Drieduizend ton banden in verzengend vuur verteerd Rondvliegend beton beschadigt 6 auto's Main Lloyd glijdt bij RDM te water Breng elfjarigen van alle nationaliteiten tot elkaar en je bouwt aan de vrede' Inktzwarte rook kolkt over Utrecht Springlading spaarbank te Amsterdam VERKLARING BESTUUR GR9ND8RIEFBANK Internationaal zomerdorp in Rijswijk Buien en zon Militair was onachtzaam met geweer Ballet Geen negers in diplomatenclub 't Was geen voorrangsweg vier gew onden i Üt llmm Zo niet HET VRIJE VOLK DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1961 PAGINA 8 erkeersstaguatie Op 25 augustus .sleepboot Thames bi j Smit te "water Kindje verdronken in siooL bij buis C - T ♦V M Boeren leenbank volgt RPS niet 3V2 prt-salcli Stabiel Reis van Tokio halve dag korter (Van een onzer verslaggevers) ,h0?<; inki™*rr 1M>okkoIom aIsof een oliebron in brand stond heeft zich gistermiddag: tot gisteravond laat afgetekend tegen het stadsbeeld van Utrecht. °°stkant vfn de stad- in de Johanna polder, brak omstreeks kwart over drie brand I "1 Rn *en lasaPParaat) op een hectare grote opslagplaats met driedui zend ton autobanden van de firma A. Hilgers. 4» Bliksemsnel vloog bet naar later zou blijken. 400.000 sulden schade be rokkenende vuur langs de met rubberafval bedekte grond van het terrein, zette de hoge stapels banden in lichterlaaie en verzengde achter eenvolgens een houten loods, een houten schaftlokaal, een kleedlokaal van een voetbalvereniging en twee houten kampeerhuisjes. In een minimum van tijd vraten de wilde vlammen ook aan acht per sonenauto's en drie vrachtwagens voor de sloop en aan allerlei oude rommel op'het naastbij gelegen ter rein van de Utrechtse sloper Uiten- bogert. Het vuur bleef urenlang met metershoge tongen doorvreten aan de stapels rubberbanden die heel langzaam verteerden en waar een soort dikke, witgloeiende lavabnj van overbleef. Tot heel laat in de avond kon men slechts tot 25 meter van de brand naderen, zulk een ontzettende hitte straalde deze uit. Brandweerlieden stonden van ach ter ijzeren schotten te spuiten of lagen op de grond, terwijl zij hun gezicht voor de hitte bedekten met een oud matras. De door firmant Jaap Hijgers ge waarschuwde brandweer 'uitgerukt met acht wagens en 25 man perso neel) kon overigens niets anders uit richten dan bepaalde objecten be schermen. zoals een tank met 400 liter dieselolie en en tank met 36.000 liter benzine, op hetzelfde terrein. Dit gelukte na urenlang, onder ge vaarlijke omstandigheden, nat hou den. De grote moeilijkheid was direct: water, een dichtgegroeid slootje m de nabijheid van het vuur was bin nen enkele minuten leeg. Men moest zevenhonderd meter verderop gaan om water te vinden. Twee kepr tijdens het blussen stond er geen druk op de honderden meters slangen. De donkere, torenhoge rookkolom (het dorp De Bilt lag lange tyden onder vieze, zwarte rook) trok van het begin af aan en vooral tijdens de spitsuren duizenden Utrechters naai de omgeving van de Johannapolder. Het verkeer was het eerste uur op de langs de polder gelegen rijksweg 22 en ook op de rijkswegen 12 en 25 vol komen gestagneerd. Een slangen- waeen van de brandweer werd op een Begeven moment zelfs totaal ingeslo ten en arriveerde met een uur ver traging op de plaats van de brand. Om half acht gisteravond kon de commandant van de brandweer, hoofdbrandmeester H. C. Stofberg, melden: 'brand meester', hoewel hij j zelf verklaarde, dat hy niets meester was geworden. Tot diep in de nacht smeulde het vuur door. Persoonlijke ongelukken deden zich met voer. Heel m het begin werd ge vreesd, voor drie autobussen op het terrein van de sloperij, die als wo ning dienst deden van de familie Wildschut (man, vrouw en twee kin deren). Hun hele huisraad werd door per-, soneel van Hilgers en Uitenbogert een eind verderop op het weiland gezet. De autobussen bleven echter gespaard, h-"i is nog niet bekend, hoe" de 400.000 gulden schade tussen oe beide firma's verdeeld zal worden. In ieder geval is de firma Uiten bogert met verzekerd, de firma Hil-- gevs daarentegen wel. De eigenaar van de rubberopslag plaats en de eigenaar van de slope- rii waren niet in Utrecht tijdens de brand. De heer A. Hilgers was met vakantie in Hamburg en de heer Th. Uitenbogert. eveneens met va kantie, in Italië. Als bij een Tenaansc ohebrand, zo i kolom die gistermiddag ten oosten hoog en troebel was de zware rook- I van Utrecht opsteeg. (Van een onzer verslaggevers) Zes auto's, die in de omgeving van de Reguliersdwarsstraat te Amsterdam geparkeerd stonden, zijn gisteravond beschadigd door rondvliegende brokken beton tijdens de ai enige weken durende verwijdering van de grote kluis van de Spaarbank voor de stad Amsterdam. 'Van een onzer verslaggevers) Een maand voorwaardelijk en ƒ40 boete heeft de auditeur-militair bij de krijgsraad te velde west in Den Haag gisteren geëist tegen de 20-jarige dienstplichtige soldaat L. K. uit Amsterdam, die op IS mei bij het ontladen van zijn karabijn niet goed zijn wapen inspecteerde. Er bleef een riossc) patroon m het geweer achter, het schot ging af en trof een andere soldaat in de rug. Het slachtoffer werd getroffen in de milt en de longen. De milt moést operatief worden verwijderd, de long is wei genezen maar functioneert met meer geheel normaal. De verdachte had die dag deelge nomen aan een veldoefenmg in Craailoo by Laren. De auditeur-mili tair sprak van een grove onachtzaam heid. K. had eerst moeten kijken of er nog een patroon ia zijn wapen zat en verder bij het ontladen zijn karabyn omhoog moeten richten. De raadsman, eerste luitenant J. den Tonkelaar, voerde aan dat de jonge man het hanteren van wapenen wat was ontwend, daar hij enige weken had dienst gedaan bij een militair muziekkorps. (Van onze soc.-econ. redactie/ Het bestuur van de Nederlands) Grondbriefbank heeft een uiterst la conieke verklaring afgelegd. Hei heeft, zo deelt het ANP mede, 'er var kennis genomen, dat, na de bieding (van 300 percent) die het op 3 augus tus heeft aanbevolen, van ander? zijde ter beurze een openbaar bod is gedaan, waarij voor volgestorte aan delen der vennootschap 400 percent wordt geboden. Uiteraard acht het bestuur.' zo besluit de mededeling, 'dit aanbod voor de houders van deze stukken bijzonder aantrekkelijk.' Het bestuur had. zo deelde het voorts desgevraagd mede. niets aan deze mededeling toe te voegen. (Wij wel: wij vinden, dal het. be stuur m zijn vcrantwoordelijkhm jegens aandeelhouders en personee tekort- schiet als het niet meer weei te vertellen dan dit. Redactie HVV (Van een onzer verslaggevers) Van een van de hellingen van de RDM is woensdagmiddag weer een nieuw schip voor de Koninklijke Rotterdamse Lloyd te water gelaten: de Main Lloyd, het achtste schip van de M-serie, het elfde dat de Rotterdamse Llovd in de laatste vijf jaar heeft laten bouwen en voorlopig het laatste nieuwe lijnschip van deze rederij. Ir. L. P. Ruys, een van de direc teuren van de Rotterdamse Lloyd, zei na de zeer vlotte stapelloop van de Main Lloyd, dat de komende maanden nog een totaal tonnage van 85.000 aan de Lloydvloot zal worden toegevoegd, maar dat daarmee liat nieuwbouw programma voltooid is. Over de plannen voor de toekomst het hij zich niet uit. al was hij daar over niet pessimistisch gestemd. Acht jonge Amerikanen, voor het merendeel studenten, zyn m hechtenis genomen, nadat zij gepoogd hadden aan boord te gaan van de Ethan Allen, de nieuwste Amerikaan se Polaris-duikboot die dinsdag in Groton m dienst is gesteld. Hoopgevend noemde ir. Ruys de ontwikkeling In de Verenigde State... waar men volgens hem, als gevolg van de protesten van West-Europa tegen de Bonner-wet, er steeds dui delijker voor terugdeinst deze wet door te voeren. Met deze wet wilde men de anti-triestwetten toepassen op de schccpvaartconferences, wat vooral voor de Ijjnvaart een grote achteruitgang zou betekenen. De Main Lloyd. een schip van 161 meter lengte met een draagvermogen van 11.550 ton, werd te water gelaten door mevrouw M. van MourikBroek- mnn-Van Loghem. echtgenote van de directeur van de Koninklijke Ne derlandse Zoutindustrie en commis saris van de Rotterdamse Lloyd. Het schip heeft zes laadruimen vier voor en twee achter de machinekamer, waarin een motor van 10.500 pk voor een dienstsnelheid van ongeveer achttien mijl per uur zorgt. Het schip heeft tien tanks voor liet vervoer van vloeibare lading- en verscheidene koelruimten. Aan het laadgerei wordt zeer bijzondere zorg besteed: door de twee zwaarste laad bomen te koppelen kan zelfs een last van 170 ton zonder tussenkomst van een walkraan aan boord worden ge zet. De Main Lloyd zal nog voor het einde van het jaar aan de rederij worden overgedragen. Ze is nu reeds geadopteerd door de openbare ulo De Europoort te Roterdam-Zuid waarvan een groep leerlingen de sta pelloop bijwoonde. Oe Main Lloyd liep bijzonder vlot van stapel. (Van een onzer verslaggevers» Op de werf van J. en K. Smit re Kinderdijk wordt 25 augustus rle nieuwe sleepboot Thames voor Leen Smit en Co's Internationale Sleep dienst te water gelaten. Deze zee sleper, die ïuim 53 -meter lang is. krijgt een motorvermogen van 3250 pk. Hij krijgt de naam van de sleep boot, die indertijd door Leen Smit is overgedragen aan de Britse doch termaatschappij The Overseas en thans als Salvonia in de vaart is. By dezelfde werf is men inmiddels begonnen met de voorbereidingen voor de bouw van Leen Smits vierde Zwarte Zee, die te zijner tijd de sterk ste zeesleper ter wereld zal zyn. Het motorvermogen van de Zwarte Zee IV zal vermoedelijk boven de 8000 pk komen te liggen. (Van een onzer verslaggevers) In een sloot bij haar huis aan de BaUkpapanstraat te Rotterdam- Hoogvliet is dinsdagmiddag de bijna twee jaar oude Jeanette Bastiana Kranenburg verdronken. Het meisje was zonder dat de ouders het wisten met een wat ouder vriendinnetje naar de sloot gelopen. het spelen viel Jeanette m het water. Het vriendinnetje vertelde korte tyd later wat er was gebeurd. Perso neel van de brandweer in Hoogvliet ging aan het zoeken, maar toen men het meisje vond, waren de levens geesten al geweken. WASHINGTON" (Reuter) Angler Biddle Duke. chef van het protocol van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bedankt voor het lidmaatschap van een van Washingtons meest vooraanstaande elubs. De reden: ncgcrdiplomaten mogen geen lid norden van de club Zyn bedankje, zo heeft Duke gis teren bekendgemaakt, dateert al van maart Lid van de Metropolitan Club zijn leden van het Congres, ho ge officieren van het leger, rege- Imgstunctionarissen en buitenlandse diplomaten, met uitzondering dan van negers, 'De ciub,' zegt Duke, 'heeft tradi tiegetrouw altijd automatisch ahe ambassadeurs die hier zijn geaccre diteerd als lid aanvaard. Aldus Duke. 'Tliaifc kiest men ze uit. Volgens my moet men of alle diplomaten over eén kam scheren, óf men moet ze helemaal met als lid accepteren.' 'Van een onzer verslaggeveisj Vier mensen werden zwaar gewond, toen gisteravond omstreeks half ne gen bij Elbui'g een auto uit Zeist te gen een bestelwagen uit Wapenveld reed. De automobilist J. van D. uit Zeist die op weg was naar Harder wijk meende dat hij op een voorrangs weg reed, welk misverstand de bot sing met de van Dronien naar El- burg rijdende bestelauto tot gevolg had. Deze sloeg over de kop. De heer Van D. werd ernstig ge il ond. evenals dne inzittenden van de bestelwagen waarin vijf arbeiders uit Oostelijk Flevoland zaten. De slachtofters werden overgebracht naar het Sofia-ziekenhuis in Zwolle LA COURT INE (AFP) Drie Neder landse generaals lijn woensdag in La Courtine benoemd tot ereburger van deze plaats. Het zijn de chef van de senerale staf, luitenant-generaal C. J. ie J-.irc de Monügny. de commandant van net eerste legerkorps, luitenant-generaal p Gips en de commandant van ae eerste divisie infanterie, genenwö- majoor P. O. de Vnes. Deze kluis, die in verband met de nieuwbouw opgeruimd moet worden, wordt met springladingen vernie tigd. Deze werkzaamheden kunnen in velband met het gevaar voor het verkeer alleen 's avonds worden uit gevoerd. Zodra de explosie voorbereid is, wordt 's avonds de straat voor alle verkeer gesloten. Woensdagavond liad een van de spnnelaclineen een onverwacht ef fect. Grote stukken beton werden veel verder weg geslingerd dan be rekend was en kwamen terecht op auto's, die op het parkeerterrein bij het Carltonhotel stonden. Volgens deskundigen is de oorzaak van deze te krachtige uitwerking het feit, dat de bewapening van de zij wand van de kluis tegen de verwach ting m niet bevestigd was aan de be wapening van de kluisvloer. Daardoor was de 'weerstand van het onderste gedeelte van de betonnen kolos ge ringer dan verwacht werd. De gemeentcreiniging moest uit rukken om de Reguliersclwarsstr3.it weer vrij van puin te maken. Dank zij de voorzorg om het publiek op af stand te houden zijn geen persoon lijke ongelukken voorgekomen. De aannemersmaatschappij die het werk uitvoert is tegen dergelijke ri sico's verzekerd. (Van een onzer verslaggeefstersi BRENG ELFJARIGE KINDEREN van alle nationaliteiten tot elkaar en je bouwt aan de vrede. Het internationale somerdorp voor kinderen dat deze maand in Rijswijk wordt tehoudeti is ge grondvest op dit originele uitgangspunt en de Amerikaanse mevrouw Doris TwitchellAllen (59) uit Cincinnati, die de geestelijke moeder van het idee is, is sinds gisteravond in Nederland. (Van onze fociaal-econonnsche edactie) In aansluiting op de rijkspostspaar bank heeft de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven (de centrale van de r.-k. boerenleenban ken! meegedeeld, dat van vandaag af ook bij haar beleggingsrekeningen kunnen worden geopend .waarop 35 pereent rente wordt vergoed. Evenals bij de RPS dienst de eerste inleg ten minste ƒ1000 te bedragen, maar een mimmumtegoed is overi gens niet vereist. Ook de overige voorwaarden komen vrijwel over een met die van de RPS-beleggmgsreke- inngen, maar ze zijn op enkele pun ten iets gunstiger. Zo moet voor het opnemen van gelden ook een opzeg gingstermijn van zes maanden in i acht worden genomen maar kan men anders dan bij de RPS eenmaal m twee opeenvolgende kalender- maanden een bedrag van ten hoogste f 300 opnemen zonder dat enige ren tereductie wordt toegepast. (Zie ook het commentaar Zo met op deze pagina). Bereid om haar lijfspreuk te her halen. te verklaren en zo nodig te verdedigen dat de wereld vooral vrede nodig "heeft, kwam zy op Schiphol aan. Ze werd ontvangen door stralende bestuursleden van de Nederlandse vereniging Children's International Summer Villages, die zij met haar idealisme heeft aange stoken. Het is al de tiende keer dat er Mevrouw Doris Twitchell: Begin met het kind zomerdorpen voor elfjarigen worden gehouden, maar Nederland behoort dit jaar voor het eerst tot de ont vangende larden. In het jeugdcentrum Overvoerde in Rijswijk wonen deze maand kin deren uit Engeland, Oostenrijk, de Verenigde Staten, Denemarken. Pm- land, Frankrijk, Egypte en Noorwe gen. JElk land heeft vier kinderen en een leider gezonden, Nederland zelf is met acht kinderen vertegenwoor digd. Nederlandse ploegjes van vier zijn ook naar kampen in net buiten land. 'Precieze prik: Elfjarigen moet je hebben.' heeft de Nederlandse voor zitter dr. J. Spaander uit Utrecht ons verzekerd. Mevrouw Doris Twit- ehell-AlIen, die professor m de psy chologie is r e.-)pecialiseerd In de kmderpsyebo e, geeft deze verkla ring: Elfjarigen zijn oud genoeg om alle kinderziektes achter de rug le heb ben, ze kunnen goed van huis zonder vervelend van verlangen te worden, ze zijn stabiel, ze staan open voor nieuwe indrukken, ze kennen geen vooroordeel, ze zijn oud genoeg om de cultuur van hun land uit te dragen en nog net jong genoeg om geen weet te hebben van pnberteltsperl- kelen. Als ze dan ook nog /nn: intelligent, gemakkelijk m het leggen van con tacten met andere kinderen, flink en geestig -n de indruk wekken dat ze ui de ioekomst leiding /ullpn kunnen geven, zijn elfjarigen de ideale kleine bouwprs-aan-de-wereldvree, zegt me vrouw Allen. Ze kwam destnds op hot idee toen ze in de New York Times een plan had gelezen om jonge mensen van 25 tot 30 jaar bijeen te brengen en met hen aan betere menselijke verhoudin gen te gaan bouwen 'Op die leeftijd votdi het mets. Dan zit een mens al vol vooroordepi. Valse barrières verhinderen goede verhoudingen tussen de mensen van verschillende nationaliteiten, rassen en overtuigingen. 'Begin met het kind.' dacht mevrouw Allen en dat heeft ze gedaan. Haar man, die door de kinderen Uncle Rusty wordt genoemd en mee reist langs de kampen, was het met haar pens dat het grote doel via spel en sport in kampen moest worden be- naderd. 'Maar de kinderen voelen heel goed dat het een stuk vredes- arbeia is.' zegt mevrouw Allen over tuigd en haar ogen glinsteren. Mevrouw Twiichell-AHen hoopt in de hele wereld begrip te wekken voor 1 heL door velen nog met ontdekte belang van de elfjarigen voor de toekomst van de mensheid, een be lang waarvan zij overtuigd is. In Nederland hebben particulieren, industriëlen en de Rotary Club de financiële basis gelegd voor de orga nisatie van het kamp m Rijswijk en de uitzending van Nederlandse elf jarigen naar het buitenland. (Van onze weerkundige medewerken Hoewel de zon vanmorgen deed alsof ze de regen totaal overwonnen had. moeten wij toch adviseren te blijven uitkijken. In de hogere lucht lagen is het nml. nog niet geheel op geklaard, wal ons op enkele buien, sommige onweersachtlg, kan komen te staan. De temperatuur m de hogere lucht lagen js boven sommige gebieden -,ati West-Europa nog te laag. Daar door vormen zich storingen die plaatselijk een regengebiedje of en kele buien uitlokken, welke boven land vooral m de namiddag ook on weer kunnen produceren. Boven Zuidwest-Engeland ligt nog een regenstorine. die" vrijdagmorgen I m de Duitse Bocht kan aankomen. Verder zijn er ook nog een paar sto ringen in Duitsland en Frankrijk. Deze kunnen gelukkig niet verhinde- ïen. dat de zon periodiek schijnt. Ten westen van de Britse eilanden beweegt een rug van hoge druk naar het oosten, die tegen het weekeinde in Nederland uitzicht geeft op over wegend droog weer met zon. In Zuid- oost-Europa is het op het ogenblik heet: temperaturen van 35 tot 37 graden m Italië en Joegoslavië. SCHIPHOL (ANP) De KLM heeft gistermiddag een DC-8-dienst ge opend op haar route Amsterdam Tokio via de noordpool. Tot nu toe gebruikte de maatschappij op deze poolroute DC-7c machines. Voor de vlucht naar Tokio heeft de DC-8 on geveer 19 uur en 45 minuten nodig, dat is 12 uur en 15 minuten minder dan per DC-7c. Van woensdag af wordt ook Biak over de pooi per DC-8 bereikbaar. Dan vliegt de Tokio-machine na een landing in de Japanse hoofdstad door naar Biak. Men kan dan binnen 26 uur van Schiphol af Biak ba-eiken, hetgeen 16 uur en 35 minuten sneller is dan vroeger via de pool me) de DC-7c Langs de zuidelijke (Aziatische) route vliegen ai lang DC-8 machines van de KLM naar Biak. Op deze hm maken de straalniachines echter meer tussenlandingen, zodat, de reis langer duurt dan via de pool, nl. 28 uur en 10 minuten. Ons land, dat met zoals Rusland of Frankrijk een ballettraditie had, is al jaren moeizaam bezig een balletgroepering van enige importantie te formeren. We hebben al wel een traditie, al is het geen ballettraditie: een traditie van mislukkingen, ruzies in de balletwereld zelf en politieke intriges. Ons land dat is gebleken is te klein voor twee grote ballet groepen. Te klein, omdat er niet voldoende mensen zijn die de I voorstellingen willen bezoeken. Te 1 klein ook om voldoende dans- talent te kunnen leveren. 1 Het leek ons een gezonde ge dachte om het Amsterdams Ballet en het Nederlands Ballet te laten fuseren. rret was een moedig plan en een zeer moeilijk uitvoerbaar plan, dat stond van het begin af vast. In het Nederlandse balletwereldje zelf lag de zaak heel moeilijk en bovendien was te voorspellen, dat voorstellen tot balletconcentratie door oud zeer en lokaal chauvi nisme in de steden Den Haag en Amsterdam in de gemeenteraden een zware dobber zouden krijgen. Deze vrees is bewaarheid ge worden, helaas. Amsterdam kreeg de subsidie voor het te vormen Nationaal Ballet erdoor zij het na een weinig verheffend debat. De Haag liet de fusering tot Nationaal Ballet vallen als een baksteen na een hoogst onduide lijk debat, waarin vooral de rol van de KVP nog duister mag he ten. Deze politieke groep draaide in vijf minuten om van voor- tot tegenstander. TYe vraag rijst of de KVP niet van den beginne af van plan was het voorstel coüte que coüte te torpederen. Immers, vreemd doet de uit spraak aan van de Amsterdamse KVP-fractievoorzitter. mr. Elsen- burg, die in de Volkskrant ver klaart: 'ik had erop gerekend, dat Den Haag het voorstel zou ver werpen. Het was voor mij geen verrassing, want ik was in Den Haag geweest en wist hoe de kaarten lagen.' Dit nu vinden wij in het T.cht der gebeurtenissen een h .ogst bedenkelijke uitspraak, die het manoeuvreren van de Haagse KVP wat kwalijk doet rieken. Hoe dan ook: de balletfusie zit in het zand, T\e enige oplossing lijkt ons, dat niet de gemeenten Den Haag of Amsterdam die nu beide muurvast zitten komen met een nieuw voorstel, maar de staatssecretaris zelf. Het redelijkste voorstel zou kunnen zijn, het Nationaal Ballet Amsterdam als zetel te geven, en de experimentele dansgroep het Nederlands Danstheater naar Den Haag te laten gaan. Op papier ziet dat er ideaal uit. De vraag is alleen opnieuw, hoe dan de WD en KVP in Amster dam zuilen reageren. Een droevige pas-de-deux, voor waar. "YJ'eer dan anderhalf jaar heeft het geduurd vóórdat de Rijkspostspaarbank van de rege ring toestemming kreeg om de zgn. beleggingsrekeningen te openen. Hoofdoorzaak van die vertraging was de oppositie die tegen de RPS-plannen was ont staan, vooral van de zijde van de boerenleenbanken. De voorzitter van de (r.-k.) Coöperatieve Centrale Boeren leenbanken in Eindhoven, mr. Van Campen, heeft zich in zijn i functie van lid van de Eerste Kamer enkele malen duidelijk tegen de RPS-plannen verzet. En daarmee was een 'probleem" ontstaan, waar de regering-De Quay blijkbaar maar heel moeilijk weg mee wist. Anderhalf jaar van onderhandelen, bespreken en overwegen zijn nodig gebleken, om er uit te komen. Enkele malen is er zelfs in het kabinet, over ge delibereerd door ministers, die toch heus nog wel iets anders aan hun hoofd hebben U"n het resultaat? Een regeling waarbij datgene wat de RPS biedt, beslist niet opvallend gun stig afsteekt bij wat de spaarders elders 'b.v. door handelsbanken) wordt geboden. "Waarop prompt éen dag later de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank bekend maakt, dat zij ook beleggings rekeningen gaat creëren, en wel inet voorwaarden die op enkele punten net precies Iets voordeli ger zijn dan die van de RPS. Moeten wij hieruit afleiden, dat de RPS van bovenaf voorwaarden heeft voorgeschreven gekregen, die zodanig gemaakt zijn, dat de particuliere banken er precies nog onderdoor konden? Deze gang van zaken is een voorbeeld van hoe het met het beheer van overheidsbedrijven niet moet. En de soepelheid van beleid én de armslag die elke leiding van een bedrijf nodig heeft komen in het gedrang als voor beslissingen van (verhou dingsgewijs) zo beperkte strek king zoveel tijd en omslag nodig zijn. En het wordt geheel onaan vaardbaar als de beslissingen dan zo uitvallen, dat het overheids bedrijf bewust bij het particuliere ten achter wordt gesteld. Drie gemaskerde mannen heb ben woensdag by een overval op een juwelierswinkel m Canres juwelen v waarde van ongeveer 2' buitgemaakt. Een B'-it~. die tussenbeide trachtte te werd gewond. 1.000 gui- toerist komen,

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1