Tankers bedienden in Delta m Vrachtauto door trein vermorzeld: één dode f m Protest tegen dwaze SWINGENDE AFMARS DEED DEUR DICHT Uit Enschede vertrokken 90 buitenlanders nieuw VATTEN. VLO Hüm gs BARET OP, SOLDAAT! Echtpaar komt om door gas Het Vrije YÖU Zelfkritiek Vrijheid het VRIJE VOLK WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1961 PAGINA 3 "SKJSSSWasau* (fan een onzer verslaggevers) „Ik heb liever golven zo hoog als een kerk dan mist. want wat je dan niet meemaakt Schipper W. Bijl kijkt uit over het Vuile Gat, de schrik van menige harde binnenschipper, 't Spookt er al bij een beetje westenwind en hier en daar is dat achthonderd meter brede water zo'n twintig meter diep Maar schipper Bijl, die zijn veerboot juist aan de steiger van Tiengemeten heeft afgemeerd, is er trots op nooit binnen te zijn gebleven, wat voor weer het ook was. Binnen: dat is het vriendelijke haventje van Zuid-Beijerland, de gemeente waar op Tiengemeten is georiënteerd. Visser verdronken hij Scheveilingen ROEIT ZÉ'GENADELOOS Uil Willem de Jager verdronken Ze zijn-de koning te rijk met water, deze in welhaast Ame rikaanse stijl boerende bewo ners van een vruchtbaar eiland midden in het Haringvliet. De landbouwers hebben er bijna zonder uitzondering twee auto's: een voor het verkeer op het eiland zelf, een tweede in Zuid-Beijerland om ermee naar de stad te kunnen gaan. De heer IV.-H. Smit. een van de De veerboot van schipper Bijl Volledig herzien Rijkswegen plan in voorbereiding Op écht lekkers staat Lonka (Van een onzer verslaggevers) Bij twee knotten (wol) een pakje margarine... en het jeukt niet,' verkondigt manufactu- renhandel 'De Bakermat', Ou degracht 372 in Utrecht door middel van een fiks bord in de etalage. s J»!]!; "iP vf iSSIlüKÉitl! HOE KNOBBELS Tiengemeten in Haringvliet de koning te rijk met water Voor de ruim dertig gezinnen op Was dat nu uitsluitend een te wei- dit merkwaardige eilandje in het nig aan regen of speelde misschien Haringvliet is de veerboot van schip- ook een vergroot waterverbruik een per Bijl de enige verbinding met de rol? bewoonde wereld. En hoe begrijpelijk „Ja, ik geloof wel dat er ook meer dus, dat óók de mannen en vrouwen nodig is," aldus boer Smits. „De van Tiengemeten van respect zijn mensen werden zindelijker. stelden vervuld voor dat wispelturige Vuile hogere hygiënische eisen, maar bo- Gat. Ze hebben al zoveel moeilijke vendien kregen we nogal wat land- overtochten meegemaakt. Blij om zoiets fijns als een spet terende waterkraan: mevrouw Smits, boerin op een bedrijf van SS bunder. En (och tóch verloor de on stuimige Delta-arm deze zomer op nieuw terrein aan de mens. Men leg de er twee zware zinkers door om het paradijselijk stille Tiengemeten van water te voorzien. Zoet water, uiteraard en in 33 huizen was het feest. Uit was de heerschappij van Ha ringvliet en Vuile Gat ook onder gronds. Want: omvat als het eiland door brak water was had het putten slaan geen zin. Ze leverden brak water op. Men behielp zich dus met een regenput, zo goed en kwaad dat ging. Kwaad ging het meermalen, want als het een week of vijf niet gere gend had stonden de putten droog en was goede raad vrij duur. Nog le vendig herinnert het eiland zich de droogte van 1959. Er moest een tank schip uit Rotterdam komen om mens en dier op Tiengemeten aan drink en waswater te helpen. Maandenlang voer toen ook schipper Bijl met tanks vol water naar het eiland. „Kijk. er moest een oplossing komen omdat die droogte-situatie gewoon ging worden." zegt boer J. D. Smits, die een bedrijf van 88 bunder heeft in de Oude Polder van Tiengemeten. „Ook in 1960 was er een waterboot nodig en zelfs in dit toch regenrijke jaar moesten we water van het „vasteland" la ten komen in de lente." arbeidersgezinnen uit Drente hier die in hun vroegere woonplaatsen waterleiding hadden gekend. Zij gin gen wat royaler met hun regenvoor- raad om en zaten dan al gauw in moeilijkheden." Waarom mensen uit Drente? „De lui in de omgeving mijden Tiengemeten. omdat de verbinding lastig is. Als je hier werkt, moet je hier ook wonen." Drieëndertig gezinnen het is net genoeg voor een postagent- schapje, maar winkels moet je op Tiengemeten niet zoeken. Er zijn negen grote boerderijen en wat Tienc/emctens enige verbinding met de wereld: de utotorboot van schip per VV. Bijl. Geen vuiltje aan de lucht, vandaag, want het Vuile Gat is rustig... Als gevolg van de strubbelingen van de laatste weken zijn bij En- solirdesc bedrijven drie Italiaanse en 87 Spaanse werknemers vertrokken. Hoewel dit inderdaad een handicap betekent voor het bedrijfsleven is het aantal bescheiden. Wij liopen. dat moeilijkheden voortaan achterwege blijven, zodat 7.0 nodig weer buitenlandse, werk nemers kunnen worden aangenomen. Dit hebben B. en W. van Enschede meegedeeld, naar aanleiding van vragen over deze kwestie door het KVP-raadslid de lieer A. F. van der Heijden. De integratie van vreemde ar beiders, zo zeggen B. en W. verder, heeft de aandacht van twee minis teries en van verschillende instellin gen in stad en streek. Er wordt over leg gepleegd over de bevordering dei- integratie. Het optreden van het jeugdige pu bliek' wordt nauwkeurig gadegeslagen en zo nodig worden ordemaatregelen genomen. Het nemen van positieve pedagogische maatregelen vindt het gemeentebestuur een taak voor de ouders en voor de opvoeders buiten de eezinnen. Zonodig zijn wij. aldus B. en W., en het pedagogische centrum daar bij to dienstverlening bereid. den haag. (AND. Gister middag omstreeks kwart over vier is de 63-jarige visser K. de Rode uit hoofden van een baggerschult geval- Schevcningen even buiten de havcn- len en verdronken. Het ongeluk gebeurde toen de bag- gerschuit, getrokken door een sleep boot, de haven van Scheveniugen uitvoer. Net buiten de havenhoofden begon de baggerschult enigszins te helen op een vloedgolf. De visser, die vermoedelijk bang was dat de schuit zou omslaan, liet zich achterover in het water vallen. Vergeefs heeft men getracht hem te vinden. Ook de reddingboot Brandaris is nog uitgevaren, echter zonder resul taat. Tot heden is zijn stoffelijk overschot nog niet aangespoeld. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag omstreeks half vijf is dc 24-jarige vrachtautochauffeur F. E. Bergsma uit Ruurio niet zijn vrachtwagen op de niet-beveïligde overweg aan de Dortherweg te Gors- sel door een personentrein uit De venter gegrepen en op slag gedood. De vrachtwagen, die ruim honderd meter werd meegesleurd, werd totaal vernield. Het treinverkeer op de lijn Deventer—Zutollen was door het on geval ruim een uur. gestremd. Het slachtoffer was gehuwd, maar had geen kinderen, In de Torenlaan in Rotterdam— Oveschic is dinsdagmiddag de drie- 'Van een onzer verslaggevers) Na een leven op zee en het red den van talloze mensenlevens is gistermiddag Willem de Jager, oud- schipper van de Stcllendamse red dingsboot Koningin Wilhelmina, in het Haringvliet verdronken. Het ongeval gebeurde tijdens een wandeling die de gepensioneerde schipper naar het eind van de ha ven maakte. Door onverklaarbare oorzaak is- hij te water geraakt en verdronken. Willem de Jager werd op 6 juli 1838 geboren. Hij stamde uit een geslacht, van vissers. Bij talloze red dingen en bergingen is hij betrokken geweest. Een der meest spectaculaire red dingen in zijn loopbaan was die in 1956 toen de sleepboten Witte Zee en Ganges in vliegende storm op de Maasvlakte aan de grond raakten. In meerdere tochten slaagde Willem de Jager erin alle opvarenden, van de sleepboten te halen en veilig m Stellendam te brengen. Zijn laatste onderscheiding, een gouden medaille met oorkonde van de Koningin werd hem bij zijn pen sionering in oktober 1958 uitgereikt. "J jarige Freddy Nijenhuis by zijn huis plotseling van het trottoir de weg opgerend, het jongetje liep onder een vrachtauto en kreeg het rechtervoor wiel over zich heen. Het kreeg een sehedelbasisfractuur en is vrijwel di rect na het ongeluk overleden. De* 28-jarige K. van Zanten uit Andijk werd gistermiddag dood aan getroffen in zijn auto, die in een bermsloot langs de provinciale weg Enkhluzen-Hoorn lag. Waarschijnlijk is deman, die gehuwd was en twee kinderen had, al rijdende onwel ge worden. Gistermorgen overleed in het zie kenhuis de 63-jarige gepensionneer- dc NS-arbeidcr J. Raeven uit Meer sen aan de verwondingen die hij op liep bü een ongeval op de Franciscus Komanisweg te Maastricht. De achtjarige H. Pronk uit Soest kwam dinsdagmiddag om vijf uur om ret leven toen hij op de Birk- door een personenwagen. De bestuur- straat te Soest werd aangereden der remde zo krachtig dat zijn wagen enige malen over de kop sloeg. De jongen was op slag dood. G. bleef ongedeerd. Een jongetje van vijf jaar, zoontje van de familie Borcfcink uit Hupse! is dinsdagmiddag omgeko men en zijn broertje van acht ie ernstig gewond bij een verkeerson geluk te Eibergen. De kinderen reden op de fiets, het kleinste voorop de stang, onder een vrachtauto. landarbeidershuisjes, die tot dus ver alleen van elektriciteit waren voorzien. Gas is er niet. maar daar is met de moderne hulpmiddelen wel overheen te stappen. Veel be langrijker vinden de bewoners het. dat donderdag de waterleiding officieel gaat „spuiten". t Officieel, want officieus doet zij het al een maand of twee. Het net werk de hoofdader is een kilome ter of acht lang was eerder klaar dan men dacht en natuurlijk wacht te men niet met de ingebruikstelling ervan. De Kilwaterleiding uit 's-Gra- vendeel begon met de voeding en daarmee was er in ons land alweer een „waternoodgebied" minder. Een noodgebied midden in Hollands grote Delta .Het is fantastisch," zegt mevrouw Smits, met komkommers bezig in ren moderne keuken. „Je kunt zoveel royaler zijn en douchen, elke dag. De kinderen niet meer in de teil, ze lekker laten spetteren. De melkbus sen schoon met vers leidingwater zonder op een liter of wat te kijken. En m'n man die de kans krijgt een automatische drinkbak te maken in de stal Ze zjjn de koning te rijk op Tien gemeten. Want de verhalen van boer Smits en zijn vrouw zijn in grote trekken ook de bevindingen van hun landarbeider W. H Smit. een van de :fi Drenten. En van anderen. Drenthen op Tiengemeten, hoeft. voor een paar vuile handen niet namelijk met groot genoeg meer zo bang te zijn. Er geldt op om een auto te kunnen dra- het eiland geen waterrantsoenering gen (Van een onzer correspondenten) Aan dc Schutstraat in Hooge- veen krees een soldaat van een burger de vermaning: ont zijn baret op te zetten. 'Dat gaat jou niets aan.* was het antwoord van de soldaat. Dc burger deed zich hierna voor als een meerdere waarop het tweetal op de vuist S'mK. De politie was net in de buurt en greep onmiddellijk in, waarbij het onderzoek uitwees dat de bur ger ook maar gewoon soldaat was. De koninklijke marechaussee heeft de zaak nu in handen. kj (Van onze verkeersredacteun Een volledig herzien Riikswegen- plan is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Aldus blijkt uit de toelichting op dc begroting van Verkeer en Waterstaat. Het plan kan vollediger zijn dan tot nu, omdat een wetsontwerp klaar ligt, dat de uit keringen voor de wegen opnieuw re gelt. De binding aan deze uitkeringen was tot nu toe zo dat als het rijk meer deed, de provincies een veer moesten laten. Deze verhouding is nu losgelaten, zodat het Rijkswegen plan een beter beeld kan bieden van de omvangrijke taak die nog moet worden vervuld. De provincies zullen zich dan met het Rijkswegenplan als basis opnieuw moeten beraden over de verbindin gen die in de secundaire wegenplan nen (vroeger provinciale wegenplan nen genaamd) zullen moeten worden opgenomen. Ook de tertiaire wegen plannen zullen moeten worden aan gepast. Het Rijkswegenplan is voor het eerst verschenen in 1927 en herzien in 1932, 1938. 1948 en 1958. Reeds lang bestaat een soort .schaduw- plan" waarop toekomstige verbin dingen zijn ingetekend, zoals Hel- mond-Oosterbeek, de Twente-route en de noreddhsceeinbeharia,( en de onderscheidene tunnelwegen. Advertentie LM. V Een melange van 7 rv'-ïi 'verschillende* Rroel maat eens van Melange Brillanrj'^k^erhijen y ;38'ctpef 100 gr I>e heer 8. Holster, ge ttelijke va der van deze leuze en .-ij-enaar van het artikel afweten.' het winkeltje, zegt: 'Dit Is géén ant woord op een actie die een bepaalde margarinefabrikant op het ogenblik voert (knotten wol cadeau geven bij de aankoop van zijn boter). Het is een protest in het algemeen, tegen de dwaze toestand die er door het cadeaustelsel ontstaan is. Een pro test tegen de mogelijkheid dat er wol wordt verkocht door een melkhande laar en meik door een wolhandelaar, tegen het feit dat deze dingen worden verbocht door mensen die niets van (Van een onzer verslaggevers) Dinsdagmiddag vier uur hebben huren op de bovenverdieping van het huis Houtmanstraat 14 te Tilburg liet echtpaar J. Pijnenburg—van den Abeelen dood aangetroffen. Het echtpaar was omgekomen door gas- verstikking. Een twaalfjarig doch tertje Ria, dat in een andere kamer sliep, is in bedwelmde toestand naar het ziekenhuis gebracht. Het heeft nog geen verklaringen kunnen af leggen. Het echtpaar woonde pas in het huis. Oorzaak van de verstikking moet een ondeugdelijke gasslang in de keuken, een verdieping lager, zijn geweest. Het dochtertje heeft op het bellen van een kolen] everancier de voor deur nog geopend, maar is toen in elkaar gezakt. De dokters vertrouwen het kind in leven te kunnen houden. Maandagavond tot elf uur was nog een buurvrouw op bezoek geweest. «SS5.-8 De heer Holster is niet van plan het bij een 'oord in de etalage te laten. Deze week gaat hij in Amsterdam overleg plegen met zijn middenstands organisatie. Het echtpaar Holster ver telt ons. achter in de winkel gezeten, wat er volgens hen allemaal aan de huidige situatie mankeert. Hun betoog komt telkens op dezelf de twee stellingen neer: ten eerste, elk artikel moet ver kocht worden door de vakman, wiens belang het is het publick goed voor te lichten en ten tweede, grote concerns verdrin gen de kleinere winkels op een manier die niet in het belang van het publick is. De lieer en mevrouw Holster fulmi neren met alleen tegen het cadeau stelsel. Alles wat tegen hun twee gul den regels ingaat, veroordelen zij fel 'Het systeem van de warenhuizen is verkeerd. De meisjes die de klanten helpen, zijn immers ondeskundig. Ook de zelfbediening heeft veie nadelen. Er zijn geen vakmensen meer die het pubiiek raad geven.' Wie nu denkt, dat het echtpaar Holster zelf zich schuldig maakt aan een handelwijze die zij zozeer afkeu ren, door margarine cadeau te geven bij aankoop van wol. vergat zich. In De Bakermat wordt geen gram boter verkócht. Bij aankoop van twee knotten wol krijg je een bon en met die hor. kun je een pakje boter kopen bij... de melkboer, bij de vakman dus. 'Nie mand kan er iets op tegen hebben dat ik mijn klanten geld geef om boter te kopen.' stelt mevrouw Holster vast. 'TTe gedifferentieerde loonpoli- Lz tiek blijkt geen doorslagge vend succes te hebben opgeleverd. Vergeleken met vorige kabinet ten. die een centraal meer te be ïnvloeden systeem toepasten, ls het kabinet dus in het nadeel. De lonen zijn ver boven de produk- tivlteitstrend gestegen en de dif ferentiatie lijkt, vooral als men naar de stormachtige ontwikke ling van de werktijdverkorting kijkt, niet aan de verwachtingen beantwoord te hebben.' Dit is een pittig woord van kritiek op het gevoerde loonbe- leid. Het opmerkelijke is. dat het voorkwam in De Tijd/Maasbode, een blad dat de regering meestal gunstig gezind is, maar dat nu over een kardinaal punt van het beleid ongezouten zijn mening geeft. Een even scherpe kritiek, maar dan over een ander, zij het niet minder belangrijk punt van het regeringsbeleid vonden wij zaterdag in de Volkskrant. Dat ging over het woningbouwbeleid: 'De vrije sector met de duurdere en duurste huizen, die eerder maar een heel bescheiden onder deeltje van het bouwprogramma was, is met reuzenschreden voor uitgegaan. Was het voor 1961 ge raamde aantal van 15.000 al enorm hoog, er nu nog eens 10.000 bij te doen, gaat werkelijk alle perken te buiten... Het nu uitgestippelde woningbouwbeleid maakt de indruk, dat de hoofd zaak is, dat het de overheid zo weinig mogelijk kost. Wij wensen een beleid, dat wezenlijk en voor het overgrote deel afgestemd is op de behoefte aan de naar ver houding goedkoopste woningen.' Tjat is mooi gezegd. Maar men vraagt zich af: Wie voert dat beleid dat alle perken te buiten gaat, dan eigenlijk? Niemand an ders dan de geestverwanten van De Tijd en de Volkskrant in dit kabinet. Daarom is de kritiek van deze bladen in wezen zelfkritiek. De tactiek is duidelijk: men eist successen (als die er zijm van het beleid voor zich op en herinnert zich als het mis gaat plotseling weer, dat het kabinet 'geen enkele binding' met de poli tieke partijen heeft. Als de KVP werkelijk een ander beleid zou wensen, zou ze daar zelf meer dan iemand anders voor kunnen zorgen. Maar die conclusie hebben we noch in De Tijd noch in de Volkskrant ge vonden. j~Ae vier verbonden van werkge- vers zijn van mening, dat de vrijheid om te emigreren moet worden gehandhaafd, maar dit •betekent niet, dat de overheid behoudens in bijzondere gevallen hierbij financiële steun moet bieden. Wij laten op dit ogenblik In het midden, of de ombuiging van het emigratiebeieid wel zo gewenst is als de werkgevers zeggen. Dat is een zaak niet veel kanten, waar bij het feit. dat in de komende tien jaar in ons land arbeids plaatsen voor rond 700.000 nieu we werkkrachten gevonden moe ten worden, wel een woordje mee spreekt. Wat ons getroffen heeft. Is dat de werkgevers weer zo vrijmoedig met het woord 'vrijheid' omsprin gen. 'Iedereen is vrij om te emi greren.' zeggen zij. 'maar de over heid moet da'araan in de regel niet meebetalen.' Dit is dezelfde vijheid waar over de liberalen uit de negen tiende eeuw het hadden, als zij zeiden, dat de arbeiders geheel vrij waren te werken. Als ze niet wilden, hoefden ze niet, niemand zou ze dwingen. Neen. niemand zou ze dwingen, maar ze hadden dan wel een gro te kans. dat ze van honger zou den sterven. Zo is het ook met dc vrije emi gratie. Iedereen is vrij te emi greren. maar hij moet het zelf betalen. En wie niet in staat is eer. paar duizend gulden op tafel te leggen, is vrij om liier te blij ven. Want alle mensen moeten vrij zijn. maar de mensen met geld zijn vrijer dan de anderen. Advertentie LM. aan dc jrroic teen te "bestrijden. Knobbels of iswelltncen rah de grow teen zijn een zeer pijnlijke en hinderlijke kwaal. Ge lukkig bestaat er nu een prod uk t dat snel verlichting: brengt. Hen is de beroemde Daler. Balsem. Dalet Balsem heeft een drievoudige werking: l) verjaagt de pijn: 2) heft de aan doening op: 3) vermin dert de hinderlijke op zwelling. Neem de proef met Da- let Balsem, baar uit werking is verrassend. Bij apothekers en drogisten. DEN HAAG (AM'I De minister van Defensie Visser heeft een inter service-commissie inge steld, welke een onder zoek zal instellen naar het indisciplinair optre den van de directeur van de kapel van de Konink lijke Luchtmacht, De bevindingen van deze commissie zullen in handen worden gesteld van de betrokken bevel hebber, die zonodig dit gedrag aan de krijgs tucht z.al kunnen toetsen. Dc directeur van ge noemde luchtmacht kapel zou namelijk op de slotavond van de Delftse Taptoe met ne gatie van uitdrukkelijk gegeven aanwijzingen, afgemarcheerd zijn on der liet speten van mu ziek welke tot het 'swing-genre' behoorde. Dc minister deelde op vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Kra nenburg (p.r.d.a.) be treffende het muzikale repertoire van de lucht machtkapel, nog mede, dat hij zich zelf of enig militair orgaan (comité verenigde chefs van staven) competent acht om. langs hiërarchieke weg leiding te geven aan de ontwikkeling van een muzikaal repertoire.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1