in Nijmegen leidt tot arrestatie Beleid van Valkenburg tegen hotel onjuist Tussen België en woedt tapijteno rijdend :amsatie NS Afrikanen bezoeken Maastricht Op reis HIJ ZIJ HIJ - betaald met valse dollars - Zeven partijen Bied afgebroken Volgende week salarisoverleg ambtenaren Onderzoek naar dood matroos onbevredigend Morgen minder mooi weer Antibomactie zet door R S STOKVIS Duits plan voor steun zeevaart JUSTITIE IN M A ASTRICHT: Vijfdaagse nadelig voor de prodiiktie' Mr. Bakhoven bij Hoge Raad benoemd T.b.c.-doöiiicHting Haagse Academie Canadese regering gaat sport steunen HET VRIJE VOLK ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1961 'PAGINA 6 ft/TT" Creuzen overschreden v. Van overalls tot fijne lingerie, alles kunt U veilig toevertrouwen aan de ERRES Plubo. Dat is het grote voordeel van de. Plubo: slijtvrij wassen - zó voorzichtig springt deze wasmachine met Uw was goed om. Toch tov rt de ERRES Plubo zelfs het vuilste goed brandschoon tevoor schijn, Dat komt door de unieke wasbe- weger. Die wast gelijkmatig én van boven én van onder. Kijk er maar eens in Een wasmachine om trots op te zijn! (Van een onzer verslaggevers) Een dineetje, overgrote vriendelijkheid en de opmerkzaamheid van de zestienjarige zoon van een Nijmeegse hotelhouder zijn er de oorzaak van geworden dat twee mannen, die op verschillende plaat sen in Nederland valse twintigdollarbiljetten hebben uitgegeven door de politie in Nijmegen aangehouden konden worden. Een andere belangrijke factor was dat de Amsterdamse oud-jjzerhan- deiaar J. D. en zijn buitenlandse vriend ft. B. voor het inwisselen van hun zoveelste valse dollarbiljet het restaurant „Het vergulde paard" in de'Molenstraat twee huizen van het politiebureau verwijderd uitkozen. De twee mannen die ook reeds vo rige week in Amsterdam. Zandvoort Edam en later nog in Utrecht geope reerd hebben, gaven bij hun verhoor door de Nijmeegse politie later toe, dat zij valse dollarbiljetten hadden ingewisseld voor goed Nederlands geld. De ijzcrhandelaar bleek bij fouille ring nog zes biljetten In zijn bezit te hebben. Zijn vriend bad er nog twee. In de auto van het tweetal werd verborgen in een schoen onder een klem nog 55 biljetten aangetrof fen. De verdere inhoud van de auto was een soort van warenhuis van goederen. Goederen die de mannen gekocht hebben bij hun reis door Ne derland. met het doel dollarbiljetten in te wisselen. Maar al is de politie tevreden met de vangst van de twee mannen, de 32-jarige kelner Boel Awater uit het Vergulde Paard is dat niet. Publici teit genoeg, maar hoe krijg ik mijn zeventig gulden terug, zegt hij.' De politie heeft het valse biljet en het wisselgeld dat ik uitbetaald heb in beslag .genomen. Nauwelijks waren zij uil het res- taurant vertrokken of de 16-jarige Tom Comelissen, een zoon van de caféhouder, vroeg aan de kelner: „Weet jij van die valse twintig dol larbiljetten?" Roel Awater kreeg on middellijk argwaan. Na het lezen van bet signalement van de mannen wist Awater zeker dat hij bedrogen was. Met het biljet snelde hij naar het politiebureau vlak naast de deur. En ook daar was men ervan over tuigd dat het geld vals was. Dadelijk werden alle manschap pen gealarmeerd voor een groots on derzoek. Al spoedig ontdekte een agent een vreemde auto op de Kan- rtemarkt. Samen met een collega betrok hij de -wacht en tien minu ten later kon hij de twee mannen uitnodigen mn hem naar-het hoofd bureau te volgen. BONN (AP> De Westduitse minister van Financiën zal de Bonds dag voorstellen steun te gaan ver lenen aan de zeevaart. De Noord- duitse kustlanden Hamburg, Bre men. Neder-Saksen en Sleeswijk- Holstein hebben geweigerd dit plan te steunen. Als de plannen van de bondsminister doorgaan, zal daar in de. jaren 19621963 een bedrag van zestig miljoen mark aan steun mee gemoeid zijn. Voor de visserij zouden nog af zonderlijke plannen worden inge diend. De steun aan de zeevaart is vooral bedoeld om de Duitse scheeps werven. weer aan opdrachten voor nieuwbouw te helpen. (Van een onzer verslaggevers) <lk kan het beleid van de gemeente Valkenburg in deze kwestie niet bewonderen: ik vind hei zelfs onjuist. B. en W. dienen streng toezicht te houden op de hotels, maartij moeten de exploitanten wel vóór het seizoen laten weten, waar dezen aan toe zijn/ Dat zei gisteren de officier van Justitie voor het kantongerecht- te Maas tricht in de zaak tgeen het Oranjehotel te Valkenburg. Het plan van het gemeentebestuur, van Valkenburg om dit hotel te sluiten omdat de exploi- tante, de echtgenote van de heer P. J. Gahlard, geen vergunning had om nachtlogies te verstrekken, deed vorige maand veel stof opwaaien. BLED (ANP) Het internationale ■schaaktoernooi van Bied werd vrij dag- voortgezet met de partijen van de negende ronde. Jan Hein Donner, de Nederlandse vertegenwoordiger, brak zijn partij tegen de Hongaar Poritich af. j De uitslagen luiden: Bisguxer (VS) Fischer (VS) afg.; Germek (Z.sl.) Darga (W.-D2d.) afgebr.; Pachman j (Tsj.)—Parma (Z.sl.) afgebr.; Por- jtisch (Hong)Donner (Ned.) afgebr.; Najdorf' (Arg.)Gligoric (Z.sl.) af- éjebr.; Matanovic (Z.sl.)—Bertok (Z.- isl.) afgebr.; Olafsson (ITsI.)—Udovcic (Z.sl.) afgebr.; Ivkov (Z.sl.)— Pe trosjan (Etusl.) ij; Geiler (Husi.) Trifunovic (Z.sl.) i—i; Tal (Rusl.) Keres (Rusl.) i—i. Na de negende ronde luidt de stand: 1 en 2 Petrosjah en Keros bei den ff pnt.; 3. Tal 5i pnt. plus '1 af gebr.; 4. Trifunovic 5i pnt.; 5. Fischer S pnt. plus 2 afgebr.; 6. Najdorf 5 pnt. plus 1 afgebr.; 7. Gii- goric 4j pnt. plus 1 afgebr.: S. Darga 4 pnt. plus 3 afgebr.9, 10. 11. 12. Donner, Portisch, Parma en Gelier, allen 4 pnt. en l afgebr. BRUSSEL (AP) België en de Verenigde Staten zijn in een „tapij tenoorlog" gewikkeld. De Ameri kaanse tapijtfabrikanten beweren dat de Belgische concurrentie hun zaken ruïneert. Zij eisen dat de in voerrechten worden verhoogd van 21 lot 40 percent. De Belgen zeggen dat zij van de Amerikaanse markt zou den worden geveegd, wanneer deze verhoging erdoor komt. Nu hebben de Belgen 54 percent van de totale invoer van wollen tapijten in de Ver enigde Staten. De Federatie van Necierl. Oud- strijders heeft in een telegram aan de minister-president geprotestawd tegen zoals wordt gezegd hm mede dooi; Nederland gefinancierd UNO-optreden tot het bloedig onder drukken van het zelfbeschikkings recht van de .anti-communistische Katangese natie. Belgische tapijtfabrikanten betogen dat het een strop van zestien mil joen dollar voor hen zou betekenen. Zij zouden 3000 arbeiders moeten ontslaan en het gehele economische leven in de omgeving van Kortrijk zou erdoor worden verstoord. De Amerikaanse fabrikanten oefe nen via de Amerikaanse tariefcom-. missie druk uit op president Kenne dy. Zij beroepen zich daarbij op een bepaling van de Algemene Overeen komst voor Tarieven, en Handel (de Gafct) waarin gezegd wordt dat de invoerrechten mogen worden ver hoogd wanneer de invoer groter is dan vijf percent van de eigen pro- duktie. Vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de Belgische ta pijtenindustrie hebben zich echter al tot de Belgische regering, tot de Gatt en ook tot de Amerikaanse vakbeweging AFL-CIO gewend om voor hun belangen te pleiten. Zij zeggen dat de Amerikaanse fabri kanten een verkeerde voorstelling van zaken geven en dat de invoer nog géén vijf percent van de Ameri kaanse tapijtpi'Oduktie bedraagt. Sm/ (Van onze sociaal-econ. redactie) De volgende week zullen in de cen trale commissie voor georganiseerd overleg de onderhandelingen begin nen over een salarisverhoging- voor bet overheidspersoneel. 'De Ambtenaar", het orgaan van de Algemene Bond van Ambtenaren, wijst er met voldoening op, dat vel schillende gemeenten bij de voorbe reiding van hun begroting voor 1362 reeds rekening hebben gehouden met een salarisverhoging voor het ge- meentepersoneel. Het blad is zeer benieuwd naar. het geen in de Miljoenennota zal worden meegedeeld over de salarispost voor het rijkspersoneel. (Van een onzer verslaggevers) In Utrecht is een nieuwe vakbond ran rijdend personeel bij de Neder landse Spoorwegen opgericht. De or ganisatie draagt de naam Vakvereni ging Rijdend Personeel Nederlandse Spoorwegen. Op de oprichtingsvergadering wa ren omstreeks honderd leden aanwe zig van de Belangengemeenschap Rijdend Personeel Nederlandse Spoorwegen, een'ietwat vaRe organi satie, waarbij ongeorganiseerden en leden van de voornaamste bonden zich hadden aangesloten. Een groot deel van het rijdend per soneel had met deze Belangenge meenschap instemming betuigd. De nieuwe bond verwacht, dat de over grote meerderheid van de Belangen gemeenschap tot de vakvereniging mee dezelfde naam zal toetreden. De vakvereniging F-PNS z&l een (Van onze soc.-econ. redactie) 'De Onderneming', het orgaan van jbet Centraal Sociaal Werkgevers- (Verbond, vreest dat de arbeidstijd verkorting de produktieomvajig in nadelige zin heeft beïnvloed. Het blad wijst er op, dat de vijfdaagse werkweek in 1961 sneller en in grote re omvang is ingevoerd dan aanvan kelijk in de verwachting had gelegen. Het netto-effect van de versnelde arbeidstijdverkorting, zo t« de indruk van 'De Onderneming', zat in ieder geval niet gunstig zijn voor onze be- talings'oalanspositie. Dit alles behoeft niet noodzakelijk tol een alarmstemming te leiden, al dus het orgaan, maai- bevordering van de produktiviteit moet bij alles wat overheid en bedrijfsleven onderne men, thans een zeer hoge prioriteit hebben. neutrale organisatie zijn, die open staat voor het gehele rijdende per soneel. Op de aanwezigheid van communisten wordt geen prijs ge steld, maar men wil hen'ook niet uit drukkelijk van het lidmaatschap uit sluiten. Bij de erkende bonden, St. Ra phael, de PCB en de NBV, staat men uiteraard uiterst kritisch ten opzich te van de nieuwe bond. Het lidmaatschap van de Belan gengemeenschap en de erkende orga nisaties was tot nu toe in het alge meen wel te combineren. .Nu de Be langengemeenschap een vakorgani satie is geworden, is hieraan een einde gekomen. (Van een onzer verslaggevers) De officier 'van Justitie nu*. W. P. Bakhoven, hoofd van het arrondisse mentsparket in Amsterdam, is met ingang van 1 oktober benoemd tot advocaat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlander.. Het desbetreffende Koninklijk; besluit is gisteren bekend gemaakt. De bijna 60-jarige mr. Bak hoven heeft zeven jaar de functie van hoofdofficier in Amsterdam ver vuld. Hij kwam in april 1940 naar da hoofdstad als substituut-officier. Kort na de oorlog was hij hier werkzaam als advocaat-fiscaal bij de bijzondere Rechtspleging, «en functie, die hij in 1947 verwisselde voor advocaat-fis caal bij de Raad van Cassatie in Den Haag. In 1950 volgde zijn benoeming tot advocas.t-generaal bij hef Arnhemse gerechtshof. Twee jaar latei* .keerde hij in dezelfde functie bij het hof in Amsterdam terug. Tot. de weinige zaken, waarbij hij zelf het Openbaar 'Ministerie vertegenwoordigde, beho ren die van het 'Goede Heertje' en de moordzaak-Engeline Feenstra. MAASTRICHT (ANP). Een groep van 80 Afrikaanse mannelijke en vrouwelijke leraren, onderwijzers en pedagogen is vandaag in Maastricht geweest. De groep kwam kennis ne men van de onderwijstoestand in ons land. Op uitnodiging van de internatio nale unie voor vrijheid van onder wijs. maakt de groep een stage van drie maanden-in Frankrijk, om daal de nieuwe pedagogische methoden te bestuderen. De Afrikanen werden in Maas tricht vergezeld door de heren E. Li- zop en A. de Beurs, beiden lid van de unie. Vanmorgen is de- groep ont vangen op het stadhuis door burge meester W. Baron Michiels van Kes- senich. De heer T. Djondo uit Togo en de heer De Beurs kregen boek werken aangeboden over'de interna tionale samenwerking op onderwijs gebied tussen de steden Luik en Maastricht. Na een rondrit dooi-, de stad werd de groep een lunch aangeboden door de Maastrichtse fabrikantenkring Tijdens de lunch gaf dr.'.L. van Ey- seren een overzicht van land en volk in Nederland, waarna de heer De Beurs onderwijstoestanden in Neder land besprak. Vanmiddag hebben de Afrikanen een bezoek gebracht .aan de Kon. Ned. Papierfabriek. De groep is vanavond naar Brus sel vertrokken. (Van een onzer verslaggevers) Alle 500 leerlingen van de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoe ding zullen eind van deze maand worden onderzocht op t.b.c. Deze maatregel is genomen nadat geble ken ivas. dat- een student van deze school, afkomstig uit Leeuwarden, in ernstige mate aan deze ziekte leed. Bij de Haagse Academie is het de gewoonte, dat de leerlingen die het derde studiejaar uigaar, (tot hen zou' ook de patiënt hebben behoord) wórden doorgelicht, dat gebeurt eveneens in september. Het onderzoek is nu echter uit gebreid tot alle leerlingen en de do centen in verband met het gecon stateerde ziektegeval. De doorlichting heeft plaats op het consultatiebureau op de Waldeck Pyrmontkade. De student werd begin vorige maand ziek, toen hij als kel ner werkte in een hotel op Vlieland. In dat. hotel zijn ook 2 meisjes met t.b.c. besmet. OTTAWA (AP) De federale rege ring van Canada heelt, het parlement voorgesteld vijf miljoen dollar (ruim IS miljoen gulden) per jaar uit te geven aan de amateursport. De regering was al eerder bereid de amateursport te steunen, maar som mige sportautoriteiten waren hier tegen. De stemming is veranderd. Men ziet in dat financiële steun onont beerlijk is. Het zal nu mogelijk wor den meer Canadese sportlieden aan internationale wedstrijden te laten deelnemen. In Canada zijn alle sporten nood lijdend, behalve paardrijden en zei len. Als een moderne Arke Xoachs kwam het vrachtschip Clan Ross in de haven van Avomnouth. bij Bristol aan. Volgeladen met aller lei dieren voor de Engelse dier gaarden. Aan boord bevonden zich giraffen, nijlpaarden, een olifan tje van vijftien maanden en nog tientallen andere dieren. De aanvraag voor de vergunning was reeds op 2 februari ingediend door verdachte, die gisteren haar man als gedaagde naar het kanton gerecht had gezonden. Eerst op 2 augustus kwam van her gemeentebestuur mededeling, dat op de aanvraag afwijzend was beschikt. Op dat moment bevonden zich echter reeds gasten in het hotel en prompt werd toen proces-verbaal opgemaakt, omdat nachtlogies was verstrekt zon der vergunning. Op dit punt was, achtte de officier, inevr. G. strafbaar en hij eiste een boeie van ƒ150,of dertig dagen hechtenis, waarvan de helft voor- waardelijk met twee jaar proeftijd. De vergunning voor nachtlogies was vexdachte geweigerd op grond van artikel 95 van dr Algemene Poli tieverordening van Valkenburg waar van het tweede hd sub. a zegl. dat vergunning geweigerd kan worden als de aanvrager of een of meer in hei perceel wonende personen van be kend slecht levensgedrag zijn. Daarover zei de officier niet te kunnen oordelen. De verdediger mr. Dassen uit Maas tricht vond dat de politieverordening de grenzen die zijn bepaald in artikel 168 van de gemeentewet verre over- schrijdt. Dit is een aantasting van de persoonlijke vrijheid. Als. je als logé in Valkenburg met een boeket bloemen de gastvrouw bedankt in wier huis je een nacht hebt geslapen, dan zou je al strafbaar zijn. Dit gaat toch veel te ver. Dit is niet wegge legd voor de gemeentelijke wetgever. Ik concludeerd vrijspraak." Daarnaast wees mr. Dassen erop. dat de gemeente reeds in februari wist. dat verdachte een hotel zou be ginnen. In april verleende B. en W. de vergunning aan verdachte om het huis om te bouwer tot hotel. "In totaal werd er een bedrag van f )40 flflO intro erin lr on nn mt>«' mor» Han 'van verdaelnverwacïitSiZ'dSi"zij ais zij maar niets hoort op haar aan vraag om logiesv/rgunning lijdelijk afwacht en het geld renteloos Iaat liggen?' De kantonrechter zal over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. CHICAGO (AP) De jury van een lijkschouwing te Chicago Is vrij dag niet hij machte geweest de om standigheden vast te stellen, waar onder een Nederlandse zeeman dins dag in de Calumethaven verdronk. De rechercheur "VVillia Vincent ver klaarde van getuigen vernomen te hebben, dat de dertigjarige Antonius Deckers, matroos op het Nederland se vrachtschip Prins Alexander (Oranje Lijn). In het water sprong om een schoen te redden, die van het schip gevallen was. Hij zwom tot ongeveer 50 meter van het schip alvorens in de golven te verdwijnen. Zijn lijk werd door de kustwacht ge borgen. Twee getuigen, George Enoksen en Jef Palm. maats van Deckers, waren naar Nederland teruggekeerd en niet in staat verklaringen af te leggen. De plaatsvervangende lijkschouwer George Parker zei niet voldaan te zijn over de verklaring van Deckers' dood. Deckers' adres in Nederland was Beverstraat 53, Rotterdam. Op dit adres wonen zijn ouders. (Van onze weerkundige medewerker) Hel is nog zeer de vraag of er zon dag ook zomers weer uit de meteoro logische trommel zal komen. De kans is namelijk groot, dat een koufront de atmosfeer dan weer zal vertroe belen. Dit front behoort bij dezelfde ge degenereerde cycloon Debbie ten westen van Schotland, die ons van daag allemaal op zo'n verrukkelijke wijze in het zonnetje zet met voor september zeer hoge maximum-tem peraturen van 23 graden aan de kust tot 25 a 26 graden in het binnen land. De cyclonenadem deed gisteren in Bordeaux de thermometer zelfs uit de band springen tot 33 graden Cel sius. Boven Centraal-Europa ligt wel een hogedrukgebied dat niet vee! teke nen van verzwakking vertoont, maar dat achten we toch niet in staat ons morgen afdoende te beschermen te gen de verwachte depressiekriebelin gen. Laten wij inmiddels maar volop profiteren van het fraaie zomerweer dat thans heerst. (Van onze Londense correspondent) Het Comité der Honderd heeft l.ïlhöOO strooibiljetten laten drukken, die door vrijwilligers in Londen wor den verspreid. In dit strooibiljet ver klaarde het comité zich door de maatregelen van de regering en van de politie niet te zuilen laten af schrikken en dat de bijeenkomst op Trafalgar Square en de sit-down- demonstratie op hel parlementsplein vandaag zouden doorgaan. ..Wij verzetten ons tegen de kern- politiek. Indien we er toe kunnen bijdragen de onzaligste ramp in de geschiedenis af te wenden, heeft het dreigement van nog een paar weken gevangenisstraf helemaal geen be tekenis." aldus de tekst van het strooibiljet. Albert Schweitzer heeft aan de 89- jarige Lord Bussel, die tot een week gevangenisstraf werd veroordeeld, het volgende geschreven; „Ik ben van alles op de hoogte, wat u doet om tegen atoomwapens te proteste ren Ik geloof, dat u gelijk heeft massale protesten te organiseren. De wereld begint er bewogen door te worden. Ik ben met u in de strijd." WEL V4ERT „Op de saaie hadden we het toevallig over wasmachines. TVist jij, dat onze ERR ES Phibo op 11 kogellagers loopt Geen wonder, dat hij jaren meegaat ,,lk geloof het graag. Die ERR ES Auasieweger werkt tenminste fantastischEn even voorzichtig als waste ik met de hand. Alles wordt net so stralend schoon u. -;..y V 'ïivï&V KR RES „COM EO "Wassen, #spo*l*n en drogen in één perfect machine. anaf 635 Ook te leveren met verwarming. ERR ES „TURBO" CENTRIFUGE Droogt Uw wasgoed in een wip: heeft, een fantastische droog- eapaciieitis volkomen veilig door zelfdenkend deksel. L35.— ERRES PLUBO vanaf ƒ340.— met ERRES handwringer 899,SO Vraag Uw handelaar naar de kleurenfolder van EF.RES wasmachines, centrifuges cn wringers. Bovenstaande ERRES-produkten zijn o.a. verkrijgbaar bij: ■*»W#EN ZONEN N.V.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1