Eichmanns woorden niet te stuiten Vier dagen proces - ieder gefouilleerd Verdediger van Sal S.: W at is een draagbeugelbreedteknop? Rechtbank wil politiek zoveel mogelijk mijden 'Wij zijn een uitstervende vereniging' SYNODE ONTNEEMT PROFESSOR SMITS BEVOEGDHEDEN m Globke werkte niet mee aan jodenvervolging Osn de zaak L. J. van Looi door Lübke onderscheiden Voorschot op melkgaraotie gaat omhoog QAD-cliauffeurs krijgen toeslag Vakwerk SET VRETE VOLK IX5NDERDAG 22 JUNI 1961 PAGINA 3 Verklaring Ex-politieke gevangenen houden jaarcongres Politie Sittard: windschermen zinneprikkelend Eerste getuige Geen vrienden EtThle con fact Deviezenvoorraad verminderd Aanvallen op 'vaagheden' - n.ttn ik ilitipHik nnri#»r m i in )ir in de dagvaarding (Van een onzer verslaggevers) Terwijl twee sluizen van bewakers cle strafzaal hermetisch afsloten en buiten zelfs geruchten liepen dat op het Paleis van Justitie mitrailleurs stonden opge steld, schoven gisteimor^^^ begroetende mannen achter el kaar op de splinternieuwe verdachtenstoeltjes van de Amsterdamse rechtbank. De eerste, een kaalhoofdige man van vijftig jaar met een stijf dichtgeknepen mond en een grijs slobberjasje was Michel R- bijgenaamd Pablo, altremeen-^ecretaris van de Trotskistische Vierde Internationale. De tweede, een bleke man van 45 jaar met een sroot dossier m de handen, die doorlopend diep moest inademc blijven, was Sal S. ien om zijn nervositeit de baas te Michel R. en Sal S. worden ervan beschuldigd betrokken te zijn bij het vervalsen van Franse persoonsbewijzen en poging tot het drukken van 96 miljoen valse Franse franken en de aankoop van enkele duizenden mortieronderdelen. Dit alles zouden zij hebben gedaan ter ondersteuning van de vrijheids strijd der Algerijnse rebellen met wie zij zich ais trotskisten verbonden voelen. Diegenen die een plaats naaoen veroverd op de publieke tribune, wa ren gefouilleerd. Onder hen bevond zich de Amstelveeiïse drukker en pu blicist Joop Zwart, wiens naam In deze valsmunters-affaire herhaaldelijk Is genoemd. De controle bij de ingang van de rechtszaal was zover gedreven dat zelfs de president van de Amsterdam se rechtbank, mr. V. W. H. Stheeman, die zich onder de toehoorders wilde scharen, zich diende te legitimeren. De zitting ving aan met een lang durig en spitsvondig betoog van mr. H. Smeets de verdediger van teal 3. die zich op het stand- Ipunt stelde dat de 12 pagina's tellen- tóe dagvaarding ais gevolg van vee! zeilen nietig was. 1 Pleiter sprak in dit verband van Verwrongen constructies', 'innerlijke tegenstrijdigheden' en 'onnauwkeu righeden'. Hij verzette zich tegen Vaagheden van plaatsbepalingen In Frankrijk, Nederland of elders' ■vaagheden bij tijdsbepalingen en vele j onduidelijkheden, zelfs vaak onbegrij. peiijke omschrijvingen. Pleiter citeerde in dit verband in de dagvaarding de woorden 'schleu- der', 'draagbeugelbreedteknop' en 'li- 1 belleVWat is een schleuder?' vroeg hij zich af, 'Mijn cliënt noch ik weet bet. Zijn draagbeugelbreedteknop en een libeile onderdelen van een vuur wapen? Waar zit het dan wel?' De raadsman van Michel R- mr, H. G. W. Worst sloot zich hierbij aan. 'Volgens de dagvaarding hebben beide verdachten aïles te z&men en in vereniging gedaan. Het lijkt wel of zij een Siamese tweeling vormen: zij hebben alles samen gedaan. De offi cier heeft in de dagvaarding een zin legde de rechtbank een grabbelton legt de rechtbank een grabbelton voor. "Zoek het maar uit." schijnt hij te zeggen,' aldus de verdediger. Na een kort verweer van de offi cier die zich "gaarne refereerde aan het oordeel van de rechtbank' en een even kort debat over de desbetref fende jurisprudentie trok de recht bank zich om half elf in cie raad kamer terug. Na een schorsing van een uur en 50 minuten kwam de rechtbank weer terug in de recht aal. De voor zitter van de rechtbank (mr. J. Heintz) deelde vervolgens onder doodse stilte mede, dat de argumen ten van de raadslieden naar het oor deel van de rechtbank niet tot nietig heid van de dagvaarding konden leiden. De rechtbank wilde slechts op een punt met de verdediging meegaan: de plaatsaanduiding 'en/ot eiders' op enkele pagina's gebezigd, diende nie tig te worden verklaard. "De dagvaarding is geen grabbel ton.' aldus, de president, 'aangezien voor de aandachtige lezer de strek king van het gestelde duidelijk blijkt. Pas tegen half een kon officier mr. H. E. van Renesse beginnen t met het voorlezen yan de dagvaar- - ding, hetgeen ruim twintig minu ten vergde. Na afloop van deze justitiële voordracht las de presi dent de namen der vier getuigen a charge op om te controleren of t zij aanwezig waren. Bij het opnoemen van de naam van de omstreden figuur Hubertus Hompe sinds een jaar spoorloos keek de president .twijfelend de zaal in. 'Hij is aanwezig,' zei de deurwaar der onbewogen. Het bleek dat Hubertus Hompe; die de politie omtrent het doen en laten der verdachten zou hebben in gelicht. niet in de zaal zat. doch elders in het. Paleis van Justitie on der strenge bewaking was onderge bracht. (ANP) Het wegvallen van twee hoofdbestuursleden heeft duidelijk gemaakt dat wij een uitstervende vereniging zijn zo merkte mr. Aai bars, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van ex-politieke gevan genen uit de bezettingstijd op, nadat hij woensdag in Rotterdam het zes tiende jaarcongres had geopend. De opengevallen plaatsen worden niet meer aangevuld, geen nieuw ge slacht neemt de taken van de ver eniging over. Het thans opgroeiende geslacht heeft bewust heel weinig van de bange jaren van 1940—1945 meegemaakt. Daarom hebben wij in het bijzonder een taak en een plicht tegenover de jeugd van Nederland. wet m de bezettingsjaren georachte offer moeten zij leren zien en willen zij in fe'.te ook wel zien. als noodza kelijk .1 kostbaar. De jeugd wil in- derdagniet vergeten en dat geelt ons hoop voor de toekomst. Spreker noemde het verheugend, doelend op het proces-Eichmann, dat Duitsland toont radicaal te villen afrekenen met de donkerste bladzij den uit haar historie. Misschien ge beurt dit we! laat, maar dat het ge beurt toont dat Duitsland zijn plaats als vrede- en vrijheidlievend land waard is. De Sittardse gemeentepolitie heeft vier bromfietsen in beslap genomen, omdat de windscher men van deze bromfietsen waren voorzien van figuren die door dc politie als aanstootgevend werden bestempeld. De .bromnozems' kregen hun ver voermiddelen pas terug nadat ze de zümeprikkelende prenten die door een Rotterdamse firma in de handel worden gebracht hadden verwij derd. Overigens kan men de laatste tijd in sommige Limburgse cafés ook bierglazen aantreffen, die ogenschijn lijk gewone glazen zijn, doch waarop aan de binnenzijde naakte-vrouwen- figuren staan afgebeeld. Deze bier glazen waarbij men de figuren tijdens het leegdrinken ontdekt zijn afkomstig uit Duitsland. Toen een der verdedigers vroeg vrijdagmorgen de Franse getuige a décharge prof. Laurent Schwartz te horen, maakte de president van de gelegenheid gebruik om een korte verklaring af te leggen aangaande de politieke kanten van dit geding, die de verdediging, zoals bekend, in ket volle daglicht wil stellen. 'De rechtbank zal het bijzonder op prijs stellen,' zo zei hij, "als de hele politieke zijde zoveel mogelijk buiten beschouwing wordt gehouden. De rechtbank neemt aan dat de ver dachten niet uil eigen belang, uit eigen gewin hebben gehandeld. De rechtbank begrijpt, dat de politiek even om de hoek zal komen kijken, maar wil hier zoveel mogelijk van verschoond blijven. Getuigen a de charge dienen trouwens slechts te worden gebruikt om de feiten die de officier bewezen acht, te ontzenu wen.' De raadsman, mr. G. J. P. Cam- melbeeck juist aan de verdediging toegevoegd om de politieke kant van de saak te belichten trad hierte gen uiteraard in verweer. 'Het is van liet allergrootste be lang.' zo zei hij. 'dat de rechtbank wordt voorgelicht over de juridische uitzonderingspositie waarin de Alge rijnen in Frankrijk verkeren. Juist- in verband met het beroep op nood toestand. dat ik zou willen doen.' 'Een daad.' zo antwoordde de president, 'blijft strafbaar, ook al is hij nog zo bewogen bewogen bij voorbeeld door de positie waar in de Algerijnen verkeren. Deson danks kunt u een beroep doen op noodweer dat is uw goed recht." Na dit langdurige voorhoedegevecht begon het eigenlijke proces pas om half drie toen de rechtbank aanving met het verhoren van de eerste ge tuige a charge: de scheikundige K. E. C. Buyn die ais enipiové van En schedé Zonen, waar hei Nederlands bankpapier wordt gedrukt, alleszins een expert mocht lieten op het stuk van het vervaardigen van waarde papieren. Even daarvoor had de president een kort exposé gegeven van de feiten omtrent de eerste beschuldiging: het vervaardigen van de valse identiteits papieren ten behoeve van de Alge rijnen. Dit de verklaringen van een Parijse politie-inspecteur was geble ken dat in Frankrijk drie van derge lijke papieren waren gevonden. 'Wij vonden er één op een belang rijke ondergeschikte van de FLN- leider "Omar",' had de poiit-ieman verteld, 'ze waren voortreffelijk nage maakt.' De getuige Buyn begon zijn ver klaring met de mededeling dat hij vijftien kaarten van de rechter-com- missaris had ontvangen en dat deze vals waren. In Osnabrück had de daar gearresteerde Haarlemse druk ker Albertus O. een medewerker van de verdachten dat overigens reeds volmondig toegegeven. Meirgrote-bereidwilligheid had deze verdachte erbij verteld war, allemaal fout was aan de kaarten en waarin de kaarten die hij in zijn Haarlemse woning had gedrukt zich onderscheid den van die weike hij in het bedrijf van de Amstelveense" drukker Joop Zwart had vervaardigd. Ter zitting werd duidelijk dat Michel R. en Sal S. géén vrienden meer waren van deze O. 'O. is niet" alleen een pathologische leugenaar', zo zei Sal S., 'hij was bovendien altijd te Iaat met het drukken van de kaar. ten. Normaal was dat zij door een Fransman Ticrrot' werden afge haald, waarna ze rechtstreeks naar Frankrijk gingen. Slechts in de ge vallen waarin O. weer te Iaat was nam ik ze tijdelijk onder mijn hoe de'. O. had onder meer verklaard dat hij de kaarten (het waren er in totaal 250) had gedrukt in samen werking met S. en K.. die hem in 195S een echte kaart, als voorbeeld zouden hebben verschaft. R. ontkende dit. 'Toen ik in contact kwam met O. was deze al lang bezig met het drukken van die kaarten.' ze: hij, 'ik vond dat sym pathiek en heb hem gezegd dut ik hem financieel zou bijstaan wanneer mijn Algerijnse vrienden interesse zouden hebben voor die kaarten. Welnu zulks is geschied maar ik ben mij er niet van bewust dat ik hém persoonlijk geld heb gegeven.' S. bevestigde dit. verhaal en gaf toe dat hij het was geweest ë:c het eerst, contact had opgenomen met O. Michel R. die destijds in het buitenland vertoefde stond hier buiten. 'Was het dan niet zo dat S. en R. één waren?' vroeg de president. S. glimlachte. "Dit zou me een grote eer zijn geweest.' zei hij. Wat betreft het valse bankpapier begaf getuige Buyn zich diep in aller lei technische finesses: liet gewicht van het gebruikte papier, de Uju- structuur daarin, het watermerk. 'Was het aanbrengen van de liin- structuur noodzakelijk voor de ver vaardiging van het geld?' vroeg R. 'Ja.' zei getuige. 'Alsjeblieft.' zei R-. 'dat is gedaan door Hompe de provocateur van de politie!' Het verhoor van de getuige die op allerlei wijzen door de verdachten werd belaagd nam zoveel tijd in beslag dat de rechtbank niet meer toekwam aan het verhoor van de tweede getuige die gisteren op het programma stond: Hompe. Dit zal vrijdag gebeuren wanneer het proces wordt, voortgezet. 2K1ST (ANP) He Synode der Ne derlandse Hervormde Kerk heeft een brief behandeld van prof. dr. P. Smits, waarin tleze de synode mee deelt dat hij niet bereid is tot een gesprek over het belijden der kerk met de raad voor de zaken van kerk en theologie. In opdracht van de Generale Syno de had deze raad prof. Smits tot een dergelijk gesprek uitgenodigd. Deze oocïïïu-ht gaf de synode in de febru arizitting van dit jaar. na kennis ge nomen te "ebben van ds besprekin gen van 'net broed modcramen. met prof. Smits over diens houding je gens de kerk. Naar aanleiding van de brief, die de synode in handen had gesteld van het breed moderamen. heeft dit I college na rijp beraad besloten aan J prof." Smits de bevoegdheden die hij als emeritus predikant geniet, te ontnemen. HilHfltltilfunittlH'jtfitHmtiiinimtmfWinnpiBTmitinmuTinniinBmmn! BONN (API In Bonn heeft gisteren de kanselarij een verklaring uitge geven die onomwonden de bewering afwijst van Adolf F.ichmann dat Hans Globke, de rechterband van bondskanselier Adenauer, tijdens de Hitler-periode meegewerkt heeft aan de jodenvervolging. Eichmann heeft gezegd dat Globke het initiatief had genomen voor maatregelen om de joden hun staatbuygerschap en hun bezlttin- $en te ontnemen. Vogcns dc kanselarij heeft een onder zoek, dat in het begin van dit jaar is ingesteld, 'onomstotelijk bewezen dat Globke als ambtenaar van het nazi-ministerie van Binnenlandse Zaken niet verantwoordelijk was voor maatregelen tegen de joden.' en JERUZALEM (Reuter, AF) - Eichmann praat, praat praat. Zijn woordenstroom is ternauwernood te stuiten. Zodra dr. Servatius een vraag gesteld lieeft, ratelt hij door met een harde monotone stem. Hij heeft mappen vol met briefjes en aantekeningen, hij heeft schema's getekend over de wijze waarop de verschillende SS-afdelingen waren opgebouwd, hij noemt namen, data, feiten, die blijk geven van een verbluffend geheugen voor zelfs de allerkleinste details. Een paar maal woensdag trachtte dr. Servatius door een handgebaar de woordenvloed te stoppen. Het hielp niet. President dr. Mosje Landau moest eraan te pas komen. Hij zei: m (Van een onzer verslaggevers) Weinig hebben de politiemannen vanmorgen bij het Amsterdamse Faieis van Justitie aan het toeval overgelaten. Bij het begin van het proces wegens valsemunterij voor de F LX tegen de stenograaf Sal S. en de Griekse ingenieur Michael R. zijn ingrijpende veiligheids maatregelen genomen. Vrees voor ordeverstoringen,- vrees zelfs voor aanslagen door de rechts-extremistische Franse Rode Hand. of andere geheimzinnige organisaties waren aanleiding' tot de scherpe bewaking van het jus- r.itiegebouw. Van onder tot boven was het ge bouw bezet door rechercheurs ~in burger en geüniformeerde rijkspoli tiemannen. Rondom bewogen zich enkele onopvallende figuren, die nauwlettend speurden, of zich er gens onregelmatigheden voordeden. Onder de vele getuigen a dcnkargr in bet valsemunters- procesin Amsterdam bevinden zich de Franse hoogleraar Laurent. Schwartz tvoorop) en de publicist ClatuLet Bourdet. V (Van een onzer verslaggevers) Aan onze correspondent in West- Duitsland, L. J. van Looi, die naar Nederland terugkeert, is „op grond va.i zijn jarenlange strijd voor de democratie en tegen de dictatuur in Europa, speciaal in Duitsland", door bondspresident Lübke het grootkruis van de orde van verdienste van de Duitse bondsrepubliek toegekend. Van deze hoge onderscheiding is hem dinsdag tijdens een diner dat door de persafdeling van het Bundespresse-U. Informationsamt was aangeboden, mededeling gedaan door de chef van de afdeling Neder land en Israël, dr. Hans Stereken. De onderscheiding zal van Looi later in Nederland worden uitgereikt. L. J. van Looi is in september 1929 tot correspondent van Het Volk in Berlijn benoemd. Vijf jaar later werd hij door het Hitlerregiem uitgewezen. In Nederland had hij een leidend aandeel in de hulp aan Duitse vluch telingen. Tijdens de oorlog was hij actief in het ondergrondse verzet tot april 1943 toen hij tezamen met zijn vrouw en dochter werd gearresteerd. Tot het einde van de oorlog was hij In Duitse gevangenschap, onder meer in Buchenwald. Eind 1951 keerde hij als correspon- den tvan Het Vrije Volk naar Bonn terug. Per 1 augustus van dit jaar zal Van Looi in Bonn worden opge volgd door onze redacteur Bert Stoop. In het gebouw stonden bij de toegangswegen naar de rechtszaal rechercheurs. die niet alleen nieuwsgierige vragen stelden, maar die ook een ieder van boven tot onder fouilleerden. Voor niemand werd een uitzondering gemaak'. Zelfs rechtbankverslaggevers, dagelijks de zittingen bijwo:. werden onderzocht. Dezelfde procedure geschiedde bij de toegang tot de publieke tribune. Ook daar geen uitzondering. Op deze tribune bevonden zich voornamelijk geestverwanten van de beide ver dachten. die een leidende rol spelen in de trotskistische Vierde Interna tionale.' Daar zat ook de publicist Joop Zwart, die door dc verdachten en hun aanhang bepaald niet als een vriend wordt gezien. Met nerveuze hand zat hij notities te maken. De controle bij de ingang van de rechtszaal was zover gedreven, dat zelfs de president van de Amster damse rechtbank, mr, K. W. Sthee man, die zich onder de toehoorders wilde scharen, zich moest legitimeren. Onder de aanwezigen bevond zich niet de 78-jarige mevrouw Natalia Trotski. weduwe van dc oprichter en inspirator van de anti-stalinistische Vierde Internationale. Zij had wel de wens te kennen gegeven het proces bij te wonen, maar vanmorgen was zij er nog niet. En buiten om het gebouw liepen De politieke aspecten van het proces in Amsterdam tegen Sal S. en de Griek Michael R. worden behandeld door vit. G. JPCcini- melbseck, bekend forum-figuur, lid van de Eerste Kamer voor de PvdA. Hier verlaat hi) breed la chend het gerechtsgebouw. J DEN HAAG (AM*) De minister van Landbouw en Visserij heeft be sloten dc vonrsehotuitkcringen aan melkveehouders uit de garantierege ling voor melk te verhogen van ƒ1, per 100 kg melk plus 0,25 per per cent vet tot respectievelijk 1,50 en 0,40. De minister heeft voorts zich kun nen verenigen met het besluit van het Produktscliap voor Zuivel de voorschotuitkeringen uit het Zuivel- fonds gelijktijdig te verhogen van 1,per 100 kg melk plus 0,25 per percent vet tot respectievelijk 1,25 en ƒ0,31. Het lopende melkprijsjaar heeft thans voldoende inzicht in de te verwachten opbrengst van de melk kunnen verschaffen om deze verho gingen te rechtvaardigen, zo deelt het ministerie van Landbouw en Vis serij mede. Door beide verhogingen wordt het totale voorschot o de van november 1960 tot november 1961 afgeleverde en nog af te leveren melk ongeveer 5i cent per kg. Tot dusver bedroegen deze voorschotuitkeringen samen on geveer 4 cent per kg. Over de reeds verstreken periode zal de uilkering in de vorm van een bedrag ineens geschieden. De zuivelfabrieken zullen in staat worden gesteld de betreffende uit keringen reeds in de loop van de vol gende week aan de melkveehouders uit te betalen. „De verdachte moet in kortere zin nen spreken, anders begrijpen wij er niets van en dan komt er ook niets terecht van d.c vertaling." Eichmann deed daarna inderdaad moeite om zijn zinnen korter te formuleren. Wat hij zei komt in wezen neer op hetzelfde wat hij gezegd heeft tij dens zijn maandenlange verhoren door de Israëlische politie. Hij was alleen maar het hoofd van afdeling IV B 4 van de Gestapo. Die afdeling had uitsluitend te maken met het vervoer van joden. Het doden van joden, de confiscatie van hun bezit tingen. het ontnemen van hun natio naliteit, dat alles hoorde niet tot zijn afdeling. Hij noemde nauwkeurig en precies de afdelingen, die naar zijn zeggen meer verantwoordelijkheid droegen dan hij. Het vermoorden van men- aan de Duitse politie-attachés in was het werk van afdeling III .met Otto Ohlendorf aan iiët hoofd (Ohlendorf is in 1951 opgehangen). Alles wat te maken had met 'we tenschappelijke adviezen' op het ter rein van joodse zaken kwam van bu reau VII. ..Ondergeschikt" Over de zogenaamde „Judenrefe- renten" in de bezette gebieden had zijn bureau geen zeggenschap. Zij waren onmiddellijk ondergeschikt aan de Duitse politie-attachees in dat land, die op hun beurt onder Buitenlandse Zaken stonden. Wat dat betreft was er een functieverde ling tussen Reichsführer Himnileren von Ribbentrop, de minister van Buitenlandse Zaken. Hij, Eichmann, kon geen eigen personeelsbeleid voe ren tegen Buitenlandse Zaken in. Dr. Servatius: „Waarom werd de bevoegdheid van uw bureau op een gegeven moment uitgebreid, mijn heer de getuige?" (Servatius spreekt Eichmann tijdens dit verhoor steeds aan als „Hcrr Zeuge"). Eichmann: „Dit was hel indirecte gevolg van een initiatief van Hering en Globke van Bureau IA van Bin nenlandse Zaken, die joden hun staatsburgerschap wilden afnemen en hun bezittingen wilden confis queren." (Dr. Globke heeft onlangs in een Duits televisieprogramma ontkend dat hij de maker is van de Neuren- berger Rassenwetten. Wel gaf hij toe dat hij de verplichting voor joden had ingevoerd om aan hun voor namen de naam Israël of Sara toe te voegen, maar hij had weten te voorkomen dat zij het woord jood aan hun achternaam moesten 'toe voegen. Volgens zijn bewering was hij destijds op zijn post gebleven op verzoek van de rooms-katholieke autoriteiten om erachter te komen wat de nazi's uitvoerden. Hij be weerde vaak de gelegenheid te hebben gehad mensen te waar schuwen). Volgens Eichmann was Heinrich Muller, het hoofd van bureau IV (de Gestapo) de enige man die alles voor het zeggen had. „Ik was aan hem ondergeschikt; ik moest zijn bevelen uitvoeren en rapport aan hem uitbrengen. Pas nu. uit de documenten is mij gebleken, dat Müller soms aan ondergeschik ten van mij speciale opdrachten gaf, zonder dat ik het wist. Ik kon het haast niet geloven, maar aan documenten kan men natuurlijk niet twijfelen. Dr. Servatius legde een aantal do cumenten over waaruit moet blijken, dat de 'voorstelling van zaken die Eichmann gegeven bad over zijn po- sitie en de machteposities van andere afdelingen van Gestapo en SS de juiste is. De volgende week zal het zover zijn. Dan komt het ontwerp voor de algemene kinderbijslag- verzekering in de Tweede Kamer. Dit ontwerp is geen vrucht van. het kabinet-De Quay. De eerste grote wet van dit kabinet moet nog komen. Het is een werkstuk van de laatste regering-Drees. Toen het ontwerp werd inge diend. waren de reacties in het land overwegend- gunstig. Na de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering en de algemene ouder- domsverzekering zou met de kin derbijslagverzekering weer een stuk sociale wetgeving vaste vorm hebben gekregen. Naarmate de tijd verliep en de regering-De Quay op het wets ontwerp zat te broeden, werden de bezwaren tegen het ontwerp groter. Er bleek een schoonheids- fout in te zitten: de beter ge situeerden zouden door de belas tingtechniek in feite minder pre mie gaan betalen dan degenen met lagere inkomens. En de economische situatie ver anderde. Het ontwerp werd inge diend op een ogenblik dat wij nog in de bestedingsbeperking zaten. Het wordt nu behandeld op het moment, dat een bijdrage uit "de staatskas niet als onmogelijk kan worden afgewezen. VV7il men aan de ene kant van 'v het hele ontwerp eigenlijk niets weten, aan de andere kant wordt niet zonder reden gepleit voor kinderbijslag voor zelfstan digen niet vanaf het derde, maar vanaf het eerste kind. Wantwaar- cm zouden de zelfstandigen an ders behandeld moeten worden dan de ioontrekkenden? Binnen de kring van de rege ringspartijen worden de meest uiteenlopende opvattingen verde digd. Dat zal dan ook wel mee een reden zijn waarom ook over dit belangrijke punt van rege ringsbeleid geen overleg met de fracties in de Tweede Kamer is geweest, toen de regering-De Quay in zee ging. Wel is de regering het intern erover eens geworden óm met het ontwerp zoals zij het heeft overgenomen, in de Tweede Kamer te komen. rje vraag is nu of dat ontwerp daar een meerderheid zal vin den. De regeringsgezinde pers maakt zich daarover zorgen. Tel kens weer doen verhalen de ronde, hoe de redering het moet 'spelen' om geen brokken te maken. Ieder van de vier regeringspartijen, die ook weer in zich zelf verdeeld lijken te zijn. wil een andere op lossing van het vraagstuk. Maar vóór alles schijnen zij de regering- De Quay te willen behouden. Bij het publiek wordt op die manier de indruk gewekt, dat dit 'spel' belangrijker is dan de kin derbijslagwet. Dat het behoud van dc regering-De Quay de rege ringspartijen meer ter harte gaat dan een goede wettelijke regeling. Slechts de Partij van de Arbeid behoeft zich door deze' bij-over wegingen niet te laten beïnvloe den. Zij staat vrij om het wets ontwerp op zijn eigen verdiensten te beoordelen in de situatie van dit ogenblik. Wij hopen dat deze partij tenminste van deze vrijheid gebruik zal maken. En dat zij haar aandacht op de zaak zelf zai concentreren. Daar is de kinder bijslagregeling belangrijk genoeg voor. TAelft kan weer vrij ademen: de V 1 is onschadelijk gemaakt. De mannen van de Hulpverle ningsdienst hebben hun taak weer eens voortreffelijk'vervuld. Weer eens. Inderdaad. Het aan tal projectielen dat sinds de be vrijding is opgeruimd, is haast ontelbaar. Zij die er zich mee bezig hebben gehouden, hebben hun werk ten bate van de ge meenschap met groot gevaar voor eigen leven verricht. Sommigen hebben het geofferd, omdat on danks aile voorzorgen het oorlogs tuig toch zijn vernielende werk nog bleek te kunnen doen. Bijna steeds echter is het goed gegaan. De vaklui van de Hulpverle- nigsdienst en zijn voorgangers verdienen het voor het voetlicht te worden gehaald. Zij hebben recht op ieders eerbetoon. enige jeugdige demonstranten met borden. .Rode HandBVD, één pot nat.' Algerije, zes jaar oorlog: twee mil joen in concentratiekampen, een miljoen doden.' En verder: .Beerman? recht met de Franse slag' ruim een jaar voorarrest voor Santen en Rap- ti-s.' Hun demonstratie duurde ongeveer een half uur. Daarna werden zij door de politie opgepakt. Het was het eni ge incident bij het begin van het proces, dat vier dagen gaat duren. (Van een onzer verslaggevers) Twintig chauffeurs van de Over- ijselse Autobus Dienst die woensdag morgen in staking waren gegaan, hebben woensdagmiddag het werk hervat. De actie was bedoeld om kracht bij te zetten aan de eis voor (Van onze soc.econ. redactie) De deviezenvoorraad van de Ne derlandse Bank is in de afgelopen week met 43 miljoen verminderd tot 5989 miljoen. Vermoedelijk is dit een gevolg van het opnemen van vreemde valuta door de Wereldbank als tegenwaarde van de hier ge plaatste guldenslening groot 50 miljoen. Het „verplichte tegoed" van de handelsbanken bij de Centrale Bank verminderde met 47 miljoen tot, 823 miljoen. Het tegoed van de schatkist steeg echter met 9 miljoen tot 397 miljoen. De bankbiljetten- circulatie verminderde met slechts 12 miijoen tot 4778 miljoen. een toeslag van andernaive gutden per dag, omdat de chauffeurs sinds enige tijd zonder conductrices moeten rijden. Woensdagmiddag hebben de chauf feurs een bespreking gehad met de vertegenwoordigers van de vakorga nisaties Dezen hadden al bekend gemaakt dat zij niet achter de actie stonden. Zij achtten namelijk de eisen van de chauffeurs in strijd met de c.a.o. voor deze bedrijfstak. Inmiddels hebben besprekingen over een waarderingstoelage voor de chauffeurs tot een positief resultaat geleid. Bij het college van Rijksbe- middelaars zal op kórte termijn een verzoek tot goedkeuring van een dergelijke toelage worden gedaan. De commissie voor de defensie van de Westduitse Bonsdag heeft op voorstel van socialistische zijde be sloten tot verhoging- van de soldij der bondsweermilitairen met vijftien pet. De gemene soldaat van de laagste rang krijgt voortaan 2,30 Mark( on geveer twee gulden) per dag, een generaal kan tot 11.50 Mark komen. Voorts wordt het kosteloos verlof- vervoer uitgebreid.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2