fegwaar WijiSPBé als watenj rond gaat lonen? ^inpies, lugubèrStiletto-zaak: twee jaar t^nrip.verschiinsengeëist tegen loodgieter Stiletto laat nauwelijks tijd voor bezinning 14J Delftenaar start actie voor bestolen stadgenoot Ketel explodeert: één dode Énkele honderden inbraken bekend mmmm Asser koopman krijgt in rechtzaal te horen: ,Leereerst zelf Nederland' SLECHTS g™ 4 DAGEN "i V 75 Pleegvader van Adèle vraagt vernietiging afwijzend advies m [Tegen stiletto-steker eis io maanden jaar voor] WOENSDAG Lm DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Weer pech voor Zwarte Zee III Vijf Utrechters in arrest Glazenwasser na val overleden Oude man door stier gedood incident Stap terug Trekker in vaart, arbeider verdrinkt mé.}\ I: M Prochiig fjjfNbtlktL JONGENSPANTALONS ROTTERDAM: Verkoop vrij Onmiddellijk actie Buitenlanders ■IPB WËÉÊËÊMml O Anders stellen jrlET VRIJE VOLK DINSDAG 10 OKTOBER 1961 PAGINA 3 Gevreesd steekwapen wordt vrij verkocht .V i B Stileltomesretour^ (Van een onzer verslaggevers) 'Gevaarlijk en verontrustend.' noemen deskundigen van poli tie en burgerlijke overheid de miniatuur bewapeningswedloop, die een steeds groter aantal jongeren uitrust met stiletto's, springmessen en andere steekwapens. Hóé gevaarlijk bewijzen wel de vechtpartijen van jongelui tussen, veertien en twintig jaar, waaraan zo nu en dan springmessen, die een dolkvorm hebben, te pas komen. In het hart van Amsterdam, bij het nationale monument op de Dam, stak enkele weken geleden een vijftienjarige knaap een andere jongen bij een ruzie om een meisje met een stiletto- aehtig mes in het dijbeen. Het slachtoffer moest in het zieken huis worden opgenomen. Herhaaldelijk wordt in de laatste jaren het woord stiletto gebruikt als er in de kranten berichten over steekpartijen verschijnen. Daarmee worden niet de oorspronkelijke Ita liaanse dolken met een korte, dunne kling bedoeld die in vroeger tijden vooral door edellieden gedragen wer den. maar knipmessen met een dolk achtige lemmet, dat met één enkele handbeweging wordt uitgeklapt en vergrendeld. Dat zijn de stiletto's, die onder de jeugd onder de twin tig jaar vooral zo'n verontrustend grote verspreiding gekregen hebben. (Van een onzer verslaggevers) De landarbeider R. Bork (50) uit Middenmeet', die aan het ploegen was op liet bedrijf van de pachter H. J. Meyer, is maandagmiddag met zijn trekker 111 de vaan naast liet land geraakt en verdronken. Gebleken is dat de ploeg die achter de trekker had gezeten, defect was De heer Bork heeft vermoedelijk per trekker reparatiemateriaal willen halen. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Buren, die de trekker op het land misten, vonden deze omgeslagen in het water. Het slaciiLotler was gehuwd en had drie kinderen. Advertentie I.M. in diverse moderne kleuren. Kreukherstellend, wosbaor, krim pen niet, plooi houdend. Als échte Coster-verrossing, tot 10 jaar, ALLE MATEN 11-16 jaar, £*7 5 oliematen HP Kouc üocgutas: 11 Meent hk. Goudse- I singel Katcndr. tagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 j LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ^1 Dat kan ook gemakkelijk, omdat de verkoop van dergelijke wapen messen vrij is. Iedere handelaar die daar brood in ziet kan ze verkopen, al of nlei als een dolk aan twee kanten geslepen. En dat er brood in zit bewijst de opvallende uitstalling van deze gevaarlijke instrumenten in aller lei uitvoeringen en grootten in be paalde winkels. Winkels vooral die verder niets met de verkoop van wapenen te maken hebben, zoals kledingbedrijven en textielzaken. Op de Amsterdamse Nieuwendijk alleen al zijn vier zaken waar de wapenmessen in allerlei uitvoeringen te krijgen zijn. 'Maar we verkopen ze niet aan jongens die ons jonger dan een jaar of zestien lijken,' zegt de verkoop ster die ons in een van deze za ken een volledige collectie griezelige messen voorlegt. 'We verkopen er elke dag wel een stuk of vijf. Meest van liet zakmesachtige type. dat dus maar aan een kant geslepen is. Eigenlijk maar gelukkig, vindt u ook niet?' De collectie omvat messen met lemmeten van acht tot meer dan vijftien centimeter lengte. De prij zen liegen er niet om: tussen 10.— en (35.Een deel behoort tol het zuivere dolkachtige type met een lang, dun lemmet compleet met 'bloedgeul' en stootplaat tussen staal en heft. Dat zijn de bijna echte stiletto's, die als steekwapens zo ge vaarlijk zijn. Zijn de andere messen dan niet gevaarlijk, vragen wij een deskun dige van de politic. 'Natuurlijk wel. Al dit soort messen is gevaarlijk, omdat ze in een onderdeel van een seconde voor gebruik en misbruik gereed zijn.' was het antwoord. Iemand die in drift raakt kan met zo'n mes. dolk of niet. onmiddellijk tot actie overgaan. Maar iemand die een paar seconden nodig heeft om een gewoon knipmes open te klappen, of een mes uit een schede moet gaan trekken, heeft iets meer be denktijd en dat is meestal voldoen de om de gevaarlijkste Impulsen wai af te zwakken. Een moeilijkheid is dat de verkoop van de messen vrij is. Het is echter wel verboden om de messen op dc openbare weg en in openbare gele genheden te dragen, tenzij zij zoda nig verpakt zijn. dat ze niet voor onmiddellijk gebruik gereed zijn Maar wie kan dat controleren? Nee. als men het kwa ,d wil be strijden zulien nieuwe bepalingen in r (Van een onzer verslaggevers) De pleegvader van de Oostenrijkse baby Adèle Paul, de heer S. de Leeuw- uit Oegstgeest, zal dinsdag een rekest indienen bij de Haagse rechtnanlc met het verzoek om nietigverklaring van het afwijzend advies van de Raad voor de Kinderbescherming ten aanzien van de opneming van het kind in zijn gezin. De pleegvader dient het rekest in op grond van de Pleegkinderen wet van 1951. Hij meent dat het rap port van de Raad voor de Kinder bescherming over de adoptie-affaire op een dertigtal punten pertinente onjuistheden bevat. De heer De Leeuw zou zestien personen bereid hebben gevonden die onjuistheden aan te tonen. De heer De Leeuw overweegt voorts een aanklacht in te dienen tegen - een rapportrice van de Raad voor de Kinderbescherming wegens laster en het vermelden van zaken die naar zijn mening niet vermeld had- j -den mogen worden. de Wapenwet moeten worden opge nomen, waarbij de verkoop aan ban den wordt gelegd. Gezien de belang stelling die voor deze steekwapens onder de jeugd bestaat zou een der gelijke bepaling in de wet geen luxe zijn, aldus politiemensen. In een zaak op de Nieuwendijk waar naast opvallend kleurige teen- ager-windjacken en smalle broekjes een volledige sortering messen en alarmpistolen geëtaleerd was. ver telde de winkelier ons dat het niet alleen Nederlandse jongeren zijn die wapenmessen kopen. Veel Duitse jongelui hebben de Blut und Boden-dolkmessen van de Hitlertijd verwisseld voor de hier ge kochte stiletto-achtige springmessen.' zei hij. En nog terwijl wij in de winkel waren kwamen twee jeugdige Fransen binnen om allebei voor ƒ15 het grootste model stiletto te kopen die hij in voorraad had. 'Waarom kopen jullie deze mes sen?', hebben we enkele jongelui gevraagd. De antwoorden waren vaag en varieerden van nuttig en gemakkelijk tot leuk en interes sant. Niemand die zo'n mes be zit heeft er volgens eigen zeggen boosaardige bedoelingen mee. Be grijpelijk. Maar liet gevaar is dat de mes sen op een gegeven ogenblik in woe de of bij algemene opwinding tijdens mogelijke relletjes openflitsen en vóór de eigenaar het beseft, onher stelbare schade veroorzaken, Beperking van de verkoop zou dat gevaar toch zeker doen afnemen. Wie helpt Teun? Dit is de vraag die de Delftsc tïjdschrïi'thandelaar P. Rahms zich heeft gesteld. Teunïs Went. zegt hij, moet geholpe worden. Teun is 66 jaar. Een paar weken geleden heeft zich net ara- ma van zijn leven afgespeeld. Hij had met veel moeite bauu dij ei kaar gespaard om invalide als hij is zijn laatste levensjaren i een rusthuis, waarvoor hij dan zelf kon betalen, door te brengen, geld is nu gestolen'. In de nacht van 11 op 12 septem ber sloop iemand het bouwvallige huisje van Teunis Went aan de Vla mingstraat in Delft binnen en vond in de achterzak van Term's broek twee' portefeuilles met 68 biljetten van 100 gulden. 'Was mijn poes nog maar in leven geweest' zegt de zwaar getroffen Delftenaar, 'die had me wel gewaar schuwd. 'Ik ben zo loof, ik wordt niet wakker, als een inbreker <n de kamer bezig is'. Hij ontdekte de diefstal toen hij zich s morgens aankleedde. De broek hing, zoals altijd, over de. stoel. Al leen de achterzak waarin het geld zat was leeg Teunis Went kreeg als jongen de ziekte van Weil. Hij werd invalide en doof. Vast werk heeft hij nooit kun nen vinden. Hij had voor de oorlog een fietsenstalling en ging later in tweedehandsbromfietsen handelen. De laatste jaren had hij de wind mee. Hij kon 6800 gulden opzijleggen voor de oude dag. En ml zit de 66-jarige Teunis Went dan verslagen neer bij de brokstukken van alle illusies die in één nacht werden vernietigd. De Delftenaar Piet Rahms wil helpen. Hij rekent op de medewerking van velen. Een pakje sigaretten minder zegt hij en we kunnen Teun helpen. Men kan bijdragen storten op giro 272021 ten name van Piet Rahms on der vermelding 'actie Teun'. ROTTERDAM (ANFi. De moei lijkheden voor de Zwarte Zee III. de zeesleper van L. Smit Co.. blijken nog niet te zijn opgelost. Gisteren middag zou het schip in volie zee. op 18 mijl ten westen van het Britse kanaaleiland Guernsey, de tros met de by Verolme gebouwde midbody overnemen van de Englishman, maar dat mislukte. Er stond namelijk een vrij sterke -wind en een flinke dei ning. De midbody. die op weg is naar Baltimore, geraakte daardoor voor de tweede keer los van de sleepboten. Gelukkig lag de Loire nog stand by en zij kon spoedig een provisorische verbinding tot stand brengen, waar mee de sleep gaande werd gehouden. Tot 's avonds laat is de Zwarte Zee III daarna bezig geweest om haar tros te bevestigen aan de midbody. zonder succes. Vanmorgen zouden de pogingen worden voortgezet. Benoemd en aangesteld tot lui tenant-generaal bij de generale staf is genera al-majoor A. V. van den Wall Bake van die staf. De benoe ming gaat in op 1 november. Voorts is met ingang van 2 november be noemd en aangesteld tot luitenant- generaal bij hen wapen der infanterie generaal-majoor A. L. van den Berge van dat wapen. (Van een onzer verslaggevers* Het exploderen van een perslucht ketel in een constructiehal van de machinefabriek v.h. G. B. Sanders en Zn. N.Y. aan de Blekcrstraat te Enschede heelt maandagmiddag het leven gekost van de 19-jarige elektricien Hcnny AValkot. Hel slachtoffer werd meegesleurd door een stuk van de ketel, dat met enorme kracht werd wegge slingerd. Hij liep dusdanige ver wondingen op dat hij in het zie kenhuis is overleden. De 28-jarige magazijnbediende N. Krol kreeg een gebroken been. De ontploffing heeft in de construc- tiehal en iii aangrenzende gebou wen een onbeschrijflijke schade aangericht. Een brok van de uit elkaar gescheurde ketel is door het dak geslagen en daarna weer in het gebouw gestort. Er is nage noeg geen ruit meer heel. De materiële schade is dus aanzien lijk. Hier komt ook nog bedrijfs schade bij, omdat de werkzaam heden ais gevolg van de ravage en het uitvallen van de persluchtin- stailatie gestagneerd worden. De oorzaak van de explosie staat nog niet vast. Er zijn verschillende mogelijkheden: een aantasting van de ketelwand door corrosie, siecht laswerk, het jgsg niet goed functioneren van het fgg zogenaamde overdrukventiel en het daardoor te hoog oplopen van de druk. Dergelijke keteis zijn niet onderhevig aan een periodieke keuring, zoals bij stoomketels wel het geva! is. (Van een onzer verslaggevers) De Utrechtse recherche heeft in samenwerking met politie uit omliggende gemeenten enige honderden inbraken en inslui pingen opgelost, die in de maanden augustus en september wa ren gepleegd. Als verdacht van deze delicten zijn gearresteerd de 20-jarige K., dc 25-jarige 51., de 29-jarïgc Van I., dc 25-jarige De O en de 22-jarige R., allen in Utrecht woonachtig. Volgens de politie heeft K. 100 in- i sluipingen bekend, waarbij hij spe- ciaal de adressen bezocht, waar hij ais bezorger van leesportefeuilles by wij ze van spreken kind aan huis was Hij ging daarbij zeer brutaal en ge raffineerd te werk en doorzocht soms meer dan een uur lang een woning waar de bewoners rustig lagen te sla pen. K. gebruikte altijd een valse sleutel om zijn .-wenste bezoeken af te leggen. De loodgieter M. is een zeer goed bekende van de politie. Deze zc-i reeds 129 inbraken en insluipingen hebben toegegeven. De grootste buit 1.250 haalde hij binnen bij een handel in autobanden. De loodgieter Van I. wordt samen met de vloerenlegger De O. onder meer verdacht van een inbraak bij een Utrechtse metaalhandel. waar uit een brandkast een bedrag van 1.250 werd ontvreemd. De timmerman R. ten slotte zou 30 inbraken op zijn naam hebben. Zijn aanhouding is te danken aan het feit dat hij twee dagen na een inbraak een kostbare bromfiets kocht en con tant betaalde. De Ut rachtsc politie wijst er met nadruk op. dat de nonchalance van het publiek (open ramen enz.)het de verdachten wel bij- nder gemak kelijk heeft gemaakt. mtÊÊÊ (Van een onzer verslaggevers) De Gü-jarige glazenwasser F. W. van den Linden uit Amsterdam is gisteren in de Ter Haarstraat van een ladder op straat gevallen cn in de loop van de ochtend aan de opge lopen ernstige verwondingen in het IVilheiminagaslliuis overleden. De man was ter hoogte van dc tweede etage van een woning aan het werk. Hij wilde van de ladder op een balkon stappen, doch her. balkonhek waaraan hij zich vastklampte, knap te af. (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag is de 84-jarige vee houder H. Ruardi uit Boijl (Fries land) aangevallen door een stier on dusdanig verwond, dat hij ter plaatse overleed. De heer Ruardi woonde bij zijn dochter en schoonzoon in en hielp nog wel eens bij het een en ander. Gisteravond om half zes ging de heer Ruardi het land op waar de stier stond, vermoedelijk om het dier te verplaatsen. De stier werd echter agressief en de oude man kon de stoten niet ont wijken. Hij heeft nog even om hulp geroepen maar is vrijwel onmiddellijk aan zijn verwondingen overleden. (Van een onzer verslaggevers) De Asser koopman Luitje Jan M. diende onlangs b(j PTT een klacht in wegens het niet bezorgen van aan hem geadresseerde brieven. Maar gis termorgen kreeg hij van de officier van Justitie bij de economische poli tierechter te Assen te horen dat hij eerst zelf maar eens behoorlijk Neder lands moest leren. De koopman was in verzet gekomen legen een verstek vonnis van de eco- aonische politierechter van 11 sep tember, waarbij hij tot een geldboete ,'an ƒ250, subsidiair 50 dagen hecli- enis was veroordeeld wegens het wertreden van de wet beperking ca- ieaustelsel. 'Ik bied de mensen de cadeaus met tan. dat denken ze wel, maar het is tiet waar.' verklaarde hij gistermor en ter zitting. De officier vond ech- »r dat het gestelde 'in aanmerking omen voor geschenken' wel degelijk nhield dat er iets aangeboden werd, te meer daar de bijvoeging op welke wijze men in aanmerking zou kunnen komen voor deze cadeaus niet in de onder het publiek verspreide circu laire vermeld stond. De politierechter toonde dit nog eens duidelijk aan door-een in het proces-verbaal vermelde uitspraak van een Hariinger huisvrouw: 'Ik dacht, dat ik het gratis thuis zou krygen, maar nu moet ik eerst 40 adressen opgeven van mensen, die ook een dergelijk zeeppakket willen kopen, voordat ik de elektrische kof fiemolen met mixer in mijn bezit heb.' Deze opmerking sloeg op een actie van verdachte, bekend ónder de naam 'Die Edele'. Onder die naam ging een zeepverzendhuis uit Dordrecht schuil, waar de mensen pakketten van acht stukken zeep voor vijf gulden kon den krijgen. In het pakket was dan een bon bijgevoegd en al naar gelang de kleur van deze bon zouden de mensen in aanmerking kunnen ko men voor een gratis franco thuis ge stuurd (e)broodmes of koffiemolen. 'U moet de zaken maar eens an ders gaan stellen,' aldus de rechter. Maar verdachte M. repliceerde: 'Als een Nederlander niet kan lezen kan ik. het niet helpen, want ik heb ze het niet geleerd.' 'M. zou gelijk hebben als er stond "in aanmerking komen, onder nader te stellen voorwaarden",' Interrum peerde de officier. 'Ik geef toe, dat het inderdaad net ter geweest zou zijn. maar ik laat de mensen zelf denken en als ze ver keerd denken, ja.aldus de zeep fabrikant. :U had zelf moeten denken en niet de mensen laten denken.' volhardde de officier, die mede gezien het feit dat M. al enkele malen eerder voor dezelfde overtreding was veroordeeld bleef bij zijn eis van ƒ250 of 50 da gen, een vordering waarmee de rech - ter zich volkomen kon verenigen. 'En dat zelf de zaak duidelijk stel len is bij die nieuwe zaak net zo,' zei dc officier.'De adressering van de aan tl gerichte brieven is ook maar zo-zo.' 'Maar daar zult u eerstdaags nog wel meer van horen,' voegde de rechter eraan toe, Wie niet beter weet, zou denken, dat de algemene beschouwin gen die verleden week in de Twee de Kamer zijn gehouden, zijn ge gaan om een conlict tussen rar. Burger en minister Cals. De Cals—Burgeroorlog, om met de kamervoorzitter, mr. Kortenhorst, te spreken. Sommige kranten hebben meer dan één hoofdartikel aan deze 'zaak' gewijd. Op die manier wek ten zij de schijn aan het voor naamste punt van de algemene politieke beschouwingen aandacht te besteden. En zo konden zij om de hoofdzaak var. het debat, de omzwaai in het Nieuw-Guinea- beieid van deze regering, heen- zeilen. Het is niet zo moeilijk om inci denten op te blazen er. daarmee een rookgordijn te scheppen, dat de zaak waar het om gaat aan de aandacht onttrekt. Als men dat wil. ontbreekt zelden een aan knopingspunt. Het is wél teleurstellend, met funest, dat men op deze manier de hoofdzaken voorbijgaat. Want de hoofdzaak het ombuigen' van het Nieuw-Guineabeleid komt toch weer aan de orde. En dat de regering eindelijk een weg heeft ingeslagen die dezelfde kant op veert ais de weg die de PvdA' al jaren heeft gewezen, za! onsj volk op den duur wel duidelijk' •worden. "Funest is wel. dat de indruk) I wordt gewekt alsof de voor-, zltter van de Partij van de Arbeid- fractie op slinkse manier de re gering probeert in de klem te krij-, gen. Want ieder in het parlement" weet dat slinkse manieren en on behoorlijke insinuaties niet tot het arsenaal van de fractievoor zitter van de socialistische partij behoren. Als hij kwetsbaar is. dan Is dat juist door de open en rond borstige en soms ongepolijste ma nier waarop hij zijn mening uit spreekt. Funest is ook dat men uit een Incident een soort campagne tegen mr Burger schept. Ge steund zeifs door berichten, zoals dat in De Tijd. waarin wordt mee gedeeld dat een groot deel van de socialistische fractie buiten aan wezigheid van mr. Burger over het incident heeft vergaderd. Terwijl mr. Burger bij die verga dering aanwezig was en een ander onderwerp op de agenda stond ert besproken is. Want op deze manier neemt de schijn zozeer de plaats in van de werkelijkheid, dat men alle zicht op de zaak waar het om gaat. het beleid van deze regering, dreigt te verliezen. "Tie Bedrijfsraad voor het Bouw- bedrijf heeft besloten, dat volgend jaar de vakantie van de bouwarbeiders ln één periode zal vallen. De spreiding, die een aan tal jaren heeft bestaan tussen de vakanties van de noordelijke en de zuidelijke bouwarbeiders is daarmee komen te vervallen. De Bedrijfsraad heeft daarvoor een aantal redenen, die men moet respecteren. Er zijn moeilijkheden met niet-aansluitende schoolva kanties. met noordelijke bouw vakarbeiders. die in het zuiden werken en omgekeerd, met bedrij ven. die zowel in het noorden als in het zuiden bouwobjecten uit voeren. De beslissing is echter voor de Commissie Vakantiesprelding. die sinds 1948 vol ijver, maar moei zaam en met niet al te veel succes voor de vakantiespreiding werkt, toch een teleurstelling. Zij heeft .begrip voor de moeilijkheden, waarmee het bouwbedrijf te wor stelen heeft, maar beseft, dat de vakantiesprelding hiermee toch weer een stap achteruit is. T Ten kan zich de vraag stellen, - -1 of de vakantiespreiding die naar onze mening gewenst is en steeds meer gewenst wordt, door de vakantiegangers in het alge meen ook wel zo sterk wordt ge wenst, Het is toch een feit, dat tien- en honderdduizenden vrij willig samenklitten. terwijl in ons dichtbevolkte land ook midden in de zomer nog tal van rustige plekken zijn. Maar er komen steeds meer mensen, die vakantie hebben, de vakantieduur wordt verlengd en men gebruikt zijn vakantie ook meer om naar buiten te trekken. Daarom is het te vrezen, dat in de geijkte recreatieoorden de toe stand toch binnen korte tijd on houdbaar zal worden. Nu al zijn er klachten over overvolle kam peerterreinen en onbetaalbare pensions. TJe enige oplossing schijnt te lig gen in een radicale spreiding van de schoolvakanties. Wij on derschatten de moeilijkheden, die zich daarbij voordoen, ook niet. In de eerste plaats is elk be stuur van een bijzondere school hierin eigen baas en de vrijheid van onderwijs wordt in ons land zó begrepen, dat daaronder ook de vrijheid van vakantiegeven valt. Verder zullen er aanslui tingsproblemen op te lossen zijn en de traditionele examentijden komen in het gedrang. Maar er zal iets moeten gebeu ren. want de wal keert ten slotte het schip. Tass meldt, dat uok de Oost- duitse regering thans heeft besloten bepuaide categoneen dienstplichtige officieren, onder-officieren en man schappen die in de herfst met groot verlof zouden gaan. voor een periode van zes maanden onder de wapenen te houden.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1