K wetsbare luchtvaartmaats»V appij voert streng saneringsplan door I fGW® :1 i! Rotterdamse scholier (17) van 3 misdrijven verdacht iljoenen koelkasten hangen 'boven markt Winkeliers keren zich tegen prijsverlaging Prins in Mexico Fabrikanten verkeken zich VS zetten ook 'SAS voet dwars Oostmark daalt verder in koers Eén jaar en terbeschikkingstelling geëist G. F. J4. Groen directeur PCG Mr. Van Doom secretaris Eigen deeg HONDERDSTE FRIENDSHIP VERKOCHT 16." JDpriifmfng Overslag Ori-waarSieid HET VRIJE VOLK VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1961 PAGINA 3 (Van onze correspondent in Scandinavië) V ANNEER DE KLM - zoals directeur Van der Beugel de vorige maand opmerkte - kou heeft gevat, dan kan men- eveneens op de ongunstige bedrijfsresultaten doelende, zeggen, dat de SAS een gevaarlijke longontsteking beeft opgelopen. De ziekteverschijnselen, die zich reeds lang voordeden, kregen begin mei plotse ling een acuut karakter. Toen maakte de leiding bekend, dat de Scandinavische luchtvaartonderneming, die na de oorlog met. een aandelenkapitaal van 1ST mil joen Zweedse kronen (118 miljoen gulden) was gestart, zich alleen door een on middellijke kapitaalversterking van niet minder dan 210 miljoen kronen. 158 miljoen gulden) 'vliegende'' kon houden. jetuffHHwmimMHbmwmHitimwuiflKinKiiintmiKiswiitmmuwi; BEDREIGING JONGENSPANTALONS ROTTERDAM: GEEN TERUG Poging tot aanranding prij^ó.' 9,75* I0.75* 12.75 f5.75 19.75 ''LV/ Meisje verdronken 'Geef reumazieken meer klinieken' IVEET VERANTWOORD yvm; Als de KLM kou heeft gevat ran Heeft de SAS een longontsteking Djt dreigende nieuws was het resultaat van een door rijksambtenaren samengesteld rapport. De commissieleden maakten verder nog openbaar, dat het bedrijf in de toekomst alleen zou kunnen voortbestaan, wanneer hel 'volgens strikt zakelijke principes' geleid zou worden. Om te voorkomen, dat concurrenten een welkome blik achter de SAS.-schermen zouden krij gen, werd op het rapport verder tot 1981, wanneer de situatie ln de luchtvaart geheel gewij zigd zal zijn, het stempel 'geheim' gezet. Duidelijk is echltr dat de huidige vend. Thans is duidelijk gebleken, dat In h aaIiIva ttt appt ^Arrtne Wit A 1 -t.'A. r- - üilüüillilüiilllllüilllllü'IIIIMliüiiiüilllllülllüllüiülilllliilüüiiüüÜlii BERLIJN* (Keuter). Be koers van de Oostduitse ïnark is in de laatste dagen in Wcst-Berlijn vrij aanzien lijk gedaald. Was de verhouding voorheen al lang vier Oostraarkcn voor een Westmark. thans moet men bijna vijf Oostmarken geven om een Westmark te krijgen. Woensdag was de koers, die de banken berekende j OM is gelijk aan 4.925 Oostmarken. Hoewel men bü alle banken in West- Berlbn Oost- en Westmarken kan inwisselen, is het op grond van een bepaling van de Oostduitse autori teiten officieel niet mogelijk Oost- marken mee te nemen naar het Oostduitse gebied, die niet tegen dc officiële koers van 1 DM is 1 Oost mark zijn gekocht. Advertentie malaise in hoofdzaak werd veroor zaakt door de enorme investeringen die voor de aankoop van i7 Caravel- les en 7 DC 8's nodig waren en de in vloed die de overrompelende opmars van het straalverkeer op produktie, vervoer, tarieven en exploitatiekosten in de gehele luchtvaart heeft gehad. Het boekjaar 1956-1957 sloot met een winst van 10 miljoen kronen, de twee volgende jaren bleef de balans in evenwicht. Over 1959-1960 werd ondanks een omzetstijging van 15 pet. een verlies van 84 miljoen kronen '63 miljoen gulden) genoteerd. Prachtige in diverse moderne kleuren, Kreukhersteilend, wasboar, krim pen niet, ptooihoudend. Ais échte Coster-verrassing, tot 10 joar, ALLE MATEN 11-16 jaar, o 1 e maten htm Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katendr. Lagcdijkhk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 Hierbij komt. dat de SAS meer dan welke Europese maatschappij wordt bedreigd door de Amerikaanse protectie-poiitiek. De Amerikanen wensten de 'zevende vrijheid', dat wil zeggen het recht omtransitopassa giers te vervoeren, zodanig te be knotten, dat het aantal SAS-passa- giers op de vitale trans-Atlantische iijnen zou worden gehalveerd. De eerste aanval is afgeslagen, maar men is er van overtuigd, dat de Amerikaanse eisen herhaald zullen worden. De premiers Kampmann van Denemarken en Erlander van Zweden schijnen voor hun tegenargumenten tijdens persoonlijke gesprekken met president Kennedy slechts bitter weinig gehoor te hebben gevonden. Directie en Raad van Bestuur wor den onder deze moeilijke omstandig heden twee zaken hoogst kwalijk ge nomen, In de eerste plaats de uiterst riskante samenwerking met het Mexi caanse bedrijf Gues Aerovias. die tot dusverre 40 miljoen gulden heeft ge tost, en de al even avontuurlijke po- dit aanleiding is geweest voor afgunst en intriges, die voor de onderlinge Eweeds-Deens-Noorse samenwerking funest w'aren. In vliegtermen gesproken is d< SAS het 'point of no return' reeds lang gepasseerd. Men heeft er zo veel geld in gestoken, dat men za kelijk gezien door móét gaan. De benodigde 210 miljoen kronen zijn er dan ook gekomen. Wat Zweden betreft, dat voor 3/7 had te zorgen, droeg het rijk 5- miljoen en het particuliere bedrijfsleven met 33 miljoen bij. Konsum. de machtige socialistische verbruikersverenigir.g, en Reso. het reisbureau van de vakvereniging, steunden met, belaugrijke bedragen. In Noorwegen en Denemarken staan de regeringen ieder voor 2 '7 garr.tt. Intussen Ls men begonnen alle lijnen stuk voor stuk onder de loer te nemen en het gehele progiamma 00 zijn rentabiliteit te testen. Var vérdere expansie zal voorlopig' geer sprake zijn: alle 'avonturen' zuller vermeden worden; onder het 15.000 man sterke personeel zijn talrijke ontslagen te verwachten en. wat nieuwe benoemingen op topplaatsen betreft zal met kapitaalverdeling minder en met het nationale prestige in het geheel geen rekening meer worden gehouden. De raad van commissarissen was van mening, dat Ake Rusck, die van af begin '58 het heft als president directeur in handen had. niet de juiste- man was deze kostenbesparen de operatie door te voeren. Dc in menig opzicht eminente Zweed, die de Naar aanleiding van de uiterst felle kritiek, die de laatste weken in de Scandina vische pers en in de drie par lementen op het SAS-beleid is geleverd, heeft de Zweedse mi nister van Verkeer, Skoglund, dezer dagen verklaard: 'Laten onze concurrenten uit de hui dige moeilijkheden vooral niet afleiden, dat wij moed en ver trouwen verloren hebben. Wij achten de SAS voor de ont wikkeling van de internatio nale Scandinavische handels relaties van het grootste ge wicht. Zij heeft een sterke re- clamewaarde, zij is van beiang voor ons toerisme, zij bezorgt ons' deviezen en... als het er werkelijk op aankomt is ervan een onderlinge samenwerking sprake, die haar weerga in de wereld nog niet heeft gevon den. Wij moeten thans de SAS de rust gunnen, die zij nodig heelt.' ging in het verre oosten een soort de SAS zijn levenswerk zag. is bastion te vestigen, waarvoor Tha; genadeloos aan de kant gezet. In Airways van Thailand zeer kostbare steun werd verleend. In de tweede plaats het neerzetten van een superluxe SAS-hotel in Ko penhagen, dat op/33 miljoen gulden kwam. Ruim 15 miljoen meer dan de berekende bouwsom! Zweden heeft voor 3/7. Noorwegen en Denemarken hebben ieder 2/7 deel van het. kapitaal ingebracht. Deze in vestering is bij het aanstellen en be vorderen van personeel doorslagee- zijn plaats werd voorlopig de 40- jarige Zweed Curt Nicolin benoemd, die sedert bijna een jaar als direc teur-generaal van het ASEA-concern met groot succes met de bezuini gingsbij! heeft gehakt. Rusck wilde op zijn ontslag geen commentaar leveren: Nicoiin is zonder een woord aangetreden. Hij vloog onmiddellijk naar Kopenhagen met. als doel de Deense binnenlandse lijnen te be snoeien. (Van een onzer verslaggevers) Een jaar met aftrek en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering heeft de officier van Justitie geëist in de door de Rotterdamse rechtbank achter gesloten deuren be handelde zaak tegen de 17-jarige middelbare-scholier A. P. F., die gisteren wegens drie mis drijven moest terechtstaan. i Slechts het requisitoir en het plei- Idooi mochten door de pers worden bijgewoond. Van de serie misdrijven ;en misdrijfjes die de jongen ir) de poop der jaren heeft gepleegd, wer- jden hem drie ten iaste gelegd. Reeds op 14-jarige leeftijd zon hij teamen rnet anderen hebben ingebro- iken in een woning aan de Freericks- jplaats, waarbij een geldkistje met linhoud werd weggenomen. Met drie andere kornuiten zou hij een man hebben meegelokt naar een 'stille plaats in het Vroesenparfc, waar zij probeerden hem neer te 'Slaan en te beroven. De man wist de •jongens echter van zich af te hou den. Toen hun plan nici slaagde zijn de vier .jongens naar de politie ge gaan en deden aangifte van ontuch tige benadering door hun slachtoffer. Door de hieruit volgende rechtszaak kreeg de man een veroordeling. Bin nenkort krijgt hij echter revisie van het vonnis. Het laatste punt van de tenlaste legging betrof de poging tot aanran ding van een meisje, gepleegd op 15- jarige leeftijd. F. was aoor een ach terdeur binnengekomen in een wo ning in Hillegersberg. waar het meis je, (een verpleegsters-assistente) op de kinderen paste. Hij probeerde haar aan te vallen, maar het meisje ging met hem praten. En, zoals de officier zei, 'ze praatte hem weg, met de staart tussen de benen verliet hij het huis.' In zijn requisitoir schilderde de of ficier hem als een scheefgegroeide en losgeslagen jongen, met een grote mate van agressiviteit, waardoor hij een gevaar vormt voor de samenle ving. Hij achtte ook het derde punt van de tenlastelegging bewezen opgrond van de getuigenverklaringen en ver- dachtes eigen bekentenis, al is hij daarop later dan ook teruggekomen. Het is in dit geval moeilijk een juis te strafmaat te vinden. Jeugd-terbe schikkingstelling, waarvoor F. in aanmerking zou komen, is uitge sloten, omdat er geen inrichting is waarin hij zou kunnen worden op genomen. De geëiste straf maakt het mogelijk spoedig met een ingrijpende therapie te beginnen. Mr. B. Hamburger zei in zijn plei dooi dat bij de geweldpleging in het Vroesenpark geen opzet tot beroving aanwezig zou zijn geweest. Ten aan zien van de poging tot aanranding oordeelde hij dat de getuigenverkla ringen noch de later herroepen be kentenis van F. als bewijsmiddelen voldoende houvast bieden. Wat de terbeschikkingstelling betreft refe reerde hij zich aan het oordeel van de rechtbank. Daarnaast zou dan echter moeten worden volstaan met een straf, gelijk aan de acht maan den voorarrest. De rechtbank doet op 10 augustus uitspraak. De inspecteur voor bijzondere dien sten der PTT. G. F. J. A. Groen te Den Haag is met ingang van i augus tus banoemd tot directeur van de postcheque- en girodienst. Het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting heeft in de vaca ture-pater E. H. J. van Waesberge O. P. benoemd tot secretaris van het bestuur mr. H. W. van Doorn. Advertentie iedere bootbezitter is nog geen Onassis... en elke plastic jas is nog geen BigBen! (de naam BigBen staat altijd duidelijk op-het etui. Daar moet u op letten!) m ZO KLEIN, ZO LICHT, ZO WATERDICHT) *>met PtUVEXj oatentskiitinq (Van onze sociaal-economische redactie) De fabrikanten van koelkasten hebben zich verkeken op de welvaart. In de Westeuropese landen zijn er veel minder kopers komen opdagen dan men had verwacht en het gevolg is nu dat er zo'n slordige paar miljoen koelkasten van Engelse, Franse en Duitse makeïij 'boven de markt' hangen, zoals men dat in han delskringen noemt. Deze op dit moment en tegen de gebruikelijke prijzen onverkoopbare hoeveelheid koelkasten heeft er mede toe geleid, dat de grootste fabrikant van koelkasten in Duitsland, Bosch, de vastgestelde prijs voor zijn kasten heeft losgelaten. Officieel moet dat op 1 september gebeuren, maar feitelijk gebeurt het nu al in Duitsland en Nederland, waar de officiële importeur ook de prijsbinding heeft opgeheven. ei:vN'.-•>'<-«héifrv>>ALv.V- Prinses Irene, die morgen haar 22ste verjaardag viert (Foto Max Koot) MEXICO CITY (API Prins Bern- hard is gisteren voor liet aanbreken van de dag in Mexico City aangeko men en doorgereisd naar Acapulco. Hij maakt de reis met prinses Irene in een vliegtuig van de president var. Mexico. Zaterdag viert Irene in Acapulco haar 22-ste verjaardag. Het tweetal wordt vergezeld door Avecita Lopez Samano. dochter van de Mexicaanse president. Prins Bernhard. die, jaar lijks een bezoek brengt aan Mexico, heeft meegedeeld dat hij en koningin Juliana president Lopez Mateos 'en zijn gezin uitgenodigd hebben voor een bezoek aan Nederland. In Engeland zijn de prijzen van een aantal 'nierk'-koelkastenverlaagd, en probeert men op die manier de twijfelende kopers, die ook al heteen en ander over prijsverlaging hebben gehoord, nog een koelkast te verko pen. Hoe dc- kasten opgeruimd moeten worden weet eigenlijk niemand. Prijs verlaging worde door de tussenhan del, niet alieen hier maar ook in Duitsland, slecht ontvangen omdat, men meent dat de marge toch ai on verantwoord klein is. 'Het zal er wel op neer komen dat vandaag of morgen een paar grote fabrieken van koelkasten failliet gaan of eenvoudig hun deuren moeten sluiten.' zei men ons. Schijnbaar vol komen in strijd met deze verwachting is het gerucht dat Bosch al weer een AMSTERDAM (ANP) Gister avond is in het water van de Nieuwe Meer bij de Koenesluis te Amsterdam de 5-jarige Lenie Eier te water geraakt. Het meisje was omstreeks half acht van de woon boot van haar ouders naar de woon boot van een tante gegaan. Toen zij na enige tijd nog niet was terugge keerd, heeft men een onderzoek in gesteld in het aangrenzende Am sterdamse bos. Later op de avond heeft de politie het stoffelijk over schot uit het water opgehaald. (Van een onzer verslaggevers) 'Geef reumazieken meer klinieken*. Onder deze titel begint morgen. 5 augustus, in het gehele land de ver koop van loten ten bate vat» het Nationaal Reumafonds. honderd inwoners lijden in meerdere of mindere mate aan reuma) zijn gespecialiseerd. Er is een lange wachtlijst van ernstige patiënten die dringend opgenomen dienen te wor den, zodat op korte termijn nieuwe reumacentra nodig zijn. De opbrengst van de actie is be- 1 De Nederlandse vereniging totreu- tiemd voor de Nederlandse reuma- mat-iekbestrijding helpt verder in patiënten. Er zijn nogslechts twee j vele individuele gevallen. Grote aan- klinieken in het land die speciaal I dacht wordt- ook geschonkep aan-de op deze volksziekte (18 van elke i research. nieuw ir.oce; kocikas: klaar heeft, dat begin september op de grote Huis houdbeurs in Keulen voor het eei/t- getoond zal worden. !n Nederland is de reactie tegen bet loslaten van de gebonden prijzen door Bosch het sterkst van dc kant van de winkeliers, die er aan hech ten naast de gewone verkoop hun klanten een goede service te verlenen. •Die service wordt onmogelijk als wij korting gaan geven.' zei men ons. 'En omdat we geen klanten met boze gezichten in de winkel willen 'nebben, die elders een kast 25 gulden goedkoper kunnen kopen, gaan bij ons de kasten van Bosch eruit. Wij verkopen ze niet meer tot er duide lijke afspraken zijn gemaakt met de importeur.' 'Wanneer iemand een goedkope koelkast wil kopen moet hij dat dan maar doen in de zaken die altijd korting geven. Zij dienen er echter wei rekening mee ie houden, da: sij dan wat. service betref: in moei lijkheden kunnen komen.' De Nederlandse vereniging van handelaren in verwarming.?- en huis houdelijke artikelen heeft intussen per circulaire haar leden aangeraden scherp te reageren op het iosiaten van de prijsbinding door Bosch. Uit informaties die wij gisteren kregen, bleek dat vrij veel zaken van plan zijn dit advies op te voigen. In leite komt het ei' dan op neer, dat men in talrijke winkels geen koelkast van Bosch meer kan kopen. Hoe de 'markt' van de koelkasten zich in de naaste toekomst zal ont wikkelen is voor veien een raadsel. Niemand weet een weg aan te wijzen waarlangs de duizenden koelkasten, die nu in voorraad liggen, kunnen worden verkocht. Een verlaging van dc prijzen aclu men. zeker wanneer dar ren koste van de marges gaal, niet. meer ver antwoord De enige mogelijkheid is dat de fabrikanten zeif'hun prijzen verlagen, maar dat kan voor die fa brikanten bijzonder vervelende finan- I ciële gevolgen, hebben. Advertentie LM, =4^.i s'.m m- s b* Al de jonge en aanstaande Hoeders, die uit ondervinding weten wat er allemaal komt kijken... en voor hun kleintje toch een mooi, sierlijk ledikantje willen kopen, worden morgen beslist verwacht Want morgen begint de verkoop van moderne, dubbel gelakte tedikantjes, een feest voor het oog... maardatnietalleen, want morgen koopt U zo'n ledikant, dat normaal voor 45 gulden verkochc worde, voor nog géén dertig gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze mo derne dubbel gelakte ledikan- tjes, in de kleur gebroken wit, maat 55x110 cm, De marinestaf is overstag. Als de minister het advies aanvaardt, krijgt dc kruiser De Ruyter geen moderne bewapening en verliest de Karei Doorman zijn straalja gers. Alleen nog het oplappen van de andere kruiser. De Zeven Pro vinciën. ten koste van minstens vijftig miljoen herinnert aan de grootscheepse vlootpolitiek der naoorlogse jaren. waartegen vooral van socialistische zijde herhaaldelijk gewaarschuwd en gestreden is. Nederland kon niet. mee toen indertijd de grote slag schepen in de vaart kwamen thans liggen werkelijk bruikbare moderne kruisers, moderne vlieg kampschepen. moderne f door kernenergie voortgestuwde) on derzeeërs boven onze macht. Alleen De Zeven Provinciën schijnt nu nog voor een jaar of vier in het dok te gaan om gemo derniseerd te worden. Vernieuwd maar hoe modern in 1970? kan het schip dan nog een jaar of vier vijf mee. De marine acht die kostbare en langdurige operatie nuttig voor de elektronische in dustrie. de scheepsbouwers en de marine zelf wegens de ervaring die men opdoet. Alsof niet de elektronische in dustrie al een jarenlange veel soortige ervaring met vuur- leidingsapparatuur heeft. de scheepsbouwers, voor zij met de bouw van fregatten met raketbe wapening starten, geen behoefte jaan zo'n duur studieobject heb- 'ben. en de marine zelf voor de 'scholing in bondgenootschappe lijk verband niet voordeliger te recht kan. Indien men tijdig tot het in zicht zou komen, dat ook de mo dernisering van De Zeven Provin ciën het geld en de moeite niet waard zijn, zou voor de bespaarde vijftig miljoen een fregat meer gebouwd kunnen worden. Het plan één kruiser nog wél onder handen te nemen, is niet anders dan een laatste poging tot ver weer in een al duidelijk verloren Het valt zwaar ongelijk te be kennen. Tn een 'Vrijmoedig commentaar* ■*- neemt De Tijd-De Maasbode de heer Van Doorn op de korrel. Het KVP-lid heeft namelijk ge zegd dat hij nog moet zien hoe de regering haar politiek inzake de toelating van spijtoptanten zal weten te passen binnen het chris- telijk-sociaat beleid. De Tijd-De Maasbode vindt het heel onelegant dat de heer Van Doorn het christelijk gehalte van het regeringsbeleid gaat beoorde len om gelijk te krijgen in een zaak. waar voor en tegen moeten worden afgewogen met het oog op het algemeen beiang. \Y7kunnen het met-deze rede- nering in het algemeen wel eens zijn. Ai te vaak wordt aoor confessionele partijen en politici een beleid als christelijk aange diend. dat óf niet specifiek chris telijk is. óf de toevoeging 'chris telijk' meekrijgt om de noodzake lijkheid van confessionele partij en voor een deel van ons volk te onderstrepen. Wanneer dan later dat christe lijke beleid wordt veriaten en ver vangen wordt door een geheel an dere politiek, die evenzeer chris telijk genaamd wordt, heeft dit tot gevolg dat zowel de politieke belangstelling ais het christen dom daardoor geschaadt wordt. ATaar eeri regering en een dag- blad. die steeds met de vlag van de christelijke politiek zwaai en. zijn niet de eerst geroepenen zich hierover te beklagen. Zij krij gen koekjes van eigen deeg en men kan slechts hopen, dat zij zelf voortaan wat voorzichtiger zullen zijn in het gebruik van zwaar geladen woorden. \7olgens De Waarheid hebben de v KVP. VVD. CHU en de ARP in een 'precieze geheime tekst' vastgelegd, dat zij gedurende de zittingstijd van het kabinet-De Quay de kwestie Nieuw-Guinea onaangeroerd zullen laten. Daarbij vermeldt het blad met de on-passelijke naam: 'Ook PvdA-leiding sloot zich aan bij geheime overeenkomst'. Toelichting onzerzijds: Dit laat ste is althans volstrekt onjuist. SCHIPHOL (ANP) Philippi ne Air Lines heeft te Manila een contract ondertekend voor nog twee Fokker F-27 Friend ship machines. Ret totaal aan tal van deze toestellen dat de Fokkerfabrieken verkocht is 'lierdoor tot honderd gestegen. De Ierse luchtvaartmaatschappij ter Lingus was de eerste die de. ■Viendship bestelde. Van de honderd ij Fokker besteide machines zijn er 'an' 73 afgeleverd aan Noorwegen, srland, Nederland, de Bondsrepubliek Xulsiand, Turkije. Iran, India. Pa risian, Japan, de Filippijnen, Austra- iie en Nieuw-Zeeiand,

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1