m op hders ffp! Doodslag: acht jaar geëist Tandarts Mertens schrijft 'dagboek van een querulant' Tien jongelui met Rijndam vertrokken I BOER BLUST JONGE LIEFDE IN ENSLOOT CON1MEX NASI GORENG KANT EN Zenuwarts op vrije voeten Drie maal het water in: drie kleuters gered Winnaars j eu gdwedstrij d Broers T. voor Hoge Raad Gedoopt 't Was kermis RIJST HAM UIEN KRUIDEN Kort zicht Spreiding Hs HET VRIJE VOLK WOENSDAG 12 JULI 1961 PAGINA 3 MEDELIJDEN AL EERDER REQUISITOIR Minder gevaarlijk hasf blik: f2.10 half blik: f 1.10 jaar geeist tegen vader die zijn kind (3) mishandelde (Van een onzer verslaggevers) „Ik wou haar wel pijn doen, maar het was niet mijn bedoe ling- haar ernstig letstel toe te brengen". Dat verklaarde de 21-jarige fabrieksarbeider A. P., een donkere jongeman die dui delijk antwoordde op de hem gestelde vragen, maar overigens geen besef scheen te hebben van de schandelijke manier waar op hij zijn driejarig dochtertje Ellie heeft mishandeld, dins dagmiddag voor de Rotterdamse rechtbank. Wegens mishande ling met voorbedachten rade eiste de officier van Justitie vijf jaar met aftrek tegen hem. Hij had, zo bleek uit het erhoor, van de geboorte af een hekel aan het kind, liet oudste dochtertje uit zijn huwelijk, ge had, omdat hij in de overtuiging leefde dat hij er niet de vader van was. Tn de jaren 1959 en 1960 heeft hy het op december 1957 geboren meis je herhaaldelijk gewelddadig tegen het hoofd gestompt en geslagen, zo dat het met blauwe plekken rondliep. Op die misdragingen slaat het eerste deel van de tegen hem uitgebrachte dagvaarding. Erger is wat hem verder ten laste Is gelegd. Hij zou Ellie op 11 februa ri 1960 met het blote buikje op een paar centimeter afstand voor de fel brandende kachel hebben gezet. Eerst hield h(j haar vast. maar hij moest haar al spoedig loslaten omdat hij de hevige hitte niet aan zijn handen kon verdragen. Het kind liep even later de kamer In, maar het huilde niet. Nadat verdachte even de gang was opgelopen omdat er iemand voor hem aan de deur was. had hij haar op nieuw vlak voor de kachel gezet en gezegd dat ze zo moest blijven staan. Zelf ging hij naar een andere kamer om zich te verkleden. Toen hij na tien of vijftien minuten terug kwam, stond ze er nog. in een lusteloze hou ding met het hoofdje omlaag en ge heel bezweet. Pas toen, zo verklaarde hij nu, Kreeg hij medelijden met het kind. ,G& maar met Anja spelen.' had hij gezegd en direct was het gekwelde Kind naar de box van het zusje, een baby van nog geen jaar, gelopen. De volgende dag eerst had de moeder op het buikje van Ellie een grote brand wond ontdekt, een tweede-graads verbranding met een middellijn van tien centimeter. .U kon toch begrijpen dat het ver keerd moest aflopen?' voegde de pre sident verdachte toe. .Ik dacht niet dat ze zich kon branden," antwoordde P. •Vindt u het dan niet gemeen wat u deed.' ging de president voort. ,wat u uw vrouw ook mocht verwijten, het kind had daar in elk geval geen schuld aan. Het is een lief en aardig meisje en de buren spraken schande van de manier waarop u haar be handelde.' .Bij nader inzien vind ik het zelf ook gemeen.' gaf verdachte toe. De kwelpartij vlak voor de gloei end hete kachel had zich afgespeeld sp een dag toen verdachte niet in zijn huis kon. Hij wist dat zijn vrouw bij de kapper was en ging daar toen zelf ook heen. Zijn vrouw had Ellie bij zich en die nam hii toen mee naar huis om haar- met het jongere zusje te laten spelen. Toen hij haar even later riep en ze niet direct kwam. had hij het kind opgepakt en zo geslagen, dat hij met zijn nagels haar gezichtje openkrabde en ze er een bloeduit storting van overhield. Het was in tussen nog maar een bescheiden voorspel van de manied waarop hij haar later zou kwcilen Zulke dingen waren al eerder voor gekomen. Een jaar tevoren had hij Ellie met de handjes tegen de kachel geduwd zodat die op de bovenzijde brandwonden vertoonden. Bij de po litie had hij bij die gelegenheid een ernstige schrobbering gehad, ook wegens mishandeling van zijn vrouw, waarbij verdachte zich op zelfverde diging beriep. Hy was toen voorwaar delijk niet vervolgd met een proef tijd van drie jaar. een termijn, die nog niet verstreken is. Bij het verhoor kwam nog even de vraag aan de orde of verdachte het kind de kleertjes had uitgetrokken voor hij het aan de hitte van de ka chel blootstelde. Dat moet intussen wel gebeurd zijn, al gaf hij het niet toe. omdat de kleertjes, die Ellie die dag gedragen had, geen schroei- of brandplekken vertoonden. Het psychiatrisch rapport zegt van verdachte dat hjj in verminderde mate toerekenvatbaar moet worden geacht. Zyn belofte, dat hij zich in de toekomst beter gedragen zal, moet met de nodige reserve worden aan vaard. Hij is ai eerder, wegens dief stal, veroordeeld. „Het zal in deze zaak moeite kos ten," zo begon de officier van Justitie zijn requisitoir, „zich niet door persoonlijke sentimentsovenve- gingen. te laten leiden. Die mogen ook wel in het vonnis doorklinken, maar ze zullen binnen de grenzen der re delijkheid moeten blijven." Vervol gens ging hij de fasen na waarin de in de dagvaarding vermelde gebeur tenissen zich hebben afgespeeld om tot de conclusie te komen, dat hier van een vooropgezette bedoeling tot mishandeling spx-ake is. Uit de correspondentie die hij -met zijn vrouw voei'de toen hij in het Huis van Bewaring zat is gebleken, dat verdachte nog altijd het inzicht ontbreekt van de ernst van wat hij heeft misdreven. De officier betreur de dat het wetboek niet toestaat met een pak stokslagen en het brandijzer te straffen; een zeer gevoelige straf is echter op zijn plaats. In zijn pleidooi zei mr. K. W. Bre vet dat ook hij vervuld is van af schuw over het gebeurde. Het zal echter moeilijk zijn verdachte naar de rnate van zijn schuld te straffen, 1 omdat hjj eigenlijk niets begrijpt van wat hij het kind heeft aangedaan. De rechtbank doet op 21 juli uit spraak. Advertentie T.to'. STUKS FU (Van onze radio- en TV-redactie' Hel gerechtshof van Den Bosch heeft gisteren het bevel tot gevan genhouding van de Haagse zenuw arts dr. F. H. opgeheven en deze on middellijk op vrije voeten gesteld. De zenuwarts, die verdacht wordt van meineed in een echtscheidings procedure, werd ongeveer twee weken geleden "door de officier van Justitie in Maastricht in voorlopige bewaring gesteld. Dr. H. zal binnenkort voor de Maastrichtse rechtbank zich moe ten verantwoorden. De officier van Justitie, mr. Van IJsendoorn, heeft gister morgen voor de Arnhemse rechtbank acht jaar gevangenisstraf, te ondergaan in Nieuw Vosseveld te Vught, en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen de 21- jarige schilder R. G. uit Rheden, die verdacht werd van dood slag. (Van een onzer verslaggevers) De 85-jarige Haagse tandarts M. Mertens, die zich tot de raad van Europa voor de rechten van de mens heeft gewend om revisie te verkrijgen van een 40 jaar oud vonnis, waarby hij werd veroordeeld wegens het clan destien betrekken van elektriciteit, heeft zich thans gezet aan het schrij ven van een boek. Dit boek za! tot titel dragen 'Enkele zonnige en veie donkere bladzijden uit het dagboek van een querulant'. Intussen heeft de heer Mertens ge sproken met prof. dr. G. E, Lange- meijer. procureur-generaal bij de Hoge Raad inzake revisie van zijn zaak uit 1921 nu zich immers twee getuigen hebben gemeld die zijn on schuld willen bevestigen. Overigens heeft hij nog niet beslo ten tot het indienen daarvan omdat hij vreest dat het de behandeling van zijn zaak door de Raad van Europa zal kunnen ophouden. (Van een onzer verslaggevers» Toen hij zich gereed maakt om té gaan vissen in de Maas te Venlo, zag caféhouder Toon Selderdijk. uit Venlo gistermiddag tot zijn grote schrik, 'dat een jongetje vit een roeiboot viel en onder water verdween, Zonder zich ook maar een moment te bedenken, sprong Selderdijk par does te water, zwom naar de dren keling toe en bracht hem veilig naar de kant. Se roeiboot was inmiddels al een eindje afgedreven etï plotseling viel jongetje nummer tu>ee huilend overboordAndermaal bega] Sel- derijk zich te water en uiederom bracht hij het kind veilig aan de kant. Vervolgens sprong hij voor de derde maal in de rivier cm-, 'de derde jongen, die nog in de boot, zat, met boot en al naar de kant te brengen. 'Ik dacht.' aldus de 42-jarige Toon Selderijk, 'alle goeie dingen in /irtPftn (Van een onzer verslaggevers) OpgeiveJct uitgeleide gedaan door ouders en vriendjes ver trokken dinsdagavond met de Rijndavi tien boffers uit Rotter dam: dc winnaars van de Jeugdwedstrijd Koopvaardij, destijds uitgeschreven door de Koninklijke Nederlandse Reeder sv er eni- ging. Hun prijs? Een reis naar Canada en de Verenigde Staten. Dat wil zeggen: met de Rijndam naar Montreal, vandaar naar Toronto en via de Niagara-watervallcn naar New York, vanwaar het stel op 25 juli met de Groote Beer weer terug komt. „Ongelofelijk: had 't nooit ge dacht." zei Gert Jan Dis uit Gro ningen met beheerst enthousiasme. „Over een heleboel Nederlandse scholen waren krentjes verspreid met vragen, die je in moest vullen. Niet echter op mijn gymnasium. Ik zag het krantje toevallig liggen bij een vriend en schreef op wat mij goed dacht. Ik was de zaak eigenlijk al weer lang vergeten, toen er een brief kwam: je bent de Groningse win naar. Je gaat reizen in je vakantie. Ver over de oceaan." En daar stond nu dus Gert Jan Dix, boven op het zonnigesportdek van de Rijndam en kon aan al die fotografen maar moeilijk wennen. Die wilde het zus en die wilde het zo. En toen vervolgens ook de beide meisjes verschenen, die deel uitma ken van de groep, moest het alle maal weer over. Die meisjes waren blonde Marijke Wils uit- Amstelveen, zeventien, en nog blondere Margo Emili Zoethout uit Heerlen, zestien: respectievelijk Noordhollands en Limburgs winna res. „Dat had een haar gescheeld of ik was alleen geweest", merkte Emili met een schuin oog naar al die jon gens op. Elf winnaars waren er, maar een ontbrak er toch op dit appel: het was Richard van Tienhoven uit Oss, die voor zijn h.b.s.-eindexamen zit. Hij komt op 20 juli met het vliegtuig na. Maar niet alleen jeugdige_ prijs winnaars vertrokken met de Rijndam omdat de Koninklijke Reedersver- eniging ook een docentenprijsvraag had uitgeschreven gingen cr ook drie Vreugde op het zonnedek van de Rijndamwaar dinsdagavond tien Nederlandse tieners aan hel begin stonden van een droomreis naar Ca nada en Amerika: gewonnen met een prijsvraag: leerkrachten mee, met hun echtge noten. Het waren de heren A. Bertram uit Rotterdam. .J. Buys uit Bioe- mendaal en J. C. van Rhijn uit Vol- lcnhove. Zij leverden de beste op stellen over de vraag, hoe er in het onderwijs meer aandacht aan de scheepvaart besteed zou kunnen worden. De jongerengroep wordt geleid door de heer H. V. Quispel, directeur van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam. In de nacht van 1 op 2 oktober 1960 had hij bij bet station te Arn hem een 57-jarige stukadoor L. P.. eveneens uit Rheden. ontmoet, die hem oneerbare voorstellen zou heb ben gedaan. Ze liepen samen op naai de Onderlangs, waar zij zo'n hoog lopende ruzie kregen, dat G. de oudere man tegen de grond sloeg en hem tegen zijn hoofd trapte. G. verdween, kwam later terug en gaf het slachtoffer nog enkele trap pen en beroofde hem; buit ƒ4. Toen men P. vond bleek dat de dood ver oorzaakt was door verstikking. De ademhaling was belemmerd door bloed in neus en keel. De rechtbank hoorde in deze zaak. die al eerder voor was geweest de Utrechtse zenuwarts dr. Boland. ver bonden aan de psychiatrische ob servatiekliniek aan. naar aanleiding va.n een rapport dat over de ver dachte was samengesteld. De arts meende, dat er een complex van omstandigheden zou kunnen zijn ge weest, wat zou betekenen dat G. ais minder gevaarlijk moet worden be schouwd als verondersteld wordt. De officier, mr. Van IJsendoorn, die uitvoerig inging op het rapport noemde de medische prognose on zeker. Hij stelde dat alles niet zo ongewoon was dat het als een vonk in een kruitvat zou hebben moeten vailen. De verdediger, mr. P. D. F. Lem pleitte voor een kortere gevangenis straf en geen terbeschikkingstelling van de regering. Hij vond de situatie, waarin ver dachte kwam te verkeren, wel onge woon. Hij meende, dat bij verdachte een dergelijke spontane reactie ver klaarbaar kon zijn. Ten slotte geloofde hij. dat vrees voor herhaling bij G. niet te ver wachten was, na alles wat hij heeft meegemaakt. 'Zo ver als hij toen is gegaan zal hij nooit, meer gaan.' Uit spraak over veertien dagen. In de laatste Sporttoto van het sei zoen 1960—1961 kwamen acht deel nemers tot 14 goede, voorspellingen. Zij verdelen de (laatste) waardebon nen ter waarde van ƒ42.710. Tot een score van 13 p. zorgden 64 totoïsten, die elk een portie krijgen van de even grote tweede prijs. Advertentie lit. mm Heet -water\xonder waditcm £Iektitsca dus praktisch, NIEUWi Vraag uw installateur. Van een onzer verslaggevers) De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft gisteren geconclu deerd in de zaak tegen de gebroeders T. uit Velzen die tien jaar geleden in een boerderij in Purrnerend hebben ingebroken. Toen ze door de bewo ners werden betrapt beeft een van hen, de 41-jarige F. T. met een koe voet om zich heen geslagen. Alle drie bewoners, de hoogbejaarde heer Pieter Laan en zijn beide zus ters werden geraakt. E)e heer Laan is aan de gevolgen overleden. De rechtbank had beide verdach ten. de 4l-jarige tuinder Fr. T. en de 38-jarige slager G. T. veroordeeld tot zes jaar met aftrek. In hoger beroep had het gerechtshof ieder acht jaar opgelegd. Voor de hoge raad werd gepleit dat G. T. niet veroordeeld had mogen worden wegens diefstal met geweld pleging, daar hij aan de geweldple ging part, noch deel heeft gehad. Ver der werd betoogd, dat Fr. dan we! geweld heeft, gebruikt, maar niet met het doel te vluchten of zich de braak gemakkelijk te maken, maar dat hij in paniek heeft gehandeld. Daartegen voerde de procureur-ge neraal aan, dat uit de bewijsmiddelen is af te leiden dat hij in principe niet afkering was van het 'gebruik van geweld aangezien hij zich bij een vo rige gelegenheid (hy is viermaal in de boerderij geweest) heeft uitgela ten dat hij „ze wei de baas zou kun nen". Wat Pr. betreft, deze moet vooraf reeds een plan voor het plegen van geweld hebben gehad. Dat hij in pa niek heeft gehandeld sluit toch niet uit, dat hij geweld gebruikte om de braak gemakkelijk te maken. De dief stal is nl. pas na de geweldpleging gepleegd. De Hoge Raad zal op 25 juli arrest wijzen. Het aantal aan tuberculose overleden inwoners van Hongkong is gedaald van 76 per honderdduizend in 1959 tot 69 in 1960. Zolang echter de tienduizenden chronische lijders aan tbc niet kunnen worden ge ïsoleerd zal de ziekte in het dicht bevolkte Hongkong niet geheel onder controle kunnen worden gebracht- (Van een onzer verslaggevers) Heeft een agrariër, op wiens erf een liefdespaar aan het minnekozen is, het morele recht aan de amoureuze stem mingeen eind te maken door beide partijen in een sloot te werpen? Ja zo meende de Haarlemse poli tierechter op 7 augustus I960 en hij veroordeelde de 35-jarige veehouder F. W. uit Jlsp voor het onderhavige delict tot de demonstratief lage boete van één gulden. Doch het Openbaar Ministerie, welks ver tegenwoordiger te Haarlem 30 eiste en Ter volgens de kous op de kop kreeg, nam het niet en ging in appel, met het gevolg dat het Am sterdamse gerechtsbof gistermiddag uitvoerig aandacht moest besteden aan het Jispse pro bleem, dat daarmee nog maar een stap van de Hoge Raad was verwijderd. 'Verdachte," aldus de procureursgeneraal, "heeft door zijn optreden gevaar -ipgeleverd voor de gezondheid en het welzijn van beide jonge mensen. Dat vonnis van de politierech ter houdt een symbolische goedkeuring in, waarmee het Openbaar Ministerie zich niet kan verenigen: ƒ50 boete.' De veehouder, die te Haarlem verstek had laten, gaan, gaf thans waar het een hoger rechtscollege betrof, wél van zijn belangstel ling blijk en stond, zeer rood aangelopen en met geheven vinger, In de verdaehtenbank. 'Getuigen Leo en Geertje,' zo verklaarde hij statig, 'lagen in een ongepaste houding op mijn er], waaraan mijn moeder en zuster aanstoot namen. Ik heb ze daarom verzocht zich te ver wijderen en toen zij daaraan geen gevolg gaven, heb ik getuige Leo een opzwieper gegeven, zodat, deze op zijn achterwerk in de sloot gleed, waar na ik Geertje heb gedoopt.' Na een desbetreffende vraag van de presi dent deelde verdachte mee. dat hij met de term 'dopen' bedoelde te zeggen, dat hij het <.15-jarige) meisje niet zozeer uit wraakzucht, in de sloot had gedeponeerd, als wel om via deze shock-methode een einde te maken aan haar gemoedstoestand. Getuige Leo een 20-jarige plaatselijke Casanova met een snorretje kon geen ver klaringen afleggen omtrent de wijze, waarop de veehouder tegenover het meisje was opge treden. Hij was ni. onmiddellijk na de zwieper aan de haai gegaan, omdat zo zei hij ver dachte destijds -het schuim op de mond stond.' 'Het teas kermis in Jisp.' klaagde hij. 'ik had een bijna, spierwit tropical kostuum aan nou. dat is móói bedorven.' Nadat de president van het Hof getuige had verweten, dat deze 'er zelf ook niet erg netjes op was geweest,' meende ook de P.G.. dat ge tuigen optreden niet de scherpste toets der kritiek kon doorstaan. 'Zijn taak als minnaar.' aldus de P.G., 'was het meisje te beschermen, doch wat zien wij? Hij neemt de benen. Dat neemt echter niet weg, dat verdachte niet als censor morum had mogen optreden door getuige en het meisje lichamelijk leed te berokkenen.' Arrest 18 juli om 10 uur. Advertentie 1M. Grot*, iiit, jUnwftd* van tf» aoevt koktitd* njac Eckt«G«M*r m ham, tfoer «ntt vakman urgvuld'E i«u(k> E*n kwaliteit dit allaan i* d« aH«rbc*t« ken? k. f rnhtii*, W<J«» 1VwaHtalt «i«n. Z«* spacialt kruid»nnxrt«n, In dn Juiitt onrfcvlinff* Varhnudinj, \ort*n Vo«r bij*ondar ftjnf imaak, iit .a Stuur briefkaart mat 36 et. aan aan 8airf> vaar moot RKWE»BOEXj€» Tinlster Marijneti heeft cijfers op tafel gelegd over het arbeidsinkomen van de boeren op de zandgronden. Het Land bouw-Economisch Instituut heeft ze uitgerekend, nadat minister en. Landbouwschap samen de uit gangspunten voor die berekening hadden opgesteld. De resultaten moeten de minister grote voldoe ning hebben gegeven. Vorig jaar herfst, bij de behandeling van de begroting van Landbouw voor 1961, had hij van vele kanten kritiek gekregen wegens zijn op timistische verwachtingen t.a.v. de resultaten van de boerenbe drijven op de zandgronden en de daarop gebaseerde verlaging van de garanties voor die bedrijven. 'De minister moet dat optimis me waar maken.' zo werd gezegd. Het resultaat was, dat minister en bedrijfsleven (het Landbouw schap) richtlijnen opstelden voor een nieuwe prognose. Deze nieu we prognose heeft nu nóg hogere uitkomsten opgeleverd dan die welke de ministervorig jaar herfst noemde. Een schijnbaar eclatante overwinning dus van de minister. Qchijnbaar, zeggen we, want we moeten nog zien dat de boeren de prijzen die in de prognose zijn genoemd, kunnen maken voor hun artikelen. Weliswaar zijn ds opbrengstprijzen van enkele pro- dukten die typisch op <fe zand gronden worden voortgebracht, gestegen en zijn er ook enkele kostenverlagingen maar over het algemeen .heeft, men de opbreng sten toch wel aan de hoge kant getaxeerd. Vele boeren zullen gaarne bereid zijn ongeacht een verdere ontwikkeling van de 'markt' hun goederen op dit ogenblik tegen die'prijzen af te staan. Een andere moeilijkheid is, dat de prognose loopt van november tot november. De opbrengst van de aardappelen voor dit jaar heeft men op tien gulden ge raamd, maar wanneer de boer het geld ervoor ontvangt, zijn we alweer aan een ander jaar toe. Het ware beter geweest de op brengstprijzen van. vorig jaar aan te houden en die bedroegen, slechts 7,50. Zo zijn er meer vraagtekens, maar we zullen ons onthouden van detailkritiek. 'W/"e zouden het prettig vinden wanneer achteraf toch nog blijkt, dat de opbrengstprijzen van de prognose juist zijn, Maar is het, zo vragen wij ons af, zelfs in een dergelijk geval juist de garantie te verlagen? Garantie- politiek is een onderdeel van het landbouwbeleid en men doet er goed aan, die politiek niet op korte termijn te voeren, zoals de minister nu doet Als men let op het lage arbeidsinkomen (d.w.z. wat de boer zelf verdient) van de bedrijven op de zandgronden en we denken ook aan de resultaten in de droge zomer van 1959 dan mogen deze boeren ook wel eens een goed jaar heb ben. Zij trekken, wat de agrari sche subsidies betreft, toch al steeds aan het kortste eind in vergelijking met hun collega's op de betere gronden. In een constructief en recht vaardig landbouwbeleid. dat mede ten doel heeft deze boeren in de gelegenheid te stellen door investeringen hun bedrijf econo mischer op te zetten, past geen 'slagvaardige' beknibbeling op de garanties. Al jarenlang spreekt men in Nederland van vakantiesprei ding. maar het resultaat van deze besprekingen Is uiterst gering. Het gevolg is. dat het overgrote deel van de ruim drie miljoen gezinnen in ons land zijn vakan tie neemt of krijgt in de tijd van twee maanden, juli en augustus, ■waarbij zich dan nog een piek voordoet van half juli tot halt augustus. Ook wanneer men er rekening mee houdt, dat er nog steeds een groot te groot aantal gezin nen de vakantie thuis doorbrengt, betekent dit toch, dat miljoenen landgenoten zich verdringen om een plaats op de schaarse recrea tieterreinen, die als zodanig be kend zijn. et zal onontkoombaar zijn. dat wij onze vakanties spreiden, in de ruimte zowel als in de tijd. Er zijn in ons land, in vrijwel elke provincie nog tal van gebieden, die een bezoek overwaard zijn. maar op dit ogenblik nog niet als vakantiegebied erkend worden. De vakantiegangers kunnen zich dus over een veel grotere ruimte verspreiden. Dit deel van het probleem zal gemakkelijker op te lossen zijn dan het andere deel: de spreiding in de tijd. Zolang de schoolvakanties, die weer samenhangen met het begin van het schooljaar, in de maan den juli en augustus vallen, zal er van spreiding In de tijd weinig terechtkomen. Het wordt dan ook tijd. dat de schoolkalender eens ernstig onder da loupe wordt ge nomen. Te Buchs een Zwitsers grens station dat van belang is voor de verbindingen met Oostenrijk en West-Europa, is het grootste ran geerterrein van de Zwitserse spoor wegen in gebruik genomen met tewe groepen van acht sporen on der cen traal controlepunt zodat er tegelij kertijd treinen voor zestien verschil lende richtingen kunnen worden sa- mengeseld.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1