Russisch protest tegen Nederlandse 'luchtaanvallen' op walvisvaarder Toestand onderwijs niet rooskleurig IN DEZE WEEK t VAN DE FOTOGRAFIE CADEAU Politie-agent ove rlijdt Nota over toekomst van onze landbouw Beestachtig Nieuw Russisch plan: vrouwelijke astronaut AGENTEN ZIJN NOG NIET ZO KWAAD DODENIN VERKEER comas Architect maakt dodelijke val Powers wil niet in SU blijven mWWM Iggplt Kind in vaart verdronken Binnenkort 2 of 3 Russen ruimte in? Mr. Lichtenauer staatsraad Stalmann leidt delegatie naar Warschau niet Raceboot slaat om: 1 dode HET VRIJE VOLK MAANDAG 15 MEI 1B61 LONDEN (AP) Rusland heeft gisteren een protestnota over handigd aan de Nederlandse ambassadeur in Moskou. Twee vliegtuigen van de Nederlandse luchtmacht zouden vrijdag een duikvlucht hebben uitgevoerd op de Russische walvisvaarder Spokoini. Een van beide toe stellen zou zelfs drie granaten hebben afgevuurd, die zeer zicht bij het Russische schip terechtkwamen. PAGINA 3 - Mr. de Roos bij Volksonderwijs Vraag erom bij uw fotofiandelaar Bewusteloos Prijspolitiek De voorstanders van de nota twij felen er aan of er een heel nieuw landbouwbeteid zal moeten komen. Op kortere termijn Nylon jurk vat vlam: meisje overleden Jongen drinkt zich bewusteloos Groei Geen man op de bok Huidgenezing Het Russische persbureau Tass voegt er nog aan toe, dat de vlieg, tuigen op 70 tot 100 meter hoogte vlogen en de nummers 159 en 163 droegen. Over de plaats van het in. cident wordt noch in de protestnota, noch in het Tass-bericbt gesproken. De Russische regering heeft de Nederlandse regering verzocht een onderzoek in te stellen, 'de schuldi gen te straffen en stappen te nemen om herhalingen in de toekomst te vermijden.' Woordvoerders van de Koninklijke Luchtmacht en het ministerie van Defensie hebben tegenover onze par- lementsredactie verklaard niets te hebben vernomen, dat op een inci dent als door de Russen gerappor teerd kan wijzen. De Russische nota was gisteravond nog niet in Den Haag ontvangen. Alle Nederlandse militaire vlieg tuigen dragen als registratie een combinatie van cijfers en letters. In de Russische berichten worden slechts cijfers genoemd als kente kens Inmmiddels wordt in Moskou be vestigd dat de Russische protestnota op de Nederlandse ambassade is ont vangen. De gevolmachtigde minister van de ambassade, dr. J. Vixseboxse, zei dat het incident zich kennelijk op de Noordzee moet hebben afgespeeld. Hij weigerde nadere bijzonderheden te verstrekken. (Van een onzer verslaggevers) Het is volkomen misplaatst te spreken van een zeker gevaar voor overbevolking van de onderwijzersopleidingen. Nederland kan alleen dan de strijd om het bestaan met succes voeren, als aan de vorming van de jeugd meer dan gewone aandacht wordt besteed. De toestand van het onderwijs in ons land is nog verre van rooskleurig. Deze woorden sprak rnr. A. de Roos in de rede. waarmee by zaterdag de algemene vergadering van Volksonderwijs te Groningen opende. De spreker dacht daarbij aan de verlaging van de leerlingenschaal die eerder moet worden ingevoerd, dan in het voornemen van de regeling ligt. Door de verplaatsing en de vermindering van de bevolking in sommige streken is het soms moeilijk bestaande scholen te handhaven. (Van een onzer verslaggevers) De 48-jarige architect J. H. A. Schurink uit Borne is zaterdagmid dag door de vloer van de nooizolder gezakt in de boerderij van B. Nan- ninga in Deldenerbrock. Hij kwam met zijn hoofd op de betonnen vloer van de deel terecht en liep zulke ernstige verwondingen op. dat hij onderweg naar het ziekenhuis over leed. De architect verrichtte op verzoek van de heer Nanninga controlewerk zaamheden op de hooizolder. Hij wist dat de vloer hier en daar ver molmd was. Advertentie 1. M. (Vervolg van voorpagina) Toch kon de agent weer overeind krabbelen. H(j greep zijn gummistok en slaagde erin samen met zijn col lega en de vader van Van L. de loop knecht te overmeesteren. Agent Maasdijk nam naast de ar restant op de achterbank van de auto plaats. Aan de Tolsteegsingel slaagde de woesteling erin zich naar voren te werken en het rechtervoor- portier te openen. Hoofdagent Van E. stopte de wagen onmiddellijk en hield Van L. in bedwang. Agent Maasdijk was toen al achter in de auto bewusteloos geraakt. Van L. werd door een andere te hulp gesnelde politiewagen overge nomen. Agent Maasdijk werd na aankomst in het bureau direct per GGD-ambulance naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, over leed hij daar binnen een kwartier. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kleine kinderen achter. Het Utrechtse politiekorps heeft de rouw aangenomen. Van het hoofd bureau waait de vlag halfstok. De rijkspolitie tc water heeft gistermiddag op het Alkmaarder Meer het stoffelijk overschot gebor gen van de zestienjarige Alkmaarse jongen Dick Koger, die op vrijdag 5 mei bij het zeilen is verdronken. (Van onze landbouwredacteur) Bij het landbouwschap heeft men zich bezonnen op de toekomst van agrarisch Nederland. Men verwacht goede kansen voor groente en fruit, conserven, eieren, slachtpluimvee. varkensvlees en bepaalde zuivelproduk- ten. Men verwacht ook een vergroting van de oppervlakte van de bedrijven, wat een vermindering van het aantal inhoudt, een intensivering en een specialisatie. Er zijn kansen en. zo wordt gezegd, 'het is de opdracht van de Neder landse landbouw dit perspectief tot werkelijkheid te maken.' De 'nota landbouwpolitiek op lan gere termijn' is samengesteld door het secretariaat van het Landbouw schap. Het dagelijks bestuur heeft er zijn mening niet over uitgespro ken. maar aangeraden de nota ter bestudering en discussie aan' de landbouworganisaties te sturen. Het feit, dat een gewichtig onder deel van net huidige landbouwbeleid namelijk de prijspolitiek (garanties) ten aanzien van enkele belangrijke landbouwprodukten, dateert van 1950, is reden voor bezinning. Het zelfde kan men zeggen van de in ons land gevoerde grondpolitiek, aldus de nota. Maar wel staat vast, dat de Ne derlandse landbouw door de onge wisheid van de wereldmarkt in de toekomst een bepaalde vorm van prijspolitiek niet zal kunnen missen. m bepaalde akkerbouwgebieden zal de produktie een geheel andere richting moeten krijgen, zegt de nota. Voor een verantwoord verloop van dit aanpassingsproces is volgens de nota nodig: een verdere sociaal-economische ontsluiting van het platteland, een goede kredietvoorziening. voldoende mogelijkheden om grond te krijgen, ondernemerszin bij boeren en tuinders. vakbekwaamheid bij ondernemers doelmatige organisatie van ver werking en afzet, inzicht in de afzetmogelijkheden. bescherming tegen onredelijke concurrentie van buiten. Hoewel het de bedoeling van de nota was een beleidslijn op langere termijn aan te geven, zijn er toch enkele punten genoemd die op kor tere termijn toch al aan de orde zouden moeten komen. Dat zijn on dermeer een grotere vrijheid ten aanzien van de grond (en de prijs daarvan) en de stichting van eigen afzetorganisaties. Pound IReuter). Gary Powers, de Amerikaanse piloot van <le U-2 die in de Sowjot-Unie wegens spiön- nage is veroordeeld, zal na zijn vrij lating niet in de Sowjet-llnie blijven. 'Ik ben Amerikaans burger en daar op ben ik trots. Ik wil Amerikaan blijven. Misschien ben ik het niet overal eens met de Amerikaanse po litiek, maar zo zullen er ongetwijfeld vele miljoenen Amerikanen zijn', zo heeft Powers in een brief aan zijn vader geschreven. Hij heeft hiermee kranteberichten tegengesproken als zou hij na zijn vrijlating in de Sow- jet-Unie willen blijven. 'Nou goed, ik moet in het circus al zoveel gekke dingen doen. Dit kan er ook nog 'wel bij. Maar ik hou vol, dat dit een zebrapad is en geen nijl paardpad. Dit nijlpaard, dat hier knorrig een straat in het Westduitse Dilsseldorp over steekt, draagt de schone naam Poppea. DOETINCHEM (ANP) Toen de vierjarige Jacqueline Roelofs vrijdag in de ouderlijke woning met lucifers speelde, vatte haar nylon jurkje vlam Hoewel de moeder, die op het ge schreeuw van het kind kwam toelo pen. de vlammen wist te doven, bleek de kleine toch met brandwonden te zijn overdekt Ze overleed zaterdag in het ziekenhuis. tiW .1 K%.. -ötffaw vf' #lli Bij het gooien van steentjes in het water van de Jan Gijzenvaart in Haarlem-Noord verloor gisteravond de driejarige Johan C. Sitters zijn evenwicht en geraakte te water. Zijn vriendje, dat met hem per autoped naar de waterkant was ge gaan, waarschuwde de ouders en de moeder sprong te water. Ze bracht het jongetje naar de kant. Kunst matige ademhaling werd toegepast, doch mocht niet meer baten. BOCHUM LONDEN (ÜPA AP) De sterrenwacht van Bochum verwacht, dat de Russen binnenkort weer een ruimteschip zuilen lanceren. Het ver keer op de golflengte, die de Russen voor radiocontact met satellieten ge bruiken, is de laatste dagen toegeno men. Volgens het Londense blad Daily Telegraph zouden twee of drie man aan boord van dit ruimteschip zijn en zou het vaartuig tien uur lang om de aarde cirkelen. De Moskouse correspondent van het Poolse blad Tryboena Loedoe heeft gemeld, dat ook Yoeri Gagarin, de eerste ruimtevaarder, lid van de bemanning van het tweede Russische ruimteschip zou zijn. Westerse waar nemers in Moskou betwijfelde echter de betrouwbaarheid van het Poolse bericht. De Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffend. Ernst Lemmer, heeft meegedeeld dat in de eerste vier maanden van dit jaar 60.000 Oostduitsers naar West- Berlijn en West-Duitsland zijn uit geweken. In dezelfde periode van vorig jaar wat dit aantal 50.000. (Van onze parlementsredactie) Het Eerste-Kamerlid mr, W. F. Lichtenauer is met ingang van 1 ok tober benoemd tot lid van de Raad van State. Hij zal de plaats innemen van wijlen mr. W. F. Schokking, die evenals hij lid was van de CHU. Mr. Lichtenauer is oud-secretaris van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en alremcen voorzitter van de Scheepvaart vereniging-Zuid in de- Maasstad. Sedert 1956 zit hij in de Eerste Kamer en sinds enkele jaren ook in het Europese Parlement, waar hij in hoofdzaak verkeerszaken be handelt. Hij is 61 jaar. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Rusland zal binnenkort de eerste vrouwelijke astronaut de ruimte inschieten. Dit is de vaste overtuiging van dr. Heinz Kaminski, de leider van de sterrenwacht in Bochum. Voor de eerste maal zijn in Bochum nJ. vrouwenstemmen opgevangen op de zgn. satellieten-golflengte en volgens dr. Kaminski wijst dit erop dat de Russische geleerden voorbereidingen treffen voor de eerste ruimtevlucht van een vrouw. De sterrenwacht in Bochum heelt al eerder belangrijke ontwikkelingen in de Russische ruimtevaart voor speld aan de hand van bepaalde ob servaties in het radioverkeer. Zo re gistreerde men .er de eerste radio signalen van de Russische maanra- ket, van het derde Sowjet-ruimte- schip waarmee twee honden om de aarde vlogen en van de 6Jé ton zware Spoetnik VII. Dr. Kaminski is helemaal niet verbaasd dat er nu ook een vrouwelijke astronaut naar ho ger sferen geschoten zal worden. 'Vrouwen hebben een groter weerstandsvermogen dan mannen en daarom kan ik mij best voorstel len dat de Russen Gagarins voor beeld door een vrouw willen laten volgen,' zei hij. Hij voegde eraan toe dat er in Bochum de laatste dagen talloze vrouwenstemmen op de kortegolf zijn opgevangen die deze verwachting versterken. Bovendien gelooft dr. Kaminski dat de Russen op het ogenblik be langrijke ruimtevaartplannen aan het uitbroeden zijn en waarschijnlijk ook een ruimtevlucht willen laten ma ken door enkele ruimtevaarders tege lijk onder leiding van majoor Gaga rin. Het- drukke etherverkeer tussen de Russische kortegolfstations ver toont volgens hem verbluffend veel overeenkomst met de voorbereidingen van de ruimtevlucht van Gagarin. Twee schooljongens te Deventer, een van dertien en een van twaalf jaar, bebben xlch zondagmiddag zo te 'goed' gedaan aan alcohol, dat de een bewusteloos raakte en de ander vol komen wezenloos werd. De knapen werden 's avonds half zes bij de Haven door voorbijgan gers aangetroffen. Besden zijn over gebracht naar het St. Geertruiden- ziekenhuis. Zij hadden een fles ster ke drank uit een geparkeerde vracht wagen ontvreemd en leeggedronken. Het Haagse hoofdbureau van politie is zaterdag bijna afgebro kenEnkele duizenden jongens en meisjes overstroomden liet ge bouw, nadat ze op het plein er vóór een aantal politie-auto's, -paarden en het waterkanon on der handen hadden •genomen. Dat toas gepaard gegaan met een orkaan van geluid: de kinderen joelden en juichten, claxons loei den, sirenes gilden, politiehonden- blaften. Een en ander was ontketend door hoofdinspecteur H. M. van Andel. Hij had de jeugd van tien tot zestien jaar uitgenodigd eens bij de politie op visite te komen om kennis te maken. Hij hoopte daarmee de verhouding tussen de politie en de Haagse jeugd, die niet altijd ideaal is gebleken, te verbeteren. Het ziet ernaar uit dat hij daarin wel is geslaagd. De belang stelling van 'de jeugd was over weldigend. In het hoofdbureau werden filmpjes over de oplei ding en het werk van de politie getoond en vele vragen vierden beantwoord. Het knulletje dat hoog boven op een politiepaard op de drukte mocht neerkijken, heeft nu waar schijnlijk nog maar één wens: bereden agent worden! V_j Ook is het tijd, dat de leerplicht, wordt uitgebreid en dat er voor jon-' geren van zestien tot achttien jaar gedeeltelijke leerplicht wordt inge voerd. Er is een tekort aan leerkrachten, vooral bij het voortgezet onderwijs en bjj het uio wel eens de rugge- graat van het onderwijs genoemd bestaat een noodtoestand, waaraan onvoldoende aandacht wordt besteed. Het gymnastiekonderwijs kwijnt onder een buitensporig, tekort aan lokalen. De scholenbouw valt van de ene crisis in de andere. Het schijnt, dat een verbetering van de volkswo ningbouw beslist gepaard moet gaan met een verslechtering van de scho lenbouw. Laat dus de toestand van het on derwijs nog van alles te wensen over, met de Vereniging Volksonderwijs gaat het weer goed. De' algemene secretaris, P. van Thuijl. kon meedelen, dat de groei die in 1960 opnieuw is ingezet, in versneld tempo doorgaat. In het eerste kwartaal groeide Volkson derwijs met 1300 leden, zodat het ledental nu bijna 149,000 bedraagt. Met de Vereniging van Hoofden van Scholen is nog niet het gewenste contact bereikt. De NOV wil met deze vereniging op geen enkele ma nier samenwerken en Volksonderwijs is niet bereid ter wille van de Ver eniging van Hoofden, die 350 leden telt, dc banden met de NOV, die 20.000 leden telt, van wie 2700 hoof den van scholen, te verbreken. Aan het eind van de vergadering sprak mr. De Roos over het werk dat Volksonderwijs heeft verricht om tot een nieuwe beheersvorm van de openbare school te komen. Hij gaf een overzicht van de nieu we organen waarover het Nut. de Ouderraad, de NOV en Volksonder wijs het eens zjjn geworden en be sprak het interimrapport dat in ok tober I960 door de staatscommissie- De Roos is uitgebracht. Er bleek enig verschil van mening te zijn over de medezeggenschap der ouders in de zeer kleine gemeenten. (Van een onzer verslaggevers) InTicnhoven, gemeente Maars- •en, raakte de 22-jarige P. de Graai ;aterdagavond onder een auto toen ai; zonder op of om te zien. plotseling afsloeg.Hij was op slag dood. De autobestuurster, de 21-jarige mej. E. 3 W. uit Breukelen, treft geen ïchuld. De 68-jarige bromfietser J. W. Peters in Nijmegen overleed aan je gevolgen van een botsing die zater- iagmiddag plaatsvond. De bromfietser lette niet op het verkeer bij het af- ïlaan en botste op een scooter. De twintigjarige varensgezel R. van Hijfte uit Sluis kwam in de nacht van zaterdag op zondag om het leven bij een auto-ongeluk in Knokke. De bestuurder, zijn broer \V. van Hijfte. en een ander familielid liepen beiden een schedelbasisfractuur op. De wa gen reed op een geparkeerde auto. Het, slachtoffer was woensdag in Nederland gearriveerd om zijn dienst plicht te ven/uilen. De 43-jarige bromfietser A. J, van 't Slot uit Vaassen overleed zondag in het ziekenhuis te Apeldoorn, na dat hij 's morgens onder een auto, bestuurd door de Elburgse dierenarts B. B„ terechtgekomen was. Zijn veer tienjarige zoon die achterop zat, werd ernst ie eewond. De 35-jarige Raaltenaar W. Veld huis, medefirmant van een drukkerij in Raalte. is gistermiddag met zijn auto het Ovenjsels Kanaal ingere den. Enkele Raaltenaren, die het on geluk zagen gebeuren, schoten toe en slaagden erin de inzittenden,' de heer Veldhuis, zijn vrouw en twee kinderen, op het droge te brengen. De heer Veldhuis bleek te zijn over leden. Aangenomen wordt, dat hij door een hartverlamming is getrof fen en dat als gevolg daarvan de auto in het kanaal is gereden. Op de Dr. Mansveltkade in Was- I senaar heeft zich zaterdagavond een ongeval voorgedaan, dat de 50-jarige E Albers het leven kostte. De man reed op een brommer en raakte vlak bij zijn woning de macht over het stuur kwijt. Hij kwam met het hoofd tegen een lantaarnpaal en was op slag dood. Zondagavond tegen half zeven is de 37-jarige M. C. J. Dorbeek bij een ongeval op de Grote Marktstraat in Den Haag om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de heer Dorbeek op zijn scooter een bus wil de passeren. Hierbij is hij gaan slip pen en onder het Imkerachterwiel van de bus gekomen. De man was op slag dood. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen dit worden geciteerd. ...Niet minder vreemd doet het aan. dat een week na de interpella ties over de werktijdverkorting een communiqué wordt gepubliceerd, waaruit blijkt dat de werktijdver korting in het bouwbedrijf, welke van regeringszijde niet toelaatbaar werd geacht, waarschijnlijk toch nu* zal kunnen worden verwezen lijkt. Wanneer wij nog in herinnering brengen wat z.ieh heeft afgespeeld rondom de Lauwerszee en met be trekking tot de politic-salarissen, flan zal het niemand verwonderen dat steeds meerderen zich onbehaag lijk gaan gevoelen over het gevoer de regeringsbeleid. Oorzaak? De man op de bok ont breekt. (Mr.) A. B. .R(oosjen), a.r.-lid der Tweede Kamer, in de Nieuwe Meerbode van 6 mei 1961. (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Westduitse delegatie die begin juni in Warschau besprekingen zal voeren met de Poolse regering over een handelsverdrag op lange termijn, zal niet worden geleid door dr. Otto Stalmann, die onlangs op be schuldiging* van omkoperij in hechte nis heeft gezeten. Bij de voorbereidende besprekin gen over het Pools-Westduitse han delsverdrag, waarover thans in prin cipe overeenstemming bestaat, is dr. Stalmann delegatieleider geweest. Zijn taak zal begin juni worden overgenomen door de ambassadeur in algemene dienst Zahn-Stranik. Van Poolse zijde is verklaard, dat men geen enkele verdenking koestert tegen dr. Stalmann. De zaafc-Stalmann blijft intussen in West-Duitsland de gemoederen bezighouden. Zo schreef de Süd- deutsche Zeitung zaterdagavond, dat de zaak-Stalmann tot dusverre veel weg heeft van een schot in het duis ter, gericht op de goede naam van de betrokken ambtenaar. 'Het kan best zijn.' aldus het blad, 'dat deze zaak nooit opgehel derd zal worden. Maar op zijn minst in moreel opzicht blijft Stal mann -tot het eind van zijn leven het slachtoffer. Als buitenstaander kan men niet roor de volle honderd percent zeker leggen, dat hij werkelijk onschuldig s. Maar men kan er evenmin de >gen voor sluiten, dat wat Stalmann s gebeurd, morgen iedere onschul- iige kan overkomen. Inclusief de zoorloDiee hechtenis.' Advertentie LM.. Morgen begint de speciale ver koop van drie series Beha's uit de luxe series. Drie series Beha's, van nylon, poplin en satin, in alle modellen. Diverse modellen o.a. met 3/4 cups, strapless, lange en korte maagband. Beha's met schuimrubber voor gevormde en rondgestlkte «ups ...met voor- en achtersluiting (dus ook voor zwaardere figuren). Morgen... duizenden beha's uit de luxe serie voor minder dan de halve prijs. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze beha's, in de maten 36 t/m 52, een on gekend grote verscheidenheid, de meest luxe modellen, tegen ongekend lage prijzen. Advertentie I. M. Huidzuiverheid - Huidqozondheid Hoodl de winter uit hinden co voeten. 'Van een onzer verslaggevers» rw™ vr tui i a i e 5IoeK- Jviooijer en Steur zagen kans Bij bet omslaan van een met drie zich aan de boot vast-te Houden eni personen bemande plastic raceboot Kreiis de Boer. die niet zwemmen; in de Gouwzee tussen Marken en kon, vast te grijpen. 1 Volendam is zaterdagmiddag de vijf. Ze wisten hem zelfs op de boot tienjarige Kreiis de Boer uit Volen- to trekken, maar hij gleed er weer dam verdronken. af en verdronk. De bestuurder van de boot, de 23- Enkele vissers en bootbezitters, die Jarige C. Mooijer en de andere pas- Volendam uit het ongeluk had- sagier, de veertienjarige Ben Steur. Krell! df Boef ïwa^^e'echteT^ei beiden eveneens uit Volendam. wer- laat Pas laat in de middfgwerd Jen door de bemanning van een zijn lichaam gevonden passerende motorboot gered. Een andere" Volendammer jongen-. In de iuwte van de -nog onvol- Klaas Dekker, die eveneens met del tooide dijk tussen Marken en Vo- "O01 mee had willen gaan. was hui-' lendam kwam het vaartuig bij het °P de wal achtergebleven nadat! nemen van een bocht in een korte J J? m°eder hem het varen had ver-! golfslag terecht, waardoor het en- boden.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2