Als ambtenaren hun vijfdaagse ijgen is zat irdagdrukta aan loketten voorbij De minister deed niets Vijfdaagse in bouw officieel GOLD STAR GOLD STAR Parlementariërs zagen momumenten Vrouwelijke kamerleden niet van hekserij verdacht Caravan zou elke 48 uur moeten verhuizen Kwestie-Theater leidt in raad Arnhem tot zeer verhit debat ZONDER COMMENTAAR wie rookt heeft goed gekozen Hooftprijs voor Van Vriesland *90ct Dordt Algemeen Appelzaak in Amsterdam Rijksbemiddelaars Eenzaam maar niet alleenin 't Duits HmHtmHuamtinmiiuHiiBfflHttimtnHiiiïiiUHRiminiiiiuiHiimiiiiii (Van een onzer verslaggevers) Voer voor psychologen Minder materiaal CIGARETTES - 'ï-mM- (Van een onzer verslaggevers) De burgers van Oudewater hoorden maandagmiddag op een ongewooil uur de klokken van de hervormde kerk luiden. Het gebeier hield heel lang aan en het was bijzonder duidelijk, dal er geen ervaren klokkëluïders aan de dikke touwen in de toren trokken. Wie deden dat dan wel? Leden van de Staten-Generaal, die op uitnodiging van de staatssecretaris van O., K. en W., mr. Y. Scholten, een excursie maakten langs Zuidhollandse monumen ten. Ooievaars Veel belangstelling trok eveneens het ooievaarsnest op het stadhuis (met renaissance gevel uit 1588, ver nieuwd in 1887). op de ronde takken- hoop stond maar één ooievaar, die al wekenlang op de tweede wacht. Hallekerk (Van een onzer verslaggevers) In Arnhems gemeenteraad is het gistermiddag tot een zeer verhit debat over de langza merhand berucht geworden kwestie-Theater gekomen. Nooit gekijfd Nota HET VRIJE VOLK DINSDAG 16 MEI 1961 PAGINA i (Van een onzer verslaggevers) Minister Toxopeüs heeft de raads besluiten van Amsterdam. Den Haag en van een 1 september geschorst." sche centrale mee, „niet bang te zijn dat u in het donker komt te zitten." De rustige tijd om in de trein te reizen ligt op zaterdagmorgen tot omstreeks tien uur. Daarna komen de uitgeslapen „vrjje-zaterdaghou- ders" al of nipt met vrouw en kin deren naar de stations om dagreis- -j. jes of tweedaagse reisjes te gaan ma- ■fctet ziet ernaar uit, dat de loketten van de gemeentelijke ken. Om elf uur zaterdagmorgen is bureaus op zaterdag gesloten zullen worden wanneer de vijf- gLt^da^d^M^dl^dol?0"1611 6" vu vhu Amsterdam Den fhruni voor de ambtenaien een feit wordt. Dan komt v«ei vervoer van werknemers op en Rotterdam tot invoerin"- eUld aan een nieuwe ontwikkeling die zich door de zaterdag hebben de spoorwegen Sliet. 5mbefgSrsrrkWeek t0* SnnvtTTT !00fgeciaan: nL het aanvragen en afhalen van JVuar°ïeS'en VcV'bgi Paspoorten op zaterdag. Voor de tallozen die in het particuliere het totale personenvervoer van de Maar; Delft heeft zijn vijfdaagse bedrijfsleven reeds van de vrije zaterdag profiteerden, gaf deze spoorwegen aanmerkelijk hoger dan Dordrecht heeft"— ^cakTrvi' e^" 03g daarvoor Prachtig gelegenheid. Dat liep uit op een enorme werfo^ekJ'Her'goederenvervoer, 0^ teren schreven voor'het ee«t SlrOOIn van aanvragen Op zaterdagmorgen met ongekend lailge w,el J# de particuliere ondernemers op zaterdag 13 mei vrij kunnen rijen Voor de loketten.dalende lliif geven. Schiedam heeft al twee vrije dalende lijn. 15 »p»»- precies zo voor. deling bevolking in Den Haag. 'Zeer duidelijk is de invloed zaterdag toe waren, beginnen nu aan Een beetje merkwaardig, ais men van vrije zaterdag ook merkbaar op het bezoekersaantal bij zaterdag*'"-00^° hunménsen ^niets bijvoorbeeld Schiedam en huwelijksaangiften, de aanvragen van toeristenkaarten en liet meer te doen hebben viaaiamgen zich m hun raadsbe- vra«-en van inlichting»» uit n,.( Goederen kunnen niet worden af sluiten mede op het Rotterdamse n ""mhtingen uit het bevolkingsregister. gehaald, behalve de vrachten die voornemen hebben gericht's vrijdagnachts nog zijn neergezet Schiedam heeft op 22 mairi d» mi- e zaterdag is met alleen m Den Haag, maar ook hl talrijke en ze kunnen ook niet meer worden nister geschreven, datmen van andere plaatsen onverwacht de grote dag geworden om in on- 1 mei de dertrouw te gaan. Het zijn vooral degenen die niet in hun be- dé vijf dagen. drijf vrij krijgen om hun huwelijksaangifte te doen. vijfdaagse in te voeren. Twee dagen later nam de raad het besluit. Sindsdien wachtte men in spanning op wat de minister zou doen. De minister deed niets, met het gevolg, dat in het gebied van de Nieuwe Waterweg een zeer bij zondere situatie is ontstaan. Het aantal vacatures onder het Rot terdamse gemeentepersoneel be droeg per l april van dit jaar 2199. Op 1 mei was dit getal gestegen tot 2229, Hoe de ontwikkeling de laatste 14 dagen is geweest, is nog niet bekend. Wel vreest Rotterdam een verdergaande ongunstige ontwik keling. Op aanvragen om nieuw personeel wordt niet of heel moei lijk gereageerd. .Verder brengt men en dat is in klanten kunnen helpen zonder hel alle plaatsen ongeveer gelijk een personeel op zaterdag extra te be- bezoek aan het stadhuis om allerlei lasten?' rekeningen, zoals bij voorbeeld de hondenbelasting, te betalen, men Op al deze vragen kon de persdienst gaat om inlichtingen en om te pro- van de PTT in Den Haag ons alleen testeren, Dit alles bij elkaar heeft maar ten antwoord geven, dat 'alles op de zaterdagochtenden een groter nog in studie is." bezoek aan de gemeentelijke bureaus tot gevolg gehad. In sommige gemeenten beraadt men zich nog op de waag of het wenselijk is bepaalde bureaus of af delingen toch nog enige tijd op de zaterdagmorgen open te stellen. Bij andere gemeenten is dit geen punt van overweging meer. daar is, Niet in het donker Dat er op zaterdag minder ge werkt wordt heeft men bij de ener giebedrijven zeer duidelijk gemerkt. Het verbruik van elektriciteit daalde met tien percent, maar het verbruik gedurende de andere dagen van de zoals in Dordrecht, alles dicht, be- week nam met een ongeveer gelijk halve Bevolking. De mogelijkheid percentage toe. om aangiften van geboorten te doen (Van onze sodtecon. redactie) Het College van Rijksbemid delaars heeft gisteren de 45-urige werkweek met vrije zaterdag in het bouwbedrijf of ficieel goedgekeurd. Dit besluit kon worden genomen, nadat het College van de regering de mededeling had gekregen, dat de nieuwste algemene aanwijzing, die de arbeidstijdverkorting tot 461 uur wilde beperken, was ingetrokken. De rijksbemiddelaar voor het bouw bedrijf, mr. H. Bavinck. zal de maat regelen die tot verhoging van de pro- duktiviteit moeten leiden, nog eens met de werkgevers- en werknemers organisaties in het bouwbedrijf be spreken en ei- de aandacht op ves tigen. dat de verkorting van de werktijd geen prijsstijging tot gevolg mag hebben. De vijfdaagse werkweek gaat sp 5 juni a.s. in. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Het was met de laatste 'algeme ne' aanwijzing van de regering een eigenaardige zaak. Zij n'as kort. hel der en duidelijk geformuleerd en sommige insiders getuigen, dat zij nog heel verstandig was ook, in haar algemeenheid. Alleen had haar algemeenheid niets om het lijf, want hoe ook ge wend of gekeerd, haar inhoud sloeg vrijwel alleen op het bouwbedrijf. Datzelfde bouwbedrijf dat nauwelijks een jaar geleden reeds 'algemeen werd aangewezen' als een de rege ring niet welgevallige bedrijfstak met onevenwichtige aspiraties. Bedenkt men dan, dat de vrije za terdag in het bouwbedrijf door de omvangrijke reisprogramma's der bedrijfsgenoien voor het merendeel hunner toch reeds een feit is, dan rijst toch wel de vraag, of de in het kabinet aanwezige psychologische wetenschap niet wat meer tot gel ding zou moeten worden gebracht bij het bepalen en het timen van het beleid ter zake. Met deze Inhoudloze stootjes ver laagt men alleen de prikkeldrempel van deze toch al zo gevoelige be drijfstak en draagt men niets wezen lijks bij tot de sanering van de daaT historisch gegroeide mentaliteit. De Katholieke Werkgever van 6 mei 1961. DEN HAAG (ANF) De staatsprijs roor letterkunde, de P. C. Hooft prijs, i« voor 1960 toegekend aan dr. Victor E. van Vriesland te Amster dam, Deze prijs werd hem toegekend voor zijn gehele letterkundig oeuvre. In het bijzonder, aldus het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en "We tenschappen, ter bekroning vsuirijn versameid kritisch en essayistisch proza, in 1958 uitgegeven onder de titel Onderzoek en vertoog. De jury die Victor van Vnesland voor de hoogste letterkundige prijs in Nederland heeft voorgedragen, be stond uit prof. dr. W. Asselbergs, voor zitter prof dr. N. A. Donkersloot prof. dn P. Geyl, A. Kossmann en prof. dr. P. Minderaa, en H J. Mi chael, secretaris. De de prijs **J plaat/Winden op het ïlui- «srshH op met- moet namelijk op zaterdag blijven bestaan zolang de vrije zaterdag in het burgerlijk wetboek nog niet ge lijk gesteld is met de zondag. Men is namelijk verplicht binnen drie dagen na de geboorte daarvan aangifte te doen. Zondagen en feestdagen tellen niet mee. Door het sluiten, van het bureau op zaterdag zouden de gelukkige ouders, die 's ivoensdags gezinsuit breiding hebben gekregen, slechts over twee dagen beschikken om aan gifte te doen. Een voorstel tot wets wijziging zal nodig zijn om ook deze afdeling van het bureau bevolking op zaterdag te kunnen sluiten. In Dordrecht heeft men een ploegen dienst voor de zaterdagse geboorte aangiften ingesteld. De vuilnisman komt 's zaterdags in Dordrecht ook niet meer langs, de bemanning van de ponten die Dordrecht' verbinden met'1 IJssel- monde, de Alblasserwaard. de Hoek- sche Waard en het Land van Altena, werken in ploegen negen uur per dag. Door een schuifsysteem komen deze mensen ook aan een kortere arbeidsweek. Bij het gemeentelijk vervoer en alle continudiensten werken de produk- Ueafdeüngen vijfmaal negen uur. In de grote steden heeft het openbaar vervoer de invloed van de vrije za terdag reeds duidelijk gemerkt. Ver schuivingen in de diensten zijn er het gevolg van geweest. De RET in Rottevdam bij voor beeld zet op zaterdag al veel minder materiaal in. De zegsman van dit bedrijf vertelde ons: 'Op de tijden. welke vroeger tussen de spitsuren lagen, is het vprvoer vergeleken bij vroeger nihil geworden. Men ver wacht bij de RET geen onoplosbare problemen door de invoering van de vrije zaterdag voor het personeel.' In Rotterdam zal de afdeling be- volking niet geheel sluiten. Zolang het burgerlijk wetboek niet is aange past. blijft men daar open voor de aangiften van geboorten, maar ook voor het aangeven van sterfgevallen en huwelijken. De mensen die de ak ten afgeven, blijven ook werken zo lang de wet niet is gewijzigd. De reiniging in Rotterdam zal waarschijnlijk helemaal gereorga niseerd worden in verband met de vrije zaterdag. Men wil daar het aantal ophaaldiensten niet vermin deren en dus me er-doen in min der dagen. Wel bestaat de kans dat de straten iets minder schoon wor den, want bij de veegdienst, die toch al leed onder een tekort aan personeel, wil men ook op zaterdag vrij. De warenhuizen hebben tot dusver geen duidelijk invloed van de vrije zaterdag gemerkt. Het is er 's zater dagmiddags even druk als anders. Wel bestaat de indruk, dat nu meer echtparen gezamenlijk inkopen gaan doen. maar het zal nog wel enkele maanden tot een hair jaar duren voor men in die kringen kan zeggen dat er sprake is van een duidelijke verschuiving. De invoering van de vrije zaterdag (of beter: een verkorting van de ar beidstijd beeft in de grootwinkelbe drijven niet tot moeilijkheden geleid. „Schuif-systeem" In de meeste bedrijven heeft men een sehuif-systeem' uitgevonden, waarbij de werknemers een dag ïn de week en dat is ook wel eens de za terdag vrij zijn In de ziekenhuizen, althans de openbare, wordt gewerkt aan een sys teem waardoor ook de verpleegsters meer vrij zullen krijgen. Van een algemene richting is hier, evenals bij de huisartsen en de tandartsen geen sprake. Wij kregen uit een aantal ge sprekken de indruk, dat iedereen er van probeert te maken wat mogelijk is. Er zijn talrijke artsen en tandart sen, die *s zaterdags geen spreekuur meer houden. Het betreft in deze ge vallen echter steeds individuele be slissingen waarover hun organisaties geen uitspraak hebben gedaan. Talrijke vraagtekens ook voor de direct betrokkenen levert de vrije zaterdag op voor de PTT. 'Zal', zo luiden de vragen, 'de tweede post bestelling op zaterdag vervallen, of zal er helemaal geen post meer wor den bezorgd.' Zullen de telegram diensten ingekrompen worden? Blijft het postkantoor op zaterdag geopend en zo ja hoe zal men dan de te verwachten zeer grote stroom van Invoering van de „vijfdaagse" is bij dat soort bedrijven zeer goed mo gelijk. Wel bestaat, deze winter de kans, dat het verbruik in de zgn. spitsuren hoger wordt en dus extra- machines ingeschakeld moeten wor den. „IJ behoeft echter", zo deelde een van de directeuren van een eiektri- I11 het Minerva-paviljoen te Amsterdam werd om klokslag ticaal) uur vannacht de nieuwe Miss Bril 1961 gekozen uit een geselecteerde groep van tien da mes. Mevr. A. Seckei-Smit uit Al melo (midden) tcerd Miss Bril, mej. I. Bedeaux (rechts) uit Heerlen tioeede en mej. N. van de Krap uit Rotterdam (links) derde. GELEEN (ANP) Het dreigende faillissement van het hotel en cul tureel centrum De Hanenhof in Ge leen is voorgoed afgewend. De door de Maastrichtse rechtbank aange wezen curator mr. J. H. Kallen "uit Geleen heeft na vele onderhandelin gen overeenstemming weten te be reiken met de schuldeisers. Een bierbrouwerij zal met ingang van 1 juni de exploitatie voor de tijd van zes jaar overnemen. Advertentie I.M. By\A«rtAAA.\rt«i/ OX" v'WpA (■.«SS"'®" KING SIZE f,,"*-'V-» GS1P6' 'wf.t De volksvertegenwoordigers (45 leden van de Tweede en 20 van de Eerste Kamerf namen ook een kijkje in de Heksenwaag waar bleek, dat alle vrouwelijke kamerleden zwaar genoeg wogen om van hegserij te worden vrijgesproken. Een abnormaal gewicht in ver houding tot zijn lengte had wel de heer S. Meihuizen, perschef van 't ministerie van O,, K. en W.: twee honderd pond. „Verleden jaar was er een paartje en dat heeft vier jongen grootge bracht", vertelde de burgemeester, „maar ditmaal zal het wel niets wor den. Jammer Ja, het gaat slecht met die monu mentale vogels, zoals het ook een tijdlang slecht is gegaan met onze monumentale kerken en stadhuizen. Gelukkig heeft men daarvan nu een aantal gerestaureerd: aan het herstel van andere wordt gewerkt en weer andere zuilen hopelijk nog tijdig een beurt krijgen. Het klokluiden, het vermaak in de Heksenwaag en die eenzame ooievaar waren toevallige bijkomstigheden op deze excursie, die de deelnemers, boeiende resultaten van restauratie heeft laten zien. en ook belangrijke objecten die In uilvoering zün. Het begon 's morgens in Vianen met een bezoek' aan het middeleeuwse stadhuis met zijn merkwaardige hoog voor het dak opgetrokken siergevei, en de hervormde kerk, een groot laat-gothisch bouwwerk, in de jaren 1949-1956 gerestaureerd. In oudewater kon men zich ervan overtuigen, dat de hervormde kerk, een typisch Hollandse hallekerk uit de veertiende eeuw, in zeer slechte staat verkeert. Het gebouw is nu on derhanden genomen en dat werd ook wel hoog tiid. Bij de verwijdering van de lelijke pleisterlaag op de zuidmuur zün fraaie tufstenen versieringen ontdekt. Het prachtige Goudse stadhuis (uit 1450) is van buiten en van bin- 1 nen bewonderd. Burgemeester James vertelde over de grote restauratie in 1950. Hij leidde de gasten ook door de St.-Janskerk met de beroemde Goudse Glazen. Een ingrijpende restauratie van dit gebouw, een van de langste stads kerken in Nederland, is in voorbe reiding. In Oudshoorn bij Alphen aan den Rijn is het gezelschap ontvangen in de gerestaureerde hervormde kerk, op een vierkante plattegrond gebouwd en door pijlers in een Grieks kruis verdeeld. De beschilderde gewelven en de gebrandschilderde ramen dragen bij tot de bekoring van dit gebouw. Ds. G. Cadee vertelde, dat op 15 mei 1661, dus precies driehonderd jaar geleden, in een turfschuur de eerste dienst van de zelfstandig ge-" worden kerkelijke gemeente Öuds- hoorn is gehouden. Enkele jaren later werd de kerk gebouwd. Ten slotte heeft het gezelschap een indruk gekregen van de restauratie werkzaamheden in de Hooglandse of St.-Pancraskerk te Leiden. Vooral de natuurstenen bekleding van deze laat-middeleeuwse kerk behoeft ver nieuwing. Het zai minstens vijf mil joen kosten om dit monument te redden. (Van onze kunstredactie) Na de Zweedse, Rinse en Engelse vertalingen van de memoires van prinses Wühelmiria, 'Eenzaam maar niet alleen', is nu ook een Duitse vertaling verschenen. Het Evange lische Verlagswerk te Stuttgart heeft zich met de uitgave belast. 1 t Tn Dordt heeft het gemeenteper- soneel de afgelopen zaterdag niet gewerkt. Het hoefde niet en het mocht trouwens ook niet, want de gemeenteraad van Dordrecht heeft besloten, dat met ingang van 8 mei de vijfdaagse werkweek werd ingevoerd. Van schorsing of vernietiging heeft men in Dordt niets verno men. Wél in Amsterdam, Rotter dam en Den Haag. In Dordt niet. Waarom niet? Heeft minister Toxopeus een bijzondere voor liefde voor deze oude stad? Heeft hij wellicht, incognito gelijk mi nisters van dit kabinet soms doen, een onderzoek ter plaatse inge steld en bevonden, dat de plaatse lijke omstandigheden de invoe ring van een vijfdaagse werkweek voor het gemeentepersoneel nood zakelijk, althans gewenst maken? Heeft hij misschien gemeend, dat de tolgelden die daar sinds 1015 worden geheven, de schade van een vrije zaterdag wel weer goed zullen maken? Wij weten het niet. Wij vermoe den echter, dat de minister eenvoudigweg heeft vergeten het raadsbesluit van Dordt ter schor sing voor te dragen. Men en ook een minister kan ten slotte in deze felbewogen tijden niet aan alles tegelijk denken. Zo neemt Dordt ten aanzien van de verkorte werkweek een be voorrechte positie in. Maar dat het met instemming van De Rous gaat is in het licht van onze vaderlandse geschiede nis nauwelijks aan te nemen. rpoen het College van Rijksbe- middelaars aankondigde, dat de regering een 'algemene aan wijzing voor het bouwbedrijf en analoge bedrijfstakken' in de pen had, heeft menigeen zich afge vraagd, wat dat wel kon beteke nen. Wat was het algemene aan zo'n aanwijzing en wat waren eigenlijk analoge bedrijfstakken? De excellente mannen, die het zich zelf en anderen zo moeilijk maken met hun grillige aan- en afkondigingen, hebben het ant woord gegeven: 'Een algemene aanwijzing is een algemene aan wijzing. En volgens deze laatste algemene aanwijzing mag in lopende c.a.o.'s tot de datum van afloop de arbeidstijd niet korter worden gesteld dan 461 uur per week. Dat geldt niet alleen voor het bouwbedrijf, dat geldt voor iedereen.' Af de andere bedrijfstakken, analoog of niet analoog, dit prettig hebben gevonden is niet gebleken, maar het bouwbedrijf nam het niet zo maar. Er is dus nog eens gesproken, door de Stichting, door het College van Rijksbemiddelaars en door het bouwbedrijf. Ten slotte is de alge mene aanwijzing na enig geharre war binnen het kabinet weer in getrokken. E11 naar wij mogen aannemen niet alleen ten gunste van het bouwbedrijf. Zo zijn in deze tijd, waarin de primaire ver antwoordelijkheid voor lonen en andere arbeidsvoorwaarden bij het bedrijfsleven heet te liggen, de analoge en andere bedrijfstak ken willoze werktuigen in de on vaste handen der regering. Dit verdient algemene afkeu ring, waarvan wij ons hier de tolk willen maken. (Van een onzer verslaggevers) "De volgende week komt mijn kampeerwagen terug uit de stalling en dan moet ik het spelletje wel weer spelen.' Ze vertelde een in dc Gerrit van der Veenstraat wonende koopman de Amsterdamse rechtbank gistermiddag met vooruitziende blik. Zijn spelletje bestond uit het telkens verplaatsen van zijn aanbangertje, nadat een agent hem vorig jaar juni had aangezegd dat de caravan vol-, gens art. 55 b van de gemeentelijke politieverordening niet langer dan 48! uur op de openbare weg mocht staan. De politieman had in september toch proces-verbaal opgemaakt, in de overtuiging, dat de koopman de kampeerwagen viif dagen achtereen- op dezelfde plek had gestald. 'De op de banden en de rijweg aangebrach te merktekens wezen dit uit,' aldus de verbalisant. Bjj deze gelegenheid verklaarde de wethouder voor Onderwijs en Kunst zaken, de heer J, Bronkhorst, als voorzitter van Arnhems Schouwburg- commissie, dat deze commissie niet zal aftreden, omdat de directie van Theater naar Rotterdam vertrekt en ook het dagelijks bestuur van de to neelgroep het veld ruimt. Als men on* kwijt wil, zal men ons moeten wegsturen, zei de heer Bronkhorst. De wethouder legde deze verkla ring af in antwoord op een suggestie van de VVD-er mr. Sorgdrager, die had betoogd, dat men er wellicht ver standig aan zou doen, zo spoedig mogelijk met een geheel schone lel te beginnen door ook tot een nieuwe beheersvorm voor de schouwburg te geraken. Het betoog van de heer Bronk horst was meer dan geladen. Ik wens hier te verklaren, riep hij, dat in de systematische actie tegen de Schouw burgcommissie, waaraan zowel aca demici als kwajongens deelnamen, geen woord waarheid steekt. Anderen hebben deze zaak in de openbaarheid gebracht, om eigen be langen te dienen of eigen aftocht te dekken. Menen de vierduizend men sen die een petitionnement hebben ingediend, misschien, dat zij alleen de Toneelgroep Theater willen behou den? Wie heeft de spandoeken, de wagen en de reclame voor de onlangs gehouden demonstratie betaald? Kan men het idealisme van de jeugd noe men, als men des nachts mensen met dreigementen uit bed belt? Ik ontken hardnekkig, zei de heer Bronkhorst, dat er tussen de Schouw burgcommissie en het bestuur van Theater gekeven is. Tussen ons is nooit iets anders geweest dan een verschil van zakelijk inzicht. Twee raadsleden, die ook lid van de Schouwburgcommissie zijn, vielen de heer Bronkhorst al even geëmotio neerd bij. KVP-fractievoomtter Ver meulen riep: 'De schuld ligt bij de directie van Theater, die jaren ach tereen haar taak niet heeft vervuld en by het dagelijks bestuur van de toneelgroep, dat de directie haar gang maar heeft laten gaan.' En de heer Lukkes (p.v.d.a.) voegde daaraan toe: 'Er is geen kwestie- Theater: er is een kwestie-Theater directie. Met het bestuur hebben wij nooit verschil van mening gehad. Het is bepaald onjuist als men stelt, dat de Schouwburgcommissie een gesprek tussen Theater en B. en W. in de weg heeft gestaan Het debat mondde uit in het be sluit dat B. en W. een nota zullen op stellen, die vooral zal moeten dienen als basis voor een discussie over het voor de toekomst uit te stippelen beleid. Maar de kantonrechter had na, tot de conclusie te zijn gekomen, dafc de onderhavige verordening 'meb verbindend' was de koopman van' rechtsvervolging ontslagen. De zaak diende thans voor de ap- pellenkamer van de rechtbank. De koopman betoogde, dat hij be hoorde te worden vrijgesproken, om-j dat hij het verplaatsen van zijn: kampeerwagen trouw zou hebben: volgehouden en de ten laste gelegde! overtreding dus in het geheel niet zou hebben begaan. De officier van Justitie dacht hier gistermiddag anders over, ofschoon ook hij maar op geheel andere gronden concludeerde dat het vonnis van de kantonrechter onjuist was geweest. De officier me?nde namelijk, in tegenstelling tot de kantonrechter, dat des koopmans caravan wel de gelijk een voertuig is overeenkom stig art. 32a van het wegenver keersreglement, op welk artikel de gemeentelijke verordening steunt. De door hem bewezen geachte overtreding hiervan wilde hij met, een boete van 20 gulden zien af gedaan. De rechtbank wijst 29 mei vonnis: Drie Nederlandse ooilogssche- pen het viiegdekschip Karei Door man en de torpedobootjagers Lim burg en Groningen die een be zoek van drie dagen aan Cherbourg hebben gebracht, hebben maandag de terugreis naar Nederland aan vaard.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2