Wolkenkrabber Rozenburg op mê&M sin Huisvrouwenvereniging vraagt maatregelen tegen aanrandingen Caféhouder schiet op chauffeur Prins opent nieuwe pier op 19 mei 1 op /ww Pp! Niet zo zeker dat crisis de baas zijn Van Kiew tot Kampen... I TOON HERMANS MET 2% MILLE VERGOEDEN Was jaloezie drijfveer van dodelijke klap? ZONDER COMMENTAAR Aanrander voor 30 dagen vast Ir. Vos in PBO-forum: Zaak-Socrates eind juni voor O*, li® en HET VRIJE VOLK WOENSDAG 3 MEI 1961 houdt uw zenuwen in bedwang Lichtgrijs Zesjarig jongetje levend verbrand i.iNfka(meert de zenuwen Rónder slaap te verwekken!V pagina 3 Gouden jubileum R.Pli.O. concerteert L>ij afsluitdam 20 STUKS F1.- Accent verschoven Medezeggenschap arbeid B edrijfsparlemen t" Zaal in Assen niet goed genoeg Gedemonteerde bom Armslag (Vervolg van voorpagina) In vele opzichten is het nieuwe woongebouw in Rozenburg te ver gelijken met de torenflat die naar een ontwerp van hetzelfde architec tenbureau werd gebouwd in het Hansaviertel te Berlijn maar die niet meer dan vijftien verdiepingen telt. Het aspect van dat gebouw maar vooral de indeling, trekt nog altijd sterk de aandacht van de interna tionale bouwereld. Die indeling berust namelijk op een systeem, waarbij de woon- werk ruimte op e>n ander niveau ligt dan de slaapkamc.-s: het verschil van precies een haive verdieping wordt overbrugd door een trapje van zeven treden. Men behoudt echter het over zicht op de gehele woning, die door dit verspringend effect een uitste kende ruimtewerking heeft. Die indeling maakt ook een grote soepelheid mogelijk in de grootte der woningen, die al naar gelang van de behoefte een of drie kamers (of meer) kan tellen. Globaal is de woontoren op de huisvesting van ne gentig gezinnen berekend. De loggia's- zijn bedoeld als uit loopmogelijkheid voor de bewoners van elke. verdieping: de ruime af metingen (vier bij zes meter) bieden ook een goede speelgelegenheid voor de kinderen Afwisselend aan de voor- of achterzijde beschikt elke woning over een balkon. eAyACfsstt'x <*a k (Van een onzer verslaggevers) Jaloezie is waarschijnlijk de drijfveer geweest van de 27- jarig e wasserij bediende H. J. E, uit Heerde, die in de nacht van zondag op maandag zijn 23-jarige yerloofde Johanna v. d. Beek uit Hoenderloo met 'n zware hamer de schedel heeft ingeslagen. Bijna 24 uur heeft; het levenloze lichaam van dej jonge vrouw langs een drukke j autoweg gelegen. Advertentie I.M. -3 ,U errermon/nq KA nertj/on-nq J.i merwen.-*.? cn&er Kr f aSc JamerwónXsta èïvert jfnnj De bouw zal worden uitgevoerd in grote betonelementen: de kleur van de gevels zal lichtgrijs zijn met een donkerder party in de onderbouw: evenals dat in Berlijn gebeurd is kunnen de borstweringen in heldere kleuren worden geschilderd. Het staat nog niet vast of de N.V. Gembouw zelf de woningen zal ex ploiteren dan wel een institutionele belegger.De mogelijkheid is ook niet uitgesloten dat de bouw zal geschie den volgens de A-premieregeling, waardoor de huren beperkt zullen blijven tot 85 per maand. Het gebouw zal worden voorzien van twee liften, centrale verwarming en vuilstortkokers. In de ruime cen trale hal, die ook gelegenheid biedt voor de stalling van fietsen, krijgt de conciërge zijn woning, In de kel der onder het gebouw zal behalve de centrale verwarming ook bergruimte voor de bewoners worden geprojec teerd. Een zesjarig zoontje van het gezin van J den Elzen is gisteravond bii een uitslaande brand In het ouderlijk huis aan de Weipoortseweg in Zoe- terwoude levend verbrand. De jongen sliep op de zolder, juist onder het rieten dak. De andere (tien) kinderen van het gezin en de ouders waren nog beneden en konden tijdig het huis veriaten Het vuur greep in het rieten dak zo snel om zich heen, dat aan red dingspogingen niet meer te denken viel. Nadat E. zich zelf bij de politie had aangegeven, hebben rechercheurs het- lijk op een open plek in het kreupelhout langs de Elburgcrstraat aangetroffen. E. had al drie jaar omgang met Johanna van de Beek. Verleden week waren zij in ondertrouw gegaan. De dader zou hebben rondverteld dat zijn verloofde een verhouding was begonnen met een buschauffeur. E. had de zware hamer weggeno men uit een schuur in de buurt van de plek waar hij zijn fiets gewoonlijk stalt. Hij zou direct na die ontvreem ding zijn gaan fietsen met Johanna van de Beek, Zondagavond om half eb moet hij haar hebben neerge slagen. E. is naar huis gegaan, naar zijn pleegouders. De volgende morgen is hij gezien ui een café te Heerde, en 's avonds dook hij op in Epe. Daar gedroeg E zich zonderling De caféhouder liet nem zelfs met een taxi terugbren gen naar Heerde. Niettemin keerde E. later terug om opnieuw verhalen te vertellen over zijn verkering en allerlei zelfmoordplannen. In het dorp wordt verteld, dat de wasserijbediende vervolgens in het kanaal is gesprongen. Hoe dan ook vast staat, dat E ach die nacht heeft vervoegd bij dokter Mulder te Heerde. Hen? zou hij de ware toedracht hebben verteld Deze arts heeft hem wellicht ertoe gebracht zich aan te geven bij de politie. (Van een ouzer verslaggeefsters) De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft gistermiddag per te legram de minister van Justitie verzocht om afdoende maatregelen ter voorkoming van aanrandingen van jonge kinderen door psychopaten. In het telegram, dat verzonden werd vanuit de algemene vergadering van de vereniging in Krasnapolsky te Amsterdam, wordt gezegd dat de 40.000 leden 'met alle andere huisvrouwen en moeders in den lande in de grootste onrust en angst verkeren'. Aan het Weizmann-lnstituut voor wetenschappen in, Rehoboth (Israel) wordt een internationaal opleidingscentrum gesticht waar ge- leeraen uit geheel de wereld terecht kunnen, alsmede een instituut -voor moleculaire biolrwio (Vervolg van voorpagina) De agenten vroegen G. het pistool af te geven. Hij weigerde. Een van de twee politiemannen ging assisten tie halen. Publiek werd uit de buurt verwijderd, om risico's te vermijden bij een eventueel vuurgevecht. Schietklnur Met schietklare pistolen ging de politleversterking het café binnen. ..Ik was op van de zenuwen," vertel de Berkenvelder eerlijk. Bij de Beurspassage was hij blijven staan om op een afstand de afloop van het gebeuren mee te maken. „Het gaat er nu maar om, wie het eerst zal schieten." was de begroe ting van G. voor de politiemacht. De agenten wisten hem echter vrij spoe dig te overtuigen, dat schieten nut teloos was, omdat zij een overmacht aan vuurwapens hadden. Voor dat, argument zwichtte G. Hij leverde zijn pistool in en ging mee naar het bureau. De 425 afgevaardigden kregen de resultaten te horen van drie studies, waaronder cén over de bijdrage, die de vrouw kan leveren tot lie; welsla gen van de vijfdaagse werkweek van de man. Instelling van de verkorte werkweek vraagt van de huisvrouw dat zij haar wekelijkse werkindeling reorganiseert, 'n de gezinsbegroting moet rekening worden gehouden met grotere uitga ven voor vrijetijdsbesteding. De wens werd uitgesproken dat ia de nieuwe woningcomplexen in 1 grote steden speciale hobbv-ruimten worden geprojecteerd, ook al zou> een huurverhoging daarvan het ge volg zijn. Enkele andere conclusies: De vader moet op de extra vrije dag nauw be trokken zijn bij het gezinsleven. De besteding van de vrije dag mag niet zulke hoge financiële eisen stellen, dat één of meer gezinsleden op die dag moeten gaan werken. De huis vrouw moet slechts dan een werk kring buiten liet gezin aanvaarden, wanneer dit verantwoord is ten op zichte van het gezinsleven, en de huishoudelijke taak. Dc huisvrouwen voorzien een wijzi ging van koopgewoonten. Zij pleiten voor sluiting van de winkels op zater dag uitgezonderd in toeristencentra en voor instelling van een koop avond. Een vijfdaagse werkweek op de scholen zou men tot de zomermaan den beperkt willen zien. Twintig van de 37 afdelingen, die zich hadden beziggehouden met het ophalen van oude kranten door kleine kinderen, verklaarden sich tegen deze activiteit. Zij zouden het ophalen van papier voor goede doelen hoogstens willen toestaan op van te voren vast te stellen tijden en onder leiding van volwassenen. Een derde studiegroep. d:e het alleen thuis iatcn van kinderen tot onderwerp had. drong erop aan dat de ouders op alle mogelijke manieren zouden worden voorgelicht over de ge varen die alleen thuis zijnde kinderen beneden twaalf jaar bedreigen. De vergadering benoemde het af tredend® hoofdbestuurslid mevrouw B. G. Tammens-Boer tot erelid. Even als zij traden af de dames Hamaker- Willink en G. A. J. Zinsmeister- Smeets. 1 ot hoofdbestuursleden werden ge kozen mevrouw N, la Rivière-oe Vneze. Hilversum, mevrouw F. Mul- der-Geuker. Warffum en mevrouw F 'Postma-Roemer. Meppel. Het gouden jubileum van de ver eniging zal in mei 1962 in Den Haag worden gevierd. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren voor dertig dagen de gevan genhouding bevolen van de 27-jarige stratenmaker A. B. van W., die ervan beschuldigd wordt zich aan een 14- jarig meisje te hebben vergrepen on der bedreiging met een mes. Deze periode kan telkens met 30 dagen worden verlengd. Volgende week dinsdag zal de rechtbank het appel behandelen dat de officier van Justitie heeft aange tekend tegen de vrijlating door de rechter-eommissaris van ''s mans 23- jarige echtgenote. Zij zou door haai man de straat zijn opgestuurd met de opdracht een meisje mee naar huis te brengen. Ter viering van de beveiliging van midden-Zeeland door de afsluiting- van het Veersche Gat, zal het Rot terdams Philharmonisch Orkest 21 juni in het Noord-Bevelandse Kam perland een concert geven in de on middellijke nabijheid van de afsluit dam. Eduard Flipse, Noord-Bevelander van geboorte, zal het concert leiden. Zijn broe", de pianist Marinus Flipse, zal solistische medewerking verlenen. (Van een onzer verslaggevers) Prins Bernhard zal op 19 mei de officiële opening van de nieu we Scheveningse pier verrichten. Uit gebeurt die vrijdag om half elf 's morgens door het in ver hing stellen van een scheeps- sirene, waartoe de Prins op een knop drukt. Om circa twaalf uur begint in de Kurzaal een feestbij eenkomst voor genodigden, onder wie ook een depu tatie van de arbeiders, die aan de pier hebben gewerkt, 's Avonds om negen uur zal voor het eerst de avondverlichting van de pier worden ontstoken en gaat er een groot vuur werk de lucht in. Op de openingsdag zal het publiek nog geen toegang hebben. Wel de volgende dag: de zaterdag voor Pinksteren, de pinksterdagen en ver der alle andere dagen van het jaar, Eén attractie op de pier is nog niet kiaar: de hoge uitzichttoren die wel op hoogte is maar verder nog niet werdafgemaakt. De openingsdatum van 19 mei im pliceert, dat de Exploitatie Maat schappij Zeebad aan de bouwers van de pier een premie van vijftig mille uitkeert. Dit bedrag urns in uitzicht gesteld, wanneer de aannemers er inderdaad in slaagden de pier voor dc pinksterdagen zo ver te krijgen, dat hij ojjicicel kon worden ge opend. Deze vijftig mille is bestemd voor de werkers aan de pier, die dag in dag uit werkelijk hebben .gebuffeld', toen deze aanmoedigingspremie be kend werd. Zij hebben het gehaald. Advertentie U.M.j (Van onze sociaal-economische redactie) 'Alleen door de hoogconjunctuur van de laatste jaren is de gedachte aan ordening wat op de achtergrond geraakt, maar zodra het weer ma laise is, schreeuwt iedereen om ordening. Welnu, mag ik opmerken, dat tK er nog niet zo zeker van ben, dat we de crisis de baas zijn. Daarom vind ik ook, dat wij dc organen intact moeten houden die het ordenings werk kunnen doen als het er op aan komt. Hier ligt mede een taak voor de De Zwitserse regering heeft het parlement de aanschaffing van. hon derd Fra rise Mirage 3 S vliegtuigen voorgesteld. De bouw zou voor het grootste gedeelte in licentie door de Zwitserse industrie moeten geschie den. I Het Utrecht Byzantijns Koor 1 zal vanavond in Kampen niet I zingen in de Herv. Broederkerk, maar in de Gereformeerde jg Burgwalkerk. De kerkvoogdij van de Ned. Hervormde Kerk had geen toe- 1 stemming verleend voor het 1 gebruik van de Broederkerk. I omdat zij bezwaar had tegen 1 het r programma, dat naast g een aantal liturgische liederen g in de Kerkslavische taal en 1 religieuze en volksliederen in de Oekraïense taal, ook een §g dansliedje bevat: 'Van Kiew jg tot Lubenje'. De VVV, die het concert or- f§ ganlseert, kon te elfder ure g wel de beschikking krijgen oreT de Burgwalkerk. j jntlllllil'.KItKdHtmimHtHHiÜWHfflüKWiliMlKtilHttinWmilllMllimtllliH i Dit betoogde onder veel instem ming uit de zaal ir. H. Vos tijdens een zeer geanimeerde forum-discussie over de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie op het congres van de Kon Ned. Middenstandsbond, dat dinsdag in Den Burg op Texel werd gehouden. Ir. Vos zei overigens, dat de PBO niet geworden is zoals hij zich die had gedacht. Hij had de voorkeur gegeven aan grote eenheden waarin de werkelijk belangrijke vraagstuk- ken als industrialisatie, research enz. zouden zijn behandeld. De leden van het forum (prof. N. E. H; van Esveld. hoogleraar in Rotterdam, prof. P. Borst, hoogleraai aan de Vrije Universiteit, drs. H. L. Jansen, secretaris van de SER en ir. Vos) waren het er over eens. dat de PBO belangrijk is ter verwezenlijking van de economische medezeggenschap van de werknemers op het niveau van de bedrijfstak, maar verschilden ove rigens op vele andere punten van mening. De discussie werd voorafgegaan door een inleiding van nr. K. Groen, hoofd van de afdeling PBO van het ministerie van Algemene Zaken. Deze faaa betoogd, dat het accent in de PBO is verschoven. Men heeft de ordening lang gezien als het essen tiële van de PBO. Op die oude af keer freewheelen reien die. zich tegen de PBO verklaren. Maar in feite gaat het steeds meer om oeiangenbehsro:- ging in algemene zin en komt veror deningen maken er nauwelijks aan te pas. De heer Groen legde er de na druk op. dat- de vrije organisaties door de PBO-organen niet worden verdron gen of vervangen, rntegendeet, als het goed is verliezen zij niet aan functies door de PBO, maar winnen Bij. Prof. Van Esveld zei naar aarde, ding van het betoog vaa de heer Groen, dat hij de verordenende be voegdheid van de PBO altijd w e 1 als het wezenlijke had beschouwd. "Als die vervalt, zie ik niet wat de PBO in wezen voor nieuws brengt. Het overleg kan ook in de rijk geschakeerde vrije organisaties plaatsvinden.' Waarop drs. Jansen betoogde, dat PBO ook zonder verordenende be voegdheid belangrijk is: men verenigt de gegroeide groepsvorming en laat die verantwoordelijk drasea voor het a,gemeen belang. Daarbij geeft men. aan de factor arbeid de medezeggen schap die hem toekomt. In de vri'e organisaties gaat het in wezen alléén om de behartiging van de belangen van de aangesloten leden zelf. Prof. Borst heeft tijdens de dis cussie o.m. gepleit voor de instelling van een „bedrijfsparlement" bij eik der schappen, grote colleges van be- drijfsgenoten, die enkele malen per jaar bijeenkomen, om het door het bedrijfschap gevoerde beleid te kun nen bespreken. Daardoor kan veel geroddel worden opgevangen, meende prof. Borst. De PBO-organen kennen, aldus prof. Borst, nu wel verant woordelijkheid naar boven (SER) maar niet aan degenen, die de con tributie hebben betaald. Drs. Jansen voelde hier echter wei-, nig voor. Als er iets fout is, dan ligt dit bij de vrije organisaties. Zij be grijpen veelal hun taak niet. De punten, die in de PBO-organen aan de orde komen, staan bij de vrije or ganisaties veelal niet eens op de agenda van dc vergaderingen. Men beschouwt dit zonder meer als een bestuurszaak. Ik zie niets in nieuwe organen die weer nieuwe rompslomp betekenen. Prof. Van Esveld heeft er nog de na druk op gelegd dat aan de PBO wel democratische gebreken kleven, o.a. door het feit dat groepen, die mee willen doen, worden uitgesloten, om dat ze niet representatief worden ge acht. Ook drs. Jansen was het ermee eens dat er nog wel feilen zijn aan de democratische werking van de PBO. (Vanveen onzer verslaggevers) Toon Hermans is veroor deeld tot het betalen van twee en een half duizend gulden schadevergoeding aan de motorclub Assen. Ruim drie jaar geleden weigerde Toon Hermans op te treden iri een zaal, die toen door genoem de club was gehuurd voor een jubileum-feestavond. Het be stuur nam geen genoegen met deze onverwachte ontwikkeling en eiste schadevergoeding Een langlopende civiele procedure werd ontketend. Gisteren Tiel daarvan de uitspraak 'in eerste instantie'. De Haarlemse recht bank veroordeelde namelijk de cabaretier de vordering te beta len. Toon Hermans trad gisteravond op in het Westend Theater van Den Haag. We konden hem daar niet aan de telefoon krij gen. Namens hem werd ons meegedeeld, dat de kleinkunste naar officieel nog van niets Tentoonstelling 50 jaar K'ikboetz in Israël In Tel Aviv wordt een tentoon stelling gehouden bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van. het col- lectief landbouwsysteem in de vorm van de Kibboetz, welke door de alge mene vergadering van zijn leden wordt bestuurd. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse rechtbank zal op 20 en 22 juni de zaak-trocrates behan delen. Er" is een speciale kr.mer sa mengesteld, waa'-an mr. B. v. d. Waerden preside is. Als officier van Justitie zal opti-, Cen mr. J. F. Hart suiker. Deze heeft zich sinds november bijna uitsluitend met het vooronder zoek in dit miljoenenschandaai bezig gehouden. Als verdachten in de/e zaak zullen terecht staan oe gefailleerde presi- dent-d.rectcur van de eveneens failliet verklaarde N.V. Socrates, Nic. den B., die ia november werd gearresteerd onder verdenking van bedrieglijke bankbreuk, en de ex-onderdirecteui van de Amsterdamse Bank de heer Th. H. uit Bussum, die de dag ria Kerstmis werd aaiigenouaen onder verdenking van verduistering m dienstbetrekking ten nadele van do Amsterdamse Bank en ten voordele van Den B. De beide Heilige Daad ambassa deurs Jolle J. en M, J. J. V, zullen zich eerder, en wel op 25 en mogelijk ook 26 mei voor de Amsterdamse rechtbank hebben te verantwoorden wegens een reeks oplichtingen onde: meer van de N.V. Socrates. TOON HERMANS ...24 mille vergoeden... wist, maar met zijn advocaat stellig zou overleggen in hoger beroep te gaan. En of wij deze oude zaak niet in de doofpot konden laten zitten De motorclub Assen had gister avond bestuursvergadering. Voorzitter J. Staal kwam er even uit om te vertellen, dat meu niet moest denken dat die twee en een half mille nu te recht zou komen in de vereni gingskas. 'Toon Hei-mans heeft ons toen lelijk laten zitten. Wij hadden al veel kosten gemaakt: zaal- huur, drukwerk, muziek, enzo voorts. Het zou een grootse avond worden, die de leden werd aangeboden er was dus geen entree geheven. Toon Hermans kwam om haif ac- ven binnen, die twintigste de cember 1957. Hij zou zijn 'one- man-show* brengen. Met twee dames inspecteerde hij de zaai en het toneel. Dit en dat deug de niet. Bestuursleden beloofden een en ander te veranderen, maas- Toon Hermans luisterde niet en was met twee minuten woedend weg. Dat vonden wij geen stijl. Overigens ging het ons in deze zaak rneer om het spei dan om de knikkers." In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor tekening van hen die worden geciteerd. Aan de grote praktische waarde van de motie van dc de KVP'er Weijtcrs (ingediend tijdens de interpellatie over de werkttjdsverkorting in de Tweede Kamer. Red. HW), mag men twijfelen, nadat zij door de be windsman en zijn liberale vrienden zonder tegenspraak van de schadelij ke elementen ontdaan was. Dc motic- Weijters is een gedemonteerde bom. Zij geeft het ambtenaren-overleg een praatkans, die het volgens de minis ter en wij geloven hem op dat punt toch wel gekregen zou heb ben, een praatkans die waarschijnlijk weinig zoden aan dc dijk zal zetten.' De Tijd-Maasbode, 27 april 1961 an de regering wordt geëist, dat zich bji elk onderdeel van het be leid anders oriënteert en bij de re dactie van ten wetsontwerp zo een formulering kiest, dat deze by steeds weer anders gegroepeerde politieke overtuigingen aansluiting vindt. Op pervlakkig beschouwd zou men con cluderen, dat alleen een nieuwe re geringsformatie ons van deze moei lijkheden kon verlossen. Daar staat tegenover dat het uitgangspunt van deze regering zoveel aantrekkelijks bevat, dat het jammer zou zijn, wan neer dit kabinet niet alle kansen «Ügt om meer van haar grondstel ling te realiseren. Ofschoon het de instelling en de taak van do oppositie is het voorge togen beleid uiterst critisch te be iegenen, zonden wij de PvdA toe wensen, dat ze deze opzet prakti seerde met het oog op het Iandsbe- ang. waaraan het partybelang mdergeschikt is, zonder dat het laaronder noodzakelijk behoeft te ijden. Wanneer de woordvoerders Ier socialisten erin zouden slagen Ie oppositie minder in het persoon- ijke en meer In het zakelijke vlak te roeren, dan krijgt deze regering wat trmslag om gedurende de lopende periode te laten zien of ze al dan m 1963 vervangen moet worden op frond van het gemeenschappelijk velzyn. Uit een hoofdartikel in De Linie van 29 april 1961. Ts het geven van een concessie aan een'onafhankelijke'maat schappij voor commerciële tele visie, die daarom vraagt, een eis van democratie? Als het program van zo'n TV de overheid niets kost, kan zij toch niet tegen een groep particulieren die om zo'n concessie vraagt, zeggen: nieuwe lingen komen niet aan bod, de beschikbare zendtijd is voor de bestaande verenigingen gereser veerd! Zo ziet mr. Y. Scholten, de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en -Wetenschappen, de positie van de overheid tegenover de commerciële TV, Uit naam van de democratie mag hij tegen de concessie-aanvragers geen neen zeggen. Het niet toelaten van commer ciële TV is eigenlijk een vorm van geestelijke dwang, dus on democratisch, heeft de staats secretaris verder gezegd in zijn toespraak tot de leden van het departement Amsterdam van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid. En voor hem blijft het essentiële punt: als een nieuw particulier initiatief leidt tot een concessie-aanvrage, dan kan de overheid eenvoudig niet afzijdig blijven. Wij achten deze stelling on- houdbaar. Voor eerst is het niet juist dat de Nederlandse overheid ondemocratisch zou handelen als zij groepen particu lieren, die winstmogelijkheden zien in sectoren van het maat schappelijk leven, die aan het winststreven zijn onttrokken, buiten de deur houdt. Een groep particulieren die b.v. een spoorlijn van Haarlem naar Amsterdam wil gaan aanleggen naast de bestaande lijn, krijgt geen concessie. Naast de bestaan de provinciale waterleidingen' of particuliere busondernemingen worden geen nieuwe particuliere waterleidingmaatschappijen of particuliere buslijndiensten toe gelaten. En terecht niet. Want .het openbaar verlangen vergt, dat deze sectoren niet uit handen worden gegeven van particuliere groepen of prijsgegeven worden aan concurrentiestrijd tussen groepen belanghebbenden. Bij ons weten acht niemand de over heid ondemocratisch, die op deze grond concessies weigert. 'Dij radio en TV is ook sprake van concessies. Omdat er maar twee zenders zijn en de golflengten tussen de landen zijn verdeeld, kan alleen worden uit gezonden met verlof van de Ne derlandse overheid. De concessies om te zenden zijn in Nederland in hoofdzaak ge geven aan verenigingen, die zich het verzorgen van radio- en TV- programma's tot doel hebben ge steld. Zij zijn onafhankelijk. On afhankelijk van de overheid en onafhankelijk van commercie!'- belangen. Hun doel is nimmer het maken van winst. De vraag die de staatssecn taris nu stelt, is dus of de ove: heid een nieuwe groep, die oi een concessie vraagt, nu ma- weigeren wat aan anderen is ge geven, te meer als die nieuv groep geen beroep doet op de u' kering van luister- en kijkgeld; Deze vraag is niet goed geste! want aan een nieuwe omroepvr. eniging die geen winstoogmerk - heeft, zou plaats ingeruimd kir nen worden. In werkelijkheid echter vraa de staatssecretaris of het n! democratisch is zendtijd te-gev aan een groep particulieren, c' met de televisie-uitzendin' winst wil maken in tegenstelV tot de bestaande verenigingen In werkelijkheid vraagt hij de overheid niet verplicht is televisie te verkopen aan een biedende belangengroep in nn van de democratie, TAe vraag zo stellen is haar i antwoorden: nee, dat is overheid heel zeker niet - plicht. De tijd dat het verric van publieke taken aan wille; rige particulieren al dan t het meest biedend als wi: objecfc verkocht werd, is 1' voorbij. Een overheid die een medi als TV uit handen geeft a groepen winstzoekenden, .die niet om de TV op zich zelf n om het maken van winst te d is, verzaakt haar plicht. En omdat de televisie in o samenleving zo'n grote rol y spelen naast de radio en de p tast die overheid de democr aan als zij de TV laat verwor tot een winstobject zonder mi De vele bittere klachten mensen met verantwoorde heidsgevoel uit de Verenigde ten en uit Engeland over de r merciële televisie zouden staatssecretaris van het dep; ment van Onderwijs, KunstP' Wetenschappen tot een van felste tegenstanders van dit TV moeten maken. Beseft mr, Y. Seholten niet welke belangen hem in bijzonder zijn toevertrouwd? Z de naam van zijn departem hem niets? Advertentie IJV1 "■IMIJ Ook in lighC" weight pol «ster

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2