Eerste steen en gelijk vlag op hoogs 134.70© Gebr. Steur krijgen 4-000 m2 werkruimte Kosmonaut no. 3' bereidt zich voor i w Jaarlijkse Taptoe-koorts steekt Delft al weer aan Spanning op Markt bij eerste repetitie i ALLES VOOR SCHOOL I 'De Wolvenoorlogsroman zonder valse romantiek Onderscheiding voor M. Mak Titow publiceert levensverhaal Veel botsingen op natte weg all een schade Instrumenten 'Harpe Davids' Collectanten nodig voor KWF èaÊ ramt m O mm. Burgerlijke Stand Veemarkt Rotterdam Veilingnieuws Inbraak je Visafslag HET VRIJE VOLK DINSDAG 22 AUGUSTUS 1961 PAGINA 4 voor alles wat uw radio en tv betreft radio; modern Als het met elk bouwwerk eens zo vlot ging-, als met dat van de gebroeders Steur,Aan de Burgemeester Honnerlage Gre- telaan, naast het nieuwe kantoorpand van de firma J. J. Mel chers heeft gistermiddag de vijfjarige Johnny Melchers de eerste steen gelegd voor het nieuwe pand van Steur N.V., dat onmiddellijk daarna zijn hoogste punt bereikte; over het hoofd van Johnny steeg de Nederlandse driekleur naar het topje van het pand. De steen, die Johnny Melchers legde, was namelijk niet meel de échte eerste steen. De muren stonden al voor een deel en ergens was een hoekje opengelaten waar de kleine Johnny net bij kon komen. MOSKOU (Reuter) Volgens Sowjetruimtevaarder Tltow zal ongetwijfeld kosmonaut nummer drie hij noemt hem 'een man met een verrassende koelbloedigheid' nog veel meer doen wanneer hij wordt gelanceerd, dan hij en Gagarin hebben gepresteerd. Speciale opleiding ËM i tELEFOÖN Delft, toont alweer de steeds duidelijker verschijnselen van de jaarlijkse Taptoe-koorts. De trompetten hebben op de repe titie van gisteren geschald, honderden soldaten lopen patates- frites en worstjes etend door Delft, organisatoren proberen aan 1001 dingen te denkende lichten op de Markt flitsen aan en uit, commando's schallen: de Taptoe nadert in stevig mars tempo. SU ÉM PASSAGE Reportage De vierjarige Johnny Melchers legde gistermiddag de eerste steen voor het nieuwe bedrijfspand van de gebrs. Steur. Maar dat het geen eer ste steen meer was, wordt op deze foto wel duidelijk. Even nadat Johnny de symbolische eerste steen voor het gebouw had gelegd, ging de vlag al naar het hoogste punt. Advertentie I.M. b**r$st wmt MnriM im Aan de heer M. Mak, Graaf Flo- risstraat. 72 Is de zilveren ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje- Nassau toegekend wegens langdurige en trouwe dienst. De heer Mak viert vandaag zijn 40- jarig jubileum by J. J. Meder Zn, N.V. Op een speciaal daartoe op het stadhuis belegde bijeenkomst werd hem dit ere-teken door de wnd. bur gemeester uitgereikt. SCHIEDAM Geboren: Hugo M JzvGHA Smits en C A Olsthoorn Rudolph C. zv L. Visser en C. C M Daftlmeijer; Petronella dv J W Bos en P Overgoor; Astrid dv W de Jong en A van Hen ten; Robertus W zv J W Rietveldt en E C Veringmeier; Rudolfus J M zv A J Veliscèk en L E W M van Gendt: Clasina AI T dv G J Wljzenbroeb en M S Dröge; Mi randa M L dv A van Oorschot en A. Gilain: Jane E dv A R Krak en G E Prieser; Johanna P W dv A J M van den Berg en A J M Bakker; Marianne dv J van Put en H S Jans sen. Overleden: E Scheffer 58 jr echtg van J W de Bruin; W. van Beelen 66 jaar C; T. Krowinkel 49 jaar; M. Bakker 59 jaar. i Nadat begin december de eerste paal was geslagen, werden eerste steen en hoogste punt dus verenigd in één feestelijke plechtigheid, die overvloedig werd bespoeld door de regen. De gebrs. Steur z(jn sind 132 jaar in Maassluis gevestigd, maar hebben daar niet voldoende mogelükheden tot uitbreiding. Aan de burgemeester Honnerlage Gretelaan tegenover de lagere technische school kreeg men de gelegenheid een modern bedrijfs- en kantoorpand te bouwen. Het bedrijfsgebouw zal uit drie bouwlagen en een kelder bestaan, eik van duizend m2 oppervlakte, zodat de totale werkoppervlakte straks vierduizend m2 za! bedragen mét nog een mogelijkheid tot verdere uit breiding. Op de begane grond wordt een dezer dagen, waarschijnlijk donder dag, een moderne bottelinstallatie voor graplllon opgesteld, die op het ogenblik onderweg Is van Bordeaux naar Schiedam, De kelder is al in gebruik. Er zijn nu 150.000 flessen opgeslagen en daar kan nog een enorm aantal aan worden toege voegd. In verband met zijn hoogte van 11.50 meter wordt het gebouw hori zontaal geleed. De wand is tot twee meter hoogte van lichtgele baksteen. Betonvloeren overkragen het gebouw aan alle kanten. De vloeren van de kelder en de begane grond zijn berekend op een zeer grote belasting, nameliik van 2000 kg per m2 hetgeen noodzakelijk is voor het vervoer met de zware vorkheftrucks en voor de machines. Er komt in het gebouw een goede renlift met een draagvermogen van drie ton. Op de eerste verdieping komt het kantoor, dat in dezelfde vorm wordt aangebouwd als dat van ed N.V. distilleerderij Melchers. Op de begane grond komen garde robes, toiletten en een kantine. Het ontwerp voor dit pand is van het architectenburau ir. H. Nefkens te Rotterdam, terwijl de uitvoering in handen is van de firma Borrani. Bet regenweer, dat de wegen glad maakte, heeft gisteren twaalf onge vallen veroorzaakt, die alle slechts materiële schade tot gevolg hadden, in twee gevallen was de schade ern stig. Om 11.15 uur is gistermorgen op de Broersvest een slippende vrachtwa gen. bestuurd door de 31-jarige chauffeur A. P. v. d. H. uit Nootdorp tegen een stilstaande personenauto gereden, die nogal ernstig werd be schadigd. Om 6.10 uur botsten gisteravond op de kruising Westvest-Griffioenstraat twee personenauto's, resp. bestuurd door de 39-jarige verkoper H. J. S. en door de 23-jarige chauffeur J. S. de B., belden uit Rotterdam. S. zou geen voorrang hebben gegeven, ter wijl de B. op de linkerhelft van de rjjbaan zou hebben gereden. j Zal „Harpe Davids" de nieuwe instrumenten krijgen? Het ant woord op deze vraag hangt van U af. Deze week zullen gelden worden ingezameld voor het In- strumentenfonds van deze beken de muziekvereniging en wanneer het goed is, zullen weldra de nieuwe stukken hun klanken in Schiedam laten horen. Laten wij nu even meehelpen om de ver arming van ons actieve culturele leven tegen te gaan: „Harpe Da vids" moet blijven musiceren! De huis- en straatcollecte van deze week beveel ik daarom van harte bij U aan. De wnd. Burgemeester van Schiedam, H. SABEL. Met deze man, wiens naam hij niet noemt, zegt Titow, in één kamer de nacht te hebben doorgebracht voor hü zijn ruimtereis met de Wostok II maakte. Samen met deze anonieme kosmonaut nummer drie at hij voor het slapen gaan 'kosmisch voedsel' uit tubes. Majoor Titow doet deze mededelin gen in liet Russische partijblad Prawda, dat zaterdag is begonnen met de publikatie van het levensver haal van de tweede ruimtevaarder van de Sowjet-Unie. De onbekende nummer drie, die volgens Titow ook nog een man 'met ijzeren zelfbeheersing en moedige vastberadenheid' is, is niet getrouwd. Op de dag dat Titow de lucht inging, op 6 augustus was deze 'nummer drie' oerk gekleed in een ruimtepak. Deze man was nl. zijn invaller bij deze tweede ruimteviucht, zoals hij zelf bij de vlucht van Gagarin reserve was geweest. De drie mannen hebben blijkens het artikel In Prawda gezamenlijk een speciale opleiding ondergaan, waarby bijzondere aandacht werd besteed aan het onderdeel parachute springen. Vervolgens herhaalt Tltow de be schrijving van zijn ruimteviucht in de Wostok II. In een programma van Radio-Moskou heeft Titow zondag nog gezegd: 'De tijd is niet ver meer, dat aard- satellieten met een lange levensduur werkelijkheid worden.' Dit zal volgens hem worden ge volgd door bemande vluchten verder de ruimte in. Dan komt een expeditie naar de maan het vestigen van een permanente basis op de maan en het vergaren van voldoende kennis voor verdere expedities naar Venus, Mars en andere planeten. Advertentie LM. De grote jaarlijkse collecte van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding staat voor de deur. Er is in Schiedam nog drin gend behoefte aan collectanten en collectrices. Aanmeldingen voor de Hjstcollecte van 28 augustus tot 10 september of voor de buscollecte op zaterdag 9 september zijn zeer welkom. Men kan zich opgeven bij mevrouw J. C. van Woerkom-Witte, Graaf Florisstraat 79, Schiedam, tel, 65801. ROTTERDAM 21 augustus aan voer.1970 dieren. Hierbij waren il96 vette koeien, 636 varkens en 138 lig' gen. De prijzen waren: vette koeien le kw. 3.25—3.45, 2e kw. 2.85—3.15, 3e kw. 2.652.75 en varkens 1.91—1.89— 1.87 per kg. Schapen 12510090, lammeren 1009080 per stuk. Overzicht: vette koeien, aanvoer ruimer, handel lui met afloop fir.uw, prijzen als vorige week prima's Loven notering; Varkens (levend gewicht), aanvoer als vorige week, handel aan vankelijk goed, afloop minder, prijzen zware varkens 185 per kg. slacht- zeugen 160179 per kg. Prima's lx en notering; Schapen, lammeren, weide- lammeren en zuiglammeren, aanvoer minder, handel vlot, prijzen niet in prijs. ROTTERDAM. Coöp Tuin bouwveiling der ZH. Eilanden G.A. Prijsverloop maandag 21 aug. 1961. Eigenheimers 1316; Bintjes 9— 12; Andijvie 914; Bloemkool A 27 59, id. B 2327; Dubb. bonen 28 64; Snijbonen 601,11; Sia 3,70 10,30; id. 15—24; Spinazie 29—59; Postelein 2939; Kroten 1224; Rode Kool 10—24; Gele Kool 36— 42; Groene Kool 1222; Selderij 6 7; Peterselie 37; Uien 816; Prei 37—42. Tomaten export A 3,103,20, id. B 2,95—3,00, id. C 2,70—2,80. WWrt5 L --\ j ■yiSujSSM We bedenken, hoe aarzelend 7 jaar geleden de Taptoe Delft inzette en hoe snel het evenement zich tot ver over de grenzen grote faam heeft verworven, alle concurrerende taptoes en Japtoetjes" (boerenbruiloften?) ten spijt. Hoeveel ervaring de leiders ook hebben gekregen, elk jaar trilt de spanning op de Markt b;j de repeti ties. Al lange tjjd van tevoren oefen den de deelnemende korpsen in le gerplaatsen en kazernes. Maar hoe zal het gaan op de show. waar alles aankomt op minutieus samenspel. Die show moet slagen en zal slagen. Dat mag emmers vol zweetdruppels kosten. Gisteren zijn de repetities begon nen. Ze waren wat de weersomstam Jé Een beeld van de Taptoe Delft, dat herinneringen opwekt aan vorige voorstellingen en ons „lekker maakt" voor de achtste serie voorstellingen. dierheden betreft niet veel belovend. Eén te royale Pluvius maakte, dat er niet achter elkaar geoefend kon worden. Druipnatte luchtmachtmuzikanten zochten ten slotte een plaatsje onder het dak van de AA-tribune en blie zen daar moediger dan In de regen hun deunen. 's Middags bleven heel wat voor- bygangers nieuwsgierig staan. In tegenstelling tot de gang van zaken bij vorige taptoes zal men niet toestaan, dat 's avonds nieuwsgierigen op de tribunes de repetities volgen. Rustig en geconcentreerd werken is vooral bij het slechte weer. dat toch al „remt", een eerste vereiste. Het is hard oefenen geblazen, want donderdag is de generale repetitie en dan mag er eigenlijk al niets meer fout gaan. Zaterdagmiddag is de kaartverkoop voor die generale repetitie begonnen. De liefhebbers stonden rijen dik. Maar desondanks zijn er nog kaarten verkrijgbaar, evenals voor de tweede avondvoorstelling op zaterdag 26 augustus. Delft lijkt bepaald nog niet Taptoe moe. al gaat de kaartverkoop wat minder snel dan in voorgaande jaren, toen VW in luttele dagen compleet was uitverkocht. Ook de heer A. Lommerde, de fietsenhersteller blaast zijn Taptoe deuntje mee. In fors gekalkte letters op zijn winkelruit in de Nieuwstraat schreef hij weer; Nog plaatsen voor Taptoe. Evenals vorige jaren pachtte hij honderden plaatsen op het dak of op zolder bij de Marktbewoners. De heer Lommerde heeft adressen op de Markt, waar de bewoners van de pachtsom, die hij betaalt, hun hele jaarhuur kunnen financieren! Advertentie LM. De 48-jarige expediteur C. van P. heeft gemeld, dat er in de nacht van 19 op 20 augustus is Ingebroken in zijn kantoortje aan de Bakkerstraat. Er was een ruit vernield, waarna het raam kon worden geopend. Het hele kantoor was doorzocht, maar er wordt niets vermist. DINSDAG Bioscopen: MONOPOLE: De halfbloed van Sai gon, 2 uur. Het mysterie van de mismaakte vrouwen, 7 en 9.15 uur PASSAGE: Het begon in Napels, 2, 3.15 uur. WOENSDAG Bioscopen: Idem. Apotheek: Gouka. Hoogstraat 29. De snelle opmars van Pattom tahkleger in de laatste oorlogsdagen naar het hart van Hitler-Duitslana heeft de Amerikaanse oorlogsvete raan Clen Sire stof gegeven voor een roman, die ver boven de middel maat van de oorlogsverhalen uit steekt. 'The Deathmakers', noemde hij zijn boek. Onder de titel 'De wolven' Is het in een Nederlandse vertaling van Ben Raman en Jan Roosendaal verschenen. Sire heeft zijn verhaal opgebouwd rond de commandant van een colon- nespits, voor wie het 'Gij zult niet doden' ook na een maandenlange op mars door West-Europa nog steeds een gebod is, dat zijn kracht niet heeft verloren. De discussies tussen deze kapitein Brandon en zijn kolonel Mullahy krijgen er een gespannenheid door, die de lezer niet gauw loslaat. Na tuurlijk komt Sire ook niet uit dit al een mensheid-lange probleem. Hij slaagt er echter in tot een compromis te komen, dat nergens steunt op val se romantiek of onecht idealisme. Rond deze discussie en boeiende beschouwingen heeft Sire een repor tage geschreven van de opmars van een tankcolonne. Ieder woord laat blijken, dat Sire weet, (uit eigen bit tere ervaring), waarover hij schrijft. Voor het oorlogsbedrijf (wat iets anders is dan 'de zaak der geallieer den', ook al spaart hij in zijn kritiek beslist niet het gedrag van onze bondgenoten) blijft geen goed woord over, voor de mannen in dat bedrijf heeft hij een warm begrip, ook voor de Duitse beroepsluitenant, de Feld- webel en de Frangaise, die om haar ?esneuvelde man en omgekomen kin ieren te wreken als een furie mee jptrekt met de Amerikaanse tanks. Het geeft het geheel een echtheid, lie de waarde van het boek verhoogt. J. Br. (Glen Sire: De Wolven. Ned. vertaling Ben Raman en Jan Roosendaal. Uitg.: Nieuwe Wieken, Amstelveen). Rotterdam 21 augustus. Aan de Visafslag alhier werden van IJmui- den en elders 250 kisten verse zee vis aangevoerd. De prijzen waren: Schol mldd. 48 —51; klein 25—35; Schelvis midd. 33 47; klein 2431; Kabeljauw gr. 46 —51; midd. 36—38; klein 26—29; Ma kreel 25—26; Zeehanen midd. 35— 40 Wyting 1820; Haring verse 32 33; alles guldens per kist. Koop 'n boek bij de ABBSIDEBSPtRI

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1