(Jitgeleiding over België en Duitsland door verdrag onmogelijk V enezolanen moeten weg, maar waarheen? Altijd liever I NO'V-commissie: ook zorg geestelijke gezondheid van kind 4verloren zoon5 als held terug na zorgeloze zwerftocht Auto slipt Vaartse Rijn in: bestuurder verdronken Tonnie Duteweerd nog steeds zoek Man wreekt zich met mes op ex-vriendin ZONDER COMMENTAAR m mm Beer bevrijd voor de lol' Honderden vrijwilligers zochten 12 dagen voor niets nog Harry Meij er steeds spoorloos ggglSifjp Ontvoerder van 3-jarig kind gegrepen m Duitser in zee verdronken Luchtmachtbeleid m m Zojuist verschenen Vakantiepuzzel no. 5 HET VRIJE VOLK MAANDAG 21 AUGUSTUS 1961 (Van onze parlementsredacfcie)' De zeven Venezolaanse officieren, die begin Juni met een vliegtuig naar de Nederlandse Antillen uitweken, moeten het grondgebied van het koninkrijk zo spoedig mogelijk verlaten. Maar als ze nergens anders worden toegelaten, moeten ze maar weer aan de Nederlandse deur kloppen. Wellicht mogen ze dan toch blijven- VLIEGEN OF VAREN dan zeker van frisse mond en witte tanden Niet particulier STAATSGREEP AFKOELING fmmim Wc m Wachtmeester Tank'van de rijkspolitie: Geen gekke dingen meer doen!' PAGINA 3 Vijf jongens aangehouden n: (Van een onzer verslaggevers) Johan Haantjes is terecht. 'Dag vader.' zei hij gistermiddag in Harlingen. 'Dag Jan,' zei zijn vader en hij gaf hem een hand. Dat was alles. Zo eindigde het twaalfdaagse avontuur van deze zestienjarige knaap uit Formerum op Terschelling. Extra-kleren 'Dag Jan Bordemvasser 'Ik teil varen DEN HAAG (ANP) Een drie-jarig jongetje, dat met een zesjarig- zusje speelde In de Zoutmanstraat in Den Haag (waar hun oudersc op familie bezoek waren), is vroeg in de avond door een man achter op diens fieti neergezet en meegenomen. Ongeveer drie kwartier later wer den zij door een wandelend echtpaar aangetroffen in ae Jt-han tie Witt- 2aan. waar de ontvoerder in het struikgewas nog al ruw tegen liet fcind te keer gir.g. De wandelaar ver moedde onraad, greep de wielrijder bij de kraag en dank zij de mede- werking van een juist passerende automobilist kon de man naar het hoofdbureau van politie worden overgebracht. Het was de 3S -jarigs .transporteur A. T. uit Den Haag. Dat is de consequentie van de beslissing, die de ïsoninltrijksregeriiig zater dag heeft bekendgemaakt. De koninkrijksregering zegde de zeven Venezo- lanen namelijk ook bescherming tegen lenjggeleiding naar Venezuela toe. ïn de praktijk kan dit wel eens moeilijkheden geven bij het verwezenlijken van de opdracht het grondgebied van het koninkrijk te verlaten. Uit de toelichting die in regerings kringen op het besluit wordt gegeven, kan allereerst worden opgemaakt, dat nog niet alle zeven vluchtelingen hebben verklaard aan de opdracht te zullen gehoorzamen. Slechts heeft men van het merendeel de indruk, dat 2ij bereid zijn naar een ander land te vertrekken. Voorts is het mo gelijk, dafc de officieren in alle andere landen, waarheen zij wel willen ver trekken, worden geweigerd. In beide gevallen zal de ko- 1 ninkrijksregering zich nader moeten beraden, want in geen geval kunnen de zeven, wegens dc hun toegezegde bescherming, worden teruggeleid naar Venezuela. Over de grenzen met België en West-Duitsland kunnen de zeven niet worden uitgeleid. Nederland heeft met deze landen verdragen, die dit onmogelijk maken. Ifct vertrek zal dus per vliegtuig of schip moeten Advertentie I.M. AMSTERDAM (ANP) Het is niet voldoende dat de gezond heid van het schoolkind wordt bewaakt door een school- medische dienst en de schooltandzorg-, zijn geestelijke gezond heid behoort in die zorg mee te worden betrokken. Dit is een van de conclusies die een door de Nederlandse Onderwij zers Vereniging ingestelde commissie heeft opgenomen in haar rapport be treffende de geestelijk-hygiënische zorg voor het schoolkind. De com missie is van mening dat de gehele gemeenschap verantwoordelijk voor het algemeen welzijn van het schoolkind en dat daarom elke ge meente of een groep van samenwer kende gemeenten een schoolverzor- gingsdienst zal moeten instellen. Deze dienst moet volgens de NOV- commissie als coördinerend orgaan de lichamelijke, geestelijke en sociale verzorging van het kind. op school tot taak krijgen en zijn werkzaam heden uitstrekken, over de openbare en bijzondere scholen in de ge meentel). De NOV-commissie acht deze coör dinerend werkende dienst gewenst in verband met de frequente samen hang van afwijkingen en moeilijk heden in lichamelijk, geestelijk en sociaal opzicht. In tegenstelling tot de Katholieke Centrale voor Studie en Research ten behoeve van Opvoeding en On derwijs is de NOV-commissie van mening, dat de schoolgezondheids- zore niet aan particuliere organisa- In dese rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die toorden geciteerd. Wij leven in een tijd van toene mende spanning. Aiom hoort men dc staatslieden aandringen op een versterking van de militaire kracht van de NATO. De gevechtswaarde van onze luchtmacht is in groot gevaar en de deskundigheid van staatssecretaris Calmeyer draagt er niet toe bij dat we ons goed be veiligd weten door' een sterke en vooral kwalitatief bevredigende lucht macht, Wij hebben geen vertrouwen in het luchtmachtbeleid. Staats secretaris Calmeyer moge ontstemd zijn over onze stijfhoofdigheid, doch wij blijven hopen, dat er spoedig een staatssecretaris voor de lucht macht komt. Het gevaar dat de heer Calmeyer dan zijn portefeuille in levert, omdat hij die, met alleen de Koninklijke landmacht erin, te licht vindt, nemen we daarbij op de koop toe. Uit de Volkskrant van 17 augustus. ties moet worden overgelaten, maar volledig op kosten van de overheid moet worden bewaak-- en bevorderd. Door verzuiling ontstaat volgens de; commissie een versnippering van het' werk, waardoor de kosten hoger wor-l den en het werk .bemoeilijkt. Voor een deskundige en doelma-i moeten worden aangesteld een] t.ige verzorging zullen ten minste' arts. een psycholoog en een maat schappelijk werker, die met het oog op hun op de school en het schoolkind gerichte taak een aan vullende opleiding hebben genoten. De verantwoordelijkheid van de schooiverzorgingsdienst zal zich niet moeten beperken tot de leerplichtige leeftijd, zo meent de NOV-commissie.! De dienst zal zijn werkzaamheden j op alle takken van onderwijs imeti uitzondering van het hoger onder-] wijs) moeten richten. j Het team van medewerkers in deze; dienst zal moeten worden bijgestaan! door een ander andere een of meer- schoolverpleegsters en administratief personeel. De dienst zal moeten res sorteren onder de afdeling onderwijs van de gemeentesecretarie. plaatsvinden. De regering heeft toe gezegd zo nodig steun te zuilen ver lenen bij vestiging van de vluchtelin gen in een ander land. Volgens de toelichting in regerings kringen was de konintójKsregering geheel vrij in haar beslissing over da twee verzoeken in deze kwestie: dat van de zeven officieren ont asiel en dat van hun regering om hun terug gave. De koninkrijksregering meent na melijk. dat de Geneefee conventie over het asielrecht in dit geval niet van toepassing is en bovendien kent Nederland geen uitleveringsverdrag met Venezuela. In die omstandighe den was de kwestie dus, volgens de koninkrijksregering, beperkt tot het ai of niet terugzenden van een vreemdeling naar zijn land van her komst. Door de zeven niet terug te zenden, maar wel uit te wijzen, is het juiste midden tussen de verzoe ken gehouden, zo zegt men in rege ringskringen, De zeven Venesolanen landden op de avond van de achtste juni met een Venezolaans toestel op het vliegveld van Willemstad op de Nederlandse Antillen. De zeven waren gevangenen van de Venezolaanse regering, be schuldigd van het deelnemen aan een mislukte staatsgreep in april van dit jaar. Tjjdens hun transport per vliegtuig naar de plaats waar zij zouden wor den berecht, aldus de regering in Ca racas, orermeesterden zij hun bewa kers. Zij dwongen de piloot van het toestel koers te zetten naar de An tillen. Op het vliegveld kwam het nog tot een schietpartij. Na hun arrestatie dienden, de zeven officieren een verzoek om asiel in. De Venezolaanse regering verzocht ech ter om hun uitlevering. Beide ver zoeken behoorden tot de competentie van de koninkrijksregering, d.i. het Nederlandse kabinet aangevuld met de gevolmachtigde ministers van Su riname en de Antillen in Den Haag. Op 3 juli werden de zeven vluchte lingen in het diepste geheim per ïtLM-toestel naar Nederland overge bracht, omdat naar de regering mededeelde voor het onderzoek hun aanwezigheid nabjj de zetel van de koninkrijksregering gewenst was, De maatregel werd echter mede beschouwd als een manier om door vergroting van óe afstand tussen de vluchtelingen en hun regering de kwestie wat te laten afkoelen. De zeven officieren werden aan vankelijk. gedurende enkele weken, nabij Zutphen in afzondering gehou den. Daarna kregen zij echter toe stemming om zich vrijelijk, evenwel op eigen kosten, door ons land te be wegen, tot de koninkrijksregering over hun lot had beslist. 0(0SBS: (Van een onzer verslaggevers)' De Maastrichtse politic heeft de mannen gearresteerd die in de nacht van 12 op 13 augustus ia het Alden- hofpark de berenkooi hebben open- broken. Het zijn: de 24-jarige chauf feur P. M., de negentienjarige losse arbeider L. C., de achttienjarige kok J, in de B„ de zeventienjarige losse arbeider J. E. en de vijftienjarige icer- Ung-schilder F. H. Het vijftal had de beer Max 'zo maar, voor de lol" bevrijd. De sloten vernielden zij met een ijzerzaag. Een van hen, de negentienjarige C., heeft de hele nachtelijke, zes uren durende, berenjacht van nabij tusen het pu bliek gevolgd. De avond tevoren hadden P. M., L. C. en J. in de B. het hangslot van de volière in het stadspark doorge zaagd. Acht parkieten en vier tortel duiven worden vermist. Die avond werd tevens het plan gemaakt om de beer Ma* te ont. kooien. Ook waren zij van plan ge weest het standbeeld van steenkool- gasuitvinder Alinckelers, dat op de markt staat wat moderner aan te kleden. Tegen het vijftal, dat inmiddels weer op vrije voeten is gesteld, is proces-verbaal opgemaakt wegens ver nieling en baldadigheid. Sinds woensdag 9 augustus, toen hij met een vlotje buitengaats was gaan varen, had hij niets meer van sdch laten horen. Was hij verdronken? Héél Terschelling heeft gezocht naar de vermiste, die intussen borden waste in Amsterdam, werkte bij een tuinder en liftte langs 's Heren wegen. Zondagmiddag is, ter hoogte van de Zeestraat in Zandvoort, bij het baden in zee verdronken de 23- jarige Duitser A. Harnismacher uit Essen, 'Ei- is geen snelweg in Nederland, waar ik niet ben geweest.' vertelde hij gisteren trots. En zijn vader vergoeUijkte op de toon van hij-is- een-bijzonder-kind-en-dat-is-ie: 'Hij wil dewereld bekijken, de natuur en wat er ach temt.' Jawel, maar zaterdagmiddag kwam daar een eind aan en tevens aan de martelende onzekerheid: 'Zou Jan nog wel ieven?' Jan lééfde. Jan had dorst. Hij kocht een flesje coca-cola in de win kel van de heer H. Waterbolk in Appingedam. Dick Waterbolk (18) hiep hem- 'Toen ik even later,' aldus Dick, 'een boodschap moest doen, zag ik die jongen weer. En toen plotseling herinnerde ik me het sig nalement: het zwarte jasj? en de korte broek. Dat is 'm, dacht ik.' Hij was het, verfomfaaid. Dick waarschuwde zijn vader, die naar de poiiiie liep. Ondertussen had de heer Waterbolk sr. aan een kennis ge vraagd om Johan Haantjes even aan de praat te houden. Deze kennis, de Duitse heer Ridderbosch kweet zich zó grondig van deze taak, dat Johan Haantjes gisteren nóg het verhaal geloofde, dat hij bij de Duitser als autopoetser in dienst kon treden. "We waren juist aan het onderhandelen toen ik werd opgepikt.' Zijn stem klonk bit ter als van een man die zijn carrière gebroken weet. - Enfin. Terschelling, dat dag in dag uit voor hem. in. de weer is geweest waar zou hij zitten? dat er slapeloze nachten van heeft behad, Terschelling kan gerust zijn: Johan Haantjes heeft in de nacht van zaterdag op zondag in de kazerne van de rijkspolitie te Appingedam een uitstekende rust genoten. Vol gens een politionele weememer heeft hij daar 'geslapen ais een os'. De wachtmeester der eerste kiasse y- A. Tuuk was de taak beschoren de zwerflustige jongeling op de dag des Heren naar Harïingen terug te Qrengen. wat het zoveelste avontuur van Haantjes jr. was. Welke muïo- ieerhng is het immers gegeven om een dergelijk ritje te maken in een zijspan van een heuse politiemotor' Geen wonder, dat vader Haantjes en 'oom Gerrit de heer G. Buig niet vvisten wat ze zagen toen d» motor gistermiddag Hariingens ha venterrein opdaverde. Daar zat prinsheerlijk hun Jan, compleet met leren .jekker en val helm service van de Appingedamse rijkspolitie. Aldus uitgedost leek Jan als twee druppels water op een politieman, zij het een beetje Madu- rodamaehtig: Hermandad-in-ininia- tuur op sandelcn en met blote benen. Koop 'a boek bij de ARBEIDERSPERS Hier rustdoor S. de Haas (Blitz, Laren)Kleuterdeuntjes, door Herman Broekhuizen tDe Toorts, Haarlem)Auvergne met 'Dord'-gne en Gorges du Tam, door dr. L v. Egeraat (Allert de Lange, A'dam); Zaterdagavond en Zondag morgen, door Alan Silhtoe (Contact, A'dam)Avonturen van Paris en Fatime Komenijs, door A. Pieysier (Arbeiderspers, A'dam)U en uw rug, door N, A. O. Wegener Siees- wijk <De Driehoek, A'dam): Verha len van de tweelingbroers, door Tonke Dragt (Leopold. Den Haag); in de serie Fiscale Monografieën: Aanmerkelijk belang in het besluit op de Inkomstenbelasting 1941 en. het ontwerp van wet op de inkom stenbelasting 1960, door dr. J. H. Chrlstiaanse (KI uwer, Deventer); (Van een onzer verslaggevers) In Jutphaas is zaterdagmiddag een auto met vier inzittenden geslipt en in de Vaartse Bijn gereden. Twee in zittenden werden gered door de Jut- phase metselaar jan. van der Louw. De bestuurder de 31-jarige E.D.Ven- neman uit Utrecht is verdronken. De vierde inzittende kon zich zelf red den. Een Nederlandse en ecu Duitse auto zijn zaterdagmiddag met elkaar in botsing gekomen op de rijksweg Venlo-Utreeht. Negen personen wer den gewond van wie vier ernstig In het ziekenhuis in Venlo zijn op genomen de 32-jarige C. Plettenburg uit Amsterdam, diens 37-jarige broer A. Plettenburg uit Arnhem, de Duit ser P. Themme uit Krefekl en me vrouw G. Dries-Dupont, eveneens uit Krefeld. Het laatste slachtoffer werd 15 meter ver in een dennenbos ge vonden. De Duitse bestuurder ver leende geen voorrang. In Giethoorn-Zuid is zaterdag avond de 17-jarige mej. L-enie Pots uit Dalen door een auto aangereden en vrijwel onmiddellijk overleden. De 27-jarige J. Govers uit Tiel is zaterdagmorgen op de Tielerweg bij Geldermalsen met zijn auto tegen een vrachtwagen gebotst. De heer Govers was op slag dood. Op de rijksweg 's-Hert-ogenboseh- Utrecht is zaterdagmorgen by Vianen een Duitse wagen, na geslipt te zjjn, in botsing gekomen met een Nederlandse wagen bestuurd door de heer W. van Ebde uit Utrecht. De Duitser afkomstig uit Busseldorp was op slag dood. Zijn echtgenote, zijn moeder en zijn vijftienjarige zoon werden gewond De heer Van Ende en zijn zoontje liepen eveneens verwondingen op. In Urk is zondag de vjjftienjaige Hendrika Kief te door een personen auto aangereden en gedood. Zij liep met een vriendin rechts van de weg. Bij het naderen van de auto schrok zij en sprong de rijweg op. Op de straatweg Oldenzaal-Oot- marsom is zaterdag de 21-jarige H. J. P. Brevink met zijn auto geslipt en togen een boom gebotst. Hij werd uit de wagen geslingerd en ernstig gewond. Hij is spoedig daarna in het ziekenhuis overleden. In Tilburg is zaterdag de 75-jarige mevrouw M, Scheper overleden die vrijdag op de Bredaseweg in Tilburg door een. auto werd overreden. Het auto-ongeluk, dat vrijdagavond 5 augustus op de rijksweg tussen Lichtmis en Staphorst plaats vond, heeft een zesde slachtoffer het leven gekost. Het afgelopen weekeinde stierf in het ziekenhuis te iüeppel de zwaargewonde heer Eyer, wiens zes jarig zoontje h(j de botsing reeds om het leven was gekomen. De 42-jarige mevrouw De Vos Verboom werd te Bodegraven door een personenauto, bestuurd door J. van H. uit Rietveld, gegrepen. Op onverklaarbare wijze raakte de auto van de weg af. De vrouw raakte be kneld tussen de auto en een lan taarnpaal. Zij was vrijwel op slag dood. De 21-jarige H. J. P. B. uit Kos sem (gem. Weerselo) reed zaterdag morgen met een personenauto op de straatweg Oldenzaal-Ootmarsum. Ter hoogte van de zyw, naar Volthe slipte de auto en reed tegen, een boom. B. werd uit de wagen geslin- en liep daarbij dermate em- tige verwondingen op dat hij na aankomst in 't ziekenhuis te Olden- saal overleed. Op een-met automatische knipper lichten. beveiligde overweg in de Oudedijk te Dordrecht- is zaterdag om elf uur een bestelauto door een trein verpletterd. De chauffeur kon zich- op tijd in veiligheid brengen, de auto werd zwaar beschadigd. De 83-jarige G. H. La Croix uit Den Haag werd zon ,g door een tram gegrepen en vrij cel op slag ge dood. Het ongeval deed zich voor op de Groothertogiiuiclaan, hoek Snel- liusstraat, De bejaarde heer zou op onvoorzichtige wijze de straat zyn overgestoken. In do nacht van zaterdag op zon dag vond in de spoortunnel te Dor drecht een ongeluk plaats waarbij de 52-jarige opperman H. van Trooijen ter plaatse is overleden. Om vijf voor twaalf 's nachts hoor den in de fietserstunnel drie voet gangers achter zich een bromfiets aankomen. De bestuurder hiervan begon plotseling te slingeren. Hij raakte eerst de rechfcertunnelwand, daarna de linker en zwenkte ten slotte weer naar rechts, waarbij hij een vrouw aanreed. Beiden kwamen te vallen. De man werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Het zoeken, naar de negenjarige Haagse jongen Harry Meijer, die vorige week maandag in Voor schoten verdween, heeft nog steeds geen succes opgeleverd. Rijkspolitie van Voorschoten heeft met de geluidswagen de bevolking om. hulp en inlichtingen gevraagd, maar er kwam geen enkel bericht binnen. Het dreggen in sloten en kanalen in, de omgeving duurde voort. By' het zoeken hebben ook le den van het marine-opleidingskamp Voorschoten meegeholpen. Harry verscheen vorige week niet op de plaats, die hij met zijn vader, bouw vakarbeider in Voorschoten, had af gesproken. In de omschrijving van Vakantie- puzzel no. 5, die wij zaterdag plaats ten, is horizontaal 45 abusievelijk weggelaten. De puzzelaars zullen er overigens weinig moeite mee hebben gehad, want het gevraagde bleek ook wel uit andere ingevulde woorden. Horizontaal dient te zijn: recht stuk vaarwater. Maar vader Haanstra, die zondag- J morgen in alle vroegte van Tersclie]-! ling Harlingen v?as getogen omi zoonlief van de politie over te nemen, n&d in een aktetas een. paar kleding stukken voor Jan meegenomen. Op- u Haanstra die immers .heel net eiland in rep en roer had gebracht en die al een paar keren meer van huis was weggebleven .'zich zou kunnen verkleden en niet :zo zou opvallen in zijn korte man- Chester broek, zijn zwart windjack met capuchon waarover een. witte i streep loopt zijn geruite bloes, donkerblauwe slipover, lichtgele san- dalen en grijze sokken de uitmon- .-storing, die gans Terschelling kan dromen, omdat men daar dagenlang i naar heeft gezocht in elk bosje, on- j der ieder boompje, in elke duinpan. Het was een ietwat vreemd tafereel gisteren, daar aan cue Kade van Har- imgen. 'Oom' Ger- rit, die kapitein op de grote vaart is geweest, dertig jaar lang het ruime sop heeft gekozen en die na op Terschel ling een eendenkooi met 160 eenden heeft trad als groot vriend van Jan het eerst op dc verloren zoon toe: 'Dag Jan.' klonk het vriende lijk alsof er niks was gebeurd. Jan. eerst nog wat schichtig, draai- de tegenover zoveel vriendelijkheid schielijk bij: 'Dag oom Gerrit,' zei hij j warm. Toen was het ijs gebroken en i kon wachtmeester Tuuk de jongeling toeroepen: 'Goeie vaart, Jan. En denk erom: geen gekke dingen meer doen!' Jan schudde gretig van nee en zijn vader zei maar: 'Je moet altijd blij zijn als je kind wordt teruggevonden.' Toen ging Jan 2ich verkleden en de heer Haantjes verhaalde hoe Jan eigenlijk een tweede Miehiel Adriaansz. de Ruyter is, want dat had dc dokter zelf gezegd. 'Er zit van alles in, maar geen cent kwaad, hoor. Stelen doet hij nooit. Nu eens wil hij kok worden en dan weer piloot. Ea een kop dat erop zit, meneer.' 'Als je een. raket hebt," aldus vader] Haantjes, 'gaat Jan mee de lucht in.: Ik wil eens kijken of hij bij de ma rine kan komen, bij de cadetten. Je moet je kind toch wat. meegeven.' Toen. beneden in de salon van de boot naar Terschelling, naar huis, kwam de biecht van Jan. die zich in de gauwigheid had verkleed: Het was een andere Jan, die met de zachte stem van de berouwvolle en uoni Gerrit !iv;: pipy Zpv'-v «iv 'JP'P'Z'.Ï. p v'-S(VSïïJVV, i-rf J7*' p Johan Haantjes motorritje verdiende loon voor nara werken, want Jan had onderweg danig ge werkt. 'Maar jongen,' vroeg zijn vader, 'wat wilde je nu on derweg doen?' Toen pas kreeg Jan tra- |||aHnfeggg ncn in zijn ogen Hij antwoordde ipjf 'Pappa schrijven om papieren in or Z - de te laten maken om te varen. Want'„.k-™» en alle drie IMgB| moesten we ons :g (jjff daar aan dat tafel- tje in de salon van de boot naar Ter schelling voorover Halini,,,s buigen om de woor den in het geroezemoes te kunnen verstaan 'want ik wil varen en niet meer naar de mulo.' Ziehier znij relaas: 'De eerste drie dagen zat ik op zwart zaad. Ik neb de eerste avond de boot gneomen naar Harlingen en heb langs liet IJssc-iixeer naar Amsterdam gelift. Daar heb ik één dag ais bordenwas- ser.i gewerkt in een café. Toen. heb ik naar Chaam gelift. Ik heb gesla pen bij een boer en gewerkt bij een tuinder. Toen verder over de grote snelweg langs de Belgische grens.' Bij liet woord 'verder' schitterden zijn ogen. 'Ik heb in goedkoope hotelletjes geslapen en als bordenwasser ge werkt.' En met een dieue zucht: «Achj ais je het zo Vertelt ïfJVt het allemaal zo gemakkelijk. Maar dat was 't toch niet." En hil noemt plaatsen: Turnhout, Breda, Nijmegen. Arnhem, Utrecht en Delfzijl, waar twee coasters lagen, toen hij er was. Toen kwam. 't hoge woord eruit: 'De eerste dag was 't sin er al af. Ik had er spijt van ais haren op itKjn hoofd.' Waawop zijn vader vroeg: 'Waarom kwam Je dan niet terug?' Antwoord: 'Ik durfde niet.' En dat alleen, omdat er thuis wat nou ja wrijving was geweest. Enfin, 'Jan. wilde en wil naar zee.- 'Ik wilde een kapitein, zien te vinden om mijn papier enin orde te maken. Want ik wil varen.' Tot dusverre heeft hij het al ge bracht tot gevaarlijk speleva ren, waarmee hij het ganse eiland de stuipen op het lijf heeft gejaagd. Zullen <lie van Terschelling het licm vergeven, dat hij hen bij honderden vergeefs heeft laten sjouwen op zoek naar een vermiste, die een spijbelaar Nóg horen ze daar de stem van de dorpsomroeper, die iedereen_ op trommelde om naar de jongen uit te zien. Nóg horen, ze oproep: 'Vrijwilligers vóór.' Hebben niet honderden bad gasten en eilandbewoners heel Ter schelling uitgekamd, lieten de boeren hun korenvelden niet in de steek? Max Croiset heeft het- Juist voor speld: Jan lééft, ook al dacht deze paragnost aanvankelijk dat de spoor loze jongeling ergens op liet eiland zat: 'Ik ziet een kampeerplaats, een put, een potkachel. (Van een onzer verslaggevers); Ook gedurende het weekend is met man en maeht gezocht naar de bijna driejarige Tonnie Duteweerd uit Hengelo, die sinds vorige week woensdag spoorloos is verdwenen. Zaterdagmorgen hebben 200 mili tairen van de vliegbasis Twente en de legerplaats Steenwijkerwold sa men met de Hengelose politie het; terrein langs het Twentekanaal en dej bossen doorzocht. Ploegen van het! Rode Kruis zochten de andere kant van het kanaal af. De rijkspolitie te Borne heeft zondagmiddag een ge deelte van de Berflobeek afgedregd, terwijl de rijkspolitie van Zwolle het Twentekanaal afdregde. De veronderstelling, dat er misdrijf :in het spel is, wordt steeds groter. De recherche te Hengelo is een on derzoek begonnen. Het zoeken naar de negenjarige Haagse jongen Harry Meijer, die vo rige week maandag in Voorschoten; verdween, heeft nog steeds geen suc-i ces opgeleverd. De rijkspolitie vanj Voorschoten heeft met de geluidswa gen de bevolking om hulp en lnlich-j tingen gevraagd, maar er is geen en-j kei bericht binnengekomen. Het; dreggen in sloten en kanalen in de; omgeving duurt voort. Harry ver-; scheen vorige week niet op de plaats.- die hij met zijn vader, bouwvakar-, beider in Voorschoten, had afge-/ sproken. hiozende zondaar sprak, daar aan dat scheepstafeltje met vadri: en oom Gerrit en met die vreemde meueer! vaa de krant: Hoe fijn het was ween terug te zijn en hij haalde zijn por-- temonnee te voorschijn en toonde' niet zonder trots, dat daarin elf gui- den en achfc centen, alsmede tien Belgische franken zaten. Het zuur- (Van een onzer verslaggevers) De 23-jarige Surinamer I. heeft zaterdagnacht in de Stoofsteeg tn Amsterdam een 42-jatige vrouw bij wie hij enige tijd in huis was ge weest, uit wraak mishandeld en met een mes in de wang gestoken. De messentrekker is later op het dak van de woning door twee agenten van het bureau IVarmoesstraat aange houden. De Surinamer, die drie maanden in de Stoofsteeg bij de vrouw inge woond heeft, was vorige week ver huisd naar een hotel in de Sint Olof- sfceeg. De koffers die hij by de vrouw had achtergelaten, werden door baar naar het politiebureau gebracht. Waarschijnlijk heeft P. zich daar over zo boos gemaakt, dat hij wraak wilde nemen. Zaterdagmorgen vroeg kwam hy met twee vrienden naar de woning van de vrouw. De deur werd inge trapt en de mannen gingen naar bo ven. De vrouw werd ernstig mishandeld en met een mes in het gezicht ge stoken. De vrouw vluchtte het huis uit. Z(j is door de politie naar het Binnengasthuis gebracht, waar zij werd verbonden. Twee agenten begeleidden haar te rug naar huis, omdat zij vreesde dat P. haar daar zou opwachten. Dat bleek juist. Toen P. echter de agen ten binnen hoorde komen, vluchtte hy naar het dak. De politiemannen volgden hem en wisten, hem te over meesteren.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2