Zwakzinnige Bejaarden in Heemsteeds tehuis op bed gebonden met riem? Verhoging inkomen Koningin ontmoet kritiek in Politie drijft schietende man met traangas uit woning in Amsterdam J SoebandrioZo nodig trekken wij ten stri jde l Kinder bijslag Vragen van raadslid He Vrij Marv Bignal getrouwd Brand gesticht uit wraak: eis acht maanden Vol Herman speelt weer NS-beclrijf te Dordrecht in gebruik gesteld Weer geld in de schatkist Gelukwens ABflSI N o BH, se Moeilijk te verteren HET VRIJE VOLK WOENSDAG 10 MEI 1961 (Van onze parlementsredactie) Overzicht Automatische koppeling Geen plaatsing meer Alarmtoestand Zeker één geval Wet noodzakelijk Daar zit Herman Salomon nou. In zijn bed. Maar hij speelt weer en dat is voor hem en zijn trio het belang rijkste. Bij een auto-ongeluk op 16 februari was hij, samen met Géza Frid gewond geraakt. Hijzelf liep een dijbeenbreuk en een versplinterde enkel op, terwijl Frid er met diepe snijwonden van af kwam. Het Salomon Trio, niet als derde man Hans Györs, heeft nu een uitnodiging ontvangen om een tournee door Israël te maken. Zij gaan in augustus via Duitsland, Zwitserland en Italië, waar zij ook zullen concerteren. Politiemacht Brand houdt.uw zenuwen in hedwang STEKELIG kalmeert de zenuwen zonder-slaap-te-ver wekken! J O im D!iil!l!!!llll!ll!llllll!li|!l|ll!:!l!llll!|!i!n!l!l!lllllll!ll|!!!ll!l!||||!l!l!!!!!|ji;| J_ De 'Helena'-affaire heeft hefc raadslid mevr. H. Cohen-Koster (p.v.d.a) aanleiding gegeven schrif telijke vragen tot B. en W. te richten. Zij vraagt of het college, indien er inderdaad sprake is van een onaan vaardbare behandeling van geestelijk gestoorde bejaarden, maatregelen kan nemen om hier een eind aan te maken. Voorts dringt rij er op aan de meeste spoed te betrachten bij het tot stand komen van-de toege zegde verordening op het toezicht op de verpleegtehuizen. Ten slotte vraagt mevrouw Cohen een gemeentelijke of intergemeente lijke oplossing te zoeken voor de ver pleging van die geestelijk gestoorde bejaarden die niet in gewone ver pleeg-, of rusthuizen kunnen worden behandeld. (Van onze speciale verslaggever) 'Als net oorlog was geweest, had ik misschien geschoten of was ik op de vuist gegaan. Maar dat mag gelukkig niet in een rechtsstaat ...'Zo omschreef de geriater dr. K, Kok, hoofd van de afdeling bejaardenzorg van de Haarlemse GGD, zijn gemoedsgesteldheid op de avond toen hij onverwachts het particuliere verpleeghuis voor bejaarden 'Helena' in Heemstede binnenstapte. Hij was niet oereid in details te treden, maar bevestigde de juistheid van het door het Tweede-Kamerlid mej. dr. J. C. H. H. de Vink (k.v.p.) in haar vragen aan de minister van Maatschappelijk Werk genoemde feit: het vastsnoeren van een geestelijk gestoorde bejaarde met een honderiem op een bed. De exploitant van het huis -Helena', de heer Th. J, Huïberts, verwijst het bestaan van ongewenste toestanden in zijn verpleeghuis echter naar het rijk der fabels. "Er is niets van waar. Deze zaak heeft' een achtergrond, die ik nog niet kan onthullen.' zegt hij geheimzinnig. De voorgestelde verhoging van het inkomen van koningin Juiiana met een miljoen gulden heeft geleid tot ernstige kritiek vanuit de Tweede Kamer op de indieners van het wetsvoorstel, te weten minister-president De Quay en de ministers Toxopeus (Binnenlandse Zaken) en Zijlstra (Financiën). Vele kamerleden achten de toelichting op het wetsvoorstel veel te kort. Enkele andere kamerleden voegen daar nog aan toe, dat het 'zeer moeilijk valt deze stijging aannemelijk te maken in de ogen van de burgers'. bedragen en de hoogte van kosten en prijzen. Hefc inkomen van de Koning-in is sinds 1952 niet verhoogd en het hui dige voorstel wil het oude bedrag van anderhalf miljoen gulden op twee-en een-half brengen, terwijl tevens voor onderhoud var. zomer- en winterver blijven een verhoging van ƒ350.000 tot ƒ500.000 wordt voorgesteld. In een toelichting van twintig re gels hebben de ministers slechts ver- irield, dat de verhogingen noodzakelijk zijn omdat de lasten aanzienlijk zijn verzwaard en de kosten voor onder houd van paleizen sterk zijn gestegen. Vele kamerleden achten deze toe lichting té summier. De Kroon moet, voor zover het de 'civiele lijst' aan gaat; naar hun mening, als een par lementair te. controleren staatsinstel ling worden 'beschouwd. Ze vragen om een overzicht van de stijging van de bedragen in vergelij king met 1952, een overzicht dat de verhoging van het inkomen nader zal ■wettigen. Ook denken z(j in dit ver band aan de inkomsten uit het kroondomein. Over de verhoging van de kosten voor het onderhoud van de paleizen zeggen deze kamerleden nog, dat deze zomer- en winterverblijven ten dele een particuliere bestemming heb ben, zodat de kosten ook uit particu liere middelen moeten worden gefi nancierd. Ook enkele andere kamerleden vin den de verhoging met 60 pet. van het inkomen en met 40 pet. van de onder houdskosten onvoldoende toegelicht. Zjj betreuren het verder, dat er bij de wet niet een automatische koppe ling is gemaakt tussen de genoemde (Van een onzer verslaggevers) Acht maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. onder toezichtstelling van de r.-k. reclassering en opnan.s voor een psychiatrische behandeling, werd dinsdagmiddag voor de Utrecht se rechtbank geëist tegen de 23-jarige machinaal houtbewerker J. A. C. van S. uit IJsselstein. Deze jongeman heeft op 23 januari opzettelijk een lokaal, toebehorende aan het r.-k. kerkbestuur van de St.-N'lcolaasparochie in IJsseistein, in brand gestoken. De jongen wilde, zo is komen vast te staan, wraak nemen op de KAJ, de Katholieke Jeugdbeweging. Inder tijd had hij erg zijn best gedaan voor de beweging, hij was zelfs Be stuurslid geweest. Toen tegen zijn verwachting kwam vast te staan, dat hij niet mee zoumogen met een bedevaart naar Rome, is hij aan de drank geraakt. Hij kon zijn tegenslag niet verwer ken en kreeg te kampen met een onbevredigde geldingsdrang. Voor het in brand steken van jasbeschermers kreeg hij een voorwaardelijke straf. Tijdens de zitting vroeg de presi dent hem of hij zou toestemmen in een psychiatrische behandeling, zo- sis een zenuwarts had aanbevolen. 'Als het moet, dan moet het,' ant woordde S. De raadsman van verdachte, mr. Van Apeldoorn, was van mening, dat gevangenisstraf fnuikend voor de verdachte zou zijn. De 3i maand preventieve hechtenis waren al een aware correctie. Van de Ronde van Nederland, die van 16 t.em. 24 mei wordt ver reden, zal dagelijks in een extra-uit zending van „Sport in Beeld" een filmverslag worden gegeven. De da gelijkse televisie-uitzending is aan sluitend op het avondprogramma te zien. De huidige procedure schept de mogelijkheid, dat er zo een aanzien lijke achterstand ontstaat, dat het moeiiyk valt een voorgestelde ver hoging aannemelijk tc maken in de ogen van de burgers, ook als zijn deze stijgingen op zich zelf zeer wel te verdedigen. 'In een land als het onze, waarin de band tussen vorstin en volk zo hecht is,' aldus deze kamerleden, 'moet de minister niet schromen zo. gedetailleerd als in deze kwestie mo gelijk is de redelijkheid van de voor gestelde verhogingen aari te tonen, om daardoor een vrijwel unanieme aanvaarding vaa het wetsontwerp door het volk en de volksvertegen woordiging mogelijk te maken. Hij gaf geen antwoord op de vragen, of er wel eens een lastige geestelijk gestoorde was geslagen of met een honderiem of zelfs met een ketting voorzien van een slot, waar van de sleutel goed was opgeborgen, aan een bed was gekluisterd. 'Sinds 1939 exploiteer ik 'Helena'. Ik heb nimmer klachten over de ver pleging gehoord. Onze huisarts is er tevreden over.' aldus luidt zijn ver weer. 'Er zijn hier 39 patiënten, waarvan er negen geestelijk gestoord zijn. Ze komen niet uit Haarlem. Ik heb acht en soms wel tien verpleegsters in dienst.-waarvan drie gediplomeerden. Men zou mij geen voorlopige vergun ning nebben verleend, wanneer er al heel lang klachten waren.' De voorlopige vergunning is voor dit soort huizen noodzakelijk sinds het instellen van een gemeentelijke verordening na een geruchtmakende rel. enige jaren geleden rond een ander, in Haarlem gevestigd parti culier tehuis voor bejaarden. Haarlem plaatst van gemeentewege al twee jaar geen patiënten meer in huize 'Helena', hoewel er vaak ruimte is en men vierhonderd tot vijfhon derd bedden tekort komt voor be hoeftige bejaarden. 'Drie Haarlemse particulier* pa tiënten heb ik er bij mijn bezoek aan getroffen. Een is ai elders onderge bracht, de andere twee volgen.' ver telde dr. Kok. 'Ik wil niet zover gaan om van ■mensonterende toestanden' te spre ken. Dat klinkt zo sensationeel. Maar Ik wil wel stellen, dat de verpleging van althans de geestelijk gestoorden in huize 'Helena' niet vol doet aan de eisen die men daaraan thans in alle redelijkheid mag stellen. Geestelijk gestoorde patiënten zijn vaak lastig. Ze stappen soms midden in de nacht uit hun bed. In een mo de me psychiatrische inrichting kluistert men deze patiënten niet meer aan hun bed. Dat deed. men twee eeuwen geleden. Het is ontzaglijk moeilijk om deze huizen te controleren. De ervaring van. dr. Kok is dat alles in orde is. als men aangekondigd op bezoek komt. Dat ondervinden ook de men sen uit Alkmaar, Heiloo en andere plaatsen in Noord-Holland, die hier patiënten hebben ondergebracht. 'Als ik soms plotseling aan öc voor deur verscheen, liet men mij lang wachten in de directiekamer. Van het personeel hoorde ik dan later, dat er een alarmtoestand in het te huis had geheerst. Geestelijk gestoorde patiënten klet sen echter niet, en als ze kletsen, dan werden ze niet geloofd. Dat maakt het opnemen van deze patiënten voor een particulier soms aantrekkelijk.' De Haarlemse geriater, die ook voor Heemstede de tehuizen inspecteert, heeft over het huis 'Helena* een rap port bij B. en W. van Heemstede in gediend. Vanmiddag zullen B. en W. dit rapport behandelen. De gemeentesecretaris- de heer A. van Wingerde, was met bereid om mededelingen uit dit rapport te doen. wel verzekerde hij. dat de toestand in 'Helena' niet fraai is. 'Ten minste «én geval van het vast snoeren van een geestelijk gestoorde bejaarde op een bed is ons bekend.' Hij kon niet vooruitlopen op de eventueel door B, en W. te nemen maatregelen. 'Maar we behoeven niet lijdelijk toe te zien. We hebben de bevoegdheid om een einde te maken aan ongewenste toestanden in rust en verpleeghuizen." Het Tweede-Kamerlid mr. De Vink heeft liet vastbinden van bejaarden niet persoonlijk geconstateerd. 'Wat mij daarover echter door betrouwbare mensen is meegedeeld, is zeer ernstig en heeft mij bewogen tot het stellen van de vragen aan de minister. Be wust heb ik daarin de naam Helena' niet genoemd. Het gaat mij niet zo zeer om dit rusthuis. Ik krijg wei meer klachten over particuliere be jaardentehuizen. In deze over huize 'Helena' aan mij vertelde voorvallen vind ;k ech ter opnieuw een aanleiding om de zaak m een breder verband te stellen. Dringend noodzakelijk is de invoe ring van een wet op de inspectie van bejaardenhuizen. Voor mij persoon lijk rijn de ernstige gebeurtenissen in 'Helena', als ze juist zijn, onaan vaardbaar. Het vreselijke i*. dat de geestelijk gestoorde bejaarden dit soort behan- deiaigen lijdzaam moeten ondergaan. Ze zign machteloos. Ze horen ook nies thuia in particuliere verpleeghuizen. Er is een ernstig tekort aan echte verpleegtehuizen voor deze patiënten. Schrijnende ellende is daarvan het gevolg. Te veel Koor ik van oudjes die door zelfmoord om het leven, zijn gekomen. - Moet een leven dan ao eindden?' Advertentie I.M. Met traangasgranaten en een brandspuit hebben politie en brandweer in Amsterdam gistermiddag een geestelijk gestoorde man moeten overmeesteren. De overspannen man, de 36-jarige fotograaf J. v. D., had zich in een benedenwoning in de Andreas Bonnstraat verschanst met een revolver en vuurde tot vier maal toe op de politie. Pas nadat drie traangasgranaten in de woning ontploften en een be gin van brand ontstond, vluchtte de ma nongewapend de tuin in, waar hij door vier politiemannen kon wor den overmeesterd. Er zijn geen ge wonden. Twee en een half uur lang heeft de bevolking van de hele' straat in angstige spanning op dat ogenblik gewacht. De belegering heeft zo lang geduurd, omdat de politie de risico's tot een minimum wilde beperken. Daarom werd de hele straat afgezet. Alle bewoners kregen bevel binnen te blijven en de kantoren van de Am- stelbrouwerij aan de overzijde van de straat werden ontruimd. De eerste melding die de politie be reikte, kwam omstreeks half vier. Bu ren van de fotograaf belden op. om dat zij op nummer 18 hadden horen schieten. Twee politiemannen gingen kijken bij het huis waar de fotograaf met zijn hoogbejaarde moeder woont. Zij kregen op hun bellen geen gehoor. De agenten wendden zich tot de buren. Zij liepen langs het raam. Er klonken opnieuw twee schoten. De agenten zochten ijlings dekking en belden om assistentie. Korte tijd later was een politie macht van ruim twintig man, waar- onaere enkele leden van de karabijn brigade, in de buurt samengetrokken. Eerst werd gepoogd de fotograaf telefonisch te overreden naar buiten te komen. De man was 'hier echter niet toe bereid. Van D.; die in de oorlog als jood naar een concentratiekamp is ge deporteerd, waande zich bedreigd door nazi's en NSB'ers. Hij verklaar de dat hij zich tot het laatst toe zou verdedigen. Toen vaststond, dat met goede woorden en beloften niets te bereiken viel, is een plan opgezet en uitgevoerd dat uiteindelijk succes had. Aan de overzijde achter een hek van de Amstelbrouwerij en aan de achterzijde van het huis, achter de schutting van de tuin, werd een karabijnschutter geposteerd. Een te hulp geroepen rabbijn zocht telefonisch contact met de overspan nen fotograaf. Tegelijkertijd kropen een adjudant van politie aan de voorzijde cn een brigadier aan de achterkant met traangasgranaten naar de ramen. Aan beide zijden van het huis wer den twee granaten door hefc raam geschoten. In de achterkamer ont stond een begin van orand. De brand weer was van te voren op de hoogte gesteld, zodat hefc vuur onmiddelltjk met een straal kon worden bestreden. Korte tijd later vluchtte de foto graaf verblind de tuin in, waar hij schreeuwend bleef staan. Met moeite kon hy door vier man overmeesterd worden, waarna hij per GGD. naar het Wilhelmina Gasthuis werd over gebracht. De moeder van de patiënt, die tijdens de hele belegering bij boven buren was geweest, heeft haar zoon vergezeld en is. nadat zij zelf In het ziekenhuis' was gekalmeerd, naar huis teruggegaan. Advertentie I.M. (I v« Hero is vrat u verwacht van een uometürank tintelend» verkwikkend, verfrissendDrink en geniet..» ontdek mv f a va r ie te smaak. Want zóveel smaken heeft Hero dat diè er altijd bij xin m (Van een onzer verslaggevers) De president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen, ir, J. Lobman, beeft vanmorgen in Dordrecht de nieuwe houibereidingsinrichting van de NS in gebruik gesteld. Hij deed dit door de handel over te halen waarna de gehale machine rie in werking kwam en onmiddellijk een aantal dwarsliggers afleverde.. Het Dordtse bedrijf was in maart 1956 door brand verwoest. Aanvoel en opslag konden ongestoord door gaan, de voorbewerking moest echter aan andere bedrij"en worden over gegeven. „Meestal wordt men er bij een brand beter op. en dat is ook hier zo gegaan," aldus ir. Lobman. Pro- duktie en transport zijn in bet nieu we bedrijf drastisch gemechaniseerd. In de HBI, die volgens de president- directeur een belangrijke plaats in hetb edrijf van de NS inneemt, zijn momenteel een honderdtal arbeiders werkzaam. In de nieuwe montagehallen, die een ontwerp zijn van de archifect P. H. Dingemans, is twee en een half miljoen gulden geïnvesteerd. r (Van onze soc, econ. redactie) Het tegoed van de schatkist bij de Nederlandse Bank, dat de vorige week plotseling tot het zeer lage be drag van ƒ54 miljoen was gedaald, is in de afgelopen week wees.' met 256 miljoen gestegen tot 310 mil joen. De deviezenvoorraad van de Ne derlandse Bank laat blijkens de week staat j>er 9 mei weer een flinke stij ging zien. Goud en. deviezen samen liepen op van 5.965 miljoen tot ƒ6.032 miljoen. Het tegoed van de banken ver minderde met 32 miljoen toe ƒ893 miljoen, maar blijft op dit niveau nog zeer ruim. De bankbiljettencir- culatie, die de vorige week sterk ge slegen was, daalde nu weer met 130 miljoen tot ƒ4.820 miljoen. Ongeveer de helft van de uitzet ting per eind van de vorige maand is nu weer bij de centrale bank terug gekeerd. In de boerderij van.de heer O. de Haan aan de Akkerweg te Ooster- tand is gistermorgen brand uitgebro ken, Vermoedelijk is de brand ont staan door het starten van een trek ker, waardoor een vonk in het nog aanwezige hooi is geslagen. Aangewakkerd door de felle wind lag hefc perceel in korte tijd in as. De brandweren van H.vpolitushoef en Den Oever, die spoedig ter plaatse waren, konden niet verhinderen dat de. boerderij totaa! verloren ging. (Van onze correspondent in Buenos Aires) „Wij verafschuwen de oorlog, maar zo nodig zouden- wij voor Nieuw-Guinea ten strijde trekken." Dat heeft Soekarno's minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio tijdens zijn officiële bezoek aan Uruquav op een persconferentie in Montevideo verklaard. President Soekarno bezoekt tijdens zijn nieuwe reis in drie werelddelen ditmaal die landen in Zuid-Amerika. die hij tijdens zijn vorige reis, in 1959. niet heeft aangedaan, namelijk Mexico, Equador, Bolivië, Peru, Uru guay en Brazilië. Vandaag vliegt hij uit Montevideo naar zijn laatste Zuidamerikaanse reisdoel, Brazilië. Soekarno is in gezelschap van de grootste delegatie, die ooit een offi cieel bezoek aan Zuid-Amerika heeft gebracht. Hij wordt vergezeld door twee vice-premiers, vijf ministers, onder wie Soebandrio, verscheidene ambassadeurs, hooggeplaatste func tionarissen en de voorzitter van het parlement. Soekarno's gevolg omvat in het ge heel ruim veertig personen. Het charteren van een speciaal vliegtuig van Peru naar Montevideo alleen al heeft 609.000 dollar gekost. Het doel van Soekarno's reis is tweeledig: hij wil enerzijds de Zuid amerikaanse regeringen interesseren voor de Indonesische eis wat betreft Nieuw-Guinea, anderzijds hoopt hij zo mogelijk individuele Zuidameri kaanse regeringen te winnen voor het .neutraüstische blok", waarbij hy zjjn aandacht vooral gericht heeft op president Quatiros van Brazilië. Advertentie I.M. (Vervolg van voorpagina) Er. is. zo blijkt, verder, in de be sprekingen een stadium geweest waarin werd gesuggereerd dat men het overleg misschien maar beter kon schorsen. Rekening werd name lijk gehouden met de mogelijkheid dat „de regering onder intrekking van deze ontwerpen tot indiening van een geheel ander ontwerp (mocht) besluiten". Minister Van Rooy heeft deze suggestie van de hand gewezen. Uitvoerig is gesproken over de theoretische mogelijkheid van een verlaging van de premielast door een eventueel gedeeltelijke) betaling hiervan uit de schatkist, dus door middel van de belastingheffing. Daarbij is ook overwogen of voor de eerste twee kinderen tijdelijk een lager bedrag aan bijslag zou kunnen worden uitgekeerd. Het denkbeeld, Toor dit doel geheel of ten dele uit de algemene middelen te putten, wees de minister af. Een verlaging van de premie met Ipct, zo wordt bevestigd, zou de schatkist een bedrag kosten in. de orde van grootte van ƒ200 miljoen. Bij een algemene regeling: vanaf her. eerste kind rekent de regering OP een premiepercentage van 5.1. Zou de bijslag ingaan bij het t'.voede kind, dan zou dit dalen tot ongeveer 3,5. Bjj een discussie over de rechts grond van de kinderbijslag, ten slotte, is kennel(jk van liberale en/of christelijk-hisiorische zijde de stekelige vraag opgeworpen „of de regering de niet-enthcusiaste groep van te geringe omvang acht om er serieus rekening mee te hou den". Antwoord van minister Van Rooy: a. De solidariteitsgedachte, waarop het ontwerp berust, leeft voldoende in het bewustzijn van het Nederland se volk in zijn totaliteit; b. Zelfs als hefc enthousiasme voor een bepaalde maatregel niet groot genoemd zou kunnen worden, dan zou daarmee nog niet de vraag beant woord zijn of de totstandkoming er van in het algemeen belang wense lijk ware te achten. Na de verschijning van dit ver slag is het wachten op de dag waar op het ontwerp op de agenda van de Tweede Kamer zal worden ge plaatst. Er wordt in politieke krin gen nog steeds ernstig rekening ge houden met de mogelijkheid dat cat zal geschieden voor het zomer rece.,, dat doorgaans ongeveer miuaen juli begint. Vrijdagmiddag zal minister Toxo peus zijn beslissing mededelen over de vijfdaagse werkweek voor het rijkspersoneel. Met de hoog ste graad van waarschijnlijkheid kunnen wij verwachten, dat de minister dan zal vertellen, dat met ingang van 1 juli de vijf daagse werkweek voor hefc rijks personeel wordt ingevoerd. De Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg heelthier- toe namelijk eenstemmig geadvi seerd, hetgeen betekent, dat het advies ook door de regeringsdele gatie is gesteund. Dit, gevoegd bij het feit, dat de minister persoon lijk de besprekingen heeft bijge woond, maakt de voorspelling niet gewaagd, dat de vijfdaagse werkweek voor de rijksambtena ren op 1 juli zal ingaan. En dan kunnen de lagere organen, ge meenten en provincies, zonder be zwaar volgen. Als dit gebeurt, wordt de vol- 2-»-ledige vijfdaagse werkweek voor het overheidspersoneel tien maanden eerder ingevoerd dan de regering aanvankelijk van plan is geweest. Daar hebben wij geen bezwaar tegen, maar hefc is wel een merkwaardig resultaat van het hardnekkige verzet van de regering tegen een vervroegde in voering hier en daar. Als, men de minister hoorde spreken over de gevaren voor 's lands economie, die zouden voortvloeien- uit een vroegere in voering in steden als Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, zou men kunnen denken, dat de raadsbe sluiten in deze gemeenten (en nog enkele andere) ons land op zijn grondvesten hadden doen wanvc- len. En nu za! de algemene in voering dan tien maanden wor den vervroegd. Tntussen zijn de raadsbesluiten 1 van de drie grote gemeenten geschorst tot 1 september. De schorsing is geschied, omdat de regering wilde onderzoeken of de raadsbesluiten in strijd waren met het algemeen belang. Wij mogen aannemen, dat dit onder zoek intussen wel geëindigd is. Hefc algemeen belang verzet zich er blijkbaar, niet tegen, dat de vijfdaagse werkweek in juli van kracht wordt. Zo heeft -de regering dan ander maal stormen verwekt in een glas water. Zij heeft onrust en wrevel opgeroepen bij haar dienaren. Zij heeft opnieuw krasse maat regelen genomen en herroepen. Zij heeft opnieuw een zwalkend beleid gevoerd en haar gezag ge schaad. - Wij beginnen er bijna aan ge woon te raken. De officiële ingebruikstelling van de nieuwe TV-zender in de Lopikerwaard bij IJsselstein betekent het officiële einde van. veel narigheid voor TV-kijkers, met name voor hen in het mid den en het westen van het land. Het oosten, het noorden en het zuiden merken niet veel van de vernieuwing; deze gebieden wer den reeds lang goed bediend door de regionale steunzenders. De voltooiing van het net, waardoor in het gehele land een goede ontvangst zeker wordt, is een gelukwens waard aan het adres van autoriteiten, om- roepbestuurders en technici, maar het meest mag het snel groeiende getal kijkers worden gefeliciteerd. Technisch is de zaak nu in. elk geval in kannen en kruiken. LONDEN, (AP) —De bekende Engelse atlete Mary Bignal, die zo'n furore gemaakt heeft bij de in. 1960 te Rome gehouden Olympische j Spelen, Is maandag In het huwe- i lijk jetreden met een landgenoot, de olympische skiffeur Sidney Rand. Mary Bignal behoorde te Rome tot de meest gefotografeerde meisjes. Toen deden geruchten de ronde, dat zij verloofd was met de Nederland se tienkamper Eef Kamerbeek. Ma- ry zei daarvan alleen: 'Wij rijn slechts goede vrienden.' Gordon Pirle, de Engelse iange- afstandstQPM, ni pNnjg» feg het huwelijk. In deze rubriek vermeldt Het Vrij* Volk zonder commentaar tref- jende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen dit worden geciteerd. bijna alle ministers, die d« laatste weken in het parlement hebben gesproken, viel een zeker* lusteloosheid te constateren. Zo van: 'Nou hoor, ze kunnen het me doen.' En van: 'Niet goed, dan doen w* het wei weer anders.' Je hoort d« bewindslieden als het ware zuchten. Het plezier lijkt er af te zijn. 'Het komt.' zei een bedaagd, ervaren ka merlid van de week, 'van het zwaard van de kinderbijslag dat bo ven hun hoofden hangt. Er moet nu spoedig beslist worden. Zo kan het niet langer.' 'Wandelganger' in de Volks krant van 6 mei 1961 Het kabinet-De Quay kan nergens op steunen. Iedereen schijnt er inte gendeel een eer In te stellen het ka binet tegen de poten, te schoppen ont aldus tevens voor vol te worden aan gezien. Hoe moet het kabinet dan op de been blijven indien het niet met alle middelen zich zelf verdedigt? Het zou een enorme prestatie zijn als het kabinet-De Quay aan het eind van zijn bewindsperiode erin zou zijn geslaagd de lonen aanzienlijk te ver hogen (reeds nu ook door de oppo sitie erkend) en de arbeidstijd te ver korten van 48 uur tot 45 uur per week, terwij! de prijzen niet noe menswaard zijn gestegen. Het zal echter geen goodwill boe ken als het dat resultaat bereikt door alleen maar voor ziich zelf over tuigd te zijn ran de juistheid van zakelijke berekeningen. De psycholo gische bant van het beleid mag niet worden verwaarloosd. Op de wijze waarop het nu is gegaan, zijn de besluiten inzake de vijfdaagse werk- we&< moeilijk te verteren geweest. Dit Vrijheid en Democratie weekblad dar .TVS, tw

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2