van polit lecommissaris aan: huurauto in beslag Jongen steekt winkelierster met mes neer Dubbele moord in Sprang- Trein grijpt auto op onbeveiligde Italianen staken omdat ze niet mogen Veerboten brengen mistige nacht buitengaats door VERKEERSCHAOS BEREIKT TOPPUNT BI] OUDENRIJN Naar vakantieavontuur in SPANJE Spatborden witten 1 Stropers zijn agent de baas Reddingbootschipper Slis met pensioen Kustvaarder bij aanvaring beschadigd Resnais' film bekroond in Venetië HET VRIJE VOLK MAANDAG SEPTEMBER 1S61 PAGINA 3 Gebroken pols Eerst vonnis Vijf weken (Van onze verslaggevers) i De mist heeft In het afgelopen weekeinde verscheidene veer- boten in moeilijkheden gebracht: die van Ameland en Texel en de boot op de dienst Numansdorp-Zijpe. (Van een onzer verslaggevers) Evert en Adri Verschuur uit Amersfoort en hun vriend Ben Beyer hebben in Spanje de (huur)auto moeten achterlaten, waarmee zij een vakantiereis maakten door dat land. De politie legde beslag op dit voertuig na een lichte aanrijding in het dorp San Seloni, beneden Barcelona. Zij zijn verleden week gedrieën per trein naar huis terugge keerd en 'vechten' sindsdien met de eigenaar van die aan de ketting gelegde wagen en diens verzekeringsmaatschappij: Ons Belang. (Van een onzer verslaggevers) De 49-jarige ongehuwde sigaren- winkelierster. mej. Elly Verstegen uH Roermond is zondagavond op de Schuitenberg door een scholier, de dertienjarige J. H. H. uit Roermond, met een dolk neergestoken. De zeven tigjarige moeder van de winkelierster werd door de jongen met de vuisten tegen de grond geslagen. De jongen is waarschijnlijk van plan geweest de twee vrouwen te be roven. Waarschijnlijk geschrokken van het gegil van de vrouwen is hij echter de winkel uitgerend. Hij is og niet aangehouden. De jongen liep ongeveer tien dagen geleden van huis weg. Twee dagen later sta! hij 's nachts uit zijn ouder lijke woning ongeveer 500. Zondagavond belde hij bij de dames Verstegen aan en vertelde hun dat- hij een kistje, sigaren kwam kopen voor zijn opa. De dames wisten dat- de jongen geen grootvader meer heeft, maar zij lieten hem toch binnen. In de winkel haalde hij plotseling de dolk tevoorschijn en stak daarmee de jongste van de twee trouwen in de rug. Buren, die op het geschreeuw waren toegesneld, vonden de vrouwen. Beiden werden overgebracht naar bet Smt-Laurentiusziekenhuis te Roermond. De toestand van de 48- Jarige mej. E. Verstegen is weliswaar ernstig, maar zij verkeert niet in levensgevaar. De dolk van de jongen werd aan- ïOtroffen naast de op de grond hg- ?ende winkelierster. Dr. Hastings Banda, de leider ran de Malawi-congrespartij, is be noemd tot minister van Nationale Hulpbronnen en Binnenlands Bestuur van Nyassaland. Gisteravond hebben we het hele verhaal horen vertellen door de jong ste van het trio: Ben Bever uit de Fahrenhcitstraat 35. Hij is vieren twintig jaar. 'We hadden veertien dagen vakan tie.' begon hij. 'Hier in Amersfoort huurden we een Volkswagen. Daar mee reden we op de warmte af. On der Barcelona kwamen we op een gegeven moment dat dorp binnen: kalm we hadden belsmaai geen haast. Plotseling staken vlak voor ons twee dames de weg over -- zonder op of om te kijken. Adri Verschuur (27; zat aan het stuur. Hij remde nog. maar kou een aanrijding niet meer voorkomen. Bei- de dames werden geraakt, maar ge lukkig met hard. Toch Keek de voorste nog lelijk te zijn gevallen: zij had haar póis gebroken en ging vreselijk te keer. 'hoewel alles haar eigen schuld was.' We troffen het slecht. Die dame bleek de moeder te zijn van de plaat selijke politiecommissaris. We moes ten mee naar het bureau, uadaf eerst proees-rerbaal vas opgemaakt. Vervolgens hoorden v.e. da: de wa gen moest, worden vastgehouden, tot dat de verzekeringsman tiehsopij een waarborgsom zou hebben gestort van maar liefst tweehonderdduizend pese ta's, of wel ruim twaalfduizend gul den, Een absurde eis. maar er was met de politiemensen daar niet te praten. We hebben' van alles gedaan. De Omnia-verzekeringsbank in Barcelo na moest dat bedrag deponeren ert vroeg het dus op m Amersfoort. Maar 'Ons Belang' weigerde te beta len. De Nederlandse firma eiste uiter aard een gerechtelijk vonnis plus of ficiële vaststelling van de schade, al- j vorens te overwegen of etn dergelijke claim zou dienen te worden gehcr.o- reerd nrpofo-, j-o,,.-,''- peeil' beding bereid een cautie te storten, zeker niet zo'n hoge. De drie jongelui hebben drie We ken gewacht op dit bericht uit Amersfoort, maar dat kwam niet Dc politie had er intussen wel voor gr- xo-jpfl. dat ze niet kondeh vertrekken, door de autopapieren plus het pas poort van de bestuurder in te nemen. Via een truc hebben ze dat nas poort toch weer weten terug te krij gen. 'En toen zijn we onmiddellijk gevlucht: onze terugreis hebben we betaald met geld van het Nederland se consulaat.' De veertien dagen vakantie waren inmiddels uitgegroeid tot vijf volle weken. Terug in Nederland heot n ae jongelui zich direct in verbinding gesteld met juridische adviseurs On- der meer de direccur van het bedrijf waarbij zij in dienst zijn een plasticfabriek heeft zich voor deze zaak gespannen. Men zou van plan zijn de AND B te verzoeken een offiujb waar „mo wing ie laten horen aan allen die van plan zijn per a-ito een reis te maken door Spanje. Intussen vraagt de eigenaar van de achtergelaten auto ecu vergoed'ng van veertig gulden voor elke dag aai, hij zijn eigendom langer mist dan die afgesp.'okcu periode van twee weken. Hst r<i trouwens neg wel even duren voor die auto weer thuis is. De boerderij met gesloten blinden waar beide broers zijn vermoord. De Nederlandse kustvaarder Lu cas Bols 2 is zondag' in het Noord- Oostzeekanaal in aanvaring geko men met het Poolse schip Puck. 1166 ton, dat op weg was van Botterdam naar Gdingen. Beide schepen wer den beschadigd, maar konden de reis voortzetten. De 499 br. reg. ton metende Lucas Bols 2 is op de thuisreis van Karls- vik naar Amsterdam. Mevrouw Johanna De Rooy ontdekte de moord"Ik ging naar binnen en toentoen zag ik iemand in het gangetje liggen'. Water en verkeer hebben dit weekeinde vele levens geëist. Zondagmiddag werd op een on beveiligde overweg te Dalen (Gr.) een auto door een olietrein gegrepen. De zestigjarige mevrouw Klok, die achterin zat, werd op slag ge dood. Haar man en de dochter die de wa gen bestuurde, werden gewond. Het treinverkeer werd 25 minuten opge houden. ■it Te Brielle reed in de nacht van zaterdag op zondag een auto in de haven. De bestuurder, de Beig J. Peters, wist zich bijtijds uit de auto te werken. De mede-inzittende Belg F. van Baelen kon niet meer worden gered. De Belgen, die in Brielle wa ren komen vissen, waren waarschijn lijk misleid door de mist. •k Ten gevolge van de mist is zater- dagavond in de buurtschap Borne- broek bij Almelo een auto van de weg geraakt, over de kop geslagen en in brand gevlogen. De bestuurder, de 2l-jarige G. H. Leuverink uit Borne, werd uit de wagen geslingerd en kwam om het leven. Een naast hem zittende vriend liep een shock op. In de Hengelosestraat te Ensche de werd zaterdagmiddag de 75-jarige wielrijder B. Wermer door een per sonenauto aangereden. Hij overleed ter plaatse. Het zevenjarige jongetje K. Wil- ma reed zaterdag na het passeren van een trein langs de nog gesloten halve slagboom van de overweg op de Stadsdennenweg te Harderwijk. Een tweede trein, uit tegenoverge stelde richting komende, greep de jongen. Hij stierf ter plaatse. Een vriendje, dat achterop zat. werd met een beenbreuk in het ziekenhuis op genomen. De 25-jarige Italiaan.- Amit-ica Antonio, die niet kon zwemmen, is zondagmiddag nabij Zaltbomm.U bij het baden in de Waai verdronken. Hij was pas twee maanden in Neder land. •ir De 26-jarige B. Degeling uit Blokker, die zondagmiddag in een park te Hoorn aan het voetballen was, sprong een te water geraakte bal na en kwam niet meer boven. Toen vrienden hem op de kant haalden, waren reeds geweken. de levensgeesten ■ir In de haven van Ossendrecht verdronk zondagmiddag de elfjarige Jenny Kronen uit Hoogerheide. ir Het vijftien maanden oude doch tertje van de familie Luinstra uit Dedemsvaart is zaterdagmorgen te Den Hulst (O.) overleden nadat het onder de wielen van een groentekar was gekomen. k Zaterdag is in een Tilburgs zie kenhuis overleden de 44-jarige J. Smits. De heer Smits was vrijdag middag met zijn bromfiets tegen een achteruitrijdende vrachtauto gere den. Vannacht is in het ziekenhuis in Weert, de 83-jarige heer Clement uit Budel overleden. Hij was zondagmid dag op een bromfiets de Geuzendijk in Weert overgestoken en werd aan gereden door een scooter. it Vannacht is op de weg tussen Vreden i'DuitsI.) en Groenlo de 28- jarige J. H. Gemmink uit Groenlo door een auto aangereden. Hij was op slag dood. ir Bij het oversteken van de Prin ses Margrietlaan in Zeist is de vier jarige Henriëtte Blom zaterdagmid dag voor haar ouderlijke woning aangereden door een personenauto. De kleuter kreeg een schedelbasis- fractuur en is kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) „De moord moet vrijdagavond tus sen half negen en 9uur zijn ge pleegd," verklaarde ons de officier van Justitie, mr. A. W. baron van Imhoff uit Den Bosch, die het onder zoek leidt. Omstreeks half negen vrijdagavond was immers nog een zuster van beide broers even bij hen op bezoek ge weest. Die zuster Jans de Rooy (76) kwam elke avond even langs bij haar broers, die daarna gewoon lijk omstreeks 9 uur pap aten en dan naar bed gingen waarbij ze de lui ken voor de vensters plachten te openen. De politie vond echter de vol gende morgen de pap nog onaan geroerd op de kachel staan. Mede daaruit leidt zij af, dat de afschu welijke moordpartij tussen half negen en 9 uur moet hebben plaatsgevonden. „Beide broers," aldus de officier van Justitie, „leefden heel zuinig van hun AOW en van een beetje geld dat z(j voor hun melk kregen. An- toon was weduwnaar en had twee zoons. Hein was ongetrouwd." De politie heeft in de kamer wat papiergeld gevonden. Er is echter geen enkel spoor van een gevecht aangetroffen. Wapens en voorwerpen waarmee de moord zou kunnen zijn gepleegd, zijn evenmin ontdekt. Ook niet in de waterput, die door de brandweer zaterdagmiddag is leeg gepompt. In de bescheiden woning van de •slachtoffers stonden alle voorwerpen netjes op hun plaats.De voor- en de staldeur waren niet op slot. Uit het onderzoek van dr. Zelden- rust is inmiddels gebleken, dat de schede! van Hendrik van Zeist kan z(jn ingeslagen met een zware, scherp gerande, platte, ijzeren hamer of met een schoen met een zoge naamde hiefijzerafzetting. Dr. Zeldenrust heeft de sectie ver richt in het ziekenhuis te Waalwijk, waarheen de stoffelijke resten zater dagmiddag zijn overgebracht. Vol gens mr. baron Van Imhoff waren er die middag nog geen aanwijzingen dat beide broers vijanden zouden hebben. Zij hebben hun hele leven gewoond in het huisje dat even ter zijde van de vrij drukke dorpsstraat te zamen met een aantal andere wo ningen aan een zijweg is gelegen. Niemand van de bewoners daar heeft vrijdagavond tussen half negen en 9 uur in de duisternis iets verdachts gehoord of gezien. Evenals in het najaar van 1960 zal het Verbond voor Veilig Verkeer de komende maanden extra-aandacht besteden aan de achterspatborden van fietsen en bromfietsen. In sep tember en oktober worden fiets- en bromfietsbezitters in de gelegenheid gesteld de achterspatborden van hun voertuigen gratis van een nieuwe, witte kalklaag te laten voorzien. Drie verfploegen trekken daartoe door Nederland. Deze landelijke actie be gon vandaag in Brunssum. Recherchei rs hebben het hele weekeinde de ganse omgeving uitge kamd, vingerafdrukken genomen, familieleden van de vermoorde broers ondervraagd en met een speurhond voetstappen gevolgd tot dusverre alles zonder resultaat. „Ja. het is een gruwelijke, raadsel achtige moord," verklaarde de offi cier. En terwijl de Inwoners van Sprang-Capelle zwijgzaam toezagen hoe het leger politiemannen in de weer was. haalde baron Van Imhoff zijn schouders op. evenals de substi tuut-officier, mr. Booster, en dis trictscommandant Ruigrok van de rijkspolitic te Tilburg: „Wij weten liet nog niet". VENETIt' (AP) De Franse filmre gisseur Alain Resnais. maker van „Hiroshima, mon amour", heeft met zijn film „L'annêe dernièrc a 31a- rienbad" de gouden leeuw van St.- Marcus gewonnen, de hoofdprijs van het 22ste filmfestival van Venetië. Susanne Flon won de Volpi-beker als beste actrice voor haar rol in „Tu ne tueras pas" van Claude Autant Lara. De Volpi-beker voor de beste acteursprestatie ging naar Tosjiro Mifune voor zijn hoofdrolvcrtolking in de Japanse film „Yojimbro" van regisseur Akira Kurosawa. Een speciale prijs voor de meest originele inzending was voor de Rus sische film „Mir Vodjascemu" van Alexander Alov en Vladimir Naumov. (Van een onzer verslaggevers') In de Oud-Camlsserpolder te Rot terdam zijn zaterdagmiddag twee jonge stropers een politieagent de baas gebleven. De agent zag de twee mannen 'On geveer twintig jaar oud en beiden voorzien van een buks), toen ze zich noaal verdacht ergens in de polder hadden opgesteld. De agent kreeg een van de mannen te pakken, maar de stroper gaf zich niet zo maar ge wonnen. Hij begon een worsteling met de agent, en zijn maat. die eerst de benen had genomen, kwam terug. Samen ontfutselden zij de agent diens geladen dienstpistool. Ze haal den er de patroonhouder met kogels uit, staken die in de zak en gooiden het pistool weg, waarna ze er samen vandcor gingen. De agent gaf het toen nog niet op. Hij raapte zijn pistool op. laadde het met een reserve-patroonhouder en vuurde zes waarschuwingsschoten af. Dat bracht de hollende stropers niet tot staan. Een later door een groep agenten ondernomen speurtocht had geen succes. De twee stropers zijn nog niet gevonden. (Van een onzer verslaggevers) Bij twee Oldenzaalsc textielfabrieken zijn in de afgelopen nacht enige tientallen Italiaanse werknemers in staking gegaan. Met deze actie willen zij kracht bijzetten aan hun protest tegen de maatregel van het Oldenzaalsc KAB-bestuur om voortaan Italianen de toe gang te weigeren op de wekelijkse dansavonden in het r.-k. vereni gingsgebouw St.-Joseph. De beheerders van het verenigingsgebouw weren de Italianen om dat dezen zich aan ongepast en hinderlijk gedrag jegens de vrouwe lijke bezoekers zouden schuldig maken. Hedenavond zal er overleg plaatsvinden tussen het afdelingsbestuur van dc KAB en medewer kers van de textielbedrijven over de gespannen situatie, die thans is ontstaan. Het begon zaterdagavond met rel letjes tussen Italianen en plaatse lijke nozems in de Molenstraat, waar het verenigingsgebouw van de KAB staat. Dit liep echter met een sisser af. Zondagavond zag het er ernstiger uit. De dansiustige buitenlanders, voor het merendeel werknemers van de Oldenzaalse textielfabrieken, pro beerden ondanks het verbod de dansvloer van het Sint- Joseph-ge- bouw te bereiken. Zij kwamen echter niet verder dan de vestibule. Met assistentie van de intussen gealarmeerde politie werden zij even later de deur uitgewerkt: Buiten weigerden zij zich echter te verspreiden. Rondom de ongeveer 50 heftig ges ticulerende en protesterende man nen ontstond prompt een oploop, waardoor het verkeer muurvast kwam te zitten. Het Nederlandse publiek gaf wei gevolg aan de sommering om door te lopen, maar de Italianen maak ten enigszins front tegenover de po litiemannen. Numeriek was het een De bemanning en (vijftien) passagiers van de veerboot 'Waddenzee" (Hol- werd-Ameland) hebben de nacht van zaterdag op zondag op het wad moe ten doorbrengen. De veerboot liep zaterdagavond omstreeks acht uur, kort nadat hij van de steiger te Holwerd was vertrokken, in de dichte mist op een zandbank. De boot bleek onwrikbaar vast te zitten. Eerst zondagmiddag om twee uur, met achttien uur vertraging, kwam de veerboot op Ameland aan. ongelijke strijd cn het ging er even. warm toe. maar de gummiiat lever de ten slotte het krachtigste argu ment. De Italianen trokken zich toen te rug in het café, dat in Oldenzaal hun vast ontmoetingscentrum is. Hier verzamelde zich terstond weer een grote groep Oldenzalers. maar het verzoek van de politie om door te lopen werd opgevolgd, zodat het niet weer tol vechtpartijen kwam. Assistentie Inmiddels bleek wel dat de Italia nen hun poging om te gaan dansen niet wilden opgeven. Zij belden zelfs om 'assistentie' van landgenoten uit Enschede. De Oldenzaalse politie was hun echter voor geweest, want toen in Enschede ongeveer 40 Italia nen in de bus naar Oldenzaal wilden stappen werden zij door de Ensche- dese politie opgevangen. Later bleek het noodzakelijk po litieposten uit te zetten op de weg tussen Enschede en Oldenzaal. om dat tic ui; Enschede arkomstige Italianen toen probeerden per fiets of brommer Oldenzaal te be reiken. Ze werden aangehouden en teruggestuurd. In enkele gevallen werden hun brommertjes in beslag genomen. Dc bevolking van de Sowjet- Unie neemt met 3,8 miljoen zielen per jaar toe. zo heeft de Sowjet-mi- nister van Volksgezondheid Korasjow in een Russisch landbouwblad ge schreven. Reddingbootschipper J. Slis, die 38 jaar lang het commando heeft gevoerd op boten van de Kon. Zuidhollandse Mij. en in die tijd 378 mensen heeft gered, is met pensioen gegaan. Zaterdag nam hij in Breskens afscheid een afscheid dat bijna in het water viel door de dikke mist die de directie van de red dingmaatschappij de overtocht be lette. Maar men besloot, dc direc tie dan maar met... de redding boot uit Vlissingen te halen. Waarderende woorden bij het afscheid vierden o.a. gesproken door Murk Leis en door de bur gemeester van Breskens. welks vissersvloot schipper Slis de laat- 1 ste jaren dagelijk bijstond. VJ (Van een onzer verslaggevers) 'Het lijkt wel of alle Nederlandse auto's, scooters en motoren van Zandvoort naar Utrecht onderweg waren. Van half zes tot kwart voor negen heb ik erover gedaan om van Zandvoort naar hier te komen.' Dit zei gisteravond een automobilist op het Utrechtse verkeersplein Ouden rijn. Op dit roemruchte paas- en pink- sterciruktepiein was hef aantal auto's inderdaad ontstellende groot. De po litie had het nog nooit zo erg ge zien. Vooral over rijksweg 12 uit de richting Den Haag en Rotterdam en over de rijksweg uit de richting Am sterdam stroomden de wagens toe. Normaal rijden kwam er tot on geveer half tien niet voor. Om vijf uur was het begonnen. De Utrecht se gemeentepolitie heeft er enige uren met zes man hard moeten wer ken. De stoplichten draaiden op het voor de rijksweg 12 en 2 meest gun stige programma, maar het verkeer was niet te verwerken. Omstreeks acht uur stonden aan alle kanten lange rijen wagens. Van Vleuten lot het verkeersplein (on geveer t km) en van Maarssen tot aan het plein (ongeveer 2.5 km) zat het vast. Stapvoets ging de hele rij naar Oudenrijn. De drukte was voornamelijk te danken aan heb goede weer. Uit alle delen van het land en vooral ook uit Duitsland waren de mensen naar de kust gestroomd, 's Morgens was het op het verkeersplein vooral in de richting Den Haag het drukst. Gisteravond moesten alle mensen weer terug. Veel Duitsers die uit de kuststrook, van Scheveningen tot Zandvoort. kwamen waren onder de drukteslachtoffers. Ook de Amster damse- Firato is een veroorzaker van de drukte geweest. De opstoppingen hebben een groot aantal kettingbotsingen tot gevolg gehad.. Emstigie ongelukken deden zich echter nergens voor. Ook in de rest van het land is het druk ge weest. In de namiddag hadden auto mobilisten voor de 25 km van Zand voort naar Amsterdam gemiddeld twee uur nodig. De grensovergangen kregen bijzonder veel mensen, maar opstoppingen als in het westen wa ren er niet. De nieuwe veerboot naar Ameland, de Johan Willem Friso, die tegelijk met de Waddenzee was vertrokken, had twee uur vertraging. De veerboot Minister Lely, die de (dienst tupssen Numansdorp en Zijpe onderhoudt, heeft in de nacht van zaterdag op zondag twaalf uur lang liggen wachten op het optrekken van de mist. met aan boord'twintig pas sagiers. De veerboot was zaterdag avond om twintig voor zeven voor de .laatste overtocht uit Numansdorp vertrokken. Zaterdag, de drukste dag voor d« schepen van de Teso, die tussen Oudeschild en Den Helder varen, hebben honderden toeristen langdurig oponthoud gehad, doordat de radar- installatie van de veerboot De Dage raad onklaar raakte. De andere niet met radar uitge ruste veerboten konden door de mist niet varen. Op Texel ontstond een grote file auto's van vakantiegangers die naar de vaste wal wilden terug keren. Eerst in de midag konden de meesten de overtocht maken. Twintig auto's moesten tot zondag blijven staan.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1