Landingsrechten: VS wijzen onze voorstellen af Moeders wil geen wet Fabrikant (slechte zaken) poogt zijn vrouw te doden Katwijker wint de liaringrace FORSE AFSCHEIDSREDE PROF. POLAK GUY MOLLET HERKOZEN Achterstand in werk bij Girodienst Eisen 27 maanden en jaar Kans verkeken Ce buit Tegen boom gereden: dode bij Woensdrecht I Worms: geding om bepaalde stukken zaak-Spierenburg BRUYNZEEL Tegoed spaarbanken boven S miljard Jungle VAN WIE IS HET OOG? HET VRIJE VOLK VRIJDAG 26 MEI 1961 PAG3KA 3 PRIJZEN OMLAAG -i a N balpennen Gulle hand (Van onze correspondent in Washington) Geringer dan ooit is de kans op succes van de Amerikaans- Nederlandse luehtvaartonderhandelingen, nadat gisteren de delegaties van beide landen in Washington hun derde formele bijeenkomst hielden. Van Amerikaanse zijde werd verklaard dat men de concrete Nederlandse suggesties voor een praktische oplossing van de hangende meningsverschillen over de KLM-landingsrechten van de hand wees. Staatssecretaris Stijkel verklaarde daarop dat Nederland zich over de hierdoor ontstane nieuwe situatie zou moeten beraden. Meer nadelen In. Amerikaanse luchtvaartkringen acht men de kans uiterst gering dat de standpunten bij elkaar zullen komen. Men beseft klaarblijkelijk dat tegemoetkoming van Nederland aan de Amerikaanse verlangens de KLM meer nadeel zou brengen dan het te verwachten, voordeel van. de lan dingsrechten in Las Angeles. Men be twijfelt ook of Nederland nog met voor de VS aanvaardbare suggesties kan komen. De Amerikaanse luchtvaartbelan- gen blijven .waakzaam' om te belet ten. dat het State Departement Ne derland te ver tegemoet komt. De druk op het State Departement zal onverminderd blijven tot de eindbe slissing gevallen is en de onderhande lingen ten einde zijn. Woordvoerders van het State De partement hebben geweigerd verkla ringen tegenover de pers af te leggen. Opgemerkt werd dat de Nederlandse gevoeligheid in deze zaak zo groot is, dat elke opmerking de kansen op een compromis alleen maar in gevaar zou kunnen brengen. Stijkel terug Staatssecretaris E. G. Stijkel wit ■niet van een 'impasse' spreken in de luchtvaartbesprekingen. De onder handelingen noemde hij echter 'niet van de allereenvoudigste* en een overeenstemming over de interpre tatie van de bestaande luchtvaart overeenkomst tot dusver struikel blok in de besprekingen achtte hij onbereikbaar. Zo schetste hij de situatie, toen hij vanmorgen op Schiphol arriveerde. Hij heeft de onderhandelingen in Washington tijdelijk verlaten om deze week een conferentie van Euro pese verkeersministers in Wenen te bezoeken. Tijdens de bijeenkomst van de Amerikaanse en Nederlandse delega ties gisteren in Washington is een voorstel van de heer Stijkel om de interpretatie van de bestaande over eenkomst buiten de besprekingen te laten» door de Amerikanen onaan vaardbaar genoemd. De suggestie van de heer Stijkel was geweest, de interpretatiekwestie later op een mnlti-lateraal niveau te bespreken. De heer' Stijkel heeft in de af wijzing van zijn voorstel geen aan leiding gezien de onderhandelingen af te breken. Hij zal zich nu ook in overleg met de Nederlandse regering, beraden over nieuwe mogelijkheden om het gesprek over de landings rechten op de Westkust voort te zetten. Niet afgeweken Overigens is, zo zei de heer Stykel, noch de Amerikaanse noch de Ne derlandse delegatie ook maar een stap afgeweken van de standpunten, die hun regeringen hebben ingeno men tijdens de notawisseling, die aan de besprekingen voorafging. Dat moet dus betekenen, dat de Amerika nen nog altijd menen, dat de fre quentie van de KLM-lijnen op de Verenigdt Staten te hoog is en ver minderd moet worden, wil Nederland rechten op de Westknst verkrijgen. Het moet ook betekenen, dat Ne derland deze interpretatie bestrijdt en niet bereid is volledige statistische gegevens over het transatlantisch KLM-vervoer te verstrekken. Tijdens de afwezigheid van de heer Stijkel zullen de andere leden van de Nederlandse delegatie waarschijn lijk in Washington informele bespre kingen voeren met de Amerikaanse onderhandelaars. Eind volgende week hoopt de heer Stijkel weer naar de VS te vertrekken. (Van een onzer verslaggevers) Op de verkeersweg van Huibergen naar Woensdrecht is donderdagnacht omstreeks kwart over twaalf een do delijk ongeluk gebeurd. Het stoffe lijk overschot van het slachtoffer werd pas in de morgenuren van vrij dag gevonden door een passerende fabrieksarbeider. Het slachtoffer was de 25-jarige ongehuwde fabrieksarbeider Ai de Nijs uit Ossendrecht. Hij reed met zijn bromfiets tegen een boom. Hij moet met zijn hoofd tegen de boom zijn geslagen en vervolgens in de langs de weg lopende greppel zijn ge slingerd. Door een bovengrondse gasont ploffing bij een steenkolenmijn in Coalbrook. in het noorden van oran je Vrijstaat, zijn donderdag zeven mensen onmgekomen. Vermaningen voor hoger onderwijs (Van een onzer verslaggevers) In een woning aan de Hen drik Dienskestraat te Amster dam heeft de 56-jarige Engelse fabrieksdirecteur C. B. gisteren gepoogd zijn eveneens 56-jari ge echtgenote van het leven te heroven door haar met een priem enkele malen ln het hoofd te steken. De vrouw die ernstig, maar niet direct le vensgevaarlijk gewond werd is ter verpleging in het WG op genomen. De fabrieksdirecteur, die verklaard heeft dat hij zijn vrouw had willen doden om daarna de hand aan zich zelf te slaan, is door de politie aan gehouden en ingesloten, verdacht van poging tot moord. De man heeft de vrouw in haar slaap overvallen. Hij verkeerde in een sombere toestand omcfat de fabriek van meetinstrumenten die hij leidt slecht gaat. De man vreesde dat zijn zaak gesloten zou moeten worden. Toen hij zijn hevig bloedende slachtoffer zag, kreeg hij berouw en probeerde een dokter te bereiken. Toen dat mislukte is de vrouw, die bfj bewustzijn gebleven was, naar de telefoon gegaan om de politie te waarschuwen. De agenten troffen de vrouw, die door haar man naar be neden geholpen was aan met hevig bloedende wonden in hals en achter hoofd. PARIJS (Reuter) Het dagelijks bestuur van de Franse socialistische partij heeft mei, algemene stemmen Guy Mollet herkozen als secretaris generaal van de partij- Advertentie X.M. guldens omhoog Want bijna vijftig gulden gaat U minder betalen voor deze extra grote maat Wilton kar petten. Wilton karpetten, geweven van doorgeverfde garens op vaste rug, beduidend groter dan de gewone huiskamermaat. Wilton karpetten !n de extra grote maat 225 x 320 cm, die normaal verkocht worden voor 129.50 .koopt U nO voor nog géén tachtig gulden. maat Zaterdagmorgen orn 9 uur be gint de verkoop van deze extra grote Wilton karpetten, mooie klassieke dessins in warme tinten, 225 x 320 cm, voc foor dit jonge Nederlandse paar. Maria Corstius en Anton Lntgens vit Maastricht, beiden negentien jaar. kwam deze week een eind aan een verloving van vijf jaar. Zij werden man en vrouw ondanks de bezwaren van de moeder van de bruidegom. Zij namen daartoe, zoals reeds zovele Romeo's en Julia's voor hen hebben gedaan, hun toevlucht tot het Schotse plaatsje Gretna Green. Na een verblijf van drie weken daar, kon hun huwelijk zonder ver dere toestemming worden gesloten. De bruidegom 'vertelde, dat hij be seft, dat zijn moeder heel kwaad zat zijn over dit huwelijk. Zij zullen dan ook, zolang zij nog geen eigen huis hebben, gaan inwonen bij de ouders van Maria in de Tongersestraat in Maastricht. (Van onze parlementsredactie) De nationale en christelijke feest dagen van de iaatste weken hebben bjj de Postcheque- en Girodienst in Den Haag het werk doen ophopen. Dinsdag na Pinksteren was men twee dagen achter op het normale werk schema. Zaterdag zal r worden over gewerkt, zodat de achterstand maan dag kan zijn teruggebracht tot op een halve dag. De Girodienst worstelt al eei, aan tal jaren met een enorm tekort aan personeel. Terwijl het aantal reke ninghouders jaarlijks met circa 8 toeneemt, neemt het aantal perso neelsleden steeds meer af. .Wij zouden er zo wel driehonderd bij kunnen gebruiken.' vertelde ons de directeur, de heer A. J. H. Teyen, .maar waar halen we die mensen vandaan?' De laatste jaren !s er veel geme chaniseerd. waardoor wel 15 li aan produktiviteit werd gewonnen. Dat proces is inmiddels vrijwel voltooid. Aan de automatisering is men nog niet toe. dat zal nog wel een aantal jaren duren. Zolang zal er dus ge werkt moeten worden met de mensen die beschikbaar zijn. Onder hen zijn wel vierhonderd gehuwde vrouwen, die veelal slechts een gedeelte van de dag werken. De nachtdienst, zoals die jarenlang gefunctioneerd heeft, is onlangs op geheven. De bezetting kromp zien derogen in en was ten slotte niet langer te handhaven. Alleen de expe ditie werkt nog 's nachts. Het kantoor ie Arnhem staat er iets minder slecht voor. maar ook daar is het moeilijk met de perso neelsvoorziening. Binnenkort worr'.en de rekeninghouders uit Limburg over geheveld naar Arnhem, waardoor men in Den Haag weer een beetje lucht krijgt. Zodra zich echter weer een extra vrije dag voordoet, zal men op enige vertraging moeten rekenen. Een man, die aan e«n wegenwacht op Rijksweg 12 nabij de brug over het Amsterdam-Rijnkanaal om rijf liter benzine vroeg, gaf op de heer C. Oude-Sortoen te zijn. Als adres saf hij op Binnenweg 45, Utrecht. Bij nader onderzoek bicken naam en adres vals te zijn, en de auto, ken teken UD-49-33, gestolen ha Rotter dam. Nu ernst voor ambassadeurs Heilige Daad (Van een onzer verslaggevers) In een uitvoerig requisitoir heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. J. F. Hartsuiker, gistermiddag zijn. visie gegeven op de schertsvertoning die de Heilige Daad in wezen was. Zijn lezing van het geheel bracht zelfs de beide verdachten nogal eens aan het lachen, ofschoon zij daarbij hoofdschud dend te bennen gaven, het niet met hem eens te zijn, want de officier achtte bewezen dat zij in kwade trouw gehandeld had den en met hun onzinnige verhalen dan toch maar geld had den weten los te wrikken. Voor wat Machiel V. betreft, mondde het requisitoir uit in een eis vrn een jaar met aftrek. Tegen Jolle J., die al eerder veroordeeld is. eiste de officier echter in verband met wat hij een 'weerzinwekkende verduistering' noemde (ten nadele van de 51-jarige verkoper J. Hagc- doorm twee jaar en drie maan den met aftrek. De verkoper had Jolle J. 28.000 (spaargeld voor een. in een inrich ting vérblij vende dochter) geleend. Volgens afrekeningsstaten van de Rotterdamse Bank heeft J. dit geld echter ten eigen bate aangewend. Hijzelf zegt het geld uiteindelijk te hebben gebruikt voor een optie op gronden in Majorca 'en die optie is zijn geld nog waard', zo voegde hij er ter geruststelling aan toe. Ook de overige oplichtingen (die van Socrates-directeur Den Besten voor enkele honderduizenden gul dens. diens secretaresse voor 3000 gulden, diens technisch-directeur voor 700 gulden en een kennis van Jolle J.'s vader voor 100") gulden) achtte de officier bewezen, evenals de poging tot oplichting van een Oslose reder. Operette-aehtig Tot in details ging de officier nog eens de hele operette-achtige ge schiedenis na. De verhalen ener de bisschop van Mainz, die 's nachts de Paus over hun plannen belde, waar op deze ten slotte een gigantisch kapitaal ter beschikking stelde, zo zeggen Joile J. en Machiel V., stam men uit de koker van de „president" van de Heilige Daad. de Duitser Ar nold Th. D. Zij hadden hem onvoorwaardelijk geloofd en daarom was het nooit in hen opgekomen, na te gaan of hun „diplomatieke paspoorten" en „ge loof dbrieven" soms vervalsingen wa ren. De liin van hun verweer werd daarmee 'ijk: zij schuiven al!? schuld af aun „president". De officie, hield er een andere mening op na. Hij stelde, dat beide verdachten zeii's doorge"aan waren met geld van anderen los te kloppen toen zij al wisten, dat de hele zaak op fantasie berustte. Zij wilden dc I waarheid liever ook niet weren, aldus de officier en daarom hebben zij de absurde verhalen ook nooit geveri fieerd. Hun liele handelwijze, zo betoogde hij ten slotte, komt grotendee's over een met de rapporten die over hen zijn uitgebracht. Daarin worden zij onder meer gekenschetst als figuren met weinig zelfkritiek. Met betrek king tot Jolle J. luidt de conclusie van het rapport, dat hij niet lijdt aan ziekelijke stoornis van de psyche. Machiel V. werd een disharmonische persoonlijkheid genoemd en vermin derd toerekeningsvatbaar geacht. (Van een onzer verslaggevers) De Haagse schroolhandelaar tb beer L. Worms heeft een kort geding aanhangig gemaakt tegen een Haag se advocaat. De heer Worm» waagt dat deze advocaat wordt veroordeeld om be paalde stukken, die hij zegt te bezit ten. aan de justitie af te geven, op straffe van een dwangsom voor iedere dag dat hij in gebreke blijft. Het gaat hier om stukken die be trekking hebben op de zaak-Spieren burg, die de heer Worms zoals be kend kort geleden bij het ministerie van Economische Zaken heeft aange bracht. (Van onze onderwijsredaeteur) Bij zijn afscheid als buitengewoon hoogleraar in de sociologie heeft prof. dr. Fred. L. Folak gistermiddag de Nederlandse Eco nomische Hogeschool te Rotterdam een forse rede meegegeven, waarin hij in felle kleuren de dynamiek der huidige weten schappelijke ontwikkelingen schilderde, het Nederlands hoger onderwijs een indringend vermaan deed horen en krachtig pleitte voor een nieuwe aanpak van de algemene vorming, niet alleen voor studenten maar ook voor leidende figuren in het maatschappelijk leven. Zijn rede, een compleet college, droeg de titel: „Het hoger onder wijs op de helling of op een hel lend vlak?" Snelle serieuze be zinning op de taak van het hoger onderwijs, gewikkeld als het is in een schokkend, revolutionair pro ces, is dringend geboden, betoog de prof. Polak. Daarbij gaat het hem niet in de eerste plaats om kwesties als spreiding of uitbreiding of stichting van academische vestigingen, om welke „wel eens dwaze stedemaagden pu bliekelijk vrijen met hese aanprijzing en verleidelijke uitstalling van haar intieme bekoorlijkheden.", het gaat hem om de wetenschappen zelf. En onmiddellijk komt dan de kri- Advertentie IJK. VLISSINGEN (ANP) Rij de plaat selijke spaarbanken is het tegoed van de spaarders enkele dagen geleden boven de drie miljard gulden uitge komen. In nog geen zeven jaar is het verdubbeld. De voorzitter van de Nederlandse Spaarbankbond, J. J. C. R. v. d. Bilt, heeft dit vrijdag op de in Vlissingen gehouden Spaarbankdag medege deeld. „De spaarders," zei hij, „zijn niet meer de kleine luiden, die beetje bij beetje geld bijeenbrengen voor de oude dag of tijden van nood. De spaarder van tegenwoordig is iemand, die orde op zijn financiën heeft ge steld. Hij stort regelmatig een gedeel te van zijn inkomen bij de spaar bank. Hij spaart niet meer om in la ter tijd in'leve.i te kunhen blijven maar om een gelukkig leven te leiden. Daarnaast wordt gespaard voor een bepaald doei of het doen van regel matige betalingen." tiek: de moderne universiteit is steeds meer vervormd tot een on samenhangend geheel van geschei den complexen, opgesplitst in series faculteiten en deelfaculteiten die een eigen leven leiden. Daarmee gaat gepaard een verregaande specialise ring. Prof. Polak stelt hier de waag: is het wel waar, dat voornamelijk een schreeuwend tekort aan eng-gespe- cialiseerde vaklieden, voorai in de natuurwetenschappelijk-technische sector, met de hoogste voorrang moet worden aangezuiverd? Het drijven in die richting is niet de oplossing, meent prof. Polak. Pro- duktre van specialisten alleen draagt niet bij tot verlichting van de be nauwende problematiek van onze tijd. Want het probleem is: hoe de mens zich geestelijk volwaardig kan ontplooien en handhaven in een verzakelijkte, aan de tirannie der techniek overgegeven wereld en hoe een vreedzame samenleving met de medemens op aarde moge lijk is. Of er nu gesproken wordt over de greep der massamedia, ni hilisme, cultuurcrisis, existentialis me. ontkerkelijking, gebrek aan idealisme, apathie, massaficatie, het zijn alle, aldus prof. Folak, va riaties op een thema, het mogelij ke afglijden van de moderne ge middelde mens naar een staat van ondermens of onmens. Tegelijkertijd is er het probleem van de Jungle der beschaving". Wij beschikken over een onvoorstelbare vernietigingspotentie, de mens toont zijn kunnen niet aan te kunnen. Tegen de achtergrond van deze allergrootste problemen kritiseerde prof. Polak het hedendaagse hoger onderwijs: stelselmatige vorming en doordachte voorbereiding valt met de beste wil niet te ontwaren, in welke academische studierichting ook. De moeilijkheid is, dat een hoog leraar zelden tegelijkertijd weten schapsbeoefenaar en pedagoog bij de gratie Gods is, dat de studieprogram ma's steeds meer uitgroeien, dat universiteit en. hogeschool ook geen vormingscentrum z(jn voor een crea tieve intellectuele elite, noch vol doende bijdragen tot de groei van een waarachtige massa-cultuur. De scheidende hoogleraar vertelde met geestdrift van een initiatief dat in de top van het Amerikaanse be drijfsleven tot stand kwam, een her vormingsstreven dat in ons land nog nauwelijks bekendheid kreeg en een tegenwicht wil opbouwen tegen de „eenzijdige technocratische bewe gingsdrift". Een zeer zorgvuldig gekozen groep functionarissen van de Bell Tele phone trok zich tien maanden terug uit het bedrijf en wijdde zich die tijd intensief in universitair verband aan een zwaar studieprogramma. Er be staat grote behoefte aan zulke all round ontwikkelde leiders op het hoogste niveau, veelzijdig, .vol ver beeldingskracht en oorspronkelijke visie. Aldus prof. Polak, die in zijn betoog beschouwingen over automa tion en harmonische vrijetijdsbeste ding vlecht te. Ten slotte: het mag niet de be doeling zijn, studenten enkel maar naar beste weten klaar en gaar te stomen voor hun eerste job. maar bovenal om hun de smaak beet te geven van een levenslang proces van zelfopvoeding. (In een bijlage bij het boekje, waarin de Leidse uitgeverij A. W. Sijthoff de rede afdrukte, geeft prof. Folak een ruwe schets voor 'academische algemene vorming', zoals hij het ziet.) "Tje toch al zo geplaagde minis- ter Van Aartsen van Volks huisvesting en Bouwnijverheid heeft deze week kreten van ver ontrusting geslaakt over de stij ging van de prijzen van de bouw gronden in de laatste jaren. Hij heeft daarbij in alle duidelijkheid gezegd, dat deze prijsstijging een verhogende invloed heeft op de huren van nieuwe woningen. Daarmee is dan nogmaals, nu van ministeriële zijde, bevestigd, dat de lichtzinnigheid en de dog matische voorkeur voor 'vrijheid' waarmee de voorganger van de huidige minister en de meerder heid van de Tweede Kamer in 1956 de opheffing van elke prijs controle op de bouwgrond heb ben doorgedreven, ons vijf jaarna dato wel duur zijn komen te staan. Het is bijna gênant om nu het in april 1956 gehouden Twee de-Kamerdebat nog eens na te lezen: 'Ik ben met de regering van mening, dat uit dit alles geen prijsstijging zal voortvloeien, om dat het bouwen zo duur is en de overheid de toelaatbare huren uiteindelijk in de hand heeft,' ver klaarde de woordvoerder van da ARP-fractie bij die gelegenheid. En namens de CHU heette het: 'De regering is van mening, dat ■het verloop van het grondprijs- peil ln het verleden het weinig waarschijnlijk maakt dat daar door een beslissende druk op het woninghuurpeii werd uitgeoefend. Daarbij komt nog, dat enige ver hoging van deze grondprijzen niet zo'n belangrijke factor is bij de vaststelling van het huurpeil, dat dit daardoor aanzienlijk zal stijgen. Wanneer deze opvatting juist is en naar mijn mening is dit het geval etc.' 'Het verheugt mij,' aldus d« heer Den Hartog, die namens de WD sprak, 'dat de regering ein delijk tot de conclusie is gekomen dat de regeling zoals deze sedert 1942 heeft gegolden met betrek king tot de prijsbeheersing van niet-landbouwgronden, redelij kerwijs niet meer te handhaven is. Herhaaldelijk is er ln deze Ka mer ook door mij op gewezen, dat er t.a.v. de onderhavige aange legenheid onrecht geschiedde.' Prijsstijgingen! 'Ongetwijfeld zullen er, vooral in het begin, wel grondeigenaren zijn, die trachten ongemotiveerd hoge prijzen in de wacht te slepen. Ik ben het wat dit betreft echter eens met de uitvoerige uiteenzettingen in de memorie van toelichting en de memorie van antwoord, waarin men tot de conclusie komt, dat de wal het schip zal keren.' Dat was de mening van dr. Droesen, die namens dé KVP sprak. Ook minister Witte zag het allemaal niet zo somber in: 'De regering ontkent niet, dat er prijsstijgingen kunnen optreden. Zij heeft slechts gesteld, dat in dien er prijsstijgingen optreden, deze naar haar mening binnen aanvaardbare grenzen zullen, blij ven.' Even later zei de minister nog: Indien er meerwaarde op treedt, zal deze naar mijn mening in doorsnee tot enkele dubbeltjes beperkt blijven.' Enfin, deze mening is dan wel grondig fout gebleken. Zoals de Partij van de Arbeid-fractie in dertijd al bij monde van wijlen mr. C. ten Hagen betoogde. TTians heeft mr. Van Aartsen een commissie ingesteld die onder meer tot taak heelt na te gaan welke maatregelen vooral ten behoeve van de woningbouw tot besparing op de grondprijzen kunnen leiden. Dat is natuurlijk nuttig. Mis schien vindt de commissie hier en daar ook nog een besparings mogelijkheid. Maar intussen heb ben de grondeigenaren en -spe culanten de buit binnen en zijn de huurders en andere grond gebruikers bet kind van de re kening. (Van een onzer verslaggevers) De eerste Hollandse Nieuwe is Weer in bet land. Om kwart voor acht vrijdagmorgen meerde de Katwijk 73, Maria Jacoba, als eerste in IJmuiden af, vlak op de hielen gezeten door de VI. 85, Bertina. Beide schepen waren in een nek- aan-nek-race gewikkeld geweest. De Katwijker met zijn 430 pk motor was in het voordeel, daar de Bertina slechts over 360 i kon beschikken. De schipper van de Maria Jacoba, Jan, Hoek, heeft op het laatste ogen- blik alles uit de kar laten halen wat er in zat. Motordnjver Ruwaard een tros over. maar het scheelde maar een haartje of de Bertina was met de eer gaan strijken, het af meren ging namelijk niet zo vlot. Het zekere voor het onzekere ne mend. liet schipper Hoek het eerste kantje met de hand naar boven bren- brengen. Onder luid gejuich van de Katwijkse supporters belandde het (Van om» speciale verslaggever aan boord van de Tonny, Sch. 72) VRIJDAGMORGEN. De kans M verkeken. Tot het laatste moment; hebben schipper Karei Blok en zyn mannen vannacht nog gehoopt ae haringrace 1961 te kunnen winnen. Een peiling met de richtingzoeker van de Bertina, VI. 85, die gelijk met de Maria Jacoba, Kw. 73, opvoer en zich vannacht even door de radio liet horen, sloeg deze hoop de bodem in. De beide loggers lagen te ver voor om ze nog te kunnen slaan. Daar hielpen geen tien zeiltjes in de mast meer aan. Van de wal hebben we vanmorgen gehoord, dat de Kw. 73 met een mi nuut voorsprong de haringrace laoi heeft gewonnen. Een kan er maar de eesrte ajn, zeggen de mannen van de Tonny nu. ooide er bij het ronden van de vat met mals zeebanket op de wal. t"w Daarna werden in ijltempo de overi ge 43 kantjes op de gereedstaande vrachtwagen geladen om naar Kat wijk te worden vervoerd. IJmuider pieren nog een schepje op. Dat was maar goed ook. want de Bertina zat er nauwelijks honderd meter achter. De Maria Jacoba gooide als eerste Advertentie l.M. 'Mysterie' wordt morgen onthuld Met gulle hand werd een heel kantje uitgedeeld en iedereen die een harinkje kon bemachtigen, liet het malse produkt met een verheerlijkt gezicht in het keelgat verdwijnen. Schipper Hoek vertelde ondertus sen Iets over de spannende race. Donderdagmorgen om tien uur had hij de Bertina af In het vizier ge kregen, Toen had de Maria Jacoba nog ongeveer 250 mijl voor de snelle boeg. Met allerlei slinkse manoeu vres probeerden de schippers elkaar d# loef af ta atehen. Beiden lieten zich echter niet van de wijs brengen, zodat het tot het laatste ogenblik onzeker bleef wie uiteindelijk als eerste over de „finish" zou gaan. Schipper Jan Toet van de Bertina was uiteraard wat teleurgesteld, maar nam het verlies sportief op. Als pleis ter op de wonde kan de Bertrn» de eer voor zich opeisen de eerste groe ne verkocht te hebben: 7 kantjes van de uit 68 vaten bestaande lading werden namelijk in IJmuiden ver kocht. Om kwart voor negen werden deze geveild. De opbrengst viel wat tegen: tussen de 600 en 700 gulden per kantje. In Katwijk brachten de eerste kant jes kleine maatjes 640 tot 780 gulden op. De grote haring werd verkocht voor 500 tot 600 gulden per kantje. Dit komt neer op ongeveer één gul den per stuk.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2