aan Op verzoek van PvdA commissie van advies Eddie Constantine op atoom-eiland Katendreckt is de weekeinds h j NS 1 DB= machtige concurrentiekracht «.«MM Diploma's van De Zonnebloem KROONaRADIO Films in Schiedam Archeologen in Schiedam hij een mm chieclammers mdmflkaar Wisselkoersen WELKE KIEST U? Dokterscliensteii Prestatiebeloning voor chauffeurs Villabouw terrein „Spieringslioek" Predikbeurten Visafslag Moeilijk V ereni gin gsnieu ws HET VRIJT; VOLK ZATERDAG 24 JUNI 1961 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Slechts twee voorstellen op de agenda voor de raadsvergade ring- van gisteravond gaven aanleiding tot enige discussie. In de eerste plaats was daar het voorstel van burgemeester en wethouders om een krediet van ƒ445.250 beschikbaar te stellen voor de aanleg van een tweede volkstuinencomplex ten noorden van het Prinses Beatrixpark in Kethel. Dit tweede complex, dat 7,5 ha zal meten en dat ruimte zal bieden aan 175 tuinen is mede bestemd ter vervanging van de volkstuintjes, die in het volkstuinencomplex De Vijfsluizen in verband met de aanleg van de Beneluxweg moeten verdwijnen. Wie betaalt? I.M. Bouwsels (Van onze filmredactie) „SOS pacific" is een film,in het onbewoonde eilandgenre, maar dan in zeer moderne trant. Het eiland is namelijk niet onbewoond, omdat niemand het nog heeft ontdekt, maar om dat men er een atoombom tot ontploffing wil brengen. Op dit eiland arriveren Eddie Constantine, een pas- wegens smokkel gearresteerde zeekapitein, zijn begeleider, een ge wonde piloot, een beeldschone stewardess (Pier Angeli), een zeer Britse oude-vrijster, een louche zeeman, een onderwereld meisje (Eva Bartok) en een doctor in de natuurkunde, t Niet vervelend ,het op,' ?,ei.een stevige Duitser in plausibel Nederlands, en gebaarde met zijn handen. ,Let op: over een jaar of wat zullen er geen gewone goederenwagons meer zijn. m Vroeger waren ze open of dicht en voor de rest geen on- zin. Maar nu? Er zijn wagens voor vloeibare stoffen, voor poederstoffen, voor bouwmaterialen, voor transformato- JJ ren, voor auto's, scooters, vlees en groente en ga maar J door. Nog een jaar of tien, dan rollen er vrijioel alleen nog speciaalwagens over onze banen.' Studiereizen Parallel Waanidee? Verschillende raadsfracties spraken het verlangen uit, dat de gedupeerde volkstuinders, die hun tuinhuisjes waarvoor zij zich dikwijls grote uit gaven hebben getroost moeten ver plaatsen, behoorlijk schadeloos zul len worden gesteld. De heer P. van Ruiven gaf boven dien namens de socialistische raads fractie de wens te kennen, dat er een commissie zou worden gevormd, die zich bezig houdt met allerlei proble men. zoals het verhuren en de esthe tische eisen, die aan de huisjes moe ten worden gestfeid. Na een kort be raad in het college van B. en W. stemde wethouder Th. J. L. van den Berg in met de vorming van een der gelijke commissie van advies. De heer J. Alijk (k.v.p.) wees er op, dat de raad destijds een groot bedrag beschikbaar heeft gesteld voor de aanleg van het permanente volks tuinencomplex De Vijfsluizen. „In hoeverre is het behoud van een volks tuinencomplex nog gewaarborgd? Nu is het de Beneluxweg, straks wat an ders. Ik heb de indruk, dat het ge meentebestuur deze volkstuintjes wel wat gemakkelijk heeft afgestaan". Wethouder Van den Berg sprak dat tegen. „Het staat nog steeds niet vast", aldus de wethouder, „hoe pre cies het traject voor de Beneluxweg 7.a! lopen. Het is ook nog niet gezegd, dat het recreatiegebied van de BPM geheel onaangeroerd zal blijven'. Vlaardingen stelt prijs op een der de toegangsweg tot de Beneluxtun- nel. Het Schiedamse gemeentebe stuur is daarop «tegen, omdat Schie dam van de "Nieuwe Damlaan en straks de Rijksweg 20 belangrijke toegangswegen heeft, vertelde de wethouder in dit verband nog. De hergn AUik, -Van Ruiven en Van Woerkom (de laatste namens de VVD), drongen alle drie aan op schadevergoeding. Wethouder Van dé Berg zag hierin geen probleem. „De vennootschap, die de tunnel gaat ex ploiteren. zal voor deze kosten moe ten opkomen. Daarbij zal een bepaal de maatstaf gehanteerd moeten wor den, Men zal niet zonder meer zijn rekening kunnenindienen. Maar er is toch geen reden, aldus de heer Advertentie De tweede Schiedamse avondvier daagse is binnen. En weer wachtte een stoet van belangstellenden de wandelaars op. Er waren 781 deelne mers, waarvan er twee de eindstreep niet haalden. De 779 overblijvenden kregen van de Plaatselijke Rege ling scommissie van de NWB, die de ze avondvierdaagse organiseerde, ter herinnering een aardige medaille. Voorzitter J. P. Bakkeren kon aan twee deelnemers een herinnering in goud uitreiken, omdat zij voor de tiende maal hebben meegelopen, ter wijl er niet minder dan veertig zil veren medailles waren voor de deel nemers, die aan hun eerste lustrum toe waren. Het duurde.op deze laatste avond lang. voordat alle wandelaars met de familieleden, die hen met bloemen kwamen huldigen, voorbij waren ge trokken. Dat dit alles in een opge wekte sfeer verliep, was ook te dan ken aan de muziek van Gusto eh van de drumbands van Excelsior en De Spartaan. Het was een aardige gedachte om een rondje langs de beide bejaarden flats in Nieuwland te maken. De be jaarden stelden het duidelijk op prijs en wuifden de avondvierdaagse-tip pelaars hartelijk toe. Een andere, vermeldenswaardige bijzonderheidde NWB-avondvier- daagse is ook gelopen en met suc ces door een. hond. Die overi gens niet onder de 181 deelnemers viel. DRAAGBARE RADIO'S Van den Berg, om aan te nemen, dat er geen billijke vergoeding zal zijn. De heer Van Ruiven (p.v.d.a.) ge tuigde namens zijn fractie van zijn waardering voor het plan voor' een tweede volkstuinencomplex. Hij acht te, ondanks de bestaande samenwer king van de voikstuindersverenigm- gen met de gemeente, de instelling van een commissie, die zich met ver schillende problemen rond de volks tuinen zou bezighouden, gewenst. De heer Van Woerkom sloot zich bij deze wens aan. Wethouder Van den Berg voelde ex- weinig voor. Hij wees nog eens op de goede samenwerking vooral met de federatie van volkstuinverenigingen. „Geen commissie kan het werk van de federatie verbeteren", vond de wethouder, die zich in tweede instan tie na aandringen van de heer Van Ruiven nog we! eens wilde heraden. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, mr. H.'B. Engelsman, wilde zich daar echter nog niet bij neerleggen. Hij stelde voor de dis cussie op te schorten, zodat het col lege van B, en W. zich over het voor stel van de heer Van Ruiven zou kunnen beraden. Na de pauze verklaarde wethouder Van den Berg een commissie van ad vies te zullen instellen. "Wie hierin zitting krijgen, zal nog nader worden bestudeerd. De heren Van Ruiven en Van Woerkom uitten ook bezwaren tegen het uiterlijk Tan sommige bouwsels, die op het volkstuincomplex De Vijf sluizen waren geplaatst. „Kan men hieraan geen minimumeisen stel len?" vroegen zij zich af. Wethouder Van den Berg deelde mee. dat men bij het verlenen van vergunningen tot een half jaar gele den. wel eens de hand had gelicht, omdat nu eenmaal ook de financiële draagkracht van de volkstuinders een rol speelt bij het tuinhuisje, dat zij kunnen bouwen. In de toekomst zal men meer aan de eisen vasthou den. De heer Van Ruiven heeft in twee de instantie bovendien nog opge merkt, dat de verantwoordelijkheid voor een vergoeding aan de gedu peerde volkstuinders bij het gemeen tebestuur bl(jft berusten, wat men ook beslist ten aanzien van de Bene luxweg. Aan de volgende cursisten van de Zonnebloem zijn in de loop van deze week diploma's uitgereikt: Marry v, d. Giessen, Willy v. d. Haterd, Carla Lever, Ineke v. Gerven, Han- seke. Visser, allen Schiedam. Marie v. d. Linden en Lenie Witzenburg te Vlaardingen, Corrie Suurmond te Maassluis, Edit v. d. Berg. Cocky v. Beusiehem, Sjaan Kopenhagen, Cor rie v. Leeuwen. Rina Lookermans, Annie Mastenbroek, Nel Moret, Irene Schenau, Barbara Stouthandel. Sien- tje r. Tiei. Joke de Wolf. allen te Schiedam, Nel de Snaayer te Vlaar dingen. Tweedejaars getuigschriften met zegel: Ada de Kramer en Coby Win ter te Schiedam, Wil v. d. Berg en Bep Oskam te Vlaardingen, Rina Morcus te Maassluis. Coby v. Eist, De Lier. Derdejaars: Het landelijk getuig schrift, Nationaal Centrum Vorming Bedrüfsjeugd: Klazien Bosehoorn. Vlaardingen, Coby Denkers. Maas sluis, Truus Korpershoek. Vlaardin gen, Tiny v. d. Lugt. Vlaardingen, Jopie de Snaayer en Hester Reedijk, Hoek van Holland. Eerstejaars getuigschrift: Thea Bakker, Wii Besemer, Wil Bos. Wil v. Hees, Jopie Hofman, Sari Voor burg, Ans Verkade, Jannie de Wijze, allen te Vlaardingen, Joke Prins, In ge de Haas, Marianne Weergang, Riet Buurman, Bep Duyfhuizen, Hannie v. Gerven, Riet Huysdens, Leny de Lange, Ernmy v. Sintmaartensdijk, Willy Troost, Willy v. Wingerden, Ria Zevenbergen, allen te Schiedam, Corrie Roodenburg, Joke de Bruyn Coby Bijl, Nel Bijl, Betty Koevoet! Tiny Vreugdenhil, Emmy Eikerbout, allen te Vlaardingen, HennieMan- ders, Bep Ros man, Toos Rosman te Schiedam en Nel Stekelenburg, Rot terdam. Tweedejaars getuigschrift met zegel: Mien Hoebert. Ineke Krabben dam, Marjan- v. Loopik en Corry v. Rijswijk, allen te Schiedam. 23 juni Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenrijkse schilling Escudo 10,01110,013 3,59i— 3,598 73,285—73,335 7,20i— 7,208 83,23 —83,28 69,565—69,615 90,30590,355 51.805—51,855 50.05150,105 geen. notering 57,875—57,925 13,81713,827 12,547—12,561 Philips, Erres, Grundig, Novak oi Aristona? Alleen bij Kroon Radio heeft U keuze uit de vol ledige collecties van deze vijf wereidtopmerken. DE ZAAK MET DE GROOTSTE RADIO- EN T.V. COLLECTIE VAN ROTTERDAM SCHIEDAMSEWEG 117 TELEFOON 32"!7.S56S9 BEUERLANDSELAAN S TELEFOON 731 SI DE SLINGE 149 (ZUIDWUK) SCHIEDAM: HOOGSTRAAT 37 TELEFOON 62564 M* De volgende artsen, hebben het ko mende weekeinde dienst: J. van der Veer. Ruys de Beerenbroucklaan 16, tei. 69873; Ch. A. Poll. Tuinlaan 92, tel. 67856; W. A, de Ridder, Stad houderslaan 46, tel. 67590. Apotheek; Evers, Lange Haven 81. X ZATERDAG Bioscopen: e, MON'OPOLE: Port Turns, 2 uur. SOS PacHlc. 7 en 9.15 uur. «t PASSAGE: Beat Girl. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. tentoonstellingen: 4» STEDELIJK MUSEUM: Op het spoor van de mens, 1017 uur. 1 Diversen: X DHS-terrein: Jeugd Jolijt, slotfeest in Kethel, 14 uur; demonstratie door 130 gymnasten, 20 uur. IRENE: Cefa. 'De laatste passagier", 14.30, 16.30 en 20 uur. MARTIN ITTERREIN: openluchtuit voering door THOR, 18.30 uur. THOR, 13.30 uur. Apotheek: Van Westendorp. Singel 83. 8 ZONDAG Bioscopen: MONOPOLE; Fort Tuma, 2 en 4.IÓ •b uur. SOS Pacific. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Beat Girl, 2. 4.13. 7 en 9.15 uur. S Tentoonstellingen: 2 STEDELIJK MUSEUM: Op het spoor van tie mens. 12—17 uur. In verband met de invoering van een prestatiebeloning stelden B. en W. de raad voor de toekenning van een premie voor schade vrij rijden aan de chauffeurs In dienst van de gemeente te doen vervallen. Volgens de heer Collé was dit voor de chauffeurs veel minder stimu lerend. Wethouder mr. P. van Boc- hove was gaarne bereid dit punt nog eens nader te bekijken, zodat men besloot het aan te houden. Een aantal andere agendapunten het aankopen van pandjes, het beschikbaar stellen van kredieten voor het verversen van het zand in zandbakken, voor het- aanschaffen van schoolmeubiiair, enz. ging vlot onder de hamer door. Men vraagt onze aandacht voor het volgende: In het raadsstuk van 6 juni jl„ waarvan ook melding is gemaakt in ons blad, wordt gezegd, dat bij de behandeling door de Commissie voor het Grondbedrijf van een verzoek om grond voor woningbouw beschikbaar te stellen nabij de Laan van Spie- ringshoek, de wens naar voren is ge komen om meer bekendheid te geven aan de mogelijkheid om in dit ge deelte van Nieuwland eengezins- huizen te bouwen, opdat andere ge gadigden gelegenheid zouden hebben hun aanvragen in te dienen. Ten einde misverstand in dezen te voorkomen wordt bericht, dat onder „gegadigden" in de eerste plaats par ticulieren moeten worden verstaan. Grote Kerk: 10 uur ds. J. A. He- bly (afscheid)5 uur ds A. Hoffman (Jeugddienst). Bethelkerk; 10 uur ds. C. van der Steen; 7 uur Oecumenische dienst. Opstandingskerk; 10 uur dr. L. J. Cazemier CH. Avondmaal)7 uur dr. L. J. Cazemier. Vredeskerk; 9 en 10.45 uur: ds. J. D, Smids; 7 uur ds. H. W. Hemmes. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. J. A. Hebly. Oud-Kath.Kerk: 10 uur H. Mis. Jehovah's GetuigenVolksgebouw 6 uur wachttorenstudie; woensdag 7.30 uur dienstvergadering en theo cratische bedieningsschool. ROTTERDAM 23 Juni. Aan de Visafslag alhier werden van IJmui- den en elders 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: schol midd 38-44, schol kiein 20-32» schel vis midd 52-60, schelvis klein 28-31, kabeljauw gr 44-54, kabeljauw midd 38-43, kabeljauw klein 20-29, makreel 20-24. zeehanen klein 17-19, wijting 12-20, alles per kist. i Zij zijn met een wrak vliegtuig in nood geraakt en, hebben een noodian-' ding moeten maken op zee. De an dere piloot is in het vliegtuig al om gekomen. de rest redt zich in rubber boten. Maai' hun lot ziet er op het eiland niet veel rooskleuriger uit: de natuur kundige ontdekt een stel bunkers met voor hem veelzeggende apparaturen. Hij maakt er althans uit op, dat bin nen acht uur de atoombom zal ont ploffen, tenzij men tijdig het nabu rige eiland kan bereiken, waar zich alle registrerende en regelende appa ratuur bevindt. Hij legt Eddie uit wat daar moet gebeuren en stoer stapt deze het ■water in om te zwemmen voor hec leven van het heterogene gezel schap. Om een niet geheel duidelijke re den is ook de piloot gaan zwemmen en wordt alleen deze en niet Eddie door de haaien verzwolgen. Om iets duidelijker redenen heeft de louche zeeman, die Eddie aan de politie heeft verraden intussen één rubber boot vernield en de andere gebruikt voor een persoonlijke vlucht. Erg hinderlijk voor Eddie, want als hij doodmoe van her. zwemmen de apparatuurtoren van het "eiland beklimt, begint 't van angst hyste rische mannetje steeds op hem te schieten. Maar wie Eddie kent, zal onmiddellijk begrijpen, dat zijn te genstander het aflegt en dat de held op de laatste seconde een essentiële kabel doorhakt. Dat hij wordt be loond met, het wegwerpen der boeien en een veelbelovende omhelzing van Pier, zal evenmin iemand verwonde ren. Nee, verrassend is het niet, maar wél spannend daar zorgen de be proefde en bekwaam gehanteerde re gie-effecten van Guy Green voor. In M o n o p o 1 e. twee nadrukkelijk mooie vrouwen in het beek'. De bioscoopbezoeker die in M o - nopole de film „Fort Yuma" gaat zien. zal zich niet vervelen. Van het openingsbeeld tot het einde zijn er harde, gevechten te zien waarin sluw kijkende Indianen met scherpe hakbültjes indolente Amerikaanse Army-koppen over de prairievlakte siaan en op hun beurt hun trekken thuiskrijgen. Omdat z(j per slot van rekening niet sterker mogen zijn dan de on slimme Amerikanen is hun gesneu- veidental uiteindelijk toch het grootst. Onbekende mannen spelen in deze film Indiaantje en Amerikaantje en zij doen het niet onaardig. De scenarioschrijver heeft de hoofdrolspeelster, een onheus schone zendelinge, woorden in de mond ge geven die moeten bewijzen dat Ame rikanen en Indianen elkaar moeten leren verdragen. De gevechtshandelingen doorzeven dat idealisme met pijlen en revolver schoten en reduceren ten slotte de cast van enkele honderden Indiaan se krijgers tot een handvoi. De camera brengt fraaie natuur opnamen, abjecte krijgsmethoden er. I „Er zijn geen moeilijke kinderen, maar wel moeilijke ouders", wordt soms beweerd. De stelling is aan vechtbaar, daarvan waren wij ook al overtuigd, toen we nog niet had den gekeken naar de -wilde nozem fuifjes in de film „BEAT GIRL". Waarom doen ze toch zo cynisch, deze losgeslagenLondense teenagers? „Liefde is alleen een excuus voor sex," zeggen ze. Leve de sex zonder de liefde Ze verteren hun zak geld, dat ze van hun ouders krijgen in danskelders en beklagen zich daarbij hevig over de brugerlijkheid van die ouders. Sex en jazz, de rest komt er niet op aan. De film vraagt vooral aandacht voor de knappe dochter van een rijk en begaafd architect (nog zo'n gekke vader niet), een zeer somber en weerbarstig meisje met een nog jon ge stiefmoeder. Zij vindt, dat haar vader „grafschennis" heeft gepleegd door enkele jaren na de dood van zijn eerste vrouw te hertrouwen. Tegenover de stiefmoeder gedraagt zij zich afschuwelijk. Het wicht bestuit van huis te lopen en strip-teasegir] te worden. De re gisseur (Edmond F. Greville) vindt hierin een aanleiding ons verschei dene strip-teasemimmertjes te ver tonen. Als het meisje een erg naar avontuur heeft beleefd, stort zij zich snikkende en vermoedelijk geheel be keerd in de armen van vader en stiefmoeder, die haar troosten en naar de huiselijke haard terugbren gen. Tot de oplossing van de nozem- raadselen draagt „Beat girl" niet bij. Van de nozemscènes is veel werk ge maakt en het valt op, hoe fotogeniek vele nozem typen zijn In Passage. De rijkscommissie voor oudheid kundig bodemonderzoek houdt vrij dag 30 juni in Schiedam een ver gadering, waarna men de opgravin gen in Kethel zal bezichtigen. Op zaterdag 1 juli ontvangt de ar cheologische werkgroep „Heiinium" honderden leden van zustervereni gingen uit Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht. In het Gebouw voor Chr. Sociale Belangen zal dr. P. J. R. Modderman een inleiding houden, waarna het ge zelschap in de Hargpolder de bloot gelegde resten van oude woningen bezoekt. Morgenmiddag om 3 uur speelt het eerste elftal van .Delft" tegen Apeldoornse Boys. Maandagavond, aanvang half acht, speelt een com binatie tegen het elftal van, de COVS, afdeling Delft. Q O »v. .Nee, niet opschrijven, alsje- bliéft,' zegt Poortwachters gast heer, als hij per ongeluk de zeer mannelijke en zeer rake bijnaam laat vallen, die in de kringen van de Nederlandse Spoorwegen voor de nieuwe luchtdruk-ketêiwagens opgeld doet. Want er is niet veel clat mr. H. O. Kiwi. vertegenwoor diger van de Deutsche Bundes- bahn in Nederland, van de NS niet weet Leuk bewijs ahveer van de nau we samenwerking, die vooral na de oorlog, tussen West-Europa's nationale spoorwegmaatschappijen is ontstaan. Er is waarschijnlijk geen andere tak van bedrijf, waar hel .samen doen' zo vanzelfsprekend is als hier. Dat gaat zover dat men zelfs eikaars maLeriaal gebruikt. Neder landse goederenwagens kunnen zeer legaal jarenlang .zoek zijn' m Frankrijk en Italië, vooraleer ze weer eens .thuis' geraken. Franse wagens lopen tijdenlang in Duits land en Italiaanse weer bij ons. .Het is nodig,' zegt levendig mr. Kirn. ,De spoorwegen hebben geen monopoliepositie meer. Ze zijn ge dwongen scherp te concurreren. Ons grote wapen is de factor tijd. Die win je niet alléén door .snel ler rijden, maar ook door nieuwe laad- en losmethoden. Vandaar dus al die nieuwe wa gens, die, hoe sterk ze ook van vorm verschillen, toch allemaal een ding gemeen hebben: ze zijn er op gebouwd om zéér snel ge- iaden en gelost te worden. Want dat bespaart de klant het meest.' ,En kijk.' vervolgde hij. .Nu kan een maatschappij als de Deutsche Bundcsbahn acuter de grenzen blijven zitten, afwachtend wat er komt. Maar ze kan ook posten vooruit schuiven, liet buitenland in. Dat is in Holland natuurlijk gebeurd. Rotterdam is 's werelds tweede haven, dé poort van het Roergebied.' element nog bij, dat Rotterdam zo'n ongelofelijk levendige, fasci nerende stad is. waarin je je als buitenlander nooit een buitenlan der voelt.' Zijn oordcel over de NS? .Voor- En ziedaar dan zijn wel zeer nauwe relaties met de NS. Want de belangen van de beide maat schappijen iopen natuurlijk vol komen parallel: de grote door- voerklanten van de NS zijn voor het overgrote merendeel ais van zelf die van de Bundcsbahn. En de mensen, die in zee gaan met de heer Kirn eti zijn staf worden automatisch ook de geachte clien tele van de NS. Eens per week hebben de heer Kirn en de com merciële mensen van NS dan ook een bijeenkomst waarin vele zaken worden doorgesproken, kansen worden gewogen, strategieën ont worpen. .Tja. ik rijd heel wat op en neer naar Utrecht.' zegt de heer Kirn. .Wij hadden met ons bureau na tuurlijk daar kunnen gaan zitten, echt centraal in het land en zeer dicht bij de hoofdzetel van NS Maar toch hebben we altijd het gevoel gehad dat Rotterdam beter was. Hier doen we zaken. Daar komt dan als persoonlijk I beeldig. Een bedrijf met een graad van perfectie, die vertegenwoor digers van allerlei bedrijven elders uit Europa steeds weer studierei zen naar Nederland doet maken. Heus, ik weet dat.' Iu één opzicht ondervindt hij aan den lijve, dat de Nederlandse banen volledig zijn .ontstoomd'. Elke dag weer aan brengt zij se cretaresse post van Nederlandse kinderen, die afbeeldingen van stc4mlocomotieven vragen. De Bundcsbahn heeft er nog duizen den. al zijn ook hun jaren wel ge teld. In 1970 zal er geen meer over zijn. Volwassen modeibouwers.dat wetend, verzoeken zelfs om com plete technische tekeningen. „Boeiend wereldje, mijnheer, maar sinds maanden stil, té stil. De korte werkweek, heeft ons geen goed gedaan." Een forse jongeman achter do tapkast draaide de kraan met een klap weer dicht: Voor een boel bedrijven ziet de zaak er somber uit." Poortwachter keek eens rond in de grote Katendrechtse zaak. Zij was angstwekkend leeg. Ergens in een verre hoek een slapende Aziaat, die duidelijk zijn best had gedaan zich zo kiein mogelijk te maken. Verder nog één gast: een Rotterdammer die, naar" uit zijn gesprekken bleek, óók in lang niet was geweest. Rotterdams merkwaardigste wijk in het geding? „De zaterdag is wég," aldus de tapkastman J. Keijer. „Die was vroeger je van het: daar moest je 't van hebben. Maar zie nu die merkwaardige ketting van oor zaak en gevolg. Toen de haven bedrijven de vijfdaagse invoer- De heer Kirn helpt ze zoveel hij J kan. Hij heeft niet weinig steun aan de persdienst van de Deutsche Bundcsbahn. die fraai staaltje van goede public relations iedereen die dat wil ern maande- lijkse krant stuurt, geheel gericht op de interessesfeer van amateur- t treindienstleiders en modclbou- If Avers, klein en groot. m Die krant wordt óók door de J heer Kirn met meer dan vakma- tige belangstelling bekeken. Want hij is een van die hoogst zeldzame mensen, die een hobby hebben in de sfeer van hun werk. Hij ope- reen ook thuis met spoortjes a den. gingen ze onmiddellijk hun a best doen om al hun schepen nog vrijdags de deur uit te krijgen. Dat voorkwam immers twee dure, renteloze ligdagen in de haven. jj Maar aan de andere kant pro- beerden ze ook zo te manoeuvre- reu. dat zo weinig mogelijk sche- pen nog in de weekeinds binnen- hepen. Blijf maar op zee. rede- neerde men: dat. is wel zo goed- m koop. Wég zeelieden ,.En meer nog," vervolgde Poort- wachters zegsman. „Want nemen we nu de Rotterdammer zelf. Hij maakte zo'n zaterdags uitje graag. J Maar ook dat is goeddeels over. Hij trekt naar buiten als het even kan. 't is de moeite waard eewor- den zo'n houten weckeindiiuisjc te bezitten. De prijzen van de bungalows rond Rotterdam vlie- gen omhoog.... a Wie wél goed zitten? De horeca- bedrijven rónd de stad. De brom- fiets, scooter- en motorfabri- jj kanten, de benzinemaatschap- pijen...." m „Eu toch mijnheer," vervolgde hij. „zo vaak vraag ik me af o; er nu werkelijk zoveel welvaart is. Zo dikwijls heb ik hel idee da, wc massaal bezig zijn ons zelf wat J wijs te maken. Er zijn toch nog altijd hopen minimumlijders, pen- delarbeiders, bij voorbeeld, die met zeventig gulden naar huls moe- ten gaan. Zie tramconducteurs. z:e kleine ambtenaren en dat dan inleen overspannenecono- mie." m ..Katehdrechc over een jaar of wat? rk weet het niet. Alleen de werkelijk groten zullen zich kun- nen handhaven. En toch: voor mij geen ander werk. Ik cloe dit nu zes jaar en ik vind het leuk. Leuk om zoveel mensen te zien uit alle delen van de wereld. De kaartclubs en de biljartclubs te bedienen, 's avonds. Gezellig a géén dag is echt aan de andere- gelijk..,." a „Maar die tientallen kleine 2 tentjes hier de Chinese, de Duitse, de Griekse en allemaal a anders ik weet het niet...." a ■iiiiiaiaiiiiii ■aaaaaaaaai laiiiiiaiiiii niiiiiiiiiti

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1