bij De Gruyter jaar Voor Haas se sabelprik compensatie van f6 Werkmeester ROG krijgt uitkeringen ondsrepubliek financiert bouw van dam in Eufraat Rita wil weer scheiden Commando-wisseling bij de Verbinding EN 10°/o - EN BETERE WAAR AUL.EEN HET VRIJE VOLK ZATERDAG 1 JULI 1961 PAGINA 6 Voor tien gulden aan kassabons, betaalt De Gruyter altijd EEN GULDEN contant uiti Voor het front van do troepen werd vrijdagmorgen op de binnen plaats van de Wiiheiminakazerne te Bergen op Zoom tiet commando van het 891ste vervbindingsbataljon door luitenant kolonel J. G. Nolen over gedragen aan zijn opvolger luite nant kolonel van de verbindings dienst. A. Breet. Het was eigenlijk een commando- wïsseling, want overste Nolen wordt ou benoemd tot plaatsvervangend ho^d van het Krijgsmacht Tele graaf- en Telefoon bureau in Den Haag. welke functie eerst werd be- (Van onze parJementsredactle) De minister van Justitie, jnr. Beer man heeft afgezien van hoger beroep in de zaak over het ontslag van werkmeester J. r. de "Wilde van het rijksopvoeriingsgestich! te Amersfoort. Het Ambtenarengerecht te I'ireeM had uitgesproken, dat de heer De "Wilde ten onrechte ongevraagd was ontslagen. In een brief aan de heer De Wilde deelt de minister hem ook mee, dat hern alsnog zal worden uitgekeerd: 2500 wegens het verschil tussen sa laris en wachtgeld over drie jaar. ƒ3600 wegens resterend salaris en 200 wegens verhuiskosten. Daarvan za! echter worden afgetrokken een bedrag van 2000 wegens verdiensten, die de heer De Wildé in de afgelopen ürie jaar buiten de ROG heeft ge had. zet door overste Breet. Na de gebruikelijke plechtigheden negaf men zich naar het Marktplein waar voor het stadhuis een defile langs komende en gaande comman dant en de burgerlijke autoriteiten werd gehouden. Een beetje in het voetspoor van Marcel Carné, die zijn beroemde jilm 'Les enfant du paradis' als schouw- burgopvoering presenteerde, heeft Willy -.'art Hemert vrijdagavond voor de VARA-TV de opvoering van 'De Kaukasische Krijtkring' van Berlolt Brecht. niet willen losmaken van de schouwburgsfeer, waarin dit, vooral toneeltechnisch, hoge eisen stellende werk, het best tot zijn recht ka nko- men. Tot de nadelen rekenen wij dan het verloven gaan van het totaal beeld, waarin de kleurschakeringen in decors, kostumering en grime bij zonder belangrijk kunnen zijn en dat in de Kaukasische Krijtkring ook inderdaad waren. Een winstpunt van betekenis daar entegen is het, dat de camera-regis seur, evenals een filmregisseur," in staat is, de situaties en dialogen ais het ware ais details naar voren te halen, waardoor zij op het scherm rake accenten krijgen. Van Hemert heeft de mogelijkhe den tot detaillering dikwijls ook met close-ups tot het uiterste be- (Van onze correspon- In een gemeensehap- dent in West-Duitsland") pelijk communiqué heb- West-Duiisland zal de ben de regeringen van bouw van een dam in de Wcst-Duitsland en de Eufraat in het Syrische VAR de .wens kenbaar deel van de Verenigde gemaakt de bestaande Arabische Republiek fi- vriendschappelijke be- naneierc-. Woensdag zijn trekkingen te verster- in Bonn de afspraken ken, o.a. door het stimu- voor dit gigantische leren van het wederzijd- plan gemaakt tussen mi- se vrcemdelingcnver- nister Erhard en de vice- keer. president van de VAR, Zowel in Bonn als in Boghdadi. Cairo is men opgetogen Volgens de overeen- over het resultaat van komst tussen beide lan- de besprekingen tussen den zal de Bondsrepu- Ilrliard en Boghdadi. bliek in de komende ja- Behalve financiële hulp ren een bedrag van ruim heeft de West-Duitse re- 150 miljoen gulden in gering ook belangrijke het project steken, steun beloofd voor de verbetering van de zo genaamde infrastruc tuur en andere ontwik kelingsprojecten In Egypte en Syrië. De totale bouwkosten van de Eufraat-dam be dragen naar schatting twee miljard gulden. Weliswaar ligt er op hel ogenblik in Cairo ook een Russisch voorstel op dit gebied, maar in Bonn gelooft men, dat de regering van de VAR niet alleen financieel aan West-Duitsland de voorkeur zai geven, maar ook vrat betreft het zenden van experts. Maar méér dan uitsluitend het pu bliek van de Amsterdamse stads schouwburg te laten zien en in de pauze uit te horen, maakte hij de kijkers vooraf enigszins vertrouwd met het karakter van het stuk. Het is onontkoombaar, plus- en minpunten te noteren, wanneer men de televisiereportage van een sehouwburgvoorstelling vergelijkt met een opvoering, die men als schouwburgbezoeker heeft meege maakt. He zij daarom onomwonden vast gesteld, dat wij wel televisiereporta ges van toneelvoorstellingen hebben gezien, die in de verste verte niet konden halen bij wat ons gisteravond tot middernacht heeft geboeid. R.IEN OUWERKERK DEN HAAG (ANP) Het 2h-jarige Duitse meisje Giseia F. Wilde mag niet worden uitgewezen, en de Staat der Nederlanden dient haar oen reis- en verblijfpas te verstrekken. Dit vonnis heeft de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, gisteren gewezen in het kort geding dat mej. Wilde tegen de staat had aangespannen. Het Duitse meisje vertoefde in ons land, zonder dat ze in het bezit was van een geldig visum. De staat wilde haar om bepaalde redenen over de grens laten zetten en nam het ont breken van een visum als grond hier voor. Mej. Wilde vroeg een reis- en verblijfpas aan, doch kreeg die niet. Zij verzocht hierop de rechtbank de staat alsnog te dwingen met als dwangsom een 'bedrag van 1000.— voor elke dag c" t de staat in gebreke zou blijven. De rechtbank heeft thans haar eis toegewezen, met uit-zoi.dering van de dwangsom. Als motivering var: het vonnis zei de president, dat vreemdelingen in ons land niet wettelijk worden toe gelaten. doch slechts 'gedoogd' wor den. De staat is dus niet verplicht een visum te verlenen. In de bilate ral" overeenkomst met de West-Duitse Bondsrepubliek is echter overeenge komen dat geen visum nodig is. Dus, wanneer een Duits onderdaan zich in ons iand bevindt, mag deze niet de grens over gezet worder. op grond van van het feit dat deze niet een handeling heeft verricht die niet verplicht gesteld is. (Van een onzer verslaggevers) De heer C. J. van Ee uit Den Haag, die in de oudejaarsnacht bij rel letjes in de. Jan de liacnstraat door de sabel van een politieman onder de ousel wera gewona, heeft van ae gemeente uen Haag een bedrag van j oou ontvangen als compen satie voor nel onaervunaen ïeea, zoais is. en ri. iu een begeieidenue brier schryven. Zij voegen uuaraan toe, dat gebleken is uai door bepaaice uitlatingen van overneidswege de verwachting i is gewekt aat ue geieden scnaae zou worticJ vergoea. Daarom zijn v ij bereid, zo senrijven B. en Yv., hoewel onverscnuliligd, het door u ondervonden leed te compenseren. De Fatum Ongevalienverzekerings- imtatscuappu, oy wie de gemeente verzeaeru is, scureef aan de heer Van ne, dat uit ae rapporten ge bleken is, dat hy onnouig een aan- meritei.jK risico neert genomen door zich op het Kritieke tijdstip naar buiten te begeven en te midden j van uuurtbewoners te vertoeven in een straat die op vorige oudejaars- avonden het toonbeeld is geweest j van ernstige wanordelijkheden. Het una er zoek heeft geen aanwijzing opgeleverd, zo schrijft de Fatum, j dat de politie de grenzen van een toelaatbaar, zo niet onvermijdelijk optreden zou hebben overschreden. Van onrechtmatig handelen van de politie is dan ook geen sprake. HOLLYWOOD (Reuter) De filmactrice Rita Hayworth en haar vijfde echtgenoot, de regisseur Ja mes Hill, zijn uit elkaar gegaan, zo is in Hollywood meegedeeld. Binnen kort zal Rita Hayworth de scheiding aanvragen.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2