Politie en BVD buitten toestand van Golub uit Golub blijft Waarom mocht mevr. Golub niet alleen spreken? 'HOF HOLLAND Deense vro kinderen houden Schriftelijke cursus kinderverzorging 'Meneer Golub gedroeg zich heel normaal GRANT KINDERBIJSLAG VOOR AMBTENAREN OMHOOG Wel nerveus, maar niet overspannen Sow jet-ambassade op persconferentie: Hotelhoudster die politie belde: MIJNWERKER OMGEKOMEN Ontsnapte aap ■alt meisje aan Haa gse sabels krijgen een afgeronde punt Roer om Emigratie Erk HET VRIJE VOLK DONDERDAG 12 OKTOBER 1961 PAGINA 3 MET GEWELD Vervolg van voorpagina BRIEF VAN VRÜÜW Kamerlid Goedhart: Hüaniiia3!iiHiiK2ïH!!-!:'.r::!is«2.i:'^r:- a Amerikanen over Schiphol-incidenl: Treffend punt van Kerko (ontwerpers van shirts met chic en maat-precisie): De briliezak. Slim! Een „safe" voor Uw (zonne)bril. Op alie sport- en op aile semi-sportshirts. Ook op enkele ge klede overhemden. „Buk-proof"! Gratis: monogram-patroon! Schipper en zoon verdronken (Van een onzer verslaggeefsters) De Stichting Kinderverzorging en Oudervoorlichting, kortweg' Stichting K. en O., heeft voor haar voorlichtende taak een nieuw middel ingezet: een schriftelijke cursus over kinderver zorging en opvoeding' onder de titel „Van baby tot volwassene". Brandaris brengt Amerikanen in Duitsland in knel Rook waar U ook bent permanent (Van een onzer verslaggevers) r De Sowjet-Russische ambassade heeft in een aide memoire aan het ministerie van Buitenlandse Zaken met nadruk ver zocht een gesprek toe te slaan tussen de Russische ambassa deur en de heer Golub, die in ons land asiel heeft gevraagd. Op een persconferentie op de Sowjetambassade werd gister morgen meegedeeld, dat men op de ambassade nog steeds geen duidelijk beeld heeft van het gebeurde, maar dat men uit de 'laatste betrouwbare gegevens' de indruk heeft gekregen dat Golub üi een toestand van uiterste opwinding verkeerd moet hebben toen hij zijn vrouw op 7 oktober 's avonds laat op straat achterliet'. De ambassade wil dus nu een ge sprek met hem 'in omstandigheden die elke druk op Golub uitsluiten'. Het optreden van de marechaussee tegen het ambassadepersoneel werd op de persconferentie gekwalificeerd als een gewelddadige handeling tegen diplomatiek personeel. De ambassade- functionarissen traden met mevrouw Golub de kamer binnen, waar zich haar pas zou bevinden en op de deur stond niet geschrevenVerboden voor onbevoegden. De marechaussee heeft toen getracht mevrouw Golub 'met geweld te ontvoeren' en de Sowjet- functionarissen 'met geweld te ver wijderen.' Het door Golub opgegeven motiet voor zijn gedrag - dat hij vrijheid wilde hebben voor wetenschappelijke onderzoekingen - noemde de heer Boiko onzinnig. Op 8 oktober heeft de Sowjetam bassade driemaal stappen gedaan op Buitenlandse Zakten voor een ont moeting met Golub, maar daarop is geen antwoord ontvangen, zo-is in de bijeenkomst van vanmoi'gen nog verklaard. Op Schiphof heeft dc poiitie, vol gens de ambasade, gebruik van deze toestand willen maken door Golub te dwingen ook zijn vrouw te beletten na r haar vaderland terug tc keren. De wijze waarop de Nederlandse po litie en de Veiligheidsdienst met hem zijn omgesprongen ('hij werd letter lijk gesjouwd') doen er geen twijfel aan bestaan, dat men van zijn ont redderde psychische toestand gebruik heeft willen maken om hem geweld aan te doen. Hierna vertelde hij precies hoe het hem en zijn vrouw in die spannende uren zaterdagavond was vergaan. Hij had enkele dagen tevoren vernomen waar het Amerikaanse consulaat zich bevond. Hi) moest nl. voor een ver dwenen koffer van een der leden van het Russische gezelschap op de Rus- siifche handelsdelegatie zijn op het Museumplein in Amsterdam. Daar vernam hij, dat het Amerikaanse con sulaat zich slechts enkele huizen ver derop bevond. ORIE UUR LANG Op die zaterdagavond liep hij met lün vrouw op straat en stelde haar voor het eerst op de hoogte van zijn besluit. Hij overviel er haar volko men mee en zij wilde niet. Drie uur hebben zij op straat lopen praten totdat ten slofte Golub het opgaf. Toen volgde de bekende hotelsccne. Enkele communistische journalis ten (een van het Russische persbu reau TASS en een verslaggever van De Waarheid) toonden bijzondere be langstelling voor het ontbreken van das en schoenveters in de kleding van de heer Golub, toen hij zijn vrouw op het vliegveld Schiphol voor de laatste maal te spreken krees. De Russische chemicus verklaarde de maatregelen van de Amsterdamse politie geheel te kunnen rechtvaardi gen. De politie kon volgens hem niet weten in weike geestestoestand hij nch op dat moment bevond. "Ik verkeerde in grote emotie," zo zei hij. 'En menigeen zou dus kunnen denken, dat Ik van plan was zelf moord te plegen. Maar ik was dat niet van plan en ik ben het nog niet van t?,n' ^'s 7':" 'rï.e Russen) mij kwijt willen-raken zullen zij andere midde len dienen te gebruiken.' Deze woorden werden gesproken door een man. die kennelijk enkels moeilijke dagen achter de rug had, maar hij was volkomen ontspannen en bij de laatste opmerking speelde zelfs een ironisch lachje op zijn gezicht. De journalist van TASS maakte zich nogal druk op een brief die me vrouw Golub aan het ministerie van Buitenlandse Zaken zou hebben ge schreven en waarin zij zou hebben verzocht te bevorderen, dat haar man to-i-rkeert naar de Sowjet-Unie. Inmiddels heeft het Ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld dat de brief van mevrouw Golub aan minister Luns, op dit ministerie in ontvangst is genomen. ue neer uoiuo oevesugae, dat zijn vrouw hem had verteld dat zij deze brief had geschreven, maar een amb tenaar van Buitenlandse Zaken ont kende gisteravond ten stelligste, dat deze brief gistermiddag voor zes uur in Den Haag zou zijn ontvangen. Op Schiphol zag ik ook, zo ging de heer Golub verder, lioe le Sovjet ambassadeur mijn vrouw ervan wist te overtuigen, dat ik het in het Wes ten zo slecht zou hebben, dat ik spoedig bij haar zou terugkomen. Ik heb haar nog gezegd: 'Neem nu je besluit hier te blijven. Want als je dat later nog eens wil, zal het te laat zijn. Ik ga in ieder geval niet terug naar de Sowjet-Unie.' Een communistische journalist wil de nog wetpn, waarom hij het, pas poort van zijn vrouw bij zich had ge dragen. Onder gelach verklaarde hij. dat dat was gebeurd omdat er in herenkostuums betere zakken zitten om een paspoort in te bewaren. Ten slotte verklaarde de heer Go lub, dat hij uitstekend is behandeld en tai van privileges geniet. Ik wil niet eens op vrije voeten zijn op dit moment, want de hele wereld kent de terroristische daden van de Sowjet- agenten. Hij voegde daar met een ironisch gebaar in de lichting van de communistische journalisten aan toe: En dat is niet omdat ik bang ben of Dmdat ik aan vervolgingswaanzin DEN HAAG (ANP) Het lid van de Tweede Kamer de heer Goedhart (p.v.d.a.) heeft aan de minister-president de vol gende schriftelijke vragen ge steld: l. Kan worden medegedeeld, waarom niet tijdig tevoren afdoende maat regelen bp het vliegveld Schiphol zijn genomen, opdat voorkomen had kunnen worden, dat de Neder landse marechaussee bij de aan komst van mevrouw Golub op 9 oktober ji. in de rechtmatige uit oefening van haar functie door Sowjet-agenten gchinderd'zou wor den? - Waarom hebben Nederlandse jus- titie-autoriteiien, die zich ervan wilden vergewissen of mevrouw Golub uit vrije wil naar de Sowjet- Unie terugkeerde, het gesprek met ir. Golub en zijn vrouw doen plaatshebben in aanwezigheid van de Sowjct-ambassadeur, waardoor een werkelijk vrij gesprek onmo gelijk werd? 3. Waarom heeft de regering, nu aile feiten over het optreden van ieden der Sowjet-ambassade op Schip hol volledig bekend zijn, nog geen maatregelen genomen tegen de be trokkenen en hnn uitwijzing uit het land nog niet gelast? tkmmmÈ NEW YORK (AP) 'Het moet maandag op Schiphol een prachtig gezicht zijn geweest, toen een Nederlandse politieman de Russische ambassadeur T. K. Ponomarenko een stomp bovenop zijn neus gaf,' zo schrijft de New Y ork Mirror in een hoofdartikel, 'en het moet zelfs nog hartverwarmen de zijn geweest om getuige te zijn van hetgeen zich afspeelde toen de Nederlandse premier Jan E. de Quay de ambassadeur met de rode neus op staande voet op zijn bureau ontbood en een forse uitbrander gaf.' Ponomarenko en negen andere Russen hadden een Nederlandse politie post bestormd en de vrouw van een Rus, die asiel had gevraagd, ge grepen. Hel was een daad Tan geweld, terreur en minachting voor de Nederlandse soevereiniteit. De Nederlanders nemen dit niet. Hoera, bravo, prachtig en gelukgewenst.' The Journal-American schrijft dat de onbekende politieagent, die de am bassadeur een stomp heeft gegeven, een onderscheiding verdient The Word-Telegram schrijft dat de Russische ambassadeur het optreden van de poiitie volkomen verdiend heeft. 'Wy hebben de Nederlanders al tijd al aardig gevonden.' zo voegt het blad eraan toe. (Van een onzer verslaggevers) Het Haagse gerechtshof heeft een in Nederland verblijvende Deense vrouw die formeel was geseheiden van een Brits offi cier, haar kinderen, Robin (14) en Richard (12), toegewezen. Voor de Deense maakte de uitspraak een eind aan een verbeten strijd om het bezit van de kinderen. Deze waren bij het uitspreken van de echtscheiding door de Engelse rechter toegewezen aan de vader. Tot een eensluidend vonnis kwam ook de president van de Haagse rechtbank toen deze zich uitsprak over het kort geding dat de Britse officier aanhan gig had gemaakt omdat zijn vrouw bleef weigeren de kinderen af te staan. De vrouw is er zelfs <6 dagen met haar kinderen voor ondergedoken onder valse naam door Nederland trekkend. De Haagse advocaat mi J. van der Plas tekende intussen hoger beroep aan namens de Deense. Df. zaak trok ook bij de rechterlijke macht veel be langstelling, Op 1 september pleitte de 'raadsman voor het hof, waarbij hij aantekende, dat de zaak zich niet leende voor behandeling in kort ge ding. Advertentie I.M. Mr. Van der Plas betoogde, dat de omstreden kinderen volledig in Nederland zijn opgegroeid en op gevoed, aangezien hun moeder hier al jarenlang woont. Hij vond daarom dat hier Nederlandse maatstaven dienden te worden aangelegd en dat het advies moest worden ingewonnen van de Nederlandse voogdij-instanties. Dit was onmogelijk in kort ge ding. De raadsman achtte het Engelse vonnis in strijd met de openbare orde. Zijn stelling vond bij het hof gehoor. De 36-jarige Deense woonde vanaf haar achtste jaar in Nederland. Zij verbleef ook tijdens de Duitse bezetting in het land en verneder landste dus volledig. Twintig jaar oud ontmoette zij na de bezetting de thans 55-jarige Britse officier. Zij trouwden. Er volgde een leven van trekken en reizen: een jaar Engeland, vier jaren Duitsland, twee jaren Frank rijk. twee jaren Noorwegen en ten slotte Kenya. De intussen geboren kinderen waren volledig op de zorgen van de moeder aangewezen. Het hu welijk leed schipbreuk. Door de listigH manipulatie wist de vrouw met haar kinderen uit Kenya te ontsnappen o'p haar Deens pas poort. Zij trokken naar Nederland. Alle pogingen van de vader de kin deren bij zich te krijgen strandden. De uitspraak van het hol heeft de kinderen thans aan de moeder toege wezen. Ahmed Soekarno, de president van Indonesië tijdens een gezellig ge ïmproviseerd dansje met mevrouw Helena Chlond, een secretaresse van het gezelschap van de Poolse president Alexander Zawadskï, dat op hel ogenblik een bezoek aan Indonesië brengt. Dit feestje werd gehouden in het zomerpaleis van Soekarno in Bogor. HASSELT, (DPA). De 35-jarige schipper van het ms. Bertlia. Her man Veldman en diens vijfjarige zoon Jan uit Hasselt, zijn gisteren in de Rijn bij Ludvvigshaven (Duits land) verdronken. Het knaapje was spelenderwijs tc water geraakt. De vader, die zijn zoontje nasprong, kwam, evenals het kind. om liet leven. De belangrijkste beweegreden voor dit initiatief is geweest, dat de stich ting meent, dat velen óf door tijdge brek óf door de afgelegenheid van woonstee niet in staat zijn een mon delinge cursus te volgen, terwijl de behoefte daaraan wel degelijk aan wezig is. Men hoopt bovendien veel (Van een onzer verslag gevers) Mevrouw Vriend van ho tel Bim in de Marnixstraat. viak bij het Leidseplein, ontkende gistermiddag hef tig ooit te hebben beweerd, dat de Rus Gelub, voor wie zij zaterdagavond de politie had gebeld, 'in een geeste lijke depressie' verkeerde. De Sowjet-ambassade sug gereerde dit namelijk in een nota over de zaak- Golub. 'Ik zal u precies vertellen wat hier zaterdagavond is gebeurd,' begon mevrouw Vriend. 'Om half één werd er gebeld. Wij hebben een telefoon naar de deur en daardoor hoorde ik een on- „verstaanbare stem praten. Kennelijk een buitenlander. Ik ging opendoen. Op de stoep stond een keurige man. Hij sprak mij aan in gebrekkig Duits. Of ik zo goed zou willen zijn de politie te bellen voor een be langrijke zaak. Ik dacht dat er een onge luk of zo lets was gebeurd en draaide meteen vijf maal acht. De vreemdeling siond naast me toen ik zijn ver zoek overbracht hier in de hal.' Mevrouw Vriend wees achter zich. 'Zegt u maar, dat ik af komstig ben uit Rusland.' Zelfs die toevoeging deed mevrouw Vriend nog niets. Pas later kreeg zij in de ga ten, dat er wat bijzonders aan de hand was. •Die man gedroeg zich overigens zeer beschaafd. Hij leek helemaal niet over spannen of zo, we! nerveus. Hij liep na het gesprek met een naar buiten -- daar stond kennelijk zijn vrouw te wachten. Dat is zo een paar keer gebeurd. Mijn man heeft na een minuut of tien de politie nog eens ge beld. omdat het zo lang duurde. Eindelijk kwam er een wa gen met twee agenten. Die hadden meteen door waar liet om ging. De vrouw was toen al nergens meer te zien. De Rus heeft hier toen een poos heel normaal zit ten praten en is vervolgens beheerst meegegaan naar het bureau. Pas later hoorden wij wel ke tragedie zich hier voor de deur moet hebben afge speeld. Hoe dan ook: die man heeft zich hier nor- maai gedragen er was niets aan hem te merken Zegt u dat maai aan de Russische ambassade.' jongeren te bereiken en bij sommigen een zodanige belangstelling voor het onderwerp wakker te roepen, dat de cursus een basis zou kunnen worden voor een beroepsopleiding in deze richting. Om de schriftelijke cursus een zo verantwoord en breed mogelijke basis te geven is ongeveer anderhalf jaar geleden een werkcommïssie in het leven geroepen, die bestaat uit K. en O.'sters, een pedagoge-psychologe, een kinderarts, een arts werkzaam op het terrein der sociale geneeskunde en een districtsvevpleegster-diëtiste. Met deze commissie heeft mevrouw S. W, van der Woude-Blomhert een 24-delige cursus geschreven, die in uiterst begrijpelijke en levendige stijl alle stadia van geestelijke en licha melijke ontwikkeling van het kind behandelt. De Leidse Onderwijs Instellingen hebben de cursus onder hun hoede genomen en laten de mogelijkheid open om de teksten, zodra zich ingrij pende wijzigingen in de bestaande opvattingen voordoen, te laten her zien. De werkcommissie blijft dus in functie om zorg te dragen voor actua liteit en voor de verwerking' van ervaringen met dit nieuwe experi ment. De schrijfster zal de cursus leiden; men hoopt, dat het persoonlijk con tact tussen leidster en cursist zal ver- (Van een onzer verslaggevers) Bij werkzaamheden in een galerij op de 546 meter-verdieping van de staatsmijn Emma is de 3l-jarige houwer H. J. M. Hannen uit Herten gistermorgen onder vallend ge steente bedolven. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Hij was ge huwd en vader van drie kinderen. goeden wat men door het ontbreken van. mondeling contact in groepsver band moet prijsgeven. De cursus, die met lagere-school- kennis is te volgen, levert geen diplo ma op; hij is slechts algemeen oriën terend, voor jonge meisjes, voor moe ders en naar uit aanmeldingen is gebleken ook voor grootmoeders. ROERMOND (ANP) Gisteren liccft een uit het dierenpark „Heide- rust" tc Horn (L.) ontsnaule aap hel driejarig dochtertje van de familie Susterzeel aangevallen. Het meisje, dat in een fietskarre- tje zat, dat werd voortgetrokken door haar grootvader, is door de aap ge beten. Zij is naar een ziekenhuis te Roermond overgebracht. De Haagse politie wordt uitge rust met sabels met een afgeron de punt. Sedert kort is men be gonnen met het uitreiken van de nieuwe sabels die in de plaats ko men van de scherp gepunte. De sabels zullen voortaan bovendien niet meer op de politiebureaus worden bewaard. Elke agent mag zijn sabel mee naar huis nemen ais deel van zijn uitrusting. De maatregel is getroffen om ver der ongelukken te voorkomen als op 2 januari in de omgeving van de Segbroeklaan, waarbij de scholier Pim Scholte door een sabelsteek om het leven kwam. Op de politiebureaus zullen enkele sabels in reserve worden bewaard. In Rotterdam zijn de politionele sabels voorzien van een scherpe punt, doch men gebruikt de wapens hier vrijwel nimmer. HEIDELBERG fDPA) Alle Ameri kaanse soldaten in de Bondsrepu bliek, die hun privé-auto bij de Brandaris hebben verzekerd, moeten óf hun autonummerborden terugge ven, óf een nieuwe polis tonen. Is tot vijftien november geen nieuwe verzekering gesloten, dan wordt het voertuig afgeboekt en uit het ver keer genomen. Dit heeft het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Heidel- berg bekendgemaakt. Reeds een maand geleden werd van de bij Brandaris verzekerde sol daten verlangd dat, zij na 26 sep tember niet meer met een Branda- i'is-polis zouden rijden. Van het vorenstaande, zo blijkt bij informatie van het ANP in Am sterdam. waren directie en bewind voerders van de Brandaris-verzeke- ringmaatschappij door het Ameri kaanse hoofdkwartier op de hoogte gesteld. Een der directeuren van de Brandaris bevindt zich thans in Wesr-Duitsland om deze zaak te be spreken. Advertentie T.M. In de handige platte doos 95 ct Spaar da piaaijes foor het mooie nieuwe Caotain Grant Schepenalbum „Van Stoom tot Atoom", DEN HAAG (ANP) De ministerraad heeft besloten in verband met de ver hoging van de kinderbijslag volgens de bestaande kinderbijslagwet, de kinderbijslag voor het rijkspersoneel eveneens te verhogen en met terug- werkende kracht per 1 oktober 1960 te wijzigen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft tevens aan de burgemeester: en wethouders verzocht te willen bevorderen, dat de uitkeringen ooi worden verleend aan het gemeentepersoneel, dat daarvoor in aanmer king komt. Het ligt in het voornemen deze verhoging over het laatste kwartaal var 1960 en over het jaar 1961 te realiseren in de vorm van vijf kwartaals uitkeringen <zo mogelijk in eenmaai te betalen) en de verhoging eers per I januari 1962 formeel in de kindertoeslagregeling te doen opnemen Cteipkend van 1 oktober 1960 zal de kindertoeslag worden verhoogd me drie cent per kind en per dag voor de eerste drie kinderen, mét vtfr een per kind en per dag voor het vierde en vijfde kind en met aeht cent p* dag voor het aesde eti de volgende kinder en. Bij het debat over Nieuw-Gui nea, dat bij de algemene be schouwingen in de Tweede Kamer terecht in het centrum van de aandacht stond, heeft mr. Burger een aantal punten genoemd waar aan het Nieuw-Guinea-beleid zou moeten voldoen. Deze opsomming verdiende en kreeg ook grote aan dacht in de Kamer. Want daar mee werd heel concreet aange geven waartoe de nieuwe koers die het kabinet met Nieuw-Gui- nea heeft ingeslagen, zou moeten leiden. Een nieuwe koers die is gemarkeerd door het uitspreken van de bereidheid de soevereiniteit over dit gebied over te dragen aan een internationaal gezagsorgaan dat wordt opgericht of geleid door de Verenigde Naties. Dat de Partij van de Arbeid niet afwijzend stond tegenover een poging een oplossing te vin den voor het probleem via inter nationalisatie was niet verrassend. In die lijn heeft de fractie van deze partij al jaren gedacht. Hoe zouden echter de andere partijen reageren die zich steeds tegen deze gedachtengang hebben ver zet? De merkwaardigste reactie kwam van de antirevolutionai ren. De heer Bruins Slot had waardering voor het plan. Maar hij wilde toch ook de mogelijkheid onderzocht zien van een direct gesprek met Indonesië. En daar mee zette hij ineens een stap die hem zover bracht van wat. er in het verleden door zijn partij en door hem zelf is betoogd, dat het veien in zijn partij moet duizelen. Juist de halsstarrigheid van de Antirevolutionaire Partij heeft er mede toe bijgedragen, dat van af 1952 de Nieuw-Guinea-kwesti» in de politieke ijskast is gezet. Toen stelde de antirevolutionaire fractievoorzitter, de heer Schou ten. voor. dat de regering wat Nieuw-Guinea betreft zich zou binden aan een als volgt gefor muleerd beleid: het gezag over dit gebied en de uitoefening daar van behoren bij Nederland te blijven. In besprekingen met In donesië, welke dit kwestieus zou den kunnen maken, kan niet wor den getreden. Daarna is de antirevolutionaire fractie van dit standpunt niet afgeweken. Nog in 1959 is een soortgelijke mening door de anti revolutionaire fractie verdedigd. En op 4 oktober 1960 heeft dr. Bruins Slot in de Tweede Kamer gezegd, dat alles moet worden vermeden wat aan het gezag van Nederland over Nieuw- Guinea afbreuk doet en hij con stateerde met voldoening dat de Nederlandse regering haar poli tiek onveranderd voort zou zet ten... En nu Is het roer om. Zonder boe of ba. Verder om dan het roer van de regering. Ais dat zo gemakkelijk kan. moet dan de vraag niet worden gesteld waar om men zo lang en met zoveel vertoon elke oplossing van het Nieuw-Guinea-vraagstuk, waarbij Nederland van zijn soevereiniteit zou afzien, onmogelijk heeft ge maakt? j yan verschillende kanten wordt erop aangedrongen het emi- gratiebeleid te herzien. Nu er op menig terrein zo'n tekort aan ar beidskrachten is. zo redeneert men. is het onlogisch de emigratie aan te moedigen. Vanuit deze gedachtengang achten sommige organisaties uit het economische leven zich ge roepen waarschuwend de vinger te heffen. Het laatst c1 Kamer van Koopshandei en Fabrieken voor Dordrecht en Omstreken. Deze Kamer heeft er bij de minis ter van Sociale Zaken op aange drongen de actieve propaganda voor de emigratie ten spoedigste te beëindigen. Op deze manier wordt de emi gratie echter vanuit een gezichts punt beoordeeld, dat niet door slaggevend behoort te zijn. De emigratiepolitiek is niet een sluit stuk van de werkgelegenheidspoli- tiek en kan dat ook niet zijn. Voor Nederland is de emigratie van be lang omdat wij met onze bevol kingstoename zo op eikaar gepakt komen te zitten, dat wv ons niet meer bewegen kunnen. Onze steden dreigen het eerst in het westen, daarna in het zuiden aan elkaar te groeiers. Ons verkeer gaat vastlopen. Onze recreatie ruimte zal steeds minder toerei kend zijn. Daarom behoort de emigratie- politiek niet in het verband met de werkgelegenheid bekeken te worden, maar in verband met de bevolkingsgroei. Daar ligt de rechtvaardiging van dit beleid. Er komt nog iets bij. De emigratie- politiek k&n ook niet worden af gestemd op de stand der werkge legenheid. Immers, een verant woord emigratiebeleid is een be leid op lang zicht. Het berust op verdragen die voor jaren worden gesloten. En daarom kan er met de emigratie geen conjunctuur- politiek worden bedreven. De emigranten-ontvangende landen zouden daarvoor ook weinig voelen. Zij die geneigd zijn de emigra tie vanuit de Nederlands-econo mische situatie van het ogenblik te beschouwen, verkijken zich opj de zaken waar het om gaat. J Bij gevechten bij Pamer in het westers van Tibet zijn*' in de laatste week van september ongeveer veer tig Tibetanen van de Khamba-stam. en twintig Chinese soldaten omge komen. zo is uit betrouwbare bron in Noord-India vernomen.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1