0#z£ wamsim-Ttp Nieuwe loonpolitiek een mislukking voor overheidspersoneel Vakverbond zegt trip Russische arbeiders af Risico-clausule in bouwovereenkomst inzet van geding Kanaal- verbinding Nieuwe BB-brochure vertelt meer Achturige werkdag KV P-bestuur kritiek op wetsontwerp kinderbijslag V oorzitterr. -k. ambtenaren: Afsluiting van Grevelingen met kabelbaan In burger vam Ierland skibroeken m Zestien auto's in botsing op rijksweg 13 nieuw MUÏTiü VLOKÜH Vijftien jaar voor wurging 198 c.a»o/$ li Hele NOP voorlopig als één gemeente bij Overijsel 8iweï$baar HET VRIJE VOLK DINSDAG 17 OKTOBER 1961 PAGINA 3 Jongenspantalon 6 jaar nu mm m N r Minister Toxopeus stelt voor: Chr. bond wil voor ambtenaren uitkering ineens Middenstandsbonden tegen prijsbeleid V_ jongens- en meisjes- Frans SpiuKman gecremeerd Overlopende werken RATTEN- PASTA ROEIT ZE GENADELOOS UIT HS Vier meisjes gewond toen verwarming explodeerde Groene Kruis ..viert" 50-jarig bestaan met een werkcongres alleen geWig woensdag IS okt. a.s. model Efvis. Tinneroy in vele kleuren. Schuine zakken, ritssluiting, doorlopende band en smalle pijpen. kl. st. p. m. 25 zaken in Nederland DEN HAAG (ANP) Minister Toxopeus heeft voorgesteld de in te stellen gemeente Noordoostpol der voorlopig in te delen bij de provincie Overijsel. Deze indeling ral van kracht blijven.zolang nog niet definitief is beslist over de provinciale indeling van het nieu we land in het vroegere IJselmeer. De minister houdt eraan vast, dat de hele Noordoostelijke Pol der wordt ondergebracht in één gemeente. DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de KVP heeft in een verkla ring kritiek geuit op het gewijzigde wetsontwerp algemene kinderbij- slagrcgeiing. Hierin wordt o.ra. gezegd, dat het bestuur, de hoogte van de inko mensgrens voor het recht op bijslag voor de eerste twee kinderen van kleine zelfstandigen onbevredigend en de uitkeringen minimaal acht. Voorts vindt hel de inkomensgrens van 12.000 voor de uitkeringen vanaf het derde kind onbevredi gend. Ten slotte; wordt een belangrijk uit stel van de openbare behandeling dat niet strikt vereist wordt ongewenst geacht. Het partijbestuur heeft er dan ook bij cle Tweede-Kamerfractie van de KVP op aangedrongen verbete ringen In het ontwerp na te strcTen en te bevorderen. De Nederlandse Katholieke Midden standsbond noemt in zijn blad Stu wing het wetsontwerp "onverkoop baar". (Van onze sociaal-economische redactie) „Laat de gedifferentieerde loonvorming voor het particulier bedrijfsleven dan geslaagd heten, voor het overheidspersoneel moet zij een mislukking worden genoemd." Aldus de voorzitter van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenarenvereniging, mr. G. A. A, M. Boot. Op het congres van de vereniging te Arnhem heeft hij zijn ernstige ontevre denheid uitgesproken over het bezoldigingsbeleid van de re gering. UTRECHT. De voorzitter van de Ned. Chr. Bond voor Overheidsperso neel. J. ten Heuvelhof, heeft op de gisteren in Utrecht gehouden alge mene vergadering van deze bond ge pleit voor een uitkering ineens over het jaar 1961 voor de ambtenaren. De heer Ten Heuvelhof zei. dat de bond begrip heeft voor de loonpoli tiek weike de regering voor het vrije bedrijfsleven voert. Met name wordt de zeer actieve prijspolitiek, die het kabinet voert, ook voor het overheids personeel zeer belangrijk geacht. In de centrale commissie voor het georganiseerd overleg dient naar de mening van de heer Ten Heuvelhof een algemeen ioonbeleid te worden gevoerd, met de bedoeling tijdig voor 1 januari 1962 te komen tot een recht matig aandeel in de gestegen welvaart voor liet gehele overheidspersoneel en optrekking van de achterstand van de laacre en middelbare ambtenaren. Bij de salarisonderhandelingen moet de voornaamste leidraad zijn. dat het overheidspersoneel niet wordt gekoppeld aan een gemiddelde loon stijging en dat voldoende rekening wordt gehouden met bestaande ach terstanden. De heer Boot deed enige mede delingen over het programma dat de samenwerkende eentrales aan de voorzitter van de Centrale Commis sie voor Georganiseerd Overleg heb ben voorgelegd. Het behelst onder meer, dat tij dig een akkoord tot stand komt. Men wenst per 1 januari 1962 en niet enkele maanden daarna, te weten .waar men aan toe is. De achterstand van de lagere middelbare ambteha ren dient definitief te worden „ge saneerd". Een prestatiedervingstoeslag dient te worden toegekend aan al dege nen. die niet de voordelen genieten vai. de moderne beloningssystemen. Verder moeten compenserende maat regelen worden getroffen, omdat het overheidspersoneel' niet zoals -de par ticuliere werknemers een winstuit kering krijgen. Het uitblijven van een nieuwe pensioenwet wekt volgens mr. Boot de indruk, dat het de minister van Binnenlandse Zaken aan moed ont breekt om knopen door te hakken, zo nodig tegen zün adviseurs in. De ARKA-voorzicter had ook kri tiek op het Georganiseerd Overleg. Hij pleitte voor de benoeming van een „staatssecretaris van Overheids personeelszaken". Groot-ronselaar Ten slotte sprak hij over de rechts positie van de ambtenaren in Nieuw- Guinca. Ais er niet snel een wet bij- standscorps tot stand komt. zou het wel eens te laat kunnen zijn, meen de hij, omdat de Nederlandse amb tenaren in Nieuw-Guinea hun lot in eigen hand hebben genomen. Mr. Boot zei. dat de overheid, die zo zeer gekant is tegen het instituut van de ronselaars, thans zelf als groot-ronselaar optreedt. Als wer vingspremie kunnen thans namelijk voor hen. die zich nog voor Nieuw- Guinea willen binden, bedragen tot tienduizend gulden worden gegeven. 'Van onze soc.-econ. redactie) De drie samenwerkende midden standsorganisaties hebben grote be zwaren tegen het prijsbeleid van de regering. Zij willen een minder star re prijspolitiek, waarin variaties mo gelijk zijn. Knelpunten, die door het thans gevoerde beleid zijn ontstaan, kunnen dan worden voorkomen. Deze opvattingen, die in de Katho lieke Middenstadsboud, de Christe lijke Middenstandsbond ende Ko ninklijke Middenstandsbond leven, zijn meegedeeld door de Katholieke Middenstandsbond. rVan een onzer verslaggevers) Vijftien Russische arbeidersdie in Uncsco-vcrband vanaf vandaag een bezoek van veertien dagen aan ons land zouden brengen hebben aan 't reisbureau De Vrije Wereld te Amsterdam, dat- hun reis zou verzorgen telegrafisch laten we ten dat. het bezoek niet door gaat. Het telegram luidt: 'lu verband met de provoce rende handelingen van He Ne derlandse autoriteiten tegenover Sotvjct-bvryers achten ici] het onmogelijk de groep van Sow.jet- nrbeiüers te laten, vertrekken voor Unesco-tour.' Het telegram is afkomstig van het Russische Vakverbond. De groep zou bezoeken brengen aan o'.a. Werkspoor A'DSM ei de NYMA (te Nijmegen) en voorlich ting krijgen over de. vakbeweging en het sociale leven van o.a. het NVV. Van de zijde van het NVV deel de men ons mee, dat deze contac ten eenzijdig zijn en uitgaan van tic Unesco. Er gaan geen Neder landse arbeidersgroepen naar de Sowjet-Unie. Dit zou de derde groep communisten van achter het ijzeren gordijn zijn die bij het NVV zijn licht zou komen opste ken. liet staat nu al vast, dat de noordelijke doorvaart van de Grevelingen zal worden geslo ten met behulp van een kabel baan. Dit wordt dan de defi nitieve sluiting van de Greve- lingendam die men voor het voorjaar van 1SB3 heeft ge pland. Het wordt eer kabelbaan van 1200 meter w..arin behalve aan het begin en het eindpunt maar één mast voorkomt waaraan de kabel zal worden opgehangen. Men krijgt dus twee overspannin gen van 600 meter waarlangs bakken materiaal in het sluitgat zullen vzorden gestort. Een methode die men op kleine schaal we! eens heeft toegepast door over een bepaald gat een steiger te bouwen en het sluitmateriaal aan. te voeren niet kipkarren. Het afsluiten van de Grevelingen op deze manier betekent niet dat men bij Rijkswaterstaat is afgestapt van het sluiten met doorlaatcaissons, Integendeel, doch men wil naast de sluiting met doorlaatcaissons nog wel een andere manier proberen. Men heeft lange tijd geaarzeld of men tot dit experiment zou overgaan, maar het besluit is nu definitief geworden. (Van een onzer .verslaggevers) De doorberekening van de ristcoclausule, die krachtens de Prijzen- beschikking Bouwbedrijf 1960 werd verboden, is voor het Haagse ge rechtshof de inzet geworden van een geding tussen de aannemers firma P. C. Zancn te Heemstede en Rijkswaterstaat. Van de zijde van de aannemers is deze prijzen beschikking aangemerkt^ ais een inbreuk op bestaande overeenkomsten. Zoals men zich herinnert is een bouwstaking het gevolg geweest van dit conflict tussen werkge vers en regering. Tussen het aannemersbedrijf Zanen en Rijkswaterstaat was een contract afgesloten met risicoclausule voor de aanleg van Rijksweg 65. De werkgever wilde de loonsverhoging doorberekenen, de pnjzen- beschikking van de minister verbood dit echter. Onder grote belangstelling van aannemerszijde heeft mr. C. R. C. Wijekerheld Bisdom namens het be drijf te Heemstede maandagmiddag een uitvoerig pleidooi gehouden. Hij voerde aan. dat voor aannemersbe drijven de prys door concurrentie tot stand komt en dat het niet de 'ver koper', maai' de 'koper' is die, vol gens bepaalde voorwaarden de prijs bepaalt. Bij langlopende contracten kunnen vaak prijsverhogende tendenzen op treden, die door de risicoclausule doorberekend mogen worden aan de opdrachtgever. Deze risicoclausule is op instigatie van de overheid, op het terrein van wegen- en woning bouw de grootste opdrachtgever, tot stand gekomen, aidus mr. Wijeker held Bisdom. Advertentie X.M. Warm gezond en. reuze slerk-lnwol/nylomzu^r wol of Helanca. Moderne kleuren en Q C multicolor. gd 1-12 jaar.Vanaf IET OP HET DELANA ETIKET! (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Het idee van een brug over Het Kanaal werd kortgeleden in Londen door de vroegere Franse minister Jules Moch toegelicht. De maatschap pij die de Kanaalbrug wil bouwen wijst eroo. dat een brug sneller tot stand kan worden gebracht en min der kostbaar is wat het onderhoud betreft. Daartegenover zeggen de voorstanders van een tunnel, dat er veel meer kapitaal voor een brug no dig is en dat een brug ernstige geva ren voor de scheepvaart oplevert, af gezien nog van de gevaren van slecht weer. Enkele dagen geleden sprak de Britse minister van Verkeer, Marples, over een derde .mogelijkheid: een sterke stalen buis, die op een diepte van ongeveer vijftien meter onder de oppervlakte van de zee zweeft, zou tussen Groot-Brittannië en het vaste land van Europa aan machtige kabels opgehangen kunnen worden. Daar door zouden de bouwkosten belang rijk verlaagd worden. De plannen voor deze drijvende tunnel schijnen vrij ver gevorderd te zijn. Tegen de drie plannen maakt ech ter de Britse vliegtuigindustrie be zwaar. Sinds twee jaar is zij met de constructie van een grote Hoover- craft bezig, een soort vliegende scho tel die op een kussen van lucht bo ven de golven zweeft. De vliegtuigindustrie betoogt met klem dat de Hoovercraft zo goed als geen investeringen vereist, dat kleine Hoovercrafts reeds in 1962 klaar zul len. zijn en de grote, geschikt voor het Kanaalvervoer (goederen, auto's, pas sagiers) over vier jaar. (Van een onzer verslaggevers) Maandagmorgen heeft in Dieren de crematie plaats gehad van wijlen de heer Frans Spiekman. De overle dene, die de leeftijd van 84 jaar be reikte. was een der pioniers van de socialistische beweging in het noor den des lands. De heer Spiekman was 40 jaar ge meenteraadslid en ruim 26 jaar wet houder van de gemeente Veendam. Ook is hij als journalist, werkzaam geweest voor tal van bladen. Bij het gedifferentieerde Ioonbeleid van het huidige kabinet wordt een loonsverhoging toelaatbaar geacht mits het prijspeil niet stijgt. Eind februari 1960* kon in de bomvnijver-, heid een verhoging van de produkti- viteit worden verwacht en een loons verhoging was dus mogelijk. Deze ruimte werd ook door het College van Rijksbemiddelaars aanwezig ge acht. Moeilijkheden ontstonden naar aan leiding van de zogenaamde 'overlo pende werken'. Het College van Rijksbemiddelaars en ook de rege ring stelde dat in deze gevallen van hco recht tot doorberekening moest worden afgezien. 'Een ingreep in de bestaande, geldige contracten', werd toen van aannemerszijde gesteld. Ten slotte zijn de aannemers toch gezwicht, voornamelijk in verband met de gevolgen van de bouwstaking. Mr. Wijekerheld Bisdom bestreed dat de minister zijn prijzenbeschik- king aan de prijs- en hamsterwethad mogen toetsen. Deze wet schrijft be paalde maximumprijzen voor cn de beschikking oefent daar in het ge heel geen invloed op uit. Nog enkele andere punten voerde de verdediger aan. .Er vond een discriminatie plaats tussen contracten mét en. zonder ri sicoclausule. Er was geen'sprake van prijsopdrij ving alleen de wettige lonen werden berekend. De minister is zijn boekje te buiten gegaan, omdat hij zijn be voegdheden heeft gebruikt om een arbeidsconflict te beëindigen. De regering schept kostenverho gende factoren door hogere Ionen toe te staan en wentelt deze hogere kos- I ten op de aannemers af. Op grond van deze argumenten vroeg hij het hof dt I'rijzcnbeschik king Bouwbedrijf I960 onverbindend te verklaren. Géén discriminatie Namens Rijkswaterstaat stelde mr. G. J. Scholten dat de aannemings- sormnen wel degelijk onder de prijs- opdrijvings- en hanisterwet. vallen. Met instemming van de Staten- Generaa'. is deze wet wel degelijk ge bruikt voor pnjsstabili.sat.ie. Hu achtte geen discriminatie tassen de ver schillende contracten aanwezig om dat deze contracten niet vergelijk baar zijn. De Ingreep in bestaande overeen komsten wordt door de arbeidswet geregeld, maar is voor het bouwbe drijf nieuw, men is er niet aan ge wend. Ten slotte meende mr. Schol- ten datde minister niet buiten zijn boekje was gegaan: het doe, was prijs.?tabilisatie en hieraan beant woordt de prijsbeschikking volledig. Op 30 november za! het hof uit spraak doen. Advertentie I.M. Zestien auto's waren vanmorgen op rijksweg 13 ter hoogte van de Wil genlaan te Delft betrokken bij een omvangrijke kettingbotsing. Twee auto's werden met een kraanauto weggesleept. Er waren geen gewonden. De bot sing ontstond omstreeks 8.30 uur toen een auto die in de richting Rotter dam reed plotseling afremde, waarna de andere auto's op hem botsten. Advertentie I.M. Haast onherkenbaar in een ge woon burgerpak is kapitein Hen rique Gaïvao, de man die zich in het begin van dit jaar -meester maakte van de Santa Maria. Galvoa werd gefotografeerd bij zijn aankomst, op het vliegveld van Casablanca, om zich bij de Portugese oppositieleider Delgado te voegen. Delgado verblijft op het ogen blik in verband met de komende verkiezingen in Portugal. V___—- Victor Lion, bankier te Geneve, heeft 68 prachtige schilderijen aan het Louvre in Parijs geschonken, waaronder werken van Cézanne, de Toulouse-Lautrec. Degas, Renoir, Pissarro, Sisiey en Monet, (Van onze pariements- redactie) De organisatie Be scherming Bevolking is thans begonnen met de verspreiding van eert brochure, die informatie bevat over de gevaren «le dreigen bij liet ge bruik van kernwapens in oorlogstijd en over de mogelijkheden die er zijn om daartegen bescher ming te vinden. De brochure zal huis aan huis worden Ter- spreid. Zü bevat meer uitgewerkte en gedetail- leerde inlichtingen dan I de kaarten met wenken 1 die onlangs zijn thuisbe zorgd. In grote lijnen omvat het boekwerkje uitspra ken over welke kernwa pens in Nederland zou den kunnen worden ver wacht (geen waterstof-, wel atoombommen)over de directe uitwerking daarvan en oyer radio actieve neerslag. Ook worden wenken gegeven voor de inrich ting van een schuil plaats, De brochure be vat een lijst van een voedseivoorraadje, vol doende voor twee weken, uitsluitend bestaande uit goed-houdbare goederen. Door deze brochure hoopt de BB de interesse voor de zelfbescherming te stimuleren. Datzelfde doel werd met de wen ken op de kaarten nage streefd, msar in Den Haag maakt men zich niet de illusie dat met de kaarten erg veel indruk is gemaakt. uropese collectie verlovingsringen. in maten, modellen cn hoeveelheid, onvergelijkbaar fascinerend overrompelend (Van een onzer verslaggevers) De 55-jarige metaalarbeider Th. v, B. uit Belfeld is vanmorgen conform de eis van de officier van Justitie te Roermond door de arrondissements rechtbank te Roermond veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar. Daarna zal Van B. (er beschikking -worden gesteld van de regering. De rechtbank achtte de ten laste gelegde gekwalificeerde doodslag wet tig jn overtuigend bewezen. Van B. wordt ervan verdacht op 11 september van het vorige jaar de elfjarige Hans Hermans uit Sevenum door wurging om het leven te hebben gebracht. Hij had. zo bekende hjj na zijn aanhouding, de jongen oneer bare voorstellen gedaan. Toen het knaapje hierop niet wilde ingaan, had hij hem gewurgd. Van B. werd reeds eerder, verdacht van moord op een veertienjarig meisje uit Oisterwijk, door de Ne derlandse justitie veroordeeld tot 15 jaar. Ook in Amerika heeft Van B. een langdurige gevangenisstraf uit gezeten wegens een zedenmisdrijf. (Van een onzer, verslaggevers.) Door een ontploffing in de keider van de centrale verwarming zijn maandagmiddag vier kinderen van de r.-k. lagere school aan de Joseph- straat te Rotterdam door rondvliegen de glasscherven licht gewond. De kinderen speelden tegen h.aif twee op de speelplaats toen in de keider van de school de oliestook- instaliatie werd aangestoken. Door dat de vochtige schoorsteen slecht trok ontstond er een explosie in de kachel. Twee ruiten vlogen aan stukken en de scherven raakten op de speelplaats de vijfjarige Joke van Hoek uit de Gaffeidwavsstraat. de zesjarige Ui- dina Lampbrug van de Henegouwer laan. de zevenjarige Thcresia Loerak ker van de Schoondeorloostraat en de dertienjarige Clara van Laak van de Zwarte Paardenstraat. De kinderen werden naar het ziekenhuis Dijkzigt vervoerd waar ze verbonden werden, daarna konden ze naar huis worden gebracht. (Van een onzer verslaggevers) Met een congres op 30 en 31 okto ber, waaraan zeker duizend personen zuilen deelnemen, 'viert' de Algemene Nederlandse Vereniging Het Groene Kruis zijn 50-jarig bestaan in Utrecht. In zeventien verschillende secties zullen de congresgangers de eerste dag aan forum-besprekingen deel nemen of naar inleidingen luisteren. De onderwerpen daarvoor zijn samengesteld uit ruim 300 verslagen van gespreksgroepen die dit voorjaar al bijeen geweest zijn. Op de tweede dag gaat eerst des morgens de première van de in op dracht van de ANV vervaardigde film over preventie van ongelukken bij kleuters: 'Ei- dreigt gevaar', 's Middags worden de conclusies van de sectie-bijeenkomsten samen gevat. Deze conclusies zijn niet als resoluties bedoeld. Het Groene Kruis telt momenteel 1.300.000 leden, hetgeen betekent dat ongeveer 5.200.000 mensen door deze organisatie kunnen worden geholpen. BRUSSEL (DPA) In de Sowjet-Unie is de dagelijkse arbeidsduur van zes a zeven uur tot acht uur ver hoogd, wat een herinvoering van de 48-urige werkweek betekent. Dit is volgens een gisteren in Brussel verschenen publikatie van het In ternationale Verbond van Vrije Vakverenigingen bekendgemaakt door Sowjet-vakbonden. Het IVVV herinnert er aan dat Chroestsjow vorig jaar al een zes- urige werkdag had toegezegd. Be gin 1961 stelde hij zelfs de invoe ring van de vijfurige arbeidsdag in het vooruitzicht. "Pén januari 1962 is voor een L-i kwart van de bevolking een belangrijke datum. Op die datum gaat namelijk voor rond 1.100.000 loontrekkers in particuliere of overheidsdienst een nieuwe loon regeling in. Er zullen bij de herziening van de 193 c.a.o.'s, die in de komende maanden in behandeling zijn en bij de besprekingen in het overleg voor de ambtenaren ongetwijfeld ook nog andere zaken aan de orde komen, maar de grote belangstel ling gaat in de eerste, plaats uit naar het loon. Sinds de invoering van de vrijere loonpolitiek werkt het grootste deel van de loontrekken- den onder zogenaamd langlopen de contracten, dat zijn dus con tracten met een werkingsduur van enkele jaren. Daar mocht tussentijds niets aan veranderd worden en wij herinneren ons al lemaal. dat het openbreken als een zware zonde tegen de loon politiek is beschouwd. Dit heeft ertoe geleid, dat de onverwacht gunstige ontwikkeling, die zich in een aantal bedrijfstakken heeft, voorgedaan, niet in de Ionen tot uitdrukking is gekomen. Althans niet in de officiële c.a.o.-lonen. Daaromheen is in tal van geval len, soms geoorloofd, en blank, maar" vaak ook zwart, toch wel wat aan de strijkstok blijven han gen. 7\Tu echter het uur van de afreke- - ning nadert, heft de regering vermanend en waarschuwend haar vinger op. "Voorzichtig, voor zichtig.' roept zij uit 'want het overschot op de betalingsbalans gaat achteruit en er bestaat een angstig grote spanning op de ar beidsmarkt met alle gevaren van dien.' Hieruit, dreigt een alleronaan genaamste toestand te ontstaan. De ene keer moet men bij de vaststelling van de lonen reke ning houden met de magere ja ren die juist achter de rug liggen, en als dan de jaren hoe langer Hoe vetter worden, moet men ver volgens rekening gaan houden met de magere jaren die mis schien wel weer zullen komen. Misschien, want de economie als wetenschap heeft de laatste tijd grote vorderingen gemaakt, maar het voorspellen van toekomstige ontwikkelingen is nog steeds haar sterkste zijde niet. Wij hebben er al meer dan eens op gewezen, dat de produktiviteit (dat is dus de produktie per man en per tijdseenheid) theoretisch wellicht een goede maatstaf is bij de loonvorming, maar dat deze maatstaf in de praktijk uiterst moeilijk te hanteren is. Het komt dan ook herhaaldelijk voor, dat men het eerst eens wordt over een loonsverhoging en vervolgens de bijbehorende produktiviteitsver- meerdering berekent. Deze ma nier van werken heeft het respect voor de huidige loonpolitiek niet verhoogd. Men zoekt nu in de commissie-Schouten naar andere vormen, maar het ziet er niet naar uit. dat deze commissie zo tijdig met haar werk gereed is, dat men daarmee bij de vernieu wing van de 198 c.a.o.'s nog reke ning kan houden. pen andere moeilijkheid is. dat de regering wenst, dat men nu ai rekening gaat houden met de huurverhoging die zij met in gang van 1 april 1962 wil invoe ren. Die huurverhoging zal dan gecompenseerd moeten worden en als er bij voorbeeld ruimte zou zijn voor vijf percent loonsver hoging, dan zou men (alweer bij voorbeeld!) er rekening mee moe ten honden, dat van die vijf percent twee pereent moet dienen als huurcompensatic. Nu is lang niet iedereen van mening, dat de huurcompensatie van die ruimte betaald moet wor den en dat is dus een nieuw strijdpunt. Het lijkt niet onwaar schijnlijk. dat ons een geheel nieuw optreden van Suurhoffs befaamde huur- en ioonkenijnen te wachten staat Met het bovenstaande hebben wij enkele algemene problemen gegeven, die in de komende maanden tot een oplossing ge bracht moeten worden. Daar naast zijn er dan nog 198 maal de vele afzonderlijke vraagstuk ken, waaronder zeer netehge. die bij de onderhandelingen over de afzonderlijke c.a.o.'s aan de orde komen. Er zal veel wijs beleid nodig Kón ar. deze vioot van c.a.o. s in behouden haven te loodsen. pisteren hebben in hst noord oosten van ons land de ma chines in de fabrieken enkele uren stilgestaan, de treinen reden niet meer, de stofzuigers jwegen en de strijkbouten werden niet warm. En plotseling bieek weer eens hoe kwetsbaar onze moderne maatschappij met haar vernuf tige voorzieningen is geworden. Wij zouden niet terug kunnen en niet teiug willen naar de tijd van ros- en watermolens, van stoomlocomotieven en turfvuren, maar wij moeten voor onze mo derne hulpmiddelen wel de prijs betalen van een grote mate van afhankelijkheid cn van hulpe loosheid, wanneer er eens een kink in de kabel komt. Onze maatschappij is sinds de Batavieren aanzienlijk vooruit gegaan. Maar In geval van nood zouden ons teder persoonlijk enkele Batavierlijke bekwaam heden wel van pas konten.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1