IIP 'Regeren moeilijke zaak in hoogconjunctuur; zegt minister Zijlstra Ruziemaker beslecht strijd met voorhamer Tekort aan werknemers blijft stijgen Zondag en maandag weinig vertraging bij spoorwegen half Motor weg MS! lebber KI Circusartist schiet zich zelf in het heen Bomaanslagen in Z.-Tïrol dubbel Wantrouwen m misnoegen Nieuw Amsterdam krijgt twee klassen Dirigentencursus in Hilversum begonnen Mary Smithuysen uit My Fair Lady TffSST VM3E YOLK MAANDAG 12 JUNI 1961 PAGINA I (Van oiize lucktvaartredactettr) Met aantrekken De mbbedboteti waren, bij de uitgangen geplaatst, de 73 passagiers hadden zwem vesten gekregen, het cabinepersoneel, de derde vlieger en de twee boordwerktuig kundigen bereidden de inzittenden voor op een landing op zee. Voor in de cockpit van de DC f-c 'Koraalzee' van de KXM worstelden gezagvoerder Wim Bellink en zijn tweede vlieger Hollebeek met een brandende linkerbuitenmotor, waarvan de propeller niet meer tot stilstand was te brengen. Zo begon gistermorgen om acht uur boven de Atlantische Oceaan even voor de Noordierse kust een benauwd luchtvaartkwartiertje, dat ca tastrofale gevolgen zou hebben gehad, wanneer niet een goed getrainde bemanning een voor beeldige kalmte had bewaard en precies deed, wat zij voor deze bijzondere omstandigheden geleerd had op de flight-simulator en tijdens lesvluchten. Juist ontbeten (Van oitae pariementsredacteur) Propeller kwijt Fantastisch gedaan (Van een onzer verslaggevers) Een in de eer van zijn echt genote gekrenkte caféhouder heeft zaterdagnacht in de Haagse binnenstad een vecht partij orftketend, waarbij een der ruziezoekers met een voor hamer op het voor- en achter hoofd flink is toegetakeld. Apothekersassistenten willen bekorting van werktijden (Van een onzer verslaggevers De Nederlandse Spoorwegen schenen dit weekeinde de eerste grote moeilijkheden van de nieuwe zomerdienstregeling te heb ben overwonnen. De vertragingen, die de vorige week nog op liepen tot een kwartier en een half uur, waren zondag overdag en vanmorgen zeer gering- Veel treinen liepen precies op tijd, andere hadden niet meer dan een paar minuten vertraging. nu... beduidend goedkopen DOBBELMANN 9 «its®! KLM-machine verliest motor boven Kort voor <Se landing op Prest- wiek schoot een persfotograaf 'deze foto van de ongelukkige 'Koraalzee'. Duidelijk is te zien dat de lin kerbuitenmotor ie afgerukt. De bekwame bemanning leverde de prachtige prestatie het zwaar beschadigde toestel nog vijf kwar tier in de lucht te houden, en pas sagiers en vliegtuig veilig op de grond, te zetten. oceaan Onjuist noemde de minister het, dat dikwijls in het pariement de ver tegenwoordigers van bepaalde be langengroeperingen met de regering in discussie treden, na vooraf in een andere functie met de overheid te hebben onderhandeld. 'Als ze bij de onderhandelingen niet het gewenste resultaat bereiken, dienen ze in in Kamer moties in en keren daarmee naar het overleg terug.' Prol. Zijlstra was van mening dat op dit stuk ter wille van de duide lijkheid in het politieke dient te worden gestreefd naar meer zuiver heid in de verhoudingen. Er moet z.i. een betere scheiding van ver antwoordelijkheden en bevoegdhe den komen. De minister wilde liever niet over het kabinet praten, maar een enkele opmerking moest hem toch van het hart. 'Als ik de kranteverbalen lees over de psychologische bokken die deze regering schiet, moet ik den ken aan een andere slagzin. Aan die namelijk waarmee in 1958 het laat ste kabinet-Dreas werd achtervolgd. Dat kabinet, zo heette het, was ver moeid. Nu doet opeens de psycho logie opgeld. Ach. zo krijgt ieder kabinet zijn eigen kruis te torsen. Als in 1963. of vroeger of later, het hele goeie kabinet komt, duurt het geen jaar of er wordt een et-iket op geplakt, dat het dan tot het eind fijner dagen blijft dragen. Mijn standpunt is: we moeten naar de kritiek heel geduldig luis teren, maar ons er niet al te wee! van aantrekken.' Prof. Zijltra veroorloofde zich ten slotte een paar actuele politieke toe spelingen naar aanleiding van de fii.anciële paragraaf van het in deze vergadering goedgekeurde beginsel program. Daarin lees ik, zo zei hij, dat de overheid 'voor 2over het aan haar ligt* een uitgavenbeleid dient te ver mijden waardoor de belastingen zo danig moeten worden opgevoerd dat het particulier initiatief van zijn kracht wordt beroofd, enz. 'Ik zou eraan willen toevoegen: de Staten-Generaal dienen het de over heid in dit opzicht niet ie moeilijk te Vijf kwartier later zette geeag voerder Bellink de Koraalzee behou den op de luchthaven van Prestwick neer. In de linkervleugel een gapen de wond: op 8 graden westerlengte en 56 graden noorderbreedte was de onwillige linkerbuitenmotor uit de vleugel gevallen en vlak bij een tank schip in de Atlantische Oceaan ge stort. De Koraalzee voerde een charter vlucht uit van Hartford In de Ame rikaanse staat Connecticut vla Prest- wick (in Schotland) naar Schiphol. Aan boord bevonden zich behalve de acht bemanningsleden 73 leden van de atletiekvereniging van het Ame rikaanse bedrijf Electric Boat. 28 van hen hadden Presfcwick als eind bestemming, 50 moesten naar Am sterdam. Do passagiers hadden juist ontbe ten. toen plotseling de linkerbuiten- rriotor hevig begon te trillen, D© propeller draaide dol ('overspeeding' heet dat in technische taal; het woord werd vorige week nog ge bruikt door de Raad voor de Lucht vaart als aanduiding van de moge lijke oorzaak van het vergaan van de 'Hugo de Groot' in 1958) en alle pogingen van de cockpitbemanning om de schroef in vaanstand (dus tot stilstand) te brengen, waren vruchteloos. Op dat moment ook nam de be manning brand waar in de onwil lige motor. Om het vermogen van de motoren terug te kunnen bren gen, zette gezagvoerder Bellink een gecontroleerde daling in en zakte van ruim 5000 meter naar 300 meter. Er was een noodsituatie ontstaan. Waaneer ieder bemanningslid rijn kalmte zou bewaren, was de zaak te redden. "Volgens het boekje" -werd de gehele procedure afgewerkt. Alleen de gezagvoerder en de tweede vlieger bleven in de cockpit. Vlieger-navigator Tout, de boord werktuigkundigen Bergisch en Van der Zee werden door gezagvoerder Bellink. die inmiddels ai noodseinen had uitgezonden, naar de cabine gestuurd om purser Van der Staar, hofmeester Faasen en stewardess Riet Gorbec te assisteren bij da voorbereidingen voor een eventuele, noodlanding op zee. In de cockpit slaagde men erin de brand in de motor te blussen. In. da cabine werden met grote rust de in structies en het materiaal gegeven voor een landing op het water. Geen moment was er paniek. Purser Van der Staay zei gistermiddag: De pas sagiers zagen, dat we voor onze taak 'Op de toppen van de welvaart bloeit welig een achterstandsfilosofie op. Ik kr(jg wel eens het gevoel dat men zich de overheid voorstelt als iemand die met een grote pollepel onafgebroken lekkers uitdeelt. Dit maakt het regeren in een tijd van hoogconjunctuur tot een moeilijke zaak. Men moet voort durend oppassen dat men niet het slachtoffer wordt van deze of gene be langengroepering.' Tot deze uitspraak kwam zaterdagmiddag prof. dr. 1. Zijlstra, minister van Financiën in het kabinet-De Quay, in een rede voor de buitengewone deputa- tenvergadering van de Antirevolutionaire Partij in Tivoli in Utrecht. maken. En in de tweede plaats: de uitdrukking 'financiering uit de al gemene middelen' mag niet te veel worden gebruikt, wegens de verwar ring die dit onder de kiezers zou kun nen wekken. De staatskas is ten slot te geen koe die voortdurend kan wor den gemolken zonder ooit te worden gevoerd.' De voorzitter van (te a.r. Ttweede- Kamerfractie, dr. Bruins Slot, goot in een toespraak tot deze vergadering do fiolen van zijn toorn weer eens uit over de oppositie van de Partij van de Arbeid. Hij noemde deze 'ma teloze, heftig en vaak redeloos'. De onzin ervan is overigens gemakkelijk aan te tonen, vond hij. Het kabinefc-De Quay, aldus dr. Bruins Slot, deinst er niet voor terug beslissingen te nemen die onaange name kanten hebben, maar waardoor de verworvenheden van de laatste jaren reëel blijven. Hier ligt de hoofdverdienste van het kabinet. Het is geslaagd op het punt waarop het kabinet-Drees is gefaald. Ernstige kritijk had de ax. frac tieleider voorts op de nota over de commerciële televisie. In deze vorm van televisie, zo betoogde Mj, te het programma niet meer dan een ver pakking van de reclame. 'Ze zou een zware slag toebrengen aan het chris tendom in ons land en aan de cul tuur.' RIET CORBEE rust in cabine oeresena waren en gedroegen zich geweldig.' Op 300 meter hoogte had gezag voerder Bellink de machine weer ge heel gestabiliseerd. Een kwartier van spanning en hard werken was ver streken. De beide vliegers trachtten weer wat ontspannen in' hun vlieg- stoelen te gaan zitten. Even kijken hoe die buitenmotor er nu bij staat,' dacht gezagvoerder Bellink en keek door de ruit. Het moet het vreemdste moment van" zijn leven zijn geweest. Propeller en aandrijfmechanisme helden lang zaam naar voren en vielen toen uit de vleugel. De eerste reactie van ge zagvoerder Bellink: 'He, he, die ben ik kwjjt.' En toen vlogen hij, zijn zeven be kwame bemanningsleden en zijn 73 kalme passagiers nog een uur door. Van het voornemen om bjj Ballykelly 5n Noord-Ierland een noodlanding t« maken zag gezagvoerder Bellink af. De reddingsboot van het Ierse Port- rush, die na het eerste noodsignaal was uitgevaren, hoefde niet in actie te komen, de Albatross van de Ameri kaanse en de Shackleton van de En gelse luchtmacht, die waren opgeste gen, aanvaardde de Koraalzee dank baar als escorte voor de laatste ruk naar Frestwlck, In de middaguren haalde de Con stellation "Pegasus' de 50 passagiers ivoor Schiphol en de bemanning van de Koraalzee uit Prestwick. Niet een ',van de atleten had ook maar enige 'vrees om weer in een vliegtuig te jstappen. Onderweg van Prestwick [zijn ze stuk voor stuk nog wel even jnaar de gezagvoerder Bellink gelo- pen om hem te- zeggen, dat hij en zijn bemanning het (fantastisch had den gedaan,* (Van een onzer verslaggevers) Circus Williams heeft het zondag avond inzijn laatste voorstelling in Rotterdam zonder cowboy Haldly Bevlay moeten doen, die vlak voor de pauze een spectaculair sohietnum-1 mer pleegt weg te geven. Ook tijdens de voorstelling van zaterdagavond floten er kogels naar de gordijnen en naar het tentdak, toen er plotseling een ongeluk ge beurde. Rijdend op zijn mustang trok de artiest een pistool uit de holster. Het wapen bleef echter ste ken en ging af. De kogel drong in Bevlays rechter kuit. Even stond hij verdwaasd te klj ken, wankelde toen de piste uit maar zakte nog voor hij de gordijnen had bereikt in elkaar. Een ambulance vervoerde hem naar het Bergweg- ziekenhuis. De voorstelling ging zon der onderbreking door. De toestand van de 35-jarige cir cusartiest, die in Keulen woont, was zondagavond redelijk goed. Onder het publiek veroorzaakte het ongeval niet weinig consternatie. Hij verloor zoveel bloed dat de politie aanvankelijk het ergste vrees de. Later is de man. de 23-jarige schilder D.R., na in het ziekenhuis verbonden fce zijn, aangehouden. Ook de caféhouder, de 44-jarige A. van V., en de 4I-jarige straatmaker K. F. K. bevinden zich in arrest. De straatmaker had in de avond bat café van Van U. in do Boekhorst» straat bezocht en hij zou zich daar beledigend hebben uitgelaten over de vrouw van de cafébaas. In eik geval achtte haar mam. ge assisteerd door R., het gewenst 's nachts om half 3 naar de woning van de straatmaker in het Kortenbos te gaan om daar met hem af ta rekenen. Nadat eü enkele ruiten hadden in gegooid vmóheen. K. met een voor hamer, die duchtig van zich afsloeg. In de loop van het gevecht dat uiteraard de belangstelling van de buurt trok, kregen alle drie verwon dingen, maar geen van hen behoefde te worden opgenomen. Einde van een enerverende reis: gezagvoerder Bellink rechtsI kwam om kwart voor vijf gister middag aan op Schiphol. In zijn gezelschap was de heer G. van Messet, hoofd van het Bureau Vliegveldveiligheid van de KLM, die naar Prestwick was gegaan om een eerste blik te werpen op de beschadigde DC 7c en bemanning en. passagiers te vergezellen op dé laatste etappe na de spannende kwartieren, die gij boven de At lantische Oceaan hadden doorga- maakt. V (Van onze soc.-econ. redactie) Het hoofdbestuur van de Algemene Apothekers Assistentenbond heeft zijn ongerustheid uitgesproken over het uitstel van de werktijdverkorting voor de apothekersassistenten. Het heeft die ongerustheid kenbaar gemaakt in een brief aan de werk geversorganisatie, de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter bevorde ring der Pharmacie en daarin ten sterkste aangedrongen op een verkor ting van de arbeidstijd, die nog in de zomer van dit jaar zal worden inge voerd. In een spoedvergadering heeft het hoofdbestuur nogmaals vastgesteld, dat het verloop onder de apothekers assistenten ten gevolge van de minder gunstige arbeidsvoorwaarden al bui tengewoon groot is. In vele apotheken heeft men te kampen met onderbezetting. Door het uitblijven van de verkorting van de werktijd dreigt het verloop nog toe te nemen, hetgeen zeker niet in het be- lanz van de volksgezondheid is. (Van onze 6oc.econom. redactie) De spanning op de arbeidsmarkt zal in 1961 aanhouden en nog scher per worden. De tekorten aan arbeids krachten zullen naar verwachting een verdere toeneming te zien geven tot bijna 100.000. De werkloosheid zal dalen tot een jaargemiddelde van 35.000 mannen en 3000 vrouwen. Deze analyse geeft de directie voor de arbeidsvoorziening in haar jaar lijkse vsrehijnende arbeidsmarktbe schrijving. Door de groei van de beroepsbe volking en het afnemen van de ar beidsreserve is in 1960 het totaal aantal werkenden met 76.500 geste gen, van wie de nijverheid 43.500 op nam en de dienstensector 33.000. BOLZANO (AP), In de nacht van zondag op maandag zijn in Zuid-Tirol door twintig bomaansla gen hoogspanningsmasten vernield waardoor een groot deel van Alto Adige zonder stroom kwam. Ook de stroomtoevoer van Bolzano viel uit. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Politie en gendar merie is onmiddellijk aan een grote opsporingsactie begonnen. Vanoch tend was van de daders echter nog geen spoor te vinden. Us. dcot rubriek vermeldt Bet Yrito Volk zander commentaar treft /«•de uitspraken san anderen, uttQl najfi voor rekening van hen dit worden geciteerd. Bh* te voor de goede gaog m aar- ken niét bevorderlijk: dat een rqpfe- ringvvertegenwoordiging uitgerust met aanwijzingen vu opdrachten meej' werkt aan een advies dat niet de in* stemming krijgt van de regering. Men kan gerust zeggen dat deregw ring rich daardoor vete moeiiijkhri den op de hals heeft gehaaid, en de Htdpug v»h een zwak en oakzëlendf beleid beeft gewekt ca dé positie vari baar delegatie voor dé toekomst heèft verzwakt. Het georganiseerd overleg ia ante. teoarenxaken, bedoeld om meer Kg grip voor de beslissingen van de reg» ring te krijgen heeft in dit geval ab leen maar wantrouwen en misnoegen al te er ten slotte een bjariuit uit, de bij» gekomen dat voeg dé ambténaren niet zo onbevredigend Met Baderiond (Wh*, 36 mei Mtt Advertentie I.M. Dit is weer zo'n speciale aan bieding, waarmee wij bewijzen dat U door nCt te kopen guldens kunt sparen, Dinsdag is het een speciale dag voor onze „doe het zelf" klanten, want dan begint de verkoop van een grote fabriekspartij plastic-kunstleer. De meest bekende soorten zo als, originele Skal, Roxan e.a. Voor stoelbekleding, wand- en t3felbedekking, koffers, tassen en tientallen andere mogelijk heden is deze plastic ideaal. En de prijs is zo laag, dat het zelfs voor een grondzeil in de tent nog spotgoedkoop is. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van dit Skal en Roxan, 2i maal zo dik als ge wone plastic, in twaalf moderne kleuren, door elkaar voor één prijs, per meter voor nog géén rijksdaalder. Zaterdag waren de problemen nog vrij groot: slechts 37 percent van do treinen reden op tijd, 28 percent had een vertraging van 1 tot 40 min, 20 percent 4 tot 10 min, 13 percent 10 tot 25 minuten en 2 percent meer dan 25 minuten. Zondagavond laat waren er weer vele treinen meer dan 5 minuten te iaat, maar dit kon mede worden toe geschreven aan de drukte van het militaire verkeer. Of de verbetering, die gisteren en vanmorgen optrad, blijvend zal zijn, moet worden afgewacht. Zon dag was er door het regenachtige weer niet zo heel veel reizigersver keer. Vandaag werd veel expres- goed verwacht, hetgeen in de loop van de dag voor nieuwe moeilijk heden kan zorgen. Bjj alle narigheid was er zaterdag avond nog ccn dubbele draadbreuk tussen Bacxcm en llejjthulzcn In Limburg. Dat gaf tussen zes uur en half tien 's avonds weer nieuwe ver traging. Met spanning wacht men in Utrecht op de cijfers van het verkeer van vanmiddag en vanavond. Als ook die cijfers grote vertragingen te zien geven, zal men wijzigingen in de treinenloop moeten aanbrengen. Aan het eind van dit jaar, als het schip in het dok moet voor een on derhoudsbeurt, zal de Nieuw Am sterdam van de Holland-Amerika Lijn verbouwd worden tot een schip met twee klassen, een eerste klasse en een toeristenklase. De kajuit klasse zal komen te vervallen. De Nieuw Amsterdam zal daarmee gelijk worden aan de andere passa giersschepen van de HAL, welke alle ook slechts twee klassen hebben. In verband met de verbouwing komt een transatlantische rondreis van de Nieuw Amsterdam, welke in oktober zou beginnen, te vervallen. (Van onze kunstredactie) Vandaag is in Hilversum de negen de dirigentencursus van de Neder landse Radio-Unie begonnen. Zater dagmiddag heeft de heer A, B. Roos- jen. voorzitter van de NRU. de cursus officieel geopend. Hij deelde bü deze gelegenheid mee, dat overwogen wordt de cursus ook dit jaar te iaten volgen door een najaarscursus voor de vier meestbelovende cursisten. Uit 61 kandidaten, die zieh uit alle werelddelen voor deze curus van steeds groeiende faam aanmelden, werden er 27 toegelaten tot een ver gelijkend examen. Hierbij stond vau te voren vast. dat zeventien van hen zouden moeten uitvallen. Onder de tien uitverkorenen is een Amerikaan, de overigen komen uit zes Europese landen. De componist Jan Mul hield tij dens de openingsbijeenkomst in de NCRV-studio een inleiding, waarop hij de jonge dirigenten wees op hun taak ten aanzien van de hedendaag se muziek. Elie Poslawsky, een oud cursist, die intussen al op verschil lende Nederlandse concertpodia heeft gestaan, dirigeerde het uit jonge musici van de URP-orkesten be staande kamerorkest Pieter Hellen- daal. Met veel stijlbegrip en over tuiging speelden zij werkjes van Per- golesi en Mozart. Op 17 juni wordt het gewona dienstrooster van de Finse lucht vaartmaatschappij Finnair weer van kracht nadat dezer dagen de staking van de boordwerktuigkundigen, die vier weken geduurd had, beëindigd was. Mary Smithuysen gaat My Fair Lady verlaten. Dit gebeurt op 1 ok tober, wanneer het gezelschap op itoemee gaat in de provincie. De rol Ivan mre. Pearce, die zij vertolkt, zal worden overgenomen door EMks, Advertentie I. M. (dubbel) LEKKER MAN!

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2