h VERANDERING IN METRO-PLANNEN Koningin en Prins o pEIy see Soekarno verwerpt N.-Guinea- paragraaf ïm Politieverordening wapen in strijd tegen bermprostitutie Olivetti RUYS A BASIN Mongi Slim voorzitter Assemblée Brandaris Soester raadsleden geven verzet op Men kent ons nog te weinig- klaagt De Quay Toxopeus over zelfbescherming VOLAUTOMATISCH Dr. Plallee!: Thuisfront niet erg opwekkend Stlksters laten steek vallen Onmacht HET VRIJE VOLK DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1961 PAGINA 3 Van onze Parij'se correspondente Het Elysée. palcis van president de Gaulledat in het hart van Parijs ligt. ziet er aan de achterkant uit als een vriendelijk landhuis met veel verschoten zonne schermen. Er gaat een grote rust uit van de tuin. Sproeiers staan op een glooiend gazondat in de warme zon ligt. Uit de hoge bomen, die statig langs de kant staan, vallen met een doffe plof tientallen kastanjes omlaag. Achter hen gaat een veilige muur schuil. En van het rumoer van de stad dringt nauwelijks iets door. Eerste exemplaar van'De jaren' voor De Jons Zaalpatiënten Pijlsnel Verlegd Dieper I j PE LANGE 11 PhiKps-apparaal voor meling van luclilbcsmetling elektrische schrijfmachines BEZWAREN MAATREGELEN kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Niet Centraal, maar Beurs als metro-overstapstation l Van een onzer verslaggevers De boute vim Rotterdams eerste metrolijn mag dan al in volle gang zijn, het heeft de gemeen lelijke ingenieurs niet verhinderd in hun plannen achteraf een interessante verande ring aan le brengen. B. en W. van Rotterdam zullen op hun aandringen de raad het voorstel doen de toekomstige tweede metrolijn (in het spraakgebruik: de 'oostlijn') niet op het noordelijke eindpunt van de nu in uitvoering zijnde zuidlijn aan te sluiten, maar op het metrostation Beurs, dat onder de Coolsingel komt. Noorde lijk eindpunt van de zuidlijn is hel Centraal Station. Hel; bezoek tan Koningin en Prins aan president en mevrouw de Gaulle was wel van korte ditur. maar het afscheid was cr des te hartelijker om. TOKIO (AFP) President Soekarno heeft In een commentaar op de passage over Nieuw-Guinea ln de troonrede gezegd 'de zoge naamde zelfbeschikking' te verwerpen en aangedrongen op de onmiddellijke bestuurs- overdraclit over Nieuw-Guinea aan Indonesië. President Soekarno. die op doorreis naar Djakarta in Tokio verblijft, /.ei: 'Ik naardecr de goede wil van de Koningin ten opzichte van het vraag stuk West-Irian. Ik neet dat i.ij een zogenaamde politiek van zelfbeschik king op liet oog heeft. Ik weel ook wet zulk een politiek van zelfbeschik king onder buitenlands toezicht te weeg- kan brengen. I>e toepassing daarvan in de lijd van Van Monk had ren feitelijke balkanisatic van Indo nesië tot gevolg. Ik verwerp deze zo genaamde' zelfbeschikking. Zij leid! sleehls tot moeilijkheden in de toe- komsl. 'Laat rfe Nedeiiand: regeling on middellijk het bestuur over West- Trian overdragen aan Indonesië op de wijze die ik heb aangegeven in mi in rede van 17 augustus in Djakarta en in mijn toespraak op de conferentie van Belgrado. Dar is een hetere ma nier. Hei waarborgt, de normalisatie van de verhouding tussen de republiek Indonesië en Nederland.' Deze verklaring is in Tokio namens president, Soekarno verstrekt docr Rwsian Abcoelgani. de. vice-voorzitter van de Opperste Adviesraad van In- Woensdagmiddag staat aan de rand van het grasveld een bataljon van de beroemde Garde Répubiicaine aangetreden. En bij de grote hekken voor en achter houden zij de wacht te paard. Wanneer koningin Ju liana hen inspecteert, zien zij er meer dan ooit uit ais tinnen soldaatjes. De mannen zijn nagenoeg evon groot, de rode pluimen op hun kepi's trek ken één lijn. de bajonetten op hun geweren wijzen in een zeifde richting. Zij presenteren hun vaandel en het muziekkorps speelt ons Wilhelmus on gewoon mooi en daarna snel en nerveus een pittige Marseillaise. ttones'.e. 'Van een onzer verslaggevers! In het Stedelijk Museum te Ara- sterdam heeft de uitgeverij De Be zige Bij haar boek De Jaren '40-45. geheel samengesteld uit documenten, foto's, kopieën, brieven, dagboekfrag menten enz. uit de bezetting van ons iand, ten doop gehouden. Het eerste exemplaar van dit beek, waaraan door Leonard de Vries, drs. A. H. Paape en Han de Vries ander half jaar is gewerkt, werd door de heer G. Lubberhuizen, directeur van de uitgeverij, overhandigd aan drs. L. de Jong. directeur van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie. Uil de twee kilometer archief van dit instituut, beslaande uit een paar miljoen stukken, zijn de documen ten die de geschiedenis van de Vijl bezettingsjaren vertellen, door de sa menstellers geselecteerd. In deze rubriek vermeldt Pet Vrijt Vnlk zonder commentaar tref- feude uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen dit worden geciteerd. Ik tart de medische medewerker (van het VVD-orgaan 'Vrijheid en Democratieaait te tonen dat 'op de zaal" verschit wordt gemaakt tussen ziekenfondsleden en degenen die zich op een andere wijze tegen ziektekosten hebben verzekerd. Mo gelijk is hoogstens dat de behande lende geneesheer, in verband met de veel voorkomende bijbetalingen voor de particulier-verzekerde pa tiënten. voor hen wat zuiniger is bij het maken van röntgenfoto's en het voorschrijven van geneesmiddelen. De vrijheid in deze is voor de arts bij de behandeling van de zieken- fondszaaipatiënt praktisch onbe perkt! Dr. A. J. van Leustien in De Ziekenfondegids vwn september 1961 Het onofficiële vogelvLucht-bezoek van koningin Juliana en prins Bern- hard aar. president en mevrouw cie Gaulle is een officieel-bezoek-in-stiil geworden. De duur werd er niet lan ger door: precies anderhalf uur ver toefde. ons koninklijk paar met zijn gevolg op het Elysée en slechts 2» uur was men op Franse bodem. Maar gelukkig kon daarvan eer. half uut worden doorgebracht in de tuin, waar men op groene ijzeren stoeltjes onder de bomen in de scha duw zat eh koffie dronk, en waar president, de Gaulle, zoals een gast heer dat doet. onze Koningin over het paleis vertelde. Hij wees zijn werkkamer en dc kamers waar zij vroeger had gelogeerd, torn de presi dent van Frankrijk nog Auriol heet te of Coty. Voor de officiële ontvangst op hei vliegveld Orly tsaren a.m. aanwezig de. minister van Buitenlandse Zaken, Maurice Couvc dc Murvilic. en onze'- ambassadeur, de heer J. IV. Bcyen. Een stoel van vier zwarte auto's be gon een pijlsnelle ri! naar het stads centrum. achter twaalf motorrijder-, die ruim baan maakten. De Parijzenaars zagen de auto, rap! voorop wapperend de Neder landse vlag en de Koninklijke stan daard 'met een flinke, doch keurig gestopte winkelhaak er inendaar- na zaeen zij in eer. flits 'la reine.' Zij waren zeer geïnteresseerd. De Fransen houden van vorstelijk be zoek. Zi.i vinden het prettig als hun president een koningin ontvangt. Maar waar bleven de prinsessenV Vier en twintig mensen vonden plaats aan de ovale tafel in het Pa leis. versierd met rode rozen en witte orchideeën. Koningin Juliana zag et heel goed uit. Haar gezicht, was op vallend bruin, waardoor de baret van lichtgrijs fluweel haar uitstekend stond. Zij droeg een japon en een mantel van dezelfde paars-grijze im- primé. Toen onze Fokker Friendship op Orly de lucht in ging, presideerde generaal de Gaulle alweer een be langrijke ministerraad en 's avonds begaf hij zich op reis. Zijn veertiende reis in eigen land. gedurende welke hij twaalf toespraken wenst te hou den. Destijds werd voorgesteld ook de oostlijn hier te laten beginnen. On der het plein voor het Centraal Sta tion zouden de mensen dan snel van de ene metrolijn op de andere kun nen overstappen. Er zouden dus twee metrostations vlak naast elkaar komen, onderling goed verbonden. De raad kreeg- het advies dit tweeling-station ineens te bouwen. Hoewel voorlopig van ver dere aanleg van de oostlijn r.og geen sprake kon zijn, bereikte men dan toch. dat het drukke Stationsplein later niet xiogmaals voor vele maan den moest worden opengebroken. Van dit plan zijn de metrobouwers nu afgestapt. Zij zijn tot de conclu sie gekomen, dat het beter is de toe komstige oostlijn elders aansluiting te geven op de nu in aanleg zijnde metrolijn Centraal Station—Zuid plein. Volgens de nieuwe inzichten moet dat punt het metrostation Beurs zijn dat daartoe enige tientallen meters naar het zuiden wordt verlegd. De technische afdelingen zijn druk bezig een geheel nieuw metrostation Beurs te ontwerpen: het komt te lig gen op het punt, waar Blaak en Coolsingel elkaar ontmoeten. De oostlijn zal dus straks de zuid lijn raken in het hart van de stad, viakbij winkelcentra en warenhuizen. Het metrostation Beurs krijgt nu de overstapfunctie. die aanvankelijk het station Centraal was toebedeeld. B. en W. zullen daarom het voorstel lot het ineens bouwen van de twee stations naast eikaar intrekken en een gewijzigd plan Beursstation in dienen. De veranderde situatie op dc Cool singel brengt met zich mee. dat de zuidlijn daar dieper moet -worden ge legd dan eerst de bedoeling was. De oostlijn, komend van Groenendaal en Blaak, voert dan in het metrostation Beurs over de zuidlijn heen. Naar wij vernemen zullen B. en W. voorstellen, het station Beursplein ineens met die twee over elkaar lei dende tunnelbuizen uit te voeren. Aldus kan worden voorkomen, dat- het drukke verkeerspunt Coolsingel BlaakBinnenweg later weer open moet. Onder dit kruispunt was al eerder een grote verkeerstunnel gepland, lopend van Blaak naar Westblaak. Deze tunnel gaat zij aan zij lopen met de metrolijn uit het oosten. De zuidlijn voert dus onder beide door. '"an onze parlemerr.sredactie' De regering wil in 1962 bijna twee- maai zoveel geld uitgeven om het bui tenland over Nederland voor te lich ten als tot nu toe het geval was. In 1961 prijkte een bedrag van 500.000 gulden op cie begroting voor de prociuktie van voorlichtingsmate riaal over ons land. Voor het komen de jaar zijn deze uitgaven op negen ton geraamd. De voorlichting over Nederland m het buitenland voldoet niet meer aan de eisen, zegt minister-president De Quay in de toelichting op deze be grotingspost. In deze situatie wil de regering niet berusten, want o'e be hoefte aan voorlichting is zowel in de ontwikkelde als in de onontwikkelde landen sterk toegenomen. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Op 7 juli. zo vernemen wij nader. is aan een van de directeuren van de maatschtappij, de heer Van der Wall Bake, ontslag verleend tegen 1 okto ber. Hij is echter onmiddellijk met verlcf gegaan. Deze functionaris zou voor een belangrijk deel verantwoor delijk zijn geweest voor het accepte ren van de buitenlandse posten, die achteraf te grote risico's voor de maatschappij zijn gebleken Zeker is we! dat de zaken de Bran daris. die ,in de oorlog werd opge richt en aanvankelijk een zeer kleine verzekeringsmaatschappij was, over de kop zijn gegroeid. Het premie-in komen steeg van 1959 op 1960 van 24 miljoen tot 36 miljoen, wal.wc! duidt op een enorme toename van de verzekerde objecten. Tegenover de sterk gestegen risico's heeft deze nog jonge maatschappij, die in de afgelopen tijd zeer hoge dividenden aan de o'prichters heeft uitgekeerd, waarschijnlijk onvoldoen de "reserves kunnen vormen. Men heeft goede hoop. de.t de onderne mingen die de voornaamste aandeel houders zijn nl.: de Stoomvaartmaat schappij Nederland en de Nederland se Handelmaatschappij, zich ge zien hun standing wel verplicht zullen voelen zorg te dragen voor een goede afwikkeling. Ook bestaat de mogelijkheid dat de andere verzekeringsmaatschappijen, die de gebeurtenissen met de Bran daris als een schade voor het Neder landse verzekeringsbedrijf kunnen voelen, zich zullen inspannen om in elk gevaï voor de Nederlanders een regeling te vinden. Advertentie I.M. BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING De vakbeurs voor het gezin presenteert Sporidemonstralies In lader Huls een moderne keuken Ar 7 Wolshows per dag De gedekte tafel van Europa In 286 stand* naUonalecn in- lernaiionalcgebruiksgoederen j Geopend van 10-17 en 19-23 u.J Zondags gesloten AHOY' GSBOUVZ ROTTERDAM tim n sépr. VEERDONK JUNIOR BLOEMEN BRENGT OP DE FEMINA EEN EXCLUSIEVE SHOW VAN BRUIDSBOEKETTEN ÖP FEMINA.* I lAIACCCil DOORLOPEND' 11 Av&CN 25 MODELLEN IN BEDRIJF (Van een onzer verslaggevers) 'Ik heb geen opwekkend thuis front.' Dit zei ons in eer kort vraag gesprek de gouverneur van Neder lands Nieuw-Guinea, dr. P. J. Plal- teel, gistermiddag j.er DC 8 naar Biak vertrok na een vakantie in Ne derland te hebben doorgebracht. Dr. Platteel doelde op bepaalde ne- schouwingen in de Nederlandse pers, waarvan de teneur naar zijn zeggen soms was: Geef Nederlands Nieüw- Guinea maar weg. 'Ais ik zulke beschouwingen lees.' aldus de gouverneur, 'dan zie ik in gedachten een jonge dokter op zijn post of een missiezuster en meer mensen die met groot enthou siasme hun werk doen, samen met de Papoea's. Die krantenbesehou- wingen komen ook onder de ogen van deze werkers. Zij moeten dan wel denken: 'Daar wordt weer een poot onder mijn stoel weggezaagd'. EINDHOVEN ANP Philips heeft een apparaat ontwikkeld om radio actieve stofdeeltjes te meten. Voor controle van het stralings niveau in isotopen in rontgenlabo- ratoria, kerncentrales en dergelijke dient men de beschikking te hebben over apparaten met behulp waarvan alarm kan worden gegeven als het stralingsniveau een bepaalde waarde overschrijdt. Buiten deze centra dient veront reiniging van de' lucht nauwkeurig te worden bewaakt, terwijl het eveneens van belang is invloeden van kern explosies tijdig waar te nemen. Technici van Philips zijn er thans in geslaagd een luchtbesmeltings- meter te ontwikkelen, die met behulp van een vast filter stof verzamelt en deze stof bij voortduring op zijn radio-actieve intensiteit controleert. NEW-YORK (Reuter. AP). Voor het eerst in de geschiedenis der VN is gisteren een Afrikaan, de Tunesiër Mongi Slim, gekozen tot voorzitter van de Algemene Ver gadering. Hij kreeg 96 van de 97 uitge brachte stemmen. Er was slechts één onthouding, naar men aan neemt, van Frankrijk, vanwege liet geschil over de basis Bizerta in Tunesië. Later kwam de Assemblée opnieuw bijeen om de nagedachte nis van Hammarskjöld t,e eren. De voorzitters van de zeven com missies der Assemblée zim eisteren ook gekozen. De Veiligheidsraad komt waarschijnlijk zaterdag bijeen ter overweging van de verzoeken om toe lating tot de VN. Mauretanië de volksrepubliek Mongolië en de nieuwe Afrikaanse republiek Sierra Leone hebben zich kandidaat gesteld. Advertentie I.M. DEN HAAG (ANP). - Minister Toxopeus zal vrijdag om 19.10 uur over beiders zenders Hilversum spre ken over Individuele zelfbescher mingOm 2p.OO uur op dezelfde dag za! hij voor de televisie in een vraag gesprek dit onderwerp nader ver klaren en toelichten. STEP DAM ROTTERDAM OEN'HAAG HAARLEM UT«£CHTGROWNGcN' ARNHEM EWDHOVFH (Van een onzer ver slaggevers) Ruim vijftig meisjes van Je confectiefabriek Hertzberger in Tilburg vonden hel dinsdag zo warm in het atelier, dal rij het werk neerlegden en het bedrijf verlirten om... te gaan zwem- men. Een poot geleden had het meisjespersoncel ook al eens op een warme dag wij gevraagd. ï)at verzoek was toen niet ingewilligd. Ook ditmaal liet de directie aan een delegatie van het atelier weten, dat er geen vrij gegeven kon norden. De vertegenwoordig sters van de 13(1 siik- sters stelden voor: 'houdt u dc haivc dag maar af (Van een onzer verslaggevers) Na overleg met het Provinciaal Bestuur en met het Open baar Ministerie in het arrondissement Utrecht zijn B. en IV. van Soest met het voorstel gekomen om ter bestrijding van de bermprostitutie in de politieverordening de mogelijkheid vast te leggen om bepaalde personen bij schriftelijke aanzegging te verbieden zich anders dan in een openbaar vervoermiddel op of aan bepaalde wegen te bevinden. Dit zei gisteravond burgemeester Bentinck, toen het voorstel in behandeling kwam bij de gemeenteraad. De mededeling, dat het Openbaar Ministerie in het arrondissement Utrecht de vervolgende autoriteit dus achter deze verordening staat, brak het verzet dat uit de fracties van de Partij van de Arbeid en de Antirevolutionairen op juridische gronden tegen dit voor- stel was gekomen. Zonder hoofdelijke stemming werd liet voorstel aangenomen. In de oor spronkelijke tekst, was slechts een wijziging aangebracht, die reeds voor de discussie door B. en W. was aan gebracht. De bevoegdheid onW bepaalde per sonen schriftelijk het verblijf op of aan een openbare weg te verbieden werd niet aan de hoofdinspecteur van politie gegeven (zoals eerst de bedoeling wasl, maar aan de burge meester. Door deze wijziging, verklaarde de burgemeester, hoopte men de angst, voor misbruik van de bevoegdheid te voorkomen. In de discussie bleek echter, dat in de eerste instantie deze wijziging de bezwaren bij verschillende raadsle den nies had weggenomen. Mevrouw Polet 'p.v.d.a.) vroeg B. en W. hes voorstel terug te nemen. Zij stelde voor in overleg met de aangrenzende gemeenten (Zeiss en De Bilt), die eveneens met hes kwaad van de bermprostitutie heb ben te maken, een nieuwe veror dening op te stellen, die dan bo vendien niet het risico van mis bruik van bevoegdheden in zich zou dragen. Mevrouw Polet meende, dat de algemene bevoegdheid om iemand bij schriftelijke aanzegging het verblijf op de openbare weg te verbieden in strijd was met de beginselen van de Grondwet. icanioormachtnes J van het carnaval-vrij." Toen de directie dat aanbod niet kon arcep- .eren, verlieten meer dan vijftig meisjes de fa briek. Gisterochtend versche nen ze weer op 't werk. De directie overweegt behalve het inhouden an een halve dag loon. het i.pk«rSB vg* te» boete. Drs. Dijkstra (au.) vroeg eveneens om terugnemen van het voorste! en het formuleren van een nieuwe ver ordening. die niet het gevaar zou lopen geen steun van het Openbaar Ministerie te krijgen. Toen kwam burgemeester Beniinck met zijn verklaringen, dat de veror dening was opgesteld na overleg niet het provinciaal bestuur (een ge meenschappelijke regeling met de ge meenten Zeist en De Bilt zou moei lijkheden geven in de praktische uit voering) en het Openbaar Ministerie in het arrondissement Utrecht. De gemeente Arnhem kent reeds z.o'n verordening. Deze verordening 'neeit ais discussiemateriaal gediend in de besprekingen met het O.M. 'Nu de vervolgende autoriteit achter deze verordening staat.' zei burgemeester Bentinck, 'moeten we deze mogelijkheid tnet beide han den griipen. Het gaat hier om de bestrijding van een .schaamteloos bedrijf, dat zich voor de ogen van de burgerij afspeelt. De ernst- van de toestand vraagt om ingrijpende maatregelen.' Over dat laatste was iedereen in de raad het eens. De opposanten hadden duidelijk laten blijken, dat ook zij maatregelen wensen, al was het alleen maar om bescherming van de kinderen, die getuige zijn van het kwaad der bermprostitutie. 'Ouders ondervinden er hinder van bij de op- voeding van hun kinderen.' zei een van de raadsleden. Over de rechtsgeldigheid van de nieuwe verordening zei de burge meester: 'We moeten het risico van procederen tot in hoogste instantie nemen.' (Tot dusver is uit de Arn hemse verordening nog geen recht zaak voortgevloeid. Red. HVV). 'Ais het Openbaar Ministerie.' besloot de burgemeester, 'deze verordening steunt, zouden we betweters zijn, wanneer wij het voorstel op juridi sche gronden terugnamen.' Deze opmerking brak het verzet. Er kwam zelfs geen tweede ronde van het debatje. Vrijwel onmiddellijk na de woorden van de burgemeester viel de hamer als teken dat liet voorste! zonder hoofdelijke stemming door de •aad was aangenomen. Op 17 oktober za! de Hoge Raad in openbare zitting behandelen de zaak van de Haagse tandarts A. M. Mertens. die tot drie maanden gevan genisstraf is veroordeeld, wegens diefstal van elektriciteit. »ne regering heeft een over- U schrijding van het aanvan kelijk. opgestelde woningbouwpro- gramma aanvaard.' Ziehier een der merkwaardigste passages uit de jongste troonrede. Precies een jaar geleden' kon digde de regering haar bouwpro gramma voor het thans lopende jaar aan. Het omvatte 80.000 wo ningen, waarvan 32.500 woning wetwoningen zouden zijn (d.w.z. gesubsidieerde woningen van ver enigingen en gemeenten). 32.500 gesubsidieerde particuliere wo ningen en 15.000 woningen in de vrije sector. Vooral de particu liere premiebouw werd door tie regering aangeprezen: niet de overheid, maar de particulieren zelf zouden goedkope woningen bouwen. Om dat te bereiken werden de bijdragen voor deze woningen hoger gemaakt dan ze voor wo ningwetwoningen ooit geweest waren. Desondanks bleek deze bouw achteraf toch nog duurder te zijn dan de woningwetbouw. waarvoor de subsidies en passant verlaagd waren. ""Poen kwam het woningbouw- -L debat van december, dat tot de kabinetscrisis leidde. Wat was de stelling van de regering in dat debat? De woningwetbouw kan beslist niet worden verhoogd, anders raakt de bouwmarkt over spannen en gaan de prijzen stij gen, Pas onder de druk van de Kamer was de regering bereid de woningwetbouw en de particulie re gesubsidieerde bouw eik met 2500 woningen te vergroten. Het bouwprogramma werd dus 85.000 woningen. En liet uiteindelijke resultaat? Dat in 1961 niet 85.000, maar zelfs 100.000 woningen in uitvoering zijn genomen. Alleen dat meerdere betreft geen woningen voor dc normale inkomensklassen, maar woningen in de vrije sector, war.rin, om minister Van Aartsen zei! te citeren, 'woningen met betaalbare huren thans nog niet in voldoende mate tot stand kun nen komen.' Desondanks: het nanta! vrije woningen bedraagt thans 30.000. het is thans bijna evon groot als de hele woning- wetscctor. De vrije sector.Aan vankelijk was het officiële stand punt: die moeten we niet af remmen. Toen gewezen werd op dc gevaren die dreigden door de al te ferme uitgroei van de vrije sector zei dc regering nog eens: 'Nee. het is in strijd met het we zen van de vrije bouw. hier be perkingen aan te leggen.' Maar per saldo kwamen die 'onaan vaardbare' beperkingen er toch. Alleenpas toen de vrije sector, die 15.000 had moeten bedragen, eenmaal tot 30.000 was uitge groeid. A Is de regering na in de troon- rede zegt. dat zij 'de over schrijding van liet aanvankelijke bouwprogramma heeft aanvaard.' dan betekent dat niet anders dan: 'Wij hebben de bouwmarkt niet in de hand kunnen houden. Wij konden de zaak niet beheer sen. Wij leggen ons neer bij de mislukking van ons beleid.' Voor iiet. volgend jaar staan nu 90.000 woningen op het program ma. Wat zien we nu? Dat de par ticuliere gesubsidieerde bouw. die zo zegenrijk zou zijn. plotseling helemaal niet meer zo naar voren wordt geschoven, maar met 5000 wordt beperkt. De. woningwet bouw blijft op liet oude (d.w.z. in vergelijking met vroeger ver laagde) pei! en de vrije sector wordt25.000 woningen. 10.000 meer dan verleden jaar verant woord werd geacht. Nergens blijkt intussen, dat de regering in staat zal zijn, die 90.000 woningen te realiseren zonder de bouw markt te overspannen of wel dras tische beperkingen in andere sec toren van de bouwmarkt (bouw voor hel bedrijfsleven b.vN in te voeren. Maar van reële beper kingen in andere sectoren is na tuurlijk geen sprake. Het gevolg za! zijn: nog meer spanning op de bouwmarkt en prijsstijging. L.fet zou wel eens kunnen zijn, dat de vrije woningen, aie ae regering nu zo graag ziet. omdat er geen subsidie op betaald be hoeft te worden, straks dubbel en dwars betaald moeten worden met prijsstijgingen over de ge hele linie van de bouwmarkt. Het gevolg daarvan is intussen weer. dat ook de huurverhoging, die volgens de regering zo nodig moet komen, haar doe! zal mis sen. Want de huidige huurpoli- tiek heeft alleen zin, ais de bouw prijzen met stijgen. Anders bli.i- ven de huren uitzichtloos achter dc steeds maar stijgende bouw prijzen aanhinken. De regering heeft de over schrijding van bet aanvankelijk opgestelde bouwprogramma aan vaard. Ja. ja. Wij vragen ons af. hoelang de Tweede Kamer bereid za! zijn deze demonstratie van onmacht te aanvaarden. Advertentie I.M.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1