Buiten Rotterd 22.600 huizen Amsterdamse raad zwoegt uren over subsidiebesluit m Transport waterfilter uitgesteld zet minder dan f. 50 per dag: riks boete! Danstheater wil blijven Twee nog op vrije voeten Serveersters van 'Nu Breda' verbolgen He Spoo rwegen en Metro Steun aan Nationaal Ballet Den Haag: Rus niet beschoten, integendeel m B' »er Öeri j brand in Bergambacht Vri \ol Stapje Geen akemene prijsver] agi xlg koelkasten Brand maakt 1 gasflessen tal granaten HET VRIJE VOLK DONDERDAG 27 JULI 1961 PAGINA 3' (\'an een onzer verslaggevers) Het on twevp-st eekplan voor liet eiland IJsselmonde. dat van morsen ter inzage is gele ad op de secretarieën van alle gemeenten waarover liet zich uitstrekt, blijkt in ruwe lijnen gelijk te zijn aan zijn voorganger uit 1938. al moest liet dan op verscheidene onderdelen belangrijk worden herzien. Het oude ontstond in crisistijd en droeg er in allerlei opzich ten de sporen van. Het aantal werknemers per hectare bij voor beeld moest in het nieuwe plan veel hoger worden gesteld dan in het oude, en gevolg daarvan was weer, dat de kernen Ridder kerk en Hoogvliet meer ruimte moesten krijgen dan destijds. En daardoor ontstond dan vervolgens weer een vergrote be hoefte aan snelle verkeerswegen. En toch, afgezien van toekomstige spoorwegontwikkelingen, waarvan elders een beeld wordt gegeven, zijn er geheel nieuwe elementen in het nu aan de orde zijnde streekplan. De Zoom- weg bij verbeeld, onderdeel van een nieuwe verbinding tussen de Randstad Holland en Antwerpen, gaat het gehele eiland in het westen van noord naar zuid doorsnijden. SNELLE ROUTES VERDUBBELING OOK BUITEN Looncotnmüsie adviseert Waarderingsprem ie in bakkersbedrijf F; "Haarlem' verkocht aan Panamezen Nederland vijfde sekeepsbouwland O (Van een onzer verslaggevers) tedere serveerster in de feestzaal van. '-Vu Breda 1961', die géén omzet haalt van vijftig gulden per dag, krijgt een boete van f2,50. Als men de omzet daarenboven niet op kan voeren lot 200 per dag dan moet men op iedere consumptie de provisie derven die bij de arbeids overeenkomst icas toegezegd. Niets dan rezen 'Eten deugt niet' In pension O S Eerst eruit Streekplan IJsselmonde: aandacht voor recreatie Het ontwerp streekplan dat de pro vincie nu voor het gebied van IJsselmonde ter inzage heeft gelegd, beoogt in de eerste plaats'de bestem ming vast te leggen van bepaalde gronden builen de bebouwde kom men. Dat is in ons dichtbevolkte Jand nuttig en noodzakelijk. Een doelmatig grondgebruik kan niet worden verkregen als wij de dingen maar op hun beloop laten en niet met elkaar in verband brengen. De provinciale Planologische Dienst ver dient daarom lof voor de nieuwe po ging ore voor een in ontwikkeling zijnd gebied als IJsselmonde een plar te hebben ontworpen Of het -n hct ,vestcn maakt een ontwei-., m deze vorm ook za! worden sne],e oosf-west-verbinding noodza- Het Koedoodkanaal. dat men zich destijds dacht als eet) verbinding tussen de Waalhaven en de Oude Maas, is vervangen door een Eera- kanaal dat naar de naam al aan duidt niet de Waalhaven, maar de Eemliaven met de Oude Maas verbindt. Het zal, naar tnen.hoopt, de drukke scheepvaartroute Nieuwe Maas en Noord belangrijk gaan ont lasten. Snelle routes zullen ten behoeve van het wegverkeer worden aan gelegd. Over de Zoomwcg. schakel in een internationale verbinding, spra ken we al. Hij zal tussen Vlaardin- ger. en Schiedam met een tunnel ónder de nieuwe Waterweg doorvoe ren. In het zuiden neemt hij de Ha ringvlietbrug en de Volkerakdam om via West-Brabant naar België te gaan. Maar minstens even belangrijk voor IJsselmonde is de Zuidelijke Randweg, die langs de haven-, in dustrie- en wool.gebieden van Rot terdam-Zuid loopt. De uitbouw van de woongebieden in het oosten en de Poortugaal. Rhooti en naar Ridderkerk. Barendrecht Telt men Rotterdam niet mee, dan is er op het eiland IJsselmonde voor de overige gemeenten nog ruimte voor het bouwen van 22.600 wonin gen. Daaruit volgt, dat de bevolking van deze gemeenten bij een woning bezetting van 3,3 nog met 78.000 in woners kan toenemen tot 147.000, wat bijna een verdubbeling betekent. Hoogvliet kan bovendien nog groei en van 25.000 tot 57.000 inwoners en Rotterdam-Zuid van 248,000 tot 257.000 zielen. Daarbij moet worden bedacht, aldus de toelichting bij het streekplan, dat Rotterdams uitbrei dingskansen niet op de Linker Maasoever liggen, maar oostelijk van de Kralingse Pias. Niettemin zal met- dit al de IJssel- mondse landbouw nog vele veren moeten laten. Er is op dit verstede lijkte eiland op dit moment nog 7500 hectare cultuurgrond. Een beperkt deel daarvan wordt voor intensieve tuinbouw gebruikt, die vooral om Barendrecht en Zwijndrecht is ge concentreerd. Omdat er een tendens bestaat om ..plat glas" in „staand glas" (kassen) om te zetten en de verwarmde op pervlakte te vergroten, achten GS het ook al met het oog op de recrea tiebehoeften van de stedeling ge wenst de kassenbouw te concentre ren bij Barendrecht en Zwijndrecht en het oprichten van „staand glas" elders te beperken. Over die behoefte van de stedeling, zich in de vrije, natuur te ontspannen zegt het streekplan,dat met stede lijke recreatieterreinen uvijkparken, sportvelden, bpenluchtbaden, speel- gelegenheden) niet kan worden vol staan. Het is nodig ook buiten de stedelijke sfeer recreatiegelegenheid te scheppen. Omdat de recreatieterreinen die aan het water gelegen zijn doorgaans grote aantrekkingskracht bezitten, maar ook omdat de landbouwkun dige waarde van buitendijkse gron den kleiner is, is de oever van de Oude Maas een uitstekend ontspan- ningsgebied. In samenhang daarmee hebben ook het Waaltje en de Devel- boezem een recreatieve bestemming gekregen. Tussen Hoogvliet en Barendrecht. de Zuidelijke Randweg en de Oude Maas ligt een klein, maar nog gro tendeels gaaf en zeer fraai polder land. Het zal door enkele toeristische wegen en rijwielpaden worden ont sloten. Van niet weinig belang voor Rot terdam-Zuid is 'ook het recreatiege bied. dat tussen de havenspoorweg en de Zuidelijke Randweg is gepro jecteerd. Het tekort aan recreatie ruimte in dit deel van de stad is door de Dienst Stadsontwikkeling becij ferd op 285 hectare. Het hier bedoel de gebied vangt dit tekort voor een goed deel op. AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van de stichting Het Nederlands Danstheater heeft besloten het Ne- derïands Danstheater na 1 septem ber voort te zetten. Het bestuur heeft deze beslissing ge nomen na de beraadslagingen in de Amsterdamse gemeenteraad, die door het bestuur zijn bijgewoond. Op grond echter van enige uitlatin gen voor het behandelen van de motie van de zijde van het college van B, en VV. verwacht het bestuur van de stichting Het Nederlands Danstheater, dat het college van B. en W. van Amsterdam met het Rijk en de gemeente Den Haag overleg zal plegen over een gezamenlijke subsidiëring van liet danstheater in het komende seizoen. (Van onze soc.-econ. redactie) De looncommissie va-i de Stichting van de Arbeid heeft de werkgevers- en werknemersorganisaties in het bakkersbedrijf geadviseerd in de c.a.o. een clausule op te nemen, waar door onder bepaalde voorwaarden een waarderingspremie van 5 percent kan worden gegeven. Op deze wijze zou naast de 5 per cent directe loonsverhoging, waarmee het College van Rjjksbemiddeiaars akkoord kan gaan, een oplossing mo gelijk zjjn voor de 'tweede 5 percent", die niet kon worden goedgekeurd, wndat de produktiviteitsruimte te ge ring was. De bij de c.a.o. betrokken partijen zullen op korte termijn over deze nieuwe suggestie overleg plegen met het College van Rijksbemiddelaars. (Van een onzer verslaggevers) Zes en een half uur heeft de gemeenteraad van Amsterdam gezwoegd om tot het besluit tc komen steun te gaan verlenen aan een nationaal bal- lel. Het voorstel, dat B. en IV. hiertoe hadden ingediend is met 25 tegen 14 stemmen aanvaard. Tegen waren VVD, PSP cn de helft van de KVP. Voor dat dit besluit viel had de raad een motie verworpen waarin B. onder welke voorwaarden subsidie zou en W. werden uitgenodigd na. te gaanj kunnen worden, verleend aan een klei- nere, experimentele dansgroep. vastgesteld is een volgend punt waarover de belanghebbenden zich nu kunnen uitspreken. Er zijn natuurlijk tegengestelde belangen, van alle kanten zullen be denkingen komen, maar voor het on- kelijk. De Zuidelijke Randweg zal niet alleen op Voorne en Putten aan sluiting geven, maar ook op de Krimpenerwaard. Hij wordt daartoe me. een brug niet ver van Huis ten Bonck over de Nieuwe Maas ge- verzocnlijfce za! ten slotte toch een voerd. oplossng moeten worden gevonden, wil het ontwerp niet permanent ont werp blijven. en van de vele facetten van het plan is dat de Spoorwegen den ken aan een spoorwegverbinding van het Rotterdamse Centraal Station over (maar waarschijnlijk:- onder) de Maas. dwars door Rotterdam-Zuid naar het hart van Hoogvliet cn zo vervolgens naar Hellevoetsluis. Het is een gedachte die in deze vorm niet kan worden verwezenlijkt zonder medewerking van het Rotterdamse gemeentebestuur. Wij geven dc Spoorwegen weinig kans op realise ring van deze gedachte, althans voor wat betreft de verbinding door Zuid. Men kan Hoogvliet ook nog op an dere wijze benaderen. En dan nog blijft de vraag of het spoorstation in het hart van deze satellietstad moet komen. Tegen de tijd dat de Spoor wegen toe zijn aan een verbinding met Hoogvliet en Hellevoetsluis za! de Metro in elk geval in Zuidwijk en Pendrecht moeten zijn en misschien zelfs wel in Hoogvliet. Een spoorsta tion-Hoogvliet dat in de toekomst ongetwijfeld nodig zal zijn. zal een Metro-verbinding tussen Hoogvliet cn Rotterdam-Centrum niet overbo dig maken. Het omgekeerde is na tuurlijk ook het geval. Maar onder die omstandigheden. Hjkt het logi scher de Metro door hhet centrum van Hoogvliet te leggen met een ver binding naar het spoorstation-Hoog vliet, dat dan aan de buitenkant van deze stad kan-komen. Het ontwerp streekplan laat deze mogelijkheid open. Het is dan verder een kwestie van gezond overleg tus sen Rotterdam en de Spoorwegen over een juiste aanpak van het Jo- kaal,- streek- en interlokaal vervoer. DEN HAAG (ANP) Naar aanlei ding van het Russische protest tegen een vermeende beschieting van de walvisvaarder Spokojny, deelt het ministerie van Buitenlandse Zaken thans mee, dat in de namiddag van 12 mei door een militair vliegtuig een schip werd opgemerkt, dat, voorzover kon worden waargenomen, geen vlag voerde. Zoals in dergelijke gevallen gebrui kelijk is. werd het schip vervolgens door het vliegtuig benaderd, teneinde dit te identificeren. Enige uren later trok het schip de dhndacht van een ander militair vliegtuig, dat eveneens een oefenvlucht in hetzelfde gebied uitvoerde. Ook dit vliegtuig heeft ge tracht het schip te identificeren, met inachtneming van alle eisen van vei ligheid. De ontmoeting met het schip hield geen enkel verband met het feit, dat een der vliegtuigen, dat, voor een oefenvlucht was uitgezonden, onge veer een uur later enkele oefenraket- ten afvuurde, waarbij met de veilig heid van het scheepsverkeer nauwge zet rekening werd gehouden. Het vliegtuig bevond zich op dat moment ongeveer 25 km van het schip en vuurde de raket juist af in jde andere richting. Opmerkelijk is voorts nog, dat in het streekplan ook het tracé van een rijksweg is aangegeven, die het Zuid- picin in Rotterdam met de Zoomweg zal verbinden ter hoogte van Klaas waal. Deze weg wordt dan met eon brug over de Oude Maas geleid. De Groene Kruisweg en de Vondc- lingenweg zullen als gevolg van dit allés veei drukte verliezen. De ver wachting is, dat de Zuidelijke Rand weg hun doorgaande functies volle dig overneemt. Ee. secundaire oost-west-verbin ding is geprojecteerd langs de zuide lijke rand van het eiland. Zij loopt door Hoogvliet en ten zuiden van (Vs.. een onzer verslaggevers) De Amsterdamse politie speurt nog intensir' naar twee van de drie uit de Haar,erase gevangenis ontsnapte gevangenen, van wie wij hierbij de portretten publiceren. Uit verklaringen var. tie inmiddels gearresteerde H. T. S. zou kunnen., worden opgemaakt dat het drietal kort na de ontsnapping uit elkaar is gegaan. De politie heeft- reden om aan te nemen dat de uitbrekers in Amsterdam of onmiddellijke omge ving verblijven. 7.. schilder, 2f jaar. Vonnis: vijf jaar icegens-joofovei-val op een Noorse zeeman.' Normaal postuur, blcuw-grijzc ogen, rossig haar. (Van onze speciale verslaggever Cees Roozemond) Ket ziet er naar uit, dat het trans port van de gigantische waterfii- ter van Folkestone naar Engelands modernste bij Dungeness in aan bouw zijnde atoomcentrale niet voor het einde van de week zal plaatsvinden. Het vertrek van de torenhoge stalen constructie uit het haventje van Folkestone moest gisteren wegens een vrij krachtige wind worden uitgesteld, en de Rotterdamse zee slepers verwachten, dat vandaag de zeegang nog te zwaar zal zijn om de "operatie zonder al te groot risico te beginnen. Normaal gaat de kapitein van een zeesleper bij windkracht vijf voor het zwaarste karwei de oceaan op, maar kapitein Jan Bruins van de Gele Zee van Leen Smit en Co moest het woensdag bij deze wind laten afweten. Het transport zou. ook al gaat het maar over een afstand van 13 mijl, onder de beschutting van de Ka- naaïkust. onherroepelijk zijn ge ëindigd met de ondergang van de stalen kolos. Dat hij toch optimistisch blijft, komt doordat de weersverwachting voor de komende dagen gunstiger is, al geeft hij zich zelf voor vrijdag neg maar een kans van 50 percent. Lukt het ook dan nog niet, dan ver wacht men het karwei in ieder ge val zaterdag te kunnen klaren. Intussen is de spanning onder de vijftig Nederlanders aan boord van de sleep- en bergingsboten nog verder gestegen, want in het weekeinde gaat ook het getij weel een woordje meespreken. De vloed loopt nu nog naar het springtij, maar na het hoge water van za terdag loopt de hoogste waterstand in het vissershaventje zeer snel terug, Het wordt dan. evenals dinsdag, spoedig weer onmogelijk het logge gevaarte buitengaats te brengen. Met het gevolg, dat men.dan op het volgende springtij, veertien dagen later, zou moeten wachten. De Britse centralebouwers beginnen al ongeduldig te worden, maar de Rotterdammers blijven optimis tisch. Niet slechts door de speciaal voor hen opgemaakte weersvoor spellingen. maar veeleer door hun eigen kfjk op lucht en water. Een man met een deskundig oog zei gisteravond: vrijdag of zaterdag moet het waagstuk volbracht kun nen worden. Kapitein Jan Bruins van de Gele. haven van Folkestone, waar het nu Zee waagde het gisteren niet het nog ligt. enorme waterfilter te verslepen uit de Daarbij had men op het oog het' Nederlands Danstheater, dat een verzoek om subsidie bij de raad had Ingediend. De heer Luirink (c.pm.) diende de motie in. Aanvankelijk stonden WD en PSP er zeer welwillend tegenover. Nadat de indiener op suggesties van de heer Den TJyl (arb.) de motie zo wijzigde, dat B. en W. werden uitge nodigd tot overleg met het rijk en de gemeente Den Haag in plaats van met het Ned. Danstheater, vielen zij af. Nadat ook B. en W. zich tegen de, motie hadden uitgesproken, werd zijl verworpen met 24 tegen 15 stemmen. Tegen stemden het college, VVD, PSP, Prot. Chr„ sportbelangen en de KVP op een !id na. BERGAMBACHT Als gevolg van hooibroei is vanmorgen om streeks zeven uur brand, uitgebroken in de boerderij van de heer M. Os kam onder de buurtschap Boven berg. In korte tijd brandde de boer derij geheel uit. De schade wordt geraamd op 100.000, AMSTERDAM (ANP) Hét 3.963 brt metende vrachtschip ms 'Haar lem' (bouwjaar 1929') van de KNSM te Amsterdam is verkocht aan de Pa namese rederij Cia, Néviera della Graaia s,a, en kreeg de nieuwe naam ".Agios Niobtaos II. De KNSM kreeg: dit schip in 1946 toen het onder de: naam 'Aruba' in de vaart kwam ini 1947 werd het hei-doopt tot 'Haarlem.'! Voorts is het in de Amsterdamse haven liggende 7,150 brt metende Ita- liaanses vrachtschip ss "Valentia Bi- bolini' verkocht aan" een rederij in' de Libanon. Het zal onder Libanese vlag met de naam 'Katerina Samo- na' gaan varen. IV de G.. judoleraar, 27 jMtfou nts: ficee jaar wegens diefstallen tn Tiet oosten van het land. Flink pos-j tuttr, bruine ocm. donkerblond'naar.' LONDEN (AP). Nederland staat op de vijfde plaats in de ranglijst van landen van de tonnenmaat van in aan bouw zijnde schepen aan het einde van het tweede kwartaal van dit jaar met 654.562 ton. een stijging van meer dan 57.000 ton in vergelijking met eind maart. Engeland stond op de eerste plaats met 241 schepen mei in totaal 1.614.0G2 ton. een stijging van bijna 3500 ton sinds maart, toen het laag ste cijfer sedert december 1945 werd genoteerd. In de afgelopen drie maanden heeft Engeland in totaal 693.471 ton scheepsruimte bij buitenlandse wer ven besteld. Dit omvat negen sche pen in Nederland, zeven in Zweden en elf in West-Duitsland. Lloyd Re gister of Shipping, waaraan deze cijfers zon ontleend, noemt dit een recordcijfer. In dit kwartaal heeft Japan de meeste schepen van stapel laten lo pen, 139 schepen, in totaal 384.670 ton. Engeland was tweede met '72 schepen, 375.353 ton. West-Duitsland was derde met 67 schepen, 292.850 ton. Deze onverwachte maatregelen hebben dit weekeinde onder de ongeveer zestig diensters van deze hal en de terrassen enige deining veroorzaakt. Demonstratief gingen de dames na de be kendmaking, die in de vorm van een plakaat in de kantine werd opgehangen, aan een der lange tafels van de hal zitten. Dat nemen we niet.' Eer. der serveersters is toen met de bedrijfsleider gaan praten. Her. pla kaat, werd verwijderd, de 'maatrege len bleven van kracht! Gisteren hebben we de beide stand punten gepolst: 'Als er geen mensen zijn. dan kun nen we ook niets verkopen," zei een der serveersters. 'IVe hebben deze maatregelen moe ten nemen.' zei de exploitatie, 'om dat bleek dat de dames te veel naai' de programma's keken en te weinig naar de klanten omzagen. Er kwa men klachten dat de Wanten te lang moesten wachten. c 'Met de belangstelling voor deze expositie is het niet wat het wezen moet." luidde ook de conclusie van de secretaris van. de stichting 'Nu Breda' de heer G. L. W. Sliepen, die tevens directeur is van het Vreemdelingen verkeer in de stad. 'We hebben tie eerste twintig da- -* van de tentoonstelling, die 3d juni werd geopend en tut cu met 15 augustus za! duren, niets dan re gen gehad. Ondanks het feit dat dit weekeinde de kwart miljoenste be zoeker wordt verwacht, ligt men wat het bezoekersaantal betreft nog ruin: vier dagen op het schema achter.' 'Er zijn avonden en vooral midda gen dat het zó stil is. dat we minder dan een tientje omzetten,' merkte een dienster op. terwijl ze wees op de lange lege tafels van de 2000 zit plaatsen biedende feestzaal. Haar klachten gingen verder: 'Het eten dat we krijgen deugt trouwerfs ook niet' een groot deel van de meisjes eet gratis in de kantine en .slaapt, op rekening van de werkge- ver in een pension) "s Maandags Wordt er soep gemaakt en daar eten we vrijdags nog van. Het menu is eentonig en de aardappels zijn hard. Mijn vriendinnen en ik gaan patates- frites kopen en drinken chocalade- meik. 'Ze moeten niet zeggen dat we te weinig werken,' riet een ander bij, "want niemand vindt het leuk om 's avonds maar enkele guldens af te dragen...' Andere serveersters daarentegen uit een andere ploeg waren het er niet mee eens of wensten helemaal 'niet over het 'incident' te spreken. 'We hebben proeven genomen met free-lanceserveersters', bracht de bedrijfsleider hiertegen in, 'het! is gebleken dat hun omzetten ver! boven het gemiddelde lagen.' Dit zijn de meningen. Wat zijn de: feiten? Ongeveer 80 man (van wie 65 meis-1 jes en vrouwen) zijn bij het begin van de expositie in dienst genomen. Een groot aantal van dit vrouwelijk personeel, dat thans zijn ontevre denheid over de nieuwe 'maatregelen heeft gelucht, is nog niet eerder in het vak werkzaam geweest. Ongeveer de helft van de serveer sters is in een pension ondergebracht. Verblijfskosten, zijn voor rekening van de werkgever en restauranthou der A. van den Boer. Een ander deel der serveersters, dat per busje dagelijks heen en weer reist van Breda naar Veghel v.v., ont vangt eenzelfde nettosalaris van 15 per dag. De arbeidsovereenkomst is voor de gehele duur van de tentoonstelling aangegaan. De beoaling dat van alle verkochte consumpties één percent provisie zou toekomen aan de betref fende serveerster, was hierin ter sti mulering opgenomen. Deze provisie was niet asn »en bepaaMe omsst ver bonden. De benaline echter van de .'boete' Liet verkeer van arbeidskrach ten in de zes landen die bij de Europese Economische Ge meenschap zijn aangesloten, zal met ingang van 1 september iets vrijer worden. Iets vrijer, van algeheel vrij verkeer kan voor lopig nog niet worden gesproken. Om te beginnen zal aan een gegadigde uit een dar zes landen in een ander land een arbeids vergunning moeten worden uit gereikt als in dat andere land geen arbeidskrachten zijn om in de vacature te voorzien. Ook krij gen degenen die reeds over een arbeidsvergunning beschikken, meer rechten naarmate zij lan ger in het andere land werkzaam zijn. Dit is dus nog niet bijzonder opzienbarend. Maar het is een. begin en het is bekend, dat het begin veelal het moeilijkst is. Overigens blijft in Nederland het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen van kracht. De kleine vrijheid die op 1 sep tember intreedt, geldt dus alleen voor hen die hier te lande niet door een arbeidscontract zijn ge bonden. De regel dat bij een ont slag een ontslagvergunning ver eist wordt, blijft bestaan. TT/ie binnen de landen van de EEG van betrekking wil ver anderen heeft als Nederlander dus met twee zaken rekening te houden. In de eerste plaats moet hij een ontslagvergunning heb ben, tenzij zijn werkgever met het aangevraagde ontslag akkoord gaat. En hl de, tweede plaats mag hij in het algemeen pas op een arbeidsvergunning in een ander land rekenen als er voor het werk dar. hij gaat verrichten, in dat andere land geen arbeidskrach ten voorhanden zijn. (Voor Bel gië heeft Nederland een afzonder lijke gvereenkomst.) Van algehele, vrijheid is dus nog geen sprake. Maar op 1 sep tember wordt weer een stapje ge zet op de lange weg naar de een heid van West-Europa. DEN HAAG (ANP) De Vereniging van Importeurs van Koelmachines en Koelkasten, de Vimko, heeft gister middag tijdens een bijzondere verga dering, besloten niet tot een prijs verlaging van de koelkasten over te gaan. Het loslaten van de vaste prijzen, zoals dat door de importeur van de Bosch koelkasten is gedaan, heeft zo wordt gezegd tot gevolg dat bij liet publiek de indruk wordt gewekt dat in de huidige prijssituatie een algemene wijziging zou komen. De Vimko vindt dat dit helemaal niet het geval is. S Geilen de ergerlijke cn droe- g ve ervaring die men heeft g opgedaan bjj het blussen van §f boerderijbranden, waarbij enige j brandweerlieden ernstig ge il wond raakten door het explo it deren van een stalen fles met vloeibaar gas, overweegt men s bi) de vrijwillige brandweer J van Venray om. in haar verwtr- gingsgebied voortaan gebouwen H waarin zich dergelijke cilinders H bevinden zonder meer te laten ff afbranden. Men zal In den vervolge althans zeker niet eerder to ll grijpen voordat de aanwezige fj stalen fles uit elkaar is ge il sprengen. g Gebleken is namelijk dat het jg publiek er vaak veel te weinig aandacht aan besteed dat het ff levensgevaarlijk ls wanneer bij s brand een dergelijke gasfles in huis is. De explosie is te ver- aj gelijken met de ontploffing van g een granaat, daarbij is de g scherfwerking en de luchtdruk :s van de gasflessen, veel groter. gj De brandweer van Venray J§ hoopt te bereiken dat men in :fjj geval van brand begint met de gasfles naar buiten te brengen ;8 voordat men met de huisraad begint. i Wegens gebrek aan mijngas H moet de bevolking in het ge il bied rond Venray. dat zich in j§ liet verzorgingsgebied van de H Venrayse vrijwillige brandweer ff bevindt, zich met deze stalen ,p gasflessen, behelpen. Op het ogenblik zijn nog g twee Venrayse braiidweerlie- g den onder doktersbehandeling jj wegens opgelopen venvondin- H gen bij een explosie, veroor ff zaakt door een dergelijke gas te fles. voor wie"onder de maat blijft, ls ech ter nieuw. De exploitatie heeft ons meege deeld dat deze 'boete' niet per deg zal worden berekend maar zal worden geheven over een gemiddelde van zes weken. Zij zegt genoodzaakt te zijn deze maatregelen te hebben moeten ne men, maar is. anderzijds van oordeel dat slechts weinige serveersters ur na deel van zullen ondervinder, omdat dagen van een omzet van ƒ200 per avond ook niet tot de uitzonderingen behoren.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2