Lange Haven in gedempt schijnsel van gaslicht Oudhollandse kamer. cabaret en kraampjes Wat gaan we er ■BBBmi NIEUWS na eten van mosselen straks mee mmê Volop recreatie Explicator Max Nabarro treedt op PPl? Grotere afzet Verzet Landbouw Willy Arberfi lost startschot voor profronde Groot orkest in promenade- concerten Wielrijdster in Ridderkerk verongelukt Matroos valt in scheepsruim Aan onze adverteerders in SCKiEDAM en OMSTREKEN HET VRIJE VOLK WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1961 (Van een onzer verslaggevers) Het Schiedamse Vakantiefeest mag dan een feest zijn van (liefst overvloedig) zon en licht de CJV trekt zich daar niets van aan en zal dé Lange Haven ter hoogte van de Jeugdhaven in de Vakantieweek hullen in een mysterieus, gedempt licht. „Schiedam bij gaslicht" gaat dat stuk Lange Haven tijdelijk heten en alles rond deze CJV-manifestatie wordt in de gas lichtsfeer gehouden. j Op de Lange Haven onder het Gevels Scheepsbel ril (Van onze landboutiredacteur) Wat gaan we doen met de nïeuive IJselmeerpoUlers? Deze vraag wordt steeds dringender. De Dienst Zuider zeewerken heeft er een globaal plan voor ontwikkeld. Daarin is. vergeleken met de Wieringermeer en de IS oordoost polder. veel meer aandacht, besleed aan de recreatie en aan het opvangen van de groeiende bevol king in het westen. Maar is dat voldoende? De minister van Financiën heeft een rapport gekregen van een speciale commissie over de vraag op welke manier de land bouwgrond in de nieuwe polders moet worden uitgegeven. 'Die polders,' zo wordt daarin gezegd, 'moeten dienstbaar wor den gemaakt aan de verbetering van de structuur op het 'oude land.' Maar wederom is dat voldoende? In alle eenvoud kan de kwestie worden teruggebracht tot de vraag of het wel verstandig is nieuvland, dat ongeveer 15.000 gulden per hectare kost, te blijven winnen voor de landbouw, terwijl er nu al zoveel agrarische overschotten zijn, die met hoge. subsidies moeten worden afgezet. Kan dat geld wellicht ergens anders nuttiger icordeti besteed? fi SÉ v zy m Sr- ■J PAGINA 4 Advertentie LM. Binnen zingen bekende soubrettes en "speelt een orkestje oude amuse mentsmüziek, er is een cabaret en een,: visserskroeg., en in een .Oud boliandse kamer kan men van dit negentiende eeuws feest uitrusten. De CJ.V, lieeft met dit „Schiedam bij gaslicht" de viering van het 75- jarig 'jubileum willen, besluiten door WOENSDAG Bioscopen MONOPOLE: Echt iets. voor Conns, uur; Hier Is Lcmof Caution, 7 en "9.15 uur. PASSAGE: Zeven mannen zonder vrees. 2 en 8,15 uur. J'en toonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: UJdeUJk.gè- sloten. DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Fcrnandel als All Babu, 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: idem. Tentoonstellingen - idem. Diversen: KORENBEURS: Open Studie Groep met llckc.20 uur. Apotheken: Jansen. Swammordamsmgel Nieuwland, Wibnntplein 17. Ve. ke nrie'ees' ..Alles voor 4t: de burgerij er volop bij te betrekken. V/ie er niet even binnenloopt, mist beslist een onderdeel van het Schic- o'ams Vakantiefeest. waarvan we nu al durven voorspellen, dat het een geslaagd onderdeel wordt. De bovenverdieping ,van de Jeugd haven is al voor het publiek open gesteld, Er is een expositie ingericht van werken van de jonge Duitse schilder Johannes Lura en op die zelfde verdieping kan men in een Oudhollandse kamer iets gebniiken. Het Stedelijk Museum heeft voor deze kamer de gehele entourage van een schoorsteen afgestaan. Delfts blauw, koper, oude boeken en lam pen en vooral een antieke „zwengel- grammofoon" met een gezellige ouderwetse kast dat alles hebben de CJV'ers voor hun Oudhollands vertrek verzameld in de woningen van oudere Schiedammers en in uit dragerswinkeltjes. De officiële opening van ..Schie dam bij gaslicht" vindt zaterdag plaats met een ballonnenwedstrijd voor kinderen. De Jeugd kan zich vanaf donderdagavond opgeven. Aan elke ballon wordt een kaartje beves tigd met in vier talen daarop ge drukt een verzoek om de kaart terug- te sturen. Voor de ballonnen, die hét verst komen, z(jn prijsjes beschikbaar gesteld. Om 3 uur zaterdagmiddag gaan de ballonnetjes de lucht in en dat betekent dan het begin van „Schiedam bij gaslicht". schijnsel van (natuurlijk) gaslicht worden als vanouds kraampjes in gericht. Ditmaal worden ze echter achter een oud geveltje verborgen, zodat er een Oudhollands straatje ontstaat. Achter eik geveltje gaat een an dere branche schuil. Er worden pa tates frites, bitterballen, croquetten en slaatjes verkocht. Ouderen kun nen schieten, voor de kinderen is er „eendje vissen" en bovendien een ouderwetse snoepjeswinkel, waar je ook ouderwets lekkernijen voor één cent en een stuiver kunt uit zoeken. Een afzonderlijke inlichtingenstand wordt door de CJV zelf bezet. Men kan er van alles te weten komen over de afdelingen van de CJV: de voetbalvereniging HBSS, de toneel vereniging en Harmonie. Aan de deur van de Jeugdhaven verwijst een sierlijk uithangbord naar de visserskroeg met levendige decoraties, door Johannes Lura in gericht op de begane grond. Er is zelfs een fraai, oud scheepsmodel ge ëxposeerd. dat uit het Stedelijk Mu seum afkomstig is. Drie maal per avond luidt er een echte scheepsbel (van Wilton-Fijen- oord)die aankondigt, dat in het achterzaaltje een cabaretprogramma van twintig minuten begint. Er zijn drie programmaatjes geschreven en ingestudeerd door eigen leden en drie maal op elke avond zal er dus een van worden uitgevoerd. In aansluiting op de twintig minu ten cabaret vindt telkens in de tuin een lichtspel plaats. Een trio speelt daar in een oude Ford ouderwetse amusementsmuziek. Schijnwerpers laten hun licht gaan over mensen in oude klederdrachten, die volksdansen uitvoeren, over een clown, enz. Ook in die tuin kan men rustig verpozen. Aan een geïmproviseerde bar worden slaatjes en dergelijke verkocht. Iedere amateur-fotograaf ten slotte, die door de sfeer in dit „Schiedam bij gaslicht" wordt geïn spireerd, kan een foto maken en deze .inzenden. Een jury van bekende Schiedamse fotografen spreekt zijn oordeel uit, waarna de inzendingen in september worden geëxposeerd en eventueel beloond met een prijsje. Inzending van foto's (uitsluitend van deze CJV-activiteit dus) kan plaats-', vinden tot 19 augustus. De CJV, die zich al eerder een goed organisator van openluchtfestiviteiten heeft getoond, gaat Schiedam in de Vakantieweek in een schijnsel van gaslicht zetten. In dit kader biedt de CJV belangstellenden vrijdagavond 11 augustus in Musis Sacrum een filmavond van bijzondere aard aan. De enige Neder landse explicator. die nog in leven is, de omstreeks zeventig jaar oude Max Nabarro. komt naar Schiedam, in gezelschap van zijn begeieider óp de tin geltangelpiano. M. Moscoviter. Samen brengen zij de gas lichtsfeer weer in Musis met de vertoning van en toelich ting op twee beroemde films: „The Kid" met Charlie Chap lin en Jacky Coogan, en „De kruideniersoorlog". Toegangsbewijzen voor deze bijzondere filmavond zijn ver krijgbaar in de Jeugdhaven. 'Van een onzer verslaggevers) Sinds half juli worden cr geen Keeuwse mosselen meer verkocht en Jitgevoerd. Oorzaak: mensen, die ze naddeïi gegeten, kregen één dag of anger darmstoornissen. Bij de In spectie van de Volksgezondheid in Middelburg zijn een tiental van derge lijke gevallen bekend. Het is mogelijk, dat er in plankton, lat ais voedsel door mosselen wordt opgenomen, iets zit waarvoor mensen levoelig zijn. Voor besmetting bestaat ïeen gevaar. Men verwacht, dat de nosselen later weer voor consumptie geschikt zullen zijn. Her betreft hier alleen uit Zeeland afkomstige mosselen. De mosselen uit 5e Waddenzee, die in de Zeeuwse stromen zijn uitgezet, zouden onscha delijk zijn.. De handel heelt vrijwel geen strop, oi dat de Zeeuwse mosselen sléchts een heel klein deel van liet totaal vormen. Mosselen uit de Waddenzee rijn er nog genoeg, ook voor de ex port. Vakantiegangers kunnen nu oeter zelf geen mosselen in Zeeland plukken. Zij kunnen er misselijk van worden. In de nimve polders -al er ook al komt een aavzienli.'ke oppervlakte in aanmerking voor recreatie en stedebouw toch nog zeer veel land ter be schikking komen voor de landbouw. Men kan haast geen andere bestemming aan die grond geven, maar dat houdt onder de gegeven, omstandigheden vt'etceil in. dat de totale agrarische produktie in Nederland toch zal stijgen c:i dat er wellicht nog méér uit de schatkist zal moeten worden bijgepast. Hei is ondenkbaar dat in de nieuwe polders alleen maar produkten zullen wor den geteeld, die buitere tic garanties vallen. Uitgaande van de voorstellen, die de com missie aan de minister van Financiën heeft uit gebracht, zou ook de structuur van het. 'oude land', zoals men dat wel noen,, verbeterd wor den. Men is nu echter tot de ontdekking geko men dat ruilverkavelingen en agrarische struc tuurverbeteringen weliswaar leiden tot een goed kopere produktie (hoeveel goedkoper weet nie mand precies te zeggen), maar dat zij ook lei den tot, een grotere produktie. Dat komt er dus nog eens bovenop. Hel is een gevaarlijke gedachte, maar men moet er toch van uitgaan, dat de verdere op bouw van de Euromarkt niet buiten de land; bouw om zal kunnen gaan. Het betekent, dat wij met onze agrarische produkten een veel groter afzetgebied zonder belemmeringen kunnen be reiken. Voor enkele produkten (melk- en tuinbouin- produkten) kan dat voordclan opleveren, omdat een. deel van de Nederlandse bodem daarvoor bijzonder geschikt is. Men zal zc hier goedkoper kitnnen produceren dan elders. Voor dc andere produkten zijn deze voordelen niet zo duidelijk aan. Ie wijzen, zeker niet voor de granen. Deze mogelijkheden op dit ogenblik zijn het nog slechts verwachtingen kunnen er echter r.ooit toe leiden dal onze toekomstige agrarische produktie alleen uit melk- en. tuin- bouwprodukten bestaat. Voor de nieuwe polders liegen i-r dus niet zoveel mogelijkheden.. I uurverbeteringen vrij Komt op het oude land. Er gaan de laatste tijd steeds meer stemmen op. die betogen, dat we onze grondbalans in even wicht moeien houden en dat het helemaal geen kwaad kan wanneer er zelfs eens wat minder landbouwgrond komt. .Met, behulp van de nieuwe gronden in de IJseimeerpolders* zou- men minder goede gron den elders aan deagrarische produktie kunnen onttrekken en ze een andere bestemming kunnen geven, waarbij die grond zeker evenveel rente opbrengt. Daardoor zou .de duurste agrarische produktie worden afgesneden en liet zou tot een iets min der sterke stijging van de totale agrarische produktie leiden. Voor dc Nederlandse boeren is dit ook belangrijk. Wat dus te doen met de polders? Tn de krin gen van de landbouworganisaties is dit kenne lijk géén vraag, iioewel men er vooral daar zich zeker nog wel eens op mocht bezinnen. Er is daar slechts één standpunt en dat is: landbouw grond. Men praat daar over de manier, waarop en niet meer over het ja of neen en,men stelt' zich volkomen achter het rapport, dat aan dc minister van Financiën is gezonden. Nu zal een groot deel van de grond in de polders inderdaad ook we! landbouwgrond worden, omdat men er vrijwel niets anders mee kan doen. Er zijn echter wél andere mogelijkheden met de arend, die door ruilverkavelingen en struc- Het is niet te verwachten dat op korte termijn een eind zal kómen aan dc s'teun van de over heid aan de agrarische -producenten, maar het is vooral vorig jaar herfst héél'duidelijk geworden, dat het verzet tegen de hoogte-van die steun steeds groter wordt, 'n Wijze zelfbeperking van agrarische zijde kan slechts tot een meer dere waardering bij de andere, bevolkingsgroe pen leiden. Wat nu bij voorbeeld staat te gebeuren met het natuurgebied de Heydtse Peel. waarvan weer 200 hectaren worden ontgonnen om een ruilverkaveling en'ceh aanmerkelijke verbe tering, van het gébied Lollebeek mogelijk te maken? Tegen 'een dergelijke verbetering be- slaat geen enkel bezwaar, zij is alleen maar toe te juichen. "Het zou echter vee!verstandi- ger zijn-wanneer men de benodigde grond niet in'de HevdtSe -Peel'zocht, maar ïn de nieuwe polders. Wat nu gaat gebeuren is héél be denkelijk. Eenzelfde ontwikkeling dreigt met liet Wier- dense. Veld. in Twente, waarop men van agrari sche kant reeds lang het begerige oog heeft laten vallen 'en waarop men meent dok een claim te hebben. Nogmadls: de. structuurverbeteringen hebben onze volledige instemming, maar er mag geen meter woeste grond meer worden gebruikt om die tot stand te brengen. De IJselmeerpolders dienen daarvoor tic enige en aangewezen, plaats te zijn. Straks zullen ze nog meer aan liun trek ken komen. In de nieuwe IJselmeerpolders zullen vaarten en sloten hun volop de. gele genheid geven hun hobby uit tc leven. oostpolder grenst de landbouwgrond direct aan die vaarten, waar door liet voor boer en sportvisser heel be zwaarlijk kan zijn er gebruik van te maken. Waarom zou men in de nieuwe polders langs de vaarten niet een smalle strook grond vrij houden. Dc boeren hebben dan niet tc klagen ove.r ingetrapte slootkanten en vertrapt gewas ter wijl de sportvissers niet met dc pel in dc hand behoeven le vra gen of zij op het land mogen. Een lichte afraste ring zou het bouwland kunnen scheiden van een berm. die de sport vissers ruim spel geeft om er desnoods ook een schuiltentje neer te zetten. Dat kan er ook toe leiden dat vrouw en kinderen mee uit vissen gaan. Een dergelijke opzet, waar mee nu reeds rekening moet worden gehon- den, kan erioe leiden dat het nuttige effect van de nieuwe polders, al is dat moeilijk in cijfers uit te drukken, aanmerkelijk groter wordt. De Dienst Zuiderzee werken lieeft al een paar suggesties gedaan over de recreatiemoge lijkheden in de nieuwe IJselmeerpolders. 'Het is,* zo werd gezegd, 'een open plan. waarop nog talrijke variaties mogelijk zijn'. Die variaties en aan vullingen zijn er inder daad. Er wordt druk gezocht naar een ren baan voor auto's, waar aan men het landgoed Drakestein had willen opofferen. In dc nieu we polders kan men renbaan' maken zo groot als men maar wil en men kan er alle gevaarlijke bochten naar eigen keuze in verwerken. Er zouden golfier- re'uien kunnen worden worden ..aangelegd, die uit het volle westen zonder veel moeite te bereiken zijn. Er ztin echter ook ongekende mogelijkheden voor dc sportvissers. In de polders ligtceu netwerk van stoten en vaarten. De sloten kunnen we buiten be schouwing laten, maar de vaarten zijn prach tige viswaters. In Wie* «ingermeer en Noord- Fanta is een verkwikkende streling voor de long. Het verrukkelijke zachte citroen aroma is de fijnste verfrissing voor dorstige kelen. Daarom is fanta een i tintelende traktatie voor iedereen! ERKEND BOTTELAAR VAN „FANTA" EN „COCA-COLA": B0TTEL0 N.V, SCHIEDAM - VAN DEVENTERSTRAAT 23 TEL: «10-69280 Naar het bestuur van dc renners club Schiedam ons meedeelde, zal Willy Alberti zaterdagmiddag het startschot lossen van de eerste prof wielerronde van Schiedam. De zan ger is een trouw supporter van de renner I'etcr Post. Er bestaat tevens 'n kans, dat ook zijn dochter Willeke op het parcours aanwezig zal zijn. Hier kan het af sluiten van een contract nog roet in het eten gooien, maar anders krijgt de ronde een charmante Miss Tour. Tot op heden maakten 47 renners contract. Vandaag tverd de Acht van Chaam verreden en hieruit kunnen ook nog enkele contracten voort ko men. Er zijn op de startlyst nog en kele klinkende wielernamen bij ge komen O.a. contracteerden alsnog Thijs Roks, Diek Groeneweg, Renè Lots, Balfert en Jac. v. d. Klundert. Met de voorverkoop gaat het ook goed. Hiervoor is gelegenheid tot en met vrijdag, met uitzondering van het WV-huisjc, waar tot zaterdag morgen elf uur wordt verkocht. Öp dit tijdstip vertrekt tevens de grote reclamekaravaan als een laatste op wekking om de ronde te gaan zien. In de bochten zullen rietmatten geplaatst worden. "Wil men dus wat zien. dan dient er een kaartje ge kocht te worden. Om twee uur star ten ongeveer 50 aspiranten. De grote ronde begint om kwart voor drie. Uitslag SCV „De Postduif". Wed vlucht Chimay, afstand 196 km. Deelname 324 duiven, die gelost wer den om 9,30 uur. Eerste duif 12,24,00 uur, laatste-prysduif 13,20.00 uur. J. Bats 1 335; G. Meijer 2; A. Brokling 3; J. Doejaaren 4 8 33 36 42 49 53; F. Eijkenbroek 5 10 31 74; A. Smits 44; W. Verhneren Co 7 22 26' 73; jH. Veltman 9 60 67 71; P. Kouwen- berg II 55; E. v. Smirren 12; P. Hin- j ten 13 62; A. Karreman 14; H. v. d. Kant Breur 15 43 47 59 68: J. Ver- j haal 16 17 28 56: A. Klepke 18 20 69; I A. Boes 19; L. Toutijn 21 80; P. V. d. Stap 23 61; A. v. Gogh 24 63; A. Rie- dijk 25 34 37 52; F. Koppenhagen 27 77; C. du Chatenier 30 75; L. Borrani 32 48 70; J. Tweeboom 38; C. Boon 39; W. Jansen 40; A. rouns 41 81; Th. Jansen 45; H. Vermeer 46; W. v. Dettrsen 50 57; L. v. d. Melj 51; N. in 't Hol Co 54 79; P. v. Os Co 58; C. v. d. Grijp Co 64; A. Vis 65; J. v. d. Beek 66; G. Vermoei- 72; A. v. Lingen 76; H. Blonde 78. De pv. Snelvliegers te Schiedam hield zaterdag een wedvlucht van St.-Ghislain over een afstand van 169 km. Uitslagen: J. v. Rossen Co 1 7 9; F. Sprong 2 10 13; M. Broekh.-v. Mourik 3 5 11; C. Lund 4 18; S Krou- wel 6; A. Faas en zn. 8 12 16; H. J. Tjaden 14; Schikhof-Semyn 15- W. Egging 17. Musicerend Schiedam geeft een staaltje van gemeenschapszin ten beste. In hei kader van het Vakan tiefeest. is uit de volgende Iharmonie orkesten een groot ensemble, samen gesteld: r.-k. harmonie „Sint-Rad boud", de christelijke harm. ver. „II ar pc Davids" en de arbeidersmu- ziekvereniging „Crescendo". Dit grote orkest zal onder leiding van de heer A,Bosch een drietal grote .Promenadeconcerten geven. Het eerste op donderdag 3.augus tus, 's avond:; 8 uur, in de Plantage. Vervolgens op maandag 7 augustus, 's avonds 7 uur, aan de Maasboule vard of in de Nieuwe Maasstraat, af hankelijk van de weersgesteldheid. Ten slotte op vrijdag li augustus, 's avonds 7 uur, tussen de fiats voor ouden van dagen aan de Burgemees ter Gijsenlaan. Het programma voor deze concer ten omvat een tiental bij het publiek bekende en goed in het gehoor lig gende werken. (Van een onzer verslaggevers) Op de verbindingsweg tussen de rijksweg Rotterdam-Dordrecht en de Oude Dordtsestraatweg onder Rid derkerk is dinsdagmiddag de 62-jari- ge mevrouw S. J. Molennar-Tinke uit Rotterdam-Zuid met haar fiets tegen een bestelauto gereden. De vrouw werd tegen het wegdek ge smakt en liep een schedelbasisfrac- tuur op. In de loop van de nacht is zij overleden in het ziekenhuis Dijk- zigt te Rotterdam. B(j werkzaamheden aan boord van een vrachtschip in de Vulcaanhaven in Vlaardlngen is de 31-jarige ma troos J. J. R. uit Maasbrachfc dins dagavond in een 3.5 meter diep ruim van zijn schip gevallen. Met een hoofdwond en vermoedelijk inwen dige kneuzingen is hij in het alge meen ziekenhuis opgenomen. Ten gevolge van het steeds toenemend aantal advertenties en de vnje zaterdag, ook voor het dagbladpersoneel, zijn v,ij gedwongen onze adverteerders te verzoeker, hun adver- tenriete-sten c.q. -matrijzen volgens onderstaand schema in ons bezit te doen zijn. Advertenties voor dinsdag t/m vrydag Teksten zetadvertenties en matrijsadvertenties inleveren uiterlijk eén. dag vóór plaatsing tot niet later dan 13.00 u. Advcrtenties voor zaterdag Teksten zetadvertenties en matrysadvertenties inleveren uiterlyk donderdag tot niet later dan 13.00 uur. Advertenties voor maandag Teksten zetadvertenties en matrijsadvertenties inleveren uiterlijk vrijdag tot niet later dan 13.00 uur. Familieberichten Als tot dusver. üw opdrachten kunt u zenden aan ons kantoor te Schie dam, Passage 20, telefoon "010 tof 01800) - 68798, of recht- itreeks aan onze advertentie-afdeling; Postbus 1162, Rot terdam, telefoon 010 (of 01800) - 11.10.30. Wij zullen slechts plaatsing op de opgegeven, dagen kunnen garanderen, voor zover de advertentieteksten e.q. -matrijzen volgens het bovenstaande schema in ons bezit komen. Wij hopen op uw medev erking te mogen rekenen, zoals u dit in noodgevallen op r e onze zult kunnen doen. Directie N.V. De Arbeiderspers, Rotterdam.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1