Adres gezonden aan Staten-Generaal Heemraadlyceum-zaak voor kantonrechter eis 100 of 20 dagen m Vlaartje Bierman in Hoorn overleden Luchtje aan vlasfabriek van Eervol ontslag gen. Hasselman ZONDER COMMENTAAR Binnenbanden vol benzine gevonden Qqp Het Vrije \ol! Mevr. Content overleden Ledental van Prov. Staten uitgebreid? Vreemd Amsterdamse raad 1 stemt vóór een nationaal baliet f Charmant bruin Pmchf hemden HET VRIJE VOLK DONDERDAG 8 JUNI 1^61 pagina Formele regeling politiesalarissen op komst Principes gevitaliseerd Rotterdams Toneel Obligatie-emissie KSG besliste nog niet NIET PLUIS Weer verbod voor jongeman in binnenstad Dordt Uitbreiding W.G.: 120 huizen moeten onteigend worden H uu r verhoging Het ent protesten in de balletwereld (Van een onzer verslaggevers) L<e Nederlandse Beroepsvereniging van Danskunstenaars en tiet Nederlands Balletverbond liebben elk een adres gericht tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal en aan de leden van de Amsterdamse gemeenteraad met be trekking tot de voorgenomen concentratie van het Nederlands Ballet en het Amsterdams Ballet. In. beide adressen wordt erop ge wezen dat deze samenvoeging zou betekenen dat aan veertig a vijftig dansers de werkgelegenheid in Ne- (Van een onzer verslaggevers)- Na een debat van bijna 7 uur «?e Amsterdamse gremeente- dansacademtes In beide adressen wordt tot uit drukking gebracht dat rust een eer ste vereiste is om tot de gewenste prestaties te komen. Het is bedenke lijk te achten dat het telkens weer verstoren van de balletconstellatie in Nederland ertoe zal leiden dat de publieke belangstelling voor ballet uitvoeringen geen gelijke tred zul houden met de artistieke-techniscLe ontwikkeling van deze voor ons lar.d nog jonge kunstuiting. Bij het bekend worden van du plannen voor deze concentratie bleek, aldus het adres van de Be roepsvereniging van Danskunste naars. dat noch de staatssecreta ris van O. K. en W.. noch de wet houder voor Kunstzaken van Amsterdam het nodig hebben ge oordeeld het advies van de beide verenigingen van dansers te wa gen. In beide adressen wordt ernstige derland wordt ontnomen. Daar" de ongerustheid uitgesproken over de concentratie zal ingaan op 1 septem- plannen tot deze gedwongen concen- ber, doch de contracten in binnen- tratie. Met de meeste klem menen en buitenland uiterlijk per 15 maart de beide verenigingen te moeten worden afgesloten zal het voor hen waarschuwen tegen de artistieke en te laat zijn ergens anders werk te sociale gevolgen, vinden. „Mocht de concentratie, met ter- Voorts wordt vele leerlingen van ^stelling van alle grote bewaren, Kuuuseii van doorgezet worden en na verloop van MAARTJE BIERMAN ...oudste, wethoudster... (Van een onzer verslaggevers) Honderd gulden boete of twintig dagen hechtenis heeft de officier van Justitie woens dagmiddag voor de Rotter damse kantonrechter geëist raad zich woensdag uitgesproken dre"%en"CkostbarebT»oeDsoni^d\nl' tiid niet bli-'ken te voldoen aan de voor concentratie van de bestaan- zijn betonnen de taSTo™'en^a? ™chtmgen die de voorstanders A h 1 1 A AW A J AW AAA AAA .A V— I z v. a. V L C knpshprpn. Han is rip riansknnst in de balletten en de oprichting van het Nationale Ballet. Deze nieuwe formatie moet ont staan door oplossing en samenvoe ging van het Nederlands Baliet te Den Haag en het Amsterdams Ballet. De meningsverschillen concentreer den zich om het tempo, waarin het nieuwe nationale ballet dat in Am sterdam en Den Haag zal zijn ge zeteld tot stand moet komen. De raad heeft B, en W. gemach tigd, overleg te voeren met het rijk over de inhoud en vorm van het nationale ballet. Voorts mogen B. en W. de stappen ondernemen nodig voor de liquidatie van het Amsterdams Ballet. De daartoe strekkende voor dracht van B. en W. werd met 27 tegen 14 stemmen aangenomen. De VVD stemde bloc tegen. Tot de te genstemmers behoorden verder de PSP, enkele KVP'ers en dr. Sajet (p.v.d.a.). Ben voorstel van de VVD, dat wel iswaar de concentratie tot uitgangs punt heeft, maar dat een aanzien- lijke vertraging van de totstandko ming van de nieuwe balletformatie betekent, werd met 28 tegen 13 stem men verworpen. gement welhaast zeker ontnomen. Advertentie IJU. Si-ZIET U 7 ALLÉÉN SI-SI IS DOOR VERSE OOGST OEV1TALISEERDI i (Van onze soc.-econ. redactie) De commissie van het georgani seerd overleg in politic-ambtenaren zaken heeft in zijn vergadering van gisteren een ontwerpbesluit tot for mele regeling van verschillende in de praktijk reeds uitgevoerde bezoldi gingsmaatregelen besproken. In het ontwerpbesluit is o.a. de formele regeling opgenomen van de overgangstoelage, die m-i.v. 1 januari 1961 aan verschillende groepen van politie-ambtenaren is toegekendDe commissie zal een instemmend ad vies uitbrengen. Een Instemmend advies zal ook worden uitgebracht ten aanzien van een ontwerp-circulaire aan burge meesters van gemeenten met gemeen tepolitie en aan de algemeen in specteur van de rijkspolitie over sa larismaatregelen per 1 juli 1961. Het betreft de uitkering ineens voor de AOW-compensatie en de verzachting van de standplaatsaftrek over een daaraan voorafgaand tijdvak. Over ontwerp-circulaires, arbeids- verkorting en arbeidstijdverschui ving voor rijks- en gemeentepolitie werd in de vergadering van gisteren overeenstemming bereikt. De com missie zal een advies aan de betrok ken ministers uitbrengen. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Bij het punt inkomstenbelasting gehuwde werkende vrouw stelde de freule de vraag aan de politici die uit principiële overwegingen tegen beroepsarbeid van de gehuwde vrouw zijn, waar nu de principes blijven. 'Plotseling is alle actie tegen deze zaak verstomd en is de hele rechter zijde voor de belastingaftrek van de gehuwde werkende vrouw, om de ge huwde werkende vrouw gelegenheid te geven buitenshuis te werken. En dat was toch immers zo erg, want de gehuwde vrouw hoort thuis. Snapt u het? Ik niet, Maar onbegrepen aan nemen, dat lijkt de enige oplossing'. Dit een verslag uit Trouw van 6 juni 1961 van de jaarvergadering van de Centrale Christelijk-Historische Vrouwen onder voorzitterschap van jkvr. C. W. X. Wttewaall van Stoet wegen. Proef de verse oogst in Ci-Si! Proef de sprankciing en heel bet zonnige zuiden in gevitaliseerde Si-Si. Eis val) uw winkelier Si-Si - smaakt véél heerlijker! Verrukkelijke «maak en geur gegarandeerd! til», c Si-troneAn-naS ♦Ceri-SeeCas-Si IKIfflil koesteren, dan is de danskunst in Nederland, die ten opzichte van het buitenland toch al moeilijk op gang is gekomen, wederom veie jaren ten achter" aldus de Beroepsvereni ging, die haar adres besluit: „Beoor deling achteraf van het geconcen treerde baliet komt ons zinloos voor: een beleidsfout is dan niet meer te herstellen." Naar ons wordt meegedeeld, heeft een groot aantal vertegenwoordigers van andere kunstvormen hun adhe sie aan de beide adressen betuigd. Op de ons voorgelegde lijst komen onder meer de namen voor van Jo- han v. d. Zalm, Rudi Carrell, Koen van Slogteren. Ab Visser. Annie Schuitema. Jan Retel, Luctor Ponse Ed Hoornik, Come Vonk. Wim Kan, Eddy Posthuma de Boer. Frans Vester en rector Lambert Simon, Verder de Vereniging van Orkest leden van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest, de acteurs en actri ces van Irma la Douce van Rotter dams Toneel, en de gesngageerden van My Fair Lady. Het ligt in de bedoeling, dat een lijst met deze en andere namen en van nog weer een aantal namen van kunstenaars met wie nog contac wordt gezocht, wordt tocgezontie aan de leden van de beide Kantet en aan de Amsterdamse gemeente raad. Ook het bestuur van de stichtin Het Amsterdams Ballet heei een adres gezonden aan d leden van de Amsterdams- gemeer. teraad waarin het zegt dat het or juist is ten aanzien van Het Am sterdams Ballet te gewagen van te. kritieke toestand. De reorganisatie van het ballet vonden steeds voor gang na overleg en in overeenstem ming met de adviezen gegeven dor de wethouder voor Kunstzaken, a'. dus het adres. Op 6 februari jl. heeft de wethou der nog verzekerd dat het gemeente bestuur op geen enkele wijze ove: woog het Amsterdams Ballet op t heffen. Een verzoek de voorbcreidin gen voor het komende seizoen te sta ken beeft het bestuur nimmer be reikt. Ook niet na begin maart, toen de besprekingen zijn begonnen over de wens van regeringszijde om tot verdere concentratie te komen. (Van oen onzer verslaggevers) In het ziekenhuis De Villa te Hoorn, waar zij reeds enige tijd werd ver pleegd, is gisterochtend overleden de 79-jarige mevrouw Haartje Bier man. Zii was eens Nederlands oudste vrouwelijke wethouder en had voor de PvdA zitting in de raad van de Westfriese gemeente Oosthuizen, waar zij tevens de functie vervulde van loco-burgemeester. Op 28 september 1928, ze was toen 46 jaar, kreeg zij als eerste in de ge meente zitting in de raad namens de Vrijz. Democratie. Zij had van iedereen de sympathie hetgeen ook wel bleek uit het feit, dat zij na de Advertentie LM. veilig tegen zonverbranding PfflmcdornuTube 2.95 - F). 7.50 «n 2.95 (Van onze soc.-econ. redactie) De Kolen en Staal-Gemeenschap zal op dc Nederlandse kapitaalmarkt een 50 miljoen grote 4.5 percent obligatie-emissie plaatsen. De loop tijd van de lening, waarop de in schrijving in juli zal worden open gesteld, zal 20 jaar bedragen. Dit zal de eerste emissie worden van de Hoge Autoriteit van de KSG op de kapitaalmarkt van een der zes KSG-landen. Voor de emissie is een syndicaat gevormd onder leiding van rle Am sterdamse Bank en de Nederlandsche Handelmaatschappij, dat zich bereid heeft verklaard de lening over te nemen. oorlog twee maal met voorkeurstem men werd herkozen. Toen zij, in november I960, af scheid nam. uitte burgemeester Schoon zijn bewondering voor de vi taliteit waarmee dé toen 78-jarige nog steeds had gewerkt. En mevrouw Bierman zelf zei: •Deze periode van 32 jaar gemeen tepolitiek heeft veel betekend in mijn leven. Of ik het goed heb ge daan weet ik niet. maar ik heb het altijd wel geprobeerd met toewij ding te doen.' Deze strijdvaardige sociaiisre meen de al eerder, dat zij haar tijd als ge meentebestuurster achter de rug had, maar de kiezers beslisten anders en riepen haar met vele voorkeurstem men terug. Haartje Bierman, een hartelijke eerlijke vrouw, was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Grote bekend heid verwierf zij ook door haar voor drachten als Maartje uit Westfries land. Ze trad dan op in origineel Westfries kostuum. legen directeur J. -T. F. van het Heemraadlyeeum, die zich door het sturen van een brief aan de ouders van leerplich tige kinderen aan uitlokking tot het plegen van een straf bare handeling zou hebben schuldig gemaakt. Daardoor immers zouden zij hebben na gelaten hun kinderen naar een door de onderwijsinspectie aangewezen school te sturen, hetgeen neerkomt op ongeoor loofd schoolverzuim. dm oud wethouder Assen (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag is in Assen op 69- jarige leeftijd mevrouw H. M. Con- tent-Hofstede. oud-wethouder van Assen, overleden. Zij is in de periode 19451958 wethouder van Sociale Zaken geweest. Tevens had zij zit ting voor de PvdA, in de Provinciale Staten van Drente, waarin zij ua de verkiezing van 1957 niet terugkeerde, evenmin als in de gemeenteraad. Mevrouw Content was tevens hoofdbestuurslid van de AVRO. Het adres besluit: hierbij moet nog worden aangetekend, dat de ver- hoopte bezuiniging in het seizoen Het Rotterdams Toneel wordt ten ig6i/'62 volledig teniet zal worden onrechte genoemd als tegenstander gedaan door schadeloosstellingen aan j'111!. voorgestelde balletfusie, zo hen die in de van rijkswege voorge- deeit de directie mede naar aanJei- stane groepering geen plaats kunnen van verschillende pubhkaties 0f willen krijgen en dan zonder werk over de fusieplannen. komen. Het instituut als zodanig heeft zich Het bestuur van het Amsterdams nog niet, over de kwestie uitgespro- Ballet heeft zich bereid verklaard om ken. We! heeft een aantal Rotter- mede te werken aan een verantwoord damse toneelkunstenaars een mam- conccntratieplan. Daarbij dienen fest ondertekend als reactie op het echter twee voorwaarden te worden feit, dat de fusieplannen niet met de vervuld, t.w. voldoende tijd om zon- balletkunstenaars overlegd zijn. ner dwang met alle betrokkenen te De kunstenaars hebben op die ma- kunnen onderhandelen en een zoda- mer met meer te kiezen voor enig nige leiding, dat het morele klimaat artistiek standpunt. De onderteke- waarin de thans bij het Amsterdams naars achten dit een ernstige bedrei- Ballet geëngageerde minderjarigen ging van de geestelijke vrijheid. zullen moeten werken, niet ter dis cussie staat. Advertentie I.M Advertentie IM In zijn requisitoir zei de officier dat het Heemraadlyceum niet. kan worden beschouwd als een middel bare school in de zin van de leer plichtwet, o.a. omdat het lesrooster niet voldoet aan de door de inspec tie gestelde eisen. Door aan dc ouders te schrijven dat zij de aanschrijving van deze inspectie niet zo ernstig hoefden te nemen, heeft verdachte de ouders een beslissend zetje gegeven waar door een strafbare situatie werd be stendigd. De ouders wisten wei dat er moeilijkheden waren, maar de brief waarin stond dat alles 'op het Heemraadlyceum in orde was. bracht hen in de waan dat zij het advies van de directeur wel konden opvolgen. Ook de opzet achtte de officier van Justitie bewezen, omdat verdachte kemt's droeg van het standpunt van de ir pectie. Door zijn advies aan de ouders is het leerplichtige deel van de leerlingen op de school gebleven die ongewenst was uit een oogpunt van het onderwijs, maar ook van de geestelijke volksgezondheid in ver band met de aanwezigheid van en kele wegens zedendelicten veroor deelde leerkrachten. Verdachtes raadsman, mr. Den Hartog uit Vlaardingen, betoogde dat de directeur alleen maar een advie* had gegeven, hetgeen geen strafbare uitlokking oplevert. A! voor zij diens brief ontvingen, redeneer den de ouders: Het schooljaar is toch bijna om, we laten het nu maar zo. Op dat standpunt heeft die brief geen beslissende invloed gehad, hoogstens is een bestaande wil ver sterkt. Het onderwijs aan het Heem raadlyceum. dat gegeven wordt aan moeilijke kinderen van wel gestelde ouders. levert volgens pleiter goede resultaten op. Van de leerkrachten, tegen wie bezwaren van morele aard zijn aangevoerd, is er een niet meer aan de school •verbonden, de ander geeft geen les meer aan leerplichtige kinderen in de lagere klassen. Pleiter concludeerde tot vrijspraak; in. elk geval echter maakte hij be zwaar tegen de door de officier ge- eiste maximumstraf, die de buiten wereld een onjuiste indruk zou ge ven'van de schooL In zijn repliek zei de officier van Justitie dat Rotterdam wel behoefte heeft aan een werkschooi als het Heemraadlyeeum; hij meende echter dat verdachte niet de geschikte man was om zo'n schooi te lelden. De kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. (Van een onzer verslaggevers) De 50-jarige viashandelaar J. de G. uit de Zuidhollandse ge meente 's Gravendeel wordt verdacht van opzettelijke brand stichting in zijn vlasfabriek, die voor anderhalve ton verzekerd was. Het gonsde van de geruchten in 's Gravendeel. De G. geniet algemene en gunstige bekendheid als raadslid voor de ARP, ouderling in de gerefor meerde kerk, en bestuurslid van de christelijke schoolvereniging. Gisteren werd h(J voorgeleid bjj de officier van Justitie in Dordrecht, als gevolg van het onderzoek dat maan dagnacht na de brand was begonnen. De brandweer wist die nacht het vuur in korte tijd te bedwingen. Er bestond meteen al enige argwaan bij de biussers. De rook was zwart, er hing een vreemde geur, kortom, het was duidelijk dat het hier geen nor male vlasbrand was. Het vermoeden dat er iets niet pluis was, werd bevestigd toen tijdens het nablussen een van de brandweerlie den op een aantal auto-binnenbanden stuitte, die onder het vias lagen. Toen de brandweerman in een van de banden prikte, spoot er een straal benzine uit. waardoor een gedeelte van de fabriek opnieuw in brand ge raakte. De rijkspolitie, die onmiddellijk werd ingeschakeld, kwam na een kort onderzoek tot de conclusie, dat de eigenaar van het bedrijf opzettelijk brand veroorzaakt had. De heer J. de G. werd hierna in arrest gesteld. Er lag op het- moment van de brand een hoeveelheid van 17.000 kg vlas opgeslagen. Zeer brandbaar materiaal, maar om zeker te zijn, dat de fabriek geheel zou uitbranden, zou De G. ook nog de met benzine gevulde binnenbanden onder het vlas gelegd hebben. De fabriek van De G. scheen de laatste tijd niet erg winstgevend meer. Nog afgezien van de lichte crisistoestand die er in de gehele Nederlandse vlashandel heerst, had het bedrijf ook nog te kampen met een verouderd machinepark. Tube 95 ct KdGeleï iVan een onzer verslaggevers) Dordrecht pakt liet nozem vraag stuk krachtdadig' aan. Opnieuw is vanmorgen een 'Bagijnbof-querulant' lot een straf veroordeeld, die de rust in de binnenstad tot gevolg zal moe ten hebben. Enige tijd geleden werden twee jongens door de kinderrechter ver oordeeld tot een gevangenisstraf met een voorwaardelijk gedeelte, maar daarbij de bepaling, dat de jongelui zich. in hun proeftijd niet op zon dagen. zaterdag na twee uur 's mid dags en op werkdagen na acht uur in de binnenstad mochten ophouden. Tegen de 19-jarige ijzerwerker H. A. L. heeft de officier van Justitie vanmorgen een soortgelijke straf ge- eist. L. had enige tijd geleden een (Van onze parlementsredactie) Voor de uitbreiding van het Wil- hehnina Gasthuis dient de gemeente Amsterdam de beschikking te krijgen over een terrein begrensd door de Nic. Beetsstraat, het Jac. van Lennep- kanaal. de Eerste Const. Huygens- straat en de Eerste Helmersstraat. Op dit terrein zullen een. kinderklmiek, een beddenhuis, een tuin en een toe gangsweg worden aangelegd. De uitbreiding staat in verband met het raadsbesluit van 1957 om het WG te bestemmen tot academisch ziekenhuis voor de Gem. Universiteit. Om over de grond te kunnen beschik ken zal tot onteigening moeten wor den overgegaan. Een wetsonteigening voor deze ont eigening ten behoeve van het WG is thans door minister Toxopeus (Bin nenlandse Zaken) bij de Tweede Ka mer ingediend. De ter onteigening aan te wijzen percelen (voorzover nog geen gemeente-eigendom) bevatten i20 woningen. Het is de bedoeling deze woningen zolang mogelijk te sparen. agent van politie gehinderd toen deze een lastige knaap naar het bureau wilde brengen. Dat nam de kinder rechter hem zeer kwalijk. Hij ver oordeelde hem conform de eis van de officier van Justitie tot een gevan genisstraf van zes maanden., waarvan vier maanden voorwaardelijk, proef tijd vier jaar. Bovendien werd de knaap voor de tijd van een jaar de toegang ontzegd tot de binnenstad. (Van onze parlementsredactie) Het aantal Statenleden van de Provinciale Staten zal uitgebreid worden indien de belde Kamers van I de Staten-Generaal akkoord gaan met de nieuwe provinciewet die in de plaats moet komen van de huidige, reeds 111 jaar oud zijnde wet. De grootste uitbreiding ondergaan de Provinciale Staten van Utrecht en Limburg (elk 14 leden meer) en van Drenthe en Overijssel ielkl2meer) Ook de overige Proviciale Staten krijgen meer leden: Zeeland u>, Groningen (6), Friesland (1), Gel derland (5), Noord-Brabant (7), Noord-Holland (2) en Zuid-Holland Dit stelt minister Toxopeus van Binnenlandse Zaken in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer voor. Het aantal gedeputeerden (zes) zal gehandhaafd blijven. Het ontwerp beoogt de bewegings vrijheid van tie provinciale besturen te verruimen. Minister Toxopeus ver zet zich tegen de uitspraken van de commissie-Oud, die nieuwe beletselen voor de ontwikkeling van het pro vinciaal bestuur op zouden werpen Aan G.S. van Noord-Brabant heeft de minister gevraagd of zowel op his torische als op logische gronden de naam Brabant niet de voorkeur ver dient. Het provinciaal bestuur vindt £30riscti e,d 'Oë'rich Noord- (het noordelijke deel van hpt oud-henogdom Brabant) beterIs dan Biabant. De minister kan zich bij deze zienswijze aansluiten. In de spel ling van de namen Drenthe en Over ijssel zal ook geen verandering wor den aangebracht. Huister Van Aartsen heeft aan de Tweede Kamer laten we ten wat het huurbeleid op lange termijn zal moeten zijn. Naar zijn mening moeten de huren in 1962, 1964 en 1966 met een flink bedrag worden verhoogd, name lijk voor de eerste gemeenteklas telkens met 10 pet., voor de twee de en derde klas met 11 pet en voor de vierde en vijfde klas met 12 pet. Dit zou dus betekenen, dat volgens de minister In deze drie gemeentegroepen de huren in vijf jaar tijds met 33, 36,8 en 40.5 pet omhoog zouden moeten gaan. De minister zegt zich hierbij te baseren op het SER-advies, waarin staat, dat de hele huur- afstand die nog overbrugd moet worden, over het hele land ge middeld 30 pet. bedraagt. TITet valt ai dadelijk op, dat de minister er nog een flinke schep opgelegd heeft. Maar bo vendien blijkt uit het SER-ad vies (dat in feite uit drie advie zen bestond i, dat de grootste groep, tellende zestien leden, voorlopig niet verder wilde gaatt dan drie kleine verhogingen van 3 of 4 percent. Dat kwam dus neer op een verhoging van 9.3 pet. voor de eerste en tweede gemeen teklasse en 12,5 pet. voor de der de. vierde en vijfde klasse. Een tweede groep, van dertien leden, wilde In zeven jaar een verhoging van bijna 32 pet. voor de woningen die in 1957 of later gereed zijn gekomen, en van 40,7 pet. voor de. oudere woningen. De derde groep (van zes werk gevers) v.üde een verhoging in 1962 en een ln 1964, telkens van IS pet. voor de woningen van na 1957 en 20 pet. voor de oudere woningen. Dat kwam neer op 32 en 44 pet. T)e huurverhogingen zullen wel worden gecompenseerd. Dat betekent volgens de berekenin gen die in het SER-advies zijn gemaakt, dat ln de komende vier jaar de helft van de mogelijke reële loonstijging voor de hogere huren moet worden besteed. Met andere woorden: de mogelijke loonsverhogingen worden gehal veerd. De metaalbewerkers drei gen van deze drastische besnoei ing de eerste slachtoffers te wor den. De grootste groep uit de SER had daarbij gesteld, dat er 40.000 woningwetwoningen en nog 25.000 andere goedkopere woningen moesten worden gebouwd. Daar over vernemen wij van minister Van Aartsen. niets. Reeds bij het verschijnen van het SER-advies hebben wij de vraag gesteld, wat de regering wel denkt te doen aan de bouwprijzen." Deze vraag nijpt nu nog meer. waar de grondprijzen de laatste tijd dui zelingwekkend gestegen zijn. Ook schijnt het de bedoeling t» zijn de huren van de oude wo ningen in de huurverhoging te betrekken. Wij hebben al opge merkt, 'dat de huren van de oude woningen op geen enkele manier verband houden met de stlch- tingskosten en meestal ook niet meer met wat men noemt het woongenot.' Van afromen of blokkeren der huurverhoging van oude wonLngen vernemen wij niets. W/Tj hebben helaas maar al t» zeer gelijk gekregen, toen wij in februari schreven: 'Want hier door (het drieledige advies van de SER) krijgt de regering een vrijwel onbeperkte vrijheid van handelen en het moet gezegd worden, dat wij op het stuk van de huurverhoging in deze rege ring weinig vertrouwen hebben.' Dat geringe vertrouwen is juist gebleken. (Van onze parlementsredactie) Generaal B. R. P. F. Hasselman is bij Koninklijk Besluit met ingang van 1 juni 1961 op zijn verzoek eervol ontslagen uit de militaire dienst. Het ontslag is verleend onder bij zondere dankbetuiging voor de uit nemende diensten door de generaal gedurende tal van jaren in verschei dene zeer gewichtige betrekkingen aan de Koningin en het land bewe zen. Generaal HasseJiiian. die thans 63 jaar is, was van 1951 tot 1957 chef van de Generale Staf. Sinds 1957 was hij voorzitter van het comité van verenigde chefs van staven van de NAVG-landen, dat in Washington zetelt. In bet begin van dit jaar keerde hij terug naar ons land. De Hoge Autoriteit van de KSG heeft de voorzitter van het Europese Parlement laten weten, dat ze niet in een bepaalde werk groep van het parlement wil ver schijnen, als mr. Van der Goes van Naters daar ook aanwezig'is. Mr. Van der Goes zou nl. in de wandelgangen van het Europese parlement uitlatingen hebben ge daan. die de integriteit van leden van de Hoge Autoriteit in het ge ding brengen. Zolang deze 'in hoge mate onaangename situatie bestaat', komt de Hoge Autoriteit niet in de commissie, ais mr. Van der Goes die overigens zelf geen lid van de werkgroep ls daar ook is. W/ij vinden deze reactie vreemd. Wij oordelen niet over de juistheid van de beschuldiging aan het adres van mr. Van der Goes van Naters. Ook niet over de vraag of de Hoge Autoriteit te recht of ten onrechte boos is. Maar zelfs als zij terecht boos zou zijn. lijkt de reactie ons onjuist. Een uitvoerend orgaan kan nl. tegenover een commissie of tegen een parlement als zodanig niet dezelfde houding aannemen als een particulier, die gekrenkt kan zeggen: Met u spreek ik niet meer. De Hoge Autoriteit is ver antwoordelijk tegenover het par lement. En het is niet de Hoge Autoriteit, maar het parlement dat bepaalt wie in een commissie vergadering aanwezig zal zijn. Een lid van het parlement kan niet door de boycot van een uit voerend orgaan. maar ten hoogste door een besluit van het parlement zelf van overleg in commissies worden uitgesloten.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2