ven op Nieuwlandse Zuiver en gras vóór t maaien te kostbaar Zonnebloem-cursus voor meisjes van grote betekenis Schiedam wint met grote ciifers van Storks 3 SVV verslaat PSV in goede partij honkbal 134.700 WEHATE doet de Eloriade herleven B. en W. antwoorden H. 69 4 60 Eindstanden KNVB-teams in de reserve-klassen Brand ontstaan in vuilnishoop ARM A nam met succes deel aan sportdag Westland loont zi jn kunnen Aan onze adverteerders in SCHIEDAM en OMSTREKEN Circus Belli naar Maassluis cfnedammers anderclkaar Frans v. d. Burg op transferiijsl GEVONDEN Burgerlijke Stand Wisselkoersen „Natuurgenot in huis" hijeen Veemarkt Rotterdam Kinderspelmiddag DOK nu woensdag Visafsiag V eiliugnieuws voor alles wat uw radio en tv betreft modem hun in hun latere leven van pas zullen komen. Het grootste deel van de vrouwelijke jeugd immers zal bin nen een aantal jaren, bedrijf, winkel en kantoor verlaten en een eigenlijke toekomst vinden in het huwelijk. Een voor bereiding op dat huwelijk is van groot nut. Vorming SchiedamStorks 3 Schiedam bond de strijd aan te gen Storks 3 uit Den Haag. De Schiedammers wonnen deze wed strijd in de eerste twee innings. Werper Manuel van Storks was er totaal uit na de home-run van de eerste slagman van Schiedam Huet. DUSOndina HET VRIJE VOLK DINSDAG 11 JULI 1961 PAGINA 5 Burgemeester en wethouders hebben geantwoord op vragen, die het socialistische raadslid de heer H. Kornfeld onlangs heeft gesteld naar aanleiding van het verbod tot het plaatsen van tenten op speelweiden tussen woonblokken in Nieuwland, Elders op deze pagina, vindt u het antwoord van B. en W. op een serie vragen van de heer II, Kornfeld (p.v.d.a.). die betrekking hadden op een verbod om tentjes te plaatsen op speelweiden tussen de woonwijken in Nieuwland. Volgens B. en W. is het dus on doenlijk vóór het maaien, in alle bin nentuinen de stenen en ijzeren pin- gelegen "s^eiveTd 'gebruik nen te venvyderen, die daar zijn maken, 6 h 1 s blijven liggen en die schade veroor- De vragen luidden als volgt: 1. Hebben burgemeester en wet houders kennis genomen van een bericht in de pers, fcaarbjj wordt medegedeeld dat het voortaan ver boden zal zijn tenten te plaatsen op de speelweiden tussen de woonblok ken in de wijk Nieuwland, zulks om dat de bij het zg. kamperen achter gelaten stenen en stukken ijzer, w-elke als haringen hebben gediend, bij het maaien van het gras belang rijke schade veroorzaken aan de messen van de maaimachines? 2. Zijn burgemeester en wethou ders niet met ondergetekende van mening, dat in het bijzonder de jeug digen, die nog min of meer onder het wakend oog der ouders spelen, door genoemd verbod toch wel heel erg worden getroffen, daar het voor hen niet gewenst is, dat zij van een zaken aan de maaimachines. Dat tuinarchitect Schippers er be zwaar tegen heeft, dat de kinderen spijkers in jonge bomen slaan om daar de touwen van htm tenten aan vast te maken, kunnen wij ons voor steilen. Maar wij blijven het betreu ren, dat dit volledige verbod om ten ten op ie zetten daarvan het gevolg moet zijn. Hadden B. en W. dat verbod nu niet kunnen beperken tot het gebruik van ijzeren pinnen en dergelijke? Want. zoals uit het antwoord van het college blijkt: stenen mimen is ook nu noodzakelijk, zij het in geringere mate. dan voordat het .verbod van kracht werd. Scheelt het nu zo.aan merkelijk in de kosten en in de be nodigde mankracht, als er wat meer stenen moeten worden opgeraapt? Bovendien blijven wij met de heer Kornfeld van mening, dat hier klei nere kinderen gedupeerd worden, die nog onder het wakend oog van moe- tier spelen. De jongens en meisjes uit de leeftijd van 10 tot 14 jaar hebben gewoonlijk behoefte aan meer ruimte en beweging, dan een simpel tentje tan oude doeken hun biedt. Het zijn in het algemeen juist de jeugdigen, die in zo'n zelf gefabriekt- tentje zich het meest vermaken. I 3. Zijn burgemeester en wethou ders bereid om te doen onderzoeken, of het mogelijk is de desbetreffende speelweiden vóór met het maaien van het gras wordt begonnen, te zui veren van steen en ijzer, opdat schade aan de grasmachines wordt voorkomen en genoemd verbod niet gehandhaafd behoeft te worden? Naar aanleiding daarvan delen B. cn W. het volgende mee: Aci 1. Deze vraag wordt bevesti gend beantwoord. Bedoelde maatre gel ia genomen om een einde te ma ken aan de belangrijke schade, welke bij het maaien van het gras aan de maaimachines wordt veroorzaakt. Door de kinderen worden namelijk vaak stenen gebruikt om het op waaien van kleden, oude dekens, lap pen e.d., waarmede „tenten" worden gemaakt, tegen te gaan. Daarnaast worden stukken betonijzer, grote draadnagels e.d.. als haringen en grondpennen aangewend. Na het af breken van de ..tenten" liggen de stenen her en der in de grasvelden verspreid en worden de stukken ijzer en draadnagels in de grona achter gelaten, waarbij een gedeelte boven de grond blijft uitsteken. Voordat met het maaien van een gazon in ecu gemeenschappelijke tuin wordt begonnen, wordt het ter rein zo goed mogelijk van stenen veelal uitgebroken uit de verharde terreingedeelten met speeltoestellen gezuiverd. Het is evenwel uiterst moeilijk alle in de grond gestoken ijzeren pennen op te sporen. Het ge volg was dan ook, dat steeds weer ernstige schade aan de maaimachi nes ontstond. Voorts kwam het voor, dat door de kinderen in jonge bomen spijkers werden geslagen om daaraan scheer- lijntjes van tenten vast te maken. Jonge bomen zijn daartegen niet be stand.' De goede uitwerking van de ge troffen maatregel blijkt wel duide lijk hieruit, dat sedert de invoering van het verbod geen reparaties aan maaimachines zijn nodig ge weest, er in die tijd minder gazons zijn vernield, geen spijkers in de bomen zijn geslagen en vergeleken Dij voorheen slechts een gering aantal stenen behoefde te worden geruimd. Ad 2. In het algemeen worden de jeugdige kinderen, die nog onder het wakend oog der ouders spelen, door het verbod niet getroffen, daar het meestal niet de zeer jonge kinderen zijn, die de tenten bouwen, doch die uit de leettijdsgroep van 10 tot 14 jaar, die zich voor andere doelein den meestal niet meer in de binnen tuinen, ophouden. Ad 3. Hoewel ook ons college van mening is, dat het opzetten van een tentje een prettige bezigheid voor de jeugd vormt, moest dit in de bin nentuinen worden verboden, aange zien het ondoenlijk is alle binnentui nen vóór het maaien geheel te zui veren, daar nog afgezien van de grote kosten het de betrokken dienst aan de nodige mankracht hiervoor ontbreekt. Aldus B. en W. in'hun antwoord aan de heer Kornfeld. Advertentie I.M. TELEFOON In september start in Schiedam, Vlaardingen cn Maassluis het Zonncbloemwerk weer een serie cursussen, bestemd voor miesjes van 15 tot 23 jaar. Deze Zonnebloem-cursussen zijn Het nevenpand van het «cheeps- j voor talloze werkende meisjes al van grote betekenis gebleken, dik- wéwf'asnS^aTfc'en^JeJ fhnkë I Zij worden in het vormingscentrum onderwezen in-vakken, die Omstreeks 9.50 uur rukte, gister avond de brandweer uit voor een uit slaande brand aan de Nijverheids straat. Een hoop afval die bij de groothandel in aardappelen en vee Vreeswijk was opgeslagen, was 'n brand gevlogen. Met. twee nevelstra- len werd het vuur bestreden. Zondag heeft een 30-tal jeugdleden van de Schiedamse Arbeidersgymnas tiekvereniging ARMA in Rotterdam deelgenomen aan een sport en spel- dag. In de morgenuren liepen zeeen wandeknars van 10 km onder leiding' van de heren M. Verveen en A. Bou- man. Alle jongelui hebben de tocht volbracht en kregen een medaille. Voorts was er een concours voor tamboerkorpsen uit de sportbond. Het korps van ARMA heeft daar ook aan deelgenomen en behaalde onder leiding van de heer B. Landsbergen de derde prijs. In samenwerking met de sportbond IJmuiden gaat ARMa van 29 juli tot en met 2 augustus in Lunteren kamperen en. viert met de jeugd van de sportbond uit heel Ne derland de jeugddag op de Faas heuvel in Vierhouten, waarvan de kosten voor de helft uit de toto be taald kunnen worden. ARMA hoopt als gevolg van deze lage pry's alle jeugdleden mee te kunnen nemen. De oud-VFC'er Frans v. d. Burg, die een aantal jaren de rechtsbui tenplaats in het Schiedamse Her- mes-DVS heeft bezet, is door deze vereniging thans op de transferiijsl geplaatst. Advertentie (LM.). dijk werd aangetast en kreeg flinke waterschade, 's Middags waren op het terrein arbeiders aan het werk geweest. Misschien heeft een van hen een brandend peukje op de tuilnis- hoop gegooid. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, tussen 9 en 12.30 uur en 2 en 6 uur: ring met sleutels, etui met sleutels., kindertasje met inhoud, portemonnee met inh., wieldop van auto. Te bevragen bij vinders; zwem broek en badhanddoek. Van tier Meer en Schoep. St.-Lidiunastr. 82: plastic tas met inh., B. Fortuin, Burg. Van Haarenlaan 995; grasschaar. J. Lans bergen. Noordeinde 27, Kethel; da mestas met inh., Greveling, Van Leeuwenhoeckstr. 9a; aktetas met inh., Rie.tveld. Fultonstr. 13a; tas met inh.. v ,d. Burg. Van Beverenstr. 32; medaillon met kettinkje, mevr. Rolf, St. Anna Zusterstr., tel. 64267; gouden kinderringetje, Grondelle, .Vondellaan 16; armband, J. van Geenen. Dr. Boilaari Ut zegelring. P. Scheenloop, Pernissedijk .8; kettinkje met steen tjes. D. Riemers. Marconist:'. 53a; medaille, Loch. Middelharnissestr. 25; zilveren kruisje. Zijlstra, D. A. de Jongstraat 2cl; linker dameshand schoen, A. H. Veringmeier, Plein Eendracht 35a; een paar regenpijpen. It. Hertog. Parkweg 162; dameshoed, L A. de Bei, Plocgstraafc 2b; kinder schoentje, J. M. Vcrhart. Da Costa- straat 48a; pakje met inh.. J. Voor- wald. Van Smaleveitsh*. 45a: dames schoen, (r.). N. v. d. Vorm, Singel 80: voetbalschoen. J. Kraan. Mariastr. 22a; jasje. Schaap, Rotterdamsedijk 58b; kinderjasje. C. Ihoer, Strijense- straat 35; contactsleutel, Verkaik, Celsiusstr. 40b; ring met sleutels, J. v, d. Bosch, Jan van Avennesstr. 51a: bril in etui. M. Beier, Plein Eendracht 35d; brander met rubberslang. La- ferte. Lekstr. 73; enveloppe met foto's, F. Mastenbroek. Pr. Fr. Hendrikstr. 14: Duitse herder, dierenasyl. St. Anna Zusterstraat. DINSDAG Bioscopen: MONOPOLE: De groie bluf. 2 uur. De kat, 7 en 9.15 Uur. PASSAGE: De grote bedrieger, 2 en 3.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM; Op het spoor van de mens, 10—17 uur. Apotheek: Gouka en Co., Groenelaaa 127. WOENSDAG Bioscopen: UONOPOLEDe grote bluf, 2 uur. De kat. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: De grote bedrieger, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Op het spoor van de mens, 1017 uur. Apotheek: Gouka en Co., Groerselaan 127. Ook echter wanneer het meisje niet trouwt zal zij op de Zonnebloem- cursussen voldoening vinden in waardevolle vrouwelijke werkzaam heden. Bovendien leren de meisjes hun creatieve vermogens gebruiken en ontwikkelen. Ze bedenken en ont werpen zelf kledingstukken en aller aardigste voorbeelden daarvan zijn jaarlijks op de modeshow van de Zonnebloem te zien. Geslaagde werkstukken leveren de meisjes ook af in klei en in bloem schikken. Er worden excursies ge maakt naar bij voorbeeld het Bouw centrum en het Ned. Kleding museum. Ook woninginrichting, budgettering, kinderverzorging en -opvoeding behoren tot de bespro ken onderwerpen. In de praktische keuken leren de meisjes koken en ze eten de resul taten vervolgens zelf op. Verder wor den lessen gegeven in handenarbeid, ziekenverzorging, enz. Maar ook ontspanning komt voor op het programma van de Zonnebloem; soms studeren de meisjes samen een toneelstuk in, ze doen aan tafeltennis, organise ren een feest- of een dansavondje en brengen een weekend door in De Vonk. Persoonlijkheidsvorming is bij dit alles van groot belang. Ze werken met elkaar in een groep, praten over jr Gehuwd: G. H. Leenhart 24 en S. C. van den Tempel 20 jr. Geboren: Ronald L. zn van P. M. L. Dries en M. M. Bosch; Willemina dr van c. van Sliedregt en E. Nesse: Caroline dr van A. M. Voshol en II. Casteleins: Anne I. dr van B. Bag german en T. IJ. Kuiper; Antonius H. zn van A. J. L. Bosch en J. G. van Rooijen. 10 juli Engels pond j 0.00j10.01 Amerik, dollar 3.59A3,59TV Franse frank 73,29573,345 Belgische frank7,2157.22 i Zwitserse frank83,24483,294 Zweedse kroon 69,46569,514 Duitse mark 90.28590.334 Deense kroon 51,79551,845 Noorse kroon 50,07 50,12 ■Canada 3,4623.47 Italiaanse lire 57,87557,925 Oostenrijkse schilling 13,90113,911 .Escudo 12.49Ï12,511 algemene problemen en allerlei on derwerpen, waarvoor meisjes zich interesseren. In het clubhuis aan de Schiedamse Nieuwstraat komen de meisjes bij een voor tafeltennis, handenarbeid, toneel, enz. Op de huishoud- en in dustriescholen van Vlaardingen en Schiedam worden de overige lessen gegeven in ruime lokalen met een prettige sfeer. Voor Schiedam i* dat dus in de huishoudschool aan de Prins Mauritsstraat 9 en voor Vlaar dingen in de school aan de Van Ho- gendorplaan 201. Men kan zich vanaf maandag 21' augustus tot en met vrijdag 25 augus tus 's avonds van 7 tot 9 uur in het clubhuis. Nieuwstraat 12 in Schie dam, tel. 67792 opgeven. Dit geldt ook voor de meisjes uit Vlaardingen en Maassluis. Men kan hier ook in lichtingen krijgen. Vele bedrijven in Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis werken mee om deze Zonnebloemcursussen te doen slagen en geven soms onder de werk tijd gelegenheid om een dergelijke cursus te volgen. Ook in de avond uren echter zijn er cursussen. De vereniging „Natuurgenot in huis" komt woensdag 12 juli in de Amstelbron in. vergadering- bijeen. Het is de bedoeling om deze laatste avond voor de vakantie vooral het karakter te geven van een contact bijeenkomst, Daarom is er voor de pauze een praatuurtje ingelast. Na-de pauze kan- men luisteren naar de nieuwste korte bo mislezing op de band. Er is ook een verloting. Dat SVV momenteel goed honkbal speelt, blijkt wel uit hei talrijke publiek, dat zondag getuige was van een verdiende overwinning van SW op zijn rivaal PSV uit Eindhoven. Op nieuw was SVV het sterkste team en wisten de rood-groenen de Eindhovense slagmannen door zeer goed veldspel in be dwang te houden- Ditmaal werden 10 tegenstanders uitgevan- gen. De andere Schiedamse vereniging met kans op de bovenste plaats, Schiedam, won verdiend van Storks 3 uit Den Haag. Rotterdam 10 juli. Aanvoer 1792 dieren. Hierbij waren 1074 vette koeien en 718 varkens. De prijzen waren: vette koeien le kW. 3.203.45, 2e kW. 2.80—3.15, 3e kW. 2.60—2.75; varkens 1.921.901.87 alles per kg. Overzicht: Vette koeien, aanvoer: ruimer, handel: kalm, prijzen*, on veranderd. Prima's boven notering. Varkens (levend gewicht), aanvoer: iets meer, handel*, redelijk, prijzen: even hoger. Prima vleesvarkens bo ven notering. Zware varkens 1.78 1.80 p. kg en slachtzeugen 1.55—1.62 p. kg. De wedstrijd SVVPSV werd voorafgegaan door een wedstrijd van de junioren van beide vereni gingen. Ook dit werd een overwin ning voor SVV. Hierna kwamen de grote broers in 'net veld. SW kwam het eerst aan slag. De eerste slagman wist met vier-wijd het eerste honk te ba- reiken en stal het tweede. Hierna gingen twee PSV'ers met drie-slag aan de kant. doch de Amerikaan Mac Dougall wist een drie-honkslag te geven, waardoor KeTstens voor PSV scoorde. SW antwoordde direct, Gerard Gommel zag zijn verre tik als fout gehonoreerd, waarna hij met drie slag uitging, doch Wout van Mee- teïèn en Cor Bras forceerden vier- wijd. Met eerste en tweede honk bezet kwam Nico Kolmeyer aan slag. Hij plaatste een prachtige honkslag, waardoor Van Meeleren tegenscoor- de. Met opnieuw één en twee bezet tikte Koos de Haas (ditmaal de bes te slagman) de ba! in het veld, zo dat drie honken waren bezet. De eerste innings eindigde gelijk (1—1). Toch zou PSV opnieuw* de leiding nemen. H. Ploos kwam door een honkslag op heb eerste honk en de volgende slagman wist hem op het derde te brengen. Hilbrink plaatste een opofferings slag in het binnenveld, waardoor Ploos voor PSV het tweede punt scoorde. De volgende slagman werd op het eerste honk uitgebrand. SVV had hierop niet direct het antwoord klaar. Voor PSV was dit in de derde slagbeurt precies zo. In de gelijk makende derde slag beurt kwam SW terug. Cor Bras kwam opnieuw met vier-wijd op de honken. Nico Kolmeyer wist door velderskeus het eerste honk te be reiken. terwijl Cor Bras door een foute aangooi toch nog op het twee de kwam. HU scoorde de gelijkmaker Nico Kolmeyer kwam thuis door een goedgeplaatste stootslag van Huib den Dunnen. Ook in de vierde slagbeurt kwa men slechts drie PSV'ers in het slagperk. Doordat Huib Kooy (inval ler voor Cor Bras) een opofferings slag piaatste kwamen Gommel en Van Meteren op het derde en twee de honk. Opnieuw wist Nico Kolmeyer een honkslag van zijn knuppel te laten komen, waardoor Gerard Gommel scoorde. Koos de Haas bracht Van Meeteren cn Kolmeyer over de thuisplaat. Zelf was Koos de Haas toi het derde doorgedrongen door een doorgeschoten bal, waarna hij nog binnenkwam bij een poging het thuishonk te stelen (72). Dit was voor PSV in feite de ge nadeslag. In de negende innings moest het voor wat PSV betrof, nog steeds ge beuren. De eerste slagman werd echter met drie-slag teruggestuurd. Hans de Lange moest toen opnieuw vier-wijd afstaan, doch de volgende slagman tikte de bal in het SVV- binnenveid. De bal werd door Han de Lange naar de tweede honkman Gerard Gommel aangegooid, zodat de honkloper werd uitgebrand, maar Gerard Gommel gooide het eerste honk aan, voordat de PSV-s!agman dit honk bereikte. De wedstrijd werd dus beëindigd met een prachtige dubbele nul. Werpersresultaten; Hans de Lange (SVV) 7-5-4; H. Muller ('PSV) S-4 -10. De SW-reserves trokken zondag morgen naar USC 1 en wonnen de ze wedstrijd met 63. zodat hun derde plaats op de ranglijst niet m gevaar kwam. Het derde negental van SVV 'won met grote cijfers van lijstaanvoerder VUC (020.i. Hierna kwamen regelmatig de bonken vol door vier-wijd of door goede houtslagen, zodat aan het einde van de eerste innings Storks legen een 70-achterstand stond te iL. kijken. Storks wist hier in de slagbeurten geen antwoord op, terwijl Schiedam in de tweede innings hetzelfde hu zarenstukje volbracht en wederom ze ven man over de thuisplaat zag gaan. Toen scoorden achtereenvolgens voor Schiedam Huet, Van Namen, Kempen, v, d. Have, Kooy, Van Rui ven en Dijksman. Ook de derde slag beurt van Storks bracht niets op, doch toen de Hagenaar Van Heinin gen op de werperplaat werd gezet, was het slagfestijn van Schiedam ook afgelopen, Deze werper was veel ster ker en Schiedam kreag daarna nie mand meer over de thuisplaat. Storks daarentegen kon in de vijfde slagbeurt zes man op de hon ken krjjgen. waarvan er drie scoor den (143). In de zesde slagbeurt van Schiedam sloeg v. d. Have een prachtige driehonkslag, doch de stootslag die hierop moest volgen mislukte, zodat Schiedam deze sco ringskans voorbij liet gaan. In de zevende slagbeurt kwamen beide partijen wel op de honken, doch gescoord kon er niet worden. Van Heel van Storks kon in de acht ste en laatste innings de thuisplaat nog bereiken, doch verder liet Schie dam het niet komen, zodat de eind stand 14i werd in het voordeel van Schiedam. De tweede plaats op de ranglijst- bleef behouden met de kans nog kampioen te kunnen wor den. "Werpersresultaten: Van Namen (Schiedam) 11-4-4; Manuel (Storks i 2 innings: v. Heiningen 6 innings. 7-4-15. Schiedam 2 speelde met door de regen en het derde negental van Schiedam won met 302 van Nado Vooruitgang. Hier wist Arie Zonne veld en junior H. Beek een home-run te slaan. DHS won zijn wedstrijd van On dina (21—11). Dit was een wedstrijd die op behoorlijk peil stond. In de eerste paar innings kon de DHS- slagploeg nog niet- direct vat krijgen op de Ondina-werper en keken de Schiedammers tegen een 60-ach- terstand aan. Zelfs werd het nog 92 voor Ondina. doch toen ging het hout ertegenaan. Eerst werd «1e stand nog via 9—1. 11—7. Maar in de voorlaatste innings wist DHS de stand gelijk ie maken (1111). Ondina werd daarna met drie nullen teruggewezen en de ge lijk makende slagbeurt (tevens laat ste) was voor DHS. Door goede honkslagen van Bob Soudijn ~n De Jong en éénmaal vlerwijd liepen de honken vol. Wel ging hierna De Jager voor drieslag uit, maar Bons sloeg Soudijn binnen en daarna hadden de DHS-slagtnan- nen de smaak te pakken, want niet minder dan 9 man konden scoren, zodat de eindstand 2111 voor DHS werd. Voor DHS waren de beste slag mensen: Soudijn. Bons en Hey, Werpersresultaten: B, Soudijn (DHS) 7-7-4; Sutherland (Ondina) 7-5-16. 1 De regen heeft zaterdag ook de mars, die vooraf ging .aan.de kin- derspelmiddag van de chr. gymna stiekvereniging DOK. in de war ge stuurd,. Om de kinderen niet teleur te stellen, is die mars doorgegaan. De rest. van het programma is ech ter uitgesteld tot woensdagmiddag 12 juli. aanvang 2 uur. Alle kinderen en belangstellenden worden op dat tijdstip verwacht op het veldje ach ter de Prins Bernhardlaan. De mars komt dan te vervallen. (Van een onzer verslaggevers) In kleiner, maar gespecialiseerde opzet gaat de Floriade 1960 herleven in de WEHATE, de Westlandse tentoonstelling, die als de nationale tuinbouwbeurs in binnen- en buitenland be kendheid heeft gekregen. Van 18 tot 22 juli zullen de hallen in Honselersdijk en Naaldwijk geopend zijn voor een expositie, die vooral een krachtige stimulans wil geven voor moderne bedrijfsvoering. „En dan verstaan wij onder die moderne bedrijfsvoering niet alleen de technische inrichting, maar vooral ook de kweek van de Westlandse produkten. Trouwens het een hangt nauw sa men met het ander." (Van onze sportredactie) De eindstanden van de reserve- klassen KNVB (amateurs), waarin Viaardingen en Schiedam uitkwa men, luiden voor de afgelopen com petitie 19601961 als volgt. Res. le klas: Sparta 3 24—36; DCV 2 24—29; RFC 2427: Feijen. 3 24—26; Unitas 2 24—24; Xerxes 2 24—24; ADO 3 24— 23; Exc. R. 3 24—22: CVV 2 24—21: SHS 3 24—21; Gouda 2 24.—20: SVV 3 24—20; VFC 2 24—19. Ten gevolge van. .het steeds toenemend aantal advertenties en de vrije zaterdag, ook voor het dagbladpersorteel zijn wij gedwongen onze adverteerders te verzoeken hun adver tentieteksten e.q. -matrijzen volgens onderstaand schema in ons bezit te doen zijn. Advertenties voor dinsdag t/m vrijdag Teksten zótadvertenties en matrijsadverterities inleveren uiterlijk één dag vóór plaatsing tot niet later dan 13.00 u. Advertenties voor zaterdag Teksten setadvertenties en matrijsadvertenties inleveren, uiterlijk donderdag tot niet later dan 13.00 uur. Advertentie* voor maandag Teksten zetadvertenties en marrijsadvertenties inleveren uiterlijk vrijdag tot niet later dan 13.00 uur. Familieberichten Ah tot dusver. riw opdrachten kunt u «enden aan ons kantoor te Schie dam, Passage 20, telefoon. 010 <«C 01800) - 6879$, of recht streeks aan onze advertentie-afdehng.* Postbus 1162, Rot tendam, telefoon 010 (of OfOOO) - 11.10.30. Wij zullen slechts plaatsing op de opgegeven, dagen kunnen garanderen, voor zover de advertentieteksten, c.q. -matrijaen volgens het bovenstaande schema in ons bezit komen. Wij hopen op uw medewerking te mogen rekenen, zoals u dit in noodgevallen op de onze zult kunnen doen. Directie N.V. De Arbeiderspers, Rotterdam. Res. 2e klas B. Spart. '20-2 20—32: Overmaas 2 20- 30; Excels. R 4 2023; Sparta 4 20- 21; Musschen 2 20—19; RFC 3 20— 19; Laakkw. 3 20—19; SVV 4 20—16; CKC 2 20—16; HOV 2 20—15; DCL 2 20—10. Res. 2e klas C. Neptunus 2 20—27; Feijen. 4 20—24; RFC 4 20—24; Sliedr. 2 20—22; Leer dam Sp. 2 20—21: DHC 4 20—20: DFC 3 20—19; Fort. VI. 3 20—17; HDVS 3 20—16; ONA 3 20—15; SVW 2 20—15, Res. 3e klas L. DCV 3 1333: DHZ 2 1821; HDVS en men moest lang wachten eer de Zo wil dus de WEHATE. afkorting voor Westlandse Handelstentoon stelling een leerschool voor tuinders zijn, naar de woorden van de heer J. Bruinsma, secretaris van het or ganiserende comité, dat nu voor de dertiende keer tuiubouwend Neder land oproept te komen kijken naar de prestaties van de tuinbouw, met name van de teelt onder glas. Die prestaties liegen er niet om. Zie naar de tomatenteelt: de aan- vctercijfers zijn opgelopen van 82 miljoen kg in 1951 iot 200 miljoen kg in 1960. Dat Is geen kleinigheid. Waardoor? Wel; de tuinders hebben geleerd, dat de tomaat nagenoeg het „jaar rond" kan worden gekweekt. Zoals de sla het jaar rond kan wor den geteeld, evenals de komkommer. Het publiek merkt dat niet zo op, maar tien jaar geleden kon men in december al geen sla meer krijgen WEHATE zal 150 inzenders-tuin ders op 10.000 vierkante meter' de gelegenheid bieden te laten zien, wat de Nederlandse groenten- fruit- en bloementeelt vermag, onder glas en op de koude grond. En dat het bui tenland daar ook wel iets van merkt, bewijzen de steeds stijgende export cijfers. 4 IS—20; ODS 2 18—20: HOV 3 18— 17; Emma 2 18—15; Transv. 2 18— 14; Schoonh. 2 1814; Leonida3 2 18—13; LekkeTkerk 2 18—13. Res. 3e klas F. Spart. '20-3 20—30; DHS 2 20—25: CVV 3 20—24: Exc. '20-2 20—20; Unitas 3 20—20; EDS 2 20—18: Em ma 3 20—IS: DCV 4 20—17; Hion 2 2017; Hillesluis 2 2015. Res. 3e klas G. DFC 4 18—28; Flakkee 2 18—26; Neptunus 3 18—21: Xerxes 3 1820; Fluks 2 18—20; Coa! 2 18—17; Cl/V 4 1815; Slikkerveer 2 1812; Din- dua 2 IS—11: DHS 3 18—10. Res. 3e klas H. Nado V 2 18—23: Tediro 2 18—23; H.berg 2 18—23; Overmaas 2 18—22; Exc. '20-3 18—19: Coat 3 18—17: Musschen 3 1815: Leerd, Sp. 3 18- 15. Schiedam 2 18—13; RDM 2 38—8. Heden kwamen aan de Visafsiag alhier een aantal vaartuigen en wer den van IJmuiden, Den Helder, Scheveningen, Vlaardingen, Stellen dam en elders 200 kisten verse zee vis en spiering aangevoerd. De prij zen waren: schol midd. (5052. schol klein ƒ35—ƒ42. schelvis nüdd. 4344, schelvis klein 30—36, kabeljauw gr. (4452. kabeljauw midd. ƒ36—ƒ38. kabeljauw klein ƒ30—ƒ34. makreel ƒ14—ƒ23, zee hanen klein 18—ƒ20, wijting ƒ32— ƒ34, haring verse ƒ20—ƒ23 per kist. nieuwe oogst aan de markt kwam. Met de tomaal en de komkommer gaat het precies eender. „Nog veel meer kan worden be reikt." zo leerde de heer J. van der Does van het Landbouw-Economisch Instituut de maandag gehouden pcrsconfcren lie. Dat kan door betere kassenbouw, door introductie van beregeningsin- stailaties en van de concentratie meters, die automatisch water en kunstmeststoffen in juiste concen traties en verhoudingen aan de ge wassen toedienen, zoals ook de re genautomaat automatisch zorgt voor het precies lessen van de dorst der planten. En dan is er nog de mo gelijkheid van automatische luch ting op temperatuur en vochtigheids graad. Men ziet het is allemaal automa tiek, wat de Westlandse klok slaat. Investeren Maardat alles kost het een en ander. De tuinder moet bereid zijn flink te investeren, veel pijn hoeft hij daarvan niet te hebben, want de heer Van der Does reken de voor, dat de meeropbrengsten ruimschoots de kosten goedmaken. „De kunst is niet," zo luidde ziin advies, „een naar oppervlakte ge rekend groter bedrijf ie maken, maar een bedrijf, dat door goede inrich ting tot maximale produktie komt." Daarmede omzeilt de tuinder dan ook nog het moderne probleem van het arbeiderstekort. Coöp. Tuinbouwveiling der Z. H. Eilanden G. A. Rotterdam. Prijsver- loop maandag l(. juli 1961. Eerstelingen grote 18—21, eerste lingen poters 733, Dorè's grote 17 24, Dorè's poters 11—13. Barima's grote 16—22, Barima's poters 1115, Eigenheimers grote 15—22, Eigen heimers poters 513, Andijvie 7—14 per kg; Bloemkool IA 20—63, Bloem kool IIA 15—52. Sla IA 3.60—S20 per st: Sla 1011 per kg; Komkom mers 60/70 2025, komkommers 50/60 21—22, komkommers 40/50 16 per st; Spitskool 28—54, Rode Kool 1924, Tuinbonen 15—17, Uien met lof 1121, Uien 2733, Spinazie 48 52. Dubb. bonen I 3.712.0S. Dubb. bonen II 1.681.88, Kassnijbonen 1.712.00, Stamsnij bonen 1,20—1.21, Doperwten 51—54, Champignons 2.80—3.00, Aardbeien 67—78, Talis man IA 1.37—1.80, Talisman HA 1.20—1.45 per kg; Frambozen 2833 per doos; Golden Japan 1.441.64, Beauty 1.00—1.33. Ontario 97—1,80, June Blood 93—1.28 per kg; Rode bessen 14—21 pei doos; Rode bessen I 6598, Rode bessen H 5662 per kg; Perziken A 2846, Perziken B 16—20. Perziker C 11—15 per st; Frankenthaler 2.60—2.80 per kg; Netmeloenen 65—1.02 per st; Toma ten export A 3.40—3.80, B 3.40—3.60, C 3.50—3.60. CC 2.10—2.30 per bak. Aanvoer 20.000 kg. MAASSLUIS Het circus Belli komt op 20, 21 en 22 juli te Maas sluis een viertal voorstellingen geven. Zaterdag 22 juli vindt er een matinee plaats. Het ligt in de bedoeling, dat Belli de tent met een capaciteit van 2000 personen zal opslaan op een terrein liggende tussen de Muwi-woningen en de rijksweg in de Sluispolder-West.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1