Schiedam is nu aan een tweede schoolarts toe Aantal kinderen is zeer sterk gestegen IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN Zeven veteranen filmen «La Francaise et I amour9 onderelk<""'\ U itbreidingsplan voor Nieuwland wordt gewijzigd „Hier in armoe, nog beter dan ooit daar Van directeursstoel naar de kansel 'koop nu overgordijnen"* W. A. VER WAY EN mmmm Oecumenische vesperdienst SG organiseert bridge-drive Delftenaar in winnend team Zolderconcert Henk v. d. Brink Eerste paal tweede tranche TNO-complex Bromfietser bij ongeval gewond Excelsior "20 oefent voor laatste keer Predikbeurten Doktersdiensten cjriedammers Wisselkoersen mm*' m het vrije volk ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1961 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) In de komende vergadering zal de Schiedamse gemeenteraad de aanstelling van een tweede schoolarts bij de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst bespreken. De enige bij de GG en GD aanwezige schoolarts, mcj. dr. J. A. van Haaften, is overbelast, aldus burgemeester en wethouders in het des betreffende voorstel. Geruime tijd geleden is dan ook een ge deelte van het sclioolartsenwerk opgedragen aan de beide an dere artsen van de GG en GD. In de praktijk is echter gebleken, dat daaraan diverse moei lijkheden zijn verbonden. Als voornaamste moeilijkheid noemt het college het feit, dat de schooigeneeskunde voor de betrok ken artsen t,e veel bij-functie is, waardoor dit werk niet altijd de speciale aandacht krijgt die het verdient. Bovendien wordt de uitbreiding van andere werkzaamheden, met name die welke verbonden zijn aan de bedrijfsgeneeskunde, geremd, omdat te veel tijd aan de groeiende schooigeneeskunde wordt besteed, aldus B. en W. Meer kinderen Wereldkampioenschap t Volledige Woninginrichting HOOGSTRAAT 184—186 U-U ~U1 Verloving Weer iets fout... Niet uit de weg Eindindruk Op zondag 3 september zal er in de oud-katholieke kerk aan. de Dam te Schiedam een oecumenische ves perdienst worden gehouden. Liturg is de oud-katholieke pastoor C. P. v. d. Berg, predikant ds. D. J, Smids, herv. predikant. De dienst zal om 19 uur beginnen. Voor de zesde maal in successie zal op 18 en 19 september in gebouw Musis Sacrum de grote Bridge-drive van de Schiedamse Gemeenschap worden gehouden. Een groot aantal fraaie prijzen zal. zoals gebruikelijk, weer voor de deel nemers beschikbaar zijn. Inschrijvingen alleen per paar zijn tot-13 september mogelijk aan de VVV-kiosk. Plantage. Zondagmiddag speelt het eerste elftal van Excelsior '20 een wedstrijd tegen DHL uit Delft. Dit in het kader van het door de NKS georganiseerde sport-weekend. Naar wU vernemen ligt het in de bedoeling het elftal op volle com petitiesterkte te laten aantreden. Een generale repetitie dus alvorens de zwartwltten op 10 september met de thuiswedstrijd tegen Leerdam Sport, in de nieuwe competitie van start zullen gaan. Hervormde Gemeente. Grote Kerk 10 u. ds. D. J. Spaling. 5 u. ds. J. D. Smids. Bethelkerk, 10 u. ds. A. Hoffman. 5 u. ds. D. J, Spaling. Opstandingskerk 10 u. ds. C. van tier Steen, T u. ds. H. W. Hemmes. Vrcdeskerk 9 en 10.45 u. ds. A. J. Kret, Krimpen a.d. Lek, 7 u. ds. J. G. Jansen. Oud-Katholieke Kerk 10 u. H. Mis, 19 u. Oecumenische Vespers, liturg pastoor C, P. v. d. Berg, preek ds. J. D. Smids (Ned. herv. predikant). De volgende Schiedamse huisart sen hebben van zaterdagmiddag 1 uur tot zondagavond 12 uur zondags dienst: W. H. F. Meijer, Swammer- damsiugel 43, tel. 69696: G. in 't Veld, Willem de Zwijgerlaan 23, tel. 68599; P. J. W. Beukers, Burg. Knap- pertlaan 76, tel. 68004, Apotheek: Evers, Lange Haven' Si. Mede als gevolg van de tot dusver gevolgde methode i gemeenteartsen met bij-functie) komt volgens de op vatting van de geneeskundig inspec teur voor de volksgezondheid voor Zuid-Holland cle gemeente Schiedam niet in aanmerking voor subsidie in de kosten van een tweede schoolarts. Niettemin menen B. en W. dat het aanbeveling verdient tot aanstelling van een tweede schoolarts over te gaan. Geen halve taak Het college heeft nog overwogen of er zou kunnen worden volstaan met aanstelling van een tweede school arts met halye dagtaak. Voorlopig zou dit in principe mogelijk zijn, maar het college meent, dat daartoe niet moet worden overgegaan, omdat een werkelijk goede kracht met volle belangstelling voor zijn taak voor 'n dergelijke werkkring niet zou zijn te vinden. Het ligt in de bedoeling te trach ten rijkssubsidie te verkrijgen in de kosten van een tweede schoolarts. Dit subisiriie kan tot een derde van de kosten worden verleend. De beide andere artsen van de ge neeskundige dienst zullen in het ver volg bij de schooigeneeskunde slechts een incidentele taak krijgen (bijvoor beeld lagere technische en andere specifieke jongensscholen). Hun daardoor vrijkomende tijd zal dan aan andere onderdelen van de ge zondheidszorg kunnen worden be steed. In hun voorstel tot benoeming van een tweede schoolarts delen B. en W. voorts mee, dat het aantal onder ge neeskundig schooltoezicht staande kinderen gedurende een reeks van ja ren voortdurend stijgende is. Ook de variatie van de werkzaamheden breidt zich steeds meer uit. Een overzicht van de laatste tien jaar geeft het volgende beeld te zien: 1951: 12035 kinderen: 1.952: 12648: 1953: 13039: 1954: 13533: 1955: 13831: 1956: 13764; 1957: 14019; 1958: 14177; 1959: 14853; 1960: 14974 kinderen. Aangezien bij de huidige stand van het sclioolartsenwerk moet worden aangenomen dai: een aantal kinderen van zesduizend de uiterste grens vormt voor het 'werk van één school arts, pleiten de ctifers dus wel voor de aanstelling van een tweede arts. Bij de wereldkampioenschappen modelvliegtuigbouw in Leutkirch- Allgau in Zuid-Dultsland heeft één van de vier deelnemende Nederland se ploegen gezorgd voor een overwin ning. P, Teunisse (Haarlem), T. van. 'IRood (Hengelo) en J. Schuiten (Delft) werden wereldkampioen in de afdeling model-zweefvliegtuigen. In deze afdeling deden ploegen mee uit 28 landen. Deze overwinning be tekent. dat de wereldkampioenschap pen over twee jaar in Nederland zul len worden gehouden. Op zaterdag 9 september zal des avonds om acht uur een concert wor den gegeven op De Zolder, IVeslha- venkade 73. vijfde etage, te Vlacd'n- gcn. DU wordt het eerste concert van hei. nieuwe seizoen. De Haagse bariton Henk van de Brink zai een recital geven van wer ken van Schubert, Brahms, Fauré, Schönberg en Andriessen, De zanger studeert bij Otto Coupen en aan de Haarlemse muziekschool voor de Toonkunst. Hij zal tijdens het Vlaardingse re cital worden begeleid door Greet Land-Stam, die eveneens aan de Haarlemse muziekschool studeert. Gekleed in oliejas en helm heeft prof. ir. L. Troost, voorzitter van dc NOverheidsorganisatie TNO, in de Zuidpolder van Belfgauw (ten oosten van de nieuwe TH-wijk) gistermor gen de eerste paal geslagen voor de tweede tranche van het Centraal TNO-laboratorium, Volgend jaar hoopt men reeds het eerste gedeelte van dit gebouw in gebruik te nemen. Het Centraal TNO-laboratorium zal gaan bestaan uit twee gebouwen, die te zamen tien instituten gaan be vatten. Men verwacht eind 1965 het liet- Vezelinstituut. Wasserijinstituut, Rubberinstituut. Analysüsch Insti tuut. Kunststoffer.inslituuf, het Cen traal Laboratorium en het Instituut voor Gezondheidstechniek daar te kunnen onderbrengen. De totale bouwkosten van dit project heeft men geraamd op zeventig miljoen gulden. Hoe vindt u de nieuwe politieuni- farmen't Moet nog even wennen, i op lijken". Ze zijn er nog: Henri Decoin, .lean Delannoy, Michel Ver zeker? invaller heeft zo'n pakje van neltil. Christian Jaque en Jcan-Paul le Chanois. zeer nabij kunnen bekijken, toen hij j gisteravond door een agent werd aan- Le Francaise et l'Amour is een ambitieus filmwerk dat voorkomt gehouden. Want ook invaller heeft uit een soort Kinsey-rapport, waarvoor enquêteurs van een min of zijn feilen en dat geld nog sterker voor j meer officieel Frans CBS duizend vrouwen hebben gepolst over hun invallers rijwiel, dat op z'n oude dag liefdeleven. (Van onze filmredactie LA FRANcAISE F,T L'AMOUR, deze week in Passage, is een film werk van dé oude garde van filmregisseurs, die niét door de Nou velle Vague uit de studio's zijn gespoeld, al wil het daar wel eens nog aardige prestaties levert, maar toch niet meer tot die fijne afwer- king komt, die ik gewend tras. Er wil nog weieens een draadje los raken. of een lampje doorbranden of er piept iets, terwijl elders een kraakje wordt vernomen Gisteravond was hst plotseling mis met een lamp je en de nieuw geüniformeerde agent had dat eerder in de gaten dan ik. Daar ga je dan, dacht Invaller. Maar het viel nogal mee. We waren het er snel over eens, dat het wen- selij' is om 's avonds niet met een onverlicht rijwiel over straat te gaan Als een gewaarschuwd mens kon In valler verder gaan, om bij een stal ling een lampje te kopen. ,,'k Zou ook maar eens een echte bel kopen", was de laatste aanbeve ling die oom agent mij meegaf, wij zend op de roestige metaalresten die de plaats van een bel op mijn stuur innemen. Inmiddels heb ik echter een goede Indruk van dat uniform opgedaan. Waardoor echter deze uniformen een „grootsteeds aanzien" aan Schiedam zouden geven, zoals een der bladen wist te melden, kon Invaller niet ont ken. In vond het gewoon maai' een aar dig uniform, opvallender dan het oude weliswaar, maar toch heus wel passend in het straatbeeld van een minder grote stad en zonder deze op te stoten in de vaart der wereldsteden INVALLER ZATERDAG 1SCOPEN: - JNOPOLE: Bulten de wet, 7 en 9.15 uur (18.), PASSAGE; La Francaise et 1'amour, 4, 6.45 en 9.15 uur (18.). DIVERSEN: Volksgebouw: Het Voetlicht, S uur. Tennispark: Los Blgotes, opening sportweekend, 3 uur. Sportfondsenbad: Zwemdemonstra- ties, start, 7.30 uur. APOTHEEK: Evers, Lange Haven, 81. zondag BIOSCOPEN: MONOPOLE: De zoon van de sheik 3 en 4.15 uur «14); Bulten de wet 7. en 9.15 uur '13.). PASSAGE; La Franqalse et I'amout 1.30. 4. 6.45 en 9.15 uur (18). DIVERSEN: Sportpark Excelsiorhandbal, hockey en voetbal, 11.30 uur. Spirit-terrein: Jubileum toernooi, 22 uur. APOTHEEK: Evers, Lange Haven, 81. Of deze amoureuze dwarsdoorsnede sociaal gesproken werkelijk van waarde is, is een. tweede, maar aan de waardebepaling van de film als zodanig hoeft dit geen afbreuk te doen. Het is in elk geval een boelen de ervaring te zien wat de zeven veteranen 'met hun materiaal hebben aangevangen. Zij vertelden er 'n reeks filmnovel les. 'waarin de vrouw steeds in een andere gedaante model staat: als kind, als opgroeiend meisje, als tie ner. als overspelige, als gescheiden vrouw en als oude vrijster. Guus Oster praat deze Miss France-parade aan eikaar. Hij doet dat op een speelse, hier en daar badinerende toon en begeleidt daar mee grappig getekende beeldjes. Wonderlijk genoeg zijn het dese en tremets, die de aandachtige toe schouwer enige afwisseling bezorgen. Want hoewel dc verhalen onderling' qua inhoud natuurlijk gans en al van elkaar verschillen, lijken ze door een en dezelfde man verfilmd. In deze parade loopt een korps van top-acteurs en -actrices mee. Voorop gaat Sylvia Montfort als een van de alleenstaande trouwen: een buiten gewoon frappante veschijning. die men graag eens in een „eigen" film terugziet. Voorts dienen ook Sophie Desmarets als de moeder van het meisje. Valerie Lagarnge als de jonge vrouw en Aimie Girardot als de scheidingspartner genoemd. O O MAASSLUIS. Vrij ernstig wa ren donderdagavond de gevolgen van een verkeersongeluk op de krui sing HavenWip met Hoogstraat Zuiddijk. De 48-jarige J. E, G. Berens uit Scheveningen kwam per bromfiets, met zijn vrouw achterop, de Hoog straat uitgereden en kwam toen in botsing met een personenauto, be stuurd door de 33-jarige M. van Veen uit Maassluis. Deze had zijn auto juist van het parkeerterrein aan dè Taanstraat gehaald en wilde in haast vanaf de Haven de Hoogstraat inrijden. Vermoedelijk door de te hoge snel heid raakte hij even de macht over het stuur kwijt, kwam daardoor te vee! links op de weg, stuurde wel on middellijk naar rechts, doch raakte nog juist de bromfietser, die op de weg viel. Dr. Collet en enkele EHBO'ers ver leenden de eerste hulp. Mei een bekkenfractuur is'de man naar het ziekenhuis Bronovo te Den Haag vervoerd. Zijn vrouw is met lichtere kneuzingen zekerheidshalve ook per ambularice-auto naar hetzelfde zie kenhuis vervoerd. Monopole brengt deze week 'Buiten de wet' met Eddie Constantine. en 'De zoon van de sheik'. een oosters avonturenverhaal. 'Engels pond Amenk. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenrijkse schilling Escudo 10.115—10.121 3.60,^—3.60! A 73.34*73.39t 7.241—7.242 83.541—83.591 69.590—69.641 90.20—90.25 52.291—52.34.*. 50.5550.60 3.49?3.49? 58.081—58.131 13.971—13.981 12.601—12.612 Advertentie LM. 120 breed, reeds vanaf 2.25 per meter (Van een onzer verslaggevers) Van het uitbreidingsplan voor Nieuwland, dat behoudens een gedeeltelijke wijziging in 1960, al van 1946 dateert, moest in de praktijk herhaaldelijk worden afgeweken. Het plan is thans herzien en zal binnenkort ter Schiedamse gemeentesecretarie voor een ieder ter visie worden gelegd. Burgemeester en wethouders van Schiedam schrijven aan de raad, dat tot nu toe niet alleen voorzieningen moesten worden getroffen ter reali satie van. andere mogelijkheden, dan oorspronkelijk waren voorzien, maar ook was de evolutie, die de stede- bouwkundige inzichten ondergin gen, er de oorzaak van, dat telkens een andere verkaveling moest wor den gemaakt, dan in het formele plan was aangegeven. In overleg met de Provinciale Planologische Dienst zijn telkens deze bedoelde wijzigingen tot stand gebracht, zuiks in afwachting van de formele vaststelling van de her ziening, welke door de Woningwet is voorgeschreven Daar deze herziening niet langer kon worden uitgesteld is dit werk wegens de overbelasting van de Stedebouwkundige Afdeling van Ge meentewerken opgedragen aan een particulier bureau, dat over de hiervoor nodige ervaring beschikt, ni. het Architectenbureau Hammei. Klunöer en Witstok te Rotterdam. Dit bureau had dus tot taak niet alleen de bestaande bebou wing in kaart te brengen, doch ook aan de hand van de bij Gemeentewerken levende denk beelden voor de nog niet in exploitatie gebrachte delen van Nieuwland de uitbreiding plan- technisch nader uit te werken. Het resultaat van deze arbeid, welke in samenwerking met Ge meentewerken heeft plaatsgevon den, is neergelegd in het plan, dat in de vergadering van de Commissie voor Stadsontwikkeling en Stadsuit breiding is gedemonstreerd. Naar aanleiding van de la deze commissie gemaakte opmerkingen aangaande de ontworpen bebouwing tussen Damlaan en de Nieuwe Data- laan zijn de lengten van de aldaar geprojecteerde woningblokken ver groot. zodat in dit gebied meer wo ningen konden worden opgenomen. Mocht de bebouwingsdichtheid van Nieuwland nog verder moeten worden opgevoerd, dan zou tjs.t. voor dit onderdeel nog een partiële wijziging kunnen worden vastgesteld. 3 b fciCv Z5USLJ5 wr; SYDNEY, FEBRUARI I9Si. Over de loopplank van de Blitar. juist gearriveerd, stapt een jonge Rotterdammer. Hij is volmatroos en iedereen denkt dat hij wal gaat. passagieren. Maar door het hoofd van de jongeman speelt, heel wat anders:'hel toverwoord Australië. „Hier blijven", denkt hij. „Een paar jaar goed verdienen en dan naar Holland terug. Zo'n zaak be ginnen waarin huisvrouwen snel en goedkoop de was kunnen dorn Een paar uur later rif hij m hrt. vliegtuig naar MelbourneDe Bli tar verdwijnt beneden hem. Hij is deserteur ZEVEN EN EEN HALF JAAR LATER. Irt een oude. spoedig te slopen woning in de Palissander- straat te. Rotterdam zit Poort wachter naar item te luisteren. Want die volmatroos met, zijn hoofd vol toekomstdromen keerde naar Nederland terug. Berooid, niet- vrouw en vier kinderen. De frisse meubeltjes in de licht behangen kamer zijn hem door Sociale Zaken verstrekt, zijn kle ren door weer anderen. „Hier, in armoe, hebben we het beter dan we het in Australië ooit hebben gehad." zegt zijn vrouw, een Brabantse, niet zonder bitter heid. Ze stRakt haar bedrijvige loopjes even en zit met het hoofd in d" handen aan de gloednieuwe tafel. Hij, H. van der Pluim, rossig, sterk en in alles het type van de stevige, jonge arbeider, onder schrijft dat met een moedeloos ge baar. Het spijt hem achteraf ge noeg. dat is duidelijk. .Maar ik bedoelde geen echte emigratie.' zest hij. toch een zeke re rechtvaardiging zoekend, ,'t. Was me alleen begonnen om wat te verdienen al groeide mijn ge val dan later wel tol een echte emigratiezaak uit. Hij gee)ir toe: wal verkeerd begon mislukte grondig. Het duurde wél. voordat de Aus traliërs ontdekten hoe die jon ge Nederlander in hun wereld deel gekomen was Prompt gooiden .ze hem de gevangenis in. Hij zou met een Nederlands schip retour warden gestuurd, en bovendien, voor elke. dag, die hij in gevangenschap door bracht, later een bedrag van zeven pulden aan de staat moeten betalen. Men liet hem er ruft* drie maanden in Maar: Van der Pluijm onttrok zich aan een gedwongen terug reis door zich te verloven. Het was een verbintenis die overigens op niets uitliep. Pas later, in de kring van Ne derlandse vrienden, ontmoette hij het meisje dat zijn vrouw zou worden. Hij verscheen bij die vrienden om afscheid te nemen. Hij had de moed opgegeven ge regeld werk te vinden en wilde naar Holland terug. Hij had in autofabr.exen ge werkt. en in ztnkmimen. in bossen en op stuwdammen, maar steeds weer vond hij de lonen zo laag. de arbeidsomstandigheden zo slecht en de sfeer van de rauwe nationaliteiten-smeltkroes zo drukkend, dat hij van-zijn droom, in een paar jaar tijds een behoor lijk bedrag t.e verdienen, niets te recht zag komen. Maar hoe lichtvaardig hij ook gehandeld had, de omstandighe den zaten ook niet mee. De con junctuur was o'p haar retour en goed werk vinden werd steeds moeilijker. De aanblik, van die donkere Brabantse deed hem echter be sluiten het toch nog maar eens te proberen. Hij vond wat in een koelkasten fabriek en trouwde. Weer later ging hij varen en verdiende nu enige tijd heel goed. Hij liet een huisje financieren en een wa gentje. waarin vrouw en kin deren hem konden opzoeken als zijn schip in Melbourne was. Maar Weer ging er iets fout. Er kwamen nieuwe reglementen, naar hij vertel', die hem zijn overvverk- geklen kostten. Onmiddellijk daal de zijn loon zo/eer. dat aan het varen alleen nog maar nadelen 'liöIIHlIlljMIIHIlifltlllltBHIfllilÜlltlltllJlllfltlHliHIjHilH'lilllHlI'fHHillIhHiniHlHIPümiSllüllfiülfBffitHIlflIiniirmiflB'fïIlBMÜitlllUl Zoals eens de spoorwegen spraken met de stem van de vader, sprak dezer dagen Rot terdams trotse AMVJ-gebouw met de stem van de zoon. Op de tweede etage van het lichte jongerencentrum trof Poortwachter mr. C. B. Posthumus Meyjes beschouwend bezig aan zijn een-na-Iaafstc dag. Er wacht hem, de zoon, een ingrijpende verandering: na twee jaar lang de activitei ten van de AMVJ in de Maasstad te hebben geleid, gaat hij zijn direeteursstoel ruilen voor de kansel. De drukke, internationale bijenkorf aan de Mauritsweg verwisselen voor een hervormde kerk in een hem op dit moment nog onbekende plattelandsgemeente. Jurist ert dominee: erg vaak komt. die con structie niet voor. De heer Meyjes, een moderne, levendige, man die snel en kundig formuleert, schetst zijn levensloop. In zijn studententijd al bewoog hij zich voor zover ztjn tijd dat toeliet, in het jongerenwerk. Toen hij klaar was met zijn Leid.se studies ging hij naar Buitenlandse Zaken en werkte drie jaar op de afdeling Duitsland. Vervolgens trad hij in NATO-dienst: was vier jaar werkzaam op de economisch-financiële afdeling. „Daar", zegt hij, „besloot, ik gevolg te geven aan een aandrang, een oude liefde, die ook in m'n onderduiktijd al waargenomen had: de theo logische studie. Ik begon haar in !95(i. Het gaf me een merkwaardig gevoel van opluchting". kleefden en hij gaf zijn schip er dus aan. Nu probeerde hij het als huis schilder, maar verdiende in de al gemene malaise het zout in de pap niet. Kwam achter met de betalingen op de auto en moest hem ten slotte met groot verlies van de hand doen. Daarmee was hij in dit onmetelijke lan ddefini- tief kansloos in de slag om een baan. En weer sprak hij het woord „terug" uit. Ze aarzelden nog: vrienden hadden verteld dat het slecht ging in Holland. Maar ten- siotte hakten ze alles beter dan dit de knoop door. deden hun huis van de hand en financierden aldus de terugreis. Op 21 juni stapten ze op een Italiaanse boot. Twee dagen voor dat het schip in Genua arriveerde beviel mevrouw Van der Pluijm van haar vierde baby. Ze stond toch op toen het schip had aan gelegd, moest op station Genua een hele dag wachten op een trein en haar baby de borst geven in lies openbaar. Pas in Rotterdam, liefderijk bij familieleden opge nomen, kon ze naar bed. Vol verbazing kijken ze da gelijks hun ogen vit. op de ad vertentiepagina's eau dc kran ten, zwartwitte demonstraties van de levendige bedrijvigheid in industrie en haven. ,Hoc is het viogcliikf teut Van der Pluijm. Vertel ine toch, maar- om moedigt, men hier de emi gratie zo aan?' Hij is lang en bref.d weer aan het werk. Keek eens rond en werd conducteur bij de HET. ,11: heb weer moed,' zegt hij lll!l!l!lll!!lil!ll!llllllll!lll!j!l!lj!jl!!l!l!ll!j!llillHII!!ll!ll;llllll!!ini: M>PP o.-F .....iffB. Eenmaal klaar rolde hij regel recht het Rotterdamse AMVJ- werk in en sloeg al gauw aan het organiseren. Gestimuleerd door een paar plezierige verrassingen: want niet alleen zat het AMVJ- gebouw met zij# negentig kamers al gauw tot de nok toe vol, maar bovendien waren die bezoekers constant voor de helft buitenlan ders. Dat gaf kansen tot het beleg gen van internationale gespreks- avonden en de heer Meyjes be nutte ze dankbaar. „We gingen de moeilijkheden niet uit de weg," zegt hij. „Ik zie nog die Egyptenaren bezig met uiteenzettingen over hun land. Er waren Israeli's in de zaai. Alle spanningen Tan het Midden-Oos ten leken tastbaar hier. in de AMVJ. Die spanning oproepen zou zin loos zijn ais ie niet ging praten Felle discussies kunnen hoogst vruchtbaar zijn als men bereid i* over eikaars argumenten na rr denken. Onze jongeren zijn dat in het. algemeen. Zo is er hier menig standjVpunt wat minder vast op de grondvesten komen te staan Vergist Poortwachter zich niet dan za) de heer Meyjes het merk waardige vak dat hij twee jaar in Rotterdam heeft uitgeoefend niet licht vergeten, ook al zal hij dan straks m het predikambt waarschijnlijk meer bevrediging vinden. Met smaak'bij voorbeeld ver telt hij dat typerende verhaal van die jongeman uit Kenia, die ar chitect wilde worden, maar het geld niet had om in het buiten land te studeren. Toch kwam hij naar Holland dank zij zijn stam. die een aantal geiten verkocht en met de opbregst zijn studio finan cierde. „Mijn eindindruk is." zeat dc heer Meyjes wéér ernstig, „dat tir ioneeren van overal voor v„->een staan, zo talrijk en zo groot, dat het hun de adem afsnijdt. Een aa.ntal hunner isoleert zich e' van en be-tut. zich uitfluitend tc- wijden aan datgene. Waarvan ze echt wat weten: hev -terrein van hun studie. Die reactie is niet on gezond. maar de vragen los je ei- natuurlijk niet mee op. Duidelijk is ook, dat allerlei „vastheden" van vroeger voor hen aan het wankelen zijn en vaak terecht. Maar hefc betekent toch dat daarmee soms ook steunpun ten ontvallen die meer beteken den dan de jongemensen zich wel realiseerden. Een merkwaardige belevenis was in onze internationale duiventil voor velen de confrontatie met zoveel godsdiensten. Ze dachten cr over en vroegen zich af of er niet een stuk onzalige traditie zit in religie. Dat je met andere woorden Moslim bent of Boe- dhist als je in een land woont met veel zon en Christen in de nat donkerder delen van dc wereld. Ontmoeting: Je kunt hopen da! r.c allemaal zullen ontdekken dat de boodschap van cle vreemde God van tie bijbel gericht is tol religieuze mensen van welke re 'igie dan ook".

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1