Verhaal van een stukje grond of hoe men slapende rijk kan worden Na vijf jaar vrije bouwgrondprijzen Einde van luchtslag boven Texel: beide partijen op de bon Aanklager maakt NA O-zaak van spionageproces-Kiew SLANK Van gelden van Bussumers resteert nog.vier gulden Wereld werd sinds 1940 iets kouder Lager getaxeerd Geraffineerde oplichting met auto's Paar kwartjes Jaar gratis groente voor eerlijke klant fiians gemist HET VRIJE VOLK DONDERDAG 5 OKTOBER 1981 PAGINA 3 FUCA EXCELLENT Vervolg; van voorpagina OEFENINGEN ROTTERDAM DE JAGER ADVOKATEN Menselijk drama Nog geen antwoord MOEDIG Van. een onzer verslaggevers Dit is de geschiedenis van een lapje grond. Het heeft vorige week 83.000 gulden opgebrachtmeer dan 6,50 per vierkante meter. Hoeveel van die lapjes zijn er? Hoevelen strijken tien duizenden guldens op voor een stukje weiland waarvoor zij zelf slechts enige duizen den hebben betaald? Hoeve len krijgen een winst van honderden percenten in de schoot geworpen en kunnen slapende rijk worden dankzij de melkkoetjes anno 1961: Landhonger en woningnood? Dit is slechts één geval. De kranten hebben er voi van ge staan: Op verzoek van het Land bouwschap is donderdag voor de .Arnhemse rechtbank een stuk wei land van landbouwer H. Koekoek uit Bennekom verkocht, omdat de heer Koekoek weigerde contributie voor het landbouwschap te betalen. Zijn naam doet er eigenlijk niet toe. Want dit geval is slechts een voorbeeld. Eén uit. de lange rij van de steeds grotere sommen, die grif voor bouwgrond worden betaald. Voor dit ene stukje grasland tel den de aannemers gebroeders Van Aggeleh in Renkum 83.009 galden neer. Voor 1 ha 26 are en 34 ca, aan de Groenestraat te Bennekom, gemeente Ede. Oftewel f 6,57 per vierkante me ter. De lotgevallen van deze grond staan haarfijn opgetekend in dikke boeken van het. Kadaster in Arn hem. Zij vertellen het verhaal van E 5906. zoals die 12.634 vierkante meter daar worden genoemd. Het verhaal begint in december 1942, toen de heer Koekoek, pen sion- en pluimveehouder destijds in Hocgeveen. het een en ander in Bennekom kocht. Daartoe behoor de bijna één hectare van de grond die vorige week donderdag is ver kocht. In totaal betaalde de heer Koe koek in 1942 elfduizend gulden aan vogelhnndelaar H, Folmer Gzn. te Bennekom. Daarvoor kreeg hij behalve die ene hectare nog een huis. waarin een expeditiebedrijf en een pension met erf, alsmede een moestuin en een boomgaard ter grootte van 11 aren. Zo kreeg de koper bijna 11.099 vierkante meter plus een hui».. Voor elfduizend gulden: Bij één gul den per vierkante meier een huis cadeau. Daar kwam eind december 1948 nog iets bij. zoals blijkt uit het ge dragen proza van een notariële ak te. Die akte is minutieus overge schreven in het dikke boek-num- mer-zóveel: een van de vele regis ters van de woordelijke overschrij ving der akten van eigendomsover gang. zoals dat in het kadastrale vakjargon heet. Luister: Op 30 december 1946 verwierf de heer Koekoek 67 aren en 74 centiaren grasland aan de Groenstraat plus 35 aren en 34 cen tiaren elders. Hij ruilde dit name lijk voor bouwterrein, dat hij er gens anders ter beschikking had. Het was een ruil met gesloten beurzen, want die ene hectare, drie are en acht centiare (67 are en 47 centiare plus ?5 are en 34 centiaren) die de heer Koekoek in ruil kreeg, waren even veel geld waard als wat hij afstond. Die waarde van de geruiide stukken grond werd in de overeenkomst van ruiling op zesduizend gulden be paald. Of 58 cent per vierkante me ter. Zó had de heer Koekoek toen aan de Groenestraat in Bennekom een aardig weitje van 1 hectare. 67 are en 64 centiare vergaard voor pak weg enige kwartjes per vierkante meter. Het zou hem geen windeieren leggen. Hij had" immers de con junctuur mee. Kuizen moesten wor den gebouwd en daar was grond voor nodig. De heer Koekoek had grond. Bij stukjes en beetjes ver kocht hij er enige tientallen aren van. Als bouwgrond. Dat leverde hem f 2 tot 2.75 per vierkanter me ter op De rest van de grond bewaarde hij. Zo had hij voor nóg betere tij den 1 hectare 26 are en 34 centi are achter de hand. Wie kon bevroeden, dat hij daar voor nog eens 83.000 gulden of 6,57 per vierkante meter zou krij gen? In 1953 werd het uitbreidingsplan van de gemeente Ede bekend. Daar uit bleek, dat ook het stuk weiland van de heer Koekoek voor woning bouw was bestemd. Eens zou hij dus her, veld moeten mimet., het zij door minnelijke schikking, hetzij door een onteigeningsprocedure Hij heeft de grond nu door de rechtbankmoeten laten verkopen, omdat hij weigerde een paar tien- (Van onze luchtvaartredacteur) De „luchtoorlog", die dit seizoen boven Texel is gevoerd, is ge ëindigd met processen-verbaal tegen beide concurrerende lucht vaartmaatschappijen: (Sinberg en Aero Contractors), voor het ver voeren van meer dan het toegestane aantal passagiers op rond vluchten boven het eiland. tjes contributie voor het Landbouw schap te betalen. Daarover heeft hy als leider van de zogenaamde Vrije Boeren heel wat tam-tam gemaakt. 't Was voor hem een mooie reclamestunt, waardoor de prijs van de grond werd opgejaagd,' menen sommige deskundigen. De gemeenteraad had in een ge heime zitting besloten zo mogelijk de grond van de heer Koekoek te kopenTaxateurs kwamen eraan te pas Volgens hen was het wei land nog geen 50.009 gulden waard 'De gemeente betaalt voor deze soort bouwgrond zo'n vier gulden per vierkante meter.' aldus de heer Derksen, directeur van Ge meentewerken in Ede. De gemeente Ede kwam echter niet aan bod, want de heer Koekoek kreeg ruim een rijksdaal der per vierkante meter méér dan de gemeente verantwoord vond. De gemeente, die er woningwet woningen wilde bouwen, zal daar voor nu een ander terrein moeten vinden. De aannemers Van Agge- len zuilen er wel premiewoningen neerzetten. 'De heer Koekoek wilde ons.' al dus de heer M. van Aggelen, 'de grond al eerder verkopen, maar hij kon niet. omdat er beslag op was gelegd. Hij wilde de grond dus wei kwijt. Er moet nog van alles aan worden gedaan' Want het wei land is allerminst bouwrijp Er moeten nog wegen, riolering, gas en water, enz, worden aangelegd Vraag niet wat dat allemaal kost Als er géén uitbreidingsplan zou zijn. zou deze grond volgens de heer Derksen ongeveer twee kwar tjes per vierkante meter kosten, zoals voor weiland normaal is. Voor grond, die een agrarische bestemming heeft, geldt immers de prijsbeheersing. De prijzen van gronden, die ech ter zoals In gemeentelijke uit breidingsplannen voor de bouw zijn bestemd, zijn sedert 1956 rrii. Het voorstel daartoe is toen met 37 tegen 28 stemmen door de Tweede Kamer aangenomen, on danks de ernstige waarschuwingen van de Partij van de Arbeid: Als de prijsbeheersing wordt opgehe ven zullen de bouwgronden steeds duurder worden. De eigenaars daarvan zullen ongerechtvaardigd worden verrijkt. In tegenstelling tot hen, die hun geld hebben be legd op een bank, in levensverze keringen. schuldvorderingen, hy potheken. enz. Want als het geld in waarde daalt krijgen dezen niet méér geld terug dan zij hebben be legd. .De eigenaars van in prijs stijgende bouwgrond krijgen dat wél Bovendien is, zo waarschuwde wijlen mr Ten Hagen ("PvdA» toen. de opheffing van de prijsbe heersing onrechtvaardig tegen over de eigenaars van landbouw gronden. waarvoor de prijsbeheer sing wél gekit en die veel minder waard zijn dan bouwgronden Een aantal bouwondernemers maakt zeer grote winsten. Zouden zij dan voor bouwterrein geen ho ge prijs willen geven?, vroeg dr. ir. Vondeling PvdA) al in 1956. Winsten alleen omdat de over heid hun land tot bouwgrond heeft bestemd. e Winsten, waardoor de huren ho ger worden. 9 Winsten, die mede worden be taald uit de subsidie, die de staat voor de woningbouw geeft. Im mers, bij een iagere grondprijs zou de subsidie dienovereenkom stig worden verlaagd. Maar de toenmalige minis ter Witte wuifde vijf jaar geleden de bezwaren weg. Hij verwachtte geen grote stijging van de prijs van bouwgrond als de prijsbeheer-^ sing werd opgeheven: 'Di prijsstijging zal in doorsnee tot en kele dubbeltjes per vierkante me ter beperkt blijven,* zei de be windsman met grote stelligheid. Dat was vijf jaar geleden. De eerste vijf jaren van de vrije bouwgrondprijzen. NI Vi t'i; Tijdens de verkoop van zijn stuk grond noteerde, dc heer Koekoek ijverig de geboden bedragen. tVan een onzer verslaggevers» De 34-jarige grossier H. M. uit Am sterdam heeft door het kopen en belalcn.van één enkele auto vermoe delijk kans gezien om drie financie ringsmaatschappijen op te lichten voor een bedrag van 23.300. \"a deze actie is hij vermoedelijk met een tweede cn nu op huurkoop aange schafte wagen en een vrouw vertrok ken naar het buitenland. Vermoede lijk verblijft hij nu in Egypte. M. had een auto gekocht en die onmiddellijk na betaling weer door verkocht aan een financieringsmaat schappij. Daarvan kreeg hjj dus de koopsom en bovendien de auto, die hij nu in huurkoop nam. Met deze auto ging hij nu nog naar twee andere maatschappijen, waar hij op dezelfde wijze handelde. Winst was dus twee maal de koopsom van de wagen. Onmiddellijk hierna verkocht hij de auto als nieuw weer aan een particulier, waardoor zijn winst op drie maal de waarde van de wagen kwam. Om nu weer een auto te krij gen kocht M. een auto in huurkoop en betaalde daarop een eerste ter mijn. Daarna is hij vermoedelijk met een vriendin in de pas verworven auto gestapt en naar het buitenland ver trokken. (Van een onzer verslagge: :rsi De Dardtse mevrouw Van Sprundel mag van haar groente boer een jaar Zang gratis groenten en jruit betrekken. Hiermee be loont de groenteboer mevrouw Van Sprundels eerlijkheid. Dezer dagen pakte zij behalve een blik bonen en een zakje peen nog een grauw gescheurd zakje in haar boodschappentas. Thuis aangekomen bleek daar twaalf honderd nulden in te zitten: van dc groenteman. Toen de vrouw het geld in de winkel kwam terug brengen, trof zij er een groepje verontruste menses, aar,. Dc po litie tras al gewaarschuwd. Mevrouw Van Sprundel vertel de dat zij wel eens meer, in ver- strooiheid, iets Iaat staan. Dit keer nam zij echter ineens wat te veel mee. Toen deze luchtoorlog (voornaam ste wapen: fantasieprijzen) zijn hoogtepunt bereikte, werd o.a. de tweede bestuurdersstoel gebruikt om een betalende passagier meer te kun- ken vervoeren. Getuigenverhoor heeft voldoende materiaal opgeleverd om proces-verbaal'tegen heide maatschap pijen te kunnen opmaken. De directeur van Sinberg, de heer Sinniger, heeft reeds meege deeld, dat lllj zich zal kunnen ver weren. Wanneer hij extra passa giers meenam, zouden dat kieine kinderen beneden twee jaar zijn geweest, waarvoor ook bij de grote luchtvaartmaatschappijen geen aparte stoel wordt gereserveerd. Sinberg lieeft afgelopen maandag zijn rondvluchten boven Texel ge staakt, De luchtoorlog had inmiddels zijn scherpe kanten al verloren, om dat de Rijksluchtvaartdienst een prijsstop had afgekondigd. Sinberg opereert nu weer vanaf Zestienhoven bij Rotterdam. Daar wil de maat schappij volgend seizoen met rond vluchten boven de Maasstad beginnen. Het zou het tweede rondvluchtbe- drijf op Zestienhoven worden. Al sinds enige jaren werkt daar nl. de maatschappij „Flashfüght". die ge regeld rondvluchten verzorgt. Advertentie I.M. Esn nituw plantaardig produltt om sn*i slank re ■«•orden, dat in veïe landen reeds met sort"es wordt toegepast is Fuca excellent. Hecriijltwerfcemle, slankroafcendc Fura-dragees l Neem ook Fuca-dragées, u ruif bet ricn en voelen Ook maken zij ï'uea-dragées werken op 4 verschillende manieren: Fuca-dragées geven u uw slankheid terug én zorgen ervoor, dat u die ook houdt. Met I' tica-dragées verdwijnen hinderlijke vetkussentjes om de maag:; te «ware heupen en dijen krijgen weer harmonische proporties, een onderkin wordt «lad. Knca-dragée* stimuleren de werkiogg; van de darmen en bezorgen u een goede stofwisseling, nieuwe frisheid en jeugd. Kcgelmatif gebruik van Knca-dragees bevordert ook de glanzende gezondheid van uw huid, -f") Fuca-dragéein elegante verpakkingt f 2.90 De posterijen van de Verenigde Naties zullen op 4 december een vijf de sene herdenkingszegels uitgeven. De serie is gewijd aan het kinder fonds van de VN. Zij is ontworpen door de Japanner Minoru Hisano en bestaat uit zegels van 3. 4 en 13 dol larcents. Bent u bereid iets te doen tegen het communisme? had de man ge vraagd. Bent u bereid iets te doen dat ongewoon en riskant is? Dit wekte Reydotts nieuwsgierig heid. Maar ze vroegen natuurlijk niet of u ook bereid was iets te doen te gen het kapitalisme, werpt de aan klager ertussen. De dag daan.a ontmoette Reydon zijn nieuwe chel in een café. Hij stel de zich voor als de heer Nadort. Een naam. die nog dikwijls op deze pro cesdag zou worden genoemd. Plotseling had Reydon geen enkele moeite meer om te monsteren op schepen naar Sowjel-havens. Ifij had opdracht om (e fotograferen en daar toelichtingen en schetsen bij te leve ren. Zijn contact in Rotterdam was Nadort, maar soms kreeg hij op het nummer 12 89 97 wel eens iemand an ders. Vóór elke reis toonde Nadort hem kaarten van de havens, onder meer die van Leningrad. Moermansk en Klaipeda. Eer hij op zijn eerste reis ging. oefende hij door opnamen te maken in de haven van Rotterdam. Later werdt daar nog op terug ge komen. Op allerlei manieren probeert nu de aanklager andere NAVO-landeil er bij te betrekken. Hij weet Reydon te laten erkennen dat hij in Liverpool eens is bezocht door een Engelse agent, die het geheime parool i 'Groe ten van Henk'» kende en aan wie hij zijn materiaal overhandigde. Later kreeg Reydon Ie horen, dat men 'in Versailles' (dat wil zeggen op het hoofdkwartier van de NAVO) tevre den was over zijn foto's, op een ge geven moment verdween Nadort uit liet beeld er werd verteld dat hij dood was en in zijn plaats trad nu Van Maurik. Die twee konden het niet best samen vinden. Als steeds waren de moeilijkheden bij Reydon.' geldgebrek. Reydon kon zijn tegoed bij de re derij niet loskrijgen en klopte aan bij Van Maurik. die beloofde hem te helpen. Maar er gebeurde niets en Reydon. die nu boos was geworden, begaf zich naar een inspecteur van politie en vertelde de zaak. Maar nu werd het fotograferen in de haven van Rotterdam tegen hem gebruikt als pressiemiddel. De rol van die in specteur van politie is de gehele dag van het proces niet duidelijk gewor den. In elk geval waarschuwde hij Reydon 'niet te kletsen.' Hij wees er op dat Reydon slecht stond, daar hij zowel in de Sowjet-Unie als in Rot terdam spioneerde. Langdurig houdt de aanklager zich bezig met de volgende contactper soon. de blonde Otlo. die zei dat zijn taak dezelfde was als die van de voor gangers. Het. enige verschil was dat de vorigen behoorden tot de Rotter- damgroep. terwijl hij in Amsterdam werkte. Deze Otto was het die hel toeristische uitstapje naar de Sow.ict- Unie voorstelde. Ze ontmoetten elkaar weer in mei. in gezelschap van een Amerikaan, die Karl werd genoemd, en nog een onbekende man in een blauw pak. De Amerikaan toonde een toeristen- kaartje. waarop de toegestane route van Oezjgorod bij de Tsjechische grens over Kiew en Jalta stond aan gegeven. Zowel de aanklager als de president van het krijgsgerecht toon den grote belangstelling voor de*/,e Amerikaan, kennelijk omdat er nu weer een NAVO-land bij kwam. Rey don kon het er mee eens zijn. dat deze Amerikaan als chef optrad. Zijn spionageopdracht was zeer al gemeen. Hij moest gegevens verzame len over vliegtuigen, kazernes, brand stofvoorraden. raketbases, vliegvelden ;n nog meer. De Amerikaan was spe- :iaal geïnteresseerd in brandstoffen ;n tanks met vloeibare zuren. Vervolgens ontmoette Reydon De lager. Ze werden samen uitgestuurd >p oefentochten in Nederland om uil luto's te leren fotograferen en daar- >ij tevens te letten op eventuele ach tervolgers. Op 13 juli kwam de Nederlandse jontactman met eert fotografische landkaart 'speciaal overgebracht uit Washington'. Gezegd werd. dat de foto's waren genomen uit een U-2 vliegtuig. Op 19 juli reden zii weg in de Jagers Renault, die was volge laden met vier camera's, telelenzen, twee verrekijkers. 50 films, aanteken boeken en een transistorradio. Die radio werd meegenomen op om hotel kamer zoveel lawaai te maken dat het afluisteren van de gesprekken onmogelijk zou zijn. De aanklager vraagt Reydon int m het algemeen naar wat hij fotogra feerde. De details worden bewaard tot in de besloten zitting. Reydon zegt dat 90 percent van a'ie geno men foto's spionagedoeïeinden dien den. De advocaten kregen nu hun kans. De rol van een advocaat in een Sow- jetproces is voor buitenlanders tame lijk eigenaardig. Zijn voornaamste taak schijnt te zijn uit het verleden van de beklaagde gunstige puntjes op te diepen. Zulke gunstige factoren zijn: armoede, werkloosheid, onkunde over de Sowjet-Unie en het commu nisme. Dit alles in het bijzonder als de beklaagde uit het Westen komt. Ook Reydons advocaat «peelde hierop. Daarbij kreeg de westerse pers en de Nederlandse in het hij- zonder een veeg uit de pan. Reydon. aldus de verdediger. wist over de Sowjets niets anders dan in de Nederlandse kranten stond. En die geven een subjectief beeld. Aan Reydon werd vervolgens de vraag gesteld of hij zich een vak- spion achtte. Hij antwoordde dat hij vond van niet. evenmin als De Jager i staalindustrieën. |")e Jfoge Autoriteit van de KSG heeft verleden week haar goedkeuring gehecht aan een reeks van nieuwe fusies In de Duitse staalindustrie. De belang rijkste goedgekeurde fusie Is die van August. Thyssen-Hütte. de grootste Westduitse staalprodu cent. met de Handelsunion, de grootste Duitse handelsorganisa tie op staaigebied. Bovendien heeft August Thys sen-Hütte de toestemming ge kregen 50 percent van de aan delen over te nemen (en dus in feite het beheer te voeren» van de Stahl-und Walzwerke Rassei- stein/Andernach. August Thyssen-Hütte is de grootste der maatschappijen, die zijn ontstaan na de gedwongen ontbinding van de vermaarde vooroorlogse Vereinigte Stahlwer- ke. Te zamen met de door haar al vroeger beheerste Niederrhei- nische Hütte en de Deutsche Edelstahlwerke had ze in het af gelopen jaar een produktte van 1,03 miljoen ton, of wei 13,3 per cent van de totale Westduitse produktie. ptaarnaast is een tweede reeks fusies goedgekeurd rondom de Dortmund-Hörder Hütten- union. de op twee na grootste Duitse staalproducent, en. een be drijf dat zelf weer nauw verbon den is met onze Hoogovens. Dortmund-Hörder krijgt de controle over de Estableeh Ge- seiischaft en breidt bovendien zijn bezit in de Hüttenwerke Sieger- land verder uit. Verleden jaar had Dortmund-Hörder al met toe stemming van de Hoge Autoriteit de meerderheid van het aande lenkapitaal van Siegeriand ver worven. thans neemt ze ook het pakket aandelen over. dat tot nu toe in bezit was van August Thyssen-Hütte. Formeel zijn de groep rond August Thyssen-Hütte en die rondom Dortmund-Hörder twee gescheiden, ja concurrerende con cerns. In feite zijn er echter al lerlei bindingen, zoais elk van hen ook weer bindingen heeft met andere belangrijke Duitse (Van een onzer verslaggevers) Met een moedeloos gebaar heeft de man. die 'op een slof en een schoen' bij Zundert ons land binnenwandelde, vier antwoord was: Dan had je ons er wel eens eerder op kunnen wijzen. I» weet hoe dat gaat, achteraf "olijk: iedereen het te hebben geweten.' De heer J., die gisteren meteen zijn relaties met de CHU en zijn raadsfractie officieel heeft, verbroken, r„,„, vior een donderslag uit heldere heme! verkeerde pad was. Een overmatig T'\ïc\e.°f. nee,l reroroicen, gulden op tafel gelegd. ViC zjjn geicomen. gebruik van drank kan moeilijklang 'f htiarcjfs letterlijk, met zijn auto, gulden het restant van het De protestants-Christelijke fractie- verborgen blijven en bovendien is de vastgelopen op het Rembrandtsplein mi «ink to lp von van rip Ifl-iariee voorzitter J. Verhaar zegt: 'Niemand heer J. destijds al veroordeeld we- en f^ar, aangehouden omdat hij te mislukte leven van aeau-jarige gr v?_n_ Ik. niet zeggen gens rijden 0Jnder im,loed_ vee f had gedronken. Toen hv dc voi- procuratie-houdei Clat. ik hem een actief raadslid vond Bussumse j F j en we waren, ervan op de hoogte dat hij er van hield iets te drinken, maar De notabel vant Bussum. liet jo- ook het. enige. viale, vlotte raadslid, de nauwgezette organist, wiens naam door velen me' respect werd uitgesproken hcewei die kring steeds kleiner werd is Ik heb de afgelopen dager, vet' gende morgen uit dc cel ktoam cn 'Dit laatste is geen argument/ zei zijn dure auto aan de ketting werd een Bussumse politiefunctionaris ons gelegd, is hij in paniek het land uit onlangs. 'Een kleine straf kan best gevlucht. verborgen blijven als men, om veer tien dagen uit te zitten, bij voor beeld zijn vakantie opneemt De Bussumse wethouder van Or.- öit zijn eerste mededelingen aan ierwijs, mr. J. Boor, partijgenoot le politie zou moeten worden opge- »-an de heer J.. stelde het aldus: 'Het maakt dat hij niet in de eerste plaats s een feit dat we hier worden go- door een losbandig leven, maar door •onfronteerd met een familiedrama net beruchte, steeds falende systeem vaarvan we de omvang en de ge- van 'het ene gat stoppen met het an- '/oigen absoluut niet wisten. Nu komt toe' het meeste geld is kwijtgeraakt tit dat hij in wanhoop heeft geprc- Financiële deskundigen van de Am- reerd met speculaties en loterijen nor derdamse Bank speuren nog altijd r—„,-p nud-raadslid en erote >vat te redden en veel meer dan nor- in de boeken. Er is nog geen ant- De raadsleden van Bussum. in het a«V !™a «aasxia en sim maal en verantwoord is naar defies woord op de vraag: waren er geen bijzonder de vijf van de protestants- oua^scnappeiuxe rtguur tr. onze gegrepen. Maar van zijn dub- mogelijkheden om .de vreemd mani- christelijke fractie, grijpen naar hun «j°reae xnngen wmoi - waren we niet op de hoog- palerende procuratiehouder eerder te hoofd. Zij zeggen volkomen verrast ™nd het^gedra^vanjajn zoor ontmaskeren? Er is ook nog geen antwoord op nu een man in een cel. een meelij- mensen gesproken die btj de bank za- wekkende jiguur. die met simpelken met hem deden. Zij begnjpe: initialen moet warden aangeduid er ook niets van en leggen ooit steeo: Het respect is alom verdwenen, we) de nadruk op het grote vertrouwt" in de eerste plaats bij de iaintia dat zij in hem stelden. Het ts zeer geldbeleggers die dan nu weten dat zeer droevig.' aldus de heer Verhaa: "hun zo 'veilig geachte, door de heet rnppr ho J. belegde'kapitaal uit vier gulder bestaat dat zo Iemand met niets meer bo ven water bomt. Het is een menselij!' drama. Vooral ook voor zijn oude va- te zijn geweest door de gedragingen van de heer J. die, zoals bekend, met de Amsterdamse politie in aanraking kwam wegens rijden onder invloed nimmer zal kunnen bevatten Toch had men, zo wordt in Bns- Er is nog nooit één raadslid ge- sum beioeerd, in 'dë naaste omgeving weest wat ons heeft gezegd: je moet een klemmende vraag voor de era- Kwam wezens rnoen onuer m„UrU ran de heer Jzowel op gemeente- eens op J. letten. Gisteravond heb ik stig gedupeerde geldbeleggers: m toen fn paniek zhn ^financiële hik en kerkelijk niveau als bij de wel een directeur van een andera deel van de verdwenen drie ton kan chaos achterhek Het feit van d» Amsterdamse Bank. kunnen we- bank gespraA-en. die mij vertelde: Lf de Amsterdamse Bank \oor haar re- chaos moet voor zijn samenleving als ten dat de procuratiehouder op het wist dat hij zeer veel dronk. Mijn kemng nemen? Wat vindt tt nu van uw hande lingen? vroeg de advocaat. Ik geef toe dat ik een vergrijp togen de Sowjetwet- heb gepleegd, zei Reydon. Hij voegde er aan tóe dat hij dit betreurde. Ten slotte kwam er een vraag, die wonderlijk klonk uit dc mond van ren verdediger en die beter bij de aanklager had gepast: Kan men zeggen, dat de hoofd organisator van dit alles die Ameri kaan was? Ja. zei Reydon. Te oordelen naar die bijeenkomst in dat café speelde hij de Itoofdroi. Op deze eerste procesdag bleef Di Jager op de achtergrond. Hjj trac slechts nu ers dan op om Rès'don: verklaringen te bevestigen. Beider, treden overigens zeer verschillend op Reydon wordt dikwijls zenuwachtic en begrijpt de vragen niet altijd, kar lange vragen niet onthouden, blijft soms steken. De Jager is rustiger praat vlot en zegt keer op keer vol komen openhartig dat hij anticom munist is. Met hem kwam ook China in he- beeld. Van Maurik was bij hem aar boord van zijn schip gekomen en hac hem zonder veel moeilijkheden al; agent geworven. De Jager zou naat communistisch China gaan. Var, Maurik wilde foto's en schetsen heb ben van de haven van Sjanghai. De aanklager wilde nu meer weten van De Jagers ontmoeting met Rey don in Amsterdam. Bij De Jager waren het geen economische redenen die hem ertoe brachten mee te gaan op de autoreis naar Rusland. Ik zag een gevaar in het com munisme, zei hij ronduit. Even later had hij de moed eraan toe te voegen: Ik geloof, dat de Amerikaanse maatschappij een grotere mate van vrijheid biedt dan de Russische. De aanklager vroeg daarna hoe hij zich had gedragen toen de Rus sische politie opdook. Ik liet mijn rijbewijs zien, ant woordde Dc Jager, en ik zei, dat ik een Nederlandse communist was. Maar dat geloofde ze niet. En daarnet zei u nog. dat u een afkeer had van communisten, zei de aanklager. Spionnen moeten soms wel eens huichelen, zei De Jager. Het gelach in de rechtszaal was een van de weinige ogenblikken van vrolijkheid tijdens deze trieste pro cesdag. Hij moet zeer inspannend zijn geweest voor de beklaagden. Vrijwel onafgebroken zijn zij langer dan vijf uur scherp verhoord en na een lunchpauze van anderhalf uur nog eens een paar uur. i Ierland is het 101ste lid van de Unesco geworden, aldus een commu nique van de Unesco. Tn feite is sinds de gedwongen -1- ontvlechting van vlak na de ooriog in Duitsland weer een aantal grootmachten ontstaan, die én in economisch opzicht (door hun positie op de markt) en in politiek opzicht bijzonder gevaarlijk kunnen zijn, al was het alleen al, omdat duidelijk blijkt, dat noch de Duitse regering noch de Hoge Autoriteit ertegen opge wassen is. De toestemming die de Hoge Autoriteit na lang aarzelen en nadat een aantal voorwaarden waren vervuld, voor de fusies heeft gegeven, maakt dan ook voornamelijk de indruk van een zich neerleggen bij de feiten. Trouwens, op kolengebied liggen de zaken ongeveer net zo. Nadat men in Luxemburg jaren lang getracht heeft de strijd te gen de Roerkartels aan te bin den en de kartels zelfs formeel in strijd met het verdrag had ver klaard. bestaan ze nog rustig voort. En thanswil de Hoge Autoriteit zelfs het KSG-verdrag wijzigen om een bepaalde mate van concentratie alsnog met het verdrag in overeenstemming te kunnen verklaren. Zo dreigt de Hoge Autoriteit in haar strijd met de kartels en con centraties langzaam maar zeker het onderspit te gaan delven. En dat geldt waarlijk niet alleen voor de verhouding Hoge Autoriteit- Duitse kartels. Tegen de ande re heeft ze zich niet beter kunnen laten gelden. "jVu kan men zich trouwens af- -l' vragen, of het doel, dat de Hoge Autoriteit zich tin overeen stemming met het KSG-verdrag overigens) heeft gesteld, wei zo zinvol is. Dat doel is de grote con cerns tot concurrentie te dwin gen. Dat lijkt mooi. maar ln feite leent deze zware industrie zich, zoals wij vroeger ook al betoog den, nauwelijks voor w e r k e 1 ij- ke concurrentie. De enorme in vesteringen en de miljoenen die nodig zijn voor speurwerk in be drijven, leiden er vanzelf toe. dat men tracht de concurrentie uit te schakelen door allerlei contac ten en dwarsverbindingen te leg gen. Meer dan naar concurrentie zou men moeten streven naar b e- heersing van de grote con cerns voor boven-nationale or ganen. Maar ook daar zijn wij nog heel ver van af, al was het al leen maar, omdat de Hoge Auto riteit er nog lang niet in is ge slaagd een orgaan te worden met voldoende gezag in Europa. ROME (Reuter). De afgelopen twintig jaar is de wereld kouder ge worden, aldus hebben meteorologen vastgesteld. J. Murray Mitchell, ver bonden aan het Amerikaanse meteo rologisch burcu, heeft op een weten schappelijk congres in Rome ver klaard dat de temperaturen van 1890 tot 1940 voortdurend zijn gestegen, maar sindsdien in 80 procent van het oppervlak van de aarde gemiddeld 0.28 graden zijn gedaald. De daling was het grootst, ln de tropen. In West-Europa, de Verenig de Staten en aan de Aziatische kus ten van de Stille Zuidzee houdt daar entegen de temperatursstijging nog steeds aan. De Britse meteoroloog H. H. Lamb verklaarde dat de geringe stijging sinds 1850 ingrijpende gevolgen heeft gehad. Bepaalde havens op het noor delijk halfrond zijn thans drie in- plaats van zes maanden ontoeganke lijk. op IJsland kan gerst worden verbouwd, de gletsjers worden klei ner. in Scandinavië is de loof- en naaldbomengrens hoger komen- te liggen en bij Groenland komt kabel jauw voor.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1