V oor- verbinding ingel en Broersvest drie ton B. en W. vragen 3^ miljoen voor bo ilj, rijp maken Dr. Adriani over leven bijen en termieten oedeprogramma s op Sch iedamse meifeest Jmüniih F. Kippen spreekt tot nzaal vol beiaarden e Kroon Begin van saneringsplan roncl nieuwe stadhuis: Sluitingsavond NVV-vrouwen Arbeider cloor auto overreden Openingstijden van sluizen en bruggen PLAT/MM. n METHYL Ongevallen in Ylaardingen ■m, eïasti CHIC PSL Resultaten van SVC-volleybal niet best meer JMeeder 40 jaar bij firma Yan Waart HET VRIJE VOLK WOENSDAG 26 APRIL 1961 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) De Proveniersbrug met de aansluitende verlenging van de Broersvest komt in het voorjaar van 1962 gereed en dat maakt het noodzakelijk nu ook de verbinding van de Singel met de Broersvest tot stand te brengen, zoals die in het stadhuisplan is gedacht. Het overblijvende gedeelte van het Singelplantsoen kan dan worden bestraat om als parkeerterrein te dienen. Daarmee zou men kunnen voorzien iri een grote behoefte aan parkeerterrein. ARBEIDERSPERS Kinderspeelplaats Advertentie I.M. In het Volksgebouw hebben gisteren leden van het NIVON met grote belangstelling geluisterd naar dr. Adriani, die ver telde over het leven van bijen, mieren en termieten. De mieren zijn er enigszins bij ingeschoten, maar dat was het gevolg van de uitvoerige uiteenzetting, die dr. Adriani gaf over de bijen termieten. Een uiteenzetting, boeiend als een avonturen- Het bestuur van de NVV-Bestuurdersbond en het Meicomité 1961 verzoeken ons nog eens te wijzen op het programma, dat op 1 mei in het Passagetheater wordt uitgevoerd, tijdens een ochtendbij eenkomst. Welnu, wij laten de gebruikers van Caltex Platinum N aan het woord. Uit alle delen van het land ontvangen wij spontane reakties van automobilisten, die bemerkten dat ze krachtiger en zuiniger reden op Platinum N met Methyl. Bent u nü nog sceptisch? Leest u dan maar een paar van die brieven, geschreven door automobilisten ais u D. van Teylingen, Goudse Rijweg 62, Boskoop: en roman. Slag' om Arnhem in Monopole Opnieu w kunst in vogelvlucht Burgerlijke Stand ZAAIERS plaats ze... lees ze Visafslag V eilingiiieuws Schade in school door inbraak m m Nieuw! Een droom yan perlonkant: deze elegante long-line beha (Van een onzer verslaggeefsters) De Schiedamse leden van de Algemene Bond van Ouden van Dagen bezetten gisteren de zaal van Musis Sacrum tot de laat ste plaats, toen daar hun bondsvoorzitter P. Kippen sprak over de verhoging van de AOTV. uitsluitend in de filialen:.Rotterdam: Meent 67, Noordsingel39, Nieuwe Binnenweg 254, Groene Hilledijk267, Dordtselaan <12, Kleiweg 100, Peppelweg 71, Stadhouders- weg 133, Burg, Bawnatmlaan 124. Schiedam: Oranjestraat 17, Vlaardingen; 'Ged, Biersfoot Het gehele 'terrein, dat aij deze werkzaamheden is betrokken, zal moeten worden opgehoogd, zodat rijwegen en parkeerterrein dezelfde hoogte krijgen, als het gedeelt van de Broersvest, waarop zij aansluiten. Met dit werk. is in totaal een bedrag van 310.000 gemoeid. Bovendien is een bedrag van f 18.600 nodig voor de omlegging van hoog- en laagspanningskabels in het lerrein en voor het- aanbrengen van Verlichting op de verbindingsweg en het parkeerterrein. De bestrating van de wegen en van het parkeerterrein zal bestaan uit klinkerkeien. De trottoirs wor den geplaveid met de gebruikelijke betontegels. In de groenstrook langs de Broersvest komen bomen. De groenstrook tussen de beide rij wegen zal niet worden beplant, maar voorlopig als gazon worden aangelegd. De toestand van het wegdek van de Singel bij de aansluiting op de dubbele rijweg is niet al te goed en het profiel van. de Singel zal op'die plek. dus worden gewijzigd. De raad zal vrijdagavond een voor stel van burgemeester en wethouders behandelen om voor deze werkzaam- De vrouwenbond van het NVV, af deling Schiedam, organiseert woens dag 3 mei de sluitingsbüeenkomst van het seizoen. De presidente mevr. J. Speler zal de bijeenkomst, die om acht uur in het Volksgebouw begint openen. Dan is er samenzang, waarna waar schijnlijk de heer W. van Halm als spreker optreedt. Na de pauze declameert W .v, d. Loos 'Sonny Clark moet hangen'. Er wordt bovendien een verloting ge houden Koop 'n boek bij de BODEGRAVEN Een hersen schudding, een shock en een gewonde hand liep de heer Domburg uit Waarden maandag op tijdens een on geval op rijksweg no. 12, De heer Domburg was bezig met reparatie werkzaamheden. aan die weg. Tijdens zijn werk liep hij achter een achter uitrijdende vrachtauto om het ver keer te waarschuwen. Hij struikelde en kwam onder de wagen terecht. De auto reed over hero, heen, zonder dat de chauffeur er iets van merkte. De heer Domburg is naar een ziekenhuis vervoerd. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: De gemaskerde vleer muis, 2 uur. Heerseres van de on derwereld, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Suddenly last summer, 2 en S.lö uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Op het spoor van de mens, 10—17 uur. Diversen: SCHIED. CART. FABR: Ned Ver, van Huisvrouwen, excursie. 14.30 u. KETHELSTRAAT 10; Coöperatie DES excursie 20 uur. ARCADE: KAB, concert door Karl- nierskapel u.I.v kapitein H. C. van Lijnschoten. 20 uur. CHB. SOC. BELANGEN; Chr. Be drijfsgroepen Centrale, ledenver- sadering, spreker VV. van Havens, 20 uur Algemene Fotokring Schie dam, bonas-dia-eollectie, 20 uur. Ned. Ver. van Ex-politie Gevan genen jaarvergadering, 20 uur ARCADE; r.-fc. siymnastiefcver. Exc contactavond. 20 uur. WIJKCENTRUM: Siauwe N.V. ver gadering, 28 uur. IER3NE: Wijkgemeente V, toneel avond, 20 uur. STEDELIJK MUSEUM: Kuntgeschlc- denls ln vogelvlucht, 'De andere kunst'. 20.15 uur. Apotheken: Evers, Lange Haven 81. DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE: De slag om Arnhem. 2, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Op het spoor 'van de mens. 1017 uur. Diversen: PASSAGE: Schiedamse Kunstkring, Rotterdams Toneel met „Huwe lijkslessen". 20 uur, IRENE; Schaakvereniging Schiedam, schaakkampioenschap Schiedam. 20 uur. MUSIS SACRUM: K.-K. Huishoud school, toneel. 20 ur. IRENE; Werf Gusto, voorlichtings avond, 20 uur. Apotheek: Evers. Lange Haven 31. heden twee kredieten yan 310.000 'en 18.600 beschikbaar te stellen. Om de woningbouw ongehinderd te doen voortgaan is nieuwe grond nodig. Het gebied ter weerszijden van de 's-Gravelandseweg in Niemvland- Oost (begrensd door ten noorden de spoorlijn, ten oosten en ten zuiden de Schïe, ten westen door de bestaande bebouwing ter hoogte van de l.t.s.) moet daarom bouwrijp gemaakt wor den. Deze ophoging zal gebeuren op de gebruikelijke manier. Bestratingen, rioleringen en plantsoenen zuilen worden aangelegd. De riolering van dit gebied zal evenals van de andere terreinen ten oosten van de Parkweg, via het stamriool in de 's-Grave landseweg direct worden, aangesloten op het hoofdrioolgemaal in de Mar conistraat. In deze werkzaamheden zijn ook opgenomen de westelijke oprit van de toekomstige Brandersbrug ovel de Schie, een sportveld en da brug over de vijver langs de Burgemees ter van Haarenlaan. De kosten van dit alles, inbegrepen het onderhoud gedurende vijf jaar, worden begroot op ƒ3.400.000. Hier van zal naar schatting in 1S61 af hankelijk van de voortschrijding der woningbouw een half miljoen, in 1962 één miljoen en in 1963 weer één miljoen verwerkt worden, terwijl het restant van 900.000 in de daarop volgende onderhoudsperiode aan de orde komt. B. en W. stellen" de raad voor een krediet van 3.400.000 te voteren. Aan de Jan van Avennesstraat komt een tijdelijke kinderspeelplaat: De kosten van de aanleg en inrichting worden op ƒ50.900 geschat. Sinds de r.-k. noodkerk op het ter rein op de hoek van de Aleidastraat en de Jan van Avennesstraat is afge broken, heeft" het gemeentebestuur nog geen beslissing kunnen nemen jver de bestemming van het vrijge komen terrein. Men heeft daarom besloten deze definitieve bestemming voorlopig te laten rusten en op het terrein een. tijdelijke kinderspeel plaats in te richten. In verband met de onoverzichtelijke verkeerssituatie in de omgeving van de kruising Aleidastraat-Westfranke- landsestraat is in het ontwerp voor de speelplaats de Jan van Avennes- straat omgelegd en haaks op de Alei dastraat geprojecteerd. Dit. is ver keerstechnisch bezien een belangrijke verbetering. De nieuwe speelplaats zal voor het grootste deel worden betegeld en om geven door een beplanting. Bovendien wordt een aantal speelwerktuigen op gesteld. Met ingang van 1 mei 1961 zullen van gemeentewege de openingstijden van de bruggen en sluizen ln Schie dam worden gewijzigd. De brug' Huis te Riviere en de Hulpbrug over de Schie vallen buiten deze beslissing, aangezien de ope ningstijden van deze bruggen door Gedeputeerde Staten dezer provincie worden vastgesteld. De openingstijden worden ingaan de bovengenoemde datum als volgt; Buitensluis: van maandag tot en met zaterdag van 7.0018.00 uur. Oranje- en Koemarktbrug; van maandag tot en met vrijdag van 7.00 —8.00 uur, van 9.0012.00 uur; van 13.153.6.30 'uur. Op zaterdag van 7.008.00 uur; van 9.0011.30 uur. Overige bruggen: van maandag tot en mei vrijdag van 7.0012.00 uur; van 13,00 -18.00 uur. Op zaterdag van 7.0012.Q0 uur. SCEPTISCH TEGENOVER REKLAME? „Sedert enige jijd gebruik ik regelmatig uw Platinum Super benzine met M'ethyJ.Vóór dien. heb ik vrijwel alle in de handel zijnde merken geprobeerd, steeds op zoek naar het beste wat in Nederland te krijgen is. Uw benzine is ongetwijfeld de beste. Met geen andere krijg ik deze snelle acceleratie, totaal „pingel- vrij" en zeer zuinig in het gebruik." H. Hogeweg, Riagstraat 15, Sommelsdijk: „Tot mijn grote verrassing is het nadieselen van mijn auto al na de tweede tank Caltex Platinum N opgehouden, en sindsdien heb ik er nooit meer iets van gemerkt." Er werken artiesten van groot for maat aan mee, zoals Ans en Joop Daniëls, Rob van ïteijn en Adri Kaan. Voorts verleent de gemengde zangvereniging ..Excelsior', onder leiding van dirigent Leo Smit, mede werking, terwijl Gerard Bressers het orgel in het theater bespeelt: Nu vrijwel alle Schiedammers vrijaf hebben op de eerste mei, hoopt het Meicomité, dat velen van de ge legenheid gebruik zullen maken om tegen een uiterst geringe toegangs prijs een genoeglijke ochtend in het Passage-theater te beleven. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de bodes en, voorzover voorradig, ook aan de zaal, die om negen uur opent. Voor de kinderen treedt 's mid dags in Musis Sacrum een poppen theater van bijzondere kwaliteit op. Men kan de kinderen om twee uur brengen en hen. als zij twee uren van spanning en pret achter de rug heb ben, om vier uur weer ophalen. Kaartjes zijn verkrijgbaar bij de be kende adressen en zo mogelijk nog aan de zaal. In Musis Sacrum is er 's avonds voor de jongeren een mei-bal, waar aan de befaamde Down Town Jazz band van Roefie Hueting meewerkt. Ook hiervoor worden op de bekende adressen en voorzover mogelijk nog aan de zaal kaarten verkocht. Aan zijn causerie ging een mede deling vooraf over de natuurtochlen. die op zaterdag eu zondag 6 en 7 mei worden georganiseerd door dc na- tuunvachters. Met deze tochten wordt beoogd, wat men in kringen van natuurwachters „natuureduca- tie" pleegt te noemen. De bijeen stonden in het middel punt van de belangstelling. Dr. Adriani vertelde bijzonderheden over het sterk ontwikkelde instinctleven van deze insecten, die zich volgens een vast patroon gedragen en ont wikkelen. Het zijn sociaal levende dieren, die een geheel eigen gemeen schap. gebonden aan regels, opbou wen, Dat geldt zowel voor hun be staan binnen als buiten de korf. Het bouwen van de cellen, het vulien daarvan met honing, dat alles kreeg de aandacht en dr. Adriani vertoonde verduidelijkende dia's. Uitvoerig ging dr. Adriani ook in op de mogelijkheden van de zintui gen der bijen en op hun uiting door middel van de dans. In die dans kunnen de bijen van alles uitdruk-, ken; waar zich voedselvoorraden be vinden bij voorbeeld en zelfs hoe veel tijd er nodig is om die voorraden te bereiken. Even uitzonderlijk is de rol. die de koningin bij de termieten speelt. Ook over die termieten verleide dr. Adriani wetenswaardige zaken. De „Slag om Arnhem", dc film. die donderdag in Monopole draait, is een menselijk document, ten dele objectief, ten dele herleefde historie. Maar met de nobele strekking eer bied te vragen voor die. ons door de film zo vertrouwd wordende, uiterlijk heel gewone burgers-in-uniform. die bij Arnhem ook voor onze vrijheid hun leven hebben gegeven. Vanavond vindt de tweede bijeen komst in de serie ..Kunstgeschiedenis in vogelvlucht" plaats, bedoeld om de kunstgeschiedenis voor iedereen in grote eenvoudige lijnen uit te stippelen. Het betreft hier de lezing, die door ziekte van de conservator L4 dagen geleden moest worden uitgesteld. De avond begint om 8.15 uur. De tentoonstelling ..Op het spoor van de mens", jagers en boeren in de prehistorie, is op die avond ook open en wei van 7.30 tot 10 uur. Zowel voor de lezing als voor de tentoon stelling komt men binnen door het hek. Groepen die persoonlijk door de conservator willen worden rondgeleid in de expositie, kunnen dit telefonisch aanvragen onder no. 66491. SCHIEDAM Geboren: Pieter, zv M Westerveld en H S Walraven: Derk J. zv G J van der Vlies en A Smit: Jolanda, dv A Versteeg t Degeling; Arie. zv C H Holleman ca. C E van der Roer: Arie, zv A den Blaauwen en M H van der Veer; Christianus J, zv C J van der Toorn en L Schop; Johanna, dv A Velle- koop en J Burger; Robert, zv J Hoe- gen" en W A Tiemens; Anna C W, dv T Netten en C A Overkleefc. Overleden: J Keizer. 63 jaar, A van Meerendonk, 79 jaar; J Rover, 93 jaar, wed van M van Loon. ln de N.V. Pareliudustrie aan de Westhavenkade te Vlaardingen is maandagmorgen de 25-jarige G. G. aan zijn hand gewond, toen de beitel waarmee hij werkte uitschoot. Met een slagaderlijke bloeding is hij aaar het algemeen ziekenhuis gebracht. In de speeltuin aan de Sweelinck- straat viel maandagmiddag de negen jarige H. v. B. van een klimrek. Zij liep een hersenschudding op en is naar het algemeen ziekenhuis ge bracht. In hotel Maas aan de Maasboule vard is maandagavond de 45-jarige hofmeester B. N. op de trap gevallen. Met een hoofdwond en verwondingen m het gelaat is hij door de GGD naar het aglemeen ziekenhuis vervoerd. ROTTERDAM, 25 april, aan de visafslag alhier werden van IJmui- den en elders 200 kisten verse zee vis aangevoerd. De prijzen waren: Schol midd. 30—38; Schol kl. 15—17; Schelvis midd. 40—50 Kabeljauw gr. 3814; Kabeljauw kl. 27—20; Ma kreel 1315: Zeehanen kl. 18—24: Wijting 1624; alles guldens per kist. Kuit ƒ0.40—('0.45 per kg. ROTTERDAM Coöp. Tuinbouw veiling de Z.H. Eilanden G. A.. Prijs verloop dinsdag 25 april 1961. Win- terbloemkool kwaliteit I: 4 7781: 6 66—75; 8 50—65; 10 33—50; 12 25 —37; Kwaliteit II: 4 70—77; 6 42— 68; 8 29—55; 10 25—44: 12 14—31: Aanvoer 47.000 stuks; Bospeen I 58 •79 Aanvoer 7000 bos; Aardappe len 7—13; Andijv: I 74—83; II 40— 60: «la IA 8.70- 12.30; IIA 5.60— 10.80: C 5.30—S.SO; Stoofsla 24—32: Spinazie II24: Rabarber 510: Prei 1016; Postelein 7182; Peterselie 913; Selderij 46: Radijs 811: Komkommers 3648; Aardbeien I 1.10—1.70; Tomaten IA 3.30—3.60: IB 3.20: IC 2.60; Golden Delicious Klasse IA 1.01—1.04; IB 79—81; IC 71; Jonathan IA 63—68: IB 61—62; IC 51—58: Lombart Calville HA 65— 71; IIB 63; I1C 32. MAASSLUIS Dinsdagmorgen ontdekte men dat onbevoegden zicli toegang hadden verschaft tót de her vormde kleuterschool Kleuterhof aan de Van Lennepstraat. Er is flink schade veroorzaakt. Een klein bedrag aan geld, dat toevallig in de school aanwezig was, wordt vermist. De nieuwe V-lijn, nü a la mode, ver zekert perfecte pasvorm en voor treffelijke separatie. Dubbele, elas tische zijstukken geven u heerlijke bewegingsvrijheid. Elegante kanten cups verlenen extra vrouwelijke char me. Het long-line.aanzetstuk geeft u tot aan de taille een slank silhouet. Elasti-chic PSL f 29.50 Elasti-chic PS beha f 17.95 Kleurenw't en zwart. Maten4-11Ben Ccups. Zij kregen tijdens deze bijeenkomst een aantrekkelijk dansfiimpje en de grote film „Echo der bergen" te zien. Tweede voorzitter J. Sorber sprak een welkomstwoord. I-e teams van de Schiedamse Vol leybal Club boeken in de laatste fa sen van de competitie geen beste resultaten meer .Dames 1 kreeg kampioene ZVC 2 op bezoek, maar liet zich hierdoor in de eerste set niet intimideren. De Schiedamse meisjes wonnen deze set met 154. De drie volgende sets waren ech ter zij het niet overtuigend, voor de Rotterdamse meisjes nl 1315. 13 15 en 9 -15, zodar de eindstand iet wat geflatteerd 1—3 voor ZVC 2 werd. Heren 1 maakte geen fout. .door "t Wisselvallige Concordia 3 te klop pen met: 3—1. Set-standen: 14—13, 150, 158 en 1513. Dames 2 kwam twee maal binnen I de lijnen. Tegen DOS 1 uit werd on- I venvacht een 2—2-geIijkspel be- 1 haaid, terwijl thuis tegen DOP 1 eveneens buiten verwachting een 3 j —0-nederlaag werd geleden. Heren 2 kreeg' eveneens twee wed strijden nf te werken en moest bei de malen het hoofd buigen. Van Ju liana 1 en DOS 1 werd met 30 verloren. De junioren ten slotte speelden een groot aantal wedstrij den met de volgend resultaten: DOS—SVC A 0—3; SVC A—Ju liana 31; Concordia BSVC A 3 0: SVC A—RLVC 3—0; Spiel .Hil- legersbcrg—SVC A 03; Concordia B—SVC B 3—0: SVC B—DOS 3—1; Concordia ASVC B 3—0; SVC B— Juliana 1—3; Libanon B—SVC B 0 —3. Zaterdag organiseerde de Schie damse Volleybal Club een zeer ge slaagde en gezellige contactavond, die door een groot aantal leden er, donateurs met hun mtroducées werd bezocht. Na de opening door de voorzitter werd o.l.v. de prima band van Tony Dennis gedanst, terwijl de avond verder were doorgebracht met ge zelschapsspelletjes. De heer Rippen herinnerde aan een mededeling in de pers naar aanleiding van een onderzoek, dat de commissie voor Soci3le Zaken in de Tweede Kamer had ingesteld. Dit on derzoek was aanleiding voor ver schillende kamerleder, tot het stellen van vragen aan de minister, Zjj in formeerden naar de mogelijkheid tot verhoging van de AOW. De minister antwoordde nog geen standpunt Lc hebben bepaald. De heer Rippen sprak met waarde ring over het socialistische kamerlid de heer J Berger, die had voorge steld de AOW-uitkering met 50 ner- cent te verhogen, uitgesmeerd over vijf jaar tien Percent dus per jaar. Het antwoord van staatssecretaris Roolvink was ontwijkend, aldus dc heer Ripper. Hij wekte de leden van dc Alge mene Bond van Ouden van Dagen op om de gebeurtenissen op dit ge bied met aandacht, tc volgen en de gelederen van de bond te versterken. Hij voorspelde, dat de bond niet zou aflaten aan te dringen op verhoging van de AOW-uitkering. opdat deze uitkering aan bejaarden geheel bui ten de sfeer van armenzorg kan wor den getrokken. Gisteren herdacht dc heer J. Meeder zijn 40-jarige ambtsjubileum bij de firma S. XL C. van Waart, dis tillateurs, likeurstokers en wijnhan del. Als dertienjarige jongen begon Jaap Meeder een loopbaan, die hem heel wat vrienden heeft bezorgd. Zijn eerste werk bestond uit het spoelen van flessen en deze van eti ketten voorzien. Later bracht hij op de fiets bestellingen weg en toen de auto bij de firma Van Waart zijn in trede deed werd hij chauffeur. De laatste jaren is de (leer Meeder in het magazijn en bij de expeditie werkzaam. Zijn ijver en plichtsbetrachting' maakte hem in de loop der jaren gezien bij directie en collega's. Deze waardering kwam tot uiting tijdens de receptie welke de lieet Meeder gistermiddag in zijn woning aan het Van 't Hofplein. Hier kwam ook zijn directe chef de heer J. J. van Waart zijn gelukwensen aanbieden. Deze gingen vergezeld van een ge schenk onder couver. Namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel overhandigde de heer Waart zijn medewerker het vererende ge tuigschrift. Het gezamenlijke personeel schonk net echtpaar Meeder een fraai iade- kastje Verder kwamen er verschil lende bloemstukken en andere ge schenken. De heer J. j. van Waart over handigde de heer J. Meeder het getuigschrift van de Maatschap pij voor de Nijverheid en Handel.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1