rondgebied voor Vlaardingen en Maassluis recreatieterrein tussen beide gemeenten PERSONEN EN FEITEN In Schiedam 1 i Main Lloyd te water Vragen over verlaging bouwpremies Zeelui vochten een robbertje Delegatie naar Stüttgart Lijn 12 IÉT Een der karakteristieke bruggetjes Huurbeleid Neem Boldoot mee HET VRIJE VOLK WOENSDAG 26 JULI 1961 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn bereid te bevorderen, dat de grens van de ge meenten Vlaardingen, Maassluis en Maaslanl wordt gewijzigd. De mening van de Vlaarding- se gemeenteraad over deze grenswijziging wordt thans gevraagd. Het gaat om het verkrijgen van een gebied voor stedelijke recreatie voor Vlaardingen en Maassluis. Het landelijke Maasland zal daartoe enkele honderden hectaren aan deze twee gemeenten moeten afstaan, terwijl Maassluis enig gebied aan Vlaardingen zal overdragen. Burgemeester mr. J. Heusdens deed deze mededeling dins dagavond in de Vlaardingse raadsvergadering. Het betreft voornamelijk het grondgebied tussen Vlaardingen en Maassluis dat met recratieve bestemming tegelijkertijd een duidelijke grens tussen deze twee gemeenten zal vormen. Ruw geschat zal het Vlaardingse grondgebied door deze terreinwinst met onge veer 500 hectaren worden vergroot. Behoefte Enige mogelijkheid Als enige mogelijkheid voor de voorziening in de hier geschetste be hoeften. zien GS het gebied gelegen lussen de grens van de gemeente Aansluiten Igjiplp"*1 SS»"S8 iirsffiiiimiïniimiuKiiiffiisnuHfRiïiKiiiiffifiHiiiiiiiiïuiiimtiiiiHtta! at wilt u in Schiedam gaan doen?", vroeg-de juffrouw van de inlichtingen dienst op het Centraal Station in Rotterdam, toen ze onze on- wetenheid over de reismoge lijkheden aandachtig had ge polst. „Zo maar een dagje erop uit". De bruingebrande juf frouw zelf Schiedpvise zei resoluut: „Kunt u beter niet doen! Er is in Schiedam niets te beleven". Het is goed dat we ons door deze „ontnuchtering" niet in de war hebben laten brengen, zelfs niet toen we daarna een gesprek hadden met de conducteur van hjn 4, de tram die ons van het Centraal Station naar het oude hart van Schiedam bracht. Deze circa 40-jarige conducteur, die reeds 30 jaar in Schiedam woont maar zich hardnekkig Rotterdammer blijft noemen op grond van het feit dat hij in de Rotterdamse schoolban ken heeft gezeten zei: .Als je Rot terdammer bent, zoals ik, dan geef je niet om Schiedam. Als ik bezoek heb", zo voegde hij eraan toe, „dan gaan we altijd uit in Rotterdam. Weet u waarom?", vroeg hij en gaf in één adem het antwoord: „omdat het zo lekker dicht bij ligt". Schiedam is de moeite van een be zoek op een vrije dag dubbel en dwars waard. De stad staat in onze rubriek „Erop uit" hoog genoteerd. Hiermee, aldus burgemeester Heusdens. zullen veel zorgen van Vlaar dingen weggenomen worden. Deze mogelijkheid tot het scheppen van een recreatiegebied is van groot belang voor de uitbouw van de stad tot 160.000 inwoners. JUBILEUM. Op 1 augustus zal de heer C. W, Bouwman het feit her denken dat hij 40 jaar in dienst is bij de N.V. Nederlandxche Rijn vaart Vereniging. Hij is als chef van de controle-afdeling belast met de controle-boekhouding der binnen- en buitenlandse transpor ten. Op het kantoor aan de Wes terkade 2 zal hij een huldiging ondergaan. RECEPTIE. De heer Engel de Kriek pakhuisbaas bij de chemicaliën - handel \yh E. Schuddebeurs N.V. is op 1 augustus 50 jaar in dienst. Hij zal op die dag 's 'morgens van 10 tot 12 uur recipiëren in de kan tine van het bedrijf. Nijverheid straat 45. (Van een onzer verslaggevers) Een fikse kloppartü ontstond er gisternacht In Hoek v. Holland tus sen Britse zeelieden, allen opvaren den van de tanker Serinia die in Europoort ligt. De mannen hadden een avondje ih De Hoek gepassa gierd en waren In een baldadige stemming. Enigen van hen vierden hun krachten bot op het hek rond het gebouw van het Loodswezen aan de Bergliaven en vernielden het over een afstand van vier meter. Of de anderen daarover nu kwaad waren of niet feit is dat de groep zich al spoedig in twee partijen splitste die elkaar stevig afrosten. Twee Hoekse politiemannen slaag den erin de vechtenden te scheiden en kregen hen bovendien-zover, dat ze per boot gezamenlijk naar hun schip terugkeerden. Met de vernie lers van het hek zal evenwel nog een appeltje worden geschild. De brief van Gedeputeerde Staten die deze mededeling aan de gemeen teraad van Vlaard. behelsde (bin nen drie maanden zal men zich er over moeten uitspreken), was dins dagmorgen ten stadhuize ontvangen. Hiermee is Vlaardingen dus op weg om zijn verlangen naar recreatie ruimte te bevredigen. Bij de vaststel ling van de uitbreidingsplannen voor het westelijk deel van Vlaardingen had de raad een stedelijk recreatie gebied ontworpen ten noorden van het tracé van de Verlengde Doen- kade. Dit zou echter tot gevolg heb ben, dat de stedelijke voorzienin gen ver zouden doordringen in een gebied, waarvan GS het open ka rakter willen handhaven. Dat ge deelte van het uitbreidingsplan verkreeg dan ook geen goedkeuring van de provinciale instanties. De behoefte die Vlaardingen aan stedelijke recreatie heeft staat ech ter vast. Het is weliswaar denkbaar, dat de nodige voorzieningen (sport velden o.a.), worden geprojecteerd binnen de grenzen van het voor uit breiding beschikbare gebied, maar dit zou. nu aan de uitbreiding een bepaalde grens is gesteld, lelden tot vermindering van de voor woning bouw beschikbare opervlakte. Bovendien is de kans' groot, dat deze voorzieningen later weer teniet moeten worden gedaan, omdat het terrein alsnog voor de woningbouw nodig is. aldus schrijven GS in hun brief aan de Vlaardingse raad. De aanvankelijk gemaakte kosten zijn dan voor een groot deel nutte loos gemaakt, terwijl de gebruikers van grond (sportterreinen, volkstui nen) steeds in onzekerheid verkeren omtrent de duur van het gebruik. Om aan deze bezwaren te ontkomen, zal voor deze voorzieningen elders ruimte moeten worden gevonden. Het karakter voor deze voorzieningen brengt mee, dat het gebied, waarop zij worden getroffen, behoort tot de gemeente, welke de voorzieningen tot stand moet brengen. Vlaardingen en het traject van de Verlengde Doenkade. Het tussen deze grens en dit traject gelegen gebied van de gemeente Maasland zou dan ook aan de gemeente Vlaardingen dienen te worden toegevoegd, aldus GS. Hetzelfde geldt voor het in het zuiden aan dit gebied aansluiten de gedeelte van de gemeente Maassluis. Het staat weliswaar nog niet vast. vervolgen Gedepu teerd© Staten, dat dit gedeelte blijvend voor recreatie zal worden bestemd, maar voorshands bestaat hieraan grote behoefte. Mocht het onvermijdelijk zijn dit terrein in de toekomst voor andere doeleinden te bestemmen (naar de mening van GS zal daarbij slechts sprake kunnen zijn van een zeer open bebouwing, by voorbeeld met enkele laboratoria) dan zal toch de gemeente Vlaardingen volgens GS I aangewezen zijn om de bestemming ie realiseren. Het onderhavige gebied vertoont namelijk nauwe samenhang met reeds in Vlaardingen aanwezige be drijfsterreinen. Met de bebouwing van Maassluis zal deze samenhang niet kunnen ontstaan, omdat ten oosten van deze bebouwing een groen gebied dient te worden open gehouden. Ook de gemeente Maassluis heeft voor de nabije toekomst, aldus GS. behoefte aan een gebied van behoor lijke omvang, waarop zij de nodige voorzieningen kan treffen voor ste delijke recreatie. Het meest voor de hand liggende is. dit gebied te laten aansluiten bij dat van de gemeente Vlaardingen. Op deze wijze is het behoud van een open ruimte tussen de stedelijke bebouwing van beide gemeenten, welke aan de bij die bebouwing be horende recreatie dienstbaar kan worden gemaakt, het beste verze kerd. Het deel van de gemeente Maasland, begrensd door Rijksweg 20, het tracé van de best verze- Doenkadc en de grens niet de ge meente Maassluis zou daartoe aan Maassluis moeten worden toege voegd. Als bijkomend voordeel van deze op lossing kan worden genoemd het verkrijgen van een natuurlijke, in het terrein goed te herkennen grens ter plaatse. Voor het eerst sinds 1942 is in Ierland iemand wegens moord op gehangen, in dit geval een 40-jarige arbeider die zijn vrouw had gewurgd. De verzachting van de Engelse wet op de doodstraf geldt niet voor Noord-Ierland. In Jeugdland heerst een enorme bedrijvigheidHet loopt prima, zeggen de organisatoren, die maandag en dinsdag zo'n dikke vierduizend kinderen ontvingen en vanmorgen dl konden merkendat op woensdag veel kindeen de keusr tus sen Jeugdland en de televisie moeten maken. Vandaag was het iets' minder druk, maar dat betekent nite, dat het dan stil is in de Rotterdamse Energiehal! In alle stands wordt druk gewerkt en gespeeld, iets wat reeds volgens Van Alphen op hetzelfde neerkomt. Op het eerste plaatje ziet u activiteit in een der talloze knutselstands. Zo'n stand telt heel iaat snippers en soms loopt er dan ineens een klein jongetje rond, dat een grote bezem zó mooi vindt, dat hij die snippers en andere rondgestrooide papiertjes wil gaan verzamelen. T)e rommel op de grond wordt al minderconstateren de J organisatoren voldaan. Er wordt stelselmatig gewezen op de zeer talrijke prullemandjes, die Jeugdland sieren, en bij verschillende standswaar verpakte versnaperingen worden uitgereikt, heeft men het' al voor elkaar: er ligt geen pja- piertje meer op de vloer. De ROTEB moet op Jeugdland de papierbakken, verschil lende malen per dag legen, omdat ze propvol zitten en dat is iets zvat in de stad, waar precies dezelfde bakken staan, nog nimmer is voorgekomen. Van Jeugdland begint dus de „Opge ruimd staat netjes"-victorie! ,4', vkLZ.ftü V'.j een gratis foldertje mei een duidelijk plattegrondje van Schiedam ligt de stad open. De Grote Kerk, de Molens, de hoogsten van Europa, Het Zakken- dragershuisje, het Museurn, het Stad huis. de Rit'ine enz. De Grote Kerk (gebouwd lussen 1335 en 1425) is een bijzonder fraai bouwwerk. De dichtbij wonende kos ter W. G. van Put is enthousiast over iedere belangstelling voor „zijn" kerk en leidt, geïnteresseerden graag gratis rond. (Dagelijks van 8.30-12.00 We staan op de Koemarkt. Het VW-kantoor is vlakbij. Voor tóe zich hier weet te voorzien, van en van 1.30-4.30, zaterdags gesloten en zondags na de diensten). Vlak achter 'net liefelijke maar uitpuilende stadhuisje ligt het Zak kendragershuis, dat thans jammer genoeg niet van binnen te bezichti gen is. Hier was vroeger het centrum van de oudste Schiedamse gilde: de zak kendragers. Het pand werd gebouwd in 1725. In 1931 werd het gebouw ge kocht en gerestaureerd door de ge meente op deze voorwaarde dat, het aan de gemeente zou terugvallen zo dra er minder dan zeven zakkendra gers van het huis gebruik maakten. Dit was het. geval in het begin van de vijftiger-jaren. De gemeente zoekt thans bestemming voor het perceel. Hoewel het huis dus van binnen niet te bezichtigen is, verschaft de om geving iedere bezoeker overvloedige stof tot overpeinzing. Langs de Nieuwe Haven en de Noord-Vest staan nog drie van de ruim 20 molens icen vierde wordt ge restaureerd iZe zijn alle nog in ge bruik. Mevrouw Kluit, molenaars- vrouw en bewoonster van een der molens, deelt, ons mee dat. ze zich best tevreden voelt in haar tehuis met wieken dat meer ruimte biedt dan men oppervlakkig verwacht.. Vlak bij de Schse en tegenover het toekomstige nieuwe stadhuis ligt de ruïne. „Gewoon 'een blok'", noemde de tramconducteur het ruïneuze kas teel, dat omstreeks 1275 door gravin Aleid van Henegouwen werd be woond. Met alle eerbied voor deze tante van Moris de V, is het huidige over blijfsel van haar woning, van welks wanden thans vele huizen zouden worden neergezet, door de tramcon ducteur goed getypeerd. Wie genoeg gezien heeft van de binnenstad kan van de Broers- vest. waar we ons bij het verlaten van de ruïne nagenoeg bevinden, bus 40 nemen naar het. Beatrix- park om wat uit te rusten. Het recreatiegebied omvat een speeltuin, een kinderboerderij, een hertenkamp, sportvelden en het openluchtzwembad „Groenoord" met ruime zonnebadgeregenheid. (Van een onzer verslaggevers) Bij de Rotterdamse Droogdok Mij zul op woensdag 9 augustus tic 51a in Lloyd et water worden gelaten, een vrachtschip in aanbouw voor de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. De laatste beletselen zullen 's mid dags om vier uur worden weggeno men door mevrouw M. van Mourik Broekman-Van Loghem. (Van een onzer verslaggevers) De gemeentelijke delegatie onder leiding van mr. G. E. van Walsum, brengt, op 9 en 10 augustus een be zoek aan Stuttgart. Behalve de bur gemeester maken de heren mr. H, Bavinck, wethouder van Openbare Werken, R. Langerak, wethouder voor Sport en Recreatie en mr. J. C'. Knap, gemeentesecretaris er deel van uir. Ter gelegenheid van dit bezoek zal de tentoonstelling 'Rotterdam en de Zee' van 7-19 augustus in de hal van he standhuis te Stuttgart te bezich- tigen zijn. Er is op het voorstel van B en W lijn 12 op te heffen niet vee] tegen kanting te verwachten. De lijn is inderdaad vaak onderbezet en daar om al meerdere malen onderwerp van bespreking geweest. De perso neelsproblemen van de RET lijken dus nu de doorslag te geven defi nitief. Maar wellicht is er toch een an dere oplossing te vinden, die de be woners van de Mijnsherenlaan niet van hun verbinding met de stad be rooft. Creëer een nieuwe lijn. lopend van af het tegenwoordige eindpunt- van lijn 12 in de Mijnsherenlaan, via de Putselaan tot aan de HilJedijk. Men volge nu verder de route van lijn 9 tot aan het eindpunt bij de Lange Hilleweg. Maakt men er een complete lusiijn van met één eind (rust) punt. dan is deze dienst met drie wagens uit te voeren. Lijn 9 zou dan ook kunnen worden opgeheven: met de vrij komende wagens zouden de frequenties op de lijnen 2 en 3 kunnen worden ver hoogd. Wenst, men lijn 9 echter te handhaven dan kan de frequentie op deze lijn worden verminderd J. SMITH, ROTTERDAM. Naar aanleiding van de wonderlijke beslissingen van de Huuradvies Com missie werd door mij namens bijna alle bewoners van de Huismanstraat een adres aan de gemeenteraad ge zonden over de verschillende huren de daardoor ontstaan zijn. Hoewel de raad sindsdien wel vergaderde is mij van de behandeling van dit adres niets gebleken. Ik dacht dat ingeko men stukken op de eerstvolgende vergadering behandeld werden. Nu het HAC-beleid. Ondanks het feit dat de schoorsteen bij mij niet. in orde kan zijn en dit volgens de 'richtlijnen' een zeer ernstig gebrek is, werd ik afgewezen. Op een verzoek om nader motie vering en inzage van het uitgebrach te rapport zwijgt de HAC in alle ta len! Wij hangen blijkbaar af van de mening van één man. Eigenaardig is dat. de afgewezen huurders een an dere bezoeker hebben gekregen dan de huurders die in het gelijk worden gesteld. Een lijn zit er wei in, al is het dan geen richtlijn. D. MAASKANT, Huismanstraat 19, Rotterdam. (Van onze soc.-econ. redactie) Het Tweede-Kamerlid, de heer F van Vliet (k.v.p), heeft de minister van Volkshuisvesting Cn Bouwnijver heid schriftelijke vragen gesteld over dieiis besluit de premie voor tuur- woningen en eigen woningen tn de particuliere sector met gemiddeld vijfhonderd gulden te verlagen. De minister had zijn besluit onder meer gemotiveerd met de gunstige ontwikkeling van de rentevoet. De vraai?t de bewinds man of hij wil aantonen, dat cl» las- tenbesparing op gemiddeld f 500 mag *«}vaara'eerd. Volgens .de viagen steller staat tegenover een verlaging van de hypotheekrente een niet onoelangnjke verhoging van de bouw- en grondkosten. De heer Van Vliet wil verder we ten waarom de minister voor Am- stet dam. Rotterdam en Den Haag 'n afwijkende beslissing heeft genomen verzoekt de minister zijn be slui,en nader te overwegen of de In voering aan te houden totdat hij de vn?«f van de vaste commissie voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid hnord. T"'ef,de Kamer hebben ge- bedrMg'in^9Wk20B0oy945 ztómLwat hLii meer is 0311 m 1947 ZO b jkt uit een dezer dagen 'gf. pubheeerd rapport. b se Advertentie I.M. De bekend», verkwik- kende Boldoot Eau de Cologne in sportieve, platte reisflacon f. 1.65 Handige Boldoot Toweleü*. Reinigt en vertnst. Doosje met S «tuk* f. t.. Heetlgk verkoelende Usstift. Eén atreekje over het voorhoofd dit lome ge- vooi i 1.55

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 3