Scliiedamse knapen doen Zaud^esf"'j opgraving bij Broekkade Vlaardingse'Hofstee uit 2e eeuw ontdekt Showrijder lichtstoet voor 't kantongerecht Buschauffeur reed in mist tegen vrachtauto I lakbandspoor leidde naar twee verdachten in zaak „gekraakte kast55 HetVifjeVblk droomland vlaardingen Alles OK, draaien! bij ENCK laboratorium 1 rond Kemel Ballon-satelliet weer te zien Politie doodt zwerm krekels Zwavel brand SOLEX-oto Va» Nell© UNIQUE - SCHIEDAM JONGEDAMES Kwaliteitscontrole LEERLING-ANALISTE HET VRIJE VOLK DONDERDAG 27 JULI 1961 RAOLNA 4 (Van een onzer verslaggevers) Het is zo langzamerhand voldoende bekend, dat onder de groene weiden rondom Vlaardingen en Schiedam talrijke res ten van onde nederzettingen verborgen liggen. Reeds in zeer oude tijden moeten deze streken druk bewoond zijn geweest door mensen, die contact hadden met de Romeinse beschaving en daai van sporen hebben nagelaten in de vorm van scherven van gebruiksvoorwerpen, die van Romeinse oorsprong zijn. On langs zijn in Kethcl belangwekkende vondsten gedaan, waarbij weer een stukje van deze Fries-Bataafse cultuur aan het dag licht kwam. In alle stilte wordt er echter ook in Vlaardingen gespeurd gevonden. Op het ogenblik wordt nabij de Broekkade. vlak naast het tracé van het nieuwe deel van rijksweg 20, een opgraving verricht, waarbij scherven bloot komen, die verras send veel op het Kethelse materiaal lijken. Uit grondverkleu- ringen valt af te leiden, dat hier eens een boerderij heeft ge staan zo omstreeks de tweede eeuw van onze jaartelling. (Van een onzer verslaggevers) De jonge Schiedammer J. wilde op de vijfde mei niet achter blijven in de algemene feestvreugde en tuigde zijn wagen od met grote kartonnen flessen e i andere zaken. Toen J. dit bouwwerk achter op zijn auto tijdens een proef rit je op zijn stabiliteit wilde controleren, werd zijn feestvreugde enigszins getemperd door een bekeuring. Bij de Spoelingbrug gaf namelijk een agent van politie de bestuurder van de show- wagen een teken om sneller door te rijden. chiedammers j elkaaf onder frïsth.0 (Van een onzer verslaggevers) Twee verdachten, de 24-jarige losarbeidcr I- R. en de 28- jarige varensgezel J. C. S. J. K., beiden uit Maassluis, hebben vanochtend voor de Rotterdamse rechtbank hardnekkig ont kend dat zij zich. schuldig zouden hebben gemaakt aan de in braak die in de nacht van 5 op 6 april is gepleegd in het Type- installatiebedrijf Isoconoom aan de Haven in hun woonplaats, waarbij uit de brandkast 2000 werd gestolen. De officier van Justitie achtte hun schuld echter wettig en overtuigend bewezen en eiste tegen elk van hen een jaar en 9 maanden. In beide zaken werd als getuige verhoord de brigadier van politie De Wit uit Maassluis die 's ochtends een onderzoek naai de inbraak had ingesteld. Aardigheid VisafsJag Nu wegrijden zonder frappen 1 unieke service SoleX-oto met vol-ofomatische koppeling: 395. afdeling Deze opgraving wordt verricht door twee Scbiedamse jongens. Het zijn de vijftienjarige Kees Vermeer, Potgieterstraat 29a en zijn dertienjarige vriend Jan Kleijhccg uit de Alb. Cuijpstraat 6a. schuilen misschien we! resten van een Keltische woning in de Vlaar dingse bodem. De heren van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, die een kijkje kwamen nemen Dij de jeugdige Schiedammers, hebben veel aandacht geschonken aan cue .Keltische vermoedens". De twee jonge amateur-archeoio- gen zijn niet zo maar op hun eigen houtje bezig. Drs. Verhagen van de werkgroep Helinium van de AWVVN, waarvan de jongens ook lid zijn. houdt een oogje in het zeil. De knapen zijn enthousiast voor hun hobby, Jan Kleyheeg zelfs zo zeer, dat hij van plan is om, als het even kan, te zijner tijd archeologie te gaan studeren. Kees Vermeer, die evenals Jan al enkele jaren naar oudheidkundige vondsten speurt, blijft de archeologie als een hobby zien. Hij hoopt naar de academie in Rotterdam te gaan. om opgeleid te worden tot glazenier. Een ware zandstorm, die gister middag om 4.30 uur over de Ilarrc- weg in Schiedam begon te waaien en die de omgeving van de Vlaardinger- dijk in een woestenij veranderde, heeft de mensen van de Scliiedamse plantsoenendienst gisteravond han denvol werk gegeven. De politie kreeg een reeks tele foontjes binnen, die waarschuwden, dat in de zandhopen op tie Harre- tveg verschillende bromfietsen cn scooters waren gevallen. Twee men sen van de reiniginsdienst probeer den de hopen weg te scheppen, maar doordat het zand vanaf het bouwter rein, dat bij Kethei in aanleg is. bleef aanstormen, hadden hun po gingen geen succes. De plantsoenendienst is daarom gisteravond om 5.30 uur nog op pad gegaan om rietmatten te halen, die als afscherming langs de tveg werden gezet. Toen het donker werd. zijn er rode lantarens langs de weg ge plaatst om ongelukken te voorko men. De plantsoenendienst was met deze oplossingen nog niet geheel tevreden en heeft de brandweer verzocht het zand nat te spuiten. „Ik ging langzaam harder rijden," vertelde J. gisteren voor dc Schie- damse kantonrechter. „Dat kostte wat lijd, omdat ik die stellage acii- Volkomen volgens de regels der kunst zijn ze daar rustig bezig, voor onbescheiden blikken verborgen ach ter de heuvels, die voor de aanleg van de rijksweg zijn opgeworpen. Ze hebben samen een kuil gegraven van aanzienlijke omvang, namelijk on geveer zeventien bij drie meter en 65 tot 75 centimeter diep. Op de egaal afgeschepte bodem van de kuil, die wel op een cemen ten vloer lijkt, zijn de verkleuringen zichtbaar, daar achtergelaten door lang geleden vergane palen en vlechtwerkwanden. Met stokjes zijn die plekken aangegeven en met be hulp van een meetlint, een teken plank en vellen millimeterpapier is Jan Kleiheeg ernstig en ingespannen Het programma voor het Schie- damsc Vah.ant.iejeest. is dus van A tot Z definitie/. En het icekt verwach tingen. Wc willen op écu klein on- derdecl van dat programma nog eens extra teijzen. Namelijk op het promenadeconcert, dat drie Scliiedamse harmonievereni gingen vrijdag 11 augustus tussen de bejaardenflats aan de Burgemeester Gijsenlaan geven. Het is een dikwijls geuite en eigenlijk zo gemakkelijk te vervuilen wens van de bejaarden. „Waarom sturen ze die muziek hier niet eens naar toe?" Het is er dit jaar. menen wij. al eens eerder van gekomen, dat een Schiedams muziekgezelschap de be jaardenflats bezocht. En nu gaan Crescendo. Harpe Davids on Sint Radboud die weg dus bewandelen in het kader van het Vakantiefeest. Een voorbeeld, dat navolging verdient. Er schijnen overigens in Schiedam mensen te wonen, die onoverkome lijke bezwaren hebben tegen het woord „kermis". Doet het woord hen denken aan lawaai en bakgeuren? De Scliiedamse Gemeenschap, rekening houdende met deze gevoelige naturen, spreekt voortdurend over „attractiecentrum" Dat lijkt ons weinig reëel. Welke Scliiedamse vader zegt straks tegen zijn kinderen: „Gaan jullie mee naar het attractiecentrum?" Bovendien: lawaai en bakgeuren blijven dezelfde. I bezig om de opgraving zo zuiver mo- gelijk in tekening te brengen. Kees Vermeer komt de eer toe op de gedachte te zijn gekomen om op deze piaals gaan graven. Toen hij hier in februari rondzwierf vond hi] namelijk wat scherven aan de oever van een sloot. Dat bracht hem op dc gedachte dat hier weieens wat meer in de grond kon zitten, en het is ge bleken, dat hij gelijk had. Een menigte scherven kwam aan het iicht van Fries-Bataafs en Ro meins aardewerk. De jongens von den onder meer een halve Romeinse pot, fragmenten van een maalsteen, enkele slijpstenen, een halve schotel van terra sigilata en een scherf terra sigilata met de afbeelding erop van een Romeins soldaat, gewapend met een speer. Kralen Daarmee is de serie vondsten met compleet. Er kwamen namelijk ook zestien glazen kralen aan het dag licht cn een geschonden barnstenen kraal. Verder vonden de jongens een afvalputje met tarwekorrels en een potscherf, waarin een tarwekorrel gebakken was. Het wemelt in de Broekpolder van de vondstplaatsen, zeggen ze. Aan de andere kant van dc sloot, die langs hun opgraving loopt, zijn ook sporen van een boerderij aangetrof fen. namelijk een rirempe! en een haardplaat. Een stukje verderop Advertentie t.M. UTRECHT 'ANP). Naar de Ster renwacht te Utrecht meedeelt, zal de Amerikaanse ballon-satelliet Echo tussen 28 juli en 1 augustus weer in ons land waarneembaar zijn. De Sterrenwacht verstrekte de vol gende tijdstippen, waarop de kunst maan door het zuiden gaat: 28 juli 23.58 u„ 29 juli 23110 u.. 30 juli 22.40 u. cn 24.45 u„ 31 juli 24.10 u.. 1 aug. 23.33 u. De satelliet zal omstreeks vijf minut-n voor en na deze tijdstippen zichtbaar zijn. Hij gaat van west naar oost P" is zeer heider. 15 juli -12 aug Elke avond van 2f,00 tot 23.30 uur Cniet op zondag) Ter geruststelling van een bewoon ster van de Parallelweg is de politie gisteravond met de mobilofoonwagen naar haar woning gereden, om een aantal krekels te doden, die er waren binnengevlogen. Haar man. de ge meentewerkman A. S., kwam de po litie waarschuwen, dat zijn woning vol zal met ongedierte. Zijn vrouw- was br.ng geworden. Er zullen maat regelen worden genomen om de ge hele zwerm te verdelgen. Vierhonderd juristen uit vele landen nemen deel aan de jaarlijkse bijeenkomst van de Duitse vereniging voor rechtsvergelijking en de jaar vergadering van de internationale bond voor rechtswetenschap in de Unesco te Trier. Deze dubbele con ferentie is woensdag geopend. èZiO-A tcroo had." De agent echter veron derstelde, dat J. eenvoudig geen ge volg had gegeven aan zijn teken tot sneller rijden. Volgens de agent had J. gezegd: ..Ik maak r.elf wel uit. hoe hard ik rijd." De kantonrechter, mr. Cos. besloot de 7.aak veertien dagen aan te hou den om de verbalisant te kunnen horen. In zeer dichte mist is dit voorjaar de RET-buschauffeur Van G. legen 'een stilstaande vrachtwagen gebotst. Als gemachtigde verscheen ter zit ting voor Van G mr. Van der) Hout uit Amsterdam. Hij vertelde, dat de buschauffeur met een snelheid van dertig tot veertig kilometer had ge reden. Dc officier van Justitie, mr. Wendcis uil Rotterdam, vond dat onder de weersomstandigheden van dat ogenblik nog te hard. Bij de botsing met de vrachtwagen waren enkele personen licht gewond gerankt. De officier meende, dat Van G. niet voldoende rekening had ge houden met de mogelijkheid, dat er door de mist stagnaties in het ver keer konden optreden, zodat op de Kesperweg bij het viaduct auto's stil stonden. Hij eiste een boete van 60 of 24 dagen. De kantonrechter maak te er 50 of 20 dagen van. „Ik wilde juist met mijn brommer het trottoir oprijden, toen ik die agent zag staan." vertelde heel open hartig de jeugdige Schiedammer L. J. van H. aan de kantonrechter. Zijn voorwiel was echter al op dat trottoir geweest en daarom kreeg hij toch een proces-verbaal. De officier eiste f 5 en de kan tonrechter sloot zich daarbü aan en voegde er met een glimlach aan toe: „Omdat u pas voor de helft op de stoep was." Bol si rif! Do Vlaardingse musicus J. P. A. B. heeft met zijn personenauto in Vlaardingen. tijdens het passeren van een -.vagen, de scheidingslijn op het midden van de weg overschreden en bolste op een tegenligger. Hij was niet verzekerd, heeft zijn eigen auto naar de sloop moeten brengen en krijgt bovendien nog de •schade van de tegenligger te betalen, die tussen de 600 en 700 gulden ligt. ..Als u nog eens een auto koopt, verzekert u zich dan." drong dc of- ticier aan. die een boete van 45 of 18 dagen eiste. Mr. Cos wilde reke ning houden met de grote schade vergoeding. die B. nog moet opbren gen en maakte cr 40 van. De Rotterdammer B. heeft bij een stopverbod aan dc Brede Haven straat bij de Hoogstraat geparkeerd. „Enkele dagen later is het bordje Alles O.K.. draaien! Nog even, dart. zal deze Aerobatic zich los maken van de natte landingsbaan die zijn st.rak-gebogen vormen duidelijk weerspiegelt. Het is een vliegtuigmodel van een can de veis deelnemers aan wedstrijden met vliegtuigjes op de marine- vliegbasis van Willow Grove iAmerikaDe eigenaar heet Bill Ayers cn hij komt uil Pittsburgh.. De modellenwedstrijd neemt een week in beslag. verplaatst, omdat het niet goed zichtbaar stond." voerde de verdach te ter zitting aan. En omdat óe kan tonrechter daar rekening mee wilde houden, werd B. een boete van j 4 opgelegd. Mevrouw T. D.-G. uit Maassluis heeft haar veertienjarig dochtertje gedurende een aantal dagen thuis gehouden van school, zonder een doktersverklaring te kunnen overleg gen dat het meisje ziek was. „De dokter wilde geen verklaring geven." zei mevrouw D. „Hij vond, dat de juffrouw op school mij zon der meer moest geloven." De officier van Justitie was van mening, dat het meisje toch wel wat te dikwijls was thuisgehouden en eiste eer. geldboete van 30 of 12 dagen, waarvan 25 of 10 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Mr, Cos veroordeelde mevrouw D. conform de eis. B., die op een motor zonder goede .voorverlichting door Schiedam had gereden, werd een boete opgelegd van 20 of acht dagen. I issoti De Vlaardinger M. H. was uit vissen gegaan in een vijver op het Karga-sportpark, die door een hen gelsport veren icing is gepacht. „Lid worden van die vereniging." advi seerde mr, Cos. die H. veroordeel de tot een boete van 5 of twee dagen. „Misschien heb ik over een afstand van honderd meter inderdaad boven, de maximumsnelheid gereden, om dat ik tegen een hoogte op moest," voerde de bromfietsberijder G. P. gis teren te zijner verdediging aan. Deze overtreding ging hem j 20 of acht i dacen kosten. Tegen de Rotterdammer G.. die in Schiedam een voor het verkeer ge sloten verklaarde weg was opgereden, eiste de officier van Justitie een boete van 10. ,,De agent, die mij aanhield, zei dat het maar 7.50 zou kosten. Hij had geen bonnetjes bij zich." merkte de verdachte op. Mr. Cos besloot daarop tot een boete van 7,50. Verbaasd .De Vlaardingse agent van politie P. H. van S. heeft onlangs het num mer genoteerd an een automobilist, die bijna een aanrijding veroorzaak te. Doordat een vrachtwagenbestuur der uit alle macht remde, werd de botsing voorkomen. De automobilist Van de IC. ver scheen gisteren voor de kantonrech ter. H(j legde zich nogal rustig neer bij zijn boete, die 30 of 12 dagen zai bedragen, maar gaf nog wel uiting aan zijn verbazing: „Ik begrijp het niet, ik moet het toch in leven den lijve hebben meegemaakt en ik herinner mij er niet dat van." Den B. had de carrier van S, ge bruikt. waarvan de rem niet correct zou werken. S. protesteerde: Hij had zijn carrier niet aan Den B„ maar aan O. gegeven. O. zou de driewieler op zijn beurt aan Den B. hebben af gestaan. Volgens S. was de rem prima ge weest. maar had Den B. de carrier te zwaar en bovendien niet juist je- laden. Hij deelde dat mee in een bezield betoog, dat voor de kanton rechter aanleiding was om de zaak veertien dagen aan te houden ten einde de verbalisant te kunnen horen. Een Vlaardingse broodbezorger heeft nu al voor de derde maal vers brood bezorgd vóór het tijdstip, waarop dat is toegestaan. „Volgende keer moetik een hechtenis eisen." deelde de officier mee. Nu werd A. S. nog een boete van f 25 of tien dagen opgelegd. De Vlaardingse brandweer is woensdagmiddag gealarmeerd, omdat een hoeveelheid zwavel op het terrein van de ENCK in brand was geraakt. Men slaagde er echter in de brand met eigen middelen te blussen. Er is geen schade ontstaan. meubelen «ie-, palifsandvr :*h tiH-.'o WONIMCiNWlCKTlNG B«OSWSVf5t DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Jaiihouse Rock, 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGEZorg dat je erbij komt. 2 en 8.15 uur. tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Op het spoor v;tn de mens, 1017 uur. VRIJDAG MONOPOLE: Echt iets voor .Conny, 2 uur; Hier Is Leramy Caurton: 7 en 9.15 uur. IVn toonstellingen lclem. Apotheek: Backer, St. Lidulnastr. 58. Daarbij had hij op een verbroken ruit tien centimeter brede stroken palkband aangetroffen die daar ken nelijk waren opgeplakt om het glas te kunnen indrukken zonder dat het lawaai maakte. Dat spoor leidde nftar de fabriek waar R, werkte en waar plakband van percies dezelfde ongewone maat gebruikt werd. Toen kwam ook aan 't licht dat R. op de ochtend na de in braak niet op zijn werk was ver schenen en voorts kwam in een werkhok bij zijn woning een rolletje van hetzelfde plakband voor de dag, waarvan de scheurkant precies bleek te passen bij een van de stroken die op de gebroken ruit was geplakt. Verder vond men bij huiszoeking cos grote hoeveelheid guldens kwar tjes en dubbeltjes. Ook dat wes een aanwijzing. Verdachte R., wiens zaak het eerst werd behandeld, zei dat hij de dag na de inbraak van zijn werk was gebleven omdat hij de avond tevoren op de verjaardag van zijn zuster en later met K. in een café nog al veel gedronken had en zich daarna niet prettig voelde. Voor al dat wisselgeld had hij eerst geen verklaring kunnen geven. Later vertelde hij, dat hij het in een sigarenkistje had ge stopt omdat het hem wat zwaar in de zak was gaan wegen. En dat rolletje plakband kon best een an der uit zijn werkhok hebben weg genomen. Van een schrift met krantenknip sel over inbraken en roofovervallen, dat in zijn woning was gevonden, zei hij: „Een ander verzamelt postzegels cn ik had hier nu eenmaal aardig heid in". Van een zaklantaren, die hij vlak voor de inbraak bij een smid zou hebben gekocht, kon hij zich niets herinneren. R. is al eens eer der wegens inbraak veroordeeld. De verdedigster, mej. mr. C. J. Kohier, achtte de door de officier op gesomde aanwijzingen onvoldoende bewijs voor verdachte's schuld. Zij concludeerde tot vrijspraak en vroeg de rechebank haar cliënt onmiddel lijk in vrijheid te stellen, welk ver zoek na raadkamer werd afgewezen. Ook K-, de tweede verdachte, hield vol, dat hij niet bij dc inbraak be- i trokken was geweest. Hij gaf wel toe het de avond tevoren met R.. eerst op het verjaarsfeestje van. diens zuster en later in een café wat gedronken te hebben, maar veel was dat volgens zijn verklaring niet geweest. Over het geid, dat bij hem tliuis werd aangetroffen ook weer met een flink bedrag aan pasmunt had hij vroeger verklaard dat h(j het mee uit Duitsland liad genomen en het i in de trein had gewisseld. Die be- j wering bleek niet houdbaar, omdat in de trein- waarmee h(j gereisd zou hebben geen wisselaar aanwezig was geweest. In zijn pleidooi zei mr. L. J. Rietberg, dat de aanwijzingen hoogstens kunnen leiden tot de conclusie, dat beide verdachten de inbraak zouden kunnen heb ben gepleegd. Ook hij drong bij de rechtbank op vrijspraak aan. Uitspraak in beide zaken ovér 14 dagen. (Ongecorrigeerd) ROTTERDAM. 26 juli 1961. Heden werden aan de Visafslag alhier van IJmuiden. Den Helder. Schevenin- gcn. Vlaardingen, Stellendam en el ders 150 kisten verse zeevis aange voerd. De prijzen waren: Schol r'58 tor. 59;schelvis midd. f51 tot r'58: schelvis klein r'25 tot 29; kabel jauw midd. 36 tot f41- kabeljauw klein ƒ30 tot ƒ32: makreel f 18 tot 20: zeehanen klein f 18 tót 33- wijting 24 tot 32: haring verse f 24 tot 32. SoleX rijden, voor U nu nóg veiliger, nu nóg gemakkelijker, dank zij de nieuwe voi-oiomatische koppeling! zuinig comfortabel betrouwbaar Vraay eens een. proefrit bij: AFDELING MOTOREN in overleg geregeld. Betaling wordt desgewenst St. Liduinastraat 52 Telefoon 6 43 13 Aan met een opleiding HUISHOUDSCHOOL bieden wij een plaats in de van ons laboratorium. Sollicitaties tc richten aan de Erven de Wed. J. van Nelle N.V., afd. Personeelszaken, postbus 817, Rotterdam. Voor ons vragen wij een Sollicitaties te richtenaan de Erven de Wed. J. van Nelle N.V., afd. Personeelszaken, postbus 817, Rotterdam. Waar tt ook vertoeft In 't land Overal vindt u de grootste krant

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1