m Miss Holland-titel mannequin A Süreté zoekt losgeld Peugeot in Amsterdam President Schar f was zoek apartje met oude vriend dr. Drees Verpleegde steekt ziin ouders dood Asser club daagt na Hermans nu 4 kranten voor rechter Mislukte overval in Bussum Onbekende kunstmaan boven Nederland Geen TEE naai* Parijs Vrijspraak in duim-zaak Bijenmoord in Brabant door tuinbouwvergif Het Vrije Vólk de volmaakte PLANTEN MARGARINE Automobilist verongelukt mantels ^strategische' goederen Brits echtpaar in Zandvoort gearresteerd Wetenschap via pocketboek Fraude-zaak in Steen wijkerwold LA CÖÜRTINE weer oefenkamp Uitstel Motie met het enige natuurzuivere middel dat spatten voorkomt bij bakken en braden. een Leeuwenzegel-produkt Aan de zwier met i gestolen geld Amsterdamsen Stanny te klein HET VRIJE VOLK DONDERDAG 18 MEI 1961 PAGINA In huurauto iSiet alles verbrast? Duitser slaat met ijzeren staaf (Van een onzer verslaggevers) Woensdagavond kwam e n, jonge Duitser bij de juwelier Ir. Bussum P. Kaasschieter aan de Brinklaan om een cadeau te kopen 'voor zijn moeder'. De juwelier legde een. aantal sieraden op tafel, waaronder colliers, hangers en horloges. Toen er een waarde van ongeveer tweeduizend gulden op een plateau lag. vroeg de Duitser om een hanger aan een collier te willen be vestigen. Terwijl de juwelier hiermee berig was, greep de Duitser een ijzeren staaf uit een tas, die 3iij bij zich droeg, en gaf de juwelier een flinke slag- op het I achterhoofd. Advertentie LM. Zeeuwenzegels hebben waarde! V 'AJANG (Van een onzer verslaggevers) Op de onbeveiligde overweg tussen Hooghalen en Beilen nabij Zwigge- lerbrug is gisteravond om kwart ovei .•es een personenauto onder eer locomotief gekomen. De wagen were ruim 200 meter meegesleurd. De be stuurder, de 25-jarige landbouwer en vertegenwoordiger-monteur in melk machines. J Eising uit Zweeloo. va.' op slag dood. De automobilist werd uit zijn wa gen geslingerd en kwam op de spoor dijk terecht. Wellicht gehinderd door de laag staande zon die hem recht; in zijn gezicht, scheen, heeft, het slachtoffer de locomotief niet opgemerkt, on danks liet: feit dat de machinist ai op een afstand van 200 meter voor de overweg signalen heeft, gegeven. SNNKESS' 2CEIBAKEE» Advertentie LM. A (Van onze redactie wetenschappen) In de avond van 14 mei Is een on bekende kunstmaan in Nederland duidelijk zichtbaar geweest Waarne mers van de Utrechtse sterrenwacht konden hem met het blote oog duide lijk zien. Hü kwam echter niet voor op de tijdschema's der bekende kunst manen. Tal van meldingen, zijn uit het land bij de sterrenwacht; binnengekomen van mensen, die de kunstmaan even eens hebben gezien. Utrecht zegt voor een raadsel te st-.au. Het ton geen draagraket zijn geweest van een der bekende satellieten «.verschillende van die draagraketten lopen eveneens in een baan om de aarde), want daar voor was het voorwerp te groot. Mogelijk is, dat de meegedeelde ge gevens over een der bekende kunst manen zoals die door Amerikanen en Russen worden va-strekt, onjuist zijn. Men acht dit echter weinig waar schijnlijk omdat de opgaven er dan wel- buitengewoon ver naast geweest zijn. Ten slotte acht men het denkbaar dat hier sprake is van een nieuwe, nog niet gemelde kunstmaan.. Het zou overigens de eerste keer zijn, dat een kunstmaan werd waargenomen waar van de lancering niet door Amerika nen of Russen is meegedeeld. De juwelier reageerde prompt. On- danks de bloedende hoofdwond, be- sprong hij zijn aanvaller, wist hem de ijzeren staaf te ontnemen en gaf de Duitser op zijn beurt een slag op het hoofd. Er ontstond een vechtpartij, die een enorme ravage in de juweliers zaak veroorzaakte. Ruiten sneuvel den, een plateau met kostbare rin gen vloog door de zaak. De echtge note' van de juwelier liep gillend naar buiten. Omstanders schoten te hulp. Zij wisten de Duitser te over meesteren en de politie rekende hem in. Het bleek de 22-jarige F. J. V. te zijn, een bankwerker uit Osnabriick. De Duitser was in een huurauto over de grens gekomen en had, deze op het Wiihelminaplantsoen gepar keerd. In de wagen werd nog een kinderpiftool aangetroffen. Interpol is bij het onderzoek inge schakeld. De juwelier Kaasschieter moest zich na de overval met de hoofdwonde in overspannen toestand te bed begeven. (Van een onzer verslaggevers) Anne Marie is Miss geworden. Anne Marie Brink uit Doe- tinchem, die een half jaar geleden naar Amsterdam kwam om haar geluk ais mannequin en fotomodel te beproeven. Vannacht om één uur stond se onder de schijnwerpers van de Amster damse Casino-nachtelub en nam de attributen van haar waardigheid In ontvangst: het lint met 'Miss Holland 1951', de beker en de bloemen. (Van onze correspondent in Moskou) Het Russische blad de Economi sche Gazet maakt zich vrolijk over een besluit van 'de Amerikaanse re gering om de verkoop van twintig duizend nylon damesmantels aan de SowjU-Vnie te annuleren, omdat deze artikelen op de lijst van 'strategische goederen' zouden staan, In één adem noemt het Wad de annulering- van Amerikaanse wodka aankopen in Rusland. De party damesmantels was al on- derweg en werd in Londen en Stock holm aangehouden. Het zou om te lachen zijn, schrijft de Gazet, als het niet zo'n treurig bewijs was -ran de Amerikaanse handelspolitiek. De laatste tijd zijn contracten van particuliere Amerikaanse firma's ge annuleerd, die de levering van ge reedschappen, tractors, lampen ea schoenen betroffen. De discriminatie is onredelijk en schadelijk voor de interna! verhoudingen, aldus het Wad. de tot Als gevolg van de staking bij spoorwegen in Frankrijk, die vrijdagmiddag twaalf uur duurt, zal een aantal treinen niet rijden. Het zijn de TEE-trein 128 van Am sterdam naar Parijs, de TEE 125 van Parijs naar Amsterdam, de TEE 103 van Parijs naar Amsterdam en de TEE 148 van Amsterdam naar Parijs. Hoewel zij door oost-Frankrijk gaan, zullen wel rijden de TEE-trei- nen Edelweiss, 30 en 31, Amsterdam Zürich vice-versa. Ook wordt ver wacht, dat de meeste D-treinen wel zullen doorkomen. (Van een onzer verslaggevers) Het in Zandvoort wonende Engel se echtpaar G. I*. Cb.-W. is aange houden wegens verduistering. Geble ken is dat man en vrouw, die op groie voet hebben geleefd, ongedekte cheques tot een bedrag van enkele duizenden gulden;- hebben afgegeven. De man is tot voor kort directeui van een. grammofoonplatenfabriek NV Stamps of sounds waarvan de eigenaars in Engeland wonen. Enkele maanden geléden is W. gc- echorst en kort daarop ontslagen. Hij heeft daarna zelf een bedrijf opgezet, een postorderbedrijf voor grammofoonplaten, terwijl zijn vrouw een school voor mannequins in Am sterdam heeft geopend. (Van een onzer verslaggevers) De 41-jarige chauffeur-besteller K. v. L. uit Maastricht heeft in ziin woonplaats zijn baas. een groente- grossier, toer vierhonderd gulden be nadeeld. Dit bedrag had hij geïnd van een klant, maar niet afgedragen. Met het geld verdween hij -a.-r Amsterdam. Toen het was opgtm. akt, stal hij van zijn logementhout :ster vijfhon derd gulden, welk bedray er eveneens in korte tijd werd doorgejaagd. Platzak keerde hij naar Maastricht terug. Kort na zijn aankomst werd hij door de politie gearresteerd en op- jesloten. 'Ik voel me heerlijk', zei Anne Ma rie, 'ik had er echt niet op gerekend'. En terwijl miss-sutoriteiten zenuw achtig aan haar arm begonnen te trekken omdat representatieve plich ten haar riepen, zei ze nog dat ze byna twintig is. een paar jaar de kunstacademies van Arnhem en En- schede heeft bezocht, veel leest, tno- I detekeningen maakt en dol is op poe zen. De Miss Holland-verkiezing werd dit jaar bekostigd door een drietal textielfabrieken, maar de leiding tan de verkiezing was ia de beproefde handen van een jury onder voorzit terschap van de heer Van Meeuwen van de Casino nachtclub. Er zijn eerst voorrerkJeringen ge weest in Amsterdam. Dea Haag, Rot-, ierdam en Winschoten, en elke plaats zou drie meisjes afvaardigen. Dua bleken gisteravond acht van de twaalf meisjes uit Arasterdam te komen. 'Heel logisch', zeiden de organisato ren, 'De meisjes zjjn naar die andere plaatsen gegaan <m hebben zich daar laten kiezen*. In ieder geval probeerde Willem O. Duys gisteravond aan een publiek van genodigden van de textielfabrieken en een aantal zeer veel in het Am sterdamse nachtleven geziene figuren twaalf meisjes, die vrijwel stuk voor stuk mannequin bleken te zijn. Rosa van der Lee uit Rotterdam was een buitenbeentje. Ze was in haar jeugdsociëteit De Roef tot Miss Roef gekozen en voor de grap had ze meegedaan. Rosa, die achttien jaai is. kreeg geen Prijs, wel veel compli mentjes. De jury stond voor een bijzonder zware taak, want niet alleen waren aue meisjes vrijwel even mooi. ze bleken ook allemaal dezelfde lief hebberijen te hebben: waterskiën, reizen en lezen. Ze kregen allemaal een cadeautje mee naar huis, aangedragen door een groepje meisjes met zulk een formi dabele haardracht, dat ze in ieder geval geen muts nodig hadden om op een grenadier te lijken. Die cadeautje* verboetten het leed van de niet-verkorenen. Stancy User, nog maar to korl .Miss Amsterdam, kreeg als extra vertroosting voor haar derde plaats de mededeling, dat alleen iels te Klein is. Anne Marse gaat r,u misschien naar Miami Beach voor de Miss Universe verkiering «f naar Beiroet voor de Miss Europabeker. Vannacht ging haar verlangen vooral naar Amerika uit, 'Dat lijkt me zalig.' zei ze. (Y>,n een onrer verslaggevers) De S I-jarige Hongaar Vilmos U. uil Sltlatv,, die ervan beschuldigd werd opjellelijk rijn linkerduim te hebben afgehakt ien einde op die manier- de ISO,000.in handen te krijgen waarvoor hij rijn duim verzekerd had, is gisiermorgen door het ge- rechlshof ïu Den Bosch negens ge brek aan bewijs vrijgesproken. Deze vrijspraak viel ook ten deel aan de 30-jarlge Miklós B„ die van medeplichtigheid bescliulidgtl was. De Maastrichtse rechtbank had het tweetal in februari van dit jaar tot respectievelijk 2£ en drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Vilmos U, heeft steeds volgehouden dat hij zijn duim per ongeluk bij het houtjeshak- kèn heeft afgehakt. De bekende Deense natuurkun dige Niels Bohr heeft woensdag een ere-professoraat van, de Moskouse universiteit gekregen. (Van een onzer verslaggevers) Drie rechercheur* van de Franse Süreté Nationale zoeken in Amster dam naar nieuwe gegevens over de sensationele ontvoering wan de klein zoon van. de Franse automagnaat Erie Peugeot, die eind vorig jaai plaatsvond. Ook de wetenschap gaat zich nieer en meer bedienen van het pocket boek. In de herfst van dit jaar.start een nieuwe serie 'academische Zwar te Beertjes', waarmee de Utrechtse uitgeverij A. W, Bruna en Zoon ook het publiek buiten de strikte vak kringen wil bereiken. De eerste vijf deeltjes handelen over de toepassing van radioactieve elementen in de geneeskunde, de be handeling van suikerziekte door mid del van tabletten, de water- en zout huishouding in het menselijk lichaam, bloedtransfusie en plasma- vervangmiddelen, en het gebruik van vitaminen, antibiotica en hormonen in veevoer. Later zullen geologische, chemï- j sche, botanische, farmaceutische, wellicht ook astronomische en wis kundige kwesties in deze pockets in j behandeling worden genomen. (Van een onzer verslaggevers) Twee wachtmeesters uit Ede die rijn ingedeeld bij do 49ste afdeling veldartillerie in de legerplaat* Steen- wijkerwold, zouden fraude hebben gepleegd met legergoederen. De laat ste maanden Is er voor enkele dui zenden guldens aan goederen ver dwenen. De inspectie van de militaire ad ministratie is al enkele dagen bezig met het uitzoeken van deze fraude. De beide wachtmeesters eerste klasse, die als fouriers bet beheer voerden over de rustkamers, zijn gearres- téerd, oiaar inmiddcïi Hit hechtenis ontslagen. (Van een onzer verslaggevers) Waar was president SchiirfDrie kwartier lang hebben leden van de Oostenrijkse kolonie, die woensdag middag in de Witte Sociëteit te Den Haag door hun bondspresident ont vangen werden, zich afgevraagd: „Waar is president Schdrf?" Geruime tijd had de grijze presi dent zich gezellig met zijn landge noten onderhouden. Vier Oostenrijkse mijnwerkers uit Hoensbroek. in werk kleding en met de helm op, hoogle raren en middenstanders, zij alien hadden de president de hand gedrukt en een soort praatje gemaakt. Nadat de 200 afgevaardigden van de ruim 2500 Oostenrijkers in ons land waren voorgesteld, verdween dr. Scharf. Waarheen? Terwij! velen over deze vraag puzzelden wisten slechts enkelen, dat de bondspresident zich in het bovenvertrek had teruggetrokken, om daar met zijn oude vriend dr. W. Drees rustig te kunnen praten. Het was een hartelijk gesprek dat de twee socialisten voerden. Mi*. J. A. W. Burger, voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer nam ook enige tijd aan dit ge sprek deel. Na afloop van het ge- AAvertentie IJi, sprek kwam president Scharf met een onschuldig gezicht uit een zij- lift stappen, gaf een kort radio interview en verliet de receptie. Vroeger op de dag werd de president in gezelschap van koningin Juliana en prins Bernhard, door vele hon derden toegejuicht toen zij zich op het Binnenhof naar een noenmaal, aangeboden door de ministerraad, begaven. Na een intiem diner in Huis ten Bosch vergezelden Koningin en Prins woensdagavond de Oosten rijkse president naar de Haagse Ko ninklijke Schouwburg waar het Ne derlands Ballet met begeleiding van het Residentieorkest tijdens een ga lavoorstelling van ruim een uur twee succesnummers uit zijn repertoire uitvoerde. (Van een onzer verslaggevers) In een vlaag- van waanzin heeft de 23-jarige B. M. K. in Maastricht gisteravond laat zijn 51-jarige vader en 49-jarige moeder, bij wie hij op de Volksbondweg 35 inwoonde, met een mes om het leven gebracht. SOtherrr.v! (Van een onzer verslag gevers) Vele duizenden bijen zijn in de buurt van Ber gen op Zoom omgeko men. Tuinders hebben hier zonder medeweten van de landbouwvoor- lichtingsdienst en zonder de imkers die in deze buurt kasten hebben staan te .waarschuwen, giftige bestrijdingsmid delen tegende frambo- zenkever o-, het kool zaad gesjvten. Een vijftal imkers, de heren Goovaarts, Roe vers, Dekkers, Van Til burg en Van Kastel, die allen verschillende vol ken in de omgeving van de Wouwse Plantage hebben staan, zijn hier door zeer gedupeerd. Landbouw- en bijen consulent attenderen er steeds op dat de imkers in een straal van drie kwartier gaans gewaar schuwd moeten worden al* er ft' wordt gespoten (en dit staat ook op de verpakking van de be strijdingsmiddelen) op dat de bijen in de korf kunnen wordén gehou den. Maar, zeggen de im kers bitter, aan ons den ken ze nooit. Er heeft op dezelfde wijze eens een enorme bijenmoord plaatsgevon den In het Flevopolder- gebied, waar korven uit het hele land worden ge plaatst. De dader meldde zich omstreeks het middernachtelijk uur op het po litiebureau aan het Vrijthof. Hij is de oudste zoon uit het gezin van vijf. Bennie K. was kort voor zijn daad uit een psychiatrische inrichting in Leiden naar Maastricht gekomen. Hij genoot in de inrichting een vrij grote bewegingsvrijheid omdat hjj aan de beterende hand zou zijn. De politie kan zich nog steeds geen duidelijk beeld vormen van de af schuwelijke gebeurtenis. De dader verblijft nog steeds in overspannen toestand op het politiebureau. Dinsdag kwamen de Fransen in Amsterdam aan, met het doel iemand te ondervragen die daar contact mei de ontvoerders heeft gehad. Verdei zullen zij bij banken proberen na te gaan of een deel van het grotendeels verdwenen losgeld van een half mil joen gulden in ons land in andere valuta is osngewlsse'.d. Het onderzoek de recher cheurs reeds naar andere landen gevoerd. Na een bezoek aan Helsinki. Stockholm en Kopenhagen was nu Amsterdam aan de beurt. Hun eerste bezoek gold een Nederlander van wie een visitekaartje gevonden was in hei bezit van een van de beide bij de ontvoering betrokken vrouwen, die enkele maanden .geleden gearres teerd werden. Deze vrouw had namelijk een bob by: het verzamelen van visitekaart jes van buitenlander* met wie ztj in contact geweest wa'sf. Al deze adressen zijn door de Fran se politie gecontroleerd. In Amster dam zonder succes, omdat de man van wie het kaartje was. op het tijd stip van de ontvoering noch in Frank, rijk, noch in Nederland was. Van het losgeld van vijftig miljoer franken is in een Parijse garage h een Amerikaanse auto slechts eei bedrag van 450.000 frank terugge vonden. Later bleek dat in Pusse'. dorp in Duitsland een deei ran he) .geld in buitenlandse valuta is omge wisseld. De Franse politie houdt rekening met de mogelijkheid dat niet al het geld door de enige tijd geleden aan gehouden ontvoerders van Eric Peu geot verbrast is. Aan het hoofd van het parket in Amsterdam, mr. W. p. Bakhoven is de komst van de Franse politieman nen per telex aangekondigd. Hoofdinspecteur H. G. Hagens van de Amsterdamse recherche heeft in specteur C. J. de Dood verzocht de Franse rechercheurs bij te staan in hun onderzoek De processen-verbaal van de ver horen zullen via diplomatieke kana ken naar Frankrijk worden verzon- oen. Het onderzoek zal één a twee dagen in beslag nemen. Evenals in de twee voorgaande jaren zuilen in 1961 Nederlandse troepen oefenen in het kamp van La Courtine. Tussen 14 juni vertrek van het eerste detachement en 13 november terugkeer van de laatste kampstaf zuilen 30.000 man in op-, eenvolgende transporten van Neder land uit naar Frankrijk worden ver plaatst en omgekeerd. De feitelijke oefentijd te La Cour tine is verdeeld in twee perioden van zes weken, namelijk van 10 juli tot en met 19 augustus voar de le divisie 7 december, en van 11 september tot en met 21 oktober voor de 4e divisie en de lichte brigade. \Tan begin af aan hebben twee stromingen in het kabinet-De .aay geworsteld: de stroming van lien die vóór alles belastingver laging willen, en die van hen die weten, dat zo iets nog moet kun nen ook. Schijnbaar heeft de tweede stroming op dit moment een overwinning behaald. De met enig vertoon aangekondigde be lastingverlaging gaat per 1 juli niet door. Waarmee voor de zo veelste maal is gebleken, dat het. gemakkelijker is beloften te doen dan ze te houden. De regering noemt de hoogcon junctuur als factor die uitstel noodzakelijk maakt. Dat is op zich zelf ook het meest voor de hand liggend, al zou men zich kunnen afvragen of de regering door haar eigen beleid de over verhitting van de conjunctuur soms niet heeft bevorderd. Wij denken bij voorbeeld aan. het ge voerde bouwbeleid. Ons is overi gens niet duidelijk, waarom de regering wel verwijst naar de hoogconjunctuur en de 'zich in snel tempo uitbreidende arbeids tijdverkorting', maar niet naar de komende opvoering van - de defensie-uitgaven. Toch is deze factor waarschijnlijk een van de belangrijkste oorzaken van het feit, dat er voor belastingverlaging geen ruimte is. Tntussen zat en zit het kabinet x in de klem. Nü kan men de be lastingverlaging niet invoeren izegt prof. Zijlstra), maar toch moet ze er komen (zeggen de ver kiezingsbeloften). Het gevolg is, dat de regeringsnota een aantal beschouwingen bevat vol ingewik kelde in- en uitpraatzinnen die echter tot een uiterst gevaarlijke conclusie leiden: uitstel kan al leen betekenen kort uitstel. En daarom' verbindt de regering zich nu alvast om in het najaar een vaste en definitieve da-- tum te noemen, waarop de loon- en inkomstenbelasting wordt ver laagd. Terwijl de regering zelf moet erkennen, dat 'er nog maar weinig symptomen zijn, die in de richting van economische, ont spanning wijzen', heeft ze nu al beloofd, straks een vaste, onver anderlijke datum te noemen, waarop de verlaging ingaat of het dan economisch gewenst is of niet. Zelfs zal worden overwogen in de herfst ook meteen maar een datum voor verlaging van de ven nootschapsbelasting vast te stel» ien. ATet deze toezeggingen -zijn- alle -rj- mooie betogen van deze rege ring over het voeren van belas- tingpoiitiek in het kader van da eonjunctuurpolitiek vervallen. Men slaat zich zelf de instrumen ten uit handen, die nodig zijn om eonjunctuurpolitiek te voeren. En om de pijn wat te verzachten, gaat prof. Zijlstra, die zelf zegt nog maar weinig symptomen van ontspanning te zien, maar vast filosoferen over de komende economische ontspanning die de belastingverlaging mogelijk zal maken. T)e overwinning van de tweed» stroming is een schijnover winning. Men heeft een uitstel gekocht door de manoeuvreer-, mogelijkheden in de toegomst praktisch op te geven. Ziehier typisch de politiek van een kabi net dat geen leiding kent. Advertentie (LM.) Ap 26 april heeft de heer Baart u in de Tweede Kamer een motie ingediend, luidende'. 'De Kamer, gehoord de discussie over de algemene aanwijzing dd„ 13 april 1961geeft de regering in overweging haar beslissing met betrekking tot deze aanwijzing opnieuw in overweging te nemen, na daarover overleg gepleegd te hebben met het bestuur van de Stichting van de Arbeid en de Kamer van de resultaten van overleg en hernieuwde overwe ging in kennis te stellen.' Deze motie is natuurlijk, moeten wij langzamerhand zeg gen verworpen, want zij werd voorgesteld door een lid van de PvdA. Op woensdag 10 mei heeft de regering overleg gepleegd met de stichting ende algemene aan wijzing opnieuw in overweging genomen. T)e motie is dus verworpen en prompt uitgevoerd. Ook dit komt herhaaldelijk voor en het verhoogt ongetwijfeld de arbeids vreugde van de PvdA-leden van het parlement. Schijnbaar dorsen zij stro, maar in werkelijkheid komen nog heel wat korrels te voorschijn. Een Amerikaans vliegtuig heeft dinsdag schijnaanvallen gedaan op het Russische schip Arsenjef, toen het tussen Formosa en de Philip- pijnen voer, aldus heeft radio Moskou meegedeeld. ("Van em onzer verslaggevers Aan vier Rotterdamse dagbladen zal een termijn worden gesteld voor het herroepen tran een 'minderwaardig en beledigend artikel' over de affaire Toon Hermans—motorclub Assen, Dit is gisteravond besloten door het be stuur van de motorclub Assen. Tevens stelt het bestuur de eis dat excuses voor het plaatsen van het arti kel worden gemaakt en genoegdoening wordt gedaan aan de club door een publikatie in de dagbladen. Ten slotte overweegt het bestuur de Raad van Tucht van de Federatie van Nederlandse Journalisten te kennen in deze affaire. Indien, de vipr dagbla den niet binnen de gestelde termijn aan deze eisen voldoen, zal' het bestuur stappen nemen voor een gerechtelijke vervolging.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2