ractKVE kiest dr.De Kort tot haar v greep BVD zo laat in? vraagt Den üyl i m Amsterdam moet zijn zieken de stad uit sturen Neder horst vraagt onderzoek schroot Rekenkamer tikt stichting en professor op de vingers Mijnwerker verongelukt HM Vrije Vólk W el rook maar geen vuur Miserabel NS betreuren dienstregeling van Zandvoort Onjuist gerucht: onrust bij NS Te weinig bedden en personeel GS-Zeeland: Ondeskundig beleid in Oostkapelle Op zijn kop VALSEMUNTERSZAAK Aan de fles Veroordeeld HET VRIJE VOLK VRIJDAG 14 JULI 1961 PAGINA 5 BIOGRAFIE i Maar er verandert niets Meer steun door beperking van verhaalsrecht Voorarrest stuurman een week verlengd De Tweede-Kamerfractie van de KVP heeft gisteren dr. W. L. P. M. de Kort tot haar voorzitter gekozen. Dr. de Kort heeft zijn benoeming in beraad gehouden. Dr. DE KORT .nog geen beslissing. (Van een onzer verslaggevers) Personeel van de Tweede Ka mer sloeg donderdagmiddag half zes de schrik om het hart toen het een sterke rookontwikkeling "bemerkte in 's lands eerbiedwaar dige vergaderzaal. Ogenblikkelijk werd alarm geslagen en de Haag se brandweer rukte uit met twee autospuiten, een ladderwagen en een gereedschapswagen om ter plaatse te constateren, dat er in strijd met het spreekwoord wel rook was, maar geen vuur. En ook die rook was al vrijwel weggetrokken toen de blussers inderhaast arriveerden. De brandweerlieden die het gebouw doorzochten ontdekten, dat men in de kelder bezig was met het slopen van een oude aircondi tioning sinstallatie, waarbij snij branders toerden gebruikt. Htt afbladeren van de verf veroor zaakte nogal wat rook en die trok via de luchtkanalen door het hele gebouw. DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid J. M. den Uyl (p.v.d.a.) heeft zich naar aanleiding van de activiteiten van de BVD en de justitie in de zogenaamde valsemunters zaak, die onlangs in Amster dam is berecht, met schrifte lijke vragen gewend tot de mi nisters van Buitenlandse Za ken en Justitie. Tijdens het proces zou zijn ge bleken dat de BVD en de justitie op 10 januari 1960 kennis kregen van de activiteiten van de verdachten, maar eerst op 10 juni van dat jaar ingrepen. 'Indien dit zo is.' aldus de heer Den Uyl. 'welke beweegredenen heb ben er" dan toe geleid de activiteiten van de verdachten zo lang voortgang ie laten vinden?" Voorts vraagt hij of het juist is. dat de officier van Justitie in de loop van het proces gezegd zou heb ben. dat hij zich zou onthouden van controle op de herkomst van via de BVD verkregen inlichtingen, aange zien de controle hiervan berust by de commissie voor de BVD uit de Tweede Kamer. De heer Den Uyl vraagt of de. mi nister de opvatting van de officier van Justitie juist acht. Is de minis ter. niet van oordeel, dat het be staan van de kamercommissie de justitie niet ontheft van haar taak, de door de BVD verkregen aan de justitie ter beschikking gestelde ge gevens op herkomst en waarde te toetsen? aldus de heer Den Uyl. In deze rubriek vermeldt Het Vrije ■Volk zonder commentaar tref- jende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Het is duidelijk dat de socialisten blij zouden zijn mei het hoofd van de staatssecretaris. Dat is toch de man, die de Burgers en de Roemers onbe vangen tegemoet treedt en dic_ een Suurhoff deed afdeinzen. De socialis ten zuilen het de lieer Roolvink nooit vergeven dat hij loonsverhogingen tot stand bracht, die reeier waren dan uoit onder socialistische bewindslieden liet geval was. Die man moet weg want hij kan de socialisten aan. Daar zijn de heren bang voor. Evenals de stormloop van mr. Burger in de kamer doodliep, zal de agitatie van 'Het Vrije Volk' stranden. Maar de strijdmelhoden van de naar rege ringsmacht en succes hakende socia listen zijn opnieuw openbaar gewor den. Zij zijn meer dan miserabel. Nederlandse Gedachten. weekblad van de AJt. Partij, van 3 juii 1961. Sinas pror. Komme om gez,onanelds- redenen voor het Kamerlidmaatschap moest bedanken zijn er in de KVP- fractie een aantal personen gepolst voor het leiderschap. N'ti officieel be kend is gemaakt dat dr. de Kort is gevraagd, verwachten politieke krin gen in Den Haag dat deze de zware taak van het fractieleiderschap ook wel xai aanvaarden. De beslissing van dr. de Kort zal overigens nog enige weken uitblijven, daar hij gisteren met een parlemen taire delegatie naar de Antillen is ver trokken. Vlak voor zijn vertrek werd hem het unanieme besluit van zijn collega's meegedeeld. Dr. de Kort is 52 Jaar en is al sinds 1947 lid van de Tweede Kamer. Hij heeft in Leuven gestudeerd en geldt als een deskundige op het gebied van de sociale verzekering. Ook treedt hij meestal op als de woordvoerder van de KVP-fractie over Antilliaanse en Surinaamse onder werpen. Sedert kort is hij burgemeester van Nieuw-Ginneken. Behalve dr. de Kort maken van de parlementaire delegatie, die een veer tiendaags bezoek aan de Antillen brengt, deel uit: mr. dr. C. Berkhou wer (v.v.d.), voorzitter: G. M. Neder- horst (p.v.d.a.).: dr. J. Meulink (a.r.) en dr. J. N. Th. Diepenhorst (c.h.). De delegatie is gisteren met een DC-8 van de Venezolaanse maat schappij VIASA van Schiphol ver trokken. (Van een onzer verslaggevers) Op het protest dat B. en W. Tan Zandvoort bij de directie van de Ne derlandse Spoorwegen naar aanlei ding van. een wijziging in de dienst regeling hebcn ingediend, heeft de NS-directie meegedeeld, dat zij de ge nomen maatregel betreurt. Voorts wordt er in het- antwoord op gewezen, dat de beperkte dienst regeling zodanig is vastgesteld, dat forensen en badgasten bij het vervoer van en naar Zandvoort daar geen hinderlijke gevolgen van zullen onder vinden. Door de reorganisatie van de NS-dienstregeling zijn er enige trei nen naar de badplaats komen te ver vallen. Deze drastische ingreep is voor B. en W. van Zandvoort aanleiding ge weest om hiertegen ernstig bezwaar aan te tekenen. Hun protestbrief be sloot dan ook met het dringende ver zoek de oorspronkelijke dienstrege ling voor warZandvoort betrof te her stellen. Uit het antwoord van NS blijkt duidelijk, dat de bestaande toestand ongetwijfeld tot groot ongenoegen van Zandvoort zal worden gehand haafd. (Van onze soc.-econ. redactie) De op 1 maart jl. ingevoerde be perking van het verhaalsrecht heeft, zoals te verwachten was, geleid tot een aanzienlijke stijging van het aantal gesteunden. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft gegevens verzameld in 76 gemeenten met 20.000 en meer in woners. Hieruit blijkt dat ongeveer 2700 bejaarden (1300 gezinshoofden en 1400 alleenstaanden) een uitke ring van de gemeentelijke diensten van sociale zaken hebben gekregen. Het gaat hier om mensen, wier in komen beneden de steunnorm lag, maar die uit- vrees voor toepassing van het verhaalsrecht op hun kin deren niet eerder steun durfden aanvragen. De toeneming is het grootst in Amsterdam, namelijk 1650. Het aan tal'van gemeentewege gesteunde be jaarden is daardoor gestegen met 17 pet. Voor Rotterdam bedroeg de toene ming slechts 0,9 pet., voor Den Haag 4,1 pet. en voor Utrecht 13,2 pet. Uit voorlopige gegevens over april biykt, dat de stijging van het aantal gesteunde bejaarden zich heeft voortgezet. (Van een onzer verslaggevers) In Amsterdam en op enkele andere i stations is onrust onder het spoorweg personeel gewekt door het gerucht dat het College van Rijksbemidde laars de loonvoorstellen zou hebben afgewezen. Dit bericht mist echter elke grond. De voorstellen, die doot de personeels- raad en de directie van de Neder- landse Spoorwegen zijn ingediend, worden evenals alle andere voorstel-1 len door het College van Rijksbemid-: delaars eerst om advies doorgezonden.' aan de Stichting van de Arbeid. Pas nadat de Stichting advies heeft uit-; gebracht kan het college een beslis sing nemen. De Stichting van de Ar beid zal na de bestudering de voor stellen van de personeelsraad en de directie volgende week woensdag be handelen. Van een beslissing van het College od dit ogenblik is du? nog geen sprake. Bij een botsing tussen een bus en, een vrachtauto op 80 km van La hore zijn woensdag 31 mensen om het leven gekomen. De katholieke bisschoppen van Guinee hebben het Vaticaan laten weten dat sedert de verlening van de onafhankelijkheid in 1958 vieren veertig kerkelijke scholen in het land door de regering zijn overgenomen. (Van een onzer verslaggevers) 'De grote steden als Amsterdam en Rotterdam zijn gedwon gen wegens gebrek aan verplegenden zowel niet-acute als acute patiënten buiten de stad te plaatsen. In het bijzonder is de si tuatie in Amsterdam ernstig. Wegens plaatsgebrek moeten noodgedwongen 400 a 500 patiënten per maand buiten Amster dam worden opgenomen.' Dit deelt het hoofd van de afdeling Controle en Meldingen van de GG en GD, de heer H. L. Hcüermans, mee in het jongste nummer van het Tijdschrift voor Sociale Geneeskunde'. (Van een onzer verslaggevers) Worden firma's gestraft, die zich gelden uit de schrootvereveningskas toeëigenen doordat zij misleidende opgaven verstrekken van de hoeveel heid schroot, die uit sloop wordt ver kregen? Dit heeft ,het Tweede-Kamerlid Nederhorst (p.v.d.a.) schriftelijk aan de minister van Justitie gevraagd. Weet u, zo vraagt hfj, dat de Hoge. Autoriteit van de EGKS hiernaar steekproeven bij seheepssloperijen heeft laten nemen? -Zo wil men na gaan of de hoeveelheid schroot, die voor verevening bij de schrootvereve ningskas werd aangemeld, in overeen- seemming was met de hoeveelheid schroot, die in werkelijkheid bij het slopen van schepen werd verkregen. Is het de minister bekend, dat wat Nederland betreft, van de zeven in het onderzoek betrokken schepen er voor vier onjuiste gegevens zijn ver strekt? Hierdoor zou voor 42 per cent meer aan vereveningsgeld zijn uitbetaald dan waarop men recht had krach tens het sloopregieruent. Ziet de minister in het resultaat van de steekproef geen aanleiding een strafrechtelijk, onderzoek te ge lasten naar al het in Nederland voor verevening aangemelde schroot van de scheepssloop, alsmede een straf vervolging in. te stellen, tegen allen, die zich op deze wijze hebben ver rijkt? (Van een correspondent) net voorarrest van de 29-jarige stuurman H. W'. R. uit Amsterdam die wordt verdacht van moord op een 21-jarige dienstbode uit Menay Bridge bij Liverpool, is wederom met een week verlengd. Dit heeft, de rechtbank in Menay Bridge in Noord- Waies besloten. R. was daarheen geboeid gebracht. Hij stond nog geen minuut voor de rechtbank. Daarna werd hij naar de gevangenis in Liverpool terugge bracht. In een artikel gewijd aan het zie-, kenfondswezen spreekt de heer Keij-' ermans de overtuiging uit dat er aan de planning van de ziekenhuizen mi dit land 'wei zo het een en ander, hapert.' 'Energieke ziekenhuisbesturen we ten de bouw van een ziekenhuis of uitbreiding daarvan te realiseren zon der dat daaraan werkelijk medische behoefte bestaat,' aldus de schrijver, die er anderzijds de aandacht op vestigt dat het gebrek aan zieken-, huisbedden in Amsterdam de G.G. en G.D. ertoe dwingt patiënten met. acute ernstige aandoeningen, als bij voorbeeld acute blindedarmontste king. hartinfarct, hartzwakte ol thrombose in de hersenen, buiten de hoofdstad op te nemen. 'Hei feit alleen,' aldus de schrijver, 'dat het doorlopend lukt om 400 en meer patiënten per maand buiten de stad te plaatsen bewijst onweerleg baar dat eiders in de kleinere plaat sen te veel ziekenhuisruimie bestaat en dat daar bovendien het benodigde personeel aanwezig is.' De heer Heijermans gelooft niet dat al dit personeel, wanneer de over bodige bedden niet bestonden, in Am sterdam zou willen werken. 'Maar.' zo meent hij, 'het is niet gewaagd te schatten dat twintig percent bereid zou zijn een werk kring als verpleegster in de grote steden te aanvaarden.' Ter staving van zijn opvattingen noemt 'de heer Heyermans ten slotte het voorbeeld van. een stadje dat reeds jaren patiënten uit Amsterdam kan opnemen, waar dus te véél zie kenhuisbedden zijn en waar het zie kenhuis onlangs met een beddënhuis is verrijkt. HEERLEN, (ANP) De 44-jarige iosvloer-arbeider D. Buter uit Heer len is donderdag onder de zeverij pan de mijn Oranje-Nassau te Heer- lerheide bekneld geraakt tussen de buffers van twee kolenwagons. Hij vas op slag dood. vijf zeehonden die iedere dag verschillende keren van mevrouw De Haan de fles moeten hebben. Directeur Gerrit dc Haan van het Texels Natuur-Historisch Mu seum krijgt de laatste tijd zoveel moederloze zeehonden, aangeboden dat hij nu al tien robben 'in pen sion' heeft. Na de fles moeten de dieren aan vaster voedsel en vis wennen. Op den duur moet de zeehonden geleerd worden zelf op visvangst te gaan. De verzorging van de robben kost veel geld cn al gooit een na tuurvriend weieens iets in de col lectebus, het financiële probleem van het museum is hiermee nog lang niet opgelost. Dc heer De Haan hoopt desondanks zijn werk te kunnen voortzetten. J De Oostenrijkse m'-'^ter v Verdediging Schnleinzer heeft eerste groep jachtbommenwerp-.rs (vliegende tonnen) van de Oosten rijkse luchtstrijdkrachten, die in Zwe den zijn aangekocht, officieel overge nomen. Het aantal echtscheidingen in Oostenrijk is, na een lichte stijging in. 1958/1959, weer aan het vermin deren. (Van onze parlementsredactle) De Algemene Rekenkamer het college dat waakt over het goed beheer van 's lands gelden heeft in haar verslag over i960 weer een indrukwekkend beeld gegeven van haar activi teiten. Weinig schijnt aan de aandacht van deze financiële con troleurs te ontsnappen. Tal van keren werden er ministers, ambtenaren of .gewone burgers op dc vingers getikt, omdat er naar het oordeel van de Kamer.niet zuinig en ver- antwoord'genoeg met het geld van de gemeenschap werd omgesprongen. Toch lijkt de Kamer in 1960 minder spectaculaire ontsporingen te hebben achterhaald dan in voorgaande jaren wel eens het geval was. Een merkwaardige lening van 50 mille hebben de curatoren van de Utrechtse universiteit verstrekt aan een hoogleraar. Deze woonde in een dienstwoning, die nodig was om er een belangrijke bio-historische ver zameling in onder te brengen. De hoogleraar liet een bungalow bouwen, waardoor het pand vrü kwam, maar leende daarvoor uit een fonds, dat de curatoren be heerden, ƒ50.000, zonder dSt er een hypotheek of een andere zake lijke zekerheid werd verstrekt. Ook was er geen leningsakte op gesteld. Na de interventie van de Reken kamer zouden alsnog een akte wor den opgemaakt en een aanvaard bare dekking worden voorgeschreven. Het fonds moet van de erflaatster dienen ter bevordering van studie in de botanie. Minister Cals betreurde, dat een groot deel van het fondskapitaal voor een lening ter beschikking was gesteld, maar hij meende daarin te moeten berusten, omdat dit bij tes tament aan de curatoren was over geladen. iiimEn ii Zeer bedenkelijk acht de Kamer, wat ontdekt werd bij een stichting voor stedelijke jeugdzorg en gezins- werk. Een groot aantal posten, tot een totaalbedrag van ruim 19 mille, had deze stichting in aanmerking gebracht voor subsidie, terwijl deze posten niet subsidiabel waren. Voorts waren verschillende ont vangsten en uitgaven buiten de ad ministratie gehouden. De Kamer had de indruk ge kregen, dat de stichting tekort was geschoten in de naleving van de voorschriften. De vraag was bij haar gerezen, of de stichting min oi meer welbewust had getracht, meer sub sidie te verkrijgen dan volgens de richtlijnen mogelijk was- De Rekenkamer heeft indertijd geadviseerd, de luisterbijdrage bij vooruitbetaling te laten voldoen en voor waarschuwingen bij niet tijdige betaling een gulden extra in reke ning te brengen. Dat systeem heeft de regering overgenomen. De Kamer schat de voordelen ervan op bijna een miljoen gulden per jaar, Nee. Gina, de hak van je ele gante witte schoentje is niet gebroken, ook al bleef je even staken tussen de Moskouse kinder- hoojdjes. Het tweede internationale filmfestival geeftde bezoekers blijkbaar ook nog tijd een kijkje in de hoofdstad van het (naar oppervlak) grootste land ter we reld te nemen. Gina Lollcbrigida, een van de prominente gasten, doet dat ge wapend met een telelens. Op de achtergrond nog een glimpje van een der torens van de oude tsa- renburcht, het Kremlin. (Van een onzer verslaggevers) B. en W. van Oostkapelle zijn door Gedeputeerde Staten van Zeeland op de vingers ge- .kt. GS verwijten B. en W. van Oost kapelle onder meer dat het ondanks een waarschuwing 'bleef volharden in het aantrekken van niet-capabele krachten' ter secretarie en dat de be groting van de gemeente de laatste jaren 'door ondeskundigheid op financieel-technisch gebied' bijzonder slecht was opgesteld. Er is een aan- tal fouten in de begroting 1960 ge constateerd. - „.VDeze ondeskundigheid van het 'secretarie-personeel is volgens GS -een der oorzaken van dc bijzonder ongunstige financiële positie waarin Oostkapelle is komen te verkeren. Het heeft de ontstemming van GS gewekt, dat de raad niet met 'deze waarheid' is geconfronteerd. Aanleiding tot de verwijten van GS is de behandeling van de gemeente begroting voor I960 in Oóstklapelle en de felle kritiek die twee raadsleden toen leverden op ae 'trage gang van "zaken ter provinciale griffie'. GS zijn van mening, dat deze kritiek onge rechtvaardigd is en het gevolg is van het feit, dat B. en W, de raad on voldoende hebben voorgelicht. B. en W. zouden hebben verzuimd de raad in te lichten over de moge lijkheden tot het verkrijgen van sub jectieve verhogingen van de alge mene uitkering uit het gemeente fonds in de jaren 1956 en 1957. Advertentie I.M. Nooit hebben wij kunnen dro men, dat wij deze kapsets van 3.95 nog eens voor een lagere prijs zouden aanbieden. Maar dit is een Opruiming, ook in onze grote voorraden kapsets. En morgen koopt U zo'n vier delige kapset, bestaande uit: houten witgelakte haarbor stel met mooie stevige vulling houten witgelakte kleer borstel grote witte kam met grof- en fijnverdeling. leuke witte handspiegel. Om mee te nemen met vacantie of voor op de toilettafel, nü voor nog géén gulden. Zacerdagmorgen om 9 uur be gint in onze parfumerie-afdeling de verkoop van deze gQgjW vierdelige j kapsets voor Tje laatste dag dat de Tweede Kamer voor zijn zomervakan tie bijeen is geweest,'is voor de re gering geen plezierige dag ge worden. De manier waarop de re-v gering de laatste twaalfduizend spijtoptanten behandelt, is door ons parlement onomwonden af gekeurd. De vijf grote fracties waren het met elkaar eens.-Zo als het nu gaat, kan het niet langer. Da woorden waarin hefc beleid van minister Beerman, de minister van Justitie, is veroordeeld waren een vonnis voor een kabinet dat een christelijk-sociaal beleid heet te voeren. De toelating van de spijtoptan- 1 ten geschiedt te traag. De richt lijnen voor de toelating zijn te for malistisch. De nood in Indonesië onder de spijtoptanten is schrij nend. En de kans dat wij deze mensen nog kunnen helpen, neemt af. Tn onze krant hebben wij bij wijze J- van voorbeeld de situatie van enkele spijtoptanten beschreven. In de Tweede Kamer is nog eens met alle duidelijkheid erop gewe zen, dat het nu nog om een be perkt aantal gevallen gaat. Om twaalfduizend mensen, bejaarden en kinderen ,-inbegrepen. Dat aantal is een op korte ter mijn te helpen. Als Nederland hun aanstonds de helpende hand biedt, komt ons land beslist niet voor onoplosbare moeilijkheden te staan. TVTaar minister Beerman bleef x 1 op zijn stuk staan en wilde de grondslagen van zijn beleid niet herzien. De Tweede Kamer kon hoog springen of laag sprin gen. Welnu, toen heeft de Tweede Kamer hoog gesprongen. Er werd een motie aangenomen die het beleid van minister Beerman veroordeelde. En hoe! Zo'n ver oordeling is nog geen minister van het kabinet-De Quay te beurt gevallen. En wat gebeurt er nu? Waarschijnlijk niets. De minis ter zal zijn gang gaan. Hij heeft zijn eigen verantwoordelijkheid. En hij behoeft de uitspraak van de Kamer niet uit te voeren. De Tweede Kamer heeft echter ook zijn verantwoordelijkheid. En hij behoeft niet te aanvaarden dat een beleid wordt gevoerd dat hij onverdedigbaar acht. Bij de behandeling van de be groting van Justitie komt de mi nister weer voor de Tweede Kamer. Ongetwijfeld komt dan deze zaak weer aan de orde. Het gaat dan niet alleen meer om de spijtoptanten maar ook om de vraag of een minister, die op een zo belangrijk stuk van zijn beleid het parlement tegenover zich vindt, zijn gang maar kan gaan. lyTinister Van Rooy heeft in de Tweede Kamer geen beste beurt gemaakt en heeft de eer aan zich 2elf gehouden door zijn por tefeuille ter beschikking te stellen. Minister Beerman zal zich over de figuur die hij heeft geslagen, geen illusies kunnen maken. Hij heeft in feite een motie van wan trouwen aan de broek gekregen. Bij alle onzekerheid over de toekomst van minister Beerman is er één zekerheid: de spijtop tanten in Indonesië blijven zolang hij blijft zitten overgeleverd aan zijn beleid. Dat moet voor de Tweede Kamer een moeilijk te verteren zaak zijn. TAe leden van de Katholieke Volkspartij worden door hun maandblad De Opmars getroost. Het aftreden van minister Van Rooy, de KVP-minlster die de kinderbijslag voor de zelfstandi gen definitief zou regelen, bete kent geen afstel, maar slechts uitstel. De onverminderde eis van de KVP Is: zelfstandigen mogen niet langer wachten. Maar zij moeten natuurlijk wel wachten op een nieuwe minister van Sociale Zaken die zich met de verdere verdediging van het ontwerp wil belasten. Maar dan is er verder nog maar één obsta kel. Dat is de Partij van de Ar beid. Deze partij heeft een paar van haar eisen al door minister Van Rooy ingewilligd gekregen. Zij heeft nu nog één belangrijke els: Kinderbijslag voor zelfstan digen vanaf het eerste kind, en niet vanaf het derde. Als de schatkist te hulp bomt is dat mo gelijk zonder sterk verhoogde premiebetaling. TAe Opmars wijst deze gedachte niet af. Integendeel. Het blad heeft er grote bezwaren tegen dat de huidige regering deze gedachte op principiële gronden nota bene heeft verworpen. Maarals de regering blijft weigeren is voor de KVP de rege ling zoals zij er nu ligt, aanvaard baar. Omdat zij het kabinet niet wil dwingen, laat de KVP de be tere regeling vallen voor de voor gestelde. Dat is niet om zakelijke maar om politieke redenen. De Opmars meent dat de PvdA hetzelfde moet doen. De PvdA behoort niet aan de zakelijk beste regeling vast te houden. Doet zij dit toch, dan maakt de PvdA zich schuldig aan het vergrijp, dat zij de klnderbljslagkwestle niet zake lijk behandelt. Dat is een merk waardig staaltje van de zaak op {zijn kop zetten.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2