No Opdracht mn Den Haag aan kinderen: Hier is een schuttin: maar vol Zijper burgemeester ligt nacht met gebroken heup gevitaliseerd Twee jaar geëist tegen Kind valt uit raam - overleden Kleding en textiel meest verkocht op afbetaling (30 V akbondsbestuurders zien toekomst voor NS optimistisch in regen en wind Kust nog het best H< Olieverf Portret van Wellington blijft kost wat t kost in Engeland Kritiek i i m Vme Jsfiï33sappeis maken BiSï veel gezonder! \y Raar, maar waar: Vrife raart Miljoen voor weg in Hoofddorp -VI'J HET VRIJE VOLK DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1961 95.500 geleend "Directeur Kitst droogst NEE, NEE, NEEI (Van een onzer verslaggevers) Op een blankhouten schut ting voor het Haagse Gemeen temuseum hebben 35 school kinderen, heel voorzichtig met houtskool krassend, gistermid dag een begin gemaakt met een kunstopdracht van de ge meente. Met dezelfde angst die kunstschil ders hij het zetten van de eerste kleuren op het doek vaak bevangt, stonden de kinderen crp platforms va or de 27 meter lange schutting waarop 'het bouwen' in beeld moest toerden gebracht. De tbeorie van de toezichthouden de echte kunstenaars was wellicht deze: de meisjes zullen het. poëtische gedeelte ide bossen) schilderen, de jongens knappen het technische werk wel op. Maar zij hadden niet ge rekend op de vijftienjarige Myra ten Brink. die. stukje houtskool in de linkerhand en de rechter bevallig in de zij gesteund, met forse lijnen een kloek fiatgebouw deed verrijzen. Zo'n twintig meter verder tekenden ihaar vriendinnetjes mooie bomenmet ieen aap tussen de takken. Daarnaast 'schetste een jongen een rijzige hout hakker. In het middengedeelte had- wen jongenshanden binnen zeer korte 4-ijd een paar 'hijskranen gemaakt. De kunstzinnige bedrijvigheid- kwam pas goed, op gang toen de grote kunstenaars hun kleine concurrenten '.potjes met verf in de handen druk ten. Voor alle zekerheid hadden de heren van het museum lange stroken 'karton over het hekwerk voor de 'schutting gedrapeerd. Tien dagen zullen de meisjes er 'Jongens, die zijn afgevaardigd dooi 'verscheidene ateliers voor vrije ex pressie, de schutting blijven be lwerken. f (Van een onzer verslaggevers) De burgemeester van Zijpe. rnr. D. Breebaart. is woensdagmorgen met een gebroken heupbeen in zijn wo ning aangetroffen. Een krantenbezor ger die alarmerende geluiden in het huis hoorde, brak de deur open en ging naar boven. Hij vond de burgemeester op de grond van zijn slaapkamer, waar hij de hele nacht had gelegen. Toen. hij *s avonds was gevallen, was hij niet meer in staat zich te verroeren. Hij Is overgebracht naar het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar. 'AimmmsTFxr Haal ook heerlijke Si-Si in huis! Joek (Van een onzer verslaggeefsters) Een fantast, gevoelloos en kritiekloos, een gevaar voor de maatschappijheeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. H. E. van Renesse, gistermiddag de autocoureur en rallyrijder Joek T. genoemd, die verdacht van oplichting en verduistering terecht stond. De officier eiste twee Jaar gevangenisstraf met aftrek en tenuitvoerleg ging van een in 1958 opgelegde voorwaardelijke straf van drie maanden. Tegen het eind van de week zal e." jmeer tekening gekomen zijn in het kunstwerk, waarachter ten behoeve ;van de nieuwbouw van het museum de bomen worden gerooid. Heel wat Hagenaars hebben het eerste op- itreden van de. 'schilders' Groep '61 welwillend gadegeslagen. Maar kritiek 'bleef ook deze jongeren niet be- .spaard, getuige de w&t hardvochtige uitspraak van een kleine toeschouwer: uk vind het zonde van dat mooie Manke hout Haagse kunstenaartjes-in-spc j Op de voorgrond een gedeelte van wijden zich met volwassen ernst, j de 50 kilo olieverf die gebruikt aan hun gemeentelijke opdracht, i zal worden. AMSTERDAM, (ANP) Gister middag omstreeks twee uur is de zes tien maanden oude, uit Bacup (En geland) afkomstige, William Hen drik Teal uit het raam van de twee de etage van een woning aan de Reina Prinsen Geerligstraat in de Amsterdamse tuinstad Slotermeerop straat gevallen. Het kindje, dat met zijn moeder en evenoude broertje bij zijn groot moeder logeerde, is in zorgwekkende toestand naar hel Wilhelminagast- huis overgebracht, waar het enige tijd later is overleden. Mevrouw Teal, van geboorte Ne derlandse, had kort voor het onge luk gebeurde, het raam opengezet. Zij bracht een afscheidsbezoek aan haar familie voordat het gezin naar Zuid-Afrika zou vertrekken. In het Weizmanu-insfiluut m Jeruzalem is een nieuwe methode ontwikkeld voor het traceren, van hersengezwellen door inslikken van een substantie waarvan de patiënt minder dan één procent van de straling dan bi) andere systemen ondergaat. Hierbij wordt gebruik gemaakt van in Israëlvervaardigde istopen Fluorine-18. (Vervolg van voorpagina) De verkoop op afbetaling in een groot aantal (664) bedrij ven, waaronder detail handelsbedrijven, postorderbedrijven en grootwinkelbedrijven is in het afgelopen jaar met 14 percent gestegen in vergelijking met 1959. Opmerkelijk is de buitengewone grote stijging, die de ver koop op afbetaling van koelkasten te zien gaf, een toeneming van ruim 52,4 percent. Grote zij het niet zo grote stijgingen vindt men ook in de bran ches: haarden en kachels (21,7 per cent) grammofoons en bandrecorders <21.4 percent), kleding en textiel (20,3 percent! en fornuizen en geisers (19.2 percent). De verkoop van bromfietsen in deze bedrijven is met 12,5 percent toege nomen. Daarentegen Is de verkoop van radio's met 13 percent gedaald en die van TV-toestellen weliswaar gestegen (5.6 percent), maar toch aanzienlijk minder dan het gemiddelde. Een flin ke toeneming vertoonde de verkoop op afbetaling van wasmachines (14.4 percent) Kleding aan spits Wat wordt het meest op afbetaling gekocht? Nee, niet TV-toestellen of bromfietsen. Veruit aan de spits staan de groe pen 'kleding en overige textiel' en 'meubelen en woninginrichting'. Meer dan 30 percent van de totale afbeta- lingsomzet van genoemde bedrijven valt in de eerste groep (kleding, tex tiel), meer dan 23 pereent in de tweede groep. Pas ver daar achteraan (met 6.9 pereent van het totaal) komen de TV-toestellen. de fornuizen, komfo ren en geisers (4.4 percent) en de wasmachines (3,9 percent). Brom fietsen maakten in 1960 slechts 1.7 percent van de totale afbetalings- omzet van de genoemde bedrijven uit. een omzet, die bijna 110 mil joen gulden beliep. Uit de gevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, waaraan de ze gegevens zijn ontleend of waaruit ze zijn berekend, blijkt voorts dat. de ze bedrijven eind 1960 een vordering van rruim 56 miljoen gulden hadden uitstaan, 6,7 miljoen meer dan eind 1959 en ruim 11 miljoen meer dan begin 1959, De 'stroppen' blijven vrij beperkt. LONDEN (Reuter) Het portret van de eer de hertog van Welling- lon door Goya. welks verkoop aan een Ame rikaan voor 1.409.090 gulden onlangs in Groot-Brittannic grote verontwaardiging had gewekt, xal in honden olijven. Het is van van- laag af te zien in de National Gallery'. De Amerikaan die hel gekocht had. Charles Wrightsman, was zo onder de indruk geko men van de algemene verontwaardiging. dat hij hel doek ter over name heeft aangeboden voor dezeifde prijs als die hij op de veiling van juni betaald heeft. Een filantropische in stelling, de "tVolfson Foundation, heeft een bijdrage van 100.000 pond, 1 miljoen gulden, beloofd voor het stuk en het parlement zal verzocht worden om ren speciale bijdrage van 40.000 pond. zo heeft Selwyn Lloyd, de minister van Financiën, gisteren aan het Lager- Bij een uitstaand bedrag van 56 mil joen, werd in 1960 oninbaar bevon den een bedrag van (netto) ƒ984.000. In 10.562 gevallen werd tot gerecht- telijbe invordering van achterstallige termijnen overgegaan, dat is vaker dan in 1959, toert het aantal gerech telijke invorderingen 7739 bedroeg. De mi 34-jarige T, stond terecht omdat hij driemaal een auto zou hebben verkocht die hij nog maar gedeeltelijk had betaald. Twee van deze auto's had hij gekocht op naam en met geld van een vriendin, mej. M. Kde derde had hij overgenomen van een relatie met de 'belofte voor de verdere financiering te zullen zorgen, een belofte die hij nie rijn nagekomen. Hij had de auto's gebruikt voor de autosport, waarmee hij probeerde geld ie verdienen nadat zijn autorij school failliet was gegaan. In het najaar van 1960 en tie daar op volgende maanden zou bij me vrouw C. E. van S.-C. te Reeuwijk volkomen hebben geruïneerd. Deze vrouw leende en haar zoon een bedrag van ƒ90.000 om het hotel Wel- celegen in Wijk aan Zee over ie nemen, een bedrag dat T. en de jonge Van S. in vijftien jaar zouden terug betalen, Van dit bedrijf kwam niets terecht. Het moest met groot verlïe* worden verkocht. Samen met de zoon leende T, bo vendien eenmaal 3500,— en een maal 2000 van mevrouw Van S. Met het.eerste bedrag, dat T. nodig had om zijn autoschulden te delgen, zei den zii T.'s doofstomme broei- te wil len helpen, die eert motor op aföeta- ling zou hebben gekocht en niet aan i zijn verplichtingen kon voldoen. S De ƒ2000.zeiden .zij nodig te I hebben voor vernieuwing van meubi- i lair in hun hotei. Beide bedragen werden voor andere doeleinden ge- I bruikt dan waarvoor mevrouw S. ze had gegeven. Mevrouw Van S. verklaarde T. aan vankelijk te hebben vertrouwd, om dat hij gezegd had tachtig percent .van de aandelen te bezitten van een groot havenbedrijf en binnenkort directeur van dit bedrijf te zullen worden. Bij het bedrijf dat T. opgaf werkte zijn vriendin als telefoniste. Relaties die naar T. vroegen zouden van Haar steeds te horen hebben gekregen, dat T. niet aanwezig was, maar wel terug zou bellen. T.'s vriendin verklaarde niet te hebben zeweten dat haar vriend zich 1 uitgaf als toekomstig directeur. Zij had te goeder trouw gehandeld, wel had zij geweten dat de verkoop van niet afbetaalde auto's niet in orde w fis. •Ik heb daar genoeg tegen geageerd en er ruzie om gemaakt, maar altijd zei T. dat de zaak wel in orde zou komen.' vertelde zij gisteren derecht- zou j bank. 'Deze vrouw.' zei de officier van Justitie in zijn requisitoir, 'heeft zo als begrijpelijk is veel aanvaard van de man van wie zij hield en die haar grondig heeft uitgebuit.' De verhouding met de jeugdige Frank v. S. zag de officier als een soortgelijke: 'Deze slappe, onvolgroei de jongen had T, tijdens de races leren kennen, hij bewonderde hem, hij werd meegesleurd en, samen met zijn moeder, eveneens uitgebuit. T. was volkomen blind voor de ellende, die hij anderen aandeed.' De nu 20-jarige I-'. v. s. zei zich weinig meer te kunnen herinneren. In het reclasseringsrapport werd T. een fantast genoemd, maar een man die goed werkte en die nu serieus een beter leven zou willen beginnen. Hij zou de autosport uit zijn hoofd moe ten zetten en geregeld toezicht be hoeven. De verdediger, mr. J. C. S. TVa- rendorf, noemde T. een typisch produkt van een huiselijk milieu waarin geen enkele harmonie heers te; een jongeman die ernaar streef de maatschappelijk hogerop te komen, een 'witteboorddrager' te worden. De verdediger wees erop dat de auto's op naam van T.'s vriendin waren eekocht en dat zijn jonge vriend F. v. s. evenzeer zou hebben gefantaseerd en gedraaid. 'Enkele ge tuigen.' zei mr, Wareridorf. 'zouden hier misschien in een andere hoeda nigheid voor u moeten verschijnen. Volgens de verdediger had T. alles gedaan om in het hotel in IVijk aan Zee een goede toekomst op te bouwen. De rechtbank zal op 11 augustus uitspraak doen. 'Eindelijk kunnen wij onze mensen .vertellen waar wij aan toe zijn.' ver klaarde een verheugde heer G. J. A. Aiink, voorzitter van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel en voorzitter van de Personeelraad van NS. 'Het is ongeveer ruim een maand reisden dat de voorstellen zijn inge diend, Dat betekende een maand lang in spanning zitten. Jammer, want zodoende ontstaat er onrust onder het personeel.' Mr. T. J. den Hartog, voorzitter van de Protestants-Christelijke Bond van Vervoerspersoneel was ook ver heugd over 'het op het ogenblik maximaal bereikbare resultaat'. Hij wees er echter op dat vooral de ver hoging van de onregelmatigheidstoe slag voor nachtdienst en. dienst-op- zond&gen een behoorlijke verbetering betekent. Hij geloofde dat de rust bij de spoorwegen nu spoedig zal terugke- Raphael stelde eveneens zijn tevre denheid voorop. Hij betreurde het echter dat het advies van de Stich ting van de Arbeid geheel was over genomen. "iVij kunnen echter,' zei hij, 'bii een volgende gelegenheid opnieuw met andere voorsteilen ter tafe! komen.' De heer Van Zeil vertrouwt erop dat de verbetering in de treinenloop van de laatste weken zal worden be stendigd en dat er nog verbeteringen zullen volgen op plaatsen waar dat mogelijk is. Voorts heeft drs. S, Buys, chef van de dienst personeelszaken bij NS nok met voldoening kennis genomen van ren- hij zag de toekomst vrij ooti-j de besluiten. Staatssecretaris E. G. mistisch in 'al zal de ontevredenheid Stijkel. die namens de regering de voorstellen goedkeurde, heeft, zijn va kantie onderbroken, maar zal van- missehien hier en daar na-zeuren'. De heer P. van Zeil, secretaris van Je rooms-kathoiieke organisatie St. daag naar Frankrijk terugreizen. (Van onze weerkundige medewerker) Over één ding zijn we het allemaal eens: Juli heeft niet aan onze schone verwach tingen beantwoord. Indachtig de uitspraken van vooraanstaande Duitse weerprofesso- ren rekenden we min of meer op een dagelijks zonnetje, een luie wind en temperatu ren om bij in zee te gaan. De harde werkelijkheid confronteerde ons echter met regen, koude dagen en harde tot stormachtige winden, om van de vernielende windhozen maar te zwijgen. Nu zijn de vakantie gangers die aan zee hun geluk zijn gaan be proeven, lang niet het slechtste af geweest. Warm strandweer was er wel sporadisch, maar de zon overwon toch veel vaker de wolken velden dan in het bin nenland. Diverse bad-' gasten hebben dan ook koperkleurig gebruind hun woonsteden kunnen opzoeken. In de binnenlanden heeft men, het volgeris opgave van De Bilt moeten doen met siechts 136 zonuren tegen nor maal ongeveer 200. wat betekent, dat we op de drie na somberste hooi maand van deze eeuw achter de rug hebben. Met de overdag-tem- peratuur was het maar minnetjes gesteld. De Bilt kwam wat de gemiddelde maximum temperatuur betreft niet hoger dan 20 gr. C.,wat niet minder dan ruim 2j graad beneden nor maal peil was. Maar 4 zomerse dagen konden er af tegen 7 normaal. Misschien zegt volgende constatering u nog meer: van d.e 31 dagen, die juli telt waren er maar vijf warmer dan normaal. De overige 26 leverden alle te weinig warmte op! De hoogste kwikstand kwam direct al in het begin: op 'zondag 2 juli rapporteerden Volkel 33 gr. C., Amsterdam, Rot terdam, Den Baag, Arn hem. Eindhoven en veie andere plaatsen 32 gr. C. Naderhand hebben we die warmte met vertraging moeten bezuren met een heftig onweersfront op 12- juli. waaraan een 1 zware windhoos was gekop peld. die delen van Den Haag zwaar teisterde. Ook het noordoosten kreeg er stevig van langs, terwijl hetdrie dagen later opnieuw hozer.weer was, nu ir. Rotterdam e.o. Degenen, die hun vrije dagen in Zuid-Europa opmaakten (Italië. Zuid-Frankrijk, Spanje) troffen het als in '60: vrijwel doorlopend zon nig en warm zomerweer. In Spanje kwam de maxi mom-temperatuur wekenlang niet beneden de ÏT gr. C. Niet alleen wat betreft ie meerdere zonneschijn, ook qua de pluviale bok- kesprongen was de kust in het voordeel. Zeggen de neerslagcijfers van Den Heider (67), Cal- lantsoog (75). Ameland (88) en Vlissingen <S9i tegenover die van De venter (147). Hattum 1.162) en Holten (170 itim) niet alles? In het oosten viel dur, bijna 100 mm neerslag ineer danin het uiterste westen. Nog enkele andere op gaven zijn Nijmegen en Doeiinehem (96), Am- hem (101). Loosdrecht (109). Almelo (110), Zutphen (114). Veenen- daal (220), Groningen (126) en Hoog-Soeren (132i. Zuid-Limburg mocht ook niet moppe ren met maar ongeveer 75 mm. Normaal voor de Nederlandse julimaand is 60 tot 80 mm. ,e vaart op Amerika geelt moei- lijkiieden. in de lucht en nu ook ter zee. Tijdens een adem pauze in de strijd om uitbreiding van landingsrechten is de KLM plotseling in een positie gedron gen. dat zij zich verweren moet tegen pogingen van Amerikaanse concurrenten haar van oudsher gewaarborgde rechten te behou den' de vrijheid ter zee wordt be dreigd door een wet. inmiddeis reeds aanvaard door het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, die rederijen verplicht vrachtta rieven voor lading van en naar Amerika te deponeren en top punt van inmenging desge wenst bedrijfseconomische gege vens van de onderneming aan een Amerikaanse instantie te ver strekken. TTet. een zowel a's het ander vormt economisch een bedrei ging die een land als het onze niet licht tellen kan. De drang naar protectionistische maatrege- len van het Amerikaanse ver voerswezen in do lucht en op zee vindt te veel gehoor bij de Ame rikaanse overheid, dan dat Ne derland er gerust op kan zijn dat de pap wel niet zo heet gegeten zat worden als zij wordt opge diend. Wat de bedreiging voor de vrij heid ter zee betreft, zal het een voudiger zijn dan bij die in de lucht, in samenwerking met de regeringen van andere traditio neel maritieme landen zich krachtig te weer te stellen. Overigens, de repliek van de KLM op de jongste bedreiging van haar van oudsher gewaar borgde rechten in Amerika is sterk en verhelderend. Een citaat uil het verslag van de Ameri kaanse Senaatscommissie die in 1946 de Bermuda-overeenkomst (basis voor iuehtvaartverdragen). toetste, toont zonneklaar hoe voos de redenering is van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij en, die nu uit concurrentievrees om bescherming bij hun regering aankloppen. Eertijds, toen zij op permachtig waren, ongelimiteer de vrijheid: op dit moment, nu tal van kleine landen een uitste kend eigen vervoersapparaat op gebouwd hebben, de vrijheid overboord. Op 8 december 1960 heeft de Tweede Kamer een motie-Van Doorn ik.v.p.) aangenomen, waarin de wens werd uitgespro ken. dat de regering een royalere houding zou aannemen ten op- 1 zichte van de spijtoptanten. Daarvan heeft de regering zich i weinig aangetrokken. Zó weinig. dat in de vergadering van de Tweede Kamer op 12 juni nage- noeg iedereen die toen over het toelatingsbeleid het woord heeft gevoerd zich in bittere woorden lot minister Beerman heeft ge richt. In diezelfde vergadering heeft de Tweede Kamer opnieuw een motie-Van Doorn aangenomen, waarin zij zich opnieuw voor een aanmerkelijke verruiming van de toelatingsrichtlijnen uitsprak. Minister Beerman heeft toen over die motie vrijwel geen woord ge zegd. hoewei deze motie volgens dc parlementaire opvattingen een duidelijke afkeuring van het mi nisteriële beleid Inhield. Blijkbaar was de minister van plan. zich gesteund wetende door de regering, zich ook van deze tweede motie niets aan te trekken. jVu is het in een parlementair - geregeerd land geen gebruik, dat een regering haar gang gaat togen de herhaaldelijk geuite wil van de grote meerderheid van de volksvertegenwoordiging in. Het is dan ook begrijpelijk, dat de eerste ondertekenaar van de mo tie, de heer Van Doorn, enige tijd na het kamerdebat aan de Volks krant liet weten, dat hij zich niet kon voorstellen, dat de regering na de motie in de Kamer zou wei geren een ruimer spijtoptanten- beieid te voeren. i VV7elnu. dan schiet het voorstel- lingsvermogen van de heer Van Doorn te kort. Wat het ka binet-De Quay zich tegenover het parlement veroorlooft, gaat trou wens het voorstellingsvermogen van fantasierijker personen te boven. Thans heeft de minister-presi dent zelf op vragen van de onver moeibare heer Van Doom geant woord. dat de regering zijn motie niet zal uitvoeren. "Pjric maal heeft de regering'nee!' gezegd. Een dergelijke stoere houding kan zij zich veroorloven, zolang de meerderheid van de Kamer wel eens een enkele keer keft, maar nimmer bijt. Met an dere woorden: Zolang de kamer meerderheid, waarop de regering steunt, alles maar slikt uit angst dat het kaartenhuis van De Quay ineen zal storten. (Van onze correspondent! Het college van B. en W. van Haar lemmermeer heeft voorgesteld een bedrag van ruim een miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van een gedeelte van de in het uh> breidrngspian van Hoofddorp gepro jecteerde rondweg. Het omvat het aanleggen van riolering, een parkeerruimte voor honderd auto's op de plaats waar nu nog het oude stationsgebouw staat en een brug over de Hoofdvaart us noordelijke deel van Hoofddorp.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1