li fl< - zegt rapport van A u tomo bielclub Tweede ontvluchte gevangene gepakt VACANT) E- A,WEDING 3 Zijn er ontplofbare stoffen in huis? Laat het dan maar branden! Conflict dreigt bij. Y eroline 99 1ê' Dodeli jke val uit raam Klopjacht in Amsterdam Prinsessen naar Yerseke Moordenaar van taxichauffeur gearresteerd? Gekrenkt Een plezierige vacantièdag be hoeft niet bedor ven te worden door hoofdpijn! IBaemlk HET VRIJE VOLK VRIJDAG 28 JULI 1961 PAGINA 3 \0 mam LM. JO^GE^iSBROESCEN olie maten ROTTERDAM: Bromfietser teven trein: zwaar gewond Zoude-registratie Op afbetaling I ntrekking rij bewij s Neem direct Rheumin Dat kon geen kwaad.... Verordeningen 'Duitse autorijders zijn ergste verkeersovertreders in Europa Slille ommegang in gcmzepas langs Kopenhagens kleine zeemeermin, die kuis over de hoo/den van het Arabieren- trio heen naar de verte staart. Deze mandeling langs de zee is het meer romantische onderdeel van het zakelijke bezoek ran deze heren aan Denemarken. Zij, de heerser van het olierijke sieikdom. Sharjah, diens broer en een secretaris, proberen de Denen te interesseren voor dc exploitatie van hun vloeibare ooud. (Van oen onzer verslaggevers) Na twee dagen vrijheid is de 24-jarige IJsbrand T. die dins dagmiddag uit de strafgevangenis te Haarlem ontvluchtte, in Amsterdam gegrepen, dank zij hechte samenwerking tussen de hoofdstedelijke en de Haarlemse politie. T. werd aangehouden toen hij in een auto, die bestuurd werd door een vriend, aan een omsingeling-van de politie trachtte t.e ontkomen. In de vooravond had de politie een tip gekregen, dat dc man vermoe delijk in de Ombilinstraat in Oost zou verblijven. In ciezc buurt waren rechercheurs bijzonder v.aakzaam. Omstreeks tien over huif ren van nacht werd een auto gesignaleerd, rijdend in de richting Molukkcn straat, waarin T. door een recher cheur werd herkend. Advertentie Eén van de bekendste fabrikanten verzocht ons deze prachtige jon gensbroeken te willen verkopen, aangezien een grote exportorder onverwacht niet doorging. De prijs werd z<5 verbluffend laag gesteld, dar wij de innaai-etiket ten moesten verwijderen Profiteer van dit koopje van Uw leven, want nü betaalt Uvoordeze schitterende popeline en railcard met omslag en zakken: 2-16 jaar, n Zoloiif; de voorraad sue kt. Gerit te!, of yehnffelijke bestellingen. Kone Hoogstraat 11 .Meeai itk. Goudse- .singel Katcndr. Ugedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 3.Ü LEIDEN: Haailenimersiraat C5 o (Van een onzer verslaggevers i De zestienjarige fabrieksarbeider H. van Weeghel uit .Hattemmeraroek jr. gistermiddag om tien over haH zes te Wezcp met zijn bromfiets tegen een sneltrein opgereden. Zwaar ge wond werd hij naar het Sophiazieken- huis te Zwolle gebracht. De brom fiets werd totaal vernield. Het ongeluk gebeurde op de over weg in het verlengde van de Kcizers- weg te Wezep. De jongeman heeft de met grote snelheid uit de richting Amersroort komende trein niet- of te laat opgemerkt. De overweg was me. bewaakt, maar wel voorzien van de zogenaamde Andreaskruisen en snel heidsbeperkingsborden, Onmiddellijk werd een aantal po litieauto's in deze lichting gediri geerd. terwijl een recherche-auto de verdachte achtervolgde. Ondanks alle pogingen zag de chauffeur geen kans zijn achtervolgers van zich af te schudden. In de Dapperstraat nabij de lVijt- tenbaehstraut werd hij door een wa gen van het bureau Linnaeusstraal klemgereden, nadat de chauffeur eerst nog had geprobeerd snel ach teruit te rijden en over de stoep te ontkomen. T. liet zich gewillig overbrengen naar het hoofdbureau van politie, waar hij werd ingesloten. Een mede-ontvluchte van T., de 23-jarige H. T. S., werd, zoals be kend, woensdagavond reeds aange houden in dc binnenstad. Van het drietal is nu alleen nog de 38-jarige judoleraar W, de G. op vrije voeten. De man die de auto, waarin IJsbrand T. vannacht werd gearresteerd, bestuurde is in het bu reau Linnaeusstraat ingesloten. Advertentie LM. EBA. l'l. S_3J UB: Laat anderen 7.90 betalen voor deze tas (de prijs, die zij overigens dubbel en dwars waard is) maar zorg, dat U hoort bij onze klanten, die hem nu kopen voor nog géén vier gulden. Ruime flinke tassen van water dicht linnen, met ronde leren handvaten, een ruime voorzak en voorzien van een solide trek- sluiting. FRANKFORT (AP) De Duitse autorijder is de ergste verkeers- :vertreder in Europa. De Duitse automobielclub heeft een over zicht gepubliceerd, waaruit blijkt dat de Duitser individueel vaker wegens slechte rijgewoonten veroordeeld, wordt dan alle andere Europese rijders. Duitsland geniet thans de twijfel achtige eer bovenaan te staan op de lijst van ongelukken en slachtoffers op de weg. De verkeersongevallen in Duitsland die twee keer 7.0 snel in aantal toe nemen als de jaarlijkse stijging" met tien percent van het aanial wagens "lebben vorig jaar een record voor alle tijden bereikt van een miljoen. Het aantal verkeersdoden bedroeg bijna 14.000, dat is gemiddeld veertig per dag. Ongeveer een kwart van deze dodelijke ongelukken was te wijten ran dronkenschap waarvan langs de autoweg lopende en rijdende voet gangers en fietsers het slachtoffer werden. De automobielclub heeft'verder geconstateerd dat als de reislustige Duit se autorijders in het buitenland zijn. zij Jn Italië. Frankrijk, Nederland en Griekenland vaker wegens dronken rijden worden veroordeeld dan auto rijders van andere landen. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van honderden van deze tassen, in frisse ruiten en lederen ronde handvaten voor Ook veroorzaken zij veel meer on- elukken door het in slaap vallen ehter het stuur dan de rijders in Ipanje. Griekenland en op Sicilië, en evens veroorzaken zij meer ongeluk ken dan andere Europeanen door snel rijden. Ook is aangetoond dat, ofschoon de auto een van de gewichtigste Duitse symbolen is van stand, Duitse auto bezitters niet bijzonder goed voor hun wagens zorgen. t an elke honderd wagens die wer den geïnspecteerd, hadden er 54 een mankement, de meeste aan de rem men of lichten. Om deze slechte verkeersmanieren te bestrijden hebben de autoriteiten een registratie van verkeerszonöaren ingesteld, waarin de namen voorko men van alle mensen die ongelukken op hun geweten hebben. Maar deze registratie werkt nog niet zo best. Sommige autorijders, zo is geble ken. hebben meer dan twintig dingen op hun naam staan, maar rijden nog steeds. In 1959 reeds verklaarde de minis ter van Justitie. Fritz Schaeffer. in het parlement, dat er iets meest ge beuren tegen de slachtingen op de weg. Maar tot nu toe zijn er geen nieuwe wetten aangenomen. Een wetsontwerp, vervat in een omnibus-wet voor algehele herziening, van het Duitse wetboek van straf recht, is nog niet door het parlement in plenaire zitting behandeld. Ver wacht wordt dat dit in oktober gaat gebeuren. lei slechts tot. een maximum-boete van 30.000 mark gaan voor verkeers overtredingen, die niet het verlies van mensenlevens ten gevolge hebben ge had. Verder houdt de nieuwe wet In. dat intrekking van het rijbewijs vrijwel verplicht wordt voor dronken rijders die ongelukken teweegbrengen, wilde rijders die zware schade veroorzaken willen beginnen. en voor rijders die schuldig worden bevonden aan ernstige nalatigheid. De wet voorziet zelfs in gevangenis straf voor dronken mensen die er op betrapt worden dat zij hun auto op gang brengen. Het doet er niet toe ot zij de wagen m beweging hebben ge bracht. alleen al hot starten in dronken toestand is voldoende om gestraft te worden. Om de verkeersveiligheid er bij iedereen in te hameren wil de minis ter van Verkeer. Hans Christian See- bohm dat schoolkinderen geëxa- mineerd worden en voor kennis van de verkeersregels een cijfer op hun raDDort krijgen. Advertentie I.M. Komt de wei erdoor, dan zullen sommige autorijders die er anders met een boete -/.ouden .afkomen, in de gevangenis belanden of met zware- boetes worden gestraft met een stel sel van dagelijkse afbetaling. Het afbetalingsplan, opgesteld naar het. voorbeeld van de Scandinavische -anaen. voorziet in dagelijkse betaling van twee tot 500 mark. afhankelijk van het inkomen van de overtreder en de ernst van de overtreding. De betalingen kunnen opgelegd worden voor perioden van een tot 360 dagen en theoretisch tot astrono mische bedragen oplopen bij ze-er ernstige overtredingen, zoals dood door schuld. De wet specificeert de straffen niet voor zekere overtredingen. Dit wordt overgelaten aan de rechter. Is de overtreder niet. in staat de boete te betalen, dan is de rechter vrij te beslissen hoe lang. hij in de gevangenis blijft. Het ontwerp kent geen bepalingen omtrent de verhou ding tussen boete en gevangenisstraf. Het huidige stelsel geeft de rech ter reeds een aardig vrije hand om de straffen te bepalen. Hij mag ech- Advertentie I.M. Rheumin - tabletten helpen snel, zeker en bovendien veiligOok door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades-product, dus: w - veifiuuw er ooi Zaterdag verkopen wij een grote fabriekspartij van twee series in de meest verkochte schorten voor bijna de halve prijs. Wiice huishond-schorten (Ver- pkegstersbandschort) van 3.75 aan beide zijden te dragen, ge maakt van prima graslinnen. Fantasïeschorten w.o. beken de merkschorten, pracht kwali teit van 3.95 .diverse modellen, in royale maten, in een veelheid van meerkleurige dessins. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop vap deze schor ten... geen kleine, maar royale, vlotte schorten, die U vol doende bescherming geven tegen vlekken en vetspatten, nü door elkaar voor één prijs, voor trn Prinses Beatrix en prinses Margriet zuilen op vrijdag 8 september een gedeelte van de feestelijkheden ter gelegenheid van de opening van het oester- en mosselseizoen in Yerseke bijwonen. Onderwijzers in Londen en Bris tol hebben donderdag gestaakt uit protest tegen het verwerpen van hun salariseisen ten gevolge van de nieu we bezuinigingsmaatregelen van de regering. 1.700 schoolkinderen kregen die dag geen les. (Van een onzer verslaggevers) Door onbekende oorzaak is donder dagmiddag de 18-jarige mevrouw v. d. B. door het raam van haar bo venwoning aan dc Xieuwendijk le Ylissingen gevallen. Zij bevond ziek in de keuken, die boven dc ingang van een bar is gelegen. Tijdens haar val van drie meter raakte zij een Uithangbord. Mevrouw v. d.-B. moet op slag dood zijn geweest. Een keukenkrukje werd naast haar lichaam aangetrof fen. Kaar de juiste toedracht van het ongeval stelt de politie een onder zoek in. GLASGOW (AFt De taxichauffeurs van Glasgow, die ontzet waren over de zondag gepleegde moord op een hunner collega's, halen verlicht adem: de vermoedelijke moordenaar, een man van 29 jaar, is gisteren gearres teerd. Hij komt maandag yoor de rechter. De vermoorde chauffeur, JohnWal- kinshaw. die 36 jaar was, werd zon dagmorgen met clrie kogels in het lichaam in zijn taxi gevonden. Zijn collega's hadden eerst een urenlange jachr, op de moordenaar georgani seerd en. toen deze vruchteloos bleef, een beloning van tienduizend -gulden uitgeloofd vóór de arrestatie. (Van een onzer verslaggevers) 'Eerst zag ik een flits en direct daarop hoorde ik een geweldige klap. Als een granaat sloeg de gas fles uit elkaar. Toen ze mij opraapten lag ik acht nieter verder. Ik moet over een heg héén zijn ge slagen.' Dit zijn de woorden van een aan de dood ont snapte; van Jaap Min, die al meer dan dertg jaar lid is van de vrijwillige brandweer in Venray. Nóg zien wc de opgestoken wijsvinger van de waarnemende brandweercommandant H. Cusiers: 'Er hadden er tien dood kunnen zijn.' Tien Want vlogen de stenen niet dc lucht m alsof er een bom ontplofte in een baaierd van spuitend vuur? 'Als er wéér ergens gastlessen staan, als er weer een gevaar voor ontploffing dreigt, dan moet ik zo'n boerderij laten afbranden Dan kan ik de mensen er niet meer insturen. En de heer Custers denkt aan Jaap Min. wiens gezicht, armen en haren waren verschroeid en die gisteren voor het eerst sinds clie verschrikkelijke dag geen pijn voelde. E11 hij denkt aan brandweerman Jef Scheffers. wiens han den en'armen ook waren verbrand en aan Verbeek en boer Loenen. die buiten had staan praten toen de gasfles explo deerde en die een week in het ziekenhuis heeft gelegen. Het is een maand geleden gebeurd. Luister naar Jaap Min; 'Brand bij boes' Voermans in Leunen onder Venray.We waren al met de nablussing bezig toen de fles als een brisantgranaat uit elkaar sloeg. Toen ik aan het blussen was had ik wel groen en geel bran- dend gas zien sproeien uit de fles, die aangesloten was op het fornuis. Maar dat kon geen kwaad, want dat gas liep eruit. Er moest echter nog een tweede fles zijn. Iemand wees mij waar die moest staan. Maar hij stond er nlèt. Dan hebben ze 'm er zeker uitgehaald, dacht ik.' Even huivert Jaap Min. 'Ik had verkeerd gedacht. Ze hadden die fles er niet uit gehaald. Maar door de rook kon ik niet zien hoe hij tegen de andere brandende fles aanstond. En toen, terwijl ik twaalf meter verder bij de deur stond, gebeurde hel. Het vuur was er eerder dan de klap: dat praten ze me niet uit het hoofd. Gelukkig stond Jaap Min op daf noodlottige ogenblik met het achterhoofd naar de deur. Anders Hij. Jef Scheffers en boer Loenen en Verbeek zijn hersteld. Maar: 'ER HADDEN ER TIEN DOOD KUNNEN ZIJN.' 'O, als de mensen hier hun volle reserve-gasflessen maar buiten zouden opsiaan. Dan zouden wij heel wat minder gevaar lopen,' verzucht brandweercommandant T. 3. IV. N'aus, directeur van Gemeentewerken te Venray. Hij denkt aan al die afgelegen boerderijen in de Limburgse buurtschappen en gehuchten, die geen mijngas krijgen omdat ze niet op het net zijn aangesloten; Te veraf... zij moeten het met butaangas doen. Vroeger kocht men daarvan één fles tegelijk, maar sinds de welvaart ook achter de Peel is doorgedrongen plegen dc boeren daar reserve-flessen butaangas in te slaan. En als er dan eens brand komt Daarom zijn er gemeenten, die brandbeveiligingsverorde ningen hebben. Daarin slaat, dat gassen tegen zon en ver warming moeten worden beschermd en dat/de flessen die officieel drukhouders heten tegen beschadiging moeten worden gevrijwaard en bij brand gemakkelijk verwijderd moeten kunnen worden. Bovendien moet de ruimte, waarin zo'n drukhouder staat, goed geventileerd zijn. Deze gemeentelijke verordeningen zijn opgesteld volgens de richtlijnen van de zogenaamde Benzinecommissie, een in 1927 gestichte club van deskundigen en ambtenaren. Maar ook deze commissie kan geen wetten uitvaardigen en omdat.het tijd wordt, dat er wettelijke maatregelen worden getroffen tegen dergelijke explosiegevaren, is men op het departement van Binnenlandse Zaken druk bezig met de voor bereiding daarvan, mede om de brandweer zoveel mogelijk te beschermen, zoals het hoofd van de afdeling Brandweer van dat ministerie, de heer D. R. A. van Langen, ons heeft onthuld. Zo kunnen er bindende voorschriften worden verwacht voor de opslag van allerlei stoffen (waaronder ontsraettingsstoffen en stoffen ter bestrijding van insecten, die giftige dampen kunnen verspreiden)welke bij hftte kunnen exploderen. Omdat ook olie een gevaarlijk goedje is heeft Binnenlandse Zaken een oekase uitgevaardigd: Niemand mag thuis meer dan 200 liter petroleum en huisbrandolie (een zogenaamde drum vol) en 25 liter benzine (een jerrycan) hebben. Maar wie con troleert dat? Maar. intussen zit Venray mét gasflessen en zónder gemeen telijke brandbeveiligingsverordening, al ziet het ernaar uit,' dat daarin wel eens verandering zou kunnen komen. Als we tenminste burgemeester mi-, custers 'ik stond bij die brand met wethouder Van Djjck ook in de deurpost' mogen geloven. In de Franse houding in de kwestie-Bizerta is één punt dat wij kunnen begrijpen. De Fran sen willen garanties van Tunesië, dat de blokkade van hun vloot- basis niet opnieuw zal beginnen zodra zij de verbinding met open zee weer onder controle van Tu nesië stellen. Zij passen ervoor andermaal de kans te lopen door een stel haastig opgetrommelde jonge mensen te worden omsin geld. Maar daar houdt ons begrip ook wel op. Want van de manier waarop dc Fransen deze garan ties denken te krijgen, verwach ten wij niets. Immers, wat valt er meer te bereiken dan een stilzwij gende afspraak die achter geslo ten deuren wordt gemaakt? Een afspraak die bovendien de eerste stap zal moeten zijn op de weg van onderhandelingen over de positie van Bizerta zelf. Aan de ene kant is het duide lijk, dat Frankrijk zich niet in een opwelling van Tunesië uit Bizerta wil laten smijten. Aan de andere kant staat het vast, dat de militaire basis Bizerta voor de Fransen haar waarde verliest als Tunis deze basis blijft voelen als een doom in het vlees. Vanuit deze situatie moet een gedragslijn worden vastgesteld. Tn deze gedachtengang passen bijzonder slecht allerlei pres- tige-overwegingen. Met name is de manier waarop Frankrijk zich meent te moeten gedragen tegen- ,over de bemiddelingspogingen 'van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties bijzonder aan- I stootgevend. In plaats van ge- Ibruik te maken van de diensten jvan de heer Hammarskjöld, stoot :de regering van generaal de Gaulle hem voor het hoofd. Met Iwelk gevolg? j Dat de zaak opnieuw voor de Veiligheidsraad komt. Dat er een ernstig verschil van mening tus sen de westelijke landen naar buiten dreigt te komen. Dat de Verenigde Naties zich beledigd tegenover Frankrijk zullen plaat- sen. Daar komt nog bij, dat de vrije wereld geschaad wordt door de manier waarop Frankrijk het ge zag van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties aantast. The hele Bizerta-affaire is een beschamende zaak. Voor Tu nesië en door de manier waarop deze kwestie is behandeld door Frankrijk. In plaats van naar een geruisloze oplossing te koersen, zoekt Frankrijk zijn heil In het luidruchtig opwerpen van pres tigekwesties. Alsof de rol van de gekrenkte prima-donna ook maar ergens in de wereld waardering zou ontmoeten! Ocnk heeft het bij de Amster- -1'- damse Bank erg naar zijn zin. Dat vindt Henk fijn en de direc tie van de Amsterdamse Bank vindt het ook prettig, zozeer zelfs, dat zij Henks vreugde per adver tentie wereldkundig heeft ge maakt. Wij lezen: 'Hij iHenk) vertelde me wat .•e daar kunt bereiken als je vooruit wilt en dat is niet mis, want ze kiezen de chefs bijna allemaal uit de jongelui die zo van school af bij de Bank zijn gekomen. Het werk lijkt me erg interessant en zaterdag heb je vrij. Fijn om te roeien.' Het moet inderdaad fijn zijn zo gemakkelijk naar de toppen van het bankwezen te kunnen roeien in een bedrijf waar de pro motiekansen zoveel groter zijn dan bij voorbeeld bij de belas tingdienst. Het is voor de ouwelui misschien niet zo prettig dat ze de chefs bijna allemaal uit de jongelui kiezen, maar zij moeten nu eenmaal met onze tijd mee gaan. Overigens is het ons na lezing van deze luchthartige beschrij ving van het bankbedrijf ook wat duidelijker geworden, dat een welbespraakte Socrates zo'n club je sportjongens gemakkelijk een milioen of wat kan ontfutselen. JAAP Ml A aan de dood ontsnapt CORK (Keuter. AM') VeroJm« overweegt een elektrische seiieeps- instaiiatic van li miljoen gulden die een bedrijf in Belfast had moeien leveren aan het Ierse Ycrolme-filiaal zelf te bouwen in Maassluis. De fa. Harland en Wolff in BeUast heeft, de opdracht teruggegeven onder druk van de 'Amalgamated Enginee ring Union' die sedert half april met Veroime een conflict, heeft over de loonregeling van scheepsbouwers. Het Iers Vakverbond staat niet achter deze actie. Bij liet Verolme- bedrijf in Cork zijn al die tijd reeds 30 van tie 650 werknemers in staking, de stakers zijn leden van de AEU. 'Er is geen man overboord.' zei Verolme-airecteur Rijke gisteren over de situatie in Cork. Hij verwachtte ciat hei. conflict binnenkort in een reeds vastgestelde bespreking wordt bijgelegd.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2