Potverdikke om mm vraagt ht voor Nw-Guinea Peek&Cloppenburg Isaac Deutscher steekt de loftrompet over Michel R. Drie onderscheidingen op jubileumfeest AZARON mm-mr I WOEDENDE OUDERS EN SCHOLIEREN LOPEN TE HOOP In Den Haag neus van leerlingen te scherp? i Scherpe veroorde'Lig apartheidspolitiek zei Ir. M. H. Damine overleden Johan Verster overleden Generaal Taylor adviseur van Kennedy élke woensdag jongënsmarkt WEEK-END SHIRTS Mr. De Moncliy in Haagse raad herdacht Vijftig jaar Heldenfoncls AI te Ylot Staatlozen en Nederlanders Parijse leerlingen zakken door foutieve optellingen Procuratiehouder verdacht van verduistering:129000 Door hitte bevangen Oud-directeur geeft polshorloge terug t Sibbekundige beeft bet vertrouwen HET VRIJE VOLK DINSDAG 27 JUNI 1961 PAGINA 3 Bestuursverkiezing „bekend merkfabrikaat" sportieve dessins prima waskaar Speciaal verlaagde M.-prijs leeftijd 6 jaar k! sine stijging per maat b.v. 9 jaar 4.95 (Van een onzer verslaggevers) Een kleine man met intelligente trekken, een brilletje en een keurig bijgewerkt grijs baardje stond gistermiddag voor de rechtbank een man wiens uiterlijk op het eerste gezicht dééd denken aan dat van Freud en Lenin. Dit nu was Isaac Deutscher de parade-getuige van de verdediging in het proces-S. en R. 4 •if Filosoof Waarom O. niet vervolgd? ...onmtdcfeliijke verlichting inn Andere opgave (Van onze radio en. TV-r Geheel huiten de wil van. de NCRV-TV-sectie om klonk gisteravond in de. huiskamers, waar het televisieprogramma werd bekeken plotseling een, benauwd potverdikkeop. Het gebeurde na de verto ning van een liedjesprogram ma uit vier windstreken bui ten de randstad Holland. Het geluid van deze uitzending zakte langzaam, weg en. hét beeld vervaagde. Uit wiens mond kvxini de kreet? Uit de mond van Tv- omroepster Ansje van Bran denberg. Zij zat voor de aan kondiging van het volgende programma in de omroepsters- cel van de Bussumse Vitus- studio te wachten. De waar- schuwing, dat zij in het beeld zou komen, kwam nogal laat en de technici hadden haar 1 microfoon al ingeschakeld toen zij geschrokken van het j plotselinge teken met „potvcr- dikke" reageerde. (Vervolg van voorpagina» „Deze informele contacten, gaan door," zei hij, ooi als president Soekarno en ik in Djakarta zijn. Overal hebben wij onze vrienden en vertegenwoordigers in Neder land en Europa, die deze waarde volle contacten zullen voortzetten. Nasoetion ontkende dat hij een ontmoeting gearrangeerd kon -hebben met het socialistische kamerlid, prof, dr. C. L. Patyn. Wel kwam deze naam voor op het lijstje van een groot aantal mensen in Nederland, ■die gevraagd hadden Nasoetion in Bonn te mogen spreken, zo werd medegedeeld. De slotconclusie van de perscon ferentie, die men werkelijk geen „in formeel contact" meer kon noemen, was dat generaal Nasoetion wel con cessies verwacht van Nederlandse zijde, maar deze van Indonesische kant niet wil beloven. Wel wilde hij zover gaan toe te zeggen, dat er bij een verbetering in de betrekkingen tussen Den Haag en Djakarta kans is, dat ook de handelscontacten her steld zullen worden. „Maar", zei hij, „dat betekent natuurlijk niet,- dat bij een normalisatie van onze betrekkin gen Nederland vergeleken by andere landen als een der meest begunstigde naties zal worden beschouwd. De Indonesische minister en opper bevelhebber der strijdkrachten zei, dat het doel van de iufomele contac ten met vooraanstaande Nederlan ders. is het Indonesische standpunt betrefefnde de terugkeer van Nieuw- Guinea in republikeins staatsverband te verbreden opdat daarop „proce durele stappen" kunnen volgen. De zaak is nu verder als vrienden over dit probleem te praten en het terrein te exploreren. Uit dit infor mele overleg kan dan iets naar bo ven komen waarover de regeringen met elkaar kunnen spreken," zei hij. Nasoetion, die geduldig alle wa gen in het Nederlands beat.nwoorddc, noemde de jongste ontwikkelingen in de kwestie-Nieuw-Guinea het der de punt van het driejarenplan van zijn regering. De andere twee pun ten: verhoging van de rijstproduktie eu het verdedigen van de nationale veiligheid, ontwikkelen zich gunstig en zullen binnenkort bereikt zijn. Blijft over het vraagstuk westelijk Nieuw-Guinea. 'Bjj het bereiken van dit laatste punt,' aldus Nasoetion, 'proberen wij zo lang mogehjk een vreedzame weg te bewandelen. Maar het wordt steeds moeiiyker dat te doen en de bevolking op dit punt te kalmeren. Het staat immers vast dat geen en kele Indonesiër van uiterst links tot uiterst rechts onze aanspraken wil laten vallen. Het volk verwacht van zijn leger dat deze zaak nu wordt geregeld.' 'O. een vraag of dit inhoudt dat Indonesië als termijn voor de defi nitieve regeling van het Nieuw- Gui- nea-vraagstuk eind 1962, namelijk het eind van het driejarenplan, stelt, antwoordde minister Nasoe tion glimlachend: 'In zekere zin wel. maar gaat u nu niet schrijven dat er op dat tijdstip meteen een oor logsverklaring komt.' Ia de drukbezochte zomervergade ring van het Genootschap tot bevor dering en instandhouding, van het landelijke en stedelijk schoon in de provincie Overijse! Het Oversticht, die in de Kop'ren Smorre ie Markelo werd gehouden, heeft voorzitter, ir. .1, Nysingh, een dringend beroep gedaan op de gemeentebesturen in onze pro vincie een wakend oog te hebben voor het verrijzen van gebouwen die voor 'de omgeving storend kannen worden genoemd. Ook de ontsierende reclames in de stad en op het platteland noemde de ■heer Nysingh een steen des aanstoots. In dit geval is het jammer, dat er .niet voldoende eenheid van toezicht 'bestaat. Ten aanzien van de ontsierende zandafgravingen heeft Het Oversticht zich gewend tot Gedeputeerde Staten dezer provincie, waarbij werd gewezen op de wenseiykheid tot concentratie op minder kwetsbare plaatsen. Het wordt mogelijk geacht op die manier nieuw natuurschoon of een aantrek kelijk recreatieterrein te creëren. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter ir. J. Nysingh, by acclama tie herkozen, terwijl in de plaats van de heren H. Blenken Blijdenstein en J. A. Veldman, welke niet herkies baar waren, gekozen werden-de heren mr. M. C. Bergsma te Wierden en ir. G. C. Korpershoek te Enschede. In de vacature ir. J. F. Cuseil, die binnenkort de provincie Overijse! gaat verlaten, benoemde de vergadering ir. D. S. Visser te Zwolle, hoofdingenieur directeur van de Volkshuisvesting- en de Bouwnijverheid Ju Overysel. Ten slotte werd de aajBsdjzing van de heren drs. J. A. F. Boelen, ir. W. F. C. Knuttel en prof. ir. A. Kraayen- hagen tot bestuursleden door de ver gadering bekrachtigd Op 84-jarige leeftijd is zaterdag jl. in zijn woning te Hilversum over leden ir. M. H. Damme. oud-presi dent-directeur van Werkspoor N.V. en. oud-president-commissaris der Verenigde Machine Fabrieken N.V. De crematie is maandag jl. in alle stilte geschied. Maandag is in het ziekenhuis Diik- zigt in Rotterdam overleden de blin de pianist Johan Verster. De heer Verster is 71 jaar geworden. Hij werd in 1889 in Amsterdam geboren en ontving zijn: éerste mu ziekonderwijs van zijn moeder. Op achtjarige leeftijd studeerde hy on der leiding van de heer C. Andries- sen te Hilversum (een oom van Wil lem Andriessen). Van 1908 tot' 1931 was hij leerling van Dirk Schaefer, In de jaren 19101930 trad hij veelal op in Duitsland en Oostenrijk. Bij de strijd om Arnhem in 1944 ging zijn woning in Oosterbeek met zijn vleugel en al zijn braille-muziek in vlammen op. Na een kort verblijf in Apeldoorn vestigde hy zich in Rotterdam. Op 29 juni om half vier zal hij begraven worden in het familiegraf op Oud Eik en Duinen in Den Haag. WASHINGTON (AFP. Reuter» President Kennedy heeft generaal Maxwell Taylor, voormalig stafchef van het leger, benoemd tot zijn per soonlijke militaire vertegenwoordiger. De generaal zal optreden als advi seur en stafofficier van de president, voornamelijk op militair gebied en dat van de inlichtingendienst. Een van zijn eerste taken zal zijn het be studeren van plannen, die zijn ont worpen in verband met de Berlijnse kwestie. Na de mislukte invasie op Cuba werd Taylor uitgenodigd een onderzoek in te stellen naar de acti viteiten van de Amerikaanse inlich tingendienst. de CIA. Hij heeft hier over reeds mondeling rapport uitge bracht aan Kennedy. De recherche van het politiebureau Singel in Amsterdam heeft gisteren de 43-jarige Amsterdammer H. J. C„ ex-procuratiehouder van een verze keringsbedrijf, aangehouden, ver dacht van verduistering van een he- drag van ƒ29.000, gepleegd in de ja ren tussen 1955 en 1959. De fraude kwam aan het licht bü een extra-accountantscontrole in 1960. De verduisterde gelden zyn ge heel afkomstig van één cliënt van het verzekeringsbedrijf. Toen C. bij het bedryf in dienst trad bracht hü als het war» die relatie mee. Deze voldeed de verschuldigde -premies steeds door storting op de persoon lijke rekening van C.. in de veron derstelling dat die zorg zou dragen voor overboeking op het verzeke- ringsbedryf. Dit gebeurde echter niet. Toen bij het accountantsonder zoek de onregelmatigheden aan het licht kwamen, werd de procuratie houder ontslagen. (Van een onzer verslaggevers) De 50-jarige straatmaker W. J. Niessen uit Blerick, die in dienst was van de gemeente Venlo, is maandag ochtend omstreeks elf uur tydens zijn werkzaamheden in de felle zon (de tempera tuur was 33 graden Celsius) in de Sloterbeekstraafc door de warm te bevangen en ter plaatse overleden. Advertentie I.M. Gistermiddag om ongeveer h»H drie is de boerderij van de heer K. Xissink aan de Schobbersweg 3 t« Ernst (gem, Epe) door brand tots*) vernield. In de vlammen kwamen twee zeu gen, achttien biggen en zeven var kens om. De boerderij, de schuur en een grote hooiberg brandden geheel uit. De huisraad, een personenauto, enkele wagens en andere werktui gen gingen eveneens verloren. De sciiade. die slechts voor een deel door verzekering wordt gedekt, bedraagt ongeveer 100.000 gulden. •■•■•aniiiiigfiiiliirwaï* .ft--:-- - •art vxf - 'Als schrijver cii journalist,' zei h(j in zijn Engeis-mel-vele-continentale- echo's, 'hecht ik bjj een rechtszaak altijd veel waarde aan de geestesgesteld heid van de verdachte. Welnu wat Michel R. betreft, ik heb pas een concept-artikel van zjjn hand over de positie van de vrouw in de huidige wereld in handen gehad. Het was een van de scherpzinnigste, ontroerend ste betogen die ik ooit heb gelezen, ik acht het ondenkbaar dat de schrijver van een dergelijk stuk een immorele daad kan bedrijven.' De vele juristen, politiemannen, links-poütieke figuren en geharde rechtbankverslaggevers in de zaal glimlachten wat om deze woorden omdat zij zo slecht in enige proces voering pasten. Maar na afloop van de zitting wa ren zij tóch het meest geciteerd omdat zij zo duideluk een karakter trek van R. in het daglicht stelden die tot nog toe tijdens dit proces weinig naar voren is getreden. Kwam R. tot gistermiddag uit de getuigenverklaringen naar voren als een romantische revolutionair, een man van de daad zy'n vrienden kenden hem, zo bleek uit de verkla ringen van de getuigen a, décharge, als een filosoof, een man voor een goed gesprek. En wat. zijn'tot veler verbeelding sprekende trotskistische opvattingen betreft, wederom was hef Isaac Deut scher die het meest afstand nam tot deze groepering.* 'Een kleine sectc is het," zei hij haast vertederd, 'een groepje waarin niemand een positie kan bereiken. Als deze man zich aan iets anders had gewijd aan wat dan ook ha 1 hij een veel meer prominente positie be kleed in de wereld!' «««SS»**» In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Haagse gemeente raad heeft de burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, zün zondag avond overleden oud-collega, mr. S. J. R. de Monchy herdacht, die van ljuli 1834 tot 31 december 1946, met een gedwongen onderbreking van 6 juli 1940 tot 6 mei 1945, heb ambt van burgemeester vau de residentie heeft vervuld. „zyn naam zal in de geschiedenis van onze stad biyvcn voortbestaan als de naam van de burgemeester, die in samenwerking met de raad onze gemeente heeft geleid en be stuurd in de moeilijkste en zwaarste tijd, die zij ooit heeft meegemaakt, nameiyk die van de grote econo mische crisis, uitlopende op de Twee de Wereldoorlog en op de aanvang van de wederopbouw van de morele en materiële verwoesting, door deze oorlog veroorzaakt". Mr. Kolfschoten schetste de over ledene als een nobele magistraat, die in de hoogste betekenis van dit woord „dienaar" van de stad is geweest. (Van een onzer verslaggeefsters) Mr. J. Klaasesz, commissaris van de Koningin in Zuid-Holand, heeft maandag in zijn functie van voor zitter van het Nederlands Carnegie Heldenfonds drie medailles uitgereikt Nu eens niet aan Nederlanders, die met gevaar voor eigen leven een an der uil het water of een brandend huis hebben gered of voor een aan stormende trein van de rails hebben gehaald, maar aan drie personen, die zich in het bestuur van het Carnegie Fonds verdienstelijk hebben gemaakt. De aanleiding van deze bijzondere toekenning van medailles was het gouden jubileum dat het fonds 'maandag vierde. Een grote zilveren legpenning reikte mr. Klaasesz uit aan de voor zitter van het Belgische zusterfonds, het Carnegie Hero Fund, de minister van Binnenlandse Zaken, de lieer, A. Gilson. Twee zilveren medail les werden tijdens een diner in het Kurhaus overhandigd aan prof. dr. P. R. Michael, voorzitter van het Oranje Kruis van de EHBO en al twintig jaar als vice-voorzitter werk zaam. in het bestuur van liet fonds en aan schout-bij-nacht- H. Tichel man, die na vijf jaar bestuurslid van het fonds te zijn geweest onlangs is afgetreden. Tydens de korte herdenkingsbij eenkomst in de lounge van het Kur haus gaf mr. Klaasesz een schema tisch overzicht van reddingen, die in de loop van een halve eeuw al door het fonds met een medaille, premie of souvenir voor jeugdige redders zijn beloond. In ons kikkerlandje maken reddingen uit het water 95n van het totale aantal 5306 uit. Verder zijn er nog moedige reddingen bij branden, verkeersongevallen, be drijfsongevallen. reddingen uit de klauwen van een panter, uit een groep leeuwinnen en uit de greep van een wolf. „Natuuriyk kunnen niet alle helden beloond worden", zei mr. Klaasesz. „er blijft altijd een catego rie van stijle helden". Een vrolijk zomers kiekje voor het. familiealbum van hel Belgi sche vorstenhuis. Prins Albert, prinses Paola en de kleine prins Philippe genieten van hun va kantie aan het Belgische strand. (Van een onzer verslaggevers) De oud-directeur van Gemeente werken van Vcenendaal, de heer Tj. Jarings, heeft het polshorloge dat hij van het gemeentebestuur ontving toen hij met vervroegd pensioen ging, teruggegeven aan ■do- gemeentesecretaris. De heer Jarings ontdekte namelijk dat de oud-gemeenteontvanger bij diens afscheid ecu gouden polshorloge had gekregen, terwijl het zijne slechts van chroomstaai was... In een brief aan B. enTV. deelt de heer Jari7igs mee. dat hij 'geen prijs meer kan stellen op dit af scheidsgeschenk'. B. en IV. van Veenendaal stellen de raad voor dc brief voor kennisgeving aan te nemen. V (Van een bijzondere correspondent» GENEVE, Dc resolutiecommissie van de Internationale Arbeidsconfe- rentie heeft met een vrij grote meer derheid een scherpe veroordeling uil gesproken over de apartheidspolitiek. De desbetreffende resolutie was in gediend door de regeringsdelegatie van Nigerië. Zij zou een aanzienlijk grotere meerderheid hebben verwor ven. als Nigerië er niet een passage in had oreenomen, die de strekking had Zuid-Afrika te bewegen uit de Internationale Arbeids-Organisatiete treden. Daardoor onthield een vrij groot aantal leden van de commissie zich van stemming. Deze leden hadden zich echter wel voor een veroordeling van de rassenpolitiek uitgesproken. Het is nu nog zeer de vraag, of de resolutie in de vorm waarin zij is aanvaard, wel de vereiste tweederde meerderheid in de plenaire zitting van de Arbeidsconferentie zal ver- krijgen. Tijdens reparatiewerkzaamheden aan een waterleidingputje van het 450 jaar oude Teldershuis in Rhenen heeft men, naar het zicli laat aan zien, een zeer diepe put ontdekt. Per abuis werd in. een van de wan den van het waterleidingputje een steen losgeslagen, waardoor een gat zichtbaar werd. Als een figuur van de hoogste mo rele integriteit schetsten hem ook vele andere getuigen a décharge, on der wie de Franse schrijver en eth- noloog Michel L e i r i s, de Ne derlandse vakbondsbestuurder Max Ferrare s, die R. een tijd onder dak had verschaft, en de Franse pro fessor in de wiskunde Laurent Schwartz, die het einde van het proces niet had kunnen afwachten eri een scbrifteiyke verklaring had ach tergelaten. De president ias tevens een brief voor van de echtgenote van Trotski. De Belgische advocaat M. R. F. de Koek, 'die herhaalde malen Al gerijnse cliënten had verdedigd, ver telde het een cn ander over de uit zonderingspositie waarin de Algerij nen in Frankrijk zich bevonden cn de Belgische gymnasiumleraar Pier re Legrève deelde enige feiten mee over de terroristische actie welke tegen de Algerijnse vrijheidsstrijders en hun helpers is ondernomen. De weduwe van de trotskistische politicus Sneevliet huldigde haar schoonzoon Sal S. o.m. als een on baatzuchtig man. Nadien nam Michel R. zelf het woord. Tijdens een vrij langdurige redevoering herhaalde hij dat het valsemuntersbedrijf nimmer had kunnen worden ondernomen zonder Homp» en Zwart die de dans ont sprongen en keerde hij zich verder tegen de Haarlemse chemigraaf O. die te Osnabriick, na zijn arrestatie, de politie uitgebreid omtrent het ge beurde had ingelicht. 'Waarom is O., die toch ten nauw ste was betrokken bij de aankoop van de machines, deswegen niet vervolgd?' vroeg hij zich af. O., die ƒ900 per maand kreeg voor zijn activiteiten, had naar de mening van B. ook de tien percent van de 'overfacturering* opgestreken. Wat betreft de stelling van de pre sident, dat men wél zijn idealen mag trachten te realiseren doch daarbij de wetten moet eerbiedigen haalde R. een uitspraak van Plato aan volgens welke de stilstaande wetten altijd ten achter bleven bü het veranderen de leven. R. citeerde voorts een uit spraak van de Gaulle over de onver mijdelijkheid van de gewapende stryd. Hij huldigde Nederland, als liet land waar Erasmus, Spinoza en Des cartes hadden geleefd en waar de werken van Rousseau en Voltaire wa ren uitgegeven. De zitting wordt vanochtend voort gezet met het rectuisitoir dat naar alle waarschijniykheid drie uur In be slag zal nemen. De ruim honderd Afrikanen uit zestien onafhankelijke staten, die in Straatsburg een week lang hebben gepraat met Europese parlementariërs over toekomstige samenwerking, zijn tevreden naar huis-gegaan. Zelfs al te tevreden. Van het begin af zaten de Afri kanen hoog te paard. Dat was begrijpelijk en vergeeflijk. Zij zul len nog lange tijd nodig hebben om gevoelens van minderwaar digheid ten opzichte van de ex- moederlanden, de vroegere machthebbers, kwijt te raken. Zij hebben bovendien na vele tien tallen jaren dikwijls niet al te verlicht koloniaal beheer het recht veel te vragen. En dat de Afrikanen een tikje zwaar leun den op de wetenschap, dat Euro pa uit politieke overwegingen tot veel concessies bereid zal zijn, was te verwachten. Onder deze omstandigheden hadden de Euro peanen in Straatsburg een moei lijke taak. Het zou o zo gemak kelijk zijn geweest tere Afrikaanse gevoelens te kwetsen. Dat is niet gebeurd en dat staat op het credit van het Europese Parle ment. A an de'andere kant echter heeft het parlement niet de moed opgebracht de Afrikanen voor zichtig af te remmen, daar waar zij duidelijk te veel vroegen. Te veel dat niet te verwezenlijken is. Europa zal zich nl. niet om de zestien ex-Franse, ex-Bel gische en ex-Italiaanse geassoci eerde gebieden ter wille te zijn, economisch kunnen afsluiten van de rest van Afrika, indien die rest er niets voor voelt in één blok met de zestien mee te doen. Evenmin kan men andere tro pische gebieden in- de rest van de wereld verwaarlozen. Voor de Fransen mocht bevoordeling van de zestien ogenschijnlijk aantrek kelijk lijken handhaving van de sterke Franse economische positie in dat deel van Afrika het was niet realistisch. Enkele Nederlanders vooral de socia list Kapteyn en de christen democraat Schuijt hebben dat doorzien en gezegd. Maar zij kwamen daarbij in een dwang positie. Zij werden in Afrikaanse ogen daardoor 'de kwade pier.' Ttat is jammer. Want straks zul- J-/ len toch de regeringen en niet dé parlementariërs verdra gen moeten sluiten. En die rege ringen zullen zich niet, zoals het parlement, kunnen permitteren goud toe te zeggen dat er niet is. Het zal onherroepelijk aan Afri kaanse kant leiden tot teleur stelling achteraf. Dat zou dan de schuld zijn van de overgrote meerderheid van het Europese Parlement. In Nederland zijn op het ogenblik 16.745 staatlozen. Bij dezen zijn 10.866 personen van Nederlandse afkomst die door of ten gevolge van vijande lijke krijgsdienst (1940'45) staatloos werden met hun kinderen, voor zover zij dientengevolge als staatlozen ge boren zijn. Van deze groep zijn 7595 mannen cn 3170 vrouwen. Er ziju verder 340 staatlozen van Nederlandse afkomst. 1202 personen van onbekende nationaliteit. 1879 staatlozen wier vroegere vreemde na tionaliteit bekend is en 2453 staatlo zen van wie de vroegere nationaliteit niet bekend is. Tot aan oktober van het vorige jaar hebben 9301 personen die het Nederlanderschap door vreemde krijgsdienst hadden verloren, eert ver zoek tot herkrijging van. hun natio naliteit ingediend. Daarvan werden 136 verzoek» afgewezen,. Velen die hun Nederlanderschap hadden kun nen terugkrijgen, hebben nagelaten een verzoek daartoe in te dienen. Albert Bayct, lid van de raad van beheer van het Franse persbu reau Agence France-Fresse en voor zitter van de Franse persfederatie, is maandagmiddag op 81-jarige leef tijd overleden. Advertentie I.M. lil crème v lil Dub bef e Tube I?5 HHËEjË' "7„.„.ie MR. DE MON0HY BRUNSWIJK (DPA) Burgemees ter en wethouders van het bestuurs- district Brunswijk hebben in een te-' legram dr. Friedrich A. Knost, voor zitter van het districtsbestuur, ver zekerd van hun vertrouwen. Een dertigtal joodse Amsterdam mers heeft Knost, de vroegere „refe rent voor slbbekundc" bij het minis terie van Binnenlandse Zaken onder de Duitse bezetting, beschuldigd van belediging en belastering van de jo den. De beschuldiging sloeg op com mentaren op de Neurenberger rassen wetten. Parijs (Reuter) De politie van Parijs is er gisteren aan ie pas moeten komen, toen meer dan duizend boze ouders en even boze scholieren het bureau wilden bestormen van het ministerie van Onderwijs, dat verantiooordelijk is voor een groot aantal J fouten in het toekennen van. de cijfers voor de afgelegde eind- A examens der middelbare scholen. Vele kandidaten hebben namelijk de mededeling gekregen dat zij afgewezen zijn op grond, van de door hen bij het eind- J examen behaalde cijfers, waarvan het totaal niet voldoende zou zijn geweest. 5f«ar als de kandidaten dan een eenvoudig rekensommetje maakten en de cijfers optelden, kwamen zij tot een totaal dat hoger lag dan het aangegeven cijfer en dat wél voldoende was 2 Met kreten als 'schandaal' en'sabotage' gaven ouders en scho- 0 lieren gisteren uiting aan hun verontwaardiging. Vijftienhon- derd scholieren cn ouders hebben al een klacht ingediend. Het ministerie van Ondertoijs heeft aangekondigd dat het een onderzoek laat instellen naar de klachten. Of de examina- toren een telmachine krijgen om de cijfert op te tellen, wordt «r niet bij vermeld. In Den Haag geen boze ouders en boze scholieren, maar wél enkele geschrok- mitteerden hebben echter, zich beroe- ken rijksgecommitteerden. Op het Haagse Montessori Lyceum was namelijk ook P®n£i op reglement, geen risico wil- len nemen. Zij heten het schriftelijk iets aan de hand met examens. Of beter gezegd, met een examen, want op deze examengedeelte Grieks, dat reeds had school is het schriftelijk examen Grieks overgedaan. De rijksgecommiteerden zijn hiertoe overgegaan op het vermoeden, dat. som mige eindexamenkandidaten gymnasium a er achter gekomen waren, welke stof zjj' voor dit onderdeel van het examen zou- den krijgen. Aanvankëiyk stond Euripi des op het programma, maar deze auteur heeft men op het herexamen vervangen door Sophocles. kwestie nog in volle gang. Vlak voor de examens zouden beginnen deed het plaatsgehad, overdoen. Een en ander wil nog niet zeggen, dat er door sommige leerlingen onregelma tigheden zouden zyn gepleegd. In de gerucht de ronde, dat bepaalde Ieeriin- examentyd zijn de kandidaten byzonder gen er een vermoeden van hadden wel ke Griekse opgaven hun zouden wor den voorgelegd. Men is nog steeds aan het uitzoeken waar dit gerucht vandaan komt en in hoeverre het waarheid bevat. De gecom- gespitst op elke toespeling en aanwijzing, die hen op het spoor kan brengen van de gevreesde examenstof. Waarschyniyk zijn sommigen nu langs deze weg van deductie tot de juiste conclusie gekomen omtrent hetgeen hun te wachten stond. Het mondeling examen Grieks moest nog gehouden worden toen de verden king postvatte, maar voor alle zekerheid heeft men de stof ook voor dit onderdeel (Herodotus) maar vervangen door an dere opgave. Alle examens zijn inmid dels achter de rug. Intern 1* het onderzoek naar de

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2