstandigheden daar toe noopten. In tal van gemeen ten zijn die omstandigheden bij zonder. Omdat het bedrijfsleven de vijfdaagse werkweek voor de grote meerderheid van de werk nemers heeft ingevoerd. Uit zorg voor het goed functioneren van de gemeentelijke diensten hebben die gemeentebesturen voor hun gemeente daarom ook tot de in voering van de vijfdaagse werk week per 1 mei besloten. Zij kun nen op dit punt de plaatselijke situatie het best overzien en dra gen als eersten de verantwoorde lijkheid voor dit gemeentelijk be leid. Maar neen! De minister van Binnenlandse Zaken laat vier weken lang de gemeenten in de -vaan. dat hun besluit gerespec teerd zal worden en zet dan een streep door alle invoeringsbeslui- ten. Op een moment dat het per soneel de nieuwe dienstrooster al kent en op de invoering rekent. En dat is dan de minister van de decentralisatie, van de vergroting van de eigen verantwoordelijk heid der lagere organen. Woor den, niets dan holle woorden. Wan de week zal het kabinet-De Quay zich over dit beleid in de Tweede Kamer hebben te ver antwoorden. Hoe zal dat oordeel uitvallen? Voor wie onbevangen oordeelt kan dat niet best zijn. Maar een van de brutaalste poli tici van de WD. mr. Van Riel, heeft in het laatste nummer van het Christelijk-Historisch Week blad in een Interview glashard verklaard: 'En na een inwerk - perlode van 2 jaar kan Ik niet anders zeggen dan dat de heren het goed doen "jVTiet op één manier, maar op twintig of dertig verschillende manieren is de administratie van de schrootkas in de KSG erin gelopen en heeft de controle ge faald. De kardinale fout is ge weest, dat men het beheer van de kas had overgelaten aan de vereniging van staalfabrikanten zelf. Zeker, de fabrikanten, had den er theoretisch alle belang bij. dat er niet te veel subsidie zou worden betaald. Zij moesten het geld immers zelf opbrengen. Maai' de betrokken leidinggevende func tionarissen waren mensen die hun hóófdwerkzaamheden elders hadden en voor wie het besturen van de kas een bijbaantje was. Welnu, als vorm van vrijetijdsbe steding is het beheren van een subsidiekas bepaald ongeschikt gebleken. Maar dit werk van beheer van publieke gelden en van contro leren is dan ook precies het soort werk waar men ambtenaren voor nodig heeft, mensen opgeleid in de traditie van objectiviteit, van nauwkeurigheid, van punctu aliteit. Van bureaucratie, maar dan in de beste zin van het woord. Natuurlijk kan dan ook wel eens •ets mis gaan, maar het zal dan toch minder voorkomen, cat het systeem als zodanig faalt en zo iek blijkt als een mandje. UTRECHT (ANP). Tijdens het congres van de Stichting Werkge meenschap van Nederlandse Accor deon- en Mondharmonika-organisa- ties verklaarde zaterdag de voorzit ter. de heer H. Th. Rooswinkel dat het concourswezen in Nederland ver beterd moet worden. De heer H. C. Feenstra, penning meester van de Nederlandse Federa tie van zangersbonden, kantte zich fel tegen de zogenaamde wilde con coursen, de regen van eerste prijzen en de ondeskundige jury's. Ook de voorzitter van de Neder landse Federatie van Christelijke Mu2iekbonden. de heer Y. Woudstra, stelde dat op de wilde concoursen te veel met hoge cijfers wordt gewerkt door juryleden die in het gevlei wil len komen.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1