Personeel NS: Eisen aannemen, anders Pleegvader Adèie vraagt 'twee jaar uitstel executie' Kotter omgeslagen - visser verdronken m Wi Mening vakcentrales over himrpolitiek door regering genegeerd Voor KLM 1961 een somber jaar College: nog geen beslissing over metaalionen Nog meer doden bij Franse treinramp MOORD Grote vraag op eerste dag Socrates-proces Vi'ij Pres-directeur Van der Beugel Pensioenen in houw met 15% omhoog Meisje (8 jaar) beschrijft aanrander Misstanden Lübke te gast in Frankrijk EET VRIJE VOLK DINSDAG 20 JUNI 1961 PAGINA 3 Langzaam-aan-aclm Maximaal zes jaar Een raadsel Tegen verbod V. Roemers tot ANB-congres: Wie betaalt? Komen het wel te boven Passagiersbelasting Maandag weer meer vertraging bij N.S. Hoger vrachttarief 2C Bueken met opzet verwaarloosd? (Van een onzer verslaggevers) Een goochelaar met miljoenen en een fantast, dat was de president-directeur van de N.V. Socrates, de Amsterdammer Nico den B. die vandaag roro de Amsterdamse rechtbank terecht staat. Tal van opzienbarende projecten heeft hij ontworpen in de periode van vier jaar die vooraf ging aan het faillissement van zijn naamloze vennootschap. Hij zou tankschepen van 130.000 ton gaan bouwen, een uni versiteit voor de op luchtkastelen gebouwde organisatie De Heilige Daad; hij heeft onderhandeld met Amerikanen over een zogenaamd 60 miljoen filmproject. Hij had interesse voor modeshows en voor lippenstiften, voor tal van uitvindingen Het is zeer de vraag of aan deze activiteit van Den B. tijdens het proces veel aandacht zal worden be steed. Ten slotte is hem slechts één geval van oplichting ten laste gelegd en op de eerste dag van de straf zaak gaat het alleen om het feit of hij zich heeft schuldig gemaakt aan bedrieglijke dan wel eenvoudige bankbreuk. VERVOLG VAN VOORPAGINA. In de resoluties wordt vastgesteld dat de groeiende gevoelens van onte vredenheid onder het spoorwegper soneel hun oorzaak vinden in het niet invoeren van de 45-urige werk week per 28 mei en het steeds ver der aehteropraken van de arbeids voorwaarden voor het spoorwegper soneel (vooal in de secundaire sfeer) ten opzichte van die voor de werk nemers in het overige bedrijfsleven. Ter compensatie van de extra-in spanningen. die de NS-werknemers zich in veTband met het personeels tekort moeten getroosten, wordt een 'uitkering-ineens gewaagd. Voorts wordt onbehagen uitge drukt over de slappe houding van het hoofdbestuur en wordt geëist dat het zich geheel distantieert van de datum van invoering (1 ok tober) der overeengekomen secun daire arbeidsvoorwaarden. Ten slotte wijzen de leden elke verantwoordelijkheid voor ontwrich ting van het bedrijf, indien genoem de eisen niet worden ingewilligd, af. De Rotterdammers stellen het nog scherper: Verwerkelijking van de verlangens moét desnoods worden bereikt met. een iangzaam-aan-actie, geleid door liet hoofdbestuur van de bedrijfsgroep Spoorwegen van de NBV. De verwachting wordt uitgesproken dat zo spoedig mogelijk een landelijke vergadering wordt belegd. De resoluties zijn ter kennis ge bracht van directie en personeel- raad der NS, de minister van Ver keer en Waterstaat en hoofd- en centaal bedrijfsgroepbestuur der NBV. In de druk bezochte vergaderingen ontlaadde de opgekropte terleurstel- ling over de gang van zaken zich af en toe nogal heftig. Er werd een aantal malen op staking gezinspeeld. In soep laten draaien "Vóór 28 mei hebben wij al het uiterste gegeven,' aldus de voorzitter van de bedrijfsgroep, de heer J. C. Nieuwenhuyze, in Amsterdam. 'De nieuwe dienstregeling gooide er nog eens een schepje op. Die was gepland op een normale bezetting dat moest dus wel aanleiding geven tot moeilijkheden." Deden gaven onomwonden toe dat de ernstige stagnaties na 28 mei niet alleen een gevolg zijn van technische problemen. 'De zomerdicnstregeling was misschien ook wel te krap, maar Ik ben. ervan overtuigd dat het spoorwegpersoneel niets heeft gedaan om te voorkomen dat de zaak in de soep is gedraaid* en 'als vandaag onze redelijke verlangens worden in gewilligd, lopen morgen de treinen op tijd.' Er waren zeer kritische geluiden te horen, ten aanzien van liet hoofd bestuur, dat niet zou 'nebben voldaan aan gewekte verwachtingen en dat een te slappe houding bij de 'onder handelingen werd verweten. (Van e enonzer verslaggevers) Geef Adèle Paul ecu verblijfs vergunning voor de tijd van twee jaar. Dit compromisvoorstel heeft de beer S. de Leeuw, de pleegvader van deze Oostenrijkse baby, maandag* middag gedaan tijdens een onder houd op bet ministerie van Justitie. Zijn -voorstel beoogt de Neder landse regering de mogelijkheid te verschaffen na afloop van deze pe riode te beslissen over een eventuele definitieve adoptie van Adele Paul door het echtpaar De Leeuw. Het burgerlijk wetboek stelt name- lijk als een van de voorwaarden voor 'adoptie, dat het minderjarige - kind minstens drie jaar door de adoptanten verzorgd moet zijn. Het echtpaar De Leeuw zorgt nu reeds elf maanden voor Adèle Paul en i heeft voor de baby een verohjfsver- gunning die verlengd kan worden. Minister Beerman zóu er geen be swaar tegen hebben aan Adèle Paul een definitieve verblijfsvergunning te verstrekken, mits andere pleegouders worden aangewezen. Hiertoe heelt 'de bewindsman echter ook de mede werking nodig van de huidige pleeg oudere. Uit Oostenrijk, waar de heer De (Leeuw dezer dagen naar toe denkt te .gaan, had hem inmiddels het- be richt bereikt, dat men daar seen be zwaren tegen de adoptie van Adèit. Paul heeft. Bedrieglijke bankbreuk dat is: 'het ter verkorting van de rechten der schuldeisers niet voldoen aan de verplichting tot het houden van een boekhouding waaruit te allen tijde de rechten en de verplichtin gen van zijn n.v. kunnen blijken.' De NV Socrates, roeent de officier va:; Justitie, had geen deugdelijk bij gehouden kasadministratie, geen goed bijgehouden kas- en giroboeken. en registers voor onroerend goed, hy potheken en wisselverplichtingen. De maximumstraf op dit deliet is zes jaar. Mocht het 'bedrieglijke' niet kun nen worden aangetoond dan is er subsidiair de eenvoudige bankbreuk, De hoogste straf hiervoor bedraagt een jaar. De vreemde manier van zakendoen van Nico den B. houdt nauw verband met zijn relatie tot de Amsterdamse Bank, die in feite de relatie was met T. H., cle 48-jarige ex-onderdirecteur. Dank zij deze zo hoge bankfunctiona- ris heeft hij, Nico den B., in de pe riode 1956 tot- '59 vele miljoenen kre diet kunnen opnemen. Deze H. stond bekend als een zeer voorzichtige financier. Het was en is nog steeds een raadsel, hoe hij zoveel vertrouwen heeft kunnen stellen in de nonchalante en ook vaak zo dui delijk onzakelijke Nico den B. Als jongste bediende is T. H. al in 1929, dus 32 jaar geleden bij de Am sterdamse Bank in dienst gekomen. Hij had niet meer dan een mulo-op leiding. maar door zijn ijver en zjjn zelfstudie klom hij snel op en in 1954 werd hij tot onderdirecteur benoemd en belast met het verstrekken van kredieten. Hjj was een stroeve man en de samenwerking met een andere functionaris, die ook het krediet- verstrekken tot taak had, vlotte niet best. De collega werd overge plaatst en Sn de laatste jaren had H. het alleen voor het zeggen. In hoeveree de toesiemniinc van de hoofddirectie voor bepaalde kredie ten een formaliteit was zal misschien blijken tijdens de middagzitting als H. zich moet verantwoorden yoor twee gevallen van verduistering in dienstbetrekking. Het gaat hier om de financiering van het Rotterdamse Scalatheater, dat door de NV Socrates voor ruim twee miljoen werd gekocht in augus tus 1958 en om de betaling van in to taal ƒ150.000 voor grond in Amster dam-Noord en Oostzaan. die de NV van Nico den B. een jaar later van een aannemersbedrijf kocht. Het debetsaldo van Socrates bij de Amsterdamse Rank bedroeg toen ze ven ton en toch, zo meent de officier van Justitie werd bet geld betaald, zelfs tegen het uitdrukkelijk ver bod van de bankdirecteuren. De opvatting van het OM. is, dat de ex-onderdirecteur 'weder rechtelijk gelden aan de Amster damse Bank heeft onttrokken en zich heeft toegeëigend.' Buiten be schouwing blijft hierbij of dit een toeëigenen te eigen bate was. De hoogste straf die wegens ver duistering in dienstbetrekking kan worden opgelegd bedraagt vier jaar. Donderdag wordt de zaak-Socrates- A.B. voortgezet. Dan moeten beide verdachten zich verantwoorden we gens een geval van oplichting in ver eniging. Socrates wilde in augustus '59 een lening van een half miljoen sluiten bij de Rembours en Industriebank te Amsterdam. Deze bank ontving vol gens de dagvaarding eerst een gun stige informatie over Socrates van de Amsterdamse Bank toen de on derdirecteur wist dat de financiële positie van Socrates zeer zorgelijk was. Daarna schreef de notaris R. V. Tamboer een brief op verzoek van Socrates aan de Rembours en Indus triebank en daarin stond dat de onderdirecteur T. H. telefonisch had meegedeeld, dat de Amsterdamse Bank binnen een maand schriftelijk zou meedelen dat de AB zich garant s-slde door middel van een tweede hypotheek van een half miljoen op een aantal Socrates-panden in Venlo. Maar volgens de officier van Justitie wisten beide verdachten, dat er behalve een eerste hypo theek van 650.000 ook al een tweede van 300.000 op de Venlose panden was verstrekt en dat de waarde van die panden niet hoog genoeg was om als onderpand te dienen voor een nieuwe vordering. Ook het taxatierapport over deze panden ze waren daarin op twee- miljoen getaxeerd zou niet juist geweest zijn en Nico den B. zou dat hebben geweten. drs. ij. roemers .wie moet dat betalen (Van een onzer verslaggevers) In enkele minuten is maandagmiddag de Xeptunus uit Delfzijl op de Eems ter hoogte van het dorp Bierum gezonken. De 49-.iarige Delfzijlse garnalenvisser H. Zweep is verdronken. De kotter kapseisde doordat 2ijn sleepnetten bleven haken achter een wrak. Het schip maakte hierdoor zoveel slagzij dat het water schepte en zonk. In Delfzijl breekt men zich het hoofd over de vraag hoe het - komt dat Zweep en zijn knecht cle 'haker' niet hebben kunnen klaren. Hel drama heeft zich zo snel vol trokken dat de vissers geen tijd hebben gehad een zwemvest of red dingboei om te doen. Zweep en zijn knecht W. Sander (Van onze sociaal-economische redactie) De regering heeft in het geheel geen aandacht geschonken aan het stand punt dat de vakcentrales gezamenlijk in de Sociaal Economische Raad hebben ingenomen met betrekking tot de huurpolitlek. Er is gekozen voor het standpunt dat een groep van zes werkgevers heeft ingenomen. Met één verschil: dat de werkgevers de huurverhoging in twee etappes wilden bereiken en de regering in drie. Deze opmerkingen maakte de voor zitter van het NVV, de heer D. Roe mers, toen hij gistermorgen het con gres van de Algemene Nederlandse Bomvbedrijfsbond in Amsterdam toe sprak. Het wordt wel wat droevig en troosteloos voor de vakbeweging, zei hij, indien, haar met zorgvuldigheid cn verantwoordelijkheid geformu leerd standpunt in de SER zo maar aan de kant wordt geschoven. Daarbij komt nog dat de regering er zonder meer van uitgaat d^t de huurcompensatie uit de produktivi- teitsrutmte moet komen. Als de werkgevers zo staan te drin gen om een huurverhoging, mag ook wel eens de vraag gesteld worden wie die huurverhoging moet betalen. Als zij uit de produktiviteitsruimte moet komen, wordt zij in werkelijk heid betaald door de werknemers van Nederland. De heer Roemers wees erop dat de vakbeweging van mening is dat. de huur van nieuwe woningen niet mag stijgen boven een bepaaia percen tage van het arbeidersinkomen. Ver der verlangt zij dat het aantal wo ningwetwoningen wordt vergroot en dat de helft daarvan met een ver sterkt subsidie wordt gebouwd. Hij oefende ook scherpe kritiek uit op de loonpolitiek van de regering- De Quay, die 'met staatssecretaris RooSvink aan het hoofd' zo weinig betekenis hecht, aan een goed contact en een goed overleg met het geor ganiseerde bedrijfsleven. Advertentie 1 M onmiddellijke verlichting crème Dubbele Tube 1?s (Van onze luchtvaartredacteur) «Wij wisten dat 1961 voor fle KLM een bijzonder moeilijk jaar zou worden. Er zijn echter moeilijkheden bijgekomen, die we niet hadden verwacht.' Deze sombere woorden sprak gistermiddag de nieuwe president-directeur van de KLM, de heer E. H. van der Beugel, toen h(j op een bijeenkomst in Utrecht kennis maakte met vertegenwoordigers van de Nederlandse pers. Sinds 1946 heeft het vervoer over de Noordatlantisehe Oceaan een levensader van de KLM per jaar een gemiddelde groei van 19 percent te zien gegeven. Tegen iedere ver wachting iu vertoont dit verkeer thans de neiging achter te blijven bij het vorig jaar. Dit geldt niet alleen voor de KLM, dit geldt voor alle luchtvaartmaat schappijen. Mogelijke oorzaken zijn: nawerking van de recessie in Ameri ka, gevolgen van wat de heer Van der Beugel noemde 'Amerikaanse beta- lingsbalanspsycliose". een structurele wijziging in de belangstelling voor toeristische gebieden. "Dit algemeen verschijnsel van een dalende tendens in het Noordatlan- tische vervoer,' zei de heer Van der Beugel, "zal de bedrijfsresultaten over 1961 belangrijk beïnvloeden. Verder dreigt de revaluatie de KLM zwaar te zullen treffen.' Deze onverwachte tegenslagen ver ergeren de problemen, waarvoor de j?R. E. H. v. d. BEUGEL Jnesrs tvösn.,«^_ KLM zich toch al gesteld zag in ver band met de overschakeling op straal, vliegtuigen- die een zwaar beroep doet op het technische en commer ciële apparaat van de luchtvaart maatschappij. fin het eerste kwar taal van 1961 leed de KLM een ver lies van 18 miljoen, grotendeels een gevolg van het feit. dat de verkoop nog achterbleef bij hét- gestegen aan- ood van de grotere en snellere vlieg tuigen.) Maar nadrukkelijk stelde de heer Van der Beugel vast: 'Noch het voortbestaan, noch de expansie van de KLM staan bij dit alles op het spel. Met nuchterheid en vastbera denheid zullen W'e deze moeilijke pe riode te boven komen.' Aandacht besteedde de heer Van der Beugel ook aan de luchtvaart- politieke problemen. Door de thans lopende onderhandelingen over lan dingsrechten op de westkust van Amerika voor de KLM, is de belang stelling vooral geconcentreerd op de Verenigde Staten. De heer Vander Beugel weer erop, dat dit soort moei lijkheden zich in alle delen van de wereld voordoen, 'Het is een alge- meen verschijnsel,' ze: de heer Van der Beugel, 'dat de luchtvaart, de modernste tak van economie, leeft onder het meest ouderwetse regime van liberalisme." Over de passagiersbelasting. die de luchthaven Schiphol wil heffen op vertrekkende passagiers, zei de heer Va,-! der Beuge!: 'Men moet de kwes tie van deze heffing niet isoleren van de rest van de luehthavenproblema- tiek.' De heer Van der Beugel herinnerde eraan, dat het grootste deel van de aandelen van de luchthaven in han den is van het- rijk. Achter het voor stel van de directie staat dus een stuk regeringsbeleid. 'Aan de orde is de principiële vraag.' betoogde de heer Van der Beugel, 'of een luchthaven een object is, waarvan de exploitatierekening moet sluiten of dat het eer. stuk infra-structuur is. In de positie van Nederland een klein land, een wis selvallig klimaat kost het al moei te de toeristenstroom op ons te rich ten. Het Is daarom ionjuist te zeggen, dat ook andere luchthavens een pas- sagiersbelasting heffen. Het niet heffen van belasting is een attractie van .«Schiphol, dat op die wijze ons land gemakkelijker kan dienen aJs etmtettisi voor büita&te&dM toeristen.' (Van onze parlementsredactie) Het College van Rijksbemiddeiaars heeft nog geen beslissing genomen over de loonsverhoging in de metaal nijverheid. Het wil eerst het gesprek afwachten dat de regering donder dagavond zal hebben met liet bestuur van de Stichting van de Arbeid over de huurcompensatie. In zijn gebruikelijke maandagse vergadering heeft het College zich uitvoerig beraden over de voorgestel de metaalionen. Zoals bekend heeft de Stichting van de Arbeid vrijdag- ia vond geadviseerd dat nieuwe ar- 1 beidscontract (per 1 juii 10 cent per uur meer en per 1 april 1962 nog eens i 5 cent' goed te keuren. (Van onze soc.-econ. redactie.) De pensioenen van het bedrijfs pensioenfonds voor de bouwnijver heid zuilen met 15 pet. worden ver hoogd. De werkgevers- en werkne mersorganisaties hebben het voorstel van een commissie om biertoe over te gaan goedgekeurd. Binnenkort is ook de goedkeuring van de Sociale Verzekeringsraad te verwachten De verhoging zal dan op 1 oktober a.s. kunnen ingaan. Dit heeft de heer D. Immig, twee-1 de penningmeester van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond mee gedeeld op het congres van deze or ganisatie. dat te Amsterdam wordt gehouden. Vertegenwoordigers van verschei dene afdelingen hadden tevoren hun bezorgdheid uitgesproken over het achterblijven van de pensioenen bij de ontwikkeling van het. loonpeil. Bij de discussie over de jaarver slagen werd krachtig aangedrongen op afschaffing van de gemeente- classificatie, die voor de werknemers' in de kleinere gemeenten een lager loon voorschrijft. Enkele afgevaar digden «aren van oordeel, dat de kosten van levensonderhoud op het platteland niet lager -zijn dan in de steden. Het bondsbestuur werd nadat de jaarverslagen waren goedgekeurd met algemene stemmen herkozen. (40). hebben zich op het laatste ogenblik te water begeven en zich enige tijd met behulp van visklsten drijvende kunnen houden. Hulp te laai In de buurt waren de viskotters Dz, 13 van schipper Kroeze en de Dz. 1 van Schipper A. Kuiper en de zandzuiger Friso. De Friso was het eerst ter plaatse om hulp te bicden. Het schip bevond zich op het mo ment waarop de Neptunus zonk op ongeveer 350 m afstand. Sander, die de zwemkunst machtig was, kon door schipper Krol aan boord worden ge nomen. Voor Zweep, die niet kon zwem men, kwam de hulp te Iaat. Hij was in dc diepte verdwenen. Sander heeft verklaard, dat Zweep op het laatste moment nog tegen hem geroepen heeft: 'Ik kan me niet- langer houden.' (Van een onzer verslaggevers) Een lange, bleke, naar schatting 35 jaar oude man zou gistermorgen omstreeks kwart over negen in het Maastrichtse stadspark een acht jarig meisje aangerand hebben, dat hij kort daarvoor had aangasproken. Het kind slaagde erin te vluchten, maar merkte in de buurt van het station, dat zij vervolgd werd door haar aanvaller. In haar angst klampte zij een vreemde man aan en vertelde deze hortend en stotend haar afgrijselijke belevenissen. 'Ga maar zo gauw mogelijk naar huis, ik zal de politie wel waarschu wen," zou de man haar gezegd heb ben. Later op de dag, toen de ouders van het meisje zich met de politie in verbinding stelden, bleek dat de by het station aangesproken man geen a-ngifte op het politiebureau had gedaan. Van de aanrander heeft het meis je een vrij nauwkeurig signalement weten te 'verschaffen. Volgens haar zeggen, had hij een opvallend klein hoofd en zwart, licht golvend haar. Hij was sjofel gekleed in een zwart pak, dat hier en daar gescheurd was. Ook zijn schoenen waren kapot. Hij sprak Nederlands. Achter de merkwaardige bena- ming 'uitlening van arbeids krachten' gaat een groot sociaal probleem schuil. Of eigenlijk een hele reeks van verschijnselen, die variëren van het zeer bona fide ter beschikking stellen van ar beidskrachten door ondernemers aan collega-bedrijven, die tijde lijk in nood zitten, tot praktijken waarop alleen de term 'ronselen' van toepasing is. Er zijn lieden en hun aantal neemt toe die er een beroep van maken arbeiders aan te wer ven en die ter beschikking te stellen van ondernemers die om mensen zitten te springen. In de laatste jaren is vooral Duitsland een goed 'afzetgebied'. De 'onder aannemers' betalen de arbeiders een vast bedrag, zorgen voor ver voer en soms ook voor huisves ting van de arbeiders bij hun tij delijke werkplaats ('huisvesting', die die benaming in vele gevallen echter nauwelijks verdient) en ontvangen daartegenover de ver goeding die in nood zittende on dernemers bereid zijn te betalen. TAe vraag waarom mensen zich in onze maatschappij laten ronselen vindt zijn antwoord in hei feit, dat de geronselden veelal méér geld contant in handen krijgen dan gewone arbeiders niet zelden als gevolg van een combinatie van ontduiking van sociale wetten en ontvangen van zwart loon, of als het werk in Duitsland betreft, van de hoge lonen, die Duitse ondernemers voor tijdelijke arbeiders betalen. De 'koppelbazen' vergaren al dus niet zelden inkomens van ve ie tienduizenden guldens. Dat is begrijpelijk als men weet dat de 'onderaannemers' bij voorbeeld in Duitsland f 300 per werkweek van één arbeider ont vangen en f 125 4 f 150 per man uitbetalen. Ook na aftrek van vervoerskosten, sociale premies als die al betaald worden! en andere kosten blijft dan be hoorlijk wat over. zeker als men weet. dat sommige onderaanne mers 50 k 100 pendelaars exploi teren. Het merkwaardige is, dat het in ons goed gereglementeerde land niet moeilijk is zich als 'on deraannemer 'te vestigen. In het Binnenziekenhuis te Eind hoven is overleden de 54-jarige me juffrouw M. van der Broek uit Eind hoven. die was gewond bij een ver keersongeval op 12 juni. In het Julianaziekenhuis te Am sterdam overleed de 85-jarige heer W. Molenaar, die 14 juni door een scooter werd aangereden. VITRY-LE-FRANCOIS (AP) Ruün een dag na het ongeluk met de exprestrein Straatsburg-Parijs is er nog steeds geen officieel do den- en gewondencijfer. Een voorlopige telling heeft geleid tot een cijfer van 24 doden, maar officieus is gesproken over 32 doden. Het gewondencijfer varieert nu tussen 115 en 153. Voordat men echter tot Ren offi cieel cijfer kau komen, moet eerst dc stalen wagon worden geborgen, die bijna geheel is weggezakt in een moe ras op bijna 100 meter van de baan. Redders hebben verklaard lichamen in de wagon te hebben gezien, maar konden niet zeggen hoeveel. Naar de oorzaak van deze grootste treinramp in jaren wordt een onder zoek ingesteld. Volgens de minister van Transporten ken. Robert Buron. hebben de deskundigen nog geen oor zaak kunnen vaststellen. Op tie liiitui gezonken wagon ligt een tweede wagon van de trein. Dit maakt het naderen van de wagon een hachelijke zaak. Een enorme kraan op rails, die naar tic plaats van de ramp is gedirigeerd, was en kele meters te kort om de twee wa gons te bereiken. Een Amerikaanse basis in de buurt heeft aangeboden een grote kraan te lenen, maar de bodem rond het moe ras is te slap om dergelijk zwaar materiaal te dragen. De deskundigen hebben de moge lijkheid van sabotage verworpen. Ook te grote snelheid wezen zij als oor zaak van de ramp van de hand. Het traject is kortgeleden geëlektrificeerd en er zijn snelheidsproeven genomen met een snelheid van 140 km per uur. LONDEN (Reuter) Een Rus sische fabrieksdirecteur, die met zijn Britse echtgenote met vakantie naar Engeland was gekomen, heeft daar asiel gevraagd. PARIJS. IAP). Met groot ceremo nieel heeft president de Gaulle van morgen op het vliegveld Orly zijn Westduitse ambtgenoot verwelkomd, die een officieel bezoek aan Frank rijk brengt. President Lübke en echtgenote kwa toestel, dat de zwart-rood-gouden men uit bet -speciale Lufthansa- Westduilse vlag voerde. Zij werden door de Gaulle hartelijk begroet. Daarna begaf men zich naar de salon d'honneur waar staatshoofden en andere hooggeplaatste ambtsdra gers altijd ontvangen worden. (Van een onzer verslaggevers) Gisteren waren de vertragingen in de NS-diensten a eer iels groter dan in het afgelopen weekeind, dat bevre digend verliep. Op de lijn Nijmegen-Roosendaal was de verUAsuig liet grootst, 30 mi nuten soms. Dit werd mede veroor zaakt door de buitendienststelling van enkele sporen bij Acht (N.B.),«ft later door een geiastoring, (Vervolg van voorpagina) Hij waarschuwde de garagechef, die direct achter zijn auto aan ging. De jongeman had verklaard naar Barneveld te moeten, waar zijn eigen auto met een lekke band zou staan. Garagechef Van Bekkum vond zijn wagen en Van der V. toevallig in Barneveld. De remmen moesten worden gere pareerd. „Ik heb hem toen gevraagd waar zijn eigen wagen stond. Daarop is hij bij mij ingestapt en heb ik hem regelrecht naar het politiebu reau gereden." Sort eer proef Op het bureau in Barneveld is* Van der V. urenlang verhoord. Politiehon den wezen hem bij de sorteerproei tweemaal aan. De verdachte bleef star ontkennen en wilde alleen toe geven in Kampen autopapieren te hebben gestolen. Inmiddels werd de verdwenen taxi teruggevonden in de Haarlemmer- meerpolder. In cle loop van gisteravond heeft Van der V. een bekentenis afgelegd voor de adjudant 5. P. Nederhand uit Bunschoten. Hij heeft deze be kentenis herhaald voor de officier van Justitie. Beroofd Vrijdag ontsnapte hij uit dc Jn- richting in Vledder. Zaterdag is hti tot laat in de avond op bezoek ge weest bij een ex-verpleegde. Bij hem stal hij de autopapieren. Liftend is hij zaterdagnacht naar Amersfoort gegaan, zondagnacht pleegde hij de moord: naar wórdt, aangenomen was het hem om geld te doen. Achter in de taxi gezeten, zo ver klaarde de politie, knoopte hij het dunne touwtje aan het koord, dat in vele auto's aan de achterkant van de voorbank zit. Op een gegeven moment liet hij Van Vecnemlaal stoppen, omdat deze zogenaamd te ver gereden zou ziin. Van der V. heeft toen het touwtje om de hals van het slachtoffer ge worpen en het aangetrokken. Vermoedelijk via Utrecht. Amster dam en Haarlem is Van der V. de Haarlemmermeerpolder ingereden, waar de benzine opraakte. Liftend is hij terug naar Amers foort gegaan, waar hij bij garage Nefkenx een wagen, ook een Opel, huurde. Bij zijn arrestatie vond men de portefeuille en het polshorloge van de taxichauffeur en de twee sleuteltjes van cle vermiste taxi. ÏJeeds in 1953 heeft de toenma- lige staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rbijn de Sociaal-Econo mische Raad om advies gevraagd over maatregelen die zouden kun nen worden genomen om 'bij de uitlening voorkomende misstan- den' als overtreding van loon- voorschriften, van sociale-verze- keringsvoorschrlften. van de ar beidswet. de veiligheidswet en ontduiking van belasting te voor komen. De SER, die verleden week ad vies heeft uitgebracht, heeft geen eenstemmigheid kunnen berei ken. De grote moeilijkheid is na melijk, te komen tot een juridisch waterdichte omschrijving van wat mala fide uitlening Is. De meerderheid van de SER pleit voor een wet. waarbij het uitlenen van arbeidskrachten verboden wordt, tenzij men een vergunning heeft. En die vergunning zou uitsluitend moe ten worden gegeven voor een aantal scherp geformuleerde bo na fide vormen van uitlening. De minderheid van de SER vindt het niet juist een bepaalde vorm van bedrijfsuitoefening in dit geval het uitlenen van ar beidskrachten in zijn geheel te verbieden. Zij staat een min der ver gaande regeling voor. T-Toewei wij in het algemeen AJ- geen bewondering hebben voor regelingen zoals de meer derheid nu voorstelt die alles verbieden tenzij men een vergun ning heeft, en hoewel het voor- Stel van de meerderheid vrij ver gaat (men behoeft de bepalingen niet tc hebben overtreden om uitgesloten te worden, de vergun ning kan al worden geweigerd als men de bepalingen sal overtre den) achten wij de te bestrijden misstanden zo ernstig en de con trole bij elk ander systeem zó moeilijk, dat het systeem van de meerderheid naar onze mening de voorkeur verdient. Het is nu aan staatssecretaris Rooi vink om snel spijkers met koppen te slaan. LONDEN (AP) De tarieven voor vracht van Europese havens naar be stemmingen in het "Verre Oosten worden m.i.v. 1 september met 10 percent verhoogd. Dit heeft de vrachtconferentie voor het Verre Oosten gisteren bekendgemaakt. Zij deelde mee dat de tarievet) voor vracht van Japan en de Philippijnen naar Europa in gelijke mate ver hoogd zullen worden.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2