AANBIt' - 1sfeer gaat kapot 1475 otter Trein grijpt auto op onbeveiligde; dode en gewonde zui,rfë ■Pi SisSl Nieuwe trein van NS rijdt 170 km per uur IN OPSPRA AK Bezorgdheid over situatie in N.H. Kerk Gemakkelijker optreden tegen de buitenlandse loten, lotto's en toto's Caritas weer in roulatie Directeur van firma Dewaft failliet Onderzoek begonnen Kind in sloot verdronken Nicht l<Ai~raÉ~raB I Drie getmg&n Monden machteloos ,25? SS mm Ministers voorspellen: j HET VEI JE VOLK VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1961 PAGINA 3 (y au oaze speciale verslaggever) h dr. ir. N. H. van Harpen als directeur van de Rijks Hogere School voor Tropische Landbouw te Deventer een despootdie voor het handhaven van zijn macht zelfs afluisterapparaten gebruikt? Een na herhaalde klachten over zijn beleid door de minister van Landbouw ingestelde commissie onder voorzitterschap van prof. mr. J. M. Polak moet op deze vraag een antwoord geven. Zélf zegt de nu zestigjarige directeur, dat hij 'onbevreesd en met een onbesmet blazoen* gisteren voor de commissie is ver schenen. JONGENSPANTALONS I ROTTERDAM: Beetje meelopen Angst regeert Matige snelheid Aan stukken V loeren dweilen nu..beduidend goedkoper Franse Gobelin^. Italiaans® f30 cm 1 Speciaal archief nü,.beduidend goedkoper r M'■<?- s Modernmaar Advertentie mm en Tliegen over en weer: Hr ben zelfs blij mei deze commissie. Misschien komt er nu een einde aan het voor het prestige van de school fnuikende geroddeL Het commu nicatiesysteem in do laboratoria, werkplaatsen en kantine maakt afluisteren van gesprekken inderdaad mogelijk. Ik heb dat echter nimmer gedaan. In de klaslokalen rijn geen microfoons aanwezig.' Proehtii in diverse moderne kleuren. Kreukbersteliend, wesboar, krim-1 pen niet, plooihoudend. Als échte Coster-verrassing, één dag; tot 10 joar, ALLE MATEN 11-16 {aar, m gr y j» al te maten I Gpö Korte Hoogstraat II Meent hfi. Goudse- singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West Kruiskade 35 J. 1.EIDEN: Haarlemmerstraat 25 <J=| Eén voor één betraden tien iera ren en de directeur van de vijftig jaar oude school gisteren de trap pen van Deventers zeventiende- eeuwse raadhuis om voor de com missie te verschijnen. Directeur en leraren, van een school, die een in stelling werd en een klinkende naam heeft in de tropen en de subtro pische landen. In 1955 is dr. fr. V. H. van Harpen van leraar tot directeur benoemd. Hü volgde de vaderlijke heer T>. Duynhouwer op. Een directeur, die zleh in de oorlogsjaren zeer moedig gedroeg en veel studenten van zijn school tot in de concentratiekampen Bit de klauwen van de bezetter haalde. 'Directeur Duyshouwer was een man. die door de studenten od han den werd gedragen,' aldus de tegen het beleid van dr, Ir. Van Harpen in verzet gekomen leraren. 'Na zijn vertrek is de geest op school verpest.' zegt een groot deel van het docentenkorps verbitterd. 'Ik heb orde gebracht in de chaos. Een, stel 'kolonialen' is daarvan niet gediend. Zij willen de klok terug zet ten,' is het wederwoord van dr. ir. Van Harpen. 'Vroeger was Deventer een school, waar je een beetje kon meelopen. Het kwam er niet zo op aan, of je het diploma haalde of een paar keer straalde. De baan in Nederland-ïndië was verzekerd.' 'Dat is nu anders. Mijn studen ten moeten kunnen concurreren met de landbouwdeskundigen in de tropen en sub-tropische landen. Naar Indonesië kunnen zij niet meer,' zo gaat hij verder. "Er moet gewerkt worden. Studen ten en docenten moeten zich strak aan het leerschema houden. En de directeur is de baas. Dat kan nu een maal niet anders Dr. ir. Van Harpen, een steile fi guur en een methodisch mens 'Ik houd van orde. Ik beantwoord brie ven onmiddellijk. Mijn bureau moet netjes zijn' zegt dit op rustige toon. Later voegt hij er echter verbeten ian toe, dat hij 'zijn nek niet zal taten breken door rebelse kolonialen, die niet schromen om anonieme brie ven aan de minister te zenden cn je daarna den glimlachend tegemoet tre- g (Van een onzer verslaggevers) Een botsing tussen een trein en een auto heeft gisteravond; In Oldenzaal een dode en een gewonde geëist. Een elektrische lokomotief, die op het baanvak Hengelo Oldenzaal onderweg was om de uit Duitsland gearriveerde Scandinavië-expres op te halen, greep gisteravond op de on beveiligde overweg in de Heideweg tussen beide gemeenten een bestelauto. De bestuurder, de 24-jarige ongehuwde metaalbewerker J. G. J. Veldboer uit Oldenzaal, moet op slag dood zijn geweest. Zijn broer, de eveneens ongehuwde 27-jarige lasser B, H. A. Veld boer, is zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis in Oldenzaal vervoerd. Van de auto bleven slechts wrakstukken over. Het ongeluk gebeurde een paar minuten voor half acht. Het was dus nog niet donker en er was evenmin sprake van mist. Het zicht van de Heideweg op de spoorbaan js ter plaatse uitstekend. Pas als men de (Van een onzer verslaggevers) De directeur van de International Trad- Company Dewah, een in Duitsland gedomicilieerde handels firma, die destijds zaken deed met de N.V. Socrates, is in Dusseldorp failliet verklaard. Het totaal van de vorderingen be draagt ruim 4 miljoen Duitse mark. De naam van de Dewah werd be kend bij het vooronderzoek tegen Nico den Besten, de directeur van de N.V. Socrates, toen het in Rotterdam gevestigde Dewah-filiaal voor een be drag van ongeveer 7 ton een perceel grond van Socrates zou kopen. Volgens taxatie was deze bij Hen gelo gelegen grond echter slechts 77.000 waard. Er was een voorlopig koopcontract opgemaakt, waarin de waarde zo hoog was opgeschroefd omdat men deze grond als onder pand voor wisseltransacties Wilde ge bruiken. Ook de schulden van de Dewah- directeur, de heer Schmeltzer, zou den ontstaan zijn door manipulaties met wissels. oyerweg dicht Is genaderd, wordt het zicht belemmerd door een dienstwo ning van Nederlandse Spoorwegen. De gebroeders Veldboer reden in '<te richting van de rijksweg Olden zaal—-Hengelo, met matige snelheid. Bij de NS-dienstwoning stonden drie mensen met elkaar te praten. Ze za gen zowel de auto als de trein nade ren, maar schonken er aanvankelijk geen aandacht aan omdat ze var- onderstelden. dat de inzittenden van de auto de trein eveneens hadden op gemerkt. Tot hun ontzetting zagen ze de wagen evenwel gewoon door rijden. Roepen en zwaaien naai* de bestuurder bleek tevergeefs. Midden op de spoorbaan gebeurde toen het onvermijdelijke: de wagen werd gegrepen, enige meters meege sleurd én vervolgens langs da kant van de spoorbaan in de sloot gesla gen. De beide inzittenden werden ntt de cabine geslingerd. Hoewel de trein eveneens kalm reed (de voorgeschreven snelheid voor een losse lokomotief is op dit baanvak on geveer 60 ton) was de kracht van de botsing verschrikkelijk. De auto werd geheel aan stukken gereten. Het treinverkeer heeft in verband met het onderzoek ongeveer een uur vertraging gehad. Terstond daarna kon het normaal woéden, heem, want noch de spoorbaan noch 'dé'bo- venle«img was beschadigd. Waarom de bestuurder is doorgere den was donderdagavond óók Vöhr .de politie nog een ra&dsét. wadt Zijn zwaar gewonde broer kon nog niet worden gehoord. Angst regeert al jaren de school, zeggen zijn tegenstanders. 'Het aan brengen van de afluisterapparaten was de druppel, die de emmer liet overlopen.' Zijn tegenstanders zijn voorna melijk leraren, die 'in Indonesië hebben gewerkt. "Daarom kennen wij als 'rebelse kolonialen' het man doer-systeem zo goed, waarvan de heer Van Harpen zich bedient.' 'Het begon met bedienden, die elk uur de absenten-lijsten kwamen af halen en de directeur op de hoogte stelden, van wat er in de klas ge beurde. Ook leerlingen zijn daarvoor gebruikt.' De opstandige leraren betreuren het 'kapot gaan van de sfeer' het ergst voor de leerlingen. Zij kunnen in deze school niet het instituut meer zien, dat het behoort te zijn.' 'Vele studenten op deze school ko men nu eenmaal uit ontwrichte ge zinnen. Zij komen naar Deventer, omdat zij naar het buitenland wil len. Het is een rauwer slag jongens, dan men in Wageningen aantreft. Het zijn niet direct studiekoppen, maar jonge pioniers, die ontberingen niet uit de weg gaan. Zü moeten echter altijd ook in het buiten land op de school kunnen terug vallen. Dat is traditie.' De leerlingen lijden het meest on der hst bewind van de heer Van Harpen,' aldus deze leraren. 'Zij kun nen zich niet verweren. De directeur dreigt met het niet aanvragen van. uitstel voor militaire dienst, straft ze door ze vloeren te laten dweilen.' 'En hij kan ze dwarszitten by het bemiddelen voor betrekkingen en het geven van inlichtingen aan toekom stige werkgevers. Wij betreuren het, dat we de vuile was van de school hebben moeten buiten hangen. Het was helaas nodig.' Dr. ir. Van Harpen hoort de be schuldigingen glimlachend aan. 'De tijd, waarin de leerlingen dronken op school mochten komen, is voorgoed voorbij. Ze moeten iets presteren. Ik werk dag en nacht voor de school. Ik eis ook veel van anderen. En ik wens de orde te handhaven.' Hij noemt het allemaal geniepige roddel, die terug te brengen is op de tragiek van een school, die zich in 1955 plotseling van haar natuurlijke achterland zag afgesneden: Indone sië. Het bestaan van deze school werd bedreigd. Pas zes maanden geleden is de beslissing gevallen, dat de school in Deventer blijft. Als Rijks Hogere School heeft zij een bredere armslag gekregen. 'Maar dat moeten wij waar maken. Die kolonialen willen alles by het oude laten. Daarom hebben zu dat Advertentie I.M. Zaterdag begint een ongekende aanbieding van de meest solide en luxe meubelbekledings-stof- fen voor een krankzinnig lage prijs. Zuiver wollen Moquette, franse gobelins... Italiaanse damasten en de bekende vochiechte Velours d'Utrecht nu voor een prijs, die niets meer met de waarde té maken heeft. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze rijke meubelstoffen, in een. groot assortiment kleuren, 130 cm breed, na door J%éÈ elkaar per MA *T(f meter voor j£. .'i? (Van een onzer verslaggevers) In het raadhuis van Deven ter is gisteren het onderzoek begonnen naar het beleid van de directeur van de Rijks Ho gere School voor Tropische Landbouw. Leraren van deze school ver moeden, dat deze directeur ge sprekken afluistert met behulp van het onlangs aangebrachte communicatiesysteem tussen zijn kamer en verschillende af delingen van de school. Voor dit onderzoek is een commissie ingesteld door de minister van Landbouw, waar in zitting hebben genomen prof. mr. J. M. Polak (voorzit ter), mr. A. Peiffer namens hei ministerie van landbouw, het Tweede-Kamerlid, de heer C. Kleywegt en dr. Zijlstra voor dc landbouworganisaties. In nevenstaand artikel wordt de achtergrond van de ernstige kritiek op het beleid van de di recteur nader belicht. communicatie-systeem aangegrepen om een rel te schoppen Is dat ïaatste inderdaad de bedoc- ing van de opstandige leraren? Zes craren hebben de afgelopen vijf jaar de school verlaten. Zij wensten cr niet langer te werken, aldus hun col lega's. Dat verloop is abnormaal. 'Zö'n school verlaat je alleen als je met pensioen gaat.' En wat de afluisterapparatuur be treft. 'Waarom laat hij daar geen ver klikkers op aanbrengen, zodat wij weten of het ingeschakeld Is?' 'Het staat weleens zomaar inge- ;chakeld, maar ik kan niets horen /an dat gepraat in de werkruimten, tok al zou ik fat willen. Er is daar xltijd lawaai. Ik heb dit communicatiesysteem aangeschaft, omdat een nieuwe te lefooncentrale vele tienduizenden guldens kost," zegt dr. ir. van Harpen, Het systeem is absoluut noodzake lijk. omdat de school een uitgebreid complex van ver uit elkaar ligger.de gebouwen beslaat.' Een andere be doeling dan communicatie met dezo gebouwen heb ik niet.' 'Allemaal goed en wel,* zeggen de leraren. Van alle leraren en leerlin gen bewaart hij echter een schat van gegevens in zijn speciale archief. Alle straffen van de leerlingen en alle fouten van de leraren komen er in voor. Op een lerarenvergadering sprak laatst maar één leraar vrijuit. Die had niet gezien, dat er een bandre corder stond te draaien.' Tijdens het spelen is de driejarige Th. A. Wilkens uit Gouda donder dagmiddag in een slootje langs de Bosboom Toussaintkade geraakt en verdronken. Advertentie I.M. 5000 meter origineel Tufted tapijt, mot-echt,vol, doorgestikt tapijt met verankerde pool in rekvaste plastic rug. Tufted tapijt met gekrulde pool, (dat zo fieer/(jfc zacht loopt) in 6 moderne kleuren. En nu de prijs... dit Tufted tapijt, 100 cm breed, vastgestel de verkoopprijs 18.95, koopt U nu bijna voor de helft, voor nog géén tien gulden de meter; Neemt U de maat van Uw kamer mee? I Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van dit oersterke Tufted tapijt, ook zeer geschikt voor karpetten (bet is anti-slip) en kleedjes, 100 cm breed, per meter voor Uitermate strak van lijn is het inwendige van Trein 501 van de Nederlandse Spoorwegen, het vier wagenstel, dat revolutionaire ont wikkelingen, bevat op het gebied van optrekken en remmen. 5X-*JfVr'aih (Van onze verkeersredaeteur) Ruim 170 kilometer per uur, cenj voor Nederland ongekende snelheid,'; heeft gisteren tussen Deurne en' HorstSevenum in de Peel de nieuwe elektrische trein gereden die de; Nederlandse Spoorwegen hebben, doen bouwen. Deze moderne vicrwagentrein is bedoeld om door hoge optreksneiheid" en vlug remmen snelle stoptreinen, mogelijk te maken op lijnen waar' veel stations zijn. Voor pers, radio en TV hebben NS. vanmorgen gedemonstreerd met de nieuwe trein en ons is gebleken, dat in twee minuten kan worden opge trokken tot 120 kilometer per uur. Bij bestaand materieel kost dit altijd nog 210 seconden, dus li minuut meer. En hoewel bij een snelheid, van. 125 kilometer (de maximale rijsnel heid in Nederland) de trein in 28,5 seconde werd tot stilstand gebracht kwam er toch geen schok. De rem weg was 450 meter. De nieuwe trein, vervaardigd door Werkspoor Amsterdam en Smit, DEN HAAG (ANP) Opnieuw heeft een groep bekende leden van de Ne derlandse Hervormde Kerk in een verklaring bezorgdheid uitgesproken over de gevolgen voor heel de kerk van de maatregel van het breed mo- deramen der hervormde synode, prof. Smits zijn bevoegdheden van emeri tus-predikant te ontnemen. De ondertekenaars, negentien hoog leraren en' predikanten menen, dat 'het moment gekomen is, een beroep te doen op alle leden van de kerk, om zich met elkaar resoluut en volledig in te zetten voor de voortgang van een zodanige vernieuwing van het kerkelijke leven in al zijn geledingen, dat het eenparig getuigenis der kerk in deze tijd helder en krachtig zal klinken.' In oktober wordt een ontmoeting georganiseerd ter bespreking van de situatie. De verklaring is getekend door: prof. dr. W, Banning, prof. dr. Ivf. A. Beek. prof. dr. H. Berkhof, dr. J. J. Buskes, da. A. Paber, prof. dr. J. de Graaf, dr. <J. M. de Jong, ds. H, J. Kater, prof. dr. H. Kraemer, mi'. B. van Marwijk Kooy, prof. dr. G. O. van Niftrik, ds. F. J. Pop, mr. dr. A. A. van Khijn, prof. dr. P. J. Roscam Abbing, dr. H. Schroten, dr. J. M. van Veen, ds. J, T. Wiersma, dr. A. de Wilde en prof. dr. A. J. Zuithoff. Slikkerveer als hoofdaannemers, is in ieder opzicht gemoderniseerd en lijkt daardoor het meest op de diesel- treinen die verleden jaar reeds op enige baanvakken in gebruik zijn genomen. Zo zijn er centraal bediende deuren, die niet schuiven, maar zwaaien en die de passagier door een druk op de knop kan openen als I de conducteur ze eenmaal heeft ge deblokkeerd. De trein kan niet worden gekop peld aan oud materieel, zoveel ver nieuwingen zijn eraan, maar de on derdelen zijn uitwisselbaar met de nieuwe Diesels. Vooral is licht materiaal gébruikt, zodat bij een gewicht van 163 ton de trein 281 zitplaatsen kan bieden. Vroeger had men bij 206 ton 236 zit- plaatsen, wat bijna 300 kilo per zit- plaats meer is. Verwarming en ventilatie gebeuren "automatisch door middel van thermo staten, waarbij 25 maal per uur verse i lucht door de trein wordt geblazen tegen vroeger twaalf maat per uur. Het interieur is uiterst modern, maar wij kunnen liet onmogelijk prijzen^ Ons inziens te ver Toevoerde soberheid heeft geleid tot een aan- kleding, die nauwelijks meer aan trekkelijk kan worden genoemd. Beslist af te keuren is dat de- trein een aantal hoekige en scherpe uitsteeksels bevat, die het rijtuig- stel weieens de naam blauwe-pleic- ken-engel zouden kunnen garan deren. Gelukkig gold de reis van giste ren een prototype en men heeft ons verzekerd, dat aan de gevaarlijke uit steeksels. leuningen, raamlijsten, bagagerekken, deur- en raamknoppen nog alle aandacht zal worden be steed. De trein komt in oktober op het traject UtrechtAmersfoort2wolle. Andere treinen van dit type zijn pas te venvachten in 1S63. (Van een onzer verslaggevers) Het optreden, tegen de verspreiding van buitenlandse ïoten en deelnemersformulieren voor toto's, lotto's en dergelijke zal door de wijziging van de lotcrijwet worden vergemakkelijkt. Deze wetswijziging neemt nl. enige leemten in de geldende wet weg. Dit betogen de ministers Beerman en Cals in hun Memorie van Ant woord naar aanleiding van de bezwa ren van vele Eersfc-Kamerleöen te gen de maximumprijs van ƒ50.000. Deze kamerleden zijn van mening dat door het vaststellen van de maxi mumprijs de deelname aan buiten landse loterijen met veel hogere prij zen voor velen aantrekkelijk wordt. De bewindslieden merken op dal: in het afgelopen seizoen de limitering van de hoofdprijs niet heeft helet dat de totale opbrengst van de sporttoto is geslegen. Géén extra subsidie Nogmaals wijzen de ministers erop dat er voor de overheid geen reden kan zijn om een extra subsidie toe te kennen aan organisaties die op principiële gronden geen gelden uit de voetbalprijsvragen wensen te ont vangen. Deze verenigingen zullen zelf naar andere wegen ter aanvul ling van hun geldmiddelen dienen om te zien. Over de omvang van een al gehele herziening van de Joterijwet zal worden beslist wanneer de com- missic-Wiarda haar eindrapport heeft uitgebracht. De commissie kan in dit rapport ook voorstellen doen ten aanzien van de staatsloterij. "LTet bericht, dat Rusland weer proeven gaat nemen, met kernbommen, moet op velèn een verbijsterende uitwerking hebben gehad. Zij hebben gelezen en ge hoord, dat Rusland steeds weer gedaan heeft, alsof het een eind wil maken aan proeven met atoombommen en dat het zelfs alle kernwapens wil afschaffen. En zij hebben geloofd, althans vurig gehoopt, dat dit allemaal waar zou zijn, omdat zij de ge dachte aan een atoomoorlog of de dreiging van een atoomoorlog niet konden verdragen. Zij kunnen nu weten, dat het niet waar is. Met opzet schrijven wij: kunnen. Want wie in zielenood verkeert, kan geloven tegen de feiten in. En als morgen ;of volgende week een Russische j machthebber opnieuw spreekt over dc vredelievende bedoelingen jvan zijn land, dan vergeet men graag, dat dezelfde vredesapostel l gisteren nog met lugubere zelf- 1 verzekerdheid heeft meegedeeld [straks op elk punt van. de aarde een bom van honderd megaton f (gelijk aan 100.000.000.000 kilo- I gram gewone springstof) te kun- Inen neergooien. En dat hij van- daag proeven wil nemen met deze helse wapens. Zó ontstaat het gewenste effect: De in verwarring gebrachte mens, liever dan dit onvoorstelbare on heil te riskeren, liever ook dan zelfs maar in schijn medeplichtig te worden, buigt het hoofd en geeft toe. Maar daarmee is het geweten niet aan zijn trek gekomen. Want •wie toegeeft, levert zich zelf en de wereld uit aan een morele vernie tiging, die erger is dan een licha melijke vernietiging. TT/at de Russische chantagepoh- tiek nog weerzinwekkender maakt, is de .stelselmatige be- 1 gripsvervalsing, waarmee ze ge- paard gaat. Al jarenlang moeten wij woor- :den als democratie en bevrijding, wanneer die door communisten gebruikt worden, vertalen in dic tatuur en onderdrukking. En in "Moskou is de vredesduif van Picasso meegedragen in optoch ten, waarvan superzware tanks en supersonische gevechtsvliegtuigen Ihet voornaamste deel uitmaak :ten. En nu heet het nemen van "proeven met bommen van 20 en 1100 megaton een 'heilige plicht'. "Niet alleen een plicht, neen, een "heilige plicht. Weinigen in ons land zullen heb [Russische besluit zó zien. Een gering aantal communisten jzal ongetwijfeld de ontploffingen (in Siberië toejuichen en zich •tegelijkertijd uiterst ongerust ttonen over radioactieve knoppen 'aan apparaten. Zij zuilen zich "verzetten tegen het stichten van [kemlaboratoria, terwijl hun ivrienden kilometershoge atoom- paddestoelen laten verrijzen, [Maar dat zijn er weinig. Bij de anderen moet de wil tot [verzet, hoe dan ook, tegen de stoffelijke en morele overweldi ging toenemen. Dat is ónze heilige "plicht. •"Toen Carl Borgward, de eigenaar I van een grote Duitse autofa- ibriek. in financiële moeilijkheden kwam, heeft de deelstaat Bremen een groot financieel offer ge bracht in een poging het verou derde bedrijf te saneren. Dat was in het belang van de werkgelegenheid van duizend ar beiders uit Bremen, maar ook in' het belang van Carl Borgward zelf, die zonder hulp niet meer uit de moeilijkheden kon komen. Bij een geslaagde reorganisatie had hij als eerste het recht het be drijf, dat Bremen zelf niet wilde houden, terug te kopen. Het ingrijpen van de staat Bre men heelt echter niet meer kun nen baten. Noch dc deelstaat, noch Borgward zelf is erin ge slaagd nieuwe financiers bereid -te vinden zich blijvend voor het bedrijf te interesseren. jrroe ziet echter de RAI, het or- gaan van de gelijknamige ver- ieniging van importeurs en fabri kanten in de rijwiel- en automo bielindustrie, dit alles? 'Duidelijk is, dat achter deze af faire politieke invloeden schuil gaan het bestuur van de deel staat- Bremen bestaat uit socia listen -en dat wij hier te maken hebben met een poging tot naas ting van "particulier bezit", een nationalisering die zoals vele voorafgaande een jammerlijke mislukking voor de betrokkenen is geworden.' Dit is een verdraaiing van de feiten, zo grof, als wij ons alleen maar van jaren geleden herinne ren in pogingen de socialisten van alles de schuld te geven. Verder commentaar is overbodig. De ge schiedenis van de mislukking van •Borgward is overbekend. (Van een onzer verslaggevers)' ■Caritas* dat twee keer het hoofd heeft moeten buigen voor beslissingen van hogerhand, is met ingang van deze week weer op de markt, met een nieuw kansspel waarbij het de mede. werking heeft van twee postorderbe drijven. Het gaat nu niet om het voorspel len van voetbaluitslagen, of het kie zen van bepaalde cijfers (de toto en de lotto), maar nu is het een zinnen- puzzel, tui twaalf verschillende regels mist men een woord. De deelnemer kan nu uit twee woorden kiezen (een 1 of een 2 maar men kan, indien men meent dat .alle woorden van toepassing gebracht Kunnen woroen, ook een 3 invullen). Het is, aldus de heer M. G. Hermes, nadrukkelijk bedoeld als een interimregeling. Zodra door de recht bank (we gaan door tot aan de Hoge Raad) is vastgesteld dat de beslis sing van de kantonrechter te Heerlen onjuist is gebleken, gaan we weer verder met het Lotto. De heer Hennes staat nu niet meer illeen In zijn strijd. De 1155 vereni gingen, die aan het Lotto-spel deel nemen, hebben een stichting gefor meerd. Er Is een actiecomité in hec leven geroepen, waarin zitting heb ben personen uit het culturele leven en uit de jeugdverenigingen, onder voorzitterschap van de heer A. Her mans tót Venlo.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2