MOORDZAAK MARCEL NIVARD 'Ik voelde, dat de kooi ging vallen' Belangrijk stuk Europese wetgeving krijgt beslag Lof van Justitie voor politiewerk Alle vakcentralen gekant tegen plan huurverhoging Grafische Bond ('28.200 leden groter dan ooit Automaat met stem Delfts raadslid wil maatregelen tegen studenten In ONS vak Hl mag je GEEN angst kennen Olie-pijplijn door Sahara pijp KLM-vliegers bereid mee te bezuinigen neemt leerlingen RLS niet in dienst Drie maal Koninkrijk Ziek g»# HET VRIJE VOLK DONDERDAG 26 OKTOBER 1961 DEELNEMING OPZIENBAREND OPNIEUW AL EERDER PAGINA m V erdachte L trachtte later alle RJeek en kennelijk ten prooi aan hevige emoties stond van ochtend de 40-jarige kapper G. J. L., beschuldigd van een af schuwelijk misdrijf, de moord op de achtjarige Marcel Nivard, voor zijn rechters. Er bestond voor de behandeling van deze zaak grote belangstelling; in de rechtszaal zaten verschillende autoriteiten van de rechterlijke macht en leden van de balie: de publieke tribune was tot de laatste plaats bezet. Toen verdachte, een vat gedron gen figuur, een bril met dikke ran den voor de ogen, was binnengeleid en de president het begin van de zit ting even moest aanhouden in af- wachting van diens raadsman, was het doodstil in de zaai. De dagvaarding, die de officier van Justitie, mr. J.' M. van Leeuwen, idaarna voordroeg, is niet lang; zij I beslaat niet meer dan tien, twaalf I regels machineschrift. Daarin wordt L. ten laste gelegd, dat hij op of om streeks 7 februari van dit jaar Mar cellus Johannes Edmundus Nivard, acht jaar oud, opzettelijk en met Even boven de dakrand, ruim 45 meter boven de grond, belandde Christiaansen in de ijzerconslruc- tie. van een van de geleiders. Zijn collega's kregen die kans niet meer. (Van een onzer verslaggevers' 'We waren bezig om de lift ie demonteren en werden daarvoor een paar meier boven het daic gehesen. Toen ik voelde, dat de kooi begon te vallen, ben ik ineens zonder erbij na te denken het was een enorm snelle reactie in de ïjzerconstructie van de kooi- geleiders gesprongen.' Dat vertelde wis gisteren Hft- snonteur Simon Marine" Chris tiaansen ('24 jaar), de enige van ,vïer. die dinsdag het ongeluk, met de neerstortende böuwlift in Apel doorn heeft overleefd, 'In ons vak mag je. geen angst kennen,' zegt de tengere, zwart harige Rotterdammer, op wiens bleke gezicht die enkele verschrik kelijke seconden niettemin duide lijke sporen hebben achter gela ten, 'Ik heb geluk gehad, stom geluk.' Volgens deskundigen is de oorzaak van het ongeluk fin tegenstel ling tot eerdere berichten) het breken van de montagekabei. Deze kabel moest bij het demonteren van de lift de normale kabels ver vangen. Christiaansen bevond zich op het ogenblik van het ongeval op het dak van de kooi, samen met twee andere arbeiders, de vierde man bevond zich in de kooi. Toeu de lift naar beneden suisde, sprong Christiaansen in de stalen geleider; daarna wist hij klimmend het dak van de flat te bereiken, dit alles.op een hoogte van meer dan veertig nieter. De Rotterdammer was gistermorgen weer op het werk present om de Apeldoornse politie en controleurs van de arbeidsinspectie in te lichten over de toedracht, die zijn drie kameraden helaas niet meer kunnen navertellen. (Van onze Brusselse correspondent) Een uitermate belangrijk stuk Europese wet gering is gisteren In de raad van ministers bij de Europese gemeenschappen bekrachtigd. Zonder discussie, als hamersluk. En wel: de verordening van de Europese commissie (directoraat van de Euromarkt) op de vrije vestiging van werknemers en bedrijven en het vrije dienstverkeer binnen de Euromarkt. voorbedachten rade van liet leven heeft beroofd door de sjaal om de hals van de jongen aan te trekken, dat. hii daarna die jongen in een sloot langs de weg hóeft gelegd en hem met het hoofd, althans met neus en mond. onder water heeft ge houden, door welke handelingen Marcel," zoals door verdachte was be oogd, 15 overleden. De dagvaarding bevat verder de artikelen in het Wetboek van Straf recht. waarin het misdrijf wordt ge kwalificeerd: moord, doodslag, voor afgegaan door een strafbaar feit, doodslag. Voor hij het verhoor van verdach te aanving betuigde de president, mr. P. J. C. Schipper, zijn deelne ming met de achtergebleven familie in de zware slag die hun is toege bracht. „U blijft bij de bekentenis die u vroeger heeft afgelegd?" vroeg de president daarop aan L. Verdachte antwoordde bevestigend met een nauwelijks merkbare hoofd knik. Met zachte stem, bijna fluiste rend, beantwoordde hij daarna de vragen van de president, die punt voor punt de gebeurtenissen naliep die aan het misdrijf voorafgingen. Aanvankelijk leverde dat verhoor weinig nieuws op. Stuk voor stuk passeerden aile elementen de revue die. op die tragische dindsdag toen L. een vrije middag had en met een Volkswagen ging rondtoeren, hebben geleid tot het verschrikkelijke einde: de ontmoeting, eerder op de middag met Marcel, die toen in gezelschap was van een vriendje, het gezamen lijke autoritje met Marcel, die hij beloofde later thuis te zullen bren gen, de poging de jongen in de kruip- kelder van de kapperssalon aan te randen, de tocht met Marcel naar Amsterdam daarna, Pas toen de president bij zijn on dervraging stilstond bü het voorspel van het. misdrijf begonnen verdachtes verklaringen af te wijken van wat hii vroeger verklaard heeft. Nu vertelde hü dat hij. via het vliegveld Zestien- hoven en de provinciale weg, op weg naar Rotterdam, de gedachte bij zich voelde opkomen Marcel naar huis te brengen. President: 'U hebt vroeger anders verklaard. U zei toen, dat dit de laatste gelegenheid was u van het jongetje te ontdoen om arrestatie te voorkomen.' Verdachte, die vasthield aan zijn vroegere verklaring, dat hij al on derweg in de auto naar Amsterdam Marcel uit de auto wilde werpen, hield nu vol dat hij bij de nadering van de Rotterdamse stadslichten tot andere gedachten was gekomen. Hij zou pas tot zijn aanvankelijke voor nemen zijn teruggekeerd toen hij begreep, dat hij een arrestatie beslist niet kon ontgaan. Voorgevende dat hij iets aan zijn auto moest nakijken, was hij in Bergschenhoek gestopt. Toen hij de auto verliet, trok hu de sjaal die hij de Jongen had omgeslagen, omdat die het koud gekregen had, aan'en legde liem daarna langs ds kant van de weg. Marcel zou toen al dood geweest zijn; hij had ten minste geen hartslag meer gevoeld. Beseffende dat de jongen van de weg af zichtbaar moest zijn, heeft hij hem in oe sloot Jangs de weg ge legd, met het hoofd naar beneden. Dé nadering van een bromfietser op de provinciale weg verhaastte, de uit voering van zijn plan. sporen uit te wissen Daarna volgde een opzienbarende verklaring. Eerst nu vertelde ver dachte dat hij vijf dagen nadat hij zich van Marcel ontdaan had. op de zondag na de fatale dinsdag, terug gekeerd was naar de sloot in Berg schenhoek. Terwijl hij het levenloze lichaam in het water liet liggen, sneed hij de knopen van het bloes je van Marcel en een stuk van de ritssluting af. President: Deed u dat omdat u bang teas dat men vingcraj- drukken zou vinden?' Verdachte antwoordde bevestigend. Ook was verdachte op die zondag avond teruggegaan naar de kruip- kelder. Hij "was er weliswaar niet ingekropen, maar had met een be zem eventueel nog aanwezige sporen pogen uit te wissen. Hij zag daarbij over het hoofd, dat achter in de kelder ook nog sporen waren. De politie vond daar later een voetafdruk, die volgens een door de president voorgelezen verklaring veroorzaakt waren door schoenen, die soortgelijk waren aan de schoenen, die Marcel Nivard had gedragen. De president ging vervolgens de gebeurtenissen na van de periode 7—21 april: de dag van het verdwij nen van het jongetje tot de aan houding van verdachte. President: .U hebt op de 9de fe bruari de politie opgebeld en gezegd, dat u Van Dam heette en een be langrijke mededeling had. U vertelde toen. dat u in Amsterdam in een cafetaria een man had gezien met een jongetje, dat met Marcel werd aangesproken.' Verdachte: .Ja.' President: .Een Van Dam is niet gevonden. Wel is later uit het onder zoek gebleken, dat u inderdaad met het jongetje in die zaak aan de Ko ninginneweg in Amsterdam bent ge weest.' Op 14 februari belde verdachte de politie opnieuw. Hij vertelde toen, dat hij aan de provinciale weg te Bergschenhoek een man met een pak naar de sloot had zien lopen. De politie ging kijken en vond het jon getje. Op de 21e werd verdachte aange houden. De melkbezorger Naaktge boren had toen aan de politie ver klaard, dat hij op de 7e 's middags om ongeveer kwart voor vijf ver dachte, die hij kende, bij de kapsalon met een hem onbekend jongetje had gezien. Dat werd de directe aanlei ding tot de aanhouding van E. President': „U was vóór de 7e al in gedachten met deze jongen bezig geweest, is het niet? Het was een ob sessie voor u geworden." Verdachte: „Ja." De kappersbediende vertelde, dat hij de jongen al eens eerder in zijn Volkswagen had meegenomen. Toen had hij hem alleen maar naar huis gebracht. De president herinnerde eraan, dat verdachte in 1942 ai eens met de rechter in aanraking is geweest voor een zedendelict en dat hij daarna niet voor enige delict is veroordeeld. De president vertelde voorts, dat verdachte heeft toegegeven, dat hsj in de jaren 19511961 met verschil lende jongetjes dingen gedaan hy X die niet door de beugel konden. Ais eerste getuige kwam de inspec teur van poUtie J. A. Blaauw naar roren. De president zwaaide hem lof toe voor de wijze, waarop hij de pro cessen-verbaal over deze zaak heeft opgemaakt en ingericht. De verklaringen ran deze getuige bevestigden, wat In het verloop van de zitting a! over de gebeurtenissen van 7 tot 21 februari naar voren was gekomen. Vee! aandacht werd bij het horen van de getuige-deskundige. dr. J. Zeldenrust. gerechtelijk geneeskun dige, besteed aan de doodsoorzaak. Dr. Zeldenrust vertelde, dat verschil- lende verschijnselen bij de sectie op j verstikking hadden gewezen, ande ren, die naar verdrinking gingen. (Van een onzer verslaggevers) De heer G. Plantema. lid van de PvdA-fractie in de Delffse gemeen teraad, heeft gisteravond bij hei college van B. cn W. aangedrongen op het nemen van strenge maat regelen tegen leden van de rooms-katholieke studentenvereniging 'Sanetus Virgilius'. Dit naar aan leiding van een treffen tussen politie - cn studenten der vereniging bij het dezelfde grote bank. men kan zien 1~\ r i e opzienbarende van fraude in een gevallen jaar bij standbeeld ran Hugo de Groot op de markt In Delft, waarbij studenten politieagenten met brandende fak kels en flessen bekogelden. Twee agenten liepen hierbij verwondingen op. Maar de uiteindelijke directe doods oorzaak was volgens dr. Zeldenrust toch: verdrinking. „Zonder enige twijfel was het kind nog niet dood. toen het in het water kwam." aldus dr. Zeldenrust. De publieke tribune werd daarna ontruimd voor het horen van de psychiater, dr. W. A. Vaandrager. Na een korte schorsing van de zit ting en het heropenen van de deu ren zei de president, dat de conclu sie van het psychiatrisch rapport is, dat verdachte weliswaar zijn daden als doelbewust beleeft, maar afvragen, of dat niet wat veel is. Niet omdat er reden zou zijn in paniek te geraken, want op de to tale reserves van de Amsterdamse Bank maken de verdwenen bedra gen niet zo enorm veel uit. De laatste 700.000 waren bovendien verzekerd. Maar wei kan men zich de vraag: is drie maal per jaar niet wat veeJ. stellen bij de beoor deling van het gevoerde beleid. Zeker, het gaat om volkomen los van elkaar staande gevallen van zeer ongelijke betekenis met ver schillende oorzaken. Opgemerkt moet ook worden, dat bij een bij zonder omvangrijke organisatie als die van de Amsterdamse Bank met 2ijn duizenden employés, zijn honderden bijkantoren en corres pondenten niet elke fout kan wor- dat hij zich er de draagwijdte niet j de.n voorkomen. Maar drie geval- -- u..-4- i. v* Ani V»ï» rleornm lr»v* ivN óóv» ionr VvDciViL AD van bewust is en dat hij daarom sterk verminderd toerekeningsvat baar geacht moet worden. Van de publieke tribune klonk hierop een verontwaardigd protest jegens deze. conclusie. Voor hij zijn requisitoir begon sprak de officier van Justitie, mr. J. M. van Leeuwen, zijn erkentelijkheid en grote bewonderi" uil voor alle poli tiefunctionarissen, die zo voortvarend en eensgezind en met zoveel uithou- dings- en doorzettingsvermogen deze zaak hebben opgelost. De officier herinnerde er aan. dat ook de minister van Justitie waar dering heeft, getoond voor het werk van de politie en dat hij aan ver schillende functionarissen, van de hoogste tot de laagste rangen, een te vredenheidsbetuiging heeft ver' rJ een onderscheiding, die niet du - wordt verstrekt. Van een onzer verslaggevers) De vakcentralen zijn sterk gekant tegen het voornemen van de regering om de huren sterk te verhogen. Zij menen, dat met drie huurverhogingen, van 3 a. 4 pereent kan worden volstaan. En de huur mag niet meer bedragen dan 15 percent van het gemiddelde arbeidsloon, in een overgangsperiode 17% percent. Voorwaarde is hierbij, dat de regering effectieve maatregelen neemt tot verlaging van de bouwkosten. Dit zei de heer A. van den Boogaart, voorzitter van de Alge mene Nederlandse Grafische Bond in de rede, waarmee hij vanmorgen te Rotterdam de negende bondsvergadering heeft geopend. tot een nieuwe crisis kunnen, leiden. Overigens toonde hij zich geen te genstander van investeringen, maar daarbij behoren de diepte-investe ringen (verbeteringen van de appa ratuur) voorrang te hebben. De heer Van den Boogaart zei, dat de regering wel een heel goed hart heeft voor de bouwers en de huiseigenaars. De ANGB en de gra- (Van een onzer verslaggevers) Esso Standard Libië heeft, woens dag een 160 km lange oliepijplijn in gebruik genomen, die van Zeiten door de Sahar naar Port Brega loopt. Tot liet eind van dit jaar wordt daardoor bijna een miljoen ton aard olie naar Port Brega getransporteerd. Voor het volgend jaar wordt al ge rekend op een verscheping van 18.000 ion olie per dag. fische bedrijfsbonden hebben zelf huizen en zij kunnen het dus weten. De ANGB kweekt van zijn huizen- bezit 7 percent, de grafische be drijfsbonden 8 pet., terwijl effecten een rendement hebben van 4 pet. Met voldoening zei de heer Van den Boogaart dat het grafische be drijf nog steeds vooraan gaat op het gebied van.de sociale voorzieningen. De door de regering ontworpen in- validïteitsregeling in een arbeidson geschiktheidsverzekering is reeds aan die voorzieningen toegevoegd. Het bedrijfspensioen is weliswaar nog niet geheel waardevast, er is een gunstige tussenvorm verkregen die in een groot aantal andere be drijfspensioenfondsen niet voorkomt. Voor de bezorgers in dienst van de Arbeiderspers is een pensioenrege ling ingevoerd. De vakcentralen hebben te meer bezwaar, als de huurcompensatie uit de ruimte moet komen en dus van een mogelijke loonsverhoging afgaat. Ook tegen de loonpolitiek van deze regering had de heer Van den Boo gaart grote bezwaren. Hij noemde deze een onbegrijpelijke zaak, waar uit maar weinigen wijs kunnen wor den. De mensen in de werkplaats la ten zich met krasse termen uit over de wijze, waarop zelfs met honderd- „aart sten van percenten de gemiddelde!® produktiviteitsstijging moet worden berekend. E» daar wordt dan nog op beknibbeld met het gevolg dat de lonen op minder legale wijze worden verhoogd. Ledental Het ledental van de ANGB is hoger dan ooit tevoren, namelijk 28.200. Dit betekent dat in de ANGB 58 pet. van de grafische werkers is georganiseerd tegen 29 pet. in de r.-k. en 13 pet, in de prot.-chr. organisaties. Aan het slot van zijn rede sprak de heer Van den Boogaart zijn af schuw uit over de atoombommen die door de Sowjet-Unie tot ontploffing zijn gebracht. „Als ooit in vredestijd het misda dige van de communistische dicta tuur is gebleken dan is het nu. Ons land, onze vakcentralen en onze bond zijn in de grote worsteling lus sen democratie en dictatuur niet neutraal, wij stellen daar een eer In," zo zei de heer Van den Boe len in één jaar begint op iets meer dan toeval te lijken. De vraag is gerechtvaardigdontbreekt mis schien toch iets in de leiding, het controlesysteem, "net personeels beleid? "Vaar aanleiding van de Socra- tes-affaire hebben wij inder tijd opgemerkt: ais iets dergelijks hij een overheidsinstantie zou zijn gebeurd, zou een enorme opschud ding zijn gevolgd. Bovendien; dan zou hoogstwaarschijnlijk een par lementair onderzoek worden inge steld en zou de betrokken be windsman ter verantwoording worden geroepen. Er is aile reden deze opmerking bij deze gelegenheid te herhalen. In het particuliere bedrijf man keert immers nog zowat alles aan de publieke verantwoording. yoor het Koninkrijk der Neder- v ianden is het een uiterst ver heugende zaak dat de twee over- teese rijksdelen Suriname en de STederlandsc Antillen eindelijk en ia zoveel geharrewar worden toe- jelaten als geassocieerd lid van de Suropese Economische Gemeen- ichap. Het was een al te krankzinnige tituatie dat wel allerlei voormali- ;e Franse gebieden in Afrika ge- issocieerd lid van de EEG kun- aen zijn. terwijl voornamelijk franse oppositie de Nederlandse iverzeese rijksdelen erbuiten sleld. Voor de economische ontwikke- ing van de Antillen en Suriname ;ijn nieuwe perspectieven ge mend. Het is jammer dat voor de xHekwestie nog geen oplossing ge- •onden is en dubbel jammer dat ie toelating tot stand kwam op >en eigenlijk onreglementaire ma- tier, maar voor het Koninkrijk als reheel is er zeker reden tot vol- Soening dat de langdurige en noeilijke onderhandelingen in 3russel met succes zijn bekroond. Jaren,ang is aan deze verordening gewerkt. De laatste maanden verga derden de deskundigen van. de zes landen nagenoeg elke week, om de laatste oneffenheden en controversen uit de weg te ruimen. Dat is gelukt en de verordening haalde aldus in de raad van ministers de vereiste una nimiteit Ir. etappes van telkens twee jaar zal de absolute vrijheid van vesci- ging en dienstverlening tot stand komen, geleidelijk dus. Vele lien- tallen uitvoeringsbesluiten zuilen nog genomen moeten worden, want de verordening is slechts een 'ka derwet'. Evenwel, voor deze uitvoeringsbe sluiten zal in de raad van ministers geen unanimiteit meer nodig zijn, slechts een zogenaamde gekwalifi ceerde meerderheid. Het was dus be grijpelijk. dat gistermiddag de amb tenaren die aan de verordening werk ten, spraken van een 'historisch mo ment.' De Europese commissie zal waar schijnlijk nog deze week tot volledige publikatie van de definitieve tekst overgaan. Er zal uit blijken, dat re delijke oplossingen gevonden zijn voer moeilijke zqhen. Een voorbeeld: aan bestedingen van overheidslichamen zullen van 1964 af in hef. openbaar geschieden. De Inschrijving zal in principe openstaan voor bedrijven uit alle 2es gemeenschapslanden. Er .zullen nog beperkingen van kracht zijn, waardoor in eik geval een. deel van dc per jaar aan te besteden wer ken aan binnenlandse bedrijven zal kunnen worden toegewezen. „U staat hier in het hart van Den Haag, op het Bui tenhof," zo begint een sym pathieke meisjesstem haar verhaaltje over dc historie en enkele belangrijke plcwJ- sen in de Residentie. Deze stem is te beluiste ren door inworp van een kwartje in de automatische toeristengids. dia sinds woensdagmiddag op hel Buitenhof staat. Het verhaaltje is in vim >,n. Duits, Frans, Engels Nederlands, te beluistc- dankzij dc N.V. Tusche Maastricht, die het ini tiatief voor deze plaatsing heeft genomen. Het apparaat is vervaar digd in München en is het tweede in Nederland. De eerste staat in Maastricht. Er zijn plaatsvergunnin gen aangevraagd voor vie" andere plaatsen in Den namelijk het Binnen- Vredespaleis, Holland- Spoor en het Gevers Deynootplein in Schevenin- g en. De tekst is opgemaakt samenwerking van het VV 'v cn de publiciteitsdienst vun de gemeente Den Haag en duurt drie minuten. talen en ren te Haag hof se ,r#S» V®»r$ M&SScfg Overspanning, De spreker zei. dat de huidige overspanning niet wordt veroorzaakt door de enigszins gestegen consump tie. maar dat de ongehinderde inves teringen de conjunctuur opjagen en (Van onze luchtvaartredacteur) Onder een deel van de KLM-viie- gers leeft de bereidheid om in de huidige moeilijkheden waarin de KLM verkeert een deel van de ver kregen rechten op het gebied van salarissen en dergelijke tijdelijk af te staan, Dit is gisteravond gebleken op een vergadering van de Vereni ging van KLM-vliegers. Deze bereidheid is echter niet tot uitdrukking gekomen in een reso lutie, daar bij andere vliegers de mening heerst dat bezuinigingen in andere sectoren van het bedrijf meer voor de hand liggen. De vergadering was belegd omdat vandaag weer overleg plaatsvindt tussen de directie van de KLM en personeelsvertegenwoordigers over de te nemen bezuinigingsmaatregelen. In verband daarmee wilde het be stuur van de vereniging vernemen wat onder de vliegers leeft. In. hel algemeen was er onder de vliegers ondanks alle moeilijkheden van het ogenblik een optimistische stemming. Men meent dat een nieu we groei van de luchtvaart op niet te lange termijn verwacht mag wor den. 'Tn één woord: schandalig! Met gevoelens van verbittering, ont goocheling en machteloze woede hebben wij uit de pers en radio vernomen, dat Nederland op 11 oktober Jl. in de vergadering van de V.N. als enigste Westerse mogendheid, vóór een motie heeft gestemd, welke practisch hierop neerkomt, dafc aan een stamver want land Zuid-Afrika het recht en de mogelijkheid ont neemt, om zich bij monde van haar vertegenwoordiger bij de V.N. naar behoren te verdedigen tegen de meer dan schandelijke practijken, welke de communisti sche- en Afro-Azlatische landen menen zich tegenover Zuid- Afrika te mogen veroorloven. Landen meestal, waartegen wegens misdaden van velerlei soort tegen het Handvest der Volken een optreden van de V.N. ten volle gerechtvaardigd zou zijn. Het schandelijk en unfair be sluit van de Nederlandse rege ring. welk besiuit enkel door poii- tiek-opportunistische redenen kan zijn ingegeven, heeft de Ne- I deriandse gemeenschap in dit HL., j land niet aileen alleronaange- Ongev eer veertig a vijftig jongensnaamsfc geschokt, doch ook het j gevoel gegeven, dat Nederland i hiermee vuig verraad heeft ge pleegd aan een mede-Westers land, dat omringd door wolven nog altijd het stamverwante Nederland als een vriend in nood heeft willen zien.' (Van onze luchtvaartredactie) die in de komende maanden hun op leiding aan de Rijksluchtvaartschool in Eelds voltooien, zullen niet bij de KLM feplaatst kunnen worden in verband met de bezuinigingen die de luchtvaartmaatschappij moet toepas sen. Deze leerlingen van de Rijkslucht vaartschool zijn indertijd toegelaten tot de opleiding nadat zij door een selectie-commissie, waarin ookKLM- vertegen woorcii g ers zitting hebben, waren beoordeeld. Hieruit is to: dus verre altijd de conclusie getrokken dat deze jongens na hun opleiding cn militaire dienst bij de KLM in dienst zouden treden. Nu echter de KLM tot bezuinigin gen moet overgaan, blijkt er formeel geen enkele binding te bestaan lus- sen deze jongens en de luchtvaart- j maatschappij. Dit wordt zowel door de KLM als door de Rijksluchtvaart school gesteld. Er is thans overleg gaande tussen de Rijksluchtvaartschool en Konink lijke Luchtmacht en Marine Lucht vaart Dienst om daar plaats voor de leerlingen van. Rijksluchtvaartschool ie vinden. Mocht dit niet lukken, dan zouden de jongens zeer gedupeerd zijn. Na het vervuilen van hun mili taire dienstplicht bij Luchtmacht of Marine Luchtvaart dienst zullen zij geen gelegenheid meer hebben om hun vliegvaardigheid op peil te hou den. Aldus begint een brief die wij rx ontvangen van 'Die Johan- nesburgse Immigrantekomitee". Boven de brief staat: 'Hoe den ken de Nederlanders in Zuid- Afrika van de houding der Ne derlandse regering t.o.v. Zuid- Afrika?' In de brief treffen wij zinnen aan als deze: 'Wij Nederlanders wy begin nen ons hier zo zachtjes aan voor dit epitheton te schamen in Zuid-Afrika vragen ons af, of de Nederlandse regering dan steke blind is! Ziet zij niet dat zij juist medewerkt aan wat zij heet te bestrijden, nl. overheersing van het ene ras door het andere, met u's verliezer het blanke ras. dra- ?er van de beschaving?' piet is duidelijk, dat Zuid-Afrika lA van deze immigranten geen mkeie bijdrage te verwachten i reeft voor het oplossen van de De mogelijkheid tot verdere oplei- j "assentegenstellirsg die het land ing op grotere vliegtuigen, die "nor- i verscheurt. Wij kennen weinig ding op grotere vliegtuigen, die nor- i1 maal bij de KLM plaatsvindt, i.s dan eveneens met meer aanwezig. Dinsdagavond is in Miami de voor gevel van het kantoorgebouw van de vakbond van vrachtaurobestuurders door een ontploffing verwoest. Er de den zich geen persoonlijke ongevallen resehriften waarin de geestelijke ontreddering van de opstellers zo onverhuld tot uiting komt. Als ieze Nederlandse immigranten wilden laten zien hoe erg de ziek te van de apartheidspolitiek ook hen heeft aangetast, zijn zij daar wel in geslaagd. -

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1