r in! Lv"kJ Openbare aankibger 'beipulvert houvast van verdediging Getuige Van der Hoek: 'Ik was de man met het Zaak-Marcel Nivard komt voor PICASSO TACHTIG Vrije Worms gaat in hoger beroep Scheepsbouw: Nederland op zesde plaats SENEGAS BUTAAN Verbetering De hevigste ASTMA-AANVAL In New Vork1 Excercitie 1 BALLPOINT 1 BET VRIJE VOLK WOENSDAG 25 OKTOBER 1961 PAGMA.3 (Van onze speciale verslaggever Hans Jacobs) Chester, dinsdagavond. Met groot machtsvertoon heeft de openbare aanklager, mr.»Alun Davies Q.C. in het proces tegen de Amsterdamse zeeman Hendrikus W. R., beschuldigd van moord, zijn zwaar geschut in stelling gebracht. Hij heeft de 'stille getuigen' deze tweede dag laten spreken en de argumenten van de ver dediging, die de ontkennende zeeman volkomen onschuldig acht aan de moord op Margaret Hughes, zo te zien aan flarden geschoten. In de eerste plaats won mr, Alun Davies Q.C. de strijd om de onderschepte brief van de verdachte aan diens vrouw in Amsterdam. Rechter mr. Justice Hinchcliff liet deze brief toe als middel tot het bewijs en de aanklager mocht de jury schokken met de inhoud. Niet bepaald duidelijk Belastende brief' 'Mijn lieve vrouw' Onnauwkeurig Omstreeks half twaalf Drie mannen Jrt café ontmoet Verslapen Veroordeeld wegens smaad Eigendom vrouw Tip Speciale ploeg Rechte eind in 30 seconden bedwongen Stoffelijk overschot ir. Buijs gecremeerd Rechter aanvaardt onderschepte brief als een bewijsstuk Advertentie 1M. nu ideale verplaatsbare warmte met da moderns INFRAROL plus ïo'n handig 6 kg. flejj» SENEGAS BUTAAN. Gn-^l middellijk gezelliga en ge- A-"| zonde warmte, (infrarood) A f overal waar u wenst. Veilig I C jGemakkelijk! (Voorde zo-<§>j I mer: 't 6 kg. flesje pas-j I klaar voor vacantia;!) I -'JóO uren behaaglijke*warmta V'' voort 5,60. In de tweede plaats was er de verklaring van de algemeen erkende expert op het gebied van vingerafdrukken, hoofdinspecteur George S. Weeks, die zei: 'De vergelijking van de gevonden vingerafdrukken met die van de ver dachte heeft mü geen enkele twijfel gelaten, er zijn overweldigend veel uunten van overeenkomst.' De twee Nederlandse getuigen in dit proces, de kapitein van de coaster Wiema. T. A. Belstra uit Schiedam en de scheepstimmerman Gerrit van der Hoek uit Amsterdam 'die verklaarde dafc hij de 'man met de baard' is ge weest) werden blootgesteld aan een spervuur van vragen. Kapitein Bei stra bleef lichtelijk agressief overeind staan in een scherp kruisverhoor van de verdediger. Wat zijn de pluspunten voor de overigens volkomen ongeschokt lij kende verdediger mr. Phillip Wien Q. C.? Dat andere deskundigen van de aanklager door een volledigheid niet oepaald een duidelijke, gemakkelijk oegaanbare weg hebben uitgestippeld die de juryleden straks zouden kun nen bewandelen om te komen bij het einddoel dat mr. Alun Davies Q. C. tich voor ogen stelt: het schuldig tijn van de verdachte. Zij immers missen nu eenmaal iedere deskundigheid en zuilen pas aan het einde van de zitting dat trouwens nog met in zich is mogelijk 'wegwijs' gemaakt kunnen worden door de recht'r die dan zijn. 'summing up' zal „even. Op het moment dat mr. Justice Hinchcliff gistermiddag de zitting verdaagde, had de verdediger juist opgemerkt, dat hij een groot deel van de deskundigenverklaringen wij' hebben niet de indruk: die van de vingerafdrukkenexpert zal probe ren aan te tasten. Deze verklaringen laten voor hem dan ook wel enige mogelijkheden open om de jury 'an dere kanten' te laten zien. De aanklager wil in de ochtendzit ting de zwaar belastende brief ter sprake brengen die de verdachte aan zijn vrouw schreef en aan de scheepstimmerman Gerrit van der Hoek meegaf, doch door kapitein Belstra van de Wiema werd onder schept en aan de politie van Liver pool overhandigd. De verdediger verzet zich heftig, de jury moet de zaal uit omdat zij in het stadium van de juridische dis- j cussies nog niets te weten mag ko men over het simpele, maar uiterst gevaarlijke blaadje papier dat nu ter tafel ligt. Mr. Phillip Wien Q. O. haalt een hele reeks van gevallen aan, waarin de rechters onderschepte brieven van gevangenen niet als bewijsmiddel ac cepteerden. De boeken waarin de ju risprudentie valt te lezen, stapelen zich op voor de vriendelijke en ge duldige rechter een figuur die eni ge overeenkomst vertoont met het1 type Churchill of Charles Laughton.i 2400 DEPOTHOUOEÜS stemo voor ae vrouw van k. en daar door in feite haar eigendom is. De rechter vraagt: 'Hoe kan deze brief haar eigendom zijn als zij hem nim mer heeft ontvangen?' Hij zegt ten slotte dat hij het eens is met de aanklager die heeft gesteld: 'Mijn geleerde vriend (zo noemen verdediger en aanklager elkaar over en weer red. HW) heeft geen en kele doorslaggevende overeenkomst aangetoond tussen de door hem ge noemde gevallen en deze zaak. Mijn geleerde vriend kan hier niet van communicatie spreken. Die is er nooit geweest. De brief is een stuk bewijs en geen brief in de gewone zin van het woord." Als kapitein Belstra in de getuigen bank staat, leest een zeer voldane mr. Alun Davies Q. C. met effen slem aan de jury de brief voor, waarvan de tekst nu eindelijk officieel en vol ledig bekend wordt. 'Mijn lieve vrouw, hier is een briefje van mij. Ik heb iets gedaan in een vlaag van waanzin, dat je mij nooit zult kunnen vergeven. Je zuit er zeker nog wei over noren. Over deze brief moet je nooit spre ken. Als er mensen komen, vertel ze maar over nujn woedeaanvallen en dat ik mij daarna niets meer kan herinneren, Ik wens je voor de rest van je leven het allerbeste. Denk nog eens aan mij, lieveling. Ik hou van je, daar zweer ik op, je Henk.' De verdachte geelt geen enkel teken van emotie, ook vandaag kijkt hij onophoudelijk strak en stuurs voor zich uit. Alleen zijn ogen schie ten vonken als kapitein Belstra in de getuigenbank staat. Gerrit van der Hoek moet door een tolk, dc heer A. Lecuwangh, Rotter dammer, wonende in Liverpool, wor den bijgestaan. Hel is dc eerste maal dat de tolk optreedt. De verdediger is niet tevreden over de nauwkeurig heid van de vertaler. Zelf merkt hij, dat de tolk de naam van een matroos vergeet op te noe men. Bij de aanvang van de middag- zitting tekent hij officieel protest aan. zeggend dat Nederlandse jour nalisten hem op onvolkomenheden m de vertaling hebben attent gemaakt. De rechter neemt kennis van zijn opmerkingen, maar van de diensten van de tolk hoeft voorlopig toch g«;n gebruik meer worden gemaakt. Volgens Gerrit van der Hoek is de verdachte de avond van de moord omstreeks 11.1511.30 aan boord van de Wiema teruggekeerd, een klein half uur na Van der Hoek en de matroos Ciarinda. Een mooi punt voor de verdediging, die er ongetwijfeld op zal wijzen, dat de moord volgens de deskundige, dr. Evans, omstreeks drie uur, half vier, vier uur in de morgen moet zijn ge pleegd. Overigens heeft de openbare aaiiKiager zien op zijn beurt gehaast om aan te tonen, dat Gerrit van dei- Hoek een niet al te betrouwbare ge tuige is. omdat hij alle tijden door elkaar haspelt. Blijft over: de kwestie van het oaardje. Gerrit van der Hoek ver klaart, dat hii. toen de Wiema m Menai Bridge iag, een baardje droeg. Deze verklaring is van belang, omdat er maandag een getuige is geweest, die vertelde drie mannen te hebben gezien in de buurt van het doktershuis m Menai Bridge, waar Margaret Hughes werkte. Eén man liep achter haar aan: 'Een man met een baard.' Toen stuurman R. de avond van de moord, 30 juni 1961. van boord gme, droeg hij een kakibroek, basketball- schoenen met geribbelde rubberzolen (waarvan volgens de aanklager de afdrukken op kozijnen en de rand van de badkuip in de dokterswoning gevonden zijm. een wit overhemd, een leren jack met een wollen voe ring en een wollen kraag, zo ver klaart kapitein Belstra. Hij vertelt ook, dat hij zijn stuur man die avond in het café Liverpool Arms heeft ontmoet, maar dat hij zelf omstreeks half elf in de richting van zijn schip is gelopen, de stuur man nog ergens buiten zag staan en even later met enkele Inwoners van Menai Bridge heeft gepraat. Tegen zijn passagierende beman ning had hij gezegd, dat hij die nacht om drie uur naar Liverpool wilde uit varen. Maar het gesprek met 'enkele figuren uit havenkrmgen' heeft ertoe geleid, zegt de kapitein, dat hij zijn oorspronkelijke plan wijzigde. Omdat hem duidelijk was gemaakt, dat het getij in de loop van de nacht ongunstiger zou worden, wilde de kapitein al vóór twaalven vertrekken. 'Er is echter niets van gekomen, want de bemanning kwam niet op dagen en ik ben gaan slapen. Ik heb mij,' aldus de kapitein, 'echter ver slapen, werd om vier uur in de mor gen wakker en zag toen de stuurman /oor het eerst weer tenig. Hij lag in sijn kooi.' De verdediger stelt met enige vol doening vast, dat de verdachte, zo is uit de verklaringen van de kapitein gebleken, niet beter wist dan dat het schip niet later dan 3 uur in de nacht zou vertrekken en dus vóór die tijd een tijd die ligt voor het moment, waarop Margaret Hughes werd vermoord aan boord van het schip terug was. Minister Veldkamp heeft een wetsontwerp tot wijziging van de Algemene Weduwen- en Wezenwet'ingediend, dat zonder twijfel een verbetering is. Hij heeft daarbij dankbaar gebruik gemaakt van het advies dafc de SER in mei van dit jaar aan de regering heeft uitgebracht. De minister heeft in het SER- advies enkele kleine wijzigingen aangebracht, maar in de praktijk komen de wijzigingen hierop neer, dat een weduwe met kin deren het weduwenpensioen houdt tot zij 65 jaar is en dab een weduwe zonder kinderen het pensioen (ook tot haar 65sta jaar) krijgt, als zij bij het over lijden van haar man veertig jaar of ouder is. Hiermee zijn de voornaamste moeilijkheden die bij de toepas sing van de AWW aan de dag zijn getreden, uit de weg geruimd. Heb was gebleken, dat het voor een weduwe, die zich dikwijl; onder moeilijke omstandigheden aan de opvoeding van haar kinderen heeft gewijd, uitermate moeilijk is daarna nog werk te vinden, waardoor zij in haar levensbe hoeften kan voorzien. Nog moeilijker is heb voor een vrouw die tegen haar vijftigste jaar weduwe is geworden, op die leeftijd nog een beroep te gaan uitoefenen. Voor deze vrouwen zonder kinderen is de leeftijds grens nu drastisch verlaagd- Men kan stellen, dat het voor een weduwe beneden de veertig j-aar in heb algemeen een weldaad is, als zij haar leven een nieuwe in houd geeft. Er zuilen ook nu grensgevallen zijn. Wie juist onder de veer tig jaar Is als zij weduwe wordt, krijgt een kort tijdelijk pensioen en wie er juist boven is, ontvangt De kapitein verklaart ook, dat de verdachte de dag na de moord bezig was zijn kakibroek uit tc koken en dat hü opeens zwarte schoenen droeg. De basketbalischocnen heeft de kapitein nooit meer gezien de verdachte heeft ze overboord gegooid. De verdediger vraagt of de stuur man misschien altijd op zaterdag waste. De kapitein zegt: 'Ik weet het mei.' Dc verdediger probeert te sug gereren dat de broek misschien vrij dagmorgen al te weken is gezet. De kapitein zegt: 'Het is wel mo gelijk.' Uitvoerig en zeer minutieus is de politiedeskundige dr. Allan Chft, die alle pluisjes, stofjes en stukjes verf gevonden op het lichaam van de ver moorde en tal van andere sporen die op de kleding van de verdachte zijn aangetroffen, in zijn laborato rium. onderling met elkaar heeft ver geleken. Bij het onderzoek waren ook be trokken twee hoofdharen die hij tus sen de tenen van het meisje had ontdekt. 'Zy tonen gelijkenis met de hoofd haren van de verdachte'. Gelijkenis, maar niet: het 'zijn' de haren van de verdachte. Hij voegt er aan toe, dat hij proeven heeft genomen met al die draadjes pluisjes, stofjes en verf- sporen, maar hij komt nimmer ver der dan dat zij gelijkenis vertonen met dit of dat van de vermoorde. Of, aan de andere kant, dit of dat van de verdachte. Ook heeft hii bloedsporen aange troffen onder de nagels van stuur man R. Er is echter geen absolute zekerheid dat zij van de vermoorde zijn, evenmin bestaat er zekerheid over vlekken in de uitgekookte kaki broek van verdachte. 'Ik kan niet zeggen, dat hetgeen bloed is, ik kan ook niet zeggen dat het wei Woed is'. Zo blijven-er vele mogelijkheden open. Wat moet de jury denken van de draadjes en stofjes in de slaap- het pensioen 25 jaar lang. OmdaS kamer, die noch van de vermoorde. (Van onze sociaal-economische redactie) De Haagse schrootliandelaar L. i Worms heeft dinsdag beroep aangc- j telend tegen het vonnis van de j Haagse rechtbank van 12 oktober. waarbij hij werd veroordeeld wegens smaad. De heer Worms had namelijk enige maanden tevoren in de pers ver klaard, dat de vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, de heer Spierenburg, vroeger als ambtenaar geld van der den zou hebben aangenomen. 'Ik ga in beroep op verzoek van vele vrienden,' aldus de heer Worms, 'Mij werd bij het proces de inzage geweigerd van het overgrote deel van de processtukken en processen-ver baal, terwijl men in het vonnis de feiten weigert te releveren. Dat is bijzonder ernstig. Het is in ieder be schaafd land het recht van iedere verdachte inzage te nemen van alle processtukken die op zijn zaak be trekking hebben.' Tijdens het proces heeft de heer Worms gevraagd de processen- verbaal die zijn opgemaakt in het onderzoek naar de zaak-Spieren burg, te mogen inzien. De officier van Justitie en de president van de rechtbank hebben zich echter op het standpunt gesteld, dat de lieer Worms daar als 'willekeurige derde zoals de president het uit drukte, geen recht op had. De stukken, die niet tegen de heer Worms gebruikt zijn. hadden vct- mehjk geen betrekking op dit smaadpr'oces, maar op een andere zaak, namelijk dia van eventuele door de heer Spierenburg begane overtredingen red. HVV1 Advertentie I.M. CANNES (Reuter) Pablo Picassode wereldberoem de kunstenaar, die vandaag tachtig jaar is geworden, is van plan. zijn verjaardag rustig thuis te vieren met zijn vrouw. De Picasso's wonen in de villa California in de heuvels vlak bij Can nes. Zijn vrienden aan de Ri- vièra daarentegen willen dit heuglijke feit niet on gemerkt voorbij laten gaan "en bereiden diverse festivi teiten vuurwerk, dans jeesten, paie's enz. voor, die het komende weekeinde gehouden zullen worden. -k Picasso schildert nog steeds. In zijn villa bevin den zich ruim vijfhonderd werken die de wereld 7iog niet heeft aanschouwd. De ze stukken, die een fortuin vertegenwoordigen, sijn kortgeleden gefotografeerd door een Amerikaanse foto graaf, David Douglas Dun can, een vriend van de schilder. De foto's zijn in boekvorm gepubliceerd. Bet komende weekeinde sullen, enkele van deze on bekende Picasso's onder zware politiebewaking te zien sijn in de pottenbak kerij van de kunstenaar bij Cannes. •k Picasso is op 25 oktober 1881 te Malaga in Spanje geboren. Hij woont sinds 1909 in Frankrijk. In maart is hij voor de tweede maal in het huwelijk getreden, met sijn vroegere model De verdediger zegt dat de brief be-i Jacqueline Rogues. noch van de verdachte kunnen zijn? En was van de mededeling, dat er draadjes zijn gevonden van een ma rineblauwe broek en een battledress, terwijl is gezegd, dat de verdachte een kakibroek en een leren jack met wollen voering heeft gedragen? De rechter laat blijken, dat de zaak er ook volgens hem. op dit punt niet eenvoudiger op is geworden. De verdediger daarentegen geeft van enige voldoening blijk, vooral nu de vingerafdrukkenexpert op ajjn vraag heeft geantwoord onmogelijk te kun nen zeggen wanneer verdachte ('Er is geen twijfel aan dafc de afdrukken van hem zijn') zijn hand op het raam van de slaapkamer heeft ge plaatst. Wat bedoelt de verdediger, mr. Philip Wien Q. C. daarmee? Wil hij straks accepterend dat de vingeraf- drufcke' niet liegen, gaan vertellen dat zijii cliënt eerder dan de dag van de moord in het huis van de dokter is geweest of dat hij nimmer verder dan de badkamer is geko men? Wij mogen rekening houden met de mogelijkheid, dafc stuurman R. vandaag zelf, als hij er tenminste geen bezwaar tegen heeft, in de getuigen bank zal worden geroepen om ant woord te geven op al datgene wat tot dusverre, mogelijk voor alle partijen, nog in de misr is blijven hangen. (Van een onzer verslaggevers) Donderdagmorgen tegen half tien zal in de Rotterdamse rechtbank aan de Noord singel -de rechtszitting beginnen tegen de 40- jarige kappersbediende G. J. L., cie op 22 'februari van dit jaar bekende, dat hij vijf tien dagen eerder het achtjarige Rotter damse jongetje Marcel Nivard had gewurgd en daarna in een sloot had geworpen. De 'zaak-Marcel Nivard' heeft aan het begin van 1961 de gemoederen van zeer velen in Rotterdam en daarbuiten lange tijd'en soms heftig in beweging gehouden. Op dinsdagmiddag I februari verdween, de jongen, een zoontje van een lyceumleraar. Hij was het laatst gezien op een parkeerterrein bij de Diergaarde Bhjdorp en liep toen in de rich ting van zijn huis aan de Heemraadssingel. Al dezelfde avond begon de politie van het bureau Oostervantstraat met een vrij uitge breid onderzoek. Het leverde niets op. De vol gende ochtend werden politie-speurhonden in gezet en des middags de zaak was inmiddels overgenomen door de kinderpolitie werd door een zeventigtal rechercheurs en politlemannen- -in-opleiding- de omgeving naarstig afgezocht naar sporen. In de loop van de week werd dafc speurwerk op dezelfde grote schaal voortgezet. Men zocht op volkstuincomplexen en in het industrieter rein de Spaansepolder, men liet het water uit de singels in de omgeving van de Heemraads singel wegpompen, de foto van het vermiste jongetje werd dood heel Nederland verspreid door kranten en televisie en elke van de tien tallen binnenstromende tips werd nauwkeurig nagegaan. Op dinsdag 14 februari, een week na het verdwijnen van de jongen, had de Rotterdam se politie al meer dan honderd tips uitge plozen. Die dag schreef Het Vrije Volk: „Zo als de zaken nu staan kan de politie niets anders doen dan een steeds groter gebied van Rotterdam te doorzoeken en verder te gaan met het dreggen. En hopen op een tip, die naar de oplossing van dit raadsel zal leiden." *s Avonds kwam die tipUit een telefoon cel bij het Centraal Station belde een onbe kende. die met een zeer nerveuze, trillende stem vertelde, dafc hij had gezien, dafc aan de pro vinciale weg tussen Berkel-Rodenrijs en Berg- schenhoek" een man een groot pak in een sloot langs die weg had gegooid. Direct ging de politie naar de aangewezen plaats. Men vond In het water het lichaam van het jongetje alleen het rechterarmpje stak boven de waterspiegel uit. TJifc een sect-ie bleek, dat de jongen door wur ging bewusteloos was, toen hij m de sloot werd geduwd. De doodsoorzaak was verstikking door verdrinking. Ook bleek, dat de jongen vermoe- delijk al op de dag van zijn vermissing om het leven was gebracht. De Rotterdamse politie richtte nu alle aan dacht op het zoeken van de moordenaar. Een speciale opsporingsploeg, bestaande uit een tien tal rechercheurs, werd daarvoor samengesteld. Er werd nog een tweede speciale ploeg ge vormd, die door middel van een huis-aan-huis- onderzoek in de buurt en door een groot aan tal korte interviews met de bewoners nadere sporen hoopte te vinden. Dank zij dat buurtonderzoek kwam men op het spoor van de kappersbediende L. Een Rot terdammer (die op dat moment overigens "elf de betekenis van z:jn verklaring niet zag) er- telde, dat hij op de dag van Marcels verdwij ning de kappersbediende had gezien met een jongetje. Hij wist niet, dat dit ventje Marcel Was. Wél vertelde hij, dat het jongetje want jes droeg, een feit, dat de politie opzettelijk uit het versoreide sienalement had gehouden. Het tijdstip, waarop de Rotterdammer de Jongen met de kappersbediende had gezien, kwam overeen met het tijdstip, waarop het ventje verdween. Tijdens eén van de veie besprekingen, die dooi de politie tijdens het onderzoek waren gevoerd, had een oudere rechercheur ai op kappersbe diende L. als één van de mogelijke verdachten gewezen. L. was in 194S namelijk ook genoemd ais verdachte in een soortgelijke moord, de zaak- Keesje Vermeulen, waardoor later de toen 25- jarige glasblazer M. H. K. werd veroordeeld. Aan de juistheid van die veroordeling bestond (en bestaat) bij velen, ook in kringen van poli tie en justitie, nogal wat twijfel. Aan die losse opmerking van de oude re chercheur werd op het eerste moment geen aandacht geschonken. Maar de man bleek het by het rechte eind te hebben gehad. Na een langdurig verhoor, waarin hij aan vankelijk iedere schuld ontkende, gaf L. name lijk ten slotte toe. dafc hij Marcel Nivard van het leven had beroofd. L. kende Marcelhet jongetje was enkele ma len in de kapperszaak in de RVS-flafc geweest, waar de bediende werkte. Op de middag van de 7e februari om kwart voor vijf ontmoette hij het jongetje bij de Hat. Hij nam de jongen mee naar de op deze dinsdag gesloten zaak en lokte hem mee in de zogenaamde kruipkelder onder de kapsalon. Het staat niet vast of L. ontucht met het jongetje wilde plegen. In elk geval is dat niet gelukt de jongen begon te huilen. In de kapperszaak stelde L. het jongetje met een paar koekjes op zijn gemak. Daarna reed hij met hem in een Volkswagentje weg, richting Den Haag. De rechtbank zal onder meer moeten uit maken, of L. toen al het plan heeft gehad het jongetje te doden. In elk geval heeft hij uren lang met het ventje rondgereden, waarbij ze zelfs in Den Haag en Amsterdam kwamen. Om tien uur stopte L. aan de provinciale weg in Bergschenhoek. Daar wurgde hjj de jongen met een mohau-sjaal. die hij het ventje eerder op de avond had laten gebruiken tegen de kou. Daarna duwde hu he' jongetje in de sloot. De verdediger in de zaak is mr, G. J. Doeksen. als officier van Justitie treedt mr. J. M. van Leeuwen op. LONDEN (AND Uit het jong ste kwartaaloverzicht van Lloyd's Register of Shipping biykt, dat aan het eind van het derde kwartaal in de wereld (uitgezonderd de Sowjet- Unie, Oost-Duitsland en communis tisch China) 1.508 stoom- en motor schepen in aanbouw waren van ïn totaai 8.7S8.335 bruto ton. Daarvan was 600.505 brt in aanbouw in Ne derland. Dit is ruim 54000 brt minder dan einde juni 1961. Wat de in aanbouw zijnde tonnage betreft neemt Nederland de zesde plaats in na Engeland, Japan. West- Duitsland, Zweden en Italië. Aan het unde van het vorige kwartaal waiin de wereld 10.148 bruto ton meer in aanbeuw. Het hoogste naoorlogse cijfer was 10.205.791 ton behaald in september 1958. Advertentie LM. Zelfs de hevigste astma-aanval kar ogenblikkelijk bedwongen wot der door het gebruik van één enke Adozo-tablet. De wonderbaarlijk! samenstelling van de Adozo-tablet- ten maakt, dat één tablet onmid dellijk verlichting brengt. Adozo Is van onschatbare waarde tegen dag- of nacht-astma en slaagt veelal waar andere -middelen faalden. Neem de proef! By apothekers en dro gisten. De bewoners van Lapland, die voornamelijk van verkoop van ren diervlees leven, ondervinden een da ling m hun afzet omdat de consu menten vrezen dat dit vlees radio actief besmet is door de Russische kernbomproeven. de wet geen rekening houdt met de persoonlijke conditie waarin de -weduwe verkeert, zal ook de nieuwe grens nog wel aanleiding geven tot gevoelens van te kort gedaan worden. Wij zien echter niet in, hoe dit te voorkomen zou zijn. In elk ge val staat vast, dat de verlaging van de grens het aantal moeilijk heden belangrijk heeft vermin derd en dat Is gelukkig. "jYjew York is een grote stad, J-' maar als daar gelijktijdig In donesiërs en Nederlanders rond dwalen zijn verrassende ontmoe tingen Hijkbaar lang niet uitge sloten. Een paar weken geleden liep de heer Rijkcns er minister Soeban- drio toevallig tegen het lijf. Nu heeft minister Luns toegegeven er vorige weck 'sociaal contact* met minister Yamin en ambassadeur Zain te hebben gehad, want niet waar. zoiets is gebruikelijk in de kring der Verenigde Naties, ook voor diplomaten van landen die geen diplomatieke betrekkingen onderhouden. Het waren dan ook zeker geen onderhandelingen Nu, ons is het wel. Voor ons heeft minister Luns geen excuus nodig als hij in rechtstreeks con tact met Indonesië wil treden, het land dat toevallig ook iets met Nieuw-Guinea te maken heeft. Pie niet weinige Nederlanders die het leger een dure instel ling vinden en die er voorname lijk een reden in zien om vrolijk, honend of bitter te lachen, moe ten tevreden zijn over de jongste wijziging van het exercitie reglement. De passen worden acht centimeter korter, de han den zwaaien hoger dan de koppel (dat is de riem om de soldaten- buik), maar niet zo hoog als de schouders. Dit is nu een.-, een maatregel die niets kost. Weliswaar komt het leger nu wat later aan zijn. doel. maar het is waarschijnlijk, dat het dreigend armgezwaai de vijand behoorlijk angst aanjaagt. Wij hebben het nieuwe exer citiereglement thuis even gepro beerd. Het opzwaaien van de hand tot middenrif maakte in da huiskamer een grote indruk. Aan het gedribbel met pasjes van 75 centimeter moeten wij nog wat wennen. Niet zelden maken wij nog een misstap van 77, ja van 80 cm. Maar het staat voor ons nu wel vast, dat ons voorlopig niets meer gebeuren kan. '-Van een onzer verslaggevers) Diasdag is onder grote belangstel ling tc Driehuis-Westerveld het stof felijk overschot gecremeerd van ir. J. W. E. Buijs, die op 72-jarige leef tijd m Den Haag was overleden. De architect J. B. Lursen herinner de met dankbaarheid de veertigjarige samenwerking, en wethouder J. van Zwijndregt verklaarde dat de gemeen te Den Haag de overledene in vele opzichten dank is verschuldigd. Enige van de schoonste bouwwerken die de stad rijk is, zijn door hém ontworpen. De heer A. H. Wegerif belichtte namens de Bond van Ned. Architec ten enige hoogtepunten uit het leven van de ontslapene, die vooral trots was op het gebouw van da Arbeïders- oers m Amsterdam. Advertentie I.M.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1