Verdachte van spionage eist opheffing beslag op bezit Partijen in Stichting staan op hun stuk AS PRO Eerst pluimnu vonnis voor automobiliste zonder rijbewijs VERKUCHTE GOEDKOOP IS DUURKOOP VOOR BREUKELEN Constructietekeningen niet waardevol voor concurrerend bedrijf' CONCLUSIE CBS: VERKEER WORDT IETS VEILIGER Prinsessen verrassen ouderpaar met beeld Praktische oplossing mogelijk' Snavelprothese redt casuaris d-c-fix Geen grond Nag niet Taai ongerief 1955-1965 mm w HET VRIJE VOLK DONDERDAG 5 APRIL 1912 ,,t PAGINA 3 Voorkóm V ^T?T?w^H«ïlthifftdlS^i0na8eaffaire b1J de Apparatenfabriek Overijssel N.V. (APO), ir, wfw glstemiorgen tijdens een kort geding voor de Zwolse rechtbank op heffing geeisc van het beslag dat de fabriek op zijn goederen heeft gelegd. 'a kostelijke vsrsna paring Als motief voor zijn eis werd aangevoerd dat, dat constructie tekeningen die Van N. heeft laten ontvreemden voor de AFO geen waarde hebben, dat zij niet geheim waren, en dat door het ontvreemden van de tekeningen de fabriek niet zou zijn bena deeld. gevuld met vers gebrande hazelnoten! en room-' caramel. Het ge- heel overtrokken met Volle-melkchocolade. Nutst een kweliteitsprodukt. (Van onze soc.-ec. redactie) De principiële standpunten, die In het bestuur van de Stich ting van de Arbeid bestaan, zijn gehandhaafd. Het stichtings bestuur zal er echter naar streven in voorkomende gevallen verdeelde adviezen aan het College van Rijksbemiddelaars te vermijden door praktische oplossingen te zoeken. 'Rechercheur' krijgt drie jaar en zes maanden RillerigOnprettig? Vlug: 92-jarige werknemer in Delft jubileert Ds balsem met direct-werking VOQR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN T egenstrijdigheid neemt BESCHUIT Jongen na val van zes meier overleden KLM'gaat c.a.o. aan (Van een onwr verslaggever*) Negentien vijfkamerwoningen in Breukelen die al tien maanden gereed zijn, staan nog steeds leeg. De plaatselijke woningbouwvereniging die ze door een Utrechtse firma liet bouwen, heeft ze niet wil len accepteren. De hulzen vertonen zoveel gebreken, dat men het niet verantwoord acht ze te verhuren. Bij onderzoek door de gemeentelijke woningdienst bleek o.a. het volgende: de fundering was niet goed uitgevoerd: er zaten hier en daar openingen tussen de paalkoppen en de daarop rustende betonbalk. VEEL KLACHTEN STILZWIJGEN jsmzmg, - t J Advertentie T.M.. Advertentie l.M. Ir. Van N. en J. M. K. werden eind februari gearresteerd wegens bedrijfs- tpionage, evenais R. K. De eersten waren vroeger in dienst geweest van de apparatenfabriek, de laatste werk te er nog. Enige tijd lang verdwenen op geheimzinnige wijze constructie tekeningen uit tekenkamers van de Hattemse fabriek, die veel opdrach ten uitvoert voor de Landmacht en de Marine. Aanvankelijk werd aan internatio nale spionage gedacht, maar later werd duidelijk dat het bedrijfsspio- nage was. Ir. Van N. liet zijn mede werkers K. en M. tekeningen ont vreemden. Hij wordt ervan verdacht getracht te hebben de tekeningen aan andere fabrieken (waaronder Duitse kocht. en Zweedse) te hebben ver- Advertentie l.M. K°se »tubev~' nEl v-0RÊ^0 (Van een onzer verslaggevers) Een ten dode opgeschreven helmca- suaris uit de familie 'der struis, vogels in Ouwehands Dieren park te Rhenen, is gered door een kunstsnavel. De vogel wefd ge. boren met een misvormde boven- snavel, groeide aanvankelijk voor. spoedig op, maar bleef plotseling op zijn soortgenoten achter. Het kleine stompje bovensnavel deed bijna geen di-nst meer, de vogel moest letterlijk op zijn kop gaan staan om heel gebrekkig wat voed- sel naar binnen te kunnen werken. De heer Ouwehand dacht aan de mogelijkheid van een künstsnavel, schakelde dierenarts G. H. Gouda Quint en tandarts H. C. "Verhaal, beiden uit Heelsum, in, en de ca suaris werd voor behandeling overgebracht naar het dierenzie- henhuis de Wagerenk te Wagenin- gen. Ondanks flink tegenspartelen verliep alles naar wens. De prothese pas. te precies en terug in de dieren tuin bleek de vogel weer even nor. maal als zijn soortgenoten te kun. nen eten. Dit is het resultaat van de bespre kingen die woensdagmiddag in het bestuur van de Stichting van de Ar beid hebben plaatsgehad. De beide voorzitters van de Stichting, ir. Kruyff en de heer D. Roemers, zul len over de wijze, waarop praktische oplossingen kunnen worden bereikt, een onderhoud met de minister en de staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid aanvragen. De grootste moeilijkheid, waarvoor de looncommissie van de Stichting zich op dit ogenblik geplaatst ziet, Is het advies over de 58 c.a.o.'s in de fabrieksmatige bedrijven, die al ge ruime tijd op een advies wachten. Blijkbaar ziet de Stichting nog wel een mogelijkheid, dat hierover na overleg met de regering een akkoord wordt bereikt. Op 28 maart hadden de vakcen- trales onderling beraadslaagd over een mogelijke overbrugging van de geschillen, die waren gerezen nadat het HW had laten weten, dat zijn vertegenwoordigers zich bij het uit brengen van adviezen niet zouden laten leiden door de algemene aan wijzing van de regering. In de be raadslagingen van 28 maart heeft het NVV zijn standpunt gehand haafd, maar aangenomen wordt, dat de vakcentrales toch iets nader tot elkaar waren gekomen. Nadat gistermiddag de besprekin gen zijn onderbroken om eerst de werkgeversvertegenwoordigers en daarna de werknemersvertegenwoor digers gelegenheid te geven onderling te beraadslagen is dus bekendge maakt, dat er principieel niets was veranderd, maar dat er praktisch wellicht een uitweg is te vinden. Opperwachtmeester W. P. Vlijm uit Apeldoorn vertelde, als getuige, dat een Nederlandse onderneming bij hem de verklaring had afgelegd dat Van N. met bepaalde tekeningen bij haar was gekomen. Ook bleek uit de verklaringen van de opperwachtmeester dat ir. Van N. voor het ieggen van contacten voor deze onderneming met o.a. Duitse in dustrieën een provisie van vierhon derdduizend gulden had ontvangen sinds 1957. Ook een Zweedse onderne ming werd door Van N. voor de ver vaardiging van een bij de APO gefa briceerd produkt geïnteresseerd. Dit het onderzoek, dat nog in volle gang is. bleek verder, dat ir. Van N. uitgebreide contacten onderhield met vele werknemers van de AFO. Hoever zijn activiteiten zich precies hebben uitgestrekt, kan nu nog niet wordea vastgesteld. Bet korte geding dat gisteren werd aanhangig gemaakt had slechts ten doel uitspraak te verkrijgen over het al dan niet opheffen van het beslag dat de apparatenfabriek Overijssel te Hattem op goederen van ir. Van N. heeft laten leggen. Dinsdag zal de rechtbank hierover uitspraak doen. (Van een onzer verslaggevers) Drie jaar en zes maanden, met aftrek van voorarrest en voorwaar delijke terbeschikkingstelling heeft het Haagse gerechtshof woensdag de 23-jarige Haagse particuliere recher cheur W. M. C. S. opgelegd, die in hoger beroep terecht heeft gestaan voor zijn aandeel in enige inbraken in Leiden en Delft, eert poging tot beroving van een taxi-ondernemer in Lxisduinen en een overval op een benzinestation te Wassenaar. Veer tien dagen geleden vroeg de procu reur-generaal zes jaar gevangenis straf tegen hem. S. was in cassatie gegaan omdat hij de straf, die de rechtbank hem had opgelegd drie jaa, en twee maanden te hoog vond, maar tij dens de behandeling door het hof verklaarde hij er niet meer zo zeker van te zijn, dat hij door de recht bank te zwaar was gestraft. DELFT /ANP). Donderdag 19 april zal de heer A. van Leeuwen worden gehuldigd in verband niet. zijn gou den jubileum in dienst, van de olie- en vernisfabriek VUegenlhart te Delft. De heer Van Leeuwen is waar schijnlijk de oudste werknemer in ons land. Hij is 92 jaar. De huldiging zal in Stadsdoelen te Delft worden gehouden. De heer Van Leeuwen is los merk man. Hij werkt tegenwoordig nog slechts halve dagen. UTRECHT (ANP) Volgens voorlo- 'ige gegevens van het Centraal Bu- •cau voor de Statistiek hebben 1902 nensen de dood gevonden in het ver leer over het jaar 1961. Dat is 66 mensen (3.4?;meer dan n het jaar daarvoor. Het totale aan- •al verkeersongevallen is met 7.2% ge stegen tot 190.246. dat is 12.777 meer lan In bet voorafgaande jaar 1960. De getallen voor de gewonden zijn: ui '61 30.618 zwaar tegen in '60 28.632: in '61 19.542 licht tegen in '60 19.676 Dat is dus een lichte daling in hei aantal licht gewonden. Volgens het Verbond van Veilig Verkeer zijn deze cijfers niet on gunstig. Wel is het totale aantal on gevallen en het dodencijfer toegeno men. maar in verhouding tot de toe neming van het verkeer Is het ver keer iets veiliger geworden, aldus de voorzichtige conclusie van het ver bond. Het verbond heer. de indruk, dat uit deze voorlopige cijfers een hoop gevende teruglopende tendentie kan worden opgemaakt, in de progressivi- ril van de stijging over de iaatste :aren. GEMAKKEtUKEf", - DAN VEftVfN OF LAKKEN 'j.. Advertentie l.M. Op 10 april zal de controle van. de Nederlandse en Duitse douane op het personen- en goederenverkeer aan de grensovergang bij Gla Terbrug' worden samengevoegd. Mevrouw G. B.-de B. uit Goirle. die vorig jaar een grote taart van de bur gemeester van Tilburg ontving om dat ze zo voorbeeldig in haar Dafje door de Tilburgse straten had gere den, stond gistermiddag voor de kantonrechter: tijdens haar beloonde rit was ze niet in het bezit van een rijbewijs geweest. De publiciteit was mevrouw B. zeer welkom, glimlachend en knik kend naar pers en publiek kwam ze de rechtszaal binnen, waar ze een uur op behandeling moest wachten omdat een paar andere zaken nogal veel tijd in beslag namen. De Tilburgse kantonrechter, mr. P. Advertentie l.M Werkt uitermate actief in op de baard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid balsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmte- sensatie op de huid te veroorzaken I, lënriïïiË?diep in te werken' ep de-, pijnlijke weefsels, Nóg beter: de pijnstillende 'werking van ASgesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet nietPijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Aigesal. bij de baud te nebbe*. Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met AJgesal-bal- sem. Het enige middel, dat het'diaethyt- atsino-salicylasi iu oen speciale emul sie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algcsal-direct door.m het weefsel, de gewrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone door dringingsvermogen wanneer U Algcsal uitwrijft, zult U merken, dat deze aanvankelijk kkurkwe wondts- Nolet. begon mee haar te verwijten dat. ze iets verteld had dat niet waar was. namelijk dat ze een rijbewijs had. Verdachte antwoordde hierop, dat het bewijs van haar- rijvaardigheid wel geleverd was. ze had er toch een pluim voor gekregen? De kanton rechter zei bezorgd: 'U moet maar niet te veel pluimen op uw hoed krijgen.' De officier van Justitie merkte op, dat men na verificatie op de pro vinciale griffie in Den Bosch terecht kon zeggen dat verdachte op de be wuste dag zonder rijbewijs had gere den, De kantonrechter vulde aan: 'U was vlak daarvoor gezakt voor uw examen.' De officier van Justitie achtte haar overtreding dan ook wettig en overtuigend bewezen en zei met na druk: "De zaak is niet waard er meer dan de gebruikelijke woorden over te zeggen. Verdachte erkent dat 7,e niet in het bezit was van een rijbe wijs. Ik kan beslist geen verzachten de omstandigheden zien.' Hij vroeg 25,- boete. Mevrouw wG—B^de. B. mocht^.hrL gebruikelijke laatste "tvoord, ze sprak haar verwondering uit over de tegen strijdigheid in pluim en boete. De kantoni-echter besloot met haar tot de gebruikelijke straf, na melijk 25,. boete subs. 5 dagen hechtenis te veroordelen. 'Ik hoop dat het pluimpje niet naar uw hoofd gestegen is," zo zei hij nog, •een zwaluw maakt nog geen zo mer Tegenover een groepje belangstel lenden die met haar de rechtszaal verlieten, verklaarde mevrouw B. op straat, dat ze niet in hoger beroep zou gaan. 'De taart heeft er even lekker om gesmaakt.' zo verklaarde ze. maar erg tevreden leek ze toch niet. Advertentie l.M. Negentien woningwetwoningen, negentien maal vijf kamers staan al tien maanden leeg in Breuke- len. Omdat 'de woningnood groot ts, zijn negen huizen nu bewoond, maar het regent klachten, onder meer over de regen die door de muren naar binnen sijpelt. DEN HAAG (ANP) De prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke hebben het koninklijke paar ter ge legenheid van het zilveren huwe lijksfeest verrast met een beeldhouw werk van hun vieren, dat zij in het diepste geheim hebben doen vervaar digen door de Milanese beeldhouwer Gualberto Rocchi. In september 1961 hebben zij ver scheidene malen in de villa van kolo nel K. Geertsema voor de naar ons land ontboden beeldhouwer gepo seerd. De prinsessen Beatrix en Irene kenden de kunstenaar sedert 1959. Zij vertoefden toen in het winter- sportcentrum Cervinia en zagen daar op weg tiaar de skibaan dikwijls de beeldhouwer in zijn kleine atelier bezig aan een beeld van drie Engelse kinderen. HEERLEN (ANP) De tienjarige Henk Lobbe is gistermiddag bij net spelen door een. ruit van een trap penhuis van een galerijflat aan de Gooselingstraat te Heerlen gevallen en zes meter lager op het. trottoir terechtgekomen. Kort- daarna is hij overleden. Negentien nieuwe woningen zijn te slecht voor gebruik DEN HAAG «'ANPDe directie van de KLM en de vereniging van pursers en hofmeesters hebben een collectieve arbeidsovereenkomst gesloten voor de duur van 15 maanden. Deze overeen komst, die nog onderworpen is aan de goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars, is de eerste c.a.o. di- de KLM in Npderland heeft aan gegaan, zo deelt de KLM mee. Advertentie I. M. Het regenwater sloeg door de buitenmuren heen en dat was vermoedelijk te wijten aan een te zuinig gebruik van lood on der de kozijnen. Het sanitair liet ook veel te wensen over. De aannemer, de firma H. van Erne, kreeg opdracht verbete ringen aan te brengen, maar nu, tien maanden later, is de ee stend nog onveranderd. Het standpunt van de gemeente js, dat «3e aannemer zich nu niet langer kan verschuilen achter ge brek aan personeel of materiaal. De gemeente heeft hem daar om 'in gebreke gesteld". Van gemeentewege zal aan anderen de opdracht voor de ver beteringen worden verstrekt en de kosten ervan zullen worden afgetrokken van het geld dat de aannemer nog te vorderen had. De negentien afgekeurde huizen behoren tot een complex van in totaal 28 woningwetwoningen. 'Negen er van zijn wel aanvaard, maar dat gebeurde min of meer noodgedwongen,' aldus de burgemeester, de heer T. T. H. M. Bijleveld. "De behoefte aan woningen was zo groot, dat wij met die negen huizen genoegen hebben genomen. De bewoners hebben echter veel klachten. Eén van de ernstigste is, dat de muren het vocht doorlaten.' De voorgeschiedenis van de Breukelense bouwmisère gaat terug tot de dag waarop de aanbesteding plaatsvond. Hoewel de firma Van Eme toen de laagste Inschrijver was tinei 336.000 gulden) wilde de gemeente het werk liever toe wijzen aan d'e op één na laagste inschrijver, wiens prijsopgave tienduizend gulden hoger was. Men wist namelijk, dat er in de gemeente Butinik ook ernsti ge moeilijkheden waren geweest toen de firma Van Erne daar had erbouwd. Volgens de burgemeester ging de Provinciale Directie Volks huisvesting en Woningbouw te Utrecht er nier mee akkoord, dat de op één na laagste het werk zou krijgen. 'Wij hebben toen getracht door goed toezicht gebreken ie voorkomen, maar dat is niet ten volle gelukt.' aldus de-heer Bij leveld. Over de woningkwestie in Breukelen heeft het Tweede Ka. merlit de heer Andriessen 'k.v.p.i deze week schriftelijke vragen ingediend by de minister van Bouwnijverheid en Volkshuisvesting. Is het waar, dat de gemeente gedwongen was de laagste in schrijver te accepteren?, is één van zijn vragen. De provinciale dienst in Utrecht en ook het ministerie hulk zich thans nog in stilzwegen. Geen commentaar is hun reacti. De afdeling voorlichting van het ministerie voegt daaraan te"', wij Wachten nog op een rapport uit Utrecht. En als dat er is zuilen wij de pers vermoedelijk pas kur.nr. inlichten wanneer de minister de vragen van het kamerlit heeft beantwoord. Eén ding staat echter nu a! vast. Het voordeel van die tien duizend gulden is inmiddels alleen al door huurderving in eeci nadeel verkeerd. f"tp uitnodiging van de heer De - Kadt hebben de minister president en de voorzitter van.de Tweede Kamer verklaringen af gelegd over het bekend worden van geheime vlootbewegingen in de Stille Oceaan. Er is geen grond voor de veronderstelling, dat ka merleden loslippig zijn geweest met vertrouwelijke informaties. Daarmee Is. gezien de onmoge lijkheid van een juridisch water dicht sluitend bewijs, ten stellig ste verklaard, dat de beschuldi gingen uit de lucht gegrepen wa ren. Dat is verheugend jVfiet dat enig fatsoenlijk .mens ook maar een ogenblik ge twijfeld heeft aan de integriteit van socialistische kamerleden. Maar een luis blijft een luis. ook al zit hij in de schoonste pels en luizen bestrijden, is gewoon een zaak va* hygiëne. In dit geval te meer, omdat de zorgvuldig getimede laster van de Telegraaf/Nieuws van de Dag- combinatie tot dinsdagavond nog voortwoekerde in een AVRO-pro- gramma 'met een moraal'. De heren Asser en Moraal ventten het vuil onder neutrale AVRO- viag onvervaard verder Wachten nu maar tveer op de volgende Telegraaf-stunt. TN een beschouwing gewijd aan ons hoofdartikel van zaterdag schrijft de Volkskrant dat Neder land wél belangen heeft op Nieuw-Guinea. Namelijk 'in de zin van de verplichting om een jong volk te beschermen dat wij zelf een begin van mondigheid hebben gebracht," Dit is een woordenspel. Een verplichting is het tegenoverge stelde van een belang. Dat is ook hier het geval. Het Nederlandse belang Is dat Nederland niet in een oorlog aan de andere kant van de aarde ge raakt. onder het afzijdig oog van omliggende landen die ons liever zien gaan dan blijven nu hun verhouding met Indonesië op het spel staat. EN de verplichting om een jong J~' volk aan de andere kant van de aarde te beschermen, is niet meer een verplichting van Neder land dan van de andere leden van de Verenigde Naties. Gezien het feit dat Nederland een kolo niale mogendheid is gêweest. is Nederland een van de laatst aan gewezen landen om deze ver plichting op zich te-nemen. Men mag van ons vragen men sen en geld voor ontwikkeling van Nieuw-Guinea ter beschik king te stellen. Men mag niet van ons vragen dit te blijven doen ais Indonesië zich daartegen met ge weld gaat verzetten. In geen ge val mag Nederland zich om Nieuw-Guinea. waarover het de soevereiniteit wil afstaan, ln een oorlog laten drijven. A Is Gedeputeerde Staten van -*■ Zeeland hun zin krijgen, zal er, met deelneming van de pro vincie, een naamloze vennoot schap gesticht worden voor de bouw en exploitatie van een brug over de Oosterschelde, Die brug - kosten, zonder de noodzake lijke aanvoerwegen, 71 miljoen gulden trekt de nieuwe brede verkeersader door die Rot terdam zuidwaarts over de brug over het Haringvliet, de dam in de Grevelingen dwars door Zuid- Beveiand bij de Westerschelde brengt. Tegen 1965 is het dan zo ver. dat Zeeland uit zijn isole ment verlost is. Tie lijn van Haringvliet en "Oos- terschelde wordt ook in ander opzicht doorgetrokken. In beide gevallen komt er een tol. een In stelling met klaarblijkelijk een verbazend taai leven. Nauwelijks immers is nog de laatste nazaat van Dirk de Derde uitgeroeid of, met omzeiling van de puzzel of een overheidslichaam wel gerech tigd is een tol in te stellen, sticht de provincie n.v.'s die bruggen hun natuurlijk karakter van openbare weg ontnemen om zo doende de toegankelijkheid van die bruggen voor het publiek te kunnen belasten. De tol gaat dus een nieuwe bloeitijd tegemoet. Op het ogenblik is er op de Oosterschelde een veerverbinding. Die vervalt tegen de tijd. dat de brug in exploitatie wordt geno men. Tolheffing gebeurt dan on geveer op basis van de veertarie- ven. Die heffing duurt tot 1973, dat is ongeveer het jaar dat verwacht wordt dat de dammen van de Deltawerken klaar zijn en in concurrentie met de 'particu liere" bruggen komen. /Constructie en beredenering van de brugvoorstellen en hun exploitatievorm klinken iogisch. maar het blijft, zelfs als de lan delijke vervoersorganisaties zich er akkoord mee verklaren, een slecht te verteren zaak. dat al meer bruggen (en straks ook tun nels) slechts na betaling van tol toegankelijk zullen zijn. Ik rook... en dan geniet ik ook1 «w,, bijstandswet reeds nu PANTER SENORITAS te worden. In pluJt" in hst bekende rode blikje Ï2fi cent j Di' mi>et rijn... in plaats In het artikel ran J. Boelje over de steuntrekkende bejaarden staat dat artikelI SS uit het vooronfwerp- Alremene Bijstandswet reeds nu van r.,,ll'd'™1 tf «orden, in plaats van van

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1