wegens meineed Meisje (7) vermoord Ex-VAR-ambassadeur wacht op instructies REMINGTON Reacties op Amsterdams Stadhuisplan Zweeds schip aan de grond, hulp afgeslagen Gewelddadig optreden Russische diplomaten werd NIET verwacht r CrTTfl REMINGTON ROLL«A-MATIC VICE-PRESIDENT VAN INDIA OP BEZOEK Mysterie Khandji opgelost Best stormweer U afstel Bij Overijsel HET VRIJE VOLK WOENSDAG 18 OKTOBER 1961 PAGINA 3 Kaar huis gestuurd Bromfietser gedood tijdens jaarmarkt in Zuidlaren Overheidspersoneel acht een uitkering ineens nu mogelijk Wel ontsplitst Bevestiging vonnis geëist tegen Caritas NAAR UW BAARD EN HUID Vluchtelingen van Tristan da Cnnlia naar Engeland Seindraden braken val van A. Gooien Wethouder gedood bij oversteken Er bestaat geen betere |Wi4 «5 lil (Van een onzer verslaggevers) Het actiecomité uit de Van der Steenstraat te Utrecht heeft gisteravond op een persconferentie meegedeeld, dat het de ge meente Utrecht heeft aangeklaagd wegens meineed van in het bijzonder diie getuigen: rnej. Van Sejumeren, maatschappelijk werkster bij de bouw- en woningdienst, de heer Diemei, ge pensioneerd gemeente-ambtenaar (in 1951, ten tijde van de bouw van de woningen in de Van der Steenstraat, chef van de afdeling Woningexploitatie) en de heer Hoogendoom, opzich ter bij de bouw- en woningdienst. Advertentie LM. De drie getuigen hebben tijden; verboren door de Utrechtse recht bank onder ede verklaard, dat nooil enige ambtenaar van de bouw- er. woningdienst sommige bewoners van de duplexwoningen in de Van dei Steenstraat toestemming heeft ge geven de andere (leeggekomen) ge deelten van hun woningen te betrek ken. Volgens de bewoners ,die artikel 20 van de Wederopbouwwet hanteren lontsplitsing, van duplexwoningen binnen of uiterlijk na tien jaar) moeten de woningen worden ont- splitst. Bij niet ontsplitsing eisen zij VERVOLG VAN VOORPAGINA Dinsdagmorgen kwamen militai ren van de Van der Palmkazeme in Bussum en het kamp Crailoo om de gehele Meent systematisch af te zoeken. Omstreeks half een vonden soldaten bij een verlaten hooimijt aan een eenzaam weg getje een brilletje en een wit sokje. Het zoeken werd op deze omge ving geconcentreerd en kort daar na werd in een ondiepe sloot onder een hoop hooi een kindervoetje gezien. Het onderzoek van de politie ves tigde de aandacht op de activiteiten van de twee "broertjes B. in de nacht van zondag op maandag: de jongens waren maandagochtend na een hele nacht rondrijden op een gestolen bromfiets in de omgeving van Hui zen wegens diefstal aangehouden. Daar zij wel vaker nachts van huis weggelopen waren en ook dief stallen gepleegd hadden, trok dit eerst niet veel aandacht bij de poli tie. Sr werd proces-verbaal opge maakt en de knapen werden naar huis gestuurd. blaar gistermiddag achtte de poli tie het dienstig de knapen nogmaals aan de tand te voelen Aver de ver dwijning van Klazientje. Om zes uur dinsdagavond kwamen zij op het po litiebureau en kort daarna vertelden zij, dat z(j Klazientje zondagmiddag door haar snoepjes te geven hadden meegelokt naar de Meent. Volgens hun voorlopige mededelin gen wilden zij haar van het leven beroven, omdat zij dachten, dat het meisje enige tijd geleden een van hun diefstallen aan de politie had verraden. Terwijl Dirk op de hooimijt op de verlaten Meant op de uitkijk stond, had Jan zich met Klazientje bezig gehouden. Enige tijd later had Dirk geholpen het meisje te binden. Zij zou toen al dood zijn geweest. Daar na hadden zij het meisje met hooi overdekt in de sloot geschoven. „Voorbedachte raad" „Indiende verklaringen van de jon gens juist blijken, staan wij voor een zeer ernstig misdrijf". Dit zei de officier van Justitie, mr. H. G. van Everdingen (die samen met zijn col lega mr. W. Tonckens het onderzoek leidde) tijdens een persconferentie. „Wat de strafrechtelijke gevolgen voor de jongens zullen zijn vait nog niet te overzien. Wij hebben hier te maken met voorbedachte raad. Wat er verder moet gebeuren zal afhan gen van de beslissingen die de rcch- ter-commissaris belast met kinder zaken zat, nemen". (Van een onzer verslaggevers) Een 57-jarige bromfietser is om het leven gekomen, drie andere bromfietsers en een voetganger zijn gewond tijdens de Zuidlaarder markt, het beroemde jaarfeest in het Drent se brinkdorp. De om het leven gekomen brom fietser. een 57-jarige man uit Veen- dam. werd aangereden door een an dere bromfietsrijder Een landbouwer die met zijn auto een jokter wilde halen, schepte daarbij een derde bromfietser en ten slotte veed iemand op een bromfiets een voetganger aan. (Van onze soeiaai-econ. redactie) De voorzitter van ie Ned. Cm. Bond van Overheidspersoneel, de heer J. ten Heuvelhof, heeft op de algemene vergadering van zijn or ganisatie de wens geuit, dat het over heidspersoneel over het jaar 1961 een uitkering ineens zou ontvangen. Naar wij vernemen zijn de drie sa menwerkende bonden van overheids personeel van plan een voorstel hiertoe in de eerstvolgende vergade ring van het' overleg aanhangig te maken. Reeds, in het begin van dit jaar hebben de organisaties een uitkering ineens bepleit, toen de verdeling van de zogenaamde franjepot aan, de or de was. De regering heeft dit toen geweigerd en behalve de ABVA heb ben de organisaties zich toen bij die weigering neergelegd. De organisa ties zijn nu van mening, dat de toe stand alsnog een uitkering ineens wettigt. restitutie van de tien jaar lang be taalde extra-huurtoelage. Het actiecomité is naar aanleiding van enkele voorbeelden (onder meer uit ontvangen brieven) tot de con clusie gekomen, dat bun duplexwo ningen heel goed kunnen worden ontsplitst en 'dat de woningnood in Nederland niet zo groot is als men ons wil doen geloven.' Het comité heeft- aangekondigd, niet te zullen rusten voordat het 'wo- ningbeleid in Utrecht gezond is ge-, worden.' De bewoners van de Van der| Steenstraat zijn van mening, dat het hier gaat om de woningzoekenden in het gehele land. 'Want.' zeggen zij. 'iedereen heeft recht op een mens waardige woning.' Het comité overweegt, tegen de uitspraak van de Utrechtse recht bank in het kort geding, dat de ge-: meente Utrecht tegen een van de be-! woners heeft aangespannen, in hoger' beroep te gaan. Die uitspraak luidde, dat gedaagde' zijn 'onrechtmatig in bezit genomen; benedenwoning binnen 24 uur moest1 ontruimen.' Bevestiging van het vonnis van de kantonrechter eiste gistermiddag de officier van Justitie voor de Maas trichtse reehtbanb, mr. J. Corsten in de in hoger beroep dienende zaak te gen de directeur van de nationale vereniging Caritas, de 38-jarige M. G. Hermes uit Heerlen. Hem werd het aanleggen en het houden van een loterij, de Vrije Caritaslotto, verwe ten zonder dat daarvoor toestemming was verleend. Het vonnis van de kan tonrechter in juli van dit jaar was tweemaal 12,boete geweest. De raadsman van de heer Hermes, mr. H. Prickartz uit Heerlen stelde echter dat de Vrije Caritaslotto noch de speelzucht opwekte, noch uit winstbejag handelde en concludeerde dan ook tot vrijspraak subsidiair ont slag van rechtsvervolging. De hoofdinspecteur van de gemeen tepolitie uit Heerlen, de heer S. van Vlijmen kwam als getuige vertellen hoe de Vrije Caritaslotto eigenlijk werkte. Bij diverse agenten van Ca ritas overal in het land kon men for mulieren bekomen, waarop de getal len een tot en met 49 waren gedrukt. Door het aankruisen van bepaalde cijfers kon men een prijs winnen in dien de notaris in Heerlen hetzelfde nummer trok als dat wat men had aangekruist. (Van een onzer verslaggevers) Wie vertegenwoordigt Syrië in Nederland na het uiteenvallen van de VAK in Egypte en Syrië? De ambassadeur van de VAR was immers een Syriër, dr. Ali Assad Khandji. Dr. Khandji die gister avond van een vakantie van drie maanden op Schiphol is terug gekeerd heeft het ons uit de doeken gedaan. Nadat hij met vakantie was ge gaan, aldus de ambassadeur', viel de VAR uiteen in Egypte en Syrië. Hij als Syriër had toen onmiddellijk bij de regering van de VAR in Cairo zijn ontslag ingediend. Hij werd echter door de nieuwe re gering van Syrië erkend als ambas sadeur. doch de post die hij als zo danig zou bekleden, was hem nog niet bekend. Iedere diplomatieke vertegenwoor diger immers moet van de regering bij wie h(j zijn land vertegenwoordigt het zgn. agrément ofte wel toestem ming verkrijgen. Over het verlenen Advertentie I.M. /Hvi''':3& vsrsteÈSÊï RO l_t_ M AT l'C (Van een onzer verslaggevers) Ook gisteren zijn er weer verschil- lende reacties losgekomen op het jongste stadhuisplan dat vandaag aan de Amsterdamse raad zal wor den voorgelegd. Elf vooraanstaande architecten hebben zieh in oen adres tot de raad gericht met het verzoek om de voor waarde te stellen dat de architecten Berghoef en Vegter overleg moeten piegen met een daartoe ir. het leven te roepen adviescommissie. Het lijdt welhaast geen twijfel dat de adressanten hiermee de aandacht willen vestigen op de zozeer omstre den schaalvergroting in het defini tieve ontwerp. Het is nu wel zo dat alom wordt gesproken van een „mis lukt" ontwerp. Ir. W. van Tijen, schepper van het Groothandelsgebouw te Rotterdam, zegt bij voorbeeld: „Dat het volko men mislukt is om een ontwerp voor een nieuw raadhuis te krijgen, zoais Amsterdam dat nodig heeft is mijns j inziens onmiskenbaar." De Amsterdamse architectuur recensent J. J. Vriend, acht de vrees gerechtvaardigd dat de raad het als een „hamerstuk" zal afdoen. Dit om dat „de publieke opinie zo murw is dat niemand er zich meer voor in teresseert, hetgeen in 1937 nog wel het geval was van dit agrément verstrijkt meestal geruime tijd. In afwachting dus van een rege ling die de Syrische regering met de Nederlandse zal treffen, is hij naar Den Haag teruggekeerd, waar hij immers reeds voor de breuk woonde. Hij is nu ambassadeur zonder post. die in het buitenland op instructies uit Syrië wacht. Dr. Khandji was reeds in 1953 am bassadeur voor Syrië in Nederland. Daarna werd h(j erkend als ambas sadeur van de VAR, nadat Egypte en Syric een unie aangingen. Na het verbreken van deze unie is hel voor hem dus nu een kwestie van afwach ten. Hoewel hij nadrukkelijk weigerde te zeggen of hij een benoeming in Den Haag op prijs zou stellen, kon men uit zjjn woorden opmaken, dat dit hem niet onwelkom zou zijn, .-.«aar, zo voegde hij er nadrukkelijk aan toe, dit is een kwestie tussen de betrokken regeringen. KAAPSTAD (Reuter), De 262 vluch telingen van 't vulkaaneiland Tristan da Cunha. die met het Nederlandse schip Tjisadane in Kaapstadi zijn aangekomen, zijn gisteren aan boord gegaan van de Stirling Castle, die hen naar Groot-Britt.anië zal over brengen. Vóór hun vertrek van de Tjisa dane gingen alle vroegere eilandbe woners, alleen of in groepjes, naar de kapitein, de heer W. A. Giel. om uem te bedanken. Daarna verlieten zij met Met de voorgenomen herziening van het kinderbijslagstelsel blijft het eer. zaak van vallen en opstaan. Alle voortvarendheid van minister Veldkamp ten spijt is er nog steeds geen oplossing in zicht. hun schamele bezittingen, die in kar-, nog u ton. zakken, rassen of kleden waren, Onm ddeilijr. na gepakt, het schip. Sommigen hadden, '.aardmg heel., nij zien uit0e een schilderijtje of plaat uit hunsloofd het ontwerp te schoeien op huisje weten "te redden, anderen droe- j de leest van het befaamde com- gen een stormlamp. i promi.s. Kennelijk heeft hij zitten De Stirling Castle heeft extra provisie voor de. vluchtelingen inge slagen. zoals vis en aardappels, het eten waaraan de vluchtelingen ge wend zijn. Dinsdagavond om 18.15 uur is op de rijksweg HelmondWeert, even voorbij het Somerens pontveer. de 50- jarige wielrijder J. van de Laar door een hem achterop komende perso nenauto, bestuurd door de heer K. uit Someren, aangereden. Hij werci zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. ZWARE NORMALE GEVOELIGE BAARD: BAARD: HUID: schuif schuif schuif rode stip op rodestipop rode stip op LAAG MIDDEN HOOG Dit is een shaver die rekening houdt met de speciale aard en stemmingen van uw baard, iedere baard is immers niet hetzelfde - uw baard is zelfs met iedere dag hetzelfde. A Daarom is de Remington Roll-A-Matic een uit komst. Met een simpeie schuifbeweging zet u de rol kammen in de stand die voor uw baard en gezicht de juiste is. Zo wordt scheren een genoegen: geen erger nis meer, viug opschieten en glad en schoon de deur uit. F IS.- VOOR UW OUDE SHAVER! Voor uw oude shaver, van welk merk ook, in welke conditie ook, betalen wij F IS.-, wanneer u nu een' Remington Roll-A-Matic Koopt. Vraag uvv winketier vandaag nog om inlichtingen. Bij de meeste zaken kunt u een Roll-A-Matic meekrijgen om hem gratis thuislA dagen te proberen. De betaling is gemakkelijk, tn termijnen, zonder rente of extra kosten. normale prijs F 98.50 inruüwaarde _n oude shaver r lO.UU u betaalt slechts F 83.50 (.Van een. onzer verslaggevers) De schrijver 'Antoon Gooien heeft bij zijn va! uit de trein de vorige week zijn leven te danken gehad aan seindraden. Deze draden die nog op talrijke baanvakken op ongeveer 75 cm boven de grond gespannen zijn. vingen het lichaam van de schrijver op en braken daardoor zijn val uit de trein die een snelheid had van meer dan 100 km per uur. Deze seindraden staan, zo deelde men ons van de zijde van de NS mee, „vrij" langs de spoorbaan, dat wil zeggen, er is een voetpad tussen de draad en de spoorbaan van on geveer 40 cm breedte. De heer Coolen is klaarblijkelijk ver genoeg uit de trein gevallen om door de seindraden opgevangen te kunnen worden. Bij de reconstruc tie is wel komen vast te staan, dat hij in zijn verstrooidheid een deur heeft geopend aan het einde van het treinstel. Deze deur is bestemd voor het personeel van de trein en was de enige klapdeur in dit elek trische treinstel. De passagiers ma ken gebruik van schuifdeuren. ZUIDLAREN (ANP) Op weg naar de landbouwbeurs De Zuidlaar- der Markt is de 50-jarige J. Koop man, wethouder van Armen, bij het oversteken van de weg tussen Annen en Zuidlaren door een achterop komende auto gegrepen. De man was op slag dood. Hij was gehuwd. Ex-V'AR-ambassadeur dr, Ali Assa Khandji op Schiphol In de noordwesterstorm die van- morgens om vier uur in Oostmahorn nacht met windkracht negen en in uitvoer om de Zweedse boot hulp te buien met meer dan honderd kilo- j bieden, is niet zover gekomen. Nog meter per uur over de Noordzee j voor men een kilometer was gevor- raasde, liep het Zweedse motorschip j derd. voer de Insulinde een eleva- Vibeke Christensen om half vier in het Hnibertsgat noordoost van Schier monnikoog op dc Rottumerplaat aan de grond. Op het noodsein voer de Duitse reddingboot Theodor Heuss van Borkum uit en ook de zeesleper At las, van de rederij Bugier. eveneens van Borkum, kwam te hulp. De reddingboot Insulinde, die des (Van een onzer verslaggevers) Bij aankomst van mevrouw Goiub op Schiphol op 9 oktober waren de nodige maatregelen getroffen om het hoofd te kunnen bicden aan aile voorziene omstandigheden. Gewelddadig optreden van de diplomaten, nog wel in tegenwoordigheid en zelfs onder leiding van een ambassadeur op het grondgebied van de staat v.aar zij zijn geaccrediteerd, tegen ambtenaren in de rechtmatige uitoefe ning van hun functie, is dermate in strijd met hetgeen betamelijk is, dat het redelijkerwijze niet kon worden verwacht. torbak van de Lauwerszce-combina tie aan en moest daarna terug naar Oostmahorn. De stranctreddingboot Willem Hors man van Schiermonnikoog' nam de taak van de Insulinde over en ver trok om zes uur van het eiland. Om kwart over zeven seinde de kapitein van de 1369 brt. metende Zweed dat- de toestand niet kritiek was en hij voorlopig nog geen sleepboot- oir reddingboothulp nodig iiad. De bemanning van de Zweed wil niet van boord. De reddingploeg van de strandreddmgboot Willem Horsman is er te voet naar toe ge weest en heeft contact gehad met de schepelingen. De redders rijn teruggekeerd en zullen nu weer zee kiezen naar do thuishaven op Schiermonnikoog. Zij komen daar om ongeveer vier uur aan. De Duitse zeesleper Atlas blijft bij het gestrande schip. Vanavond bij hoog tij zal de sleper, ais dat nodig is. assistentie verlenen. Dit antwoordt de minister-presi dent, prof. De Quay, op de schrifte lijke vragen die het Tweede-Kamer lid Goedhart (p.v.d.a.) heelt gesteld over liet befaamde incident. De regering wenste, zo zegt prof. De Quay onder andere nog, dat me vrouw Golub zich vrijelijk kon uiten omtrent haar wil Nederland al dan (Van een onzer verslaggevers) In de eerste zwiepende herfstdagen van ons regenland «tapte gisteravond op Schiphol een kleine witharige man uit bet vliegtuig van Boedapest. Het was de vice-president van India, dr. Sarvepalli Kadhakrishnan, die een vriend- «ehapsbezoek aan ons land brengt. Met zijn zakdoek de druppels van zijn hoofd vegend, stapte hij tussen minister-president De Quay en vice- admiraal Rost van Toniüngen langs de getrokken sabels van de erewacht- van de Koninklijke -echaussee. Hoewel de vice-president bij zijn inkomst- zuiver wereldlijk eerbetoon werd gebracht, „eidt zijn bezoek misschien it> de eerste plaats de geestelijke waarden. Want Radhakrishnan wordt door veien beschouwd als eui der voomaamsten onder de grote denkers van India, zo niet uit geheel Eurazië. Zijn bezoek houdt dan ook verband met de Tasore- herdenkingen die overal ter wereld worden gehouden. Onder meer zal hij donderdag een lezing over Tagore, de Indiase denker en schrijver, houden. ZUn eigen filoso fie vat de vice-president aldus samen: 'Filosofie Is veeleer een realisering van onze ontmoetingen met de werkelijk heid dan een historische bestudering van dergelijke ont moetingen.' niet te verlaten. De regering wenste daarenboven tegenover de Sowjet- russische autoriteiten buiten elke twijfel te stellen, dat van Nederland se zijde geen druk op haar werd uit geoefend. Derhalve heeft de regering goed gevonden. dat de Sowjetrussische ambassadeur bij het onderhoud met mevrouw Goiub aanwezig was. Daar bij is er zorgvuldig op toegezien, dat de ambassadeur geen invloed oefende op mevrouw Golub en later op de heer Golub, De minister-president memoreert ten slotte de' stappen die langs di plomatieke weg zijn gedaan. In de kraakinstallatie van dc Gsso-raffinaderij te Hamburg-Har- !'-urg heelt korte tijd brand gewoed. Na ongeveer twee uur was de brand weer het- vuur meester. Een brand weerman werd licht gewond. „Het was best stormweer linndkracllt 9 denk ik en dik van de regen toen icij vertrokken," vertelde schipper Klaas Toxopeus van de Insulinde. „Ineens zap ik één lichtje. Dat voeren alleen kleine schepen. Ik hield dus goed stuurboorden rekende erop dat ik er zo omheen kon, maar het bleek, een 50 meter lange bak te zijn, die midden in het vaarwater lag. ineens zag ik recht voor mij uit branding. Ik ga! toen nog volle kracht achteruil, maar het teas al te laatWij liepen bovenop de bak. De Insulinde zag er meieen knap uil. 1 Dc steven was krom en er icas geen kijk op om naar de Zweed door te m de bak laten schieten en toen varen Bovendien waren wij bezorgd kwam de bak hoog genoeg te liggen over de toestand van de twee men- om ,-ecn gevaar meer te lopen sen op die bak. Het gevaar bestond intussen zitten wij er wel mee De wel. dat die geladen bak zou kap- insulinde is nu een dag o! vier uit seizen. Dc bemanning heelt dc la- dienst en zolang kunnen wc dus ding echter door de klappen onaer- niets doen. popelen van verlangen om met zijn werkstuk in de Kamer te ver schijnen. Maar tot op heden heeft hij zijn mondelinge toelichting alleen In een persconferentie kun nen geven. En de verdere parle mentaire behandeling is uitge steld tot december. Voor de KVP. die de algemene kinderbijslag reeds twee jaar ge leden tot een halszaak heeft uit geroepen, is dit trage tempo wel bijzonder zwaar te verteren. Dit neemt niet weg. dat zij er tot dusver zelf in de eerste plaats verantwoordelijk voor is geweest. Hardnekkig probeert zij nu een- maai én de kool van de kinderbij slag voor zelfstandigen én de geit van het kabinet-De Quay te spa ren. Het principe van de volks verzekering heeft zij daarbij reeds laten varen. Terwijl zij de zeker heid heeft, dat dit principe bij een andere regeringscombinatie in veilige handen zou zijn. Het dreigement, door dr. De Kort. fractieleider van de KVP. geuit aan het adres van de Partij van de Arbeid 'als ge niet mee werkt aan ónze opzet, zullen' wij u dit bij een volgende kabinets formatie zwaar aanrekenen' doet in het licht van deze nuch tere werkelijkheid vreemd aan. Vreemd is ook het verwijt, dat de Volkskrant hierop heeft laten vol gen. Volgens dit blad zou de jong ste vertraging op rekening van de socialistische fractie moeten, worden geschoven. Zwart op wit is echter aan de Kamer meege deeld. dat de commissie van voor bereiding 'eenstemmig tot de con clusie is gekomen dat een nader mondeling overleg met de rege ring wenselijk is.' De wenselijkheid van dit nadere overleg, dat uiteraard tijd vor dert, is nu in een verklaring van het bestuur van de KVP nog eens duidelijk onderstreept. Het be stuur van de KVP heeft zoveel kritiek op het ontwerp van minis ter Veldkamp, dat dr. De Kort bij een volgende kabinetsforma tie ook de KVP wel eens een be risping 7,ou moeten geven Het bestuur van de KVP acht •een belangrijk uitstel' van de openbare behandeling ongewenst en het wil. dat die behandeling 'op zo kort mogelijke termijn' plaats vindt. A kkoord. wie zou daar tegen -1- kunnen zijn. Maar de rege ling. die minister Veldkamp thans heeft voorgesteld, vereist zorgvul dige behandeling en op tal van punten nadere toelichting. Dat vindt blijkbaar ook de KVP-frac- tie. wier vertegenwoordigers het besluit tot uitstel van de behan deling mede hebben genomen. En dat vindt nu toch ook het bestuur van de KVP. dat in zijn jongste verklaring het mes ai diep in het ontwerp heeft gestoken. In tegenstelling tot de Volks krant vinden wij het dus heel ver standig. dat de commissie van voorbereiding het ontwerp liever nog eens terdege bestuderen wil dan het lichtvaardig prijs te geven aan openbare behandeling. Maar wij begrijpen heel goed. dat de verschillende geledingen van de KVP met hun halszaak wel enigermate in de nesten zitten. r\e minister van Binnenlandse L' Zaken heeft meegedeeld, dat hij voornemens is de Noordoost polder in zijn geheel tot één ge meente te maken en tijdelijk in te delen bij de provincie Overijsel. Als dit plan doorgaat, krijgen de bewoners van deze polder norma le staatsburgerlijke rechten. En ddt zal tijd worden. De beslissing om van de Noord oostpolder één gemeente te ma ken achten wij juist. De aanvan kelijk beoogde verdeling in ver schillende gemeenten was te ge kunsteld. Bovendien is Emmeioord zozeer het middelpunt van de pol der. dat geen andere plaats enige kans maakt nog een centrum functie te krijgen. De consequentie van deze be slissing zal wel zijn, dat er geen twaalfde provincie komt. Het voorlopige pleegt ook in ons land dikwijls definitief te zijn. De Noordoostpolder zal dan wel bij Overijsel blijven. Daar komt nog bij dat nu de polder één gemeente wordt, er voor een provinciaal be stuur van een twaalfde provincie niet zo erg veel te doen zou zijn. Voor de bevolking van de polder is deze ontwikkeling teleurstel lend. Zij zal zich meer met de be woners van de andere polders in de kom van de oude Zuiderzee verbonden voelen dan met de be woners van het aangrenzende oude land. Advertentie LM. 1 Mengmëststof voor kamerplanten 6S°/o - 100 grs, 65 ets. Volbp bloei en groei

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1